BINN E NLAND." 'April zal plaats hebben in tegenwoordigheid van den koning en de koningin van Grieken land. Het huwelijk zou worden voltrokken in )iet laatst van April te Athene. Daarbij zullen tegenwoordig zijn de koning en de koningin tVan Rumenië, de koning van Servië en Mon tenegro en misschien de prins zu Wied, die .een oom is van prinses Elisabeth en aan wien IVenizelos de nitnoodiging heeft overgebracht bij zijn bezoek in Berlijn. De Duitsche keizer, die dan op Korfoe zal zijn, zal, naar men legt, getuige bij dit huwelijk zijn. Het plan van dit huwelijk werd opgevat door 'Je koningin van Rumenië en met warmte toe gejuicht door Venizelos. Wee n en, 18 Febr. De correspondent Wn de Neue Wiener Zeitung bericht, dat ver leden Zondag het definilieve verdrag van Éwndgenootsohap is onderteekend door de tninister-presidenten Venizelos en Bratiano. Het verdrag zegt den steun van Rumenië toe &an Griekenland, wanneer het wordt aange vallen door Bulgarije en Turkije. Venizelos paf zijnerzijds de verzekering, dat hij alles zou floen wat in zijn vermogen stond om te ver- kinderen. dat de Griekshe bevolking van Al banië moeielijkheden bereiden aan de regee- ting van den prins zu Wied. Rusland. Petersburg. 18 Febr. Heden is eene Verordening uitgevaardigd betreffende bet bezoeken van Russische havens en wateren door vreemde schepen. Open havens blijven Wind au, Odessa, Feodosia, Noworossisk, Pe- tropawlosk en verscheidene anderen. De meerderheid van de havens aan de Baltische zee, de Pacific kust, de zee van Azow en de Zwarte zee worden voorwaardelijk geopend Verklaardvoor het bezoeken van deze ha vens is eene voorafgaande vergunning langs diplomatieken weg noo-dig. De absoluut ge sloten havens en wateren zullen door eene kennisgeving van den minister van marine bekend gemaakt worden. De verordening heeft geen betrekking op Vchepen, waarop zich staatshoofden of ge accrediteerde vertegenwoordigers van staten berinden, en op schepen die averij hebben. Petersburg, 19 Febr. De minister Van financiën heeft eene nieuwe uitgifte goedgekeurd van nominaal 24.591.375 roehei pets. door den staat gegarandeerde obliga ten Zwarte zeé-spoorwegmaatschappij tot verkrijging van bouwgelden. Montenegro. Cettinje, 18 Febr. In de ontwerp-be- grooting voor 1914 zijn de ontvangsten op D.250.000, de uitgaven op 12 millioen kronen geraamd. Turkije. Konstantinopel, lo Febr. De bespre kingen over den Turksck-Servischen vrede zijn hervat met het vooruitzicht, dat zij spoedig ten einde zullen loopen. De beide regeeringen zijn 't er over eens geworden, als officieuse scheidsmannen te nemen de diplomatieke agentschappen van de ambassadeurs der groote mogendheden te KonslanlinopeL De Porte is weder uit hare oogenblikkelijke geldverlegenheid gered en in staat gesteld aan de ambtenaren een maand traktement uit le betalen. Eene Parijsche bank heeft 150,000' pond voorgeschoten, de Ottomaansche bank beeft een voorschot van 500.000 pond ver strekt en de tabaksregie een van 100.000 pond. Volgens een bericht aan de Politische Kor- fespondenz uit Konstanlinopel, hebben zoo wel de boycot tegen de Grieken als de jacht tegen de Armeniërs opgehouden, tengevolge van de maatregelen van den minister van bin- nenlandsche zaken. Konstantinopel, 18 Febr. Heden ls eene v/ert afgekondigd, waarbij bijzondere be lastingen worden vastgesteld, bestemd, naar men verzekert, om eene leening te waarbor gen. Konstanlinopel, 18 Febr. Volgens de uitkomsten tot heden van de Kamerverkie zingen zün gekozen 250 leden, waarvan 94 Turken, 70 Arabieren, 20 Grieken, 18 Arme niërs en 3 israëlieten. Fr is volWRee overeenstemming verkregen over de verkiezingen Tussrhen de Grieksdhe gemeente cn bet comité Eendracht en voor uitgang. Do Grieken in Turkije zullen recht hebben op T7 afgevaardigden in de Kamer. De ministerraad heeft een voorstel goedge keurd tot benoeming van een buitenlandschen •deskundige als lid van de hooge financieele lommissie. Konstantinopel. 