BINNENLAND. KOLONIËN. W e e n e n2 F e b r. De Sonn-und Montags- Ijteltung bericht uit Valona, dat Essad Pacha Wne volmachten in handen van de centrale pommissie heeft gelegd en zich onverwijld haar den prins m Wied in Potsdam zal be geven. Athene, 2 Febr. Uit Frasteri (Epirus) Wordt bericht, dat in Soropoli de gevechten pervat zijn. De Albaneezen trokken zich te- Wg- Griekenland. De correspondent van de Temps te Peters burg verzekert udt officieele bron te heb ben vernomen, dat de Grieksche minister president Venizelos bij zijne gesprekken in ie hoofdsteden, die hij reeds heeft bezocüt, heeft kunnen constateeren, dat de groote mogendheden alle er mee instemmen, dat Griekenland Chios en Mylilene krijgt. De flriebond-mogendheden staan er echter op, öat deze eilanden niet versterkt zullen kun- jien worden, en zij weigeren ook de garan- Ke te geven, die Griekenland aan Europa yraagt voor deze twee eilanden, die het on- knogelijk zal kunnen veixledigen. Marokko» 1 Tetuan, 2 Febr. De Marokkanen heb- pen de Spanjaarden aangevallen bij Letallen ten Monizalem. Het was een zeer hard gevecht vijand liet meer dan 100 1 'ken achter. Aan aanscho zijde zijn twee officieren en 18 sol daten gedood, 6 officieren en 20 soldaten ge jond. China. Sjanghai, 2 Febr. De missionairissen Alin en Delalaille, die bij Nganhoui door roo- vers waren weggevoerd, ztijn weder in vrij- ihekl gesteld. Zij waren volstrekt niet slecht behandeld, Zuid-Afrika. Kaapstad, 2 Febr. In heft huis van vertegenwoordigers waren de tribunes vol ledig bezet met het oog op het door minister Smuts aangekondigde voorstel tot goedkeu ring van de onder de krijgswet door de re- jge e ring genomen maatregelen. De leden van de arbeiderspartij dienden een aantal moliën in, op de zaak betrekking heb bende. Nadat de voorzitter eene motie van de arbeiderspartij om aan de gedeporteerden te vergunnen terug te keeren, had ter zijde ge pield, vroeg minister Smuts verlof om het voorstel der regeering ter tafel te brengen. De leider van de oppositie, Sir Thomas Smartt, zeide, dat hij zich niet tegen het voorstel wilde verzetten, omdat de regeering tot eiken prijs de orde en de wet moest handhaven. De eerste lezing van het regeeringsvoorstel Werd goedgekeurd na verwerping van een amendement van Creswell. dat een votum van afkeuring der regeering inhield. De arbei derspartij was bij iedere stemming in de min derheid. Allerlei. Bremen, 2 Febr. Naar wij vernemen, Is van de HollandAmerikalijn een voorstel 'uitgegaan om de op 31 Januari afgeloopen vrachten-,.pool*' tot einde Februari te verlen gen, ten einde in den lussch en/tijd 'gelegen heid te hebben tot nieuwe onderhandelingen. De Nordd. Lloyd en de Red Star verklaar den hiermede in te stemmen, als ook de „pool" voor de tussohendeksvrachten voor Idenzelfden tijd vernieuwd werd. De Hapag heeft tot dusver nog niet geantwoord. De heeren Heinecken en Ballin zullen in heit laatst van deze week te Weenen samen komen tot het voeren van verdere onder handelingen met de Oostenrijksche regee ring. Washington, 2 Febr. De Senaat beeft aan de „Interstate Commerce Commis- sion'' opgedragen, een onderzoek in te stel len naar de klachten, dat de United States Steel Corporation rabat heeft ontvangen van de spoorwegmaatschappijen. Petersburg, 2 F e b r. Op de Aleirchow- werken werd, na eene staking van drie maan den, het werk in alle afdeelingen hervat. John Starchfield, d° vader Van