BINNENLAND. generaal van Zuid-Afrika te vervangen, over op John Burns, den voormali gen arbeiders- Jeider. Zijn nieuw ambt brengt hem in recht- ftreeksche aanraking met de thans zoo veel vuldige geschillen tusschen werkgevers en werknemers; men zal dus kunnen zien hoe vei- zijn invloed reikt op zijne voormalige standgenooten. Tot een hoogeren rang onder de leden der regeering is opgeklommen Charles Master- man, die als kanselier van het hertogdom Lancaster nu is opgenomen onder de kabinet- tninisters. Hij is onder de jongere Engelschc staatslieden een van de meest bekwamen; in de behandeling van de sociaal-politieke wet ten, die onder dit kabinet zijn tot stand ge komen, inzonderheid van de verzekeringswet ten, heeft hij een belangrijk aandeel gehad Door deze wijzigingen in het ministerie zul- ien drie aanvullingsvcrkiezingen voor het la gerhuis moeten plaats hebben, waarvan voor- Al die in het Londcnsche district Bethnal Green belangstelling wekt De minister Mas- lerman is daar de vorige maal met slechts geringe meerderheid gekozen. De eerste minister Asquith heeft in het la gerhuis in antwoord op eene vraag of de re- /cering zou deelnemen aan de wereldtentoon stelling in San Francisco, medegedeeld, dat die vraag op nieuw door de regeering was overwogen, maar dat zij haar vroeger besluit om niet officieel deel te nemeu, niet kon ver- anderen Onder leiding van den lord-mayor van de City van Londen is in de Guildhall eene ver gadering gehouden, met het doel, de regee ring te verzekeren van den onvoorwaaraclij- cen steun van de City, hoe kostbaar de maat regelen ook mogen zijn, om het overwicht van Groot-Brittannië op zee te verzekeren. De groote banken en alle groote handelshuizen van de City waren vertegenwoordigd. De voor zitter, Sir Alexander Henderson, verklaarde: Wij zijn geene deskundigen en wij behoe ven ons over technische bijzonderheden niet uit te spreken. Maar wij stellen er prijs op, als mannen van zaken te verklaren, dat naar onze meening de veiligheidsmarge tot eiken prijs moet worden gehandhaafd. "Wij betreu ren, zooals iedereen, dat de premie, die wij hebben te betalen, zoo hoog ls; maar gegeven zijnde de reusachtige omvang van de belan gen, die in het spel zijn, kan er geen sprake van ziin haar niet te betalen. De bescherming van de handelswegen gaat niet slechts ééne klasse van de natie aan; de rijken en de armen zijn er gelijkelijk bij betrokken. Ik zou zelfs zeggen, dat de armen er meer belang bij heb ben dan de rijken, want als de wegen ora ons te voorzien van levensmiddelen en van grond stoffen bedreigd waren, dan zouden zij er het eerst onder lijden. Het schijnt wel. dat tegen woordig een aanlal van onze zeewegen on voldoende beschermd zijn, en wanneer men bedenkt, dat Engeland tegenwoordig in de laadruimten van zijne zich in volle zee be vindende schepen voor 6 k 7 milliarden goe deren heeft, dan is dat geene zeer geruststel lende bevinding. Het is noodig, onverwijld de noodigc maatregelen te nemen. Hoe duur dat moge schijnen, het is altijd nog eene bespa ring. Eene motie ïn dezen zin fs met algemeene stemmen aangenomen en naar de ministers Asquith en Chnrrhfll gezonden. Zweden. Stockholm. 