BINNENLAND. KOLONIËN. Ie Meden. Wij zien met vertrouwen de toe komst tegemoet Albanië toch is hekend als een kind, waar trouw, gastvrijheid en moed ais eerste deugden gelden. Wij rijn over tuigd, dat voor uw schoon land thams een nieuwe üjd van Woei en welvaart aanbreekt, Öat gij ten allen tijde uwen vorst ab trouwe 'medewerkers ter rijde ruit staan. De vorsrt ledigde zijn glas op de geliïküge toekomst van Albanië en rijn vorstenhuis. Essad Pacha antwoordde: De tegenwoor dige gelegenheid is vam bijzondere beteeke- iris, omdat wij ons bevinden binnen de mu ren van het huis, waaruit onze hooge ge biedster gesproten is. Wij geven haar nog maals de verzekering, dat het Albaneesche volk met vaste trouw aan haar zal hangen, omdat het overtuigd is, dat hare In dit huis Ingeburgerde beginselen den waarborg ge- Ven, dat rij niet alleen de koningin maar de moeder van het volk zal zijn. Hij eindigde met de woorden: God bescherme en regene bet vorstenhuis, het vorstenpaar en de spruit Van dit huis, onze beminde koningin. In de toespraak, die Essad Pacha als hoofd Van de deputatie hield bij de aanbieding van den troon van Albanië, werd prins Wilhelm zu Wied toegesproken met de Albaneesche uit drukking voor heerscher als „Mbnet". Het zou dus aan den prins overgelaten blijven te be slissen of zijn Europeesche titel ral rijn Vorst of koning. De Köln. Zlg. merkt hierover op, dat de prins vroeger moet hebben ver klaard, dat bij slechts als vorst naar Albanië ging; de tijd voor een koninkrijk Albanië was Dog niet gekomen. In ieder geval is Albanië door de mogendheden slechts als vorstendom opgericht. Mexico. N e w-Y orlc, 23 Febr. Volgens een tele gram uit Chihuahua gaan er hardnekkig ge ruchten rond, dat er plannen worden beraamd om eene nieuwe republiek Noord-Mexico op te richten, die zou omvatten Sonora, Chihuahua. Coahuila. Nueva Leon en Tamaupilar, moge lijk ook Sinaloa. Washington, 23 Febr. Men bericht, dat het Engelsche gezantschap verzocht heeft, dat een onderzoek zal worden gedaan naar het lot van den Engelschman Lawrence Cur tis, die zich naar Juarez heeft begeven om naar Benton te zoeken. Dit onderzoek is op gedragen aon den Amerikaanschen consul te Juarez. Wilson en Bryan hebben gisteren ge confereerd over de zaak-Benton; een bericht Is daarover niet uitgegeven. Vrienden van Benton zijn stappen begonnen tot opsporing van het lijk in de hoop, dat daaruit op af doende wijze zal blijken hoe hij ter dood is gebracht. Londen, 2 3 Febr. In Let lagerhuis heeft Sir Edward Grey eenc mededeeling ge daan over den dood van Benton. Hij zeide, dat hij zich met de Amerikaansche regeering in betrekking had gesteld om zekerheid te krijgen over de feitelijke toedracht. De mi nister legde er nadruk op, dat het feit der gcdachlenwisseling met de Amerikaansche regeering niet in zich sloot, dat er eenige aansprakelijkheid bestond. Men had rich met de Amerikaansche regeering in betrekking jcstcld, omdat men daardoor alleen in de gegeven omstandigheden achter de waar heid kon komen en zorgen, dat er gerech tigheid zal geschieden. Veracruz, 23 Febr. Een militaire trein, geladen met eene compagnie infanterie, be stemd naar Jacapa, is Zaterdag door de re bellen bij het station Lima van den Interocea- nischen spoorweg, met dynamiet vernield. De ontploffing was verschrikkelijk. De geheele trein is verwoest; alle passagiers, 55 officie ren eu soldaten en een Engelsche machinist zijn gedood. Op een passagierslrein, die daarna kwam, werd door de rebellen geschoten; de trein ont kwam slechts door snel terug te rijden. Het Amerikaansche oorlogsschip San Fran cisco, bestemd voor het uitzetten van mijnen, is aangekomen en heeft zich gevoegd bij de vloot Yoor Veracruz. Zuid-Afrika. Kaapstad. 