den klei nen Willie Starchfield. die drie weken geleden geworgd gevonden werd in een trein te Lon den, is in hechtenis genomen, verdacht van moord met voorbedachten rade. De arrestatie was het gevolg van een getuigenverklaring yan een vrouw, die voor de rechters Starch field aangewezen had als den man, dien zij met het jongetje had zien loopen op den dag ?an den moord. Vrijdag-verwekte een handels reiziger groote sensatie door de medededing, dat hij Strchfield op den nood lottin gen dag in bet slation van Camden Town gezien had. 6tarchfield ontkende heftig dat hij daar ge weest was. Niettemin is hij gearresteerd. Toen de vrouw, van wie hij gescheiden is, dit vernam, «akte zij bewusteloos ineen. Reuter seint ons uit Bourges d.d. 2 Febr.: De luitenant-vlieger Belvert, met wien de kapitein Niguet van het le reg. artillerie als passagier meevloog, deed hedenavond een val in de polygoon van Bourges. De beide wfficieren werden gedood. Het vergaan van de Monroe moet vree- •elijk geweest zijn. De aanvaring geschiedde *8 nachts tijdens een dikken mist en het schip ponk, zooals men onder de telegrammen beeft kunnen lezen, binnen 10 minuten. De ilapende passagiers werden door den schok van de botsing uit hun kooien geworpen en bereikten, nog nauwelijks slaapdronken, het dek of zij werden door de ijskoude golven weggespoeld. De Nantucket He* onmiddellijk de hoo ien strijken, doch in den mist moesten de redders iriftshritertd afgaan op de hulpkreten der drenkelingen. Toen het hulpgeschrei ver stomde en het roepen van de bemanning der reddingsboot e n niet meer beantwoord werd, terwijl men bij het zwakke lacht der schijn werpers geen drenkeldng meer in de golven zag spartelen, keerden de redders met de Ongelukkige schipbreukelingen aan boord van de eventueele zwaar beschadigde „Nan- fcidketf terug. Drie en twintig passagiers en |4 man van de equipage zijn bij de ramp om bet leven gekomen. Oost-lndië. Restgevallen op Java. Regeeringstelegram betreffende pestgeva-1 len op Java van 14—27 Januarit Afdeeling Malang 320 nieuwe pestgevallen. 263 dooden. Toeloengagoeng 4, Paree 43, «Bangil 3 en Pasoeroean 2 doodelijke gevallen. Madioen 39 nieuwe gevallen, 36 dooden. Kediri 41 nieuwe gevallen, 33 dooden. Soerabaja 24 nieuwe gevallen, 23 dooden. Magetan 20 nieuwe gevallen, 19 dooden. Ngawi 11 nieuwe gevallen, 5 dooden. Sragen 1 doodelijk geval en in de verige periode 1 ziektegevaL In opgaaf over 3—16 Januari is tengevolge seinfout Kemirie in plaats Kediri cnoemd. De Staatscourant van Dinsdag 3 Febr. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot ontvanger der accijnzen te Amsterdam J. van Lith Azn., belasting-ontvan ger te Rotterdam 5e kantoor; op verzoek eervol ontslagen de verifica teur der invoerrechten en accijnzen W. Vonk te Amsterdam; benoemd bij het 7e regiment infanterie tol majoor de kapitein P. G. van Drunen, adju dant bij de 7de brigade; bij het 12e regiment tot majoor de kapiteins R. H. Laman Eijso nius Wichers en V. Repelius, onderscheiden lijk van het lie en van het 8e reg.; bij het 15e regiment tot majoor de kapitein J. Dorré van het instructiebataljon; bij het 16e regi ment; tot luit.-kolonel korpscommandant de majoor jhr. E. A. L. Gevers Deijnoot van de grenadiers; bij het 20e reg. tot luit.