18 Febr. De Porie en de als scheidsman gekozen Russische zaak gelastigde zijn het eens geworden over de punten, die nog in geschil waren in de Tu rk sch-Serri sche vredeson d erh a nd eli n gen Hel gesloten accoord is ter goedkeuring aan de Servische regeering gezonden. Parijs, 18 Febr. Uit Rome wordt aan de Temps bericht: Men verklaart in de wan delgangen van de Kamer, -dat de ontruiming van de Dodekanesos den 31 en Maart zal plaats hebben. Griekenland, De Agence d'Aih nes bericht, dat het ant woord van Griekenland op de nota der mo gendheden waarschijnlijk Zaterdag aan de mogendheden overhandigd zal worden. Men gelooft, dat Griekenland zal verklaren dat bet de genomen besluiten loyaal zal uitvoeren en toepassen; maar het zal daaraan toevoe gen, dat de voorwaarde der niet-versterking van de eilanden de noodzakel'dlheid in zich «luit, dat door de mogendheden waarborgen worden gegeven, dat de eilanden niet wor den aangevallen. Daarom verwacht Grieken- tand, dat hierover door de mogendheden ver- tekeringen worden gegeven. Verder zal Grie kenland verklaren dat het eerbied koestert foor de rechten van de minderheden, die on der zijn bestuur komen, maar aan den an deren kant de persoonlijke, nationale, gods dienstige en onderwijsvrijheid verlangt voor Grieken, die Albaneesche staatsburgers wor den, en ook voor de Grieksche eilandbewo ners, die Turksche onderdanen worden. Ein delijk zal Griekenland verlangen, dat de kust tegenover Korfoe niet versterkt wordt, mot het oog op de omstandigheid, -dat Grieken land met inachtneming van dc verdragen Korfoe nooit heeft versterkt. De nota zal voorts nog gewagen van de wenschelijkheid der verbetering van de zuidgrens van Albaiué De Turksche persorganen in Konstantino pel, die bijna eenstemmig de vredelievende bedoelingen van Turkije doen uitkomen, zien bet eenige middel tot oplossing van de eilan denkwestie hierin, dat men zich rechtstreeks met Griekenland zal verstaan. Zij drukken de hoop uit, dat de Grieksche staatslieden deze noodzakelijkheid zullen inzien. Eene uitzon dering maakt slechts de Tasfir i Efkiar, die betoogt, dat men geen oorlog wil met Grie kenland, maar onder' de voorwaarde, dat de rust in Anatolië niet zal worden gestoord. Het blad beveelt den economischen oorlog tegen Griekenland aan, zoolang dit land niet eene verstandige politiek volgt. Japan. Tokio, 18 Febr. Het onderzoek naar het vlootschandaal wordt krachtig voortgezet in alle richtingen. Vele getuigen, hooge officie ren en anderen, worden verhoord. Men ver neemt, dat het onderzoek zich zal uitstrekken over een aantal contracten, die verband hou den met de zaken van de vloot. Admiraal Fujijl en kapitein ter zee Sawasaki zijn, han gende het onderzoek en het vonnis van den krijgsraad, van hunne ambten ontheven. Huis zoekingen zijn verricht door het geheele land. Van .bevoegde zijde wordt bericht, dat in de zaak tegen admiraal Fujïji de naam eener Engelsche firma van schipbouwers is ge noemd. De politiekers van de oppositie slaan goed kapitaal uit de schandalen. Er zal een adres gericht worden aan den troon, waarin de regeering aan de kaak wordt gesteld, in zonderheid de eerste minister en de minister van marine. Deze bewindslieden