BlNNENLANPr Rusland. Petersburg, 4 1 ebr. Venizelos en Pasics waren heden bij den minister van baiitenlandsche zaken op een lunch gcnoo- digd. Des avonds vertrok Venizelos naar Bukarest. Voor zijn vertrek verklaarde Venizelos aan een vertegenwoordiger van het Petersburg- sche telegraafagentschap, dat hij zeer voldaan is over de uitkomsten van zijn bezoek aan Petersburg. De aangename ontvangst door den Keizer, de welwillende houding van de politieke kringen en de steun, die hij vond bij de openbare meening in Rusland, hebben hem overtuigd van den onverzettelijken goeden wil van Rusland tegenover Griekenland. Veni zelos deed waardeerend de ondersteuning uit komen, die Rusland in de kwesLie van de Egeïsche eilanden aan Griekenland heeft ver leend. Petersburg, 4 Febr. Een dagorder aan do troepen gewaagt van in den laatsten tijd bij officieren voorgekomen buitensporigheden, die een gemis van moreele ontwikkeling cn een zorgvuldigheid bij de commandecrende officieren en bij de oudere kameraden lieten erkennen. De keizer heeft zijne ernstige aan dacht aan dit verschijnsel gewijd en den mi nister van oorlog bevolen de strengste maat regelen te nemen om deze buitensporigheden tc beletten. De minister van oorlog lieeft zij nerzijds de aandacht van de comroandeerende officieren gevestigd op het gemis van militai re opleiding bij de officieren cn op de gebrek kige uitvoering van hunne bevelen in de be trokken trocpen-afldeelingen op eene wijze, die de gedachte opwekt, dat de commandeerende officier niet berekend schiint voor zijne taak. Bulgarije. De BulgaarscL gekant te Rome, Risow, heeft aan een medewerker van de Tribuna eenige opmerkelijke mededeelingen gedaan over openbare werken die in zijn vaderland zullen 'worden ondernomen. Bulgarije heeft den wensch zich naar alle kanten te versterken en te ontwikkelen. Deze hinnenlandsche opbooiwende arbeid zal wor- den verricht op drieërlei gebied: a. legeror- ganisatie, den aanleg van nieuwe spoorweglij- nen en den aanleg van eene groote haven aan de Egeïsche Zee, die tegelijk bestemd zal zijn tol handelshaven en teft steunpunt voor de oorlogsvloot en daarom van een volledig ar senaal voorzien zal zijn. De ontwerpen spoor- weglijn zal een rechtstreeksche verbinding van de Donau met de Egeïsche Zee vormen ien het geheel© Balkan-schiereiland van het 'Noorden naar het Zuiden doorsnijden, waar bij de bezwaren van liet gebergte door een practisah gedacht tunnelwerk zullen worden overwonnen. De beleekenis van dezen spoor weg zal niet alleen in strategischcn maar ook in economischen en mot het oog op de nauwe vriendschapsbetrekkingen, die tegenwoordig tusschen Bulgarije en Rumeniè bestaan, van politieken aard zijn. Porto Legos, dat als eind punt van dezen spoorweg is gedacht zal tot eene buitengewone ontwikkeling als handels plaats geroepen zijn. Servië. Belgrado, 4 Febr. De skoepschtina, die heden zou bijeenkomen na de Kerstvacantie, Is tot 14 Februari verdaagd. Belgrado, 4 Febr. De totale uitkomst «an de gemeenteraadsverkiezingen in geheel Servië is beslist, gunstig voor de oud-radica len. De Servische gevolmachtigde Pawlowics, die sedejrt Juli over het sluiten van den vrede mei Turkije aan 't onderhandelen was, is terug geroepen. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Kon- stanlinapel bericht, dat deze terugroeping niet het afbreken van de onderhandelingen belee- ker.t. Intusschen is het toch opvallend, dat. ondanks de voorspelling, dat de vrede met Servië betrekkelijk gemakkelijk zou tot stand komen, deze het langst op zich laat wachten. In Belgrado is men gezind, een deel van de schulden te laden op den persoon van de nu teruggeroepen gedelegeerde Pawlowics, die door den gevfezen gezant in Konstantinopel Venadowics zal worden vervangen. Turkije. De sultan heelt bij het in ontvangst nemen van den geloofsbrief van den Griekschen ge- eant Panas deze de toezegging gedaan, da* hij hem zou steunen in zijne taak, de goede be trekkingen tusschen de beide landen te be vestigen. Konstantinopel, 4 Febr. De Porte heeft aan de op pensioen gestelde officieren laten weten, dat het ministerie van financiën bevel heeft gegeven, dat het pensioen slechts tal worden uitbetaald in de plaatsen, waar fle genoemde officieren geboren zijn. De geruchten over eene samenzwering tegen tommige ministers worden officieel tegenge sproken. Griekenland. De Raad van bestuur van de kas voor de landsverdediging heeft een crediert van 2 mil- lioen toegestaan voor de aanschaffing van nieuwe goederen-automobielen voor het leger. Voor de levering zal eene internationale aan besteding uitgeschreven worden. Ook zal eene bijzondere werkplaats voor herstellingen aan «utoxnobielen opgericht worden. De Grieksche regeering heeft met de Ru- meensche onderhandelingen aangeknoopt, om tot bevordering van het handelsverkeer tus schen de beide landen de bepaling der meest- begunstiging, die in het In T906 opgezegde handelsverdrag was opgenomen, voorloopig weder in werking te brengen, totdat het nieu we verdrag zal zijn gefloten. Men hoopt hier over tot overeenstemming te komen met Ru meniè. In Albanifi. Rome, 4Febr. Over de mededeellng van Je mogendheden in Athene schrijft den Po lo romano, dat den driebond vraagt, dat ontruiming van Albanië zal geschieden kisschen 1 en 31 Maart zonder dat een ver der uitstel zal zijn, en dat tegen 1 Maart aan Griekenland zal worden medegedeeld het tra cé van de grens van Albanië zooals dit is vastgesteld in Florence door de technische gedelegeerden van de mogendheden. Uit Rome wordt bericht, dat de overhan diging in Athene en Konstantinopel van de nota der groote mogendheden over de kwes tie der Egeïsche eilanden en over de grens bepaling van Albanië nu zeer spoedig is te verwachten. De tekst van de nota, die beide partijen nadrukkelijk tot den vrede maant, is op alle punten vastgesteld. Londen, 4 Febr. Reuter heeft uit diplo matieke bronnen de bevestiging ontvangen van het bericht, dat de mededeeling van de mo gendheden aan Griekenland en Turkije naar alle waarschijnlijkheid eerst zal worden ge daan, wanneer de regeling van de geheele Albaneesche kwestie is verkregen. Er wordt bericht, dat met het oog op de door Venizelos gegeven verzekeringen de vraag der onmid dellijke verwijdering van de Grieksche troepen uit Albanië hare urgentie heeft verloren. Men beeft nu den indruk, dat de vragen, die ver band houden met de Albaneesche leening en met de concessie voor de nationale bank, kun nen worden geregeld en opgehelderd gelijk tijdig met de kwestiën van de grens van Epirus en van de Egeïsche eilanden. Athene, 4 Febr. Uit Koritza wordt be richt, dat de Albaneezen met zware verliezen zijn teruggedreven door de Grieken, die Kes- saraka hebben gebombardeerd. Een tweede gevecht is begonnen in Zeppovo. China. Peking, 4 Febr. Een besluit van Juan- sjikai heft alle bestuursorganen in de provin cie op tot aan de hervorming van de land schapsinstellingen. Als reden wordt genoemd, dat volgens de