-kol., corps commandant de majoor V/. A. Versteegh van het 7e reg.; benoemd tot reserve-luitenant-kolonel de reserve majoor J. R. Bijdendijk, commandant in het landweerdistrict te Naarden; overgeplaatst bij de grenadiers de majoor H. P. J. AL Bakker van het 10e reg. inf. en hij liet regiment jagers de kapitein G. le Poole, van het 21e regiment; benoemd tot reserve tweede luitenant bij het 12e reg. inf. de vaandrigs II. C. Afman en H. J. Visser, beiden van het corps; bij het 4e reg. vest.-art. de vaandrigs J. C. P. de Graaf van het korps; benoemd tot commandeur in de Oranje Nassauorde mr. S. Muller Fzn., rijksarchivaris in de provincie Utrecht en gemeente-archiva ris van Utrecht: op verzoek eervol ontslagen A. M. v. d. Maden, als notaris te Tilburg; op verzoek eervol ontslagen, wegens ge zondheidsredenen dr. J. H. Peek, als wis kundig adviseur bij de Rijksverzekeringsbank met dankbetuiging en benoemd als zoodanig K. Lindner met eervol ontslag als referen daris. Men meldt uit 's-Gravenhaget H. M. de Koningin moet bij hel onderhoud met wethouder De "Wilde met groote belang stelling omtrent verschillende sociale aange legenheden geinformeerd hebben in 't bijzon der omtrent de werking der arbeidsbeurzen hier ter stede en te Oberhausen, bet vakver- eenigingslcven alhier en de werking der nieuwe Armenwet, voor zoover de gemeente daarbij betrokken is. De Koningin-Moeder ontving Zaterdag avond den Minister van Marine. Zondagvoormiddag was Hare Majesteit in de Wilhelminakerk te Den Haag onder gehoor van ds^ Posthumus Meijjcs. De Vrijdagsche audiëntie van den minis ter van buitenlandsche zaken zal voortaan des namiddags te drie uur aanvangen. Bij Koninklijk besluit van 14 Januari 1914 no. 39, is de heer R. T. G. Fleming er kend en toegelaten als consul van Siam ie Semarang. EersteKamer. Dc vermoedelijke bij eenkomst van de Eerste Kamer is nog een dag later dan gemeld is, n.l. Dinsdag 10 Febr. Den socialist gepasseerd. In de gisteren gehouden gemeenteraadsvergade ring van 1s Gravenhage werd aangehouden de beslissing over de mededeeling van B. en W. omtrent de samenstelling der schouw- burgcommissie, nadat de heer Vas Dias een woord van criLiek had doen hooren, wijl een sorialisllisch raadslid, dat zich zeer voor de zaak interesseerde, er in ontbreekt, en de heer Harms gezegd had over deze zaak te willen interpelleeren. Aan het einde der raadsvergadering hield de heer Harms zijne interpellatie over de samenstelling van de schou wbu r goommd s si e De burgemeester wees er in zijn antwoord op, dat de soc.-democralen zich tot op hei Laatste oogenblik hebben gekant tegen de wijze van oplossing, welke ten slotte de goed keuring van de meerderheid heeft verwor ven. In zijn dupliek zeide de heer Harms, dat de loop, welke deze kwestie heeft genomen, den socialisten er toe zal brengen, noodt meer mee te werken, de benoeming van een com missie, welke door den gemeenteraad kan geschieden, aan den burgemeester over te laten, weïke bedreiging den burgemeester, naar hij zeide, koud laat De gemeenteraad van Arnhem heeft tot adjunct-administrateur van de ge- meentespaarbank benoemd den heer A. J. Tho- massem, in de plaats van den heer H. J. Ha gelen, die benoemd is tot adjuncl-directeur der Rijkspostspaarbank. Op verzoek werd onder dankbetuiging voor de bewezen diensten eervol ontslag verleend aan den gemeente-ontvanger, den heer J. F. Dijdkmeester. Bebossching. De gemeenteraad van Epe heeft besloten om over te gaan tot het be- bosschen van ongeveer 320 H A. heide, onder toezicht van het Staatsboschbeheer. Kapitein ter zee Bauduin