14 Febr. Op het herhaalde Verzoek van den koning beloofde gouverneur Jlaramarskjöld, dat hij zou trachten een nieuw ministerie samen te stellen. De koning belegde een staatsraad. De partijen der rechterzijde in de Eerste en de Tweede Kamer hebben heden een ma nifest uitgevaardigd, waarin zij het Zweed- sche volk op het hart drukken zich niet te te laten verleiden, de zaak der landsverdedi ging ondergeschikt te maken aan partijge schillen over het door niemand bedreigde zelf bestuur van het volk om daarmee het volks bestaan op het spel te zetten. De liberale partij heeft, met het oog op de heerschende krisas, een manifest laten uit gaan, dat onderteekend is door 136 le den van den rijksdag, 40 leden van de Eerste en 96 van de Tweede Kamer. In dit manifest wordt gezegd, dat het ministerie is afgetreden om een regeeringsstelsel af te we ren, waaraan het Zweedsche volk ontgroeid ls en dat voor het land niets waard is. Het heeft geweigerd, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor eene politiek, die eischt, dat militaire aanspraken beslissen bij de op lossing van de landsverdedigingskwestie. Verder wordt gezegdDe eerste eisch van de liberalen, een parlementaire regeeringsvorm, die op het vertrouwen van de volksvertcgen- WoonEging gegrond is, is in gevaar. De partij ve^igt de aandacht van het land op dezen toestand. Het land staat voor een poli- tieken strijd, waarin het gaat om den gehee- len arbeid voor den vooruitgang in Zweden en om de zelfregeering van het Zweedsche wik. Italië. Rome, 14 Febr. Het Giornale d'Itaüa zegt, dat de koningin-moeder sints den 12en dezer aangetast is door influenza. Het ge neeskundige bulletin vermeldt, dat de tempe- •atuur heden morgen weer tot den normalen V>esland is gedaald. 15 Febr. Het bulletin over den toestand van de koningin-moeder constateert eene voortgaande verbetering. De katarri -cp de in- Quenza houden echter nog aan. De negen afdeelingen van de Kamer heb- f>en de commissie benoemd, die het wetsont werp heeft te onderzoeken, dal strekt om te bepalen, dat het burgerlijke huwelijk aan het kerkelijke moest voorafgaan. Volgens den berichtgever van de Temps zijn gekozen zeven ministerieele candidaten, ten lid van de oppositie en een socialist. Een ander bericht houdt in, dat als men de uit gebrachte stemmen bijeentelt, de voor- en de tegenstander» vrijwel tegen elkaar opwegen. Spanje. Madrid, 15 Febr. De Gaceta bevat de koninklijke besluiten, waarbij de kiezers wor den opgeroepen den Sen Maart voor de Kamer en den 22en Maart voor den Senaat, terwijl de Kamers den 2en April zullen bijeenkomen. Rusland* Warschau, 14 Febr. De gouverneur- generaal van Warschau en van het Weichsel- gouvernement, generaal Skalon, is gestorven. Bulgarije. Berichten uit Roestjoek houden in, dat den llen aan de nieuwe Dobroedsjagrens bij Kc- manlar om tot dusver onbekende redenen een gevecht heeft plaats gehad tusschen Bulgaar- sche en Rumeensche grenssoldaten, in den loop waarvan vier Rumeensche ruiters dood geschoten en een Bulgaarsche soldaat ge wond werden. Naar beweerd wordt, had een Rumeensche ruitcrspatrouille Bulgaarsche boeren op Bulgaarsch gebied vervolgd en was op de waarschuwing van den Bulgaarschen grenspost nieit blijven staan. Het voorval heeft onder de grensbevolking eene sterke ontroe ring doen ontstaan. Weenen, 14 Febr. De Wiener Allgemei- ne Zeitung handhaaft haar bericht betreffende de overhandiging aan Bulgarije van eene nota door Turkije, waarin wordt medegedeeld, dat. de onderhandelingen over een Turksóh-Bul- gaarsch handelsverdrag zijn afgebroken. Servië. Belgrado, 14Febr. Kroonprins Alexan der ls gisterenavond hier aangekomen. Belgrado, 15 Febr. In de begrooting van 1914 zijn de uitgaven geraamd op 213.806.867, de ontvangsten op 213.900.000 di nars. De uitgaven voor het leger zijn geste gen met 27 