Uit den omtrekT" STADSNIEUWS. Prof. Kamerling h Onnes. Te "Parijs is prof. Kaimerliyngh Onnes door de leden van de „Associaiüon internationale du Froid", Eoogelijk gevierd wegens zijn groote Werk: bet vloeibaar maken van het Helium. (Nadat hij dioor den president André Lebon verwelkomd was, hield prof. d'Arsonval een populaire geestige rede ter verduidelijking van de verdiensten van Leiden's geleerde. Hij herinnerde daarin o.a. aan de Leidsche geleerden Musschenbroek en Cunaeus, die in 1764 de Leidsche flesch uitvonden, voorloo- rrs van de draadioozc telegrafie en aan Van Hoff, Van der Waals, Lorentz en Zeeman. De Nobelprijs, besloot d'Arsonval, kon niet fneer overeenkomstig zijn bedoeïmg toege kend zijn. Nieuw ontdekker hebt gij meer koude ontdekt dan Noord- of Zuid-pool, wes halve ik voorstel u te doopen Je gentleman du zéro absolu''. Kamerlingh Onnes bracht in zijn dankrede buide aan de Fransche wetenschap en deed mededceling van zijn jongste onderzoekin gen vooral inzake het electrisdhe geleidings- termogen bij zeer lage temperaturen. Noorweegsche onderschei dingen. Ter zake van het handelsverdrag mot dat Rijk zijn in de St. Olaforde van Noorwegen benoemd tot grootkruis de oud- minister Talma commandeur le kl. de hee- ren Dc Waal, adiministrateur aan Buitenl. Zaken; mr. Van Ketwich Verschuur, consul- generaal te Pretoria; ridder le klasse jhr. mr. Snouck Hurgronje, ..oofdcommies aan ge- loemd departement. 1Een ouderdomsrecord. Het N. v. h. N. meldt, dat te Groningen in den ouder dom van 104 jaar en 9 maanden de wed. Bos overleden is. Int. conferentie voor sociale verzekering. Naar het Vad. verneemt, zal de volgende internationale conferentie voor Sociale Verzekering (zooals men weet, werd de vorige in 1910 te Scheveningen gehouden en voorgezeten door den tegenwoordigen president der Fransche Republiek, den heer Raymond Poincaré, den loenmaligen voor zitter van het permanent comité), dit jaar onder leiding van diens opvolger in het voor zitterschap, het,bekende lid van den Fran- schen Senaat, den heer Léon Bourgeois van 81 tot 24 September as., worden gehouden te Parijs, de plaats, waar die conferentie 25 jaar geleden voor het eerst bijeenkwam. Op uitnoodiging van het permanente co mité, heeft zich het vorige jaar hier te lande sen Nederlandsch Nationaal comité ge- rormd, waarvan als voorzitter is opgetreden Jrof. dr. W. H Nclens. lid van de Tweede kamer en als secretaris de heer Robt, R. loe La er, te Amsterdam. Vertegenwoordiger voor Nederland in hei permanente comité ziin thans de heeren prof. dr. W. H. Nolens, mr. L. Mortier Hijmans, voorzitter van den Raad van Beroep, te 's Gravenhage mr. R. Macal^ster Loup, voor zitter van de Rijksverzekeringsbank en A. v. Lóben Seis, lid van Ged. Staten der provin cie Gelderland, te Arnhem. PI et-Ne d. Roode Kruis. Naar aanleiding van het spoorweg ongeluk bij Bei- len werd door het hoofdcomitc van het Ne derlandsch Roode Kruis tot de spoorwegdi- rcctiën het verzoek gericht, de aandacht van liet spoorwegpersoneel te vestigen op het be staan der comité's en der transportcolonnes dier vereeniging, die bij het verleenen van eerste hulp en het vervoer van gekwetsten kunnen worden gerequireerd, en in de sta- tionsbureaux en de wachtkamers aankondi gingen te doen ophangen, vermeldende waar het naaste comité is gevestigd, hetwrelk doc toren en geoefend personeel ter beschikking heeft. Ook stelt het voor, het spoorwegperso neel met die comité's gezamenlijk oefeningen *e laten