STADSNIEUWS. I genoemde magnetisme, vooral in den vorm van hynotisme op, dat dit niet meer buiten 4e wetenschappelijke sfeer ligt. Wat de bestrijding van de pest aangaat: er lijn twee toestellen om schepen te ontratten, het eene is afdoende, maar zeer schadelijk voor de lading, het tweede doodt de ratten, maar is: 1. ook aeer gevaarlijk voor de men- schen, die hier of daar in het schip nog moe ten zijn, en 2. doodt het niet de vlooien van de ratten, die eveneens de pest kunnen over brengen. Zeer zeker zal de Regeering de wet telijke maatregelen nemen, waartoe thans, nu weldra de internationale conventie zal zijn aangenomen, gelegenheid bestaat. Ook van de bestrijding der syphilis wordt eene levendige studie gemaakt Spr. meent, dat de heer Schaper te veel generaliseerde, toen hij klaagde over behan deling van de verpleegsters, hoewel die hier en daar te wenschen overlaat Omtrent de lijkverbranding zal de justitie nu weldra uitspraak doen, blijkt, dat zij is toegelaten, dan zal worden onderzocht, of en too ja, welke beperkingen moeten worden aangebracht in het belang der Justitie Wat de vacantie kolonies aangaat: bij een volgende begrooting zal hij subsidie overwe gen. De heer Schaper (S.-D.) klaagt bij de re plieken over te weinig regeeringshulp bij de bestrijding van tuberculose. Waarom slechts f 160 000 te geven aan de verceniging tot be strijding dezer ziekte, die f 175,000 meende xioodig te hebben? Hij vraagt vooral steun aan de lighallen. De minister diene een suppletoire begroofing in. De Minister zegt, dat van de f 160 000 aan de Centrale Vereeniging f 30 000 wordt gegeven en het overige wordt verdeeld onder de plaatselijke vereenigingen. Zoowel lighallen als sanatoria worden ge subsidieerd. Wil men meer aan lighallen ge ven, dan moet men óf afnemen van de sana toria, óf den post belangrijk verhoogen, en dat kan nu niet met het oog op den finan- cieelen boestand. Toch zal hij overwegen, of het eenigszins mogelijk is nog bij supple- loire begrooting Iets aan te vragen. De heer Scheurer (A. R) spreekt bij „Krankzinnigenwezen" over het gevaar, dat men, wegens reactie tegen de periode, waar- In de krankzinnigen werden verwaarloosd, lhans in een overdreven weelde vervalt. Zelfs eischt men voor krankzinnigengeslich- ten meer kub. meter lucht per patiënt dan voor tuberculose-inrichtingen. Door al die za ken worden de gebouwen onnoodig duur. Er is ook een drang om elk krankzinnigen- geslicht tot een soort wetenschappelijke in- f "Siting te maken, waar de patiënten dienen waarnemingsobjecten. Men make de inrichtingen eenvoudiger en soberder en wijde zijn zorgen aan het ver krijgen van good verplegingsersoneel, wat zeer moeilijk is te krijgen. Een onderzoek naar de plannen van het gesticht te Woensel heeft al uitgemaakt, dat f 33,000 kan worden bespaard, wel een be wijs hoe deze zaken veel te luxueus worden opgezet De Minister gelooft wel, dat er bezui nigd kan worden on de gest'riitcn. De heer Van Vunren (R. K.) keurt het niet in het algemeen af, dat armbesturen, «Üe slechts een deel van de armen kunnen be- deelen, die het noodig hebben, geen reke ning er mee zouden houden of men f 2 per week ouderdomsrente heeft of niet Dit is zeer rationeel. De Minister slant geheel aan de zijde ▼an den heer Van Vuuren ten deze. Hierna werd de bespreking aangevangen van de af- «deeling Hooger Onderwijs. Om half zes wordt de vergadering ver daagd tot heden 11 uur. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 28 Ja nuari bevat o.ra. de volgende Koninklijke Be tluiten: benoemd tot waarnemend rijks-advocaat te Groningen mr. S. Ronkes, plan'!vervangend rijks-advocaat te Leeuwarden: benoemd tot rijks belasting-inspecteur te Doetinchem C. J. Postel, inspecteur te Hoorn; benoemd tot rijk» belasting-inspecteur *e Hoorn J. C. Bent, inspecteur te Hansweert; benoemd tot rechter te Alkmaar mr. J. H. Boessingh. kantonrechter te Medemblik; tot griffier van het kantongerecht te Ber gen op Zoom jhr. mr. Th. Serraris, kanton rechter te Oirschot; op verzoek eervol ontslagen J. Hora Ade- mn. burgemeester te Harlingen en A. Blok arrondissements-schoolopziener te Leusden; benoemd bij het infanterie-wapen tot gene- raals-majoor de kolonels J. Quack en P. Co- lette, leden van het Hoog Militair Gerechts hof: de kolonel P. Buvze. inspecteur, benoemd bij de artillerie tot generaals-ma- ioor. commandant der 2e divisie de kolonel W. F. Pop, thans waarnemend; de kolonel H. Kemper, gouverneur der Militaire Acade mie; benoemd bij het 3e regiment veld-artillerie lot kolonel-commandant de luitenant-kolonel E- J. de Bock, op non-activiteit; tot waarne mend sous-chef bij den gen. staf de luitenant kolonel R. Dufour, van den dienst bij den Itaf. erkend en toegelaten als consul van België te 's-Hertogenbosch, voor de provincie Noordbra- bant, met uitzondering van het arrondissement Breda, de heer J. Dony benoemd to* kentonrechter-plaatsvervanger in het kanton Terborg, met ingang van 8 Februari 1914, A. J. Rant, ontvanger der registratie en domeinen te Terborg verlof verleend tot het aannemen van het rid derkruis der Orde van Nichan-Iftikhar, hem door Z. H. den Bey van Tunis geschonken, aan A. van der Horst, te 's-Gravenhage. h- H. M. de Koningin vereenigde gisteravond aan 'n gastmaal alle officieren, die Maandag bii het ijsfeest bij het Huis ten Bosch eenige functie vervulden, t. w. de commissie van le den van Hr. Als. Militaire Huis tot regeling ▼an het ijsfeest; de leden der jury en de prijs- winners, benevens den gouverneur der resi dentie en den kolonel plaatselijken comman dant. Uit Oberurscl wordt bericht: Z. K. H. de Prins der Nederlanden met zijn adjudant kapitein Ruys woonde gisteren de parade te Homburg bij. De troepen werden door Z. K. H. geïnspecteerd en defileerden daarna voor den Prins. De Grieksche torpedoboot- flottille.. Maandag heeft de commandant van de Grieksche torpedoboot-flottille, welke Zaterdag ji. te IJmuiden is binnengeloopen, vergezeld van den consul van Griekenland, den heer J. Ruijter, een bezoek gebracht bij jhr. mr. dr. A. Röell, burgemeester van Am sterdam en den vice-admiraal G. F. Tydeman, directeur en commandant der Marine Gisterochtend stoomden de torpedobooten bij groepen van drie naar de Hembrug op, om aldaar kolen in te nemen. Vegetarische voeding voor miliciens. Het hoofdbestuur van den Ned. Vegetariërsbond heeft aan den minister van oorlog een adres gezonden, waarin ge vraagd wordt, vegetarisch levende miliciens, leden van genoemden bond, die krachtens hun beginselen bezwaar hebben aan de algemeene voeding deel te nemen, vegetarisch voedsel te verstrekken. Voor het geval practische bezwaren de in williging van het verzoek niet mogelijk ma ken, verzoekt adressant bedoelde miliciens in de gelegenheid te stellen hun middagmaal buiten den dienst te gebruiken en hun dan een billijke vergoeding te verstrekken, we gens het niet deelnemen aan de algemeene menage. De ouderdomsrente. Aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, is door den bond voor Staatspensioneering een adres gezonden, waarin wordt te kennen gegeven: dat zeer vele klachten worden vernomen van ouden van dagen, die op hunne rente- aanvracen van vóór 9 December 1913, be doeld bij art. 369 der Invaliditeitswet, van het bestuur der Rijksverzekeringsbank gce- nerlei antwoord hebben ontvangen; dat de toestand, waarin deze menschen de beslissing der Rijksverzekeringsbank afwach ten. zooveel te slechter wordt, sinds blijkt, dat aan andere aanvragen onder volkomen ge lijke omstandigheden bereids is voldaan, en deze aanvragers wekelijks de rente in ont vangst nemen; dringt er bij Uwe Excellentie op aan. wel *e willen bevorderen, dat de beslissing op eerstgenoemde aanvragen worde bevorderd. Een souvenir. De Groothertogin van Luxemburg heeft aan de jongejuffrouw Van Buuren, die haar bij het bezoek aan het ijsfeest te Leiden een ruiker aanbood, een gouden broche met juweelen toegezonden. (Leidsch. Dbld.) Een huldiging. Men meldt aan het Vad. uit Groningen, dat den oud-minister Tal- ma, die de volgende week te Groningen spreekt voor de Jongelingsvereeniging, daar een „grootsche" huldiging wacht door verschil lende bakkersorganisaties in verband met zijn poging (die, zooals men weet, echter mislukte) tot afschaffing van den nachtarbeid. Journalistiek. Tot opvolger van den heer Hendrik van der Wal, die de jour nalistiek gaat verlaten, is als redacteur van de rubriek Kunst en Letternieuws van „Het Vaderland" benoemd de heer E Polnk Da niels, redacteur aan het Dgbl. van Z.