millioeu. Griekenland. Athene, 16 Febr. In een onder leiding van Venizelos gehouden ministerraad deelde de minister-president de indrukken mede. die hij op zijne reis had opgedaan. Hij verklaarde, dat hij de verbetering van de grenslijn van Epirus als zeker beschouwde. Hij bevestigde, dat er eene innige verstandhouding bestaat tusschen Griekenland, Rumenië en Servië; hij verzekerde, dat de status quo aan den Balkan zal worden gehandhaafd en stelde elke vrees voor Grieksch-Turksche verwikkelingen ter zijde- De ministerraad besprak daarna verschil lende kwestiën. inzonderheid betrekking heb bende op de onmiddellijke versterking van de vloot. Uit Saloniki wordt bericht, dat tusschen Griekenland en Servië onderhandelingen worden gevoerd over eene grensverbetering. Het gebied van Gewgeli en dost van Doiran zou aan Griekenland overgaan, waartegen over Servië eene compensatie zou krijgen in de buurt van Presba en bovendien eene scha devergoeding in geld van Griekenland. Turkije. Kon sta nt i n o p e 1 14 Febr. Het be sluit van de mogendheden betreffende de Egeïsche eilanden is heden morgen aan den grootvizier medegedeeld door markies Palla- vicird als deken van het corps diplomatique in den vorm van eene collectieve nota. Er is antwoord op de nota gevraagd. Men ver wacht, dat dit morgen zal worden gegeven. Konstantinopel,I5Febr. In het ant woord van de Porte op de nota van de mo gendheden betreffende de Egeïsche eilanden, drukte de Porte haar leedwezen uit, dat de mogendheden met de levensbehoeften van het rijk geene rekening hebben gehouden en niet aan de kwestie eene oplossing hebben gege ven, waardoor ernstige moeielijkheden wor den vermeden. De keizerlijke regeering zal. rekening houdende met hare plichten, met de weldaden van den vrede en met het besluit van de mogendheden betreffende Embros, Te* nedos en Castellorizo, trachten de rechtvaar dige en rechtmatige verwezenlijking van hare wensohen te verzekeren. Konstantinopel, 15 Febr. Er zijn zeer actieve besprekingen aangeknoopt tus schen de Porte en de Italiaansche ambassade over de spoedige teruggave van de Dodecen- nesos. Eene deputatie van de bewoners van het eiland Imbros heeft in Athene aan den waar- nemenden minister-president het verzoek voor gedragen, dat de Grieksche regeering, als het eiland Imbros voor goed aan Turkije wordt teruggegeven, stappen zou doen om waarbor gen te krijgen voor het leven en den eigendom van de eilandbewoners. De bewoners van Het kleine eiland Castel lorizo, dat met Tenedos en Imbros aan Grie kenland zal blijven, willen hun aandeel heb ben in de algemeene bevrijding van do Egeïs- eilanden en doen wat zij kunnen, om niet weer onder Turksche heerschappij te komen. De in Alexandria, Port-Said en Caïro wonende Grieken, die uit Castellorizo afkomstig zijn. hebben telegrammen gezonden aan de groote mogendheden, waarin zij met allen nadruk protesteeren tegen de teruggave van het eiland aan Turkije. Met dit protest hangt ook samen de aanwezigheid in Berlijn van den archiman driet van Castellorizo dr. N. Maurocordato, een lid van het oude en beroemde vorsten- en diploraatengeslacht, dat aan Griekenland zoo vele staatslieden van beteekenis he-eft gegeven. Cairo, 15 Febr. Men bericht, dat in Konstantinopel in hechtenis is genomen Aziz Bey Masri, een Egyptische officier, die bevel voerde in den westelijken sector van Cyrenai- ka. Albanië. Het MilMr-Wochcr.blatt maakt bekend, dat aan prins Wilhelm zu Wied ontslag is ver leend uit den aclieven militairen dienst