houden. (Tel.) Dc gezondheidscommissies enhetartsenmonopolie. Aangezien gebleken is, dat verschillende gezondheids commissies zich wenschen uit te spreken naar aanleiding van heft adres der heeren mrs. Van Houten, Van Hamel en jhr. Holthe tot Echten, ten gunste van de vrije uitoefe ning der geneeskunst, heeft dc Centrale Ge zondheidsraad, in wier handen dit adres door den Minister van Binnenlandsche Zaken is gesteld ten fine van advies, de hoofdinspec teurs van de Volksgezondheid opgedragen, de Gezondheidscommissies mede te doelen, dat, Indien zij het noodig achten, zich over dat adres uit te spreken, zij zulks vóór 15 Maart a^. kunnen doen. 2e Congres voor heilgym nastiek. Door de regelingscommissie is het 2e Ned. Congres voor Heilgymnastiek bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage In Nederland vastgesteld op 27, 28 en 29 Aug. eJc. te Amsterdamr Bestrijding van den handel In rouwen. In „American Hotel" is onder voorzitterschap van mr. A. de Graaf de alge meens vergadering gehouden van Let Natio naal Comité tot Bestrijding van den Handel In Vrouwen. De voorzitter heette in zijn openingswoord alle aanwezigen welkom, in het bijzonder den beer Roest van Limburg, hoofdcommissaris van politie, die den heer Hordijk is opgevolgd •Is directeur van het Rijksbureau en die als zoodanig de vergadering bijwoonde. Medegedeeld werd nog, dat de openingsrede In haar geheel zal verschijnen in het Tijd schrift voor Armenzorg en Kinderverzorging. Uit het jaarverslag van de pefmingmeeste- resse mej. H. P. Lefebure bleek, dat het comi té f 300 in kas heefL Daarna werd het jaarverslag van het comité ^litgebracht door den secretaris, den heer G. Vellhuysen Jr. Daarin wordt in verband met den arbeid ▼nn het comité o. a. melding gemaakt van de neerlegging van werkzaamheden door ds. Pierson, die thans zijn 80en geboortedag na dert. Hulde wordt voorts gebracht aan wijlen minister R. Regout. Herinnerd wordt o. a. aan de afdeeling Zede lijkheid op de Tentoonstelling JDe Vrouw 1813—1913" en aan het 25-jarig jubileum der Ididdernachtzendlng. "Binnenslands werd Id het afgeloopen jaar in 603 gevallen informatie of raad verstrekt. In het afgeloopen jaar vestigden zich volgens opgaaf van den Burgerlijken Stand in Amster dam 2905 meisjes van buiten. Van dit aanh.l waren op verdachte adressen ingeschreven 35 meisjes uit het binnenland; 29 ui» Duitsch- land enz. De medewerking van het Rijksbureau werd bij de controle zeer gewaardeerd. De voorzitter deelde daarop naar aanlei ding van het Congres te Londen mede, dat daar besloten werd nauw toezicht te houden op de booten en in de koloniën, zooals zulks ook reeds geschiedde. Inzake het toezicht op de agentschappen voor meisjes, die in het buitenland betrekkingen aanvaarden in café's- chantanls, theaters enz., zijn sub-commissies benoemd, evenals wat betreft het toezicht op het misbruik van het post-restant-systeem door minderjarigen. Wat het Rijksbureau te Batavia betreft, zei- de de voorzitter, dat, indien over de werking van dit bureau klachten zijn gehoord, deze be rusten op misverstand, ontstaan naar aanlei ding van feilen, welke plaats hebben gehad na 1 September, toen namelijk vele Japansche meisjes uit bordeelen werden gehaald en naar haar land teruggevoerd. Het is niet de bedoe ling alleen voor deze meisjes op te komen, in tegendeel, voor alle. Doch dit gaat niet anders dan zeer geleidelijk. Inzake de nieuwe wetgeving in Argentinië zeide spreker, dat de strenge, aldaar ingevoer