verklaring van eenige gouver neurs de landschappen hunne bevoegdheden overschrijden. Wetsovertredingen en misbrui ken bij de verkiezing der afgevaardigden ko men voor. De grondwetsherziening, waarmee eene commissie bezig is, kan eerst over vijl maanden ten uitvoer gelegd worden. Vereenigde Staten. Het huis wu vuu^tuwooiui^tts heeft bij de behandeling van het wetsontwerp over de immigratie een voorstel om de bepaling, die de kennis van lezen en schrijven eischt, te sdhrappcD, verworpen. Daarentegen werd een amendement aangenomen tot opneming van eene bepaling, die de toelating van Hin does en van alle personen van het Mongoolsch of gele ras, Maleiers of Afrikanen, uitsluit, be halve wanneer er internationale verdragen of overeenkomsten over hunne toelating bestaan. Mexico. Havre, 4 Febr. De luitenant-generaal Cananza, een der hoofden van de Mexicaan- sche revolutie, is hier aangekomen. Hij zal in Europa eene diplomatieke zending volbren gen. Peru, N e w-Y o r k, 4 Febr. Blijkens een tele gram uit Lima is de president gevangen ge nomen door de opstandelingen, die het pre sidentspaleis hebben aangevallen onder aan voering van kolonel Benavide. De eerste minister, generaal Varela, werd gedood in het levendige gevecht, dat hierop volgde. Dr. Auguste Purand, die vroeger reeds een hoofd van de omwentelingsgezinden is geweest,.bevindt zich in het bezit van het pa leis en zou eene nieuwe regeering samenstel len. Tweede telegram. De aanval op het paleis begon om half vijf 's morgens. Dui zenden snelden, verontrust door het vuren, de straat op. De soldaten kregen bevel salvo's in de lucht af te vuren, om te voorkomen, dal zich samenscholingen vormden. Een burger werd door een kogel gedood. Er heerscht groote ontroering in de stad. De banken en de winkels zijn "esloten Zuid-Afrika. Kaapstad, 4 Febr. Het lagerhuis was geheel bezet en verkeerde in de grootste span ning, toen minister Smuts het woord nam tot verdediging van het beleid der regeering. Na dat hij gedurende uur het woord had ge voerd, had hij nog slechts de helft van zijne rede tot toeLichling van d» zaak der regee ring ten einde gebracht. Het bleek, dat hij evenmin als het huis zelf de inspanning van een voortgezet debat konden verdragen; de zit'ing werd daarom verdaagd. Minister Smuts trachtte aan te toonen. dat de beweging van het begin tot het einde geen gewone stakingsbeweging was, maar eene syndicalistische samenzwering van denmccsl klaarblijkelijken aard. Hij zeide, dat demaat- sdhappij nog niet volmaakt was, maar dat zij niet mocht worden overgeleverd aan 't syndi calisme, dat een ergere vijand is dan de vij and. die een gewapenden inval doet. Geen strijdmacht, dio een invtal doet, zou grooter verwoesting in het land kunnen aanrichten dan de syndicalisten, die hebben samengezwo ren om het land tot onderwerping te bren gen, door de industrie te verlammen en het land tot den hongerdood te brengen. Hij be schreef Johannesburg als het Mekka van de struikroovers en zeide, da<t de syndicalisten de krijgswet willen brengen door de wet van het gepeupel Hij geloofde, dat de inwoners dan nog de voorkeur zouden geven aan de krijgs wet van de rogeering. Hij zeide, dat het land en de regeering door de lessen der ervaring hadden geleerd. Hij geloofde, dat de strijd tus schen de regeering en het syndicalisme nu voor goed was beslist voor zoover Zuid-Afrika betrol Allerlei. Reuter seint ons uit Chartres, d.d. 4 Febr.: De vlieger Garaix is met vijf passagiers lot eene hoogte