blijven ech ter het Yolle vertrouwen van den keizer ge nieten. Mexico. N e w-Y ork, 18 Febr. Volgens een tele- gram uit Brownsville (Texas) hebben de bondstroepen 11 rebellen gedood en 125 ge-, vangen genomen in den loop van een gevecht bij Sabinas Hidalgo. Peru. Lima, 18 Febr. De gewezen president Billinghurst is heden verbannen, gezamenlijk met zijn zoon George en zijn minister van binnenlandsche zaken. Hij is overgebracht naar Callao en daar aan boord van den krui ser Lima gebracht, die in den namiddag naar Panama ls vertrokken. Allerlei. Haeckel is 80 jaar geworden. De in Pots dam geboren geleerde, die reeds in zijn jeugd groote voorliefde toonde te hebben voor de studie der dier- en plantkunde, te "Weenen en Berlijn studeerde en in de eerstgenoemde plaats zijn artsexamen aflegde, later bij zijn 50-jarig jubileum geheimraad werd met den titel van Excellentie, is een van de merkwaar digste figuren op wetenschappelijk gebied van onzen tijd, een man, die aan de beoefe ning der wetenschap richting heeft gegeven, haar geleid heeft in nieuwe banen Zijn prachtwerk ,,Die Radiolariën", de vrucht van studie over vergelijkende ontleedkunde ves tigde de aandacht op hem. In 1862 verscheen dat hoek, in 1865 werd Haeckel hoogleeraar te Jena. Hij hield zich in dien tijd in hoofd zaak bezig met de studie van de laagste klas se der zeedieren, bezocht in 1866 Darwin, schreef werken, o.a. „Biologische studiën", die den grondslag vormen van zijn natuur- philosophïscbe studies over het Darwinisme en de ontwiJckelingstheorie. Haeckel, die de eerste in Duitsohland was, die zich openlijk een aanhanger van Darvfrin noemde, is later in veel van den Engelschen geleerde afgewe ken, maar kan toch beschouwd worden als de voortzetter daarvan. De analytische oplos sing van het ontstaan der soorten, de ontwik kelingsgang van den mensch Anthropogenie), „Generelle Morphologie der Organismen'", zijn met zijn werken „Ueber Arbeitsteilung im Natur- und Mensehenleben" en ,,Das Leben in den gröszten Meerestiefen" zijn bekendste scheppingen uit de periode tot 1880. Later heeft Haeckel zich bezig gehouden met vergelijkende ontwikkelingsgeschiede nis en daaromtrent een wet van het gebeelë dierenrijk vastgesteld, die thans algemeen erkend wordt. Yan alle latere werken van den grooten geleerde is ,,Die Weltratsel, ge- meinvprstSndlirhc Studiën -fiber Monistische Philisophie'', het werk waarin hij zijn levens beschouwing en geloofsbelijdenis heeft neer gelegd, het meest merkwaardige Sydney, 18 Febr. Groote menigten drongen heden op naar de twee verkoop plaatsen van vleeseh, die ingevolge het gis teren genomen besluit heden geopend waren. Eene vrouw viel flauw. De politie had groote moeite om oproer te voorkomen. De pa- troens zullen morgen zelf gaan slachten; zij hebben van de regeering de belofte van be scherming gekregen. Ln Amerika lijdt men thans onder een barre koude, die met zware sneeuwjachten gepaard gaat. Vrijdagavond en Zaterdagmor gen is het geheele oosten van de Ver. Staten met een sneeuwkleed bedekt, waardoor het verkeer zeer bemoeilijkt is. Te New-York viel de sneeuw 25 c.M. dik. De armen en de wer- keloozen hebben verschrikkelijk van de voort durende koude te lijden. Alleen reeds te New- York zijn 300.000 menschen zonder werk. De sneeuwval van Zaterdag ging met een storm gepaard, zooals in jaren niet boven de Atlantische kust gewoed heeft. Een groot aantal schepen zijn zoo beschadigd, dat hun aankomst drie of vier dagen vertraagd is. Om een denkbeeld te geven van de hoeveel heid sneeuw, die te New-York gevallen is. wordt vermeld, dat 16.000 man aan het werk gezet zijn om de voornaamste stralen begaan baar te maken. Zooals zich denken laat, waren het rij- en tramverkeer geheel in de war en ook de ondergrondsche en de viaduct-sporen kregen vertraging door den buitengewonen toevloed van nassagiers. Kameroverzicht. Lerste Kamer. Woensdag werden de al gem eene be schouwingen over de Staatsbegrooting voort gezet. De heer Van Kol (S.