de wetten o. a. tot gevolg hebben gehad, dat vele ongewenschle elementen het land heb ben verlaten. Toen dezen in Brazilië wilden binnentrekken, werden zij daar met geladen geweer en wapenen afgewacht. Het is echter te verwachten, dat deze ver jaagde bende over Europa zal neerstrijken, zoodat het raadzaam zal zijn daartegen maat regelen te treffen. Daarna werd de vergadering gesloten. Ned. Zionistenbond. Het be stuur van den Ned. Zionistenbond heeft een commissie benoemd, bestaande uit de hee ren S. Ph. de Vries Mzn.. Alfred Polak en Wilhelm Loeb. om te onderzoeken, hoe het mogelijk zal zijn den zionist gelegenheid te geven, grondig Hebreeuwsch te loeren. Onafhankelijkheidsfeesten te Gorinchem. Woensdagavond le 6 uur werd met klokgelui het Gorinchemsche onaf- hankelijkhcidsfeest geopend. In de kerken werden dankoefeningen gehouden. Te 8 uur ontving in de Raadzaal het bestuur van de Oranje-vereeniging het eere-comilé, waarbij levens genoodigd waren verschillende bestu ren yan feestcomité's en van verecnigingen. In de plaats van den burgemeester, den heer De Bruiju. die door ongesteldheid ver hinderd was, sorak de heer Biegel, wethou der, dc feestrede uit. Intusschen werd de verlichting op de Markt ontstoken en gaven het militaire muziekkorps en ..De Bazuin" daar een concert. Daarna maakten de muziekkorpsen een rondgang door de stad. Enk hu! zen— Sta vo ren. Met In gang van morgen (Vrijdag) avond zal de dienst ÊnkhuizenStavoren geheel hersteld zijn. Het monumentopdenDam. Naar het N. v. d.;,D. verneemt, zal met de wegrui ming van het monument o^ den Dam te Am sterdam de volgende week een begin worden gemaakt. Oud-Roosenburgh. Naar de N. R. Ct. verneemt is het buitengoed Oud-Roosen burgh, gelegen naast de Oosterbegraafplaats te Watergraafsmeer metde daar achter lig gende terreinen, waarbij het zoogenaamde R. A. P.-terrein, totaal 8 bunders groot, heden door de gemeente Amsterdam voor de som van f 100 000 van de Hollandsche Hypotheek bank gekocht. Deze aankoop staat in verband met de vergrooting van die begraafplaats. Uit de diamantindustrie. De werkloosheid in de diamantindustrie blijft afnemen. Het aantal werkloozen bedroeg in de vorig eweek 3293, tegen 3487 in de daar aan voorafgaande week. Typografenstaking. Hedenmid dag is bij den heer M. A. Cats te Gouda een staking onder de typografen uitgebroken. Er staken ongeveer een 11-tal typografen. De staking is uitgebroken, omdat genoemde heer niet heeft voldaan aan de loon- en personeel- regeling, bepaald in de collectie! landelijk arbeidsovereenkomst in de grafische vakken. Gestaakte betalingen. N. N. V. koeik- en beschuitfabriek „De Vlijt" te Koog a/d. Zaan heeft haar betalingen gestaakt. De directeur, de heer J. H. Kruyff heeft in een gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders orrtsla'g aangevraagd en ter stond verkregen. Woensdag is door crediteu ren het faillissement aangevraagd. Kantoor- en fabriekspersoneel omvat ongeveer 60 per sonen. De kazernebrand te Haarlem. Er zijn thans verschillende voorzorgsmaatre gelen genomen, om tegen nieuwe plannen van brandstichting te waken. De kazcrnewacht is zeer versterkt, op de gangen langs de rust- en deponeerkamers zijn vaste wachtposten ge plaatst. Thans slapen geen manschappen meer op dezelfde verdieping waar deze kamers zijn. Om voor deze soldaten slaapplaats te maken, is zelfs een deel der cantine in gebruik geno men. Aan verschillende posten zijn scherpe patronen verstrekt, om zoo noodig streng te