-Holl. en 'sGravenhage voor dezelfde rubriek. De Ned. meldt, dat tot directeur -an het Bureau der Reclasseeringsinstellingen is be noemd ds. J. Henri Ledeboer, Ned. Herv. predikant te Breedevoort» Vereen, van deurwaarders. In de j 1. Zondag in het American Hotel te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der vereeniging van deurwaarders bij de verschillende rechtscollegiqn in Nederland, door een 40-tal leden bijgewoond is, na afdoe ning van verschillende huishoudelijke zaken, een langdurige, zeer levendige, discussie ge voerd over de maatregelen, welke dienen te worden genomen om de uit het ontwerp tol vaststelling van een nieuw Wetboek van Strafvordering speciaal voor de deurwaar ders bij de kantongerechten en die deur waarders bij de andere rechtscolleges, die in de beteekening van stukken in kantongerecht zaken een deel van hun bestaan vinden, voortvloeiende groote benadeeling indien dit ontwerp wet mocht worden, hetgeen als ze ker is te verwachten. De voorzitter lichtte de vereeniging in om trent de stappen, reeds door het bestuur ge daan naar aanleiding van de in uitzicht ge stelde spoedige behandeling van bedoeld wets ontwerp. Er werd besloten naast het bestuur een commissie te benoemen, die bij de Kamerle den en andere autoriteiten de belangen der deurwaarders in deze zal bepleiten. Een mooie schenking. Mevrouw de wed. F. Stoop—Fanginan, hare kinderen en de broeders en zusters van wijlen den heer Frans Sloop, hebben aan het besluur der Vereeniging tot Ziekenverpleging te Dor drecht een buitengewoon te waardeeren aan bod gedaan ter nagedachtenis van den heer F Stoop. Er is door hem n.L aan het besluur aangeboden een nieuw zusterhuis met inrich ting to* verpleging, ter vervanging van het thans bestaande. Drieploegenstelsel bij de po litie.— Den 29en Januari as. zal voor de politie te Den Haag in werking treden het drieploegenstelsel. Er zullen zijn een ploeg a dienst doende van 7 uur voorm. tot 11 uur voorin. en van 3 tot 7 uur nam.; een ploeg b van 11 uur voorm. tot 3 uur nam. en van 7 tot 11 uur nam.; en een ploeg c voor den nachtdienst van 11 uur 's avonds tot 7 uur s ochtends, telkens gedurende een maand. Iedere agent heeft iedere week een vrijen dag. Tachtigjarigen. Te Suawoude (Fr.) is een 80-jarige inwoner nog eens va der geworden. Te Bergumerhelde hebben een 81-jarige man een een 80-jarige vrouw nog eens schaats gereden. De ontploffing te Rotterdam. De rechter-commissaris te Amsterdam, be last met de instructie van strafzaken, heeft tot deskundigen benoemd in zake de ontplof fing van waterstofcilinders, afkomstig van de maatsehanoif „Electra" te Amsterdam, waar door het ongeluk aan de Maaskade op 14 Jan. j.l. ontstond, waarbij twee personen werden gedood en een aantal gekwetst de heeren prof. dr. L. van Ilallie en dr. J. J. van Eek, scheikundigen, beiden te Lelden. Zij zijn be last een onderzoek naar den inhoud der ci linders en de samenstelling der gassen in te stellen. Niets verdachts. De justitie te Am sterdam heeft verlof gegeven tot het begraven van het kind uit het gezin in de Govert Flink- straat aldaar, welks lijkje heden geschouwd werd in verband met de omstandigheid, dat in de laatste veertien dagen vier kinderen uit dat gezin achtereenvolgens gestorven zijn. De sch mi wing moet niets verdachts aan het licht gebracht hebben. Psychiatrisch onderzoek. De rechtbank te Amsterdam gelastte een onder zoek naar de