van 2250 Meter gestegen. De wereld om. De Globe zegt, dat men de plannen van het bestuur van de tentoonstelling te San Francisco met betrekking tol den weerldwcd- strijd, in Engelsche vliegerskringen niet ern stig neemt- Men komt vooral op tegen de be paling, dat de vlucht binnen negentig dagen gedaan worden moet. Ook de som beschik baar voor prijzen acht men te laag. Van Cairo naar Khartoem. De afstand Cairo—KarthoemCairo (vier maal Parijs—Bordeaux en terug) heeft Mare Pourpe in een maand afgelegd. Hij vertrok op 4 Jan. uit Cairo en landde 12 Jan. te Kartoem. Pourpe vertrekt spoedig uit Egypte, om in Indo-China te demonstreeren en tochten te maken. Dc heer Charles Dawes, millionair en bankdirecteur te Chicago, heeft tot een aan denken aan zjjn zoon Rufus, die onlangs ver dronk, een hotel voor de armstcn onder de armen gesticht, dat als een zegen voor de armen wordt beschouwd. De bouw kost on geveer een kwart millioen gulden. Voor 15 cent kan ieder een bad en een nachtverblijf krijgen. Verlangt hij echter een afzonderlijke kamer, dan kan hij die voor een kwartje krij gen. De huishouding is zoo geregeld, dat niemand er aanstoot aan kan nomen. Voor 5 cent kan men een bord soep of een groote kop koffie koopen. De overige voedingsmid delen zijn eveneens zeer goedkoop. lederen avond wordt het gebouw letterlijk gestormd en wachten er 500 personen om binnengela ten te worden, ofschoon er maar plaats is voor 300. Den avond, toen het hotel geopend werd. moesten honderden teleurgesteld terugkee- ren. Zij rotten toen samen en sloegen in de hoofdstraten de ruilen in en drongen de res taurants binnen, waar zij eten eischten. De politie stond machteloos tegenover de op gewonden talrijke menigte, die niet uiteenging dan nadat er groote schade was aangericht Te San Remo is dezer dagen een koop man uit Leipzig, Sigall geheeten, vermoord en daarna beroofd door een Würteiuberger. een avonturier, die zich voor een schatrijk Amerikaan had uitgegeven, docli feitelijk niets bezat Daar hij in zijn qualiteit van millionnair getrouwd was en allerlei verplichtingen had na te komen, moest hij wel op een of andere wijze de rente van zijn voorgewende milli- oenen innen. Hij deed dit door den genoemden koopman verraderlijk dood te schieten cn hem zijn portefeuille en zijn horloge te ont stelen. Vóór hij zicli evenwel uit de voeten kon maken, werd hij gegrepen. B e r 1 ij n. 4 Febr. Heden voormiddag wer den twee leden van den rijksdag, dc afge vaardigde Hebei van Zwaben IV en Pütz van Zwaben II, bij de kruising van dc Blucher- slrasse en de Mittelwaldsirasse, door een auto aangereden. Beiden zijn zwaar gewond naar het St -liedwig-ziekenhuis gebracht. Helsingfors, 4 Febr. Een ijsschol, waarop zich 447 visschers bevonden, gedeel telijk Finnen uit Lavansari. gedeeltelijk Rus sen, is losgeraakt van de Finsche kust, maar bij het kleine eiland Seskacr geland. De ijs- breker Tramo is met levensmiddelen van bier vertrokken om hulp te brengen. Rio de Janeiro, 4 Febr. De gouver neur van Br.hia seint, dal door overstroomin gen talrijke plaatsen zijn vernield. Steden en dorpen en groote uitgestrektheden bebouwd land zijn verwoest. De schade is onbereken baar. Meer dan 1000 menschen zijn omgeko men Kameroverzicht. Tweede Kamer. De heer Gerhardt (s.