kunnen optreden tegen personen, die op slink- sche wijze de kazerne zouden willen binnen sluipen of uitklimmen. Het onderzoek naar de brandstichters wordt voortgezet Een groot aantal stukken goed en andere overblijfselen van den brand zijn per kist verzonden, vermoedelijk naar een labora torium voor een chemisch onderzoek. ,Hbld.) Vr ij gesproken. De heeren De J. te Groningen en De V. te Amsterdam, oud-direc teuren van de N. B. Stroopfabriek tc Steen- wijk, beschuldigd van valsche aangifte voor de bedrijfsbelasting, zijn vrijgesproken. De eisch was tegen ieder 3 maanden gevange nisstraf. Inhouding van ouderdoras- r e n't e. De Evangelisch Luthcrsche Gemeen te te Zaandam heeft aan den Kantonrechter aldaar vergunning verzocht een deel der ouderdomsrente van de in haar gesticht ver pleegden te mogen inhouden op grond van art. 69 der Armenwet. De Kantonrechter heeft echter dit verzoök afgewezen op grond, dat artikel 69 der Ar menwet wel inhoudt, dat de inkomsten van bezittingen van armen, in godshuizen ver pleegd, genoten kunnen worden door de in stellingen, die de verpleging behartigt tot een bedrag door den betrokken Kantonrech ter vast te stellen, doch dat de ouderdoms rente niet kan geacht worden te zijn een in- komste uit bezit, doch veeleer behoort bij de groep inkomsten, als pensioenen, lijfrente en andere periodieke toelagen, terwijl boven dien art. 376 in verband met art. 171 der in validiteitswet de rente onvervreembaar ver klaart en niet vatbaar voor verpanding en beslag. Stroopersdrama. De rechtbank te 's Hertogenbosch deed uitspraak in de straf zaak tegen A. D., uit Oisterwijk, beklaagd van in den nacht van 6 op 7 September 1913 den rijksveldwachter Timmermans in het jacht veld onder Moergestel te hebben doodgescho ten, en veroordeelde hem tot 8 jaren gevan genisstraf. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Berg- mann, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Aanranding van een kantoor- looper. De 4e Kanier der rechtbank te Am sterdam heeft vonnis gewezen in de zaak legen den goud- en zilversmid, gewezen kan- toorlooper van de ontvang- en betaalkas A. J. L. de Jongh, wegens poging tot diefstal mei geweldpleging ten aanzien van zijn ex-collega H. van Huystee, toen deze op 6 Dec. j.l. met een citybag, een belangrijke geldswaarde in houdende, het perceel Handhoogstraat 2 ver liet. Voorts wegens verduistering van een zil veren knip met beugeltasoh, welke hem ter reparatie was toevertrouwd. De rechtbank veroordeelde hem wegens bei de misdrijven tot 3 jaar gevangenisstraf; ge- eischt was 4 jaar. De verduisteringen te Zun- dert. Uit Zundert wordt nog het volgendp gemeld aan het D. v. N.-B.: B. is naar Breda overgebracht.: waar hij Dinsdag in verhoor is genomen door de Jus titie en een verklaring heeft geteekend. daar bij fraude heeft gepleegd. B. beweert, dat hij' niet het opzet (heeft ge had om te bedriegen. Hij bezat, zegt hij. een «om van f 20 000, welke hii nu als grondslar beschouwde om verder kassier te spelen. Er kwamen dan menschen bij hem, die hem zideD tof tot wie hij zei) dat 3 niet te veel was. En dan vartelde B., dat hij nog wel 'n andere Bank aan de hand had, welke 3i gaf, maar dat mochten de boeren, die er geld aan toe vertrouwden, aan niemand vertellen. Zoo was 't mogelijk, dat de zaak zoovele ja ren lang geheim is gebleven. De een sprak er den ander niet over. En in plaats van (hel geld le deponeeren op de Boerenleenbank, gaf men het aan den par ticulier B., die het dan