gaat in de tweede helft van Februari naar Indië, ter vervanging als commandant van het Ne- derlandsch eskader aldaar van kapitein ter zee Goedhart, die onder eervolle ontheffing van dat bevel naar Nederland terugkeert. Op verzoek op non-activiteit gesteld voor 1 jaar buiten bezwaar der schatkist de ritmeester L. C. Beynen, van het le regiment huzaren. Het pantserscEip „Kortenaer", onder be vel van den kapitein-luit. ter zee Van der "Wal, liggende in de Marinehaven te Nieuwediep, vertrok 2 Februari a.s. van daar naar Dor drecht, ten einde aldaar den kolenvoorraad aan te vullen en den 6en d. a. v. van laatst genoemde plaats een oefeningstocht naar de Middellandsche zee te aanvaarden. Bespanningen voor mitrail leurs. Naar enkele bladen melden, hebben de meer uitgebreide proeven, welke men met honden, als trekkracht voor bij de infanterie ingedeelde mitrailleurs, heeft genomen, zeer goed voldaan. Een centrale kennel zal dan ook binnen kort worden opgericht, terwijl het in de be doeling van den minister van Oorlog ligt. reeds in 1915 alle regimenten van een twaalf tal honden te voorzien voor bovengenoemd doel. Door de op te richten centrale kennel zul len dan de aanvullingen gewaarborgd zijn, terwijl bovendien het voordeel worui. ver kregen, dat voor den vervolge aan de regi menten afgerichte honden kunnen worden verstrekt. De mitrailleur-afdeelingen (per divide één) behouden de paarden als trekkracht, terwijl de mitrailleurs, ingedeeld bij de regimenten cavalerie, op pakpaarden, en die, ingedeeld bij de compagnieën wielrijders, op motorrij wielen worden medegevoerd. Landweer. De minister van Oorlog kan zich niet vereenigen met het tijdsli- van opkomst der lichtingen van de landweer, dat door zijn ambtsvoorganger was bepaald in de maand Juli. De opkomst zal nu plaats hebben in de maand October. Weder ingedeeld bij bet 5e régiment in fanterie de uit West-Indiê teruggekeerde le luitenant der infanterie W. J. Meynema. Deron3»è 5 cent-stukken. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de 5-cenl-stukken, ge slagen overeenkomstig de wet van 31 Decem ber 1006 (Staatsblad nr. 376) buiten omlioop worden gesteld op 30 Juni 1914. Tot 1 Januari 1915 zullen de bedoelde 5- centslukken aan de kantoren der betaalmees ters en van de ontvangers der directe belas- ttingen, invoerrechten en accijnzen lot elk be drag kunnen worden ingewisseld. F. Lïeftinck. De nestor der Twee- do Kamer, de heer F. Lieftinck, herdenkt den I8en dezer maand zijn 35-jarig Kamer lidmaatschap. Te Haarlem wordt een feeste lijke viering van dit merkwaardig jubileum voorbereid. Oud-minister Talma gehul digd. Oud-minister Talma is gistermiddag ten huize van prof. van Dijk te Groningen gehuldigd voor het werk dat hij. gedaan heeft tot afschaffing van den nachtarbeid en zijn bestrijding van het drieploegenstelsel. Woord voerders waren de heer C. W. Ninteman, na mens de vereeniging van Bakkerspatroon en J. van den Blom, namens de vereeniging tot afschaffing van den Nachtarbeid. Onder-directeur Amsterdam1- sche waterleiding. De kapitein der genie de heer P. A. M. Hackstroh, thans in genieur bij dit wapen te 's Hertogenbosch, is met ingang van 16 Februari a.s. benoemd tot onderdirecteur der gemeente-waterleiding te Amsterdam. D r. D. B o 8. Het bestuur der Natio nale Vereeniging voor Handelsonderwijs be noemde in zijn jongste vergadering de heer dr. D. Bos tot eere-voorzitler. Voor den Indischen