-d.) besprak in de zitting van Woensdag het feit van de teugel loosheid van de jongens en meisjes van 12—17 jaar. Spreker schrijft deze toe aan het feit, dat er zoovelen van die kinderen zijn, die geen enkel onderwijs meer ontvangen. Van de 725,000 meisjes en jongens van 12—17 jaar zijn er 426,OoO, die verder onderwijs ontvan gen en van slechts 90,000 dezer is sprake van beroepsopleiding, zoodat er 200,000 van die kinderen zijn, die noch onderwijs, noch be roepsopleiding ontvangen. Spr. dringt aan op het instellen eener com missie, welke zal hebben te onderzoeken wat op het gebied, om de jeugd na afloop der la gere school te kunnen opleiden, kan gedaan worden. De heer Ketelaar (v.-d.) wenscht alleen eenige bepaalde inlichtingen te vragen. Hij vraagt den minister: Wat zijn uwe plannen, wal zult gij aanpakken en hoe wilt gij dat dan doen, zunder dat daarmede belangrijke finan- cieele offers gepaard gaan? De heer v. d. Molen (a.-r.) komt er legen op, dat de heer Ter Laan van zijn rede ten aanzien van de M. U. L O.-wet sprak van sub- sidic-slecperij en dat de heer Oilo zeide, dat meer belangstelling voor onderwijs aan de linker- dan aan de rechterzijde zou bestaan. De heer Van Wijnbergen (r.-k.) pro testeerde eveneens tegen dergelijke uitingen. De heer De Jong zal zijn bewering, dat ln België 30 pet. analphabelen zijn, terug moeten nemen. Regeling der werkzaamheden. Een aantal kleine ontwerpen worden aan de agenda toegevoegd. Na de pauze deelt de voorzitter mede, dat in het Weekblad van minder marine-perso neel van 31 Jan. een artikel voorkomt, gelijk luidend am de nota. door den minister van marine ter griffie ter inzage gelegd. Reeds op 22 Dec. 1911 op het ongeoorloofde hiervan gewezen. Hierna werden de discussies over Binnenl. Zaken voortgezet. De heer Roodhuijzen (u.-l.) wraakt de uitin" van den heer Otto, omtrent de mindere belangstelling van rechts voor het onderwijs. Deze uiting was die van een eenling. Minister Cort v. d. Linden zegt, dat de tijd tekort is en de financieele middelen ont breken om de regeling van het voorbereidend onderwijs en de uitbreiding der leerplichtwet ter hand te nemen. Verbetering van het schooltoezicht zou pracmaluur zijn. Dit zal een der belangrijkste punten zijn bij de bespre kingen der onderwijs-commissie. Dc Minister zegt toe, dat het schoolverslag spoediger zal worden gedrukt cn de ondcr- wijs-statistiek zal worden verbeterd, terwijl zal worden overwogen, op welke wijze de particuliere zorg voor de rijpe jeugd kan worden gesteund. De heer Troelstra (s.-d.) achtte 't incon sequent, dat de minister geen geld heeft voor onderwijsbelangen, terwijl er wel is voor de- fensiemaatregclen. Door gebruikmaking van het initiatiefrecht, d.oor amendeering of door het steunen van voorstellen aangaande sala ris verb c te ring zullen de socialisten hun plicht doen. Zij zullen zich niet storen aan de te leurstellende rede van den minislcr, al zul len zij het kabinet t niet lastig maken. De heeren Ketelaar, Ooslerbaan, v. Wijn bergen, Ter Laan, Gerhard, v. <L Molen, repli ceerden. De Minister antwoordde. Voor de te leurstelling, die de heer Troelstra wisprak. was geen aanleiding, om^at spr. niet is af geweken van hetgeen hij iu de troonrede en in de M. v. A heeft gezegd. Volkomen juist is hel dat het gebrek aan geld een relatief begrip is! F.r is geld voor militaire uitgaven. Een sociaal-democratisch minister zou daarop kunnen bezuinigen. Maar naar spr.'s oordeel wegen de defensiebelangen even zwaar, zoo niet zwaarder, dan de on- derwijsbclangen. De belangen van het onder wijs zullen nu en in de volgende begrooting geen regeling kunnen vinden. Eerlang echter zal de tijd aanbreken, waarop dit