tegen 3^ op zekere Bank zou zettep De menschen, die het geld op deze manier hebben weggegeven, zullen het waarschijnlijk niet terugkrijgen. B. zetfl van wel, beweert, dat alles terecht komt. Nu. er komt ook wel Iets terecht, er liggen b.v. effecten in de kluis der firma Van Mïerlo te Breda en die zijn daar veilig. Men had deze effecten aan B. ter bewaring gegeven en deze heeft ze doen opbergen bij de firma Van Mïerlo te Breda. Dat was ten minste 'n verstandige zet van hem. Het overige geld, beweert hij. komt ook wel terecht, maar men hecht er niet veel ge loof aan. Intusschen overweegt het bestuur der Boe renleenbank om aan de boeren, die te goeder trouw het geld hebben gegeven aan den kas sier der Boerenleenbank, in de meening dat zij het geld ook op die Bank zetten, ttruggeve der gelden te doen. Natuurlijk zal elk geval afzonderlijk moeten worden behandeld en valt er te dezer zake niets te voorspellen. Maar in ieder geval is het oen klein gedeelte van het zoek geraakte geld, dat op deze manier terug zou kunnen komen aan de boeren, die gemeend hebben aan de Boerenleenbank gold te geven en het hebben toevertrouwd, zonder dat zij het wisten, door middel van valsche boekies, aan den narti""For R On z'n hoogst rekent men dal op deze wijs een f 10.000 ter«T zou lemmer» r,*ci een som welke heden op 60 k 70.000 gulden geschat wordt, is dan zoek. Het is voor Zundert een ramp. Verduistering yan weduwen- geld en. Het O. M. bij de rechtbank te Roer mond heeft tegen M. II. G., oud 50 jaar, ge meente-veldwachter te Blerick, wegens ver duistering van gelden ten nadeele van de ver eeniging Weduwenzorg aldaar, waarvan hij penningmeester was, 3 maanden gevangenis straf geëischt Inbraak. Tijdens de onafhankelijk heidsfeesten hebben, naar de N. R. Ct. meldt, Woensdagavond te Gorinchem eenige inbra ken plaats gehad. Bij den (hr. Doeland op -de Kalkhaven, en bij den heer Van Wijk, chef der firma Dc Vries Robbé, op den Appeldijk Bij den heer Van Wijk is al het goud en zilver en ongeveer f 100 ontvreemd, bij D. huishoudgeld. Verder is er nog ingebroken (onder kerk tijd) bij den heer Van Wijk, horlogeinakei op de Hoogstraat (vermist wordt daar een waarde van f 500), en bij den heer Eykmans op de Kalhaven, daar is ongeveer f 200 ontvreemd. InbreFers betrapt Gisterennacht surveilleerde een poliiie-agent in de Gouverne- straat te Rotterdam; liij was vergezeld van zijn eigen politiehond. Tusschen 3 en uur gaf de hond teekenen dat hij iets bijzonders ge waar werd. De agent wijdde er zijn aandacht aan en zag toen twee personen op een hofje vluchten. Hij waarschuwde den surveilleeren- den beambte van den particulieren nachtvei ligheidsdienst en beiden gingen op zoek. Op het hofje komende, wilde een persoon de vlucht nemen, doch hij wérd door den waker gegrepen. De tweede wTas verdwenen. De hond liep nu een huis binnen, ging naar boven en bleef op de tweede étage met zijn pooten tegen de deur van een privaat slaan. Daar had de verdachte zich ook wericeljik verscholen: hii werd nu mede ingerekend. Bij onderzoek bleek dat die twee personen, P. A. S. on II. A. D. genaamd ,18 en 19 jaar oud, te voren hadden ingebroken in de ann de Gouvernestraat 29 gelegen caramelfabriek van Bcnoit A. Asscher. Zij hadden inar met breekijzers de kop van dc brandkast weten ai te lidhten en daarin f 15 gevonden. Ver der hadden zij zich meester gemaakt van doozen en tabletten en andere chocolade ar tikelen. Het bleken nieuwe leden van het inbrekers gilde te zijn, want