dienst is bestemd ter benoeming lot tijdelijk ingenieur bij den dienst der S. S. de heer G. Golliez te Oerlikon (Zwitserland). Het V r ij e Ruilverkeer. Zaterdag middag is te 's Gravenhage, onder voorzitter schap van den heer A. Plate, de algemeene jaarlijksche ledenvergadering van do vereeni ging He/t Vnije Ruilverkeer gehouden. Nadat de voorzitter in zijn openingswoord in groote trekken den tariefstrijd had ge schetst /en op de beleckenis Van de stembus overwinning voor den vrijhandel had gewe zen, werd verslag uitgebracht omLrenl het geen de vereeniging in het afgeloopen jaar heeft verricht. Deze arbeid concentreerde zich uit den aard der zaak in de publicistische werkzaamheid tegen het tariefonlwerp. Er wtordt in het verslag herinnerd aan de nu sinds 1895 tot driemaal toe herhaalde, doch misluküe poging der protectionislen om hier le lande beschermende rechten in te voeren. Het verloop van dezen drievoudigen strijd en de oorzaken Van de drievoudige nederlaag der protectionisten werden nagegaan; verslag werd gegeven omtrent het aandeel der ver eeniging in dezen strijd in samenwerking met andere vrij-handelsorganen, terwijl ben slotte het verslag een overzicht geeft van de 26 vlug schriften, die höt bestuur in het afgeloopen jaar in de tariefcampagne heeft uitgegeven. Medegedeeld werd, dat het versl'ag in druk zal verschijnen. De financieele toestand der vereeniging is, niettegenstaande aan de kas groote eischen werden gesteld, gunstig. De aftredende bestuursleden, mr. H. Smis- saert en K. de Boer Czn., werden herkozen. Besloten werd voorts tot bijwoning van hel Internationale Vrijhandelscongres, dat in Sep tember van. dit jaar te Amsterdam zal worden gehouden, als vervolg op de congressen van Londen (1908) en Antwerpen (1910). De vereeniging zal binnenkort een prijs vraag uitschrijven in verband met de wen- schelijhheid van een technische herziening van die tariefwet van vrijhandelsstandpunt. Het Vredespaleis. In de afgeloo pen week werd het Vredespaleis bekocht door 1004 personen. liet gebouw is te bezichtigen des namid dags van 2 tot 4 uur. Des Zaterdags en Zondags is het Paleis •voor het pubhek gesloten. Legaat. Door wijlen den heer Jb. Joppe, in leven raadslid en lid van het bestuur van de Vereen, tot stichting en instandhou ding van een school met den bijbel te Som- melsdijk is aan deze instelling een legaat van f 6000, vrij van successie, vermaakt. De overledene was me de-oprichter dier school. Een hardrijdersfamilie. De familie Poepjes levert een respectabel aantal hardrijders; bij een onlangs gehouden wed strijd vielen vier van de vijf uitgeloofde prij zen aan dragers van dien naam ten deel. Thans overweegt men in Lemmer (Fr.), het plan, de eerste hardrijderij aldaar uitsluitend onder leden van die familie te doen houden; er zullen dan 25 mededingers zijn. Goedkoop brood. Een bakker te Culemborg maakt per advertentie bekend, dat hij over het jaar 1914 aan zijn afnemers 16 pet. zal uitbetalen, of zij, die geen boekje ver langen, kunnen een tarwebrood (vierponder) contant k 16 cent bekomen zonder procenten. Zulk een brood wordt vrij algemeen verkocht voor 18 cent. Nu geven weliswaar sommige bakkers proeenten aan het einde van het jaar doch tot op heden was het hooge cijfer 16 on bekend. Melk oorlog te Hengelo (O.) Naar aanleiding van de verhooging der melk prijzen door de Hengelosche Coöperatieve melkinrichting en de actie daartegen