Cacao Vam Houten's BINNENLAND. Ir KOLONIËN. zijn de vleeschvormende bestanddeelen ia de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen, daarom is dit een ideaal voedingsmiddel. 'Tevens is het een aangenaam genotmiddel, ©een wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uitnemendheid wordt aanbevolen. 'ptedeüjke en dorpsbesturen bewezen. Dit in beginsel zeer gewichtige besluit werd echter poor graaf Witte en anderen als praktisch niets ^eggend, al6 eene poging met ontoereikende frniddelen aangeduid, zoolang niet het door de commissie -van den rijksraad verworpen arti kel 8 op de eene of andere wijze werd hersteld. Dit artikel had ten doel de ontduiking van den wil der gemeente door het staats- of particu liere alkoholkapilaal te verhinderen en be paalde: zoowel staats- als particuliere ver koopplaatsen mogen slechts geopend worden: 1 op terreinen die krachtens art 1 onder het verbodsrecht van plaatselijke besturen val ken, en 2. in plaatsen met minstens 500 inwo ners. De aanneming van art 8 zou hebben belet, dat de door het verbod getroffen „Koe- .lak" (dorpswoekeraar) zich dicht bij hel dorp op kroonland of land van den landheer of land van een particulier, die is uitgekocht, testigt en tot spot van alle besluiten der ge meente het dorp van alkohol voorziet. Graaf .Witte hechtte daarom het grootste gewicht aan de verlamming van het initiatief van den mach tigen staat-alkoholverkooper. Daartegen werd echter aangevoerd, dat de aanneming van art. 8 van het door de doema aangenomen ont werp een te grooten sprong zou beteekenen *n een al te radicalen greep zou doen in de vermogensrechten van den staat en van bij zondere personen. De rijksraad heeft dan ook art. 8 als een te radicaal middel met 89 tegen $3 stemmen verworpen. De moeielijkheid is nu eene bepaling uit te vinden, die in de plaats van het verworpen artikel kan treden, en het ideaal te bereiken Van eene doortastende bestrijding van het al- koholmisbruik, zonder de rechten van den staat en van de burgers te schenden. Uit de laatste besluiten is nog te vermelden de aan neming van een voorstel, dat den verkoop van sterke dranken verbiedt in een aantal open bare lokalen, regeeringsbureaux en in de ont spanningsplaatsen van schouwburgen, concert- talen, kinematografen, tentoonstellingen en Dpenbare tuinen. Tot zoover was men gevorderd, toen de kri- sis uitbrak, die heeft geleid tot het aftreden ran den minister-president Kokowzow, die als minister van financiën het standpunt van de regeering had te verdedigen. Het ligt voor de hand, dat het optreden van den nieuwen minister van financiën, in verband met den bekenden brief van den Czaar van grooten in vloed zal zijn op de houding, die de regee ring nu verder in deze zaak zal aannemen. Turkije. Konstantlnopel, 17 Febr. Een van de voornaamste ministers verklaarde aan den correspondent van Havas, dat als Tur kije herleven wil, het loyaal moet gaan met de Triple-entente. Engeland en Frankrijk kunnen de eerste economische plaats herne men in het rijk. De minister zeide: „Wij zijn bereid hen te steunen; wij hebben reeds dui delijke bewijzen van goeden wil gegeven. Ik heb eene dergelijke verklaring afgelegd aan de ambassadeurs van Frankrijk en Enge land." In de antwoord-nota van de Porte op de collectieve nota van de mogendheden wordt, nadat de ontvangst van deze op 14 Februari overhandigde nota is bevestigd, gezegd: „Toen de keizerlijke regeering aan de mogendheden overliet, bet lot van de door Griekenland be zette eilanden te bepalen, had zij hun tege lijkertijd herhaalde malen de overwegingen van hooger orde uiteengezet-, die het bezit voor haar onmisbaar maakten van de eilan