^"binnenlandT Zuid-Afrika. Kaapstad, 5 Febr. Minister Smuts bracht heden zijne rede ten einde, nadat bij faog gedurende 2\ uur het woord had ge boerd. Hij betoogde, dat de ernstige en drin gende, geheel buitengewone aard, -van de (krisis en "het succes van de onder de krijgs wet genomen maatregelen de afkondiging van den staat van beleg rechtvaardigden. De deportatie van de orbeidersleiders recht vaardigde hij met redenen van raadzaam heid en openbare politie. Hij deed aanha lingen uit de redevoeringen van de gedepor teerden om aan te toonen, dat zij hadden (gestreefd naar revolutie en burgeroorlog. De jgewone wet sdhoot te kort voor dezen toe- 5tand. die inderdaad een van burgeroorlog vas. De ritting werd verdaagd. Allerlei. Berlijn. 5 I c b r i *ene onder voorzit terschap van directeur-generaal Ballin gehou den vergadering van vertegenwoordigers van centrale organisatiën voor handel en nijver heid is besloten den 26en Februari eene Duit sche maatschappij voor den wereldhandel op to richten, die ten doel heeft de pogingen tol bevordering van de Duitsche belangen in het buitenland samen te vatten. Tegen Graaf Mielzynski, die. eenigen tijd geleden op het slot Datowy Mohre zijn vrouw on zijn neef. graaf Miaczynski, in een vlaag van ijverzucht heeft doodgeschoten en <lie ziah nog steeds in de gevangenis te Gratz bevindt, is thans, nu het uitvoerige onderzoek beëindigd is, door den officier van justitie formeel een aanklacht ingediend. De .graaf wordt beschuldigd van doodslag in twee gevallen. In de aanklacht wordt gezegd dat de daad in een toestand van groote psy chische opwinding en niet met voorbedachten rade is geschied. Het proces zal waarschijnlijk nog in den loop van deze maand een aanvang nemen. Kameroverzicht Tweede Kamer. Bij de Donderdag voortgezette behandeling der afdeeling Onderwijs van Binnenlandsthe zaken kwam aan de orde het amendement- V a n R a a 11 e (U.-L.) om pro memorie uit te trekken toelagen aan de gemeenten tot ver hooging der onderwijzersjaarwedden en de motie-Ter Laan (s. d.) waarbij de Kamer els haar oordeel zou uitspreken, dat de roini- mumsalarisscn ten minste op f 600 moeten worden gebracht Bij het debat hierover kondigde de heer K e t e 1 a a r (V. D.) een door hem in te dienen wetsontwerp aan als noodmaatregel tot ver betering der onderwijzersjaarwedden. De Minister van Binnenlandache Zaken verklaarde te erkennen de noodza kelijkheid der salarisverbeteriug en zei, dat hij daartoe zal overgaan, zoodra hij de mid delen er voor kan vinden; aanneming of ver werping der motie of het amendement zou geenerlei invloed hebben op de houding der regeering. De heer Ter Laan wijzigde zijn motie aldus, dat ze thans uitspreekt, dat alle mini- tnajaa: wedden met f 100 moeten worden ver hoogd. De heer Van Raalte trok zijn amende ment in. en diende een motie in van ongeveer dezelfde strekking als die van den heer T e i Laan. Bij het verder debat hierover wees de heci T r o e 1 s t r a (s. d.) er op dat de Kamer zich althans hier moge uitspreken, terwijl de heei Bos (V. D.) ten slotte zei, dat de moties geenerlei vijandig karakter tegenover de re geering hebben. Men wil slechts, dat eene slem uit de Kamer de urgentie van salaris- regeling der onderwijzers zal uitspreken. Van wantrouwen tegenover den Minister is hier geen sprake. Minister Cort van der Linden was door deze verklaring bevredigd, terwijl de heer Nolens (r.k.) er ten slotte op wees, dat. zoodra de middelen er voor zijn, de jaar- weddenregeling no. 1 zal worden geplaatst, gaande dus ook