-D.) wenscht «en drietal punten te bespreken, welke in het voorloopig verslag zijn aangekondigd als in de af deelingen ter sprake gebracht door een lid. Het eerste is een wensch tot instelling van de gelegenheid tot het schriftelijk stellen van vragen aan de Regeering, zooals in de Tweede Kamer bestaat. In de tweede plaats wenscht hij een nieuwe bron van inkomsten voor de schatkist aan te wijzen; hij stelt voor instelling van Staatsmonopolie, waarvoor *al van artikelen in aanmerking kunnen komen. Eindelijk spreekt de afgevaardigde de hoop uit, dat de oppositie in de Eerste Kamer een loyale zal zijn. De taak der Eerste Kamer 'iL niet, zich te begeven in kleinigheden; vol gens spr. is dat geheel overbodig. Moreele kracht gaat van haar niet uit Verschillende staatslieden van gezag achten en denken zeer ongunstig over de Eerste Kamer. Formeel heeft de Eerste Kamer bij de a.s. grondwctsiherizening het recht algemeen kiesrecht te weigeren, doch moreel heeft zc dat reoht niet. En haar weigering zo i tot een scherp conflict kunnen lelden, dat zou worden voortgezet, tot het bittere einde. De samenstelling der Eerste Kamer is niet ln overeenstemming met de gezindheid van de bevolking en beantwoordt niet aan den ■■-on der rechtvaardigheid. Als een conflict uitbreekt, zijn drie oplos singen mogelijk; vooreerst kan de Regeering na eenige maanden met hetzelfde wetsont werp komen in de hoop, dat de ë.:i*stc Ka mer tot erkenning zal gekomen zijn in c ver- Ijling te hebben gehandeld. Voorts kan de Eerste Kamer worden ont bonden en een beroep worden gedaan op het billijkheidsgevoel der Provinciale Staten en eindelijk, en dit zou de beste oplossing zijn, zou een agitatie in den lande kunnen wor den op touw gezet tegen het bolwerk der reactie. De heer Van Houten (U.-L.) komt op tegen de bewering van de heeren van den Biesen en van der Lande, dat tegenstanders van Tariefsherziening zich hehben schuldig gemaakt aan volksmisleiding. Voorts houdt hij tegenover den heer van den Biesen vol, dat de beweringen in het- coneentratie-mani- feest betreffende gevaren, welke het land tengevolge van het rechtsche bewind zouden bedreigen, juist waren. Van invloed der Loge op de concentratie heeft hij nooit iets gemerkt. Ook de becijfe ringen van den heer van den Biesen, dat de meerderheid der kiezers rechts is, acht spre ker onjuist, terwijl hij hel stemmen voor algemeen kiesrecht op voorwaarde alleen, dat ook gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs wordt verkregen, beneden de waardigheid der Eerste Kamer acht. Daarna komt spreker tot het betoog van den heer Regout. Hij acht den inhoud van dat betoog onjuist. We hebben thans geen verzekering, doch wel kostelooze uiticeering van ouderdomsrente aan 70-jarigen en dat er misbruiken hebben (plaats gehad bij de toe passing van art 369 der Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering is nog niet aange toond. Minister Cort van der Linden spreekt de voldoening der Regeering uit over den steun, welke haar is toegezegd. Hij ver klaart, dat inzake de samenstelling van de door deze Regeering benoemde Staatscom missies van gébrek"aan deferentie jegens de Eerste Kamer geen sprake is. Uit de