wel zal kunnen geschieden. Dc algemcene beschouwingen werden daar na gesloten. Met de behandeling der artikelen werd be gonnen. Heden voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 5 Fe bruari bevat o.m. de volgende Koninklijke Besluiten: op verzoek eervol ontslagen W. F. Smits, burgemeester van Jutfaas, met dankbetuiging voor bewezen langdurige diensten; gepensionneerd de luitenant-kolonel op non-activiteit A. E. von Bruckcn Fock van het genie-wapen met toekenning van de ko lonelsrang, en de le luitenant jhr. F. Graaf land van het 18e regiment infanterie, beiden wegens lichaamsgebreken; benoemd in de Oranjc-Nassau-orde tot rid der met de zwcaarden dr. P. H. v. Rooyen te Schiedam; lot ridder F. Hijmans te Amster dam, beiden arts hij de Nederlandsche T jode Kruis ambulance in Serviè; benoemd tot adjunct-directeur bij den dienst der posterijen W. C Callenfels, thans hoofdcommies; benoemd tot plaatsvervangende distriets- vecartsen te Utrecht de geëxamineerde vee artsen D. Monné te Soest en J. L. Petten te Houten; bestemd tot tijdelijk onderopzichter bij den Staatsspoorvsegdienst in Ned.-Indiê H. K. Heller tc Utrecht; benoemd tot administratief ambtenaar voor Java en Madoera B. B. Faber en H. J. C v. Rietschoten te Den Hoag, voor de Buitenbe zittingen, M. J. Ruichhaver en A. C. v. d. Velden, beiden te Rotterdam. De volgende aanbevelingslijst is opge maakt voor kantonrechter te den Helder; mr. E. Bonn, kantonrechter te Tholen; mr. P. Bijl de Vroe, griffier bij het kantongerecht te Amersfoort en mr. Sickenga, idem te Har- lingen, zijnde mr. P. v. Eist, griffier bij het kantongerecht te Middelburg met *t lot afge vallen. A.s. Vrijdag avond te 9 uur zal ten Hove voor H. Al. de Koningin een lezing worden gehouden door den heer E. C Abendanon, mijningenieur, ten onderwerp hebbende: een topografisch beeld van Midden-Celebes, ver duidelijkt door lichtbeelden. Ook de Koningin heeft een belangrijke gift toegezegd aan het dames-comité voor de fancy-fair ten bate van het lepra-asyl Bethes- da in Suriname. H. AL de Koningin-Moeder bracht gisteren met talrijk gevolg een bezoek aan filet station voor draadlooze telegrafie te Scheveningen. Bij het bezoek waren tegenwoordig de di recteur-generaal der Posterijen en Telegrafie, jhr. Alting van Geusau, en de ingenieur der werkplaatsen van de telegrafie, de heer Koo- mans, die de Vorstin inlichtingen verstrek ten terwijl ook door den heer Nierstrasz, chef van den technischen dienst der Radio telegrafie inlichtingen wehden gegeven. H. M. toonde zich zeer voldaan over de gedane verklaringen. Het bezoek duurde ongeveer li uur. Dr. Van Dijke, Amerikaansch gezant on mevrouw Van Dijke houden Vrijdag 13 Febr. in het gebouw van het gezantschap Lange Voorhout te 's Gravenhage, een ontvangst- avond, tevens soirée musicale. Het Nederlandsch-Turksch incident. Men meldt uit Konstantinopel: In haar antwoord op de nota van de vreem de ambassades en gezantschappen, waarin werd geprotesteerd tegen de gepleegde schen dingen van de internationale wet, daaronder begrepen het incident van de arrestatie van Basri Bey, legt de Porte er nadruk op, dat de militaire politie zich er niet van bewust was, dat zij het terrein van eene vreemde diplomatieke missie had betreden, toen. zij de arrestatie verrichtte. De Porte voegt hieraan toe, dat maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat zulke daden zich her halen. Tweede Kamer. De heer Van Vollerhoven. Tweede Kamerlid voor Rotter dam IV, heeft