den, die In de nabijheid van de zeestraat ge legen zijn, alsmede van die, welke een inte greerend bestanddeel vormen van het Azia tische bezit van het rijk. De keizerlijke regee ring verkeerde dus in de vaste hoop, dat de mogendheden hun mandaat zouden ge bruiken om aan de eilandenkwestie eene aan de welbegrepen belangen van de betrokken partijen beantwoordende oplossing te geven. Met groot leedwezen constateert zij, dat de zes mogendheden de levensbelangen van het rijk niet voldoende in rekening hebben ge bracht en deze kwestie niet zoodanig hebben opgelost, dat ieder ernstig geschil uit deD weg is geruimd. Terwijl de regeering kennis neemt van de beslissing der zes mogendheden over de teruggave van de eilanden Imbros, Tenedos en Castellorizo, zal zij, zich van hare plichten bewust eai de weldaden van den vrede naar hunne hooge waarde schattende, e.r naar streven, hare rechtvaardige en recht matige wenschen te doen gelden". Het oordeel, dat in Berlijn wordt geveld over de Turksche antwoord-nota, wordt in 3e Frankf. Ztg. aldus weergegeven: TuFkije moet zich thans richten naar de mate van zijne middelen en krachten; het kan geene gevoelsingevingen volgen en ook niet met ge weld datgene doen gelden, wat het als recht en billijk zou beschouwen. Het moet zich schikken en zooals in zulke gevallen altijd geschiedt schikken met het voorbehoud, later zijne, zooals in de nota wordt gezegd, rechtvaardige en rechtmatige wenschen te doen gelden. En zooals altijd, als men zich gedwongen ziet, wordt verzekerd, dat men de weldaden van den vrede naar hunne waar de weet te schatten. Daar men echter tege lijk doet uitkomen, dat de beslissing van de mogendheden de levensbelangen van het Turksche rijk niet voldoende in acht neemt jn de eilandenkwestie niet zoodanig heeft opgelost, dat elk ernstig geschil uit den weg wordt geruimd, is een later opkomen voor Jeze rechten en een prijsgeven van de wel daden van den vrede althans niet principieel geprejudicieerd. Daarmede is een van de niet weinige punten aangegeven, die later naar den wil van de Balkanstaten zullen wor den herzien, wanneer dezen zich zullen heb ben hersteld van de gevolgen van den oorlog van het vorige jaar. Van zulke reserves en verwijzingen naar de toekomst gaat het slui- len van den vrede altijd vergezeld van de rijde der partij, die de nederlaag heeft ge leden. De ondervinding heeft geleerd, dat deze toekomst dikwijls zeer op de lange baan ttgt Albanië. Berlijn, 17 Febr. De prins zu Wier is heden namiddag om 1 uur naar Londen ver trokken. Hij zal de terugreis doen via Pa rijs. Londen, 18 Febr. De prins zu Wied is beden morcenr om 8.C hier aangekomen. Hij werd aan het station ontvangen door verte genwoordigers van koning George en door den Duitschen ambassadeur. Wecnen, 17 Febr. De correspondent van de Neue Freie Presse le Durazzo bericht, dat de internationale controle-commissie be zig is met het opstellen van een statuut voor Albanië. Daarbij wordt aan Skutari en om streken een zekere autonomie toegestaan. Montenegro krijgt sommige rechten, betrek king hebbende op de handel van de gemeen schapsmiddel en. Japan. Tokio, 17 Febr. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de belas tingwetten aangenomen met een amendement van de Se ij nkai-partij, dat eene venmindering van 18 millioen jen in de belastingen mee- hrengt. Vereenlgde Staten. New-York, 17 Febr. De Central Hud son River Railroad heeft machtiging gevraagd tot uitgifte van 70 millioen 4£ pets. bonds voor amortisatie en verbetering tot een minimum- koers van 92^ pet. netto. De directeuren van de Great Northern Rail road hebben een besluit genomen tot uitgifte yan 190,000 dollars nieuwe aandeelen. De te genwoordige aandeelhouders zullen tot de In schrijving daarop worden toegelaten naar den maatstaf van 8 pet van hun aandeelenbczil. Zuid-Amerika. Panama. 