in het Pruisische leger. Tegelijk is hij met toeken ning van den rang van majoor a la suite ge- sield van het derde regiment garde-ulanen, waartoe hij als ritmeester en escadronchef lieeft behoord. Essad Pacha heeft In de Albanische Kor- respondenz de volgende verklaring laten op nemen: De politieke toestand is naar mijne mcening volstrekt niet bedenkelijk. Sedert het ontslag •en het vertrek van Ismail Kemal Bey heerscht er in Albanië volkomen rust. Over den tegen- woordigen toestand en de naaste toekomst van het land heb ik de volgende opvatting: Ik be schouw het als verblijdend, dat de internatio nale centrale commissie Valona heeft verlaten en naar Durazzo verhuisd is. Na het vertrek van Ismail Kern al Bey ls in Valona geene zelf standige regeering gevormd. Over mijne on derhandelingen met de centrale commissie kan ik slechts verklaren, dat ik van de goede be doelingen van de vertegeirwoordigers der Europeesche groote mogendheden overtuigd ben en dat ik mijn plicht heb gedaan. Over mijne handelingen en mijne voornemens te genover den vorst heeft men vele onjuiste ge ruchten verspreid. Ik wil slechts dit eene constateeren, dat ik de komst van onzen toe- komstigen vorst, den prins zu Wied, met ver langen verwacht. Mijne meening over den toe- komstigen regeeringsvorm in Albanië is deze: Albanië is nog niet rijp om een constitutio- neelen staat te vormen. Maar ik ben ook een tegenstander van het absolutisme. Naar mijne meening zou een regeeringsvorm moeien wor den gevonden, die tusschen deze beide vor men in ligt. Ten aanzien van de toekomst van Albanië ben ik optimist. Ik heb de vaste over tuiging, dat ons land eene schitterende toe komst tegemoet gaat. Rome, 14 Febr. Volgens een gerucht, dat bevestiging eischt, zou Oostenrijk er in toe stemmen, dat het protectoraat over de katho lieken in Albanië verdeeld wordt in twee 7.6- nes, eene Ooslenrijksche en eene Italiaansche. Men dóet daarbij opmerken, dat het onvermij delijk noodig zal zijn, dat iedere wijziging in dien zin wordt erkend door de Heilige Stoel. Japan. Tokio, 14 Febr. In het lagerhuis zijn tooneelen van wanorde voorgekomen tijdens de discussie over de zaken, die a-an de orde waren tengevolge van de obstruct!e-taktiek van de oppositie. In den loop van den avond drong iemand van builen een vertrek binnen, waarin eene commissie vergaderd was, en en viel een lid aan, die naar het hospitaal moest worden gebracht. De aanrander werd gevangen genomen. Tokio. 14 Febr. In het hoogerhuis van den landdag ffaf heden de minister van ma rine in antwoord op interpellalien over net vlootschandaal te kennen, dat er in voldoende mate belastende omstandigheden waren ge vonden om de verwijzing van de zaak naar den krijgsraad noodig te maken. Vijf zee-officieren, waaronder een schout bij-nacht, bevinden zich in hechtenis in 't de partement van marine, hangende de samen stelling van den krijgsraad, waarvoor de om- koopingszank zal worden gebracht. •Vereen igde Staten. P a r ij s, 1 j j- c b r. Het Peii» Journal bevat een bericht uit Washington, dat de gezond heidstoestand van president Wilson aan zijne omgeving ernstige ongerustheid inboezemt. Buffalo, 15 Febr. John Kennedy, de ontvanger van den staat New-York, heeft zich met een scheermes van kant gemaakt. Hij zooi Maandag als getuige verhoord worden Ln eene omkoopingskweslie betreflende een kanaal van de staaft. Argentinië. Buenos Ayres, 15 Febr. De Nacion bericht, dat het ministerie aldus is samen gesteld: Ortiz binnenlandsche zaken, Carbo