door de burgerij op touw gezet, is door de Coöpera tieve winkelvereeniging daar ter plaatse De Goede ïloopi, Help u Zclven, Hengelo en Voorwaarts uit elk der besturen dier verec- nigingen een lid aangewezen, die samen vor men een voorloopig comité voor mellkvoorrie- ning. Thans hebben de besturen van voornoem de winkelvcreenigingen zich tot den Raad der gemeente gewend om uit zijn midden 2 of 3 leden aan te wijzen die bereid zijn mede in dat comité zitting te nemen. De Haag sche bakkers. Naar men aan de N. Ot. meldt, hebben de gczclien- organisaties in de Zaterdagavond gehouden vergadering de loonregeling, zooals deze na onderling overleg toisschen de besturen der werkgevers- en gezellenorganisaties werd vastgesteld, goedgekeurd. De regeling is tot Augus&is 1916 van kracht. Typografenstaking. In verband met de actie voor het landelijk looncontract is gisteren -bij de drukkersfirma Van Nifterik te Leiden een staking uitgebroken, welke 23 man omvat. Staking van stokers en ma chinisten in het kraanbedrijf. Zaterdag avond heeft het personeel van een viertal kranen van de firma „Vulkaan" te Rotterdam den arbeid neergelegd. De oor zaak is, dat de directeur dezen arbeiders geen onderhoud wilde toestaan, ter bespreking van eenige grieven. Staking. Onder het personeel !n de sfioeleninduatrie te Gorredifk Is een werksta king uitgebroken. De eisch der gezellen is hooger loon. De staking is algemeen. Conflict in dckistenlndnstrie. Naar verluidt zon de firma L. Sillevis Zo nen, te Culemborg bistermorgen om 8 nur de machines tot gebruik gereed doen maken en bij niet verschijnen der werklieden vóór 9 uur, deze allen als ontslagen «beschouwen. De staking omvat een veertigtal werklieden. Vijftien personen, meest ongeorganiseer den, gingen aan den arbeid. Van patroonszijde worden geen inlichtin gen verstrekt en van de zijde der werklieden wordt de meeste voorzichtigheid betracht, zoodat bijzonderheden omtrent deze staking nog niet kunnen gepubliceerd worden. Maandagmiddag werden drie werkwilligen, hoofdzakelijk door menschen die met de sta king niets te maken hadden (eenige fabrieks arbeiders In hoofdzaak sigarenmakers) naar de fabriek gebracht. Overigens is alles rustig. Slagersstaking. Gisterenmiddag is er te Oss een staking uitgebroken op de ex- porlslagerijen der firma's Zwanenburg en Hartog. De staking begon bij de firma Zwa nenberg. Alle eischen van het personeel wa ren ingewilligd, op één na. De vaste werk lieden zouden ontvangen f 1.75 per dag, ter wijl de losse werklieden f 1.65 per dag zou den krijgen. Hiermede werd geen genoegen genomen, men wilde gelijk loon voor de losse werklieden. Toen de firma hier niet irrtrad. legden de werklieden gezamenlijk het werk neer. De slagerij der firma Zwanenburg staat geheel stop. Een afdeeling der firma Hartog, n.l. het personeel werkzaam in der darmkeet, ver klaarde rich solidair met de stakers der firma Zwanenburg. Hierdoor zag de firma Hartog zich genoodzaakt de slagerij stop te zetten, alleen de afdeeling braadvet is door bliiven werken. De staking bij de firma Zwanenberg om vat ruim 80. en die bij de firma Hartog on geveer 130 personen. De stemming onder het stakende personeel is kalm. De Bossche archiefkwestie. De Hooge Raad behandelde het cassatiebe- roen van mr. Ebell, rijksarchivaris in Noord- Brabapt te 's Herlogenbosch. tegen zijne ver- oordecling door het gerechtshof aldaar tol één dag hechtenis wegens