bereke ning van den heer v. d. Biesen blijkt alleen, dat de meerderheid der kiezers die stemden, rechts is. Er waren edhter nog 200.000 kie zers, die niet stemden. Spr. houdt de recht matigheid vol van het standpunt der regee ring, die zich losmaakt van de partijen en steunt op de meerderheid der kiezers. Het huidige kabinet is geboren uit politieke nood zakelijkheid. Ten opzichte van het algemeen kiesrecht verklaart spr., dat dit verlangd wordt door de publieke opinie. Ook in alle rechtsche partijen en groepen is er een ver langen naar algemeen kiesrecht en wat dc Staatspensioneering betreft, geeft spr. toe. dat art. 369 der Invaliditeitswet bedoeld is als overgangs-maatregelzij het dan niet in den gewonen zin des woords. Zoowel ten op zichte van algemeen kiesrecht als Staatspen sioen beroept zich het Ministerie op de uit spraak der kiezers. De regeering is tevreden Over de houding der rechterzijde. Meer dan deze toezegde, kan het kabinet niet verlan gen. Minister B e r 11 i n g betoogt, dat de volks wil zich ook tegen tarief-verhooging heeft uitgesproken. Een technische herziening zal hij evenwel in studie nemen. Uitbreiding der indirecte belastingen wordt overwogen, waar bij wordt gedacht aan uitbreiding der zegel- belasting en aan een tabaksbelasting. In het algemeen staal sur. niet vijandig te genover staatsmonopolies. Ten slotte verdedigt spreker nog verhoo ging der successie-belasting. De heer Regout zal met zijn antwoord wachten tot Minister Treub bij hoofdstuk X heeft gesproken. Uit de Pers. Grondwette'ijke gelijkstelling wan man en vrouw. De Nieuwe Courant schrijft: rrHet lijkt ons een zonderling bedrijf voor me-nschen, die pr ictische hervorming begee- ren, te doen wat mevrouw Aletta Jacobs en de haren Zondag gedaan hebben op de openbare vergadering in Volksvlijt te Am sterdam voor „grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw." Aldaar werden èn de Liberale Unie èn de Bond van Vrije Liberalen in onaangename en door het publiek met applaus onder streepte bewoordingen onder handen geno- men, omdat zij zich niet hadden laten ver tegenwoordigen bij deze propaganda-mee ting, die ten doel had het algemeen vrou wenkiesrecht in de Grondwet gebiedend neer te schrijven.' De Nieuwe Cf. vestigt dan verder de aandacht op de clausule in het Concentrafie- manifesf, dat de gelegenheid moet worden geopend, aan de vrouw het kiesrecht te ver- leenen, zonder dat daarbij eischen van maat- srdhappelijücen welstand mogen worden ge steld en dat de beletselen tegen verkiesbaar-^ heid der vrouw moeten worden weggenomen. „Dit heeft ons altijd nogal een belangrijke «tap vooruit naar het vrouwenkiesrecht toe geschenen. De steun van de geheele parle mentaire linkerzijde, zonder uitzondering. was daardoor aan het wegruimen van «11e grondwettelijke beletselen tegen de invoering van vrouwenkiesrecht verzekerd. En wat niet minder beteekende, de zaak was door de Concentratie nadrukkelijk aan de orde ge steld. Wij hebben ons om der wille van het vrou wenkiesrecht, waarvan wij voorstanders zijn, over dezen stap verheugd, wetende hoeveel tegenstand er èn aan de linkerzijde èn vooral bij de rechtsche partijen nog zal zijn te over winnen, voor en aleer de invoering van zelfs een beperkt vrouwenkiesrecht zal zijn ver wezenlijkt. En nu komt de voornaamste voorstander van vrouwenkiesrecht in ons land, roept een vergadering bijeen en scheldt daar onder applaus de partijen uit, die zich verbonden hebben de Regeering te helpen bij haar voornemen om den eerst noodigen stap (1« pas qui coüteO naar het vrouwen kiesrecht te zetten. Men