financiën, Muratore buitenlandsdhe zaken, Malbron landbouw, Moyano openbare wer ken, Calderon justitie en onderwijs, Velez oorlog en Valente marine. Zuid-Amerika. Rio de Janeiro, 15 Febr. De dagbla den berichten, dat de vertegenwoordigers van de vreemde stoomvaartmaatschappijen de tus- schenkomsl van hel corps diplomatique vragen om de vrijheid van den arbeid te verzekeren. Zij zullen, zoo noodig, overgaan tot een lock out. Port an Prince, 14 Febr. De regee ring heeft bekend gemaakt, dat Cap Haltien, dat bezet is door aanhangers van Theodore geblokkeerd is. Panama, 13 Febr. Een bericht uit Guayaquil meldt, dat het Engelsche consu laat en het telegraafkantoor zijn afgebrand tijdens het gevecht, dat onlangs in Esm er al- das heeft plaats gehad. De uitslag van het gevecht is niet bekend. Montevideo, 14 Febr. Bias Vidal is ge kozen tot president van de republiek. Allerlei. Londen, 14 Febr. Van bevoegde zijde wordt uit Liverpool bericht, dat de verschil len tusschen de Hapag en de Norddeulsche Lloyd zijn bijgelegd. De onderhandelingen loepen nu over eene nieuwe vergadering van de Engelsche en continentale stoomvaart maatschappijen over het herstel van de over eenkomst voor de Noord-Atlantische vaart. De Duitsche National Flug- s p e n d e. Er is gemeld, dat uit de fondsen van de Na- tional-flugspende geen premies en renten meer gegeven konden worden. In sportkrin gen te Berlijn had het verwondering gebaard, dat deze fondsen nu reeds uitgeput waren, terwijl slechts twee vliegeniers een prijs had den gekregen. De vereeniging van Duitsche vliegeniers heeft nu een vergadering belegd en deze quaestie besproken; besloten werd aan de commissie om uitleg te vragen. Er zal een officieele loterij gehouden wor den in Duitschland, waarvan de opbrengst (140.000 gulden) bestemd is voor vliegprijzen. Nachtvluchten. Pinsard, die de eerste nachtvluchten in Frankrijk maakte, gaat daar steeds mee door en vloog weer gedurende een uur. P g o u d. Pégoud heeft te Buc twee nieuwe Blérlots, een 50 paards voor één en een 80 paards voor twee personen ingevlogen. Daarmee zal hij zijn Europeesche reis doen- Hij heeft iets nieuws uitgevoerd. Toen hij een looping deed bracht hij, boven in den cirkel gekomen, zijn toestel niet in den nor malen stand door omlaag te vliegen, maar ver volgde zijn vlucht met het hoofd naar om laag. Zoo voerde hij ook spiraalvluchten uit De tweede Coupe Pommery. De inschrijvingen voor de „Seconde Coupe Pommery" zijn geopend. Evenals de eerste zal de tweede beker toegekend worden aan den vliegenier, die den grooten afstand in rechte lijn afgelegd heeft, thans binnen 36 uur. De prijs bedraagt 60.000 frs, in 6 semesters ver deeld. De definitieve winnaar ontvangt nog een kunstvoorwerp ter waarde van 3000 fr.; de prijs vervalt 15 Oct. 1916 definitief. Se villa, 15 Febr. Twee kapiteins zijn met een vliegtuig in 2i uur van Tetuan hier aangekomen met een groet en eene boodschap van generaal Marinas voor den koning. Parmelin over zijn Alpen- vlucht. Omtrent zijn zeer geslaagden vlucht over de Alpen heeft Parmelin zich als volgt uitgela ten. In het begin marcheerde mijn motor niet zeer goed, maar langzamerhand ging het be ter. Toen ik boven het Fabre-dal aankwam, ben ik tot 3000 Meter gestegen. Daar werd ik door sterke luchtstroomen heen en weer geschud en ik raakte bijna uit de richting, maar gelukkig kon ik mijn toestel meester blijven en in goede conditie, boven den Monl- Blanc komen. Daar bedreigden mij weer an dere luchtstroomen, maar