voor de defensie voorstellen. Bij het verder debat verweet de heer Troelstra aan de rechterzijde het spelen op dit oogenblik van een treurig politiek spelletje, daar zij zich terug trekt als een hond met de straart tusschen de beenen. {Hevig rumoer, interrupties en protesten). De heer Van Wijnbergen schreeuwde: Had dan zelf de portefeuille aangenomen, dan hadt ge zelf de zaak ter hand kunnen nemen. (Nieuwe protesten- Het tumult nam toe). De heer Troelstra riep: „Dan kan je begrijpen! Wat jelui onder eigen bewind niet hebt gewild en nu weer niet onder linksch bewind, zoudt gij zeker niet gesteund hebben onder sociaal-democratisch bewind." (Lang zamerhand bedaarde het rumoer). Na uitvoerig debat is aangenomen met 40 tegen 31 stemmen de motie-Ter Laan, in be ginsel strekkende tot verhooging van alle minimum-onderwijzers'-jaarwedden met min stens f 100. Van links stemden tegen de heeren Tyde- man Knobel, Van Raalte. Ter Spil, Drion en De Beaufort. Rechts stemden voor de heeren Arts, v. Nispen (Rheden), Juten en Jansen (Maastricht). De motie-Van Raalte Is hierdoor vervallen. Nederlandsche officieren naar Albanië. Op een vraag van den heer Merchant betref fende de plaatsing van Nederlandsche officieren bij de gendarmerie in Albanië, of de Regeering voornemens is, nog verder hare tusschenkomst te verleener voor de plaatsing van Nederland sche officieren bij de gendarmerie in Albanië, en aan officieren, die zich daartoe aanmelden, ren tijdelijk ontslag te verleenen uit het Neder- landsche legerverband, heeft de Minister van Oorlog het volgende geantwoord Nu de garantie der groote Mogendheden is verkregen op de nakoming van bepaalde regelen, betreffende de rechtspositie en de mnterieele voorwaarden, welke zullen gelden voor Neder- landsche officieren, dienst nemende bij de Alba- neesche gendarmerie, zal de Nederlandsche Re geering er geen bezwaar tegen maken, dat aan ben. dt». overeenkomstig die regelen, tot ge noemd doel een contract wenschen aan te gaan met het Albaneesch gouvernement, machtiging worde verleend tot het treden in vreemden krijgsdienst, c-en en ander overeenkomstig de Bevorderingswet voor de Landmacht 19Ö2. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 6 Februari bevat o.a. de volgende besluiten: benoemd tot curatoren van het Meteorolo gisch Instituut dr. J. P. Kuenen, hoogleeraar te Leiden en de inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat te 's Gravenhage; bestemd tot waarnemend geneesheer-direc teur der verplegingsinrichling voor krank zinnigen „Wolffenbuttel" te Paramaribo P. J. de Koek, gemeente-geneesheer te Enter, gem. Wierden. H. M. de Koningin en de takken van volksbestaan. De Koningin ont ving gister namiddag onderstaande heeren, die zich bewegen op het gebied van verschil lende takken van volksbestaan: Croesen, secre taris der Landbouwvereeniging; Posthuma, directeur van de Land- en Tuinbouw Onder linge; van Lennep, secretaris Tuinbouwraad, De Jong, directeur van Zalmvisscherijmaat- schappijen, te IJsselmonde; Bos, houthande laar te Rotterdam; Waller, directeur der Gist- eD Spiritusfabriek te Delft. De opcenten. Naar Het Vad verneemt, bevinden de aangekondigde wets voorstellen in zake de opcenten op enkele belastingen zich thans bij den Raad van State. Op audiëntie bij den minis ter van koloniën. Naar aanleiding van de berichten omtrent een tot boekhan delaren in Indië gericht verbod van verkoop der brochure „Onze verbanning", geschre ven door Douwes Dekker c. s. en uitgegeven door De Indiër, is, naar men mededeelt, de