zou geneigd zijn te zeggendeze da mes meenen met de hulp en de sympathie van de vrijzinnige partijen royaal te kunnen omspringen. Het is misschien te verklaren uit de opvatting, van mevr. Jacobs, dat do verkiezingen „algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen" als „den duidelijk uitge sproken volkswil" naar voren hebben ge bracht Wie daarvan echter, zooals wij, niets bespeurd heeft, integendeel heeft waargeno men welk een diep ingewortelde afkeer van vrouwenkiesrecht in welke mate ook, nog bij tienduizenden mannen en vrouwen in het kind bestaat, voelt zich geneigd den dames eenige matiging aan te raden jegens diege nen harer medestanders, die nog niet ter stond den weg naar het vrouwenkiesrecht willen afleggen tot het uiterste einde, dat, wat de mannen betreftr eerst na meer dan een halve eeuw praktijk en ervaring door middel van opvolgende kiesrechthervormin- gen is bereikt." Berichten. I>0 Staatscourant van Donderdag 19 Februari bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: gemachtigd om voor 3 jaar in Albaneeschcn krijgsdienst te treden onder toekenning van tijdelijk eervol ontslag uil den militairen dienst de kapitein J. M. Sluijs, van den gene- ralen staf, de kapiteins J. E. Snellen van Vol lenhoven, H. J. L. Kroon, respectievelijk van het 12e en 13e regiment infanterie; W. de Waal, H. J. Verhulst, van het le en 4e regi ment veld-arlillerie; de ritmeester L. Roelfse- ma, adjudant bij het 2e regiment huzaren; dc le luitenants J. II. Sar, van het 9e regiment infanterie; J. Doorman, J. Fabius en C. de Jongh, respectievelijk van het le, le en 2e regiment veld-arlillerie; benoemd tot afgevaardigden bij de interna tionale phvto-pathologische commissie te Rome mr. W. van Weideren baron Rengers, gezant te Rome, P. van Hoek, directeur-gene raal van den landbouw, benevens professor J. Ritzema Bos te Wageningen, daartoe vroe ger aangewezen. verlof verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen C. J. K. van Aalst, president van de Neder- landsche Handelmaatschappij, lid van de jury supérieur van de Internationale tentoonstelling te Gent in 1913, te Amsterdam, commandeurs kruis in de orde van de Kroon, hem door Z. M den Koning der Belgen geschonken A. Jacot, architect der Nederlondsche afdee- ling op de Internationale tentoonstelling te Gent in 1913, te Amsterdam, ridderkruis m de orde van de Kroon, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken G. J. A. Ruoff, koopman, te Rotterdam, ridder kruis 3de klesse der Koninklijke Kroonorde, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, geschonken. H. M. de Koningin beeft gisteren in den namiddag een conferentie gehad met den minister van Oorlog. H. M. de Koningin heeft het eerelidmaat schap aanvaard van de Haagsühe IJsclub. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder hebben elk een bedrag beschikbaar gesteld voor het Hoefijzcrverbond, als bij drage ten behoeve van en als blijk van belang stelling in het streven van genoemd verbond. Als datum voor de tweede muziekpartij ten Paleize is vastgesteld Vrijdag, den 13en Maart a.s. De lezing, welke dr. Verbeek a.s. Don derdagavond ten Hove zou houden, is verzet op den volgenden Vrijdagavond. De soc.