17 Febr. De laatste berich ten houden in, dat Esmeraldas nog in han den van de rebellen is. De stad is grooten- deels verbrand. De vreemdelingen hadden tijdens het bombardement de wijk genomen in eene onzijdige zóne. Allen zijn er heel huids afgekomen, maar hebben gebrek aan levensmiddelen. Port au Prince, 17 Febr. Gevechten tusschen de gendarmerie en de soldaten heb ben eene paniek onder de bewoners doen ont staan. Ondanks de krachtige pogingen van de autoriteiten om de orde te herstellen^ duurt de wanorde voorL Tweede telegram. Later op den dag hebben de troepen het hoofdkwartier van de politie bezet, zonder tegenstand le ontmoeten. De orde was kort daarna hersteld. Zuid-Afrika. Kaapstad, 17 Febr. Mevr. Poutma, de vrouw van den gedeputeerden arbeiderslei der, is heden namiddag naar Engeland ver trokken. Zij zeide, dat zij passage genomen heeft naar Amsterdam. Haar man zal zich in Engeland bij haar voegen, en zij zullen zich dan gezamenlijk naar Arasterdam begeven. Allerlei. Hamburg, 17 Febr. De Hapag heeft op een verzoek om inlichtingen medegedeeld, dat men bij de verlaging van de lusschen- deksvrachten naar New-York niet te doen heeft met nieuwe strijdmaatregelen, maar met eene tijdelijke verlaging, om daardoor de prijzen op dezelfde basis te brengen als die van de Engelsche lijnen. Melbourne, 17 Febr. De slachters heb ben den arbeid hervat. De stedelijke autoritei ten meenen, dat met hen de zaak in orde is. De slagersknechts vragen echter een loon van 70 shillings voor een wekelijkschen werktijd van 48 uren. Het is bijna zeker, dat de pa troons dit zullen weigeren. Dan zullen de knechts Vrijdag de staking beginnen. Sydney, 17 Febr. Alle slagerswinkels zijn heden gesloten, maar de restaurants zijn in het bezit van een kleinen voorraad bevro ren vleesch. De slagerspatroons besloten mor gen twee verkoopplaatsen van bevroren vleesch te openen. Men vreest, dat dit zal leiden tot eene slaking van de verbonden be drijven. 4000 man loopen nu leeg rond. Te Harlesden (Middlesex) en Tonbridge (Kent) zijn vreeselijke moorden gepleegd. Zaterdag was de woning van den chauffeur Johnson te Harlesden den geheelen dag dicht gebleven. De buren, hierop opmerkzaam ge worden, waarschuwden tegen den avond de politie. Een-ige agenten forceerden de deu ren en drongen de woning binnen. In de keu ken zagen zij een afschuwelijk schouwspel. Johnson was, of had zich in een hoek van het vertrek opgehangen; zijn vrouw en een der kinderen lagen dood op den grond. Zij waren met schoenveters gewurgd. In een aan grenzend vertrek vond men dc twee andere kinderen, op dezelfde wijze om het leven ge bracht Waarschijnlijk heeft Johnson, in een vlaag van wanhoop over maatschappelijken tegenslag, eerst zijn gezin gedood en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Een dergelijke familietragedie wordt uit Tonbridge gemeld. Daar heeft een zekere Sa tander zijn drie kinderen met pistoolschoten om het leven gebracht en daarna zichzelf ge dood. Oviedo, 17 Febr. De benedenstad is ouder water gezet óoor eene waterhoos. In verscheidene gemeenten is ernstige schade aangericht De Noorderspoorweg en de spoorweg naar Vasco as Turiana zijn op verscheidene plaatsen vernield. Feclsme. m\\ Madioen 60 nieuwe gevallen, 51 dooden. Kediri 25 nieuwe gevallen, 24 dooden. Soerabaj-a 16 nieuwe gevallen. 15 dooden. Paree 51 nieuwe gevallen, 48 dooden. Magetan 18 nieuwe gevallen, 16 dooden. Ngawi 2 nieuwe gevallen, 5 dooden. Madioen, Kediri en Paree in de vorige pe riode respectievelijk 2, 3 en 4 doodelijke ge vallen. Oo9t-Indië. Mr. dr. M. S. Koster. Mr. dr. KL S. Koster, lid van den Baad van Ned.