24 Febr. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de door de regeering on der dc krijgswet genomen maatregelen is in tweede lezing aangenomen. Allerlei. Londen, 23 Febr. Baming Brothers noodigen uit tot inschrijving op eene leening, groot 2.460.000 p st., rentende 5 pet, ten laste van de stad Buenos Ayres. Londen, 23 Febr. De Noord-Atlantische stoomvaartlijnen hebben hunne overeenkomst voor vijf jaren vernieuwd, behoudens regeling van verschillende vragen, die in de eerstvol gende dagen zullen worden besproken. Wan neer deze vragen niet geregeld kunnen wor den, dan moet de regeling beschouwd wor- kn als voor het loopende jaar te rijn ver nieuwd. Do u a i23 Febr. Door het vastenavond- leest is het niet mogelijk den toestand in het kolenbekken juist te bepalen. De nationale raad van den mijnwerkersbond is thans in Douai vereenigd en ral een manifest uitvaar digen, om de mijnwerkers in de departemen ten Nord en Pas de Calais uit te noodigen tot de staking over te gaan. Aubin, 23Febr. Overeenkomstig het be sluit van het mijnwerkerssyndicaat staat de arbeid volkomen stil in alle werkplaatsen van bet mijnbekken. De rust wordt niet verstoord. Douai, 23 Febr. De nationale raad van de mijnwerkers van Frankrijk heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat de wetten op den achturigen werkdag en jp de pensioneering worden aangenomen on dank hunne onvolkomenheden, maar de voor de toekomst gestelde eischen gehandhaafd worden. De raad geeft den raad, aan de po gingen <wn te staken, weerstand te bieden; hij heeft een besluit genomen, waarbij wordt ver klaard, dat de pensioenwet bij gebrek aan beter wordt aangenomen en de gekozenen der socialisten worden uitgenoodigd den door den fcenaat aangenomen tekst van de pensioen wet te bekrachtigen. Budapest, 23 Febr. In het secretariaat van het katholieke aartsbisdom te Debreczln b eene dynamiet-ontploffing voorgekomen, vijf personen werden gedood; de bisschop is looifledaerd aebkvan. De dochter van Óen vi caris is krankzinnig geworden, toen zij den dood van haren vader vernam. Men gelooft, dat de ontploffing het gevolg van een aan slag is. De Matin bevat vr ij uitvoerige mededec- lingen over den eersten dag van het proces- MiietzynsQd, dat met gesloten deur werd ge voerd. De beschuldigde was bijna onherken baar; in dezen gebogen en gebroken man zou niemand den fieren edelman van voor eenige maanden hebben herkend. Alles scheen dood aan deze figuur; slechts de oogen toonen schitteringen van woede of haat Bij het bin nenkomen drukte de graaf de hand zijner beide verdedigers; toen bij het oproepen der getuigen zijn moeder voorkwam, verborg hij het hoofd in de handen. De vraag van het openbaar ministerie om de zaak mei gesloten deuren te behandelen ondervond bij de verdedigers geen tegenstand. Na een oogenblik aarzelen verklaarden zij erin toe te stemmen, wijl de beschuldigde zelf wenschte dat zijn kinderen niets zouden weten van wat de nagedachtenis hunner moeder kon benadeelen. Do behandeling ging zonder storing voort tot omstreeks 12 uur, toen werd onder de stuk ken van overtuiging getoond de peignoir wel ke de gravin aanhad en het geweer, waaruit de