geestvermogens van den 57-jari- gen bootwerker, die in de smederij van de Zwavelzuurfabriek in den Nieuwendammcr- hfam, ziende dat zijn zoon door een werkman van herculische kracht legen den grond werd gesmeten en bij de keel gepakt, naar het schijnt in een toestand van halfbewustzijn, een gaspijp op het hoofd van den werkman had geslagen, ten gevolge van welken slag die man vijf dagen later overleed. Bij de behande ling der zaak op 13 dezer had bet O. M. een maand gevangenisstraf geêischt. De verdedi ger mr. Max Brück, zette uiteen, dat hier een geval van noodweer aanwezig was, een toe stand van halfbewustzijn, omdat bckl. eerst na den slag inzag, dat hij geslagen had. liet psychiatrisch onderzoek werd door de rechtbank opgedragen aan prof. Bouman en Dr. Overbeek. Een gevaarlijk insluiper. Tot 8 jaar gevangenisstraf (gecischt was 6 jaar( is door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld A. H. Traksel, recidivist, wegens poging tot diefstal met geweld in den vroegen morgen van 5 Aug. jl. aan den Osdorpcrweg in de boerderij van Joh. Graman. Door dezen ver rast, koos hij op een fiets het hazenpad en loste achterwaarts op Graman, die hem ach terna zette, tot tweemaal een revolverschot, waarvan een kogel door de rechterborst heen een der ribben verbrijzelde en in dc weeke deelen zitten bleef, een en ander zonder doo- delijk gevolg. Demoord teBaflo. Zooals gemeld, heeft de verdachte van den moord te. Baflo op W. de Boer gepleegd, een volledige be kentenis afgelegd. Ook is thans op zijn aanwij zingen 't mes gevonden, waarmede de moord bedreven werd. De dader had dit in een molshoop verborgen bij het huis van den dokter. Een schadepost. Te Noordwij- kerhout had een familie zich aangesloten bij het electrisch net. Toen deze familie zich op reis begaf, vergat zij het licht uit te doen. Men stelle zich de ontzetting der bewoners voor, toen deze na 10 dagen op reis te zijn geweest, terugkeerde! Ongeluk bij het rangeeren. Op het station Udenhout is bij het rangeeren de arbeider T. doodelijk verwond. Fabrieksbrand. Gisternacht is de ijzergielerij van de firma van Oppen te Maas tricht gedeeltelijk door brand vernield. De burgemeester was op het terrein van den brand aanwezig. Verzekering dekt de schade Door het ij s gezakt. Het 8-jarig zoontje der familie Lambriex te Maastricht zakte Maandagmiddag door het ijs in hot Kanaal. Het lijkje is naar het hospitaal over gebracht De dool. Men meldt uit Gorinchem d.d. 26 dezer: Zondag, toen reeds de dooi zacht intrad, was in de Waal en Merwcde nog maar weinig drijfijs aanwezig. Bij den ster ken dooi van heden is het drijfijs zoo goed als verdwenen. Evenwel is de scheepvaart nog niet aangevangen. De stoombootdiensf tus schen Rotterdam en Gorinchem van de rec- derij Fop Smit Co, en van andere ree- derijen kan morgen nog niet beginnen wegens het vastzittend ijs aan de oevers, waardoor de veeren niet zijn te bereiken. Alleen de overtocht van Gorinchem on Woudrichem per stoomboot is weer geregeld weer geregeld. Het ijs op het Merwedekanaal en Maas zit onveranderd vast. Men meldt ons uit Culemborg: Nog slechts voor ongeveer een tiende ge deelte is de Lek over hare geheele breedte overdekt met drijfijs en binnen weinige da gen verwacht men algeheele verdwijning. De gierpont is nog niet aan de reep. Twee schroefbooten hebben het fis in de haven stuk gevaren, zoodat de schepen weer uit kunnen varen. 