-Indië, heeft als zoodanig ontslag gevraagd. Aanvankelijk meende men, dat de heer Koster hiertoe was overgegaan wegens zijn zwak gezichtsvermogen. De correspondent te Batavia van de „Sum. Post" meldt echter het volgende: De heer Koster heeft mij medegedeeld, dat hij zijn ontslagaanvrage niet wegens zijn oog aandoening heeft ingediend, maar wegens overspanning van zijn zenuwen en een sle pende ingewandsaandoening, zoodat hij noodzakelijk in Europa herstel moet zoeken. Dr. Kosters oogen zijn wel lichtschuw, maar voor het werk nog uitstekend. Pestgevallen op Java. Regeeringstelegram betreffende pestge vallen op Java van 28 Januari tot 10 Fe bruari: Afdeehng Makmg 345 nieuwe pestgevallen, 300 dooden. Toeioengagoeng 7, Bangil 5, Berbek 3 «n Pasoeroean 4 doodelijke gevallen. Kameroverzicht Eerste Kamer. Dinsdag werden de algemeene beschou wingen over de staalsbegrooting voortgezet. De heer Henri Polak (S.-D.) betoogde dat de beschouwingen van den heer van den Biesen over het optreden der linkerzijde bij de verkiezingen niet diep gingen, iets, wat hij gelukkig vindt, daar men nu gespaard bleef voor de herhaling van de debatten in de Tweede Kamer. De eenige vraag, welke hij stellen wil, is, of met den val van het mi nisterie-Heemskerk en het optreden van het ministerie-Cort van der Linden een goede ruil js gedaan. Daartoe maakt spr. de balans op van de afgetreden regeering; over het fi nancieel beleid dier Regeering, over de partij- benoemingen en het aankweeken van ver deeldheid zal hij niet spreken. Hij bepaalt er zich toe, tc wijzen op de aanzienlijke ver zwaring der militaire lasten en op het bren gen van sociale wetten, die slechts schijn- sociale wetten zijn. Daarentegen belooft het kabinet-Cort van der Linden algemeen kiesrecht en Staatspen sioen. Over hest ontwerp-Treub betreffende kostelooze ouderdomsrente zal hij thans niet spreken; daartoe w&cht hij de behandeling af. Alleen wil spreker zeggen, dat daartegen bij de sociaal-democraten ernstige bezwaren bestaan. De heer Reekers (R.-K.) is het eens met den heer v. d. Biesen, dat wanneer het volk bij referendum zich had kunnen uitspreken, het Ministerie-Heemskerk niet zou zijn heen gegaan. Dit heengaan betreurt spr. zeer. De verkiezingen zijn geheel beheerscht door het opzwiepen van anli-clericale haristochten. Met den heer Locff is spr. het eens, dat het optreden van dit kabinet het verantwooi- delijkheidsgevoel der partijen moet schaden. Spr. is bereid tot samenwerking, al vreest hij, dat op principieclc punten dit niet altijd mogelijk zal zijn. Spr. betwist, dat er een uit spraak van den volkswil zou zijn ten gunste van algemeen kiesrecht. In beginsel is spr. niet tegen algemeen kiesrecht als toepassing van een attributief stelsel. Naar spr.'s oor deel is een definitieve oplossing van den schoolstrijd alleen te wachten als volkomen gelijkheid zal worden aanvaard. De heer van Nicrop (U.-L.) verwacht op de begrooting, ook indien alles meevalt, een ongedekt tekort van 10 millioen. Spr. wijst op de snelle stijging der Staatsuitgaven in de laatste jaren. Onder de uitgaven zijn er ver schillende, die niet ten volle gerechtvaar digd zijn. Spr. dringt aan op groote zuinig heid. Spr. betuigt zijn instemming met de plan nen van den Minister van Financiën, met name met verhooging van de successie-belas ting in de rechte lijn. Het tarief is van de baan (de heer v. d. Biesen roept: „waarachtig niet- De heer van Nierop: „waarachtig wel!') Tegen een technische herziening heeft spr. evenwel geen bezwaar. De heer Hovy (A.