zij waren nog niet bij de politie bekend Verdronken. Het vijf-jarig zoontje van den schipper Veenstra, is Dinsdag avond in de Houthaven te Amsterdam nabij het 'schip zijner ouders te water geraakt en 'Woensdag ochtend uit het water opgehaald. Onderden trein. Omstreeks 9 uur Woensdagavond geraakte te Nijmegen d, remmer der S.S. G. G. C. Nieraad, doordal hij bij het aanzetten van trein 1639 van dc rem viel, met beide beenen onder den ver- trekkenden trein, waardoor deze lichaams- deelen werden afgereden. Nadat reeds door het personeel de beenen afgebonden waren werd de eerste hulp verleend door dr. Slot boom, welke een voorloopig verband legde, waarna de ongelukkige naar het R.-K. Zie kenhuis is vervoerd geworden. Goed afgeloopen. Ter plaatse, waar lijn 2 het verhoogde gedeelte van de Prinsegracht kruist, tegenover de Varken markt te 's-Gravenhage, geraakte gisteren morgen een Sl-jarige man, die het tramspoor wilde oversteken, onder den baanruimer V3n de motorwagen. De tram werd opgevijzeld en de man er onder vandaan gehaald. Inmiddels was een dokter van den gemeen telijken geneeskundigen dienst ter plaatse gekomen, die constateerde, dat de grijsaard er wonder boven wonder vrij goed was afge komen. Hij had wel verschillende kwetsuren, maar geen gevaarlijke. Per auto van ge noemden dienst werd hij naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd. Het spoorwegongeluk bij B e i- 1 e n. Woensdag had een der medewerkers van de Telegraaf een onderhoud met een hooggeplaatst spoorwegambtenaar omtrent het spoorwegongeval nabij Hooghalen, die aan het blad mededeelde, dat het onderzoek heeft uitgemaakt, dat het ongeluk zijn oor zaak vindt in den ouden wissel voor de brug over het Oranjekanaal. Het voorste deel van den Groningschen trein is goed over dien wissel die met een Claus- slot gesloten was heengegaan. Daarna is door „vermoeidheid" van het ijzer de wissel opengcreden, waardoor de wisselstang be zweken is en in vier stukken brak. De derde wagen van achteren, waarin ver schillende personen den dood vonden, liep, doordat de wissel opengereden was, op het zijspoor, doch daar de wissel zich weer 6loot, liepen de twee volgende wagens, dat waren de laatste wagens, recht door op het goede spoor. liet gevolg was dat de op het zijspoor ge- loopen wagen, door het trekken en stooten van de twee achterste wagens, ten slotte om viel met het bekende treurige gevolg. Ziedaar de oorzaak. Of dit ongeluk te voorkomen ware geweest, Is moeilijk te zeggen. Men weet, dat de S. s! op die lijn bezig is een tweede-spoor aan te brengen,- waarna het oude spoor zou worden vernieuwd. Niemand wist dat er iets aan den wissel haperde, niemand vermoedde, dat zoo iets plaats kon hebben In verband hiermede is dan ook voor in gewijden onbegrijpelijk, hetgeen bekend is ge worden omtrent de slechte rail, die gevon den zou zijn. Men wil, men kan niet gelooven, dat iets dergelijks mogelijk is in den tegen woordigen tijd, waar juist door de Staats spoor kapitalen besteed worden aan de vei ligheid. Voortdurend worden de lijnen bij de S. S. sr.hojp gecontroleerd; de maatschappij heeft daaromtrent aan haar personeel de strengste orders gegeven; zij looft zelfs belangrijke pre mies uit aan het wegnersoneel voor het con- stateeren van onregelmatigheden de veilig heid betreffende En het wegpersnneel, dat hijv. een rail zou vinden waaraan iels ha'nert, kan, Ja moet zelf direct maatregelen nemen', om gevaar te voorkomen. De menschen in 't Noorden, die ais