'De stoomboot „Jacoba" vaart a.s. Donderdag weer on Amsterdam. School- en Kerknieuws. Leerstoel in de p a e d a g o- g i e k. Bij Kon. besluit is de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gevestigd te Amsterdam, aangewezen als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Groningen een leerstoel te vestigen, opdat door den daarvoor te benoemen hoogleeraar onderwijs worde gegeven in de paedagogiek in vollen omvang en toepassing. Comité voor gemeenschappe lijke actie ter verbetering der onderwijzers-salarissen. Het Comité voor gemeenschappelijke actie ter verbetering der onderwijzers-salarissen heeft in den loop der laatste weken geconfereerd met de voor zitters en andere leden van verschillende Ka merfracties. Het Comité heeft bij die besprekingen den indruk gekregen dat men aan alle zijden, van rechts zoowel als van links, genegen is, mede te werken aan het nemen van een zoogenaam- den noodmaatregel in afwachting van de meer definitieve herziening der salarisregeling, die hoogstwaarschijnlijk deel zal uitmaken van de te verwachten reorganisatie van het onderwijs. Door het Comité is op deze conferentie be toogd. dot van do door het comité ontworoen grondslagen voor een herziening der selarissen als noodmaatregel in de eerste plaats in aan merking zou moeten komen een verhooging der wettelijke minima. De Protestantsche schoolte Heerlen. Naar dr. J. Th. de Visser in „de Nederlander" mededeelt, zijn de f 20,000, die hij voor een Protestantsche school te Heerlen heeft gevraagd, binnen, en een goede honderd gulden meer. Maar aangezien de kosten altijd tegenvallen, wil hij nog gaarne giften ontvangen. Raads verslag. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Januari, des avonds 8 uur. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren: Rolandus Hagedoorn en Briët. De Voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering worden vastgesteld, zooals ze ter visie hebben gele gen. De Voorzitter: In deze eerste vergade ring van het jaar 1914 wil ik uwe aandacht vragen voor een terugblik in het verstreken jaar. Mochten wij als Nederlanders de herden king vieren van ons onafhankelijk volksbe staan, als ingezetenen van Amersfoort zijn wij getuigen geweest van tal van belangrijke gebeurtenissen. In de eerste plaats mag ik wel hieronder vermelden het feit, dat de gemeente eigena res is geworden van een uitgestrekt grondbe zit. Nadat in het einde van 1912 op den weg van grondverwerving de eerste stap was ge zet door den aankoop van land tusschen de Barchman Wuytierslaan ter hoogte van de halte „Vlasakkers" en den Ouden Utrecht- schen weg, werd in twee tempo's de beschik king verkregen over een gordel, welke zich uitstrekt tot een tamelijken afstand ten zui den van den Leusderweg. en welks bezit der gemeente eene aanzienlijke macht geeft over de toekomstige uitbreiding der gemeente, en de vestiging daarin van bewoners. Onmiddellijk in verband met deze aankoo- pen, moet ik u noemen den, door Gedepu teerde Stalen evenwel nog niet goedgekeur- den aankoop van „den Berg", en de aankoo- pen van terreinen tusschen den Utrechtschen weg en den Leusderweg vlak bij de grens der gemeente, waardoor ook hier op beide even- genoemde levensbelangen der gemeente een zeer groote invloed kan worden uitgeoefend. Dat deze aankoopen zijn tot stand kunnen komen, is in de allereerste plaats te danken aan de instelling van het Grondbedrijf, waar door immers de gewone inkomsten der ge meente zijn ontlast van de verplichting tot betaling van rente en aflossing. Aan de andere zijde gelukte het ons ver- koopen af te sluiten op Birkhoven, aan de Barchman Wuytierslaan en ten slotte een zeer belangrijken aan de zuidzijde van „den Berg". Deze grondexploitatie, hoewel in het begin niet zonder angst van de zijde der bur gerij bekeken, mag zich evenwel, als ik mij niet vergis, thans in hare sympathie verheu gen. Als Ik het wel heb, dan ligt in die grond exploitatie de grondslag" voor eene voorspoe dige ontwikkeling van Amersfoort Geheel in het teeken van grondexploita tie stond het jaar 1913 evenwel niet; ik noem u verder als een zeer belangrijk feit: het in bedrijf brengen der gemeentelijke waterlei ding, die eenerzijds hooger druk geeft dan de tot dusver gebruikte waterleiding, en ander zijds veel lager prijzen vraagt; de ontwikke ling van dit bedrijf laat zich zeer gunstig aanzien. Ten aanzien van dit bedrijf en het gasbe drijf moet ik u verder noemen het besluit, waarbij in beginsel werd vastgesteld, dat par ticuliere wegen zullen kunnen worden over genomen en verhard