hoofdredacteur van genoemd weekblad. Frans Berding, bij den minister van koloniën op audiëntie geweest. Z.Exc. zeide van een dergelijk, door de Indische regeering uitge vaardigd verbod, of van een belemmering van den invoer in Indië niet meer te weten, dan in dc pers dienaangaande was vermeld. Op een vraag van den heer Berding, of ook gevreesd moest worden, dat de Indische re geering meenen kon maatregelen te moeten treffen, waardoor de toelating van het week blad De Indiër zou worden bemoeilijkt, antwoordde Z.Exc. dat hem ook daaromtrent niets bekend was, en dat het aan de Indische regeering stond maatregelen te treffen, welke zij dienstig achtte teneinde de rust en de orde in het land te bewaren. Mr. E. Pe 1 i n ck. Men meldt ons: Mr. E. Pelinck, die wegens zijn benoeming tot president van de rechtbank te Assen moet aftreden als lid van de Eerste Kamer, zal zich, naar wy vernemen, niet herkiesbaar stellen. Het kamerlid Van Vollenho ven. Naar men verneemt is de onger* 1id- heid, welke den heer J. van Vollenhoven, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam IV, belet de vergaderingen bij te wonen, van vrij ern- stigen aard. De heer Van Vollenhoven, die te 's Graven hage woont, behoort tot hen, die aldaar ten gevolge van het gebruik van oesters aan ty phus zijn gaan lijden. Heden was zijn toestand wat beter De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming aangenomen een motie van den heer Wibaut. om de zaak van de ziekenzorg en het me disch onderwijs in haar geheelen omvang door een commissie te laten onderzoeken. Installat.e burgemeester Ter Laan. Gisterenavond had onder groote belang stelling, zoowel op straat voor net gemeente huis (waar het muziekkorps van Vreemde lingenverkeer ter eere van den nieuwen bur gemeester het „Wien Neèrland's Bloed", ge volgd door verschillende andere liederen ten gehoore bracht, voor welke attentie de bur gemeester den muzikanten later afzonderlijk dankzegde), als binnen het gebouw,*in de Raadszaal te Zaandam de officieele installatie plaats van den nieuwen burgemeester, den heer K. ter Laan. De publieke tribune was stampvol. Nadat de kennismaking met de raadsleden had plaats gehad, hield de waarnemende burge meester, de oudste wethouder Donia, een rede, waarin deze o.m. wees op het gewicht en de moeielijkheid der taak, die de heer Ter Laan op zich had genomen. Spr. bracht hulde aan den ruimen blik die de regeering bij de benoeming had getoond. Spr. wees er op dat in den laatsten tijd van Zaandam veel kwaads is gezegd en er op eene manier over geschreven is, die soms de perken der welvoegelijkheid te buiten ging Zeker beleeft Zaandam op het oogenblik een kleine financieele crisis, voor een deel het gevolg van groote uitbreiding en verbetering der verkeersmiddelen, doch niettemin is de toestand der gemeente gunstig. Wanneer daar door den voorzitter van de Kamer van Koophandel nog dezer dagen kan geconsta teerd worden, dat het aantal fabrieken aan de Zaanstreek de laatste zes jaren met 40 pCt., het aantal paardekraebten met 50 pCt. is toe genomen en dat Zaandam daar verre het grootste aandeel in heeft, dan kan men vrij zeker aannemen, dat de toestand van Zaan dam opzettelijk verkeerd wordt voorgesteld. Dat Zaandam er op dit oogenblik niet zoo ongunstig voorstaat, bewijzen de groote wer ken. die thans in voorbereiding zijn. Mijnheer Ter Laan aldus eindigt spr., al deze dingen zullen van af heden uwe aan dacht vragen en ik hoop, dat het u gegeven moge zijn deze belangrijke werken tot eeD goed einde te brengen