ik kon ze ook daar weerstaan. Boven den Mont-Blanc gevoelde ik een nijpende koude, die mij hevige schouder pijnen gaf. Ik vloog toen over de Couple van Gouter en langs den Mont Chetif en van daar in rechte lijn naar Aosta. Het hoogste punt, dat ik bereikte, was 5300 M., maar onmiddellijk, nadat ik den Mont- Blanc had overgevlogen, ben ik weer tot op 4000 M. gedaald. De nevel maakte het mij onmogelijk door te vliegen naar Turijn. Tot nu toe zijn de volgende Alpenvluchten volbracht: 1910: Chavez, Simplon, 2IOO M. 1913. Bielovucic, Simplon, 2100 M. 1913. Bider, Jungfrau, 4200 M. 1914. Parmelin, Mont-Blanc, 5300 M. P a r ij s—P o r t-S ad. De Ligue Nationale Aérienne te Parijs heeft voor dezen zomer een vliegwedstrijd in étapes van Parijs naar Port-Sald uitgeschreven, waarvoor aan prijzen een bedrag van 80,000 francs beschikbaar is gesteld. De Parijsche ge meenteraad schonk 10,000 francs, de Aéro Club de France eveneens 10,000 francs, hel Seine-departement 5000 francs. De prijzen zuWen als volgt worden ver deeld: Parijs—Weenen 10,000 frs.; Parijs— Boe3carest 10,000 frs.; Parijs—Constantinopel 10 000 frs; Parijs—Heliopolis 15,000 frs.; Parijs—Smyrna 5000 frs.; Parijs—Port-Saïd 5000 frs.; en voor den vlieger, die het eerste den grootsten afstand aflegt 20,000 frs., be nevens een afslandsbeker en ten slotte 5000 frs. voor den eersten Franschman die het vol ledige parcours volbrengt. Een ster-vlucht. Van 1 tot 15 April zal een groote sterrc- vlucht gehouden worden. Zij zaT van zeven punien in Europa uitgaan en te Monaco ein digen. De zeven beginplaateen zijn: Parijs, Londen, Brussel, Gotha, Madrid, Milaan en Weenen. Dit deel van de vlucht, met twee ver plichte landingen, is zoo gekozen, dat ieders afstand precies 1083 K.M. lang ls. Na aankomst te Monaco moet men boven de Middellandsche Zee nog een afstand van 210 KM. vliegen. Er is een bedrag van ƒ37,000 aan prijzen beschikbaar gesteld, de prijswinncr krijgt f 12,500 Woensdag wierp zich een vrouw te Brussel voor dé auto, waarmee de koningin het paleis wilde verlaten, om naar den schouwburg te gaan. De chauffeur stopte bijtijds, zoodat de vrouwT ongedeerd bleef. De koningin ver trouwde haar aan de zorgen van den hof arts toe. Dr. Leboeuf wist de vrouw, wier huisgezin zoo zij zeide, in behoeftige om standigheden verkeerde, spoedig tot kalmte te.brengen, waarna zij het paleis verliet. Nauwelijks buiten, werd zij door een rij tuig aangereden. Zeer ernstig gewond moest zij naar het ziekenhuis worden vervoerd. De koningin van een en ander op de hoog te gebracht, nam maatregelen, om den nood van het gezin te lenigen, daar het verhaal van de vrouw waarheid bleek te bevatten Een paar dagen geleden werd op het kleine Noord-Amerikaansche kustvaartuig „Gem" brand ontdekt. Aan blusschen viel niet te denken. De kapitein zond de beman ning naar het voorschip. Zelf bleef hij niet tegenstaande de vlammen hem bedreigden, aan 't roer en stuurde op het dichtst bijzijn- de punt van de kust van Louisiana aan. De bemanning werd gered. De kapitein, Brarry liet echter het leven. Toen het sahip de kust bereikte, was hij reeds stervende. Eenige weken geleden werden er te Woodson in den Amerikaanschen staat Illi nois drie menschen vermoord. Beschuldigd van dezen moord werd zekere John Henry, die eenige dagen later vrijwillig naar huis terugkeerde, waar hij gevangen genomen werd. Hij vertelde, dat hij van den tijd af, dat de misdaad gebeurde, zijn geheugen kwijt was geweest. Toen hij het weer terugkreeg, was hij in