-R.) betoogt, dat de doorslag bij de verkiezingen is gegeven door vrees voor de belangen der hervormde kerk en bangmakerij voor het tarief. Hij verklaart oprecht te verlangen naar een beëindiging van den schoolstrijd. De heer de Boer (U.-L) betoogt, dat van rechts wat te veel wordt gesproken over volksmisleiding en dergelijke. De heer Franssen (A.-fR.) aanvaardt het Ministerie als de cenige mogelijke oplos sing van den toestand, waarin men door den uitslag der verkiezingen was gekomen. Hij betwist echter, dat de Regeering zich bij dt opstelling van haar program terecht beroept op de uitspraak van de kiezers. Te vier uur wordt de vergadering verdaagd tot Woensdag 11 uur. Het woord ls dan aan den heer Van Kol. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 18 Febr. bevat o.a. de volgende besluiten: op verzoek eervol ontslagen M. J. Bonner te Den Haag, als ontvanger der invoerrechten en aocijnzen; benoemd tot adjunct-controleur der grond belasting te-Assen J. Zwart, surnumerair te Maastricht; tot rijksbelastingontvanger te Oude-Tonge W. S. Noordhof, surnumerair te Arnhem; benoemd tot lid van het reclasseerinffscol- legs F. M. Knobel, Tweede Kamer-lid, ter ver vanging van jhr. mr. H. Smissaert, die op verzoek eervol ontslagen is met dankbetui ging; benoemd aan de B. H. B. S. te Gouda tot leerares mej. P. J van Toorenburg te Goes en tot leeraar A. Speijer te Amsterdam; bevorderd tot gezantschaps-secretaris de gezantschaps-attaché's graaf C. van Alden- burg Bentinck en Jhr. mr. H. M. van Haersma de With; op verzoek eervol ontslagen mr. J. E. Cla- ringbould; als adjunct-commies aan het Cen traal bureau voor de Statistiek; Idem S. II Binkes als burgemeester van Meerkerk, Leer broek en Nieuwland met dankbetuiging voor de bewezen diensten; werkzaam gesteld aan den hoofdcursus de le luit -kwartierm. W. Ruel Engelman, van het 20e reg. inf.. met ingang van 1 October; gedetacheerd voor 3 jaar als leeraar aan de Hoogere Krijgsschool de kapitein H. A. Cramer, van het Indische leger; benoemd tot directeur van het postkan toor te St. Anna Parochie G. G. Bcuningh, commies 'l?r posterijen 1p klasse. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger In het kanton Druten, met ingang van 25 Febr. a.s., O. Verhagen, ontvanger der registratie en do meinen te Druten goedgekeurd, dat W. J. H. J. M. Keyzer, bur gemeester van de gemeente Berghem, is be noemd tot waarnemend-secretaris dier ge meente met ingang van 1 Mei a. s. is opgeheven het ontvangkantoor der directe be lastingen en accijnzen te Heiloo, omvattende de gemeenten Heiloo, Akersloot en Limmen de gemeente Heiloo gevoegd bij het ontvang kantoor der directe belastingen te Alkmaar (bui tengemeenten) zijn de gemeenten Akersloot en Limmen ge voegd bij het ontvangkantoor der directe belas tingen en accijnzen Uitgeset. H. M. de Koningin zal Maandag avond aan het gala-maal ter eere van den heer Germadino, gezant in bizondere zending van den Koning van Griekenland, met de volgen de genoodigaen aan tafel: de minister van Binnenlandsche Zaken jhr. Loudon; ritmeester jhr. van Reigersberg Ver- sluys, adjudant door H. M. toegevoegd aan den gezant; douariere Mellvil Baronnesse van Lynden; mevr. Groensma van Zoelen; me vrouw van Tets van Goudriaan; Baronesse van Burmania Rengers, Baronesse Sloet van Marxveld; Baron van Pallandt-Neerijnen; Graaf van Bylandt, opper-Hofmaarschalk, H. W. J. E. Baron Taets van Amerongen; jhr Boreel; Baron Snouckaert van Schauburg, Baron van Geen; Baron van Hardenibroek van Lockhorst; gen.-maj. Baron van Tuyll van 9erooskerken; le luits, jhr. Quarles van Ul- ford en jhr. Wittert van Hooglandt. Na afloop werd Hr. Ms. gast met hetzelfde ceremonieel als waarmede hij op het Palcis was aangekomen door den ceremoniemeester teruggeleid naar het hotel den Ouden Dot-!.