door de gemeente, waarna levering van gas en water zal kun nen plaats hebben. De verhouding der bedrijfsfinanciën tot de gemeente-financiën werd op een betere basis gevestigd; gebroken werd met het stelsel om' te veel te steunen op de uit den aard wissel vallige opbrengsten der gasfabriek. Bovendien werd de gelegenheid geopend aan de bedrij ven om zich in meer vrijheid te kunnen ont wikkelen. Verder werden plannen beraamd tot leverantie in naburige gemeenten. Eene andere tak van gemeentezorg, n.L de brandweer, onderging als het ware een ver jongingskuur: het was met 1 Juli. dat in wer king trad de nieuwe organisatie, steunende op alarmeering door electriciteit, en op eene in den waren zin des woords, hoogedrukwa- terleiding. Nopens het vraagstuk der Volkshuisvesting valt op te merken, dat uw Baad bevorderde de toepassing der Woningwet ten aanzien van den aanbouw door particuliere vereenigingen zoodat weldra de totstandkoming van een 170-tal woningen mag worden tegemoet ge zien. De door middel van een woningtelling verkregen gegevens hebben den tcgenwoor- digen treurigen stand der volkshuisvesting in een zóó hel licht geplaatst, dat verdere maatregelen niet kunnen uitblijven. Voor dit doel werden inmiddels bouwgrond en enkele krotten aangekocht. Van rijkswege werd voor i een en ander medewerking verkregen. Fcn andere maatregel in het belang der Volksgezondheid, waarvan, naar ik verwacht, veel nut zal worden getrokken, is het besluit tot oprichting van een keuringsdienst voor eet- en drinkwaren. Voor dezen dienst en voor de gemeente-financiën werden commis- siên van Bijstand Ingesteld; anderzijds werd de taak van het college van het dagelijksch bestuur minder moeilijk gemaakt door eene verbeterde organisatie der gemeente-secreta rie. Als gevolg van de in werkingtreding van het Werkliedenreglement op 1 Januari 1913 trad weldra op het scheidsgerecht voor de gemeente-werklieden, welks bijstand echter niet werd ingeroepen. Op bescheiden schaal werd een aanvang gemaakt met veilingen van groenten en fruit*, deze, zoowel als de ingestelde kaasmarkt, ge ven hoop op uitbreiding. In het belang van i land- en tuinbouw werden pogingen in het Werk gesteld om alhier een wintprsrhnnl vnn Rijksweg gevestigd te krijgen; helaas mfa( lukte zulks; ik hoop echter dat het central proeffokstation voor de pluimveeteelt, waan voor u een mooi terrein op bijzonder gunsti. ge voorwaarden beschikbaar steldet. weldra met Rijk's steun gesticht zal worden en Amersfoort zal maken tot het centrum 'van deze steeds belangrijker wordende bron van volksbestaan. Om thans te komen tot de scheepvaart wensch ik u mede te deelen, dat het aanla! schepen, hier binnen gekomen, aanzienlijk Is oogenomen, n 1. met 167, en dat de tonnen inhoud met bijna 25,000 ton of bijna 30 V ver- meerderde. Handel en Nijverheid schijnen geen redbn tot ontevredenheid te hebben gehad. ™ur'; haven- en tongeld bracht circa f 1600 of ruim 26 meer op dan het vorige jaar. Ten aanzien van het bouwwerk valt op te merken een aanzienlijk meerdere aanbouw van woningen van hoogere huurwaarde. de andere belastingen betreft, vestig ik er uwe aandacht op, dat het aantal aan- slagen m de inkomstenbelasting met 9 u. toenam en dat de opbrengst - vergeleken dij talg, en voor eene juiste vergelijking ook ™or,dlt, 'aar' "aar een beffingspercentagc an o berekend eene vermeerdering Gaf van f9000. of 7 pet. Al mogen de sedert eeni ge jaren bestaande verbeterde heffing hfer- toe voor een groot deel hebben bijgedragen zoo mag toch een ander deel der vooruitga»" worden toegeschreven aan ruimere inkomslrn der ingezetenen. De heffing der inkomstenbelasting en drr schoolgelden voor gymnasium en Hoo»-»e Burgerschool werd naar billiiker grond's! geregeld. Op onderwijsgebied trekt, hoewel andere, niet onbelangrijke beslissingen werden geno men, in de eerste plaats de aandacht de over eenkomst met de Ambachtsschool, welke, :*is zij door hooger bestuur wordt goedgekeurd den stoot kan geven