St. Loius. Hij telefoneerde naar zijn broeder, toen zijn ook op een courant viel en hij tot zijn grooten schrik van een drievoudigen moord las, waarbij hij als de moordenaar werd aangewezen. Woensdagavond is te New-York weer eens een verrassend staaltje van boeven-bru taliteit gegeven. Dien avond traden in het Tripoli-restaurant welk restaurant gele gen is in de Italiaansche wijk zeven per sonen binnen, die plotseling revolvers te voor schijn haalden en toen de gasten begonnen le plunderen. Alle aanwezigen moesten af staan, wat zij aan geld en kostbaarheden bij zich hadden. De waarde van het geroofde bedroeg ongeveer 10000 gulden. Een der gasten, die zich verzette, kreeg een dolkstool in den huik en is er slecht aan toe. Gelukkig kwam politie opdagen nog voor de boeven met hun werk gereed waren. Vier wisten nog te ontsnappen; maar drie zijn er gevat. Gisterenavond tegen half acht brak een zeer hevige brand uit in de katoenspinnerij van de finna van Ham frères le Braine l'Al- loud (op ongeveer 20 K.M. afstand van Brus sel). Het vuur ontstond in een der oude ge deelten van de fabriek en greep snel om zich heen. De brand verkreeg een zeer groote uit breiding, mede als gevolg van de vele brand bare stoffen, die zich in dit gedeelte van de fabriek bevonden. De Brusselsche brandweer werd terstond opgeroepen. De hevigheid van het vuur was van dien aard, dat men moest afzien van de mogelijkheid nog een gedeelte van de fabrie ken, die een zeer groote oppervlakte beslaag te redden. De brand is eerst hedenmorgen vroeg ge^ bluscht. De schade bedraagt twee millioeifc francs. 800 werklieden worden door dezen brand werkeloos. P a r ij s, 14 Febr. Eene stoommachine heden morgen om 9 uur gesprongen in eené bleekerij te Boulogne-sur-Seine. De machintBf werd gedood, zes werklieden gewond, waar* onder drie ernstig. Te Londen heeft een ernstig automobiel» ongeluk plaats gehad, waardoor een chauffeur op treurige wijze om het leven gekomen is. De auto waarin een heer en een dame zaten, had gestopt voor een woning in Martin'slane, waar de heer uitsteeg. De chauffeur moest de dame nog een eindweegs verder brengen, toen de motor plotseling weigerde. Hij steeg uit eu bracht, voor dc auto staande, den motor wedar op gang. Doch blijkbaar had hij vergeten de versnelling uit te schakelen, want de auto stoof plotseling met groote snelheid voor waarts, zoodat de chauffeur nog slechts den tijd had om zich aan het voorste gedeelte vast te klemmen. Met de kracht van de wanhoop hield hij zich daar vast, teneinde zijn leven te redden, maar het heeft niet mogen baten. De onbestuurde auto reed sneller en sneller van de eene straat in de andere en vloog ein delijk den winkel binnen van een auto-han delaar. Zoo groot was de vaart van de auto, met den on gelukkigen chauffeur voorop, dat deze door de zware houten luiken en de dik ke spiegelruiten stoof. De chauffeur was ver pletterd en stierf na enkele oogenblikken. I> dame kwam met den schrik vrij. De Staatscourant van Zondag 15 en Maandag 16 Februari bevat o.a. de volgend» Koninklijke Besluiten: benoemd buiten bezwaar der schatkist tot consul der Nederlanden te Newdhang G. Far mer; eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de reserve-luitenant-kolonel H. A. legers, commandant ln het landweerdistrict BergeD op Zoom; benoemd tot schoolopziener in het distric Eindhoven J. F. Clerx, te Breda; benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Steenwijk G Beins, hoofd commies der posterijen. de eeremedaille