bereikt dat hij wegens onge steldheid de vergadering van heden en ook voleendc vergadering niet kan bijwonen. Bij de Kamer is ingekomen een adres van den gemeenteraad van Gestel, waarin ver zocht wordt te bevorderen d»» Vereeniging van de gemeenten Gestel en Blaartihem met de gemeente Eindhoven. Postzegels. Behalve de nieuwe i$- cents-postzjgels* zijn. meldt De Maasbode, nu ook in omloop gebracht nieuwe 50-cenjs- nostzcgels, waarvan de komst indertijd reeds in het vooruitzicht werd gesteld. Zii hebben een paars medaillon in grijze omlijsting. Er rijn dus nu drie soorten 30 cents-nostzegels in omloop: de oude, de nieuwe en de jubileumzegels. Raadsverkiezing Hoek van Holland. Gisteren is te Hoek ran Holland, het nieuwe stadsdeel van Rotterdam, de ver kiezing gehouden voor de twee leden, die van daar tegen een vergoeding van f 300 'sjaars naar den gemeenteraad zullen afgevaardigd worden. Uitgebracht werden op de heeren A. D. van Doorn (lib) 160, A. J. Hazelzet (R.-K.) 116, P. J. HelscMngen (soc-dem.) 132, N. J. de Heynecker (soc.-dera.) 124, T. de Meester (lib.) 151 en A. Prins (airtir.) 121 stemmen, zoodat her^emming moet plaats hebben trr-ohen de liberalen en socialisten. Bij beschikking van den minister van marine, i* de luitenant ter zee der le klasse -=3 J. Bosnia, met 17 dezer, belast met het bcvej over Hr. Ms. Sperwer. Officieren-v 1 iegers. Blijkens een mededeeling van den chef van den generalen staf zal dit jaar begoimen worden met de op leiding van 4 officieren-vliegers bij de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg. In rarbana daarmede is aan de korpscom mandanten opgave verzocht van officieren, ge schikt en genegen de opleiding te volgen. Verzameling Kon. MiL Acade mie. De Tel. deelt mede, dat met voorken nis van den gouverneur der Kon. Alii. Aca demie een commissie is gevormd, met het doel, een geschiedkundige verzameling te stichten, betrekking hebbende op de Kon. Mil. Academie. De commissie verzocht hiertoe de medewer king van de oud-leeraren en oud-cadetten der academie. Deze medewerking kan bestaan in: le. Het geven of in bruikleen afstaan van voorwerpen, die voor die verzameling van belang zijn, zooals uniformen, wapens, pren ten, portretten, schriftelijke bescheiden, enz Teneinde te voorkomen, dat meerdere even- tueele schenkers eenzelfde voorwerp zouden toezenden wordt beleefd verzocht, van de voren te doen weten, wat nauwkeurig om schreven een inzender voor de verzame ling zou wenschen te bestemmen. 2o. Het geven van meerdere bekendheid aan die aanstaande stichting en het aan dc commissie opgeven van namen en adressen van personen waarvan bekend is. dat zij voor werpen bezitten, voor de te vormen verza meling van belang 3e. Het afstaan (niet zonder schroom wordt het gevraagd) van een geldelijke bijdrage. De eommissip-is samengesteld uit de heeren: A. Dudok van Heel. kapt. der inf., voorz.; jhr. J. Th. Alting von Geusau. le luit. der art seer.; J. A. v d. Kamp. le luit-kwartierni penningm.; J. D. B. Ophorst, bibliothecaris der K. M. A., J. H Fruyt van Hertog, A. X C. F. Keyzer, jhr. A. D Laman Trip, alle» le luit. der inf., H. F. AL baron van Voorst tot Voorst, le luit. der cavalerie, H. W. Tila- nus, le luit. der artillerie. Nederlandsche officieren in Albanië. Omtrent dc regeling van de positie van de Nederlandsche officieren, die bij de gendar merie in Albanië zullen worden in dienst ge steld, verneemt de TeL nog het volgende: Voor de eerste ploeg, welke voor uitzending in