tot uitbreiding van liet' reeds zoo bloeiende vakonderwös. Een reglement voor het Burgerlijk Armbe stuur, steunende op de nieuwe armenwet, werd vastgesteld; andere verbeteringen zul len hiervan het gevolg kunnen zijn. Door de gemeente-ambtenaren zal het jaar 1913 niet licht vergeten worden: de wet ten op de pensionneering van hen en hun weduwen en weezen traden de den len Oct in werking, terwijl de verschillende regelin gen, door het gemeentebestuur alhier getrof fen, hunne belangen, naast die der gemeente, niet uit het oog verloren. Ten opzichte van de verfraaiing der stad, herdenk ik den aanleg van een Rosarium, aangeboden door „Nos Jungent Rosae"; als de rozen nu in bloei staan, zal de stad eene aantrekkelijkheid te meer bezitten. Inl dienzelfden tijd zal, naar te verwachten is, de tramverbinding met Zeist een feit zijn geworden, waarvoor Uw Raad, yoorzooveel hem aanging, zijne medewerking verleende. Alles samen genomen, M. H.t durf ik gerust zeggen, dat een belangrijk jaar achter ons ligt; er is van uwe en van onze werkkracht veel gevorderd, maar ik zie het oogenblik nog niet gekomen, waarop van eene kente ring sprake zal wezen, immers voortdurend worden, hetzij uit uw midden, hetzij door B. en W. hetzij ook door de burgerij, zaken aan de orde gesteld, welke veel arbeid ▼crcischcn Dit noem ik een gelukkig teeken, want bet streven, dat hieruit spreekt, is een streven naar verbetering. En niet minder gelukkig h het, dat u allen bezield zijt met de beste voor nemens om met waardeering van elkanders gevoelen, tot die verbetering mede te wer ken. Moge u allen dan ook de gezondheid en kracht worden geschonken om de door n ge koesterde voornemens ten uitvoer te brengen, dan zal het nu ingetreden jaar wederom be langrijke feiten hebben te boeken in het cre dit van onze geliefde gemeente. (Instemming) Daarna wo:dt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: Koninklijk Besluit, d.d. 5 Januari 1914, waarbij wordt goedgekeurd de heffing van vuur-, haven- en tongeld voor het bevaren nran de rivier de Eem door de gemeente Amersfoort tot 1 Januari 1917. Kennisgeving. Koninklijk Besluit, d d. 5 Januari 1914, waarbij wordt goedgevonden aan de gemeen te Amersfoort een voorschot uit 's Rijks kas te verlecncn tot een bedrag van f 13500, voor den verkoop van grond aan den Liendert- schen weg; en waarbij afwijzend wordt be schikt op het verzoek om eene bijdrage in de annuïteit verschuldigd voor het bovengenoem de bedrag. Kennisgeving. Brief van den Minister van Binnenlandscur Zaken, d.d. 16 Januari 1914. waarhij wordt toegezonden het Koninklijk BcsluPL d.d. 5 Januari 1914, waarbij aan de gemeente Amers foort een voorschot uit 's Rijks kas wordt boe gekend tot een bedrag van f 3000, tot ophef fing van woningmisstanden in deze gemeente, alsmede een bijdrage in de terzake van dat voors hot verschuldigde annuïteiten. Kennisgeving. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 29 December 1913, waarbij wordt toe- g« monden het Koninklijk besluit van 16 De cember 1913, houdende goedkeuring van de wijziging der verordening, tot heffing van secretarieleges, waartoe werd besloten in de raadsvergadering van 30 September 1913. Kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Stalen van Utrecht d.d. 29 December 1913. waarbij wordt medegedeeld, dat de beslissing omtrent de bcgrooting dienst 1914 wordt verdaagd en Burgemeester en Wethouders worden ge machtigd tot op de helft der aangevraagde sommen uitgaven te doen en de inkomsten te innen. Kennisgeving. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d.d. 10 Januari 1914, waarbij de beslissing op het raadsbesluit d.d. 19 December 1913, tot aan koop van de zoogenaamde Bergterreinen van de N. V. „Amersfoort", Maatschappij tot ei» ploitatie van onroerende goederen te Amer»- foort wordt verdaagd. Kennisgeving. Besluit van Gedcp. Staten van Utrech* d.j. 19 Januari 1914. waarbii de beslissintf od

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2