*n. aan den voorgevel van welk gebouw dc Griek- sche vlag uitgestoken was. De bizondere afgevaardigde droeg ten Hove de versierselen van Grootkruis de Orde van den Nederlandschen Leeuw, hem vele jaren geleden reeds verleend. De eerste muziekpartij in dit seizoea. welke H. KL de Koningin gisterenavond ten llove liet geven, en welke ook bijgewoond werd door H. M. de Koningin-Moeder, vond plaats voor een auditorium van de volgende genoodigden: de geheele hofhouding, oak. dh van de Koningin-Moeder en den Prins; de leden van het corps diplomatique met hunne dames; dc ministers, departementshooiden, ministers van Slaat, leden van den Rasd Aan Mate; van de beide Kamers der Suten-Gene- raal en leden van Gedep. Staten met den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, leden van den Ioogm A*d, secretarissen-generaal der deparie m riten en voorts nog vele gasten uit de kringen van we tenschap, leileren, toon- en schilderkunst en een talrijke groep particulieren, zoowel dames als heeren. Op dit hofconcert traden op het quartet uit het concertgebouworkest te Amsterdam, de heer Anton van Rooij, zang, en de heer A. B. H. Verhey, uit Rotterdam. Het volgende programma werd uitgevoerd- le gedeelte. 1. Quator no. 2 opus 18, van Beethoven, voor twee violen, alt en viol cel. Allegro, Adagio Cantabile, Scherzo (Al legro) Allegro molto quasi presto, voorgedra gen door de heeren: Zimmcrroann, Ilerbsch leb, Meerloo en Gaillard. 2a. Es blinkt der Thau, Rubinstein, b Tom, der Reimer, c Ansgrache Wolfram's „Bliek ich umher" (Tannhauser) van R. Wagner, ge zongen door den heer Anton van Rooij, bege leider de heer Verhey. 3. Variatons du Quator en Rhémineur, oeu vre posthume, F. Schubert, gespeeld door de leden van het quartet voornoemd. 2e gedeelte. 4 a Dankgebed, b De Hollander en de Zeeuw, c Een liedje van de z*e, van J. Röntgen, d Frölingsfahrt, e lch grolle nicht, van R. Schumann, gezongen door An ton van Rooy, 5 Quintet voor piano, 2 violen, alto en violoncel. (Eerste gedeelte. Allegro briilant) van R. Schumann, uitgevoerd doof den heer Verhey en het quartet. ,,Het Ho o geland." Als een bewijs van belangstelling in den arbeid der vereeni- grae „Het Iloogcland" heeft H. M. de Ko ningin aan het bestuur eene gift doen toeko men van ƒ75. Door H. M. de Koningin-Moeder is aan 1 Hildebrand-comité een bedrag van f 100 geschonken als bijdrage ten behoeve van en als blijk van belangstelling in het door bet comité beoogde doel. Grieksche zending. Het hoofd der Grieksche zending is heden van 's Gra- venhage naar Brussel vertrokken. Voorschot voor woningbouw geweigerd. Naar Het Volk bericht, is door Minister Cort van der Linden aan de .Amsterdamsche Bouwvereeniging" bestaan de nit onderwijzers en ambtenaren, een voor schot geweigerd. De minister deelde aan twee bestuurders mede, dat hun vereeniging geen voorschot krijgen zou, omdat de wo ningen zouden worden verhuurd voor f 200 tot f 300 per jaar. De minister verklaarde na drukkelijk, dat in het algemeen alleen voor woningen beneden f 200 per jaar voorschot ten uit 's Rijks schatkist gegeven zouden wor den. De beide bestuursleden deden van hun be vindingen verslag in de ledenvergadering, en toen werd besloten de vereeniging op te heffen. De nieuwe dreadnought - Het Ned. Zeewezen verneemt, dat de door de marinc-commissie geadviseerde dreadnought een walerverplaatsing van 27,000 ton heefl Het is genoemd orgaan niet bekend of de minister van marine dit ontwerp zal over nemen of zich bepalen zal tot de waterver plaatsing van 21,000 tons door de staatscom missie als minimum gesteld. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter algemeene kennis, dat in dc maand Maart van Rijkswege gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van een openbaar examen ter verkrijging van ccn di ploma van hulpkeurmeester van vee en vleesch Zij. die tot gemeld examen wenschen tc worden toegelaten, moeten daarvan vóór 25 dezer schriftelijk opgave doen aan den voor zitter der examencommissie, dr. H. Remmelts. ie 's Gravenhage, met overlegging van ce» bewijs, dat zij een der rijkscursussen in vee- en vlecschkeuring, welke thans te 's Graven hage, Groningen, Roermond, Rotterdam Utrecht worden gehouden, volgen. De heer Van Kol en de Sare- k a t Islam. In verband met vroegere ni geheel juiste berichten omtrent hulpaanbie ding aan den Sarekat-Islam blijkt dat de heer Van Kol alleen van het bestuur dier veree niging het telegrafische verzoek ontving o: uitzending van vrouwelijke geneesheeren naar de door pest geteisierde streken. H. M. de Koningin heeft dr. We' predikant te 's-Gravenhage, die dezer da de veertigjarige vervulling van zijn predika: heeft herdacht, benoemd tot officier in n Huisorde van Oranje. "Wilde zwanen en ganzen. D minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft de Commissarissen der Koningii gemachtigd buitengewone machtigingen U verleenen tot het schieten of op andere wijze bemcesteren van wilde zwanen en ganzen. Nestor Lieftinck. Heden is het 3 jaar geleden dat de heer F. Lieftinck voor h eerst lot Kamerlid gekozen werd voor het <ir trict Leeuwarden. Sinds den 18en Febru: 1879 heeft hij onafgebroken in het ^arlemc zitting gehad, sedert 1905 voor het kiest! trict Zutphen. Gemeentel ij k Werkloosheid - fonds te Amsterdam. Naar het Hblcl verneemt, zal den gemeenteraad van Amster dam worden voorgesteld de bepaling van li":. Gemeentelijk Fonds ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, waarbij wordt voorgeschreven dat geen bijslag wordt gegeven aan hen. die in het voorafgaande jaar een gemiddeld weekloon van f 25 of meer verdiend hebben, zoodanig te wijzigen, dat daarin gesproken wordt van een gemiddeld weekloon van f 25 of meer over de laatste drie jaren. Hel bestuur van den Alg.; Ncd. Diamant- bewerkersbond heeft zich bereid verklaard, op deze voorwaarde tol het fonds toe te tre den. De melkoorlog te Hengelo (O De gemeenteraad van Hengelo (O.) besloot in zijn Maandag avond gehouden vergadering met 11 tegen 7 stemmen, die der sociaal-de mocraten, niet in te gaan op het verzoek der coöperatieve winkelvereeniging De Goede Hoop, Helpt u zeiven, Hengelo en Voor waarts aldaar, om nit zijn midden twee of drie leden aan te wijzen om zitting te nemen in een door die winkelvereenigingen gevormd comité voor melkvoorziening, in verband met de gevoerd wordende actie tegen de verboo ging der melkprijs door de Ilengelosche coö peratieve melkinrichting. De behandeling van dit verzoek bad veel publiek naar de raad- zaal gelokt. De tribune was geheel bezet. Dr. Cuypers is, zoo meldt de N. R Ot, zoover van zijn breukoperatie hersteld, dat hij Woensdag het Louisahuis te Roer mond zal verlaten. N. A. S. Naar wij vernemen, ls de heer B. Lansink Sr., te Enschedé, gekozen tot secretaris van het Nationaal Arbeidssecre tariaat te Amsterdam. Men meldt aan de N. Cfc. uit Lelden, dat mr. D. A. van Edk, oud-burgemeester van Boskoop, ontslag heeft genomen als voorzit ter van de aideeling Lelden der S. D. A. P. Een 100-jarige. Heden herdenkt 4® oud-mosselsohipper H. van den Berg, ta Brok nis se, zijn lOOsten geboortedag. Da man m voor zijn leeftijd nog zeer krat.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2