aanmerking komt. zullen alleen ongehuwdt. officieren worden genomen. De eerste verbintenis zal worden aangegaan voor den tijd van twee jaar. Bij eventueele uit zending van gehuwde officieren zal aan het gezin boven de Albaneesche bezoldiging lie. Nederlandsche traktement worden uitbetaald. Voor aanschaffing van eerete uitrusting waar onder een paard met haraachemente wordt 2000 francs vergoed. Als dienstuniform wordi de grijsgroene uniform gedragen en als uni form bij recepties en feestelijke gelegenheden de oud-model Nederlandsche uniform, doch voorzien van koorden en nestels, als voor d. marechaussee is vastgesteld. Bij overlijden in Albaneeschen dienst (zoo wel door ziekte als door uitoefening van den politiedienst) wordt aan de nabestaanden 100.000 francs uitgekeerd en bij levenslange invaliditeit 50 000 frs., onverminderd de aan spraak op Nederlandsch pensioen. Alle offi cieren zullen In Albaneeschen krijgsdienst den naast hoogeren rang bcklccden van dien, wel ken ze in Nederlandsdien dienst btkleeden. Vrije overtocht heen en terug, wordt vergoed, terwijl het Albaneesche traktement Ingaat op den eersten dag van de maand van aanmel ding te Valona. De officieren kunnen niet voor een Albaneesche rechtbank worden ge daagd, doch vallen onder de Nederlandsche wetten op de krijgstucht en de militaire recht spraak. Straffen kunnen eventueel aan hen worden opgelegd door den commandant der gendar merie, den generaal-majoor De Veer, welke officier ook alleen beslist omtrent terugzen ding naar het vaderland. Verbreking van het contract met de Albaneesche regeering, op verzoek van den befentghebbenden officier, kan niet plaats hebben. Benoemingen Amsterd. Ge- meentew-at'erleiding. Bij de gemeen tewaterleidingen te Amsterdam is benoemd tot hoofdingenieur de ingenieur G. J. Hooge- steger. Naar het Hbld. verneemt, zal aan den nieuwbenoemden onderdirecteur der gemeen- tewaterleidingen, den kapitein der genie P. A. M. Hnckstroh. in het bijzonder worden op- eedragen de inwendige organisatie van den dienst der waterleidingen. Vandaar dat het niet noodig werd geoordeeld, daarvoor een waterleiding-technicus te kiezen. OctrooibezorgersexameiL Ter kennis wordt gebracht, dat een examen als bedoeld in art. 3 van het Octrooigemachtig- denreglement (St. bid. no. 106, van 1912) zal worden gehouden in de maand Mei 1914, cn/ behoudens onvoorziene omstandigheden, zal aanvangen op den eersten Maandag in die maand. Openbare mededeeling zal nader worden gedaan omtrent het tijdstip waarop belanghebbenden zich tot het afleggen van het examen moeten hebben aangemeld; de plaats waar het zal worden afgenomen en het voor de deelneming te storten bedrag. Een verslag van de commissie voor hei ln 1913 gehouden examen werd openbaar ge- maakt als bijlage van de SL CrL 1913, K* 129. Telefonisten. Het wordt, volgen» de N. R. Ot. op medische gronden wensche- lijk geacht den minimum-leeftijd voor he4 telefoonpersoneel hooger te stellen dan thans. Voortaan zullen dus de voor te dragen candi» daten-helpster en tijdelijke hulptelefonisten niet jonger mogen zijn dan 18 jaar. Daarentegen wordt geen maximum-leef tijdsgrens gesteld, hoewel het in het alge meen aanbevolen wordt, candidate® die nog geen 22 jaar oud zijn, voor te dragen. Bij Kon. besluit van 2 Februari 1914 no. 27 is toegekend de aan de orde van Oranje-. Nassau verbonden eere-medaille, ln bron», aan mej. A. Kemp, dienstbode bij de eerwaafK

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2