-dem. en de oorlog s- begrooting. De heer Schaper heeft, zoo schrijft men aan dc N. R. Ct. in een rede te Uithuijzen verklaard, dat de sociaal-demo craten straks desnoods hun slem aan de Oor- logsbegrooting zullen geven, om zich „te hoe den voor een kerkelijk kabinet". Het Kamerlid Schimmelpen- n i n c k. Naar uit een polemiek van „De Ne derlander" met den heer Van Koetsveld blijkt, is het Kamerlid voor Ede. jhr. Schimmelpen- ninck, weer tot de Christelijk-Historische Kamerclub toegetreden. Leesbare handteekeningen. Mr. R. Vorstman vraagt, naar Het Vad. meldt, in een adres aan den minister van justitie een handteekeningen-wet, die bijvoorbeeld" zou kunnen luiden: „Wanneer krachtens wettelijke bepalingen een handteekening vcreischt wordt, zal ze voor elk gezond mensch leesbaar moeten zijn." Officierera voor Albanië. De Staatscourant van gisteravond bevat heit Koninklijk besluit, waarbij aan de offi cieren met een dienstverbintenis bij de gen darmerie in Albanië met 24 Febr., datum hunner aankomst te Yalona, ontslag uit den militairen dienst wordt verleend. Er vertrek ken 10 a.s. Zaterdag via Triest naar Albanië. bfetl. officieren naar Albanië. Naar de N. R. Ct. verneemt zal er. mede aan een officier van gezondheid cn aan een lui tenant-kwartiermeester van het leger h. t I gelegenheid -worden gegeven om tijdelijk in dienst te treden bij de gendarmerie in Al banië. De N e de rl a n d s che officieren in Albanië. Essad pasja, de verdediger van Skoetari, heeft in een onderhoud, toege staan aan den correspondent te Rome van de N. R. Ct., met deu meesten lof over de Nederlandsche officieren in Albanië gespro ken. Dsjemil bei, die als tolk tusschen den Al baneesehen prins en den correspondent fun geerde, zeide na een korte begroeting „Zijne Excellentie is verheugd in u een landgenoot te ontmoeten van de organisato ren der Albaneesche gendarmerie. Het is voor hem het grootste genoegen een vertegen woordiger der Nederlandsche pers te mogen ontvangen, omdat hem daardoor de gelegen heid wordt geboden aan de Nederlandsche natie in haar geheel, en aan haar regeering ln het bijzonder, de innige dankbaarheid te uiten, welke het Albaneesche volk koestert voor de Nederlandsche officieren. De Albaneezen zuchtten tol heden onder het juk der Turksche regeering; zij beseften ten volle, dat zij hun vrijheid danken aan de 'mogendheden, aan Italië en Oostenrijk in het bijzonder, en zij aanvaarden dus ook, niet alleen zonder eenige tegenspraak, maar zelfs met groote vreugde, de reorganisatie van de binnenlandsehe toestanden, waartoe die mo gendheden hebben besloten. Zij begrijpen, dat zij nog niet rijp zijn voor zelfstandigheid zonder toezicht en erkennen de meerderheid der vreemdelingen, waarin zij hun redders zien. Het ls daarom dat Essad pasja, zoover hem zijn waardigheid dit toeliet, afstand heeft gedaan van zijn rechten In Albanië en thans zelf de koningskroon gaat bieden aan den, door de mogendheden uitgekozen en door de Albaneezen gaarne erkenden nieu wen vorst, den prins von Wied." In antwoord op een vraag van den corres pondent naar het werk der Nederlandsche officieren werd verklaard: „Het werk der Nederlandsche officieren is wonderbaarlijk. Zij hebben orde gesttcht waar verwarring heerschte. zij hebben rust gebracht waar de ongeregelde wantoestanden het leven der bevolking verlamden. Zij heb ben geen hinderpalen geteld en zijn recht streeks afgegaan op het doel, mest een doods verachting en een geestdrift of het hun eigen wik, hun eigen vaderland gold. Dank zij hun optreden, hun bewonderenswaardige wils kracht, hebben zij de samenzwering van eenige ontevreden onruststokers en landver raders welen te voorkomen en de schuldigen aan wier hoofd Bekir stond, rechtvaardig be straft. De oorrespondent wenschte verder te we ten, of, waar de officieren vaak krachtig moesten optreden en daarbij misschien zeden en gebruiken van hel land moesten veron achtzamen om tot de gewenschtè orde en rust te