het waar is van die slechte rnil afgeweten hebben en eerst kort geleden met hun verhalen kwamen, hebben daardoor een zware verantwoordelijkheid op zich geladen, door te zwijgen, toen het Hid van snreken was. De gemeenteraad van Utrecht kwam giste ren bijeen onder voorzitterschap van den bur gemeester mr. dr. A. F. baron van Lynden. Voor kennisgeving werd onder dankbetuiging aangenomen de mededeeling dat de heer A. J. van Dieren Bijvoet aan de gemeente heeft aangeboden een model van den Kloostergang. Vervolgens werd eervol ontslag verleend aan den heer JT J. Meder als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Daarna kwam aan de orde een wijziging van de be grooting 1913 van het electriciteitsbedrijf, we gens 't overschrijden van een bouwpost met f 39.350. Op verzoek van den heer van Noor- denne werd hierover eerst beraadslaagd in een nu aanvangende geheime vergadering, die den geheelen middag duurde. In de avondvergadering werd na levendige bespreking de voordracht tot wijziging der bcgrooting van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf z. h. st aangenomen. Naar het U D. verneemt heeft de Gemeente raad in zijn geheime zitting van gistrenmiddag behandeld een aanbod van de Utrechtsche Schouwburg-maaischappij, om den Schouw burg van haar to koopen voor de som van circa f IOO.COO; liet iiriste bedrag gaat de f 100.000 iets, doch niet veel, tc boven. Dit aanbod is geruimen tijd besproken geworden en gaf den heeren Kettlitz, Van Dijk en Van Leeuwen aanleiding om hunnentwege voor stellen in te dienen, die tot strekking hadden, de gemeente een tegen-bod aan de Schouw burg-maatschappij le laten doen; al deze voor stellen noemden een lagere koopsom dan de f IOO.OOO, door het Schouwburgbestuur ge vraagd. De vooratellen van de heeren Kettlitz, Van Dijk en \an Leeuwen konden in den Raad* geen meerderheid vinden en werden verwor pen, 17 tegen 9 stemmen e. d. Intussdhen heeft óók het aanbod der Schouwburg-maatschappij niet de meerderheid kunnen halen; dat aanbod is met 14 tegen 12 stemmen verworpen. Dc Raad zal nu verder dc beslissing van den Kroon afwachten. Morgenochtend vertrekken dc tien offi cieren naar Albanië. Ze vertrekken van het centraalstation te Utrecht met den trein van 7.40 v.m. via Emmerik, Stuttgart, München, Triest. Gereformeerde Bond. In de gls- ternamiddag te Utrecht gehouden huishoue- dclijke bijeenkomst van den Gereformeerden Bond tot verdediging en verbreiding der waarheid in de Ncd. Herv. (Geref.) kerk, welke door ds. Jongebreur met gebed geopend werd. is het jaarverslag uitgebracht. Dit verslag getuigt van toenemende bloei van den bond en vermeldt, dat er stappen gedaan, werden om te Utrecht een bijzonderen leer stoel te vestigen. Blijkens het jaarverslag van den penning meester verkeeren ook de geldmiddelen van den Bond in bloeienden staat. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren Flicke, ds. Boonstra en Duymaer van Twist Donderdagavond vei gaderde in do 3e klasse wachtkamer van hel station Maliebaan to Utrecht het personeel der afdeel, vervoeg tractie en weg en werken, teneinde de plan nen te bespreken in verband met het 75-jarig jubileum der H. IJ. S. M. in de maand Sep tember a.s. Tot definitief bestuur der feestcommissie werden benoemd tot: le voorzitter de heer J. Daalder, stationschef; 2e voorzitter de heer J. II. van Ooslveen, opz.