opzettelijke ge bruikmaking van valsch geschrift als echt Mr. Holleman, advocaat te 's Hertogenhoscb betoogde lo. dat ten onrechte is aangenomen dat door de gewoonte van de Rekenkamer om genoegen te nemen met dc handteeke- ning van de ambtenaren in loco die de ver klaring van oplevering teekenen, geen recht kan ontrtaan; 2o. dat 'sHofs arrest onvol doende is gemotiveerd: So dat het bewuste geschrift /reen bewijsstuk is, hetgeen pleiter uitvoerig betoogde Conclusie O M. 2 Maart. Loterijwet Als .gevolg van den be kenden inval dioor de justitie bij verschillen de agenten van de particuliere loterijmaat schappijen. had zich te Deventer te verant woorden W. R., agent der N. V. „De Tijd geest". De eisch van den ambtenaar van het O. M. luddde ontslag van rechtsvervolging. Eon ontrouw gemeent e-o n t- vanger. Voor de rechtbank te Den Haag had zich gisteren te verantwoorden J. A. J. Aengenent. gemeenteontvanger en administra teur der gasfabriek te Noord-wijk, beklaagd van verschillende verduisteringen tot een to taal bedrag van ruim f 13,000. Geëisoht werd werd door het O. M. één jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek der voorloopig© hechtenis. Zeejongens. Dc kantonrechter te Lelden veroordeelde eenige gezagvoerders van Katwijksche vissohersvaartuigen, ter za ke van het doen verrichten van arbeid, strij dig met het bij de Arbeidswet van 1911 be paalde (het medenemen van nog leerplichtige jongens ter uitoefening van het vissöherij- bedrijf in de Noordzee, het z.g. vasthouden van de reep), ieder tot f 10 subsidiair 5 dagen hechtenis. Brandstichting. Het was onge« veer half vijf Zondag morgen, dat een sur veillerende agent van politie te Groningen bemerkte, dat er in het perceel 13a aan den Frieschen straatweg, bewoond door mej. dc wed. H. D een binnenbrand woedde. Het bleek bij nader onderzoek, dat de woning op verschillende plaatsen in brand stond. Mej. D. staat bij de politie ongunstig bekend. Men heeft haar Zaterdag avond nog laat in de- omgeving van haar woning gezien. Zij is gis teren morgen op grond van ernstige vermoe dens tot brandstichting naar het hoofdbu reau van politie overgebracht, alwaar z:j In voorloopige bewaring is gesteld. De verdach te heeft haar inboedel reeds in het laatst der vorige week aan een taxateur verkocht. Zij «hnd het plan om dezer dagen bij haar familie haar intrek te nemen. De verdachte was togen brandschade ver zekerd. Mishandeling van een poli tieagent. Bij een poging tot arrestatie van een persoon, die met twee anderen Za terdagavond in de Prinsenstraat te Dordrecht het een bewoner lastig maakte, is een politie agent door een van het drietal danig toege takeld. Hij kreeg een snede over den neus, een 4 5 e.M. diepe steek in den schouder, een in de borst, terwijl obk zijn hand nog werd verwond- Ondanks zijn verwondingen heeft hij den dader kunnen vasthouden, tot een tweede agent hem te hulp kwam. De dader bevindt zich thans in arrest, terwijl tegen een van het drietal personen die zich tegen dc arrestatie verzette, deswege procesverbaal oj, gemaakt is. Een noodlottige vechtpartij Zaterdagavond kreeg de melksJijter J. v. d. M. te Ruurlo twist met zijn buurman J. L vermoedelijk over een loonkwestie. De twist liep zoo hoog, dat de beide mannen elkaar te lijf gingen, met het noodlottig gevolg, dal L. tijdens de vechtpartij dood bleef. Het par ket was nog denzelfdcn dag ter plaatse en stelde een uitvoerig onderzoek in. Van der M. werd aan een verhoor onderworpen en voorloopig weer op vrije voeten gesteld Vermoedelijk is de doodsoorzaak van van L. dat deze een of ander voorwerp, dat hij in den mond had, wellicht een pruim tabak, Ingeslikt heeft, tengevolge waarvan hij ge stikt is. Een aanklacht. Door den hoofdop zichter der gemeentewerken te Tiel, is diend een klacht tegen den heer J. L. Nysingb. subs.