geraken, bij de bevolking daardoor geen haat tegen hen is gewekt? Of de Alba neezen niet geërgerd en geprikkeld werden door de inmenging van bui teniandsche mili tairen in hun eigen aangelegenheden, dooi de verwaarloozing van hun begrippen van recht en billijkheid? Daarop luidde het antwoord, door Dsje- mil bei overgebracht „Tusschen Nederland en Albanië hebben nooit eenige betrekkingen bestaan en dus was h priori eüke rassenhaat togen de Ne derlanders onmogelijk. Daarbij hebben, zoo als gezegd, de Albaneezen met vreugde de budtenlandsdhe autoriteiten verwelkomd, om dat zij overtuigd waren, dat deze hun heil en beschaving en geluk zouden brengen. Ook voor de Nederlandsche officieren heeft de bevolking onmiddeiliik een groote symoathie gevoeld, welke tot gevolg had, dat iedereen naar beste kunnen en weten met hen mede werkte om hun taak te vergemakkelijken Van tegenstand of zelfs maar lijdelijk verzet is nooit sprake geweestintegendeel, men heeft zich niet alleen aan hun wil onderwor pen, doch steeds, waar lie* mogelijk was, ge tracht hun wenschen te voorkomen. De groot ste verdienste der Nederlandsche officieren is zeker wel deze. dat zij, die toch als vreem delingen in Albanië kwamen, onmiddellijk zijn opgetreden alsof zii het land en het volk, zijn zeden en gebruiken grondig kenden. "Waar zij konden, hebben zij er rekening mede gehoudenwaar dit onmogelijk was. hebben zij den Albaneezen aan het verstand weten le brengen dat de noodzaak het anders ge bood." Ten slotte vragende, of de Albaneesche be volking de Nederlandsche officieren dus niets verwijt, vernam de correspondent „Verwijten? Er is geen sprake van eenig verwijt, omdat eïke daad. elk besluit, elke maatregel der Nederlandsche officieren rechtvaardig was; rechtvaardig, billijk en onpartijdig. U zult ons een grooten dienst bewijzen, indien u, door middel van uw blad, aan het Nederlandsche volk wilt bekend ma ken, dat heel Albanië innig dankbaar is aai de Nederlandsche officieren om het wonder baarlijke beschavingswerk, dat zij in zoo kor ten tijd reeds hebben verricht, en waarmede naar wij allen eenstemmig hopen zij nog langen tijd zullen voortgaan, opdat het tot volmaking voere. Hun werk is van on schatbare waarde voor de herleving van ons bevrijde volk. Dit werk is moeilijk en inge wikkeld. maaT we zijn overtuigd, dat het aan niemand anders met meer recht en met meer kans van welslagen had kunnen worden op gedragen, dan aan de officieren van uw kra nig leger, zonen van uw dapper en roe>mrj$c volk? Amsterdamsche gemeenteraad. De gemeenteraad van Amsterdam verwierp gisterenavond met 23 tegen 17 stemmen (vóór 15 socialisten en 2 vrijz.-dem.) een voorstel- De Miranda tot het beschikbaar stellen van f 50,000 ten behoeve van de kinderen van werklooze diamantbewerkers. Te voren was 21/19 verworpen een amendement-KL de Vries om te spreken van een maximum-bedrag van f 50,000 en de uitkeeringen te doen plaats hebben tot de toetreding van den A. N. D. B, tot het Gem. Werkloozenfonds, in welk ge val de uitkeeringen zullen geschieden kracfie tens de bepalingen van dit fonds. In de e. v. vergadering van den gemeente raad zal de 5e weth. benoemd worden. Pensionnee ring van wetboy d e r s. Naar het Hbld. verneemt, kan binned kort het voorstel aan den Raad van Amster» dam worden te gemoet gezien van de raadff; leden Abrahams, Van Os, Ruys, Vliegen efij Worst om een verordening vast te stelleif voor de pensionneering van wethouders. Aan genoemde leden was eenigen tijd geledW door den Raad opdracht daartoe gegeven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2