Aanvaard .thans mijne handen de voor zittershamer met den wensch, dat u deze nog lange jaren mag hanteeren en dat Zaan dam onder uwe leiding mag groeien en bloeien in het belang van zijn ingezetenen. Het ga bovendien u en uw gezin wél in onze gemeente. Nadat vervolgens de heer Ter Laan de ambtsketen had omgelegd, nam hij het woord. Het was hem in dc eerste plaats een behoefte ziin erkentelijkheid te betuigen aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken die de voor dracht tot zijn benoeming beeft ffeda&n en aan de Koningin, die door de benoeming recht heeft laten wedervaren aan de sterkste partij in deze gemeente. Deze benoeming en deze avond hebben de belangstelling van geheel Nederland gaande gemaakt. De laak des burgemeesters zal moei lijk zijn. omdat wij nu eenmaal leven in een kapitalistische maatschappij en onder een wet geving, die de soc.-democraten op velerlei wij ze en op allerlei gebied de handen bindt. Het komt Spn. gewenscht voor. nu hij zijn ambt aanvaard heeft, hier duidelijk en onom wonden te zeggen wat hij meent, dat tot zijn taak behoort: 1. Spr. zal bii het behoud zijner volledige vrijheid als staatsburger om zich te uiten als soc.-dem. er naar streven, als bur gemeester volkomen dezelfde te zijn voor alle partijen. Rijk en arm, geloovig of ongeloovig, soc.-dem. of niet, allen zullen hem even wel kom wezen. Als burgemeester zal hij staan boven de partijen. 2. Daaruit vloeit voort, daf' hij als burgemeester bij werkstakingen de wet zal toepassen zonder aanzien van partijen, die op bescherming der wet dezelfde aanspraak hebben. Spr. beeft het vertrouwen, dal in een dergelijk geval vooral bij een staking onder leiding der vakorganisatie de orde gemakke lijker gehandhaafd wordt door een soc--dem. burgemeester dan door iemand uit de burger lijke partijen, maar overtreding van wel of verordening blijft altijd mogelijk en dan heeft ook een soc.-dem. burgemeester de taak elke overtreding van wet of verordening tegen te gaan. 3. De aanvaarding van het burgemees tersambt brengt mee, dat de benoemde zich heeft te beschouwen als den vertegenwoordi ger der Regecring. Als zoodanig zal hij ook zijn taak hebben op te vatten en uit te voe ren, ook bij een bezoek aan de gemeente door 't hoofd van den staal en bij alle andere ge legenheden, waarin de burgemeester in eerste plaats of uitsluitend Regceringsvertegen- woordiger is. Iedere burgemeester behartigt de zaken naar zijn eigen beste inzicht. Zoo zal het ook met Spr. zijn. Hij zal er naar streven een zoo goed mogelijk soc.-dem. burgemeester te zijn. Maar tevens zal bij er naar streven een bur gemeester te. zijn, gelijk hij wenschte, dat een burgemeester der meerderheid was, toen Spr tot de minderheid behoorde en Spr. heeft daartoe lang genoeg behoord. Ten slotte dankte hij voor dc ontvangst hem hier bereid. Spr. besluit met de verklaring dat als het blijken mocht, dat het burgemeester- en hei Kamerlidmaatschap niet kunnen samengaan, hij weet wat hem te doen slaat. Daarop nam de heer Baars, als oudste raadslid het woord, om den nieuwen burge meester toezegging te doen van de welwil lende medewerking van den Raad. Voor het gemeentehuis stonden den gehee len avond honderden belangstellenden verza meld, om den nieuwen burgemeester bij het verlaten van het gemeentehuis te begroeten. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen enz. gelast kapitein-luitenant ter zee J. J. Oudemans met 18 dezer eervol ontheven van het hevel over Hr. Ms. „Dolfijn" en geplaatst in de di rectie der marine te Willemsoord luitenanf ter zee 1ste klasse P. Kruys, lui tenants ter zee 2de klasse F. A. Gaslmann en I. A. Rom Golthoff, adelborst 1ste klasse H. Pitlo, officier van gezondheid 2de klasse R. A. F. Lach de Bère, officier van administratie 2de klasse J. W. M. Renken met 18 dezer ge plaatst aan boord Hr. Ms. „Zeehond", eerst genoemde als eerste-officier officier van administratie 2de klasse C. A. Huysiman 17 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, adelborst lste klasse Koninklijke marine-reserve W. C. Schimmel 18 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. „Sperwer". Twee marinetorpedobooten uit Helle- voetsluis zullen in Maart eenige dagen te Maastricht op de rivier de Maas aanwezig zijn. Kroondomein. H. M. de Koningin heeft benoemd tot rentmeester van het kroon domein in het rentambt Grave den heer H. R. Tutein Nolthcrius. De oud-minister mr. Fock, lid van de Tweede Kamer, gaat voor een 4- of 5-tal we ken op reis naar Tunis en Algiers. Den 14 Februari zal te Nieuwerschans plaats hebben de huldiging van den oud-bur gemeester en gemeente-secretaris. thans com missaris van Rotterdam te Hoek van Holland en commissaris van piolitie te Rotterdam. Door de commissie van ontvangst zal de heer C F. Jas met zijn echtgenoote s avonds aan het station feestelijk ontvangen worden Daarna wordt naar Hotel Sissingh gereden, waar een feestavond ter eere van den vroege- ren burgervader gehouden wordt en waar dan tevens een huldeblijk zal overhandigd worden, als uiting van de waardeering van hetgeen hij in het belang van Nieuwerschans deed. Geweigerde samenwerking. De Bond van Christen Socialisten had aan de S. D. A. P. voorgesteld schriftelijk overleg te plegen over eventueele samenwerking „zoo wel bij candidaatstelling als bij het verdere verloop der verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, in den strijd tegeD de burgerlijke partijen". In Het Volk komt het afwijzend ant woord voor, dat het partijbestuur van de S. D. A. P. op deze uitnoodiging heeft gegeven Het partijbestuur schrijft o.a.: „Gij kunt, ons program onderschrijvend, leden worden van onze partij, dc Nederlandsche afdeeling van de Socialistische Internationale, waarin voor heel de naar het socialisme strevende arbei dersklasse plaats is Te Haarlem is naast de verecniging „De Haarlemsche Pers" opgericht „De Haarlem- sche Journalistengroep*. waarin is vertegen woordigd Haarl. Dagblad, Handelsblad en Telegraaf. Als voorzitter treedt op de heer J. C. Peereboom en als secretaris-penning meester de heer Jae. C. Meijerink Jr. Nederlandsch Nationaal Ver bond in Rijnland en Westfalen. In «en vernedering te Dusseldorf van afgevaar digden van Nederlandsche vereenigingen en Nederlanders is, zooals wij destijds nu ldden, In beginsel tot oprichting van het Neder landsch Nationaal- Verbond in Rijnland en Westfalen besloten. Deze week werd te Essen a/d. Ruhr weder een druk bezochte verga dering van belanghebbenden gehouden. De Nederlandsche consulaire ambtenaren uit Münster i/W. en Essen a/d. Ruhr waren we der als belangstellenden aanwezig. Het huis houdelijk reglement werd na eenige wijzi gingen, gedeeltelijk ontslaan door de goed gekeurde veranderingen in de statuten, vast gesteld en in het definitief bestuur werd ge kozen tot voorzitter de heer A. Petersen, tot 2e voorzitter de heer J. M. van Dricl, beiden te Duisburg, tot 2e secretaris de heer B. J. Bronkhorst, te Gelsenkirchen, en tot pen ningmeester de heer J. C. van der Wolf. te Oberhausen. Mededeelingen en verzoeken moeten worden gericht tot den lste secreta ris den heer B. Erkelens te Duisburg, Ilohe- strasse 53. De zetel van het verbond is ge vestigd te Essen a/d. Ruhr. Bekroond. De bekende vogelfoto- •graaf A. Tepe uit Apeldoorn heeft in een fo tografie-wedstrijd door he»t Berliner Tage- blatt uitgeschreven en prijs behaald. Nat. en Intern. Landbouw tentoonstelling, 's Gravenhage 1913. Het voornemen bestaat om op een nader He bepalen dag in de anaand Mei de getuigschriften voor (gouden, verguld zilve- ern. zilveren en bronzen medailles en eervol le vermeldingen, alsmede de herinnerings medailles in eene officieele bijeenkomst uit te reiken. Aan hen, die In genoemde bijeen komst niet aanwezig zijn, worden de getuig schriften daarna toegezonden. Ra di urn-behandeling. Door samenwerking van de Joanna van Lyndcn-stichling met een tweetal andere be langstellenden is te Haarlem de oprichting en instandhouding van een Vrouwenkliniek mo gelijk gemaakt, die, naast de onmisbare ope ratieve methoden, vooral ookxlie der moderne physisdie therapie zal loepassen. Zij beschikt daartoe, behalve over de noodige apparaten voor Röntgen-, licht-, warmte-, electrische en badbehandcling, over 100 mgr. radium en zal daardoor in slaat zijn o.a. de nieuwe metho den van kankerbehandeling, waarmede men in naburige landen reeds zeer merkwaardige resultaten heeft bereikt, in vollen omvang toe te passen. De kliniek, die onder lefiding staat van Di Th. van de Velde, zal na hare voltooiing (April) ruim 20 bedden bevatten. Voorloopig kunnen niet meer dan een tiental patiënten worden opgenomen. Opname en behandeling zoowel van gynac- kologische als van belangrijke verloskundige patiënten, kunnen, zoo noodig, kosteloos ge schieden Contróle postspaarbank boekjes. Naar de N. R. Ct. "verneemt, heeft de directeur der rijkspostspaarbank het denk beeld geopperd, voor een cóntróle op de post- spaaibankboekjes ten plattelande bijzondere ambtenaren Ie doen aanwijzen, die zich daar toe aan de woningen der inleggers zouden vervoegen. Een belangrijke sleeptocht. Zooals bekend is, vertrok 23 Juni van het Nieuwediep het reusachtige gouvernements droogdok Soerabaja naar Nederlandsch-In- dië, gesleept door de Atlas en de Titan. Thans zijn beide booten, na met gunstigen uitslag volbrachte reis, in ons land terugge keerd. Aan een vertegenwoordiger van het Hbld. heeft de kapitein van de Atlas weder waardigheden van de reis verhaald, waar van wc er hier eenige laten volgen: „Wc hadden een enorme reis voor den boeg en wisten welke gevaren zich zouden kunnen voordoen, doch met moed verlieten we de reede van Texel en met het vaste ver trouwen dat het droogdok op zijn bestem mingsplaats zou komen. In de eerste plaats waren we bewust van de prima qualiteit, van de onmiskenbare goede eigenschappen onzer booten, die, laat ik het maar dade-,*. zeggen, zich uitstekend hebben gehouden, die vóór het vertrek tot in de puntjes waren uitgerust, met speciale Amerikaansche tros sen, stalen trossen, zoeklichten, draadlooze telegrafie, duikertoestcl, verplaatsbare en vaste stoompompen, voor mogelijke lekkage aan het dok en nog zooveel andere extra dingen. En dan gingen we naar zee met een ferme bemanning, met bekwame lui. ervaren in hun vak met menschen, op wie je om zoo eens te zeggen kan bouwen. Het eerste traject, van de Texelsche reede tot Algiers, werd zonder stoppen afgelegd. Gedurende den tocht in de Noordzee en het Engelsche Kanaal en de Golf van Biscaye hield het weer zich goed en ook langs de Portugeesche kust hadden we geen reden tot klagen. Alleen door den stijven Portugee- schen Noorder. d.w.z. een wind die veel zee veroorzaakt, waren we nu en dan genood zaakt met de Atlas langzaam te stoomen, om zoodoende te voorkomen dat de sleeptrossen, die veel moesten doorstaan, afbraken. U moet weten, dat 'n log lichaam als het dok feite- liik niets meegeeft, het stuurde verbazend slecht en had dikwijls rare, vreemde kuren, in het bijzonder met een harden bries, dan hing het dwars achter, zoodal we voortdu rend den naam „Soerabaja-droogdok" als een reclamebord voor ons hadden. Maar niet tegenstaande dergelijke kleine tegenspoeden ging het dag cn nacht onafgebroken door, geheel naar onzen zin. Of het vlug in zijn werk ging? Nou, mijnheer, om u de waarheid te zeggen, we vaarden kort naast elkander, de Atlas rechts en de Titan links en het gebeurde wel eens dat mijn collega nu we nas onderweg waren, van de brug over de verschansing gluurde en met een handge baar te kennen gaf: „Wat zal het een lange reis worden!" Evenwel, aan alles raak je ge woon. ook aan een vaartje waarmee we vooruit kropen. De tocht door het Kanaal van Suez verliep zonder incidenten. In de Roode Zee was het weer alle dagen uitstekend. Een licht koeltie van achteren, maar een hitte, die meer dan ondragelijk was. De ther mometer wees in den nacht van 96 *ot 98 graden en overdag hadden we soms 119 gra den in de schaduw. En als u weet, dat we met deze ontzettende warmte veertien dagen lang hadden te kampen, dan kan u nagaan dat de tooht door dit bekende oude water volstrekt niet aangenaam was. Op de tweede helft, in het zuidelijke gedeelte, beleefden we nog een merkwaardige verrassing, name lijk een zandstórm. die ons noodzaakte de machinekamerkappen en alle overige toegan gen af te sluiten, wilden we niet alles vol la ten stuiven. Diezelfde zandstorm, welke ge paard ging met stormwind en veel zee. ver oorzaakte een buitengewone drift, waardoor het dok gedurig afzakte en omdat er dan maar 40 45 mijl ruimte onder lij was, leek onze positie heelemaal niet rooskleurig. Het duurde gelukkig niet lang, want tegen den avond ging de wind liggen en werd het wa ter kalm, zoodat de reis weer onder norma le omstandigheden plaats had. Twintig dagen werden te Aden doorge bracht en dien tijd besteedden we om alles aan boord van de booten beurtelings na te zien. waarbij één van ons steeds onder stoom in de onmiddellijke nabijheid van het dok bleef. o Toen we voldoende zekerheid hadden dat wc west-moesson was gaan liggen, werd den 18en September de sleeiptocht voortgezet. Het traject dat thans voor ons lag, was groot en wel 2100 mijlen, doah te Aden waren alle gewenschle maatregelen genomen en daar om werd zonder eenige vrees welgemoed begonnen met den tocht naar Colombo. Hoe wel we gedurig met veel tegenstroom, har den wind, hevige buien en veel zee hadden te doen. waarbij het dok af en toe nog 16 graden slingerde, kwamen we behouden te Colombo aan, waar weer beurtelings door Atlas en Titan kolen geladen werd. terwi:' het dok buiten in open zee bleef. Na het ko len laden vertrokken we den 18en October naar Sabang, welk traject onder tamelijk goe de omstandigheden, wat weer betreft, werd afgelegd. Te Sabang werd de kolenvoorraad aangevuld, wij voorzagen ons van verdere behoeften en vervolgden de reis. De straal Malakka lag nu voor ons en door defe gin gen we naar en door de straten Doerian, Ber- hala en Banka. Vooral in de laatste drie stra ten moest met zeer veel tact, met de noodige zeemanschap gehandeld worden, daar wind en regenbuien het navigeeren zeer bemoei lijkten. In de Javazee was het weer prachtig, me uitzondering van enkele buitjes en den 20en November werden we voor den ingang van Soerabaja van een loods voorzien, die ons des nachts naar buiten bracht, zoodal we op den morgen van 21 November op de reede van Soerabaja aankwamen, en het dok ver volgens met gunstig tij in de 'torpedobool- haven van het marine-etablissement kon vur den afgeleverd. Groenten genoeg. Liefhebbers n kool behoeven zich nog niet ongerust te n:: - ken. dat die groenten al op Is. Alleen in 't dorpje Pancras, en biermede wordt bedo 1 de geheele gemeente, zich uitstrekkende t- n Westen tot bijna Alkmaar en ten Zuiden J t aan Koedijk, bevinden zich op dit oogenbl nog ruim 1 millioen en 1 maal honderdti - *ond verschillende kooien, dus 1.100.000 «tui: Aan de markt te Èroek op Langcdijk werd in 19J3 aangevoerd: 4.487.000 bloemkoole:.: 8 909 000 roode kooien plus 13.900 zakken; 2.913.250 witte kooien plus 50 wagons; 3.112 400 bos wortelen en 27.158 balen uien. 14.900 balen nel; 650 balen zilveruien; 207.170 zak aardappels; 38 845 bos rabarber; 2000 hós uien: 219 400 bicten: 87 950 rammenassen; 88.500 pond slaboonen; 555000 pond augur ken; 2310 pond doperwten en 8500 pond schorseneren. Van een poes en een rood borstje. Als iets zeldzaams in de dieren wereld wordt uit Rozenburg gomelcl Tijldens de strenge koude, voor eenige da gen, kwam in de woonkamer van L. een roodborstje gevlogen, welk diertje, dat to taal verkleumd was, door de bewoners lief derijk verzorgd werd. L. had echter ook een poes, weshalve men bang was, dat poes hot leven van roodborstje wel eens zou kunnen verkorten. Dit is echter niet bewaarheid, want samen eten ze thans uit een bord. en als poes ligt te slapen durft het vogeltje best op poes* rug gaan zitten. Roodborstje huppelt vrii in do kamer rond en schijnt geen trek te hebben de vroegere vrijheid te hernemen, want bij open deuren blijft het nog in de kamer Tegen nieuwe dansen. Dewi !- rijdersvereeniging All Richt te Leiden heoT «en feestavond uitgeschreven die besloten zal •worden met een bal, waarbij ook de vee-be sproken nieuwe dansen zullen worden uit gevoerd. De deken van Leiden, pastoor P. L. IDessens, heeft daarin aanleiding gevonden •niet verwijzing naar hetgeen hierover door het Episcopaat is gezegd, in verband met dit lbol tegen bijwoning van dit feest te waar schuwen. Niet zonder schade zijnèr zie? zal ♦men aan het bal kunnnen deelnemen en wie hrijs stelt op zijn eer als mensch en op zijn goeden naam, raadt deze geestelijke aan van (dat feest weg te blijven. Eigenaardig is het in dit verhand mode to deelcn dat de voorzitter der veroonigiTvg All Right R.-K. is. (Hbld.) Uit de diamantindustrie. Naar het Weekblad van de A. N. D. B. meldt, bedroeg het aantal werkelooze diamantbe* werkers in de week van 25 tot 31 Januari 3872 tegen 4275 in de weok te voren. Nauwlettende commiezen. De Zutph. Crt. schrijft: Menschen, die even de Duitsche gren* over moeten, mogen er wel aan denken, dat d» commiezen daar erg nauwlettend toekijken. Ons kwam toch een geval ter oore, dat wij ter waarschuwing van anderen even willen vermelden. Een handelsreiziger, die zijn afnemers per fiets bezocht, wilde 'van Gendringen over Ani holt naar Dinxperlo rijden, wat dc beste weg is. Hij had zijn pijp en wat tabak bij zich eg toen hij aan de grens kwam, gaf hij eerlijk op wat hij te „versteuern" had: een zakjq tabak. Dat werd nauwkeurig gewogen cn (k tabak bleek precies 55 gram «waar te wczet>'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2