-officier van justitie aldaar, wegens ge welddadige aanranding. De heer Nysingh is voorzitter van de ijs- club te Tiel, welke club op het Immdatiekanaal een gereserveerde baan meende te mogen aan leggen. De i a a k-P i n h e i r o. Naar het Hbld verneemt, is Pinheiro in het laatst van de vorige maand door de Oostenrijksche regee ring aan de Belgische uitgeleverd. Valsche kwartjes. Op het eiland Goeree en Overflakkee zijn valschc kwartjes in omloop. Door verschillende conducteurs der R. T. Mij. zijn reeds eenige van deze geld stukken in betaling ontvangen. De ontrouwe kassiersbedien de. Zaterdag is de ontrouwe en uit Breda voortvluchtige kassiersbediende B. per auto te Tilburg geweest; den commissaris van po litie aldaar is dit ter oore gekomen en heeft hem onmiddellijk opgespoord. B. is peT auto over Breda naar Antwerpen gegaan, achter volgd door den Tilbur.gschen commissaris Socntjens. Deze had inmiddels de Bredasche politie ingelicht, waarop de inspecteur van politie, de heer Stellenboom, met een re- rechercheur zich onmiddellijk naar Antwer pen begaf. De commissaris van politie te Tih- burg heeft hem aldaar gearresteerd. dlte met f 55,000 er van door was gegaan faaé nog ruim l 41,000 bij zich. De ontrouwe kassiersbedien de. Omtrent de arrestatie van den ontrou wen kassiersbediende B. te Breda, vernemen wij nog het volgende: Zaterdagnamiddag deed de caféhouder H. te Tilburg bij de politie aldaar aangifte, dat Bordes, dien hij goed kende, in zijn café had vertoefd, daar een vertering had gemaakt van ruim f 12, deze wilde betalen met een bank biljet van f 200, en daar H. geen geld terufi had, hem het biljet cadeau gaf. Volgens II. was hij naar Antwerpen vertrokken; hij had met een auto uit Antwerpen de reis rtemaakt. Onmiddellijk toog de commissaris van politie' te Tilburg, de heer Soentjens, vergezeld van 2 rechercheurs ner auto naar Breda, waar eert! rechercheur der Bredasche politie zich bij hen voegde, om te zamen naar Antwerpen te gaao en B. te zoeken. Aan het grensstation te# Weert—Wezel werd gevraagd of reeds auto was gepasseerd; doordat een ontkennen(jj antwoord was gegeven, werd men angstig^ dat de vogel gevlogen zou zijn, doch men be»1 sloot toch den tocht naar Antwerpen door te) zetten. Daar aangekomen werd geïnformeerd bij verschillende garages, of er een auto naaf? Tilburg was geweest; dit was werkelijk het, geval. Op de vraag naar den chauffeur went; de politie verwezen naar zijn adres, Lang©} Steenweg te Berchem. De politie was dus op het goede spoor en verzekerde zich van hulp der Antwerpsche politie; waarna me&| zich naar het aangewezen hotel begaf. Aan den hotelhouder werd het portret van B. toond, dat door hem herkend werd als van een zijner logé's. Om alle drukte te vermij*) den werd den hotelhouder verzocht B. tft wokken, en onder voorwendsel dat hij op) een verkeerde kamer sliep, hem te verzoeken' deze tc verlaten. B. voldeed gewillig aan dtfj> verzoek; toen hii de kamer verliet werd hgj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2