der orde van Oranje-Nassau, in goud, toegekend aan E. Meuleman, hoofdver pleger in het Rijkskrankzinnigengesticht te Me- demblik vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordet eekenen van commandein dor 2de klasse van de Dannabrog Orde, hem door Z. M. den Koning van Denemarken geschon ken, aan den heer J. J. C. ven Dijk, directeur der Topographische Inrichting t op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor d' ongevallenverzekering te Leeuwarden, aan mr A. A. Hingst, te Leeuwarden benoemd tot voorzitter dier commissie, mr. R- Römer, advocaat en procureur te Leeuwarden. Eeuwfeest 3e reg. huzaren. Men schrijft ons uit *s Gravenhage: De jeugd, met prinses Juliana als hoofdper soontje, vermaakte zich Zaterdag in de mane ge van de cavalerie te 's Gravenhage, zoo doende mede deelnemende aan de feestvie ring. Reeds het binnenkomen van de kleine Prin ses aan de hand van H. M. de Koningin tus schen de officieren-haag van het korps ken merkte zich door een lieve kinderhulde. Bijn alle jongens en meisjes hielden oranjevlaggc tjes in de hand, waarmee zij zwaaiden vooj prinsesje. Evenals dc Koningin een bloemstuk uit han den van het dochtertje van luit.-kol. Van "Wijk kreeg de prinses een bloementuiltje van hel dochtertje van ritmeester Maas Geesteranus. Beide bloemenmeisjes werden met hunne mama's in de koninklijke loge genoodigd, waar zich ook nog oudere kinderen in den leeftijd van de prinses bevonden. Het programma van den gala-avond van j.l. Donderdag werd eenigszins bekort uitge voerd. Vooral de vermakelijke nummers verschaf ten het kindergezelschap veel pret en deden nu en dan een gul gelach onder de jeugdige toeschouwers opgaan. Het prinsesje beantwoordde steeds met een buiging het saluut van de medewerkende groepen en deed door in haar handjes te klap pen lustig mede aan het applaus. In het caroussel van de oud-gecostumeerde rijders had de kapelmeester van het muziek korps, de heer Fabriaan, zeer toepasselijk in de galop ingelascht de wiïze yan het bekende liedje: Al is ons Prinsesje nog zoo klein, hoe zee 1 Ruim half vijf was de kindervoorstelling af- geloopen. Eeuwfeest 3e reg. huzaren. De Koningin geeft Zaterdagavond een gastmaal ter eere van den commandant, de hoofdoffi cieren en de ritmeesters van het 3e reg. Hl*, zaren, zoomede aan het officieren-comité voor het eeuwfeest^ Arbeidswet Volgens de Arbeidswet 1911 mag een kind beneden 13 jaar, of nog leerplichtig, geen arbeid verrichten, doch is niet strafbaar hij, die arbeid doet verrichten of die niet zorgt dat geen arbeid wordt ver richt door een niet-leerplicbtig kind van 12 jaar, indien hij aantoont, dat geen voor hot kind geschikte gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs voor des namiddags 5 uur be* staat. Hij wordt geacht dit te hebben aange toond, wanneer blijkt, dat door het hoofd eener school, die het kind na het vervullen van de leerverplichting verliet, of door den burgemeester der gemeente, waar die school is gelegen, een verklaring is afgegeven, inhou» dende dat voor het kind op die school geofi gelegenheid meer was verder onderwijs if ontvangen. Het is der Regoering gebleken, dat dc den „verder onderwijs" tot misverstand aatti leiding geven. Verondersteld wordt nl. doeg sommigen, dat met die woorden bedoeld wordt „voortgezet onderwijs". Deze veroaden stelling is niet juist naar in een circulalPj van den minister van Binnenlandsche wordt medegedeeld, welke circulaire .dog

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2