-machinist; le secre- laris de heer C. Jonkers, commies; 2e secreta ris de heer L. "W. v. Beurten, opz -machinist; penningmeesters de heeren R. H. de Lang. commies, Frederiks, assistent. Tevens werd van elke categorie van het personeel één persoon als sub-commissielid aangewezen. In beginsel werd besloten dit jubileum fees telijk tc herdenken. Zeist Gisteren hield de politie alhier op den Amersfoortschen straatweg een wagen aan, bestuurd door den Utrechtsehen koop man Th. Bij onderzoek bleken in dit rijtuig aanwezig 200 pond varkens- en kalfs- vleesch, bestemd om te Utrecht ingevoerd te worden. Th. werd genoodzaakt het vlcesch naar het keuringslokaal alhiér te vervoeren, alwaar al spoedig bleek, dat de geheele hoe veelheid bedorven was. Een gedeelte van het vlcesch bleek afkomstig van varkens die óf aan vlekziekte óf aan varkenspest waren ge storven. Al het vlcesch werd te Zeist vernie tigd en tegen den vervoerder werd proces verbaal opgemaakt. Deze beweerde, dat het vlcesch afkomstig was uit Lensden en bestemd voor de honden. De heer C. J. A. Wijnaendts, tot voor kort wethouder der gemeente Hilversum, heeft thans ook als raadslid ontslag genomen. De heer Wïjnac.ndts had zitting voor district I en moest in 1917 aftreden. Naar verluidt, zal ook de heer v. d. Goes als raadslid bedanken wegens vertrek naar Amsterdam. Dan zullen er drie vacatures zijn in dïcH-ï'-+ t Raadsvergadering Dinsdagavond vergadert de gemeente raad. Kennisgeving. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft ontvangen van het Ministerie van Land bouw, Nijverheid en Handel de Handelsver dragen van Nederland (supplement 1914). Belangstellenden kunnen bovengenoemde verslagen enz. voor eenige dagen ter lezing ontvangen, aan te vragen bij den secretaris Herms. P. van Haselen, secretaris. Goedgekeurde verkoop. De Eerste Kamer hechtte hare goedkeu ring aan de onderhandsdhen verkoop van de voormalige batterijen ten oosten van de ha ven te Spakenburg, aan het Hoogheemraad schap ,J>e Bunschoten Veen- en Veldendijk'' alhier. Leening gem. Amersfoort Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de toe wijzing op de f 700.000 4* obligatie» der gemeente Amersfoort waarschijnlijk ruim 40 bedragen. Nutsavond. Voor het plaatselijk Nutsdepartement hield gisteren avond de heer Jurriaanse een voordracht met lichtbeelden over: „Te voet en per fiets door den Harz". Nadat de heer S. J. van Duinen den «pre- ker had ingeleid, wees deze er op, dat het niet zijn bedoeling was reclame te maken. Hij was gekomen tot het houden der Nuts lezingen door dr. Greidanus, lijfarts van H. M. de KoninginnMoeder, die hem eens zeide, toen hij in Harzburg was: „De manier waarop gij den Hollanders behulpzaam zijt de manier waarop jij den Hollanders deö Harz laat zien moet bekend worden. i Daarop gaf de heer Jurriaanse, die secre taris is van de Nederl. onderafdeeling van Vreemdelingenverkeer te Harzburg zijn plaat jes met praatjes over een 14-daagsohe reis in den Harz. De plaatjes waren bijzonder mooi en zullen voor menigeen, die reed» het genoegen smaakte kennis te maken met do fraaie natuur van den Harz, bekende plekjes hebben doen 2ien .En zij. die nog niet zoO gelukkig zijn geweest daar eenigen tijd te vertoeven, zullen zeker door de prachtig» opnamen wel de lust in ziah hebben voelen komen er eens heen te gaan. Maar meer nóg zal dit laatste het geval zijn geweest door de vaak amusante en gezellige causerie van den heer Jurriaanse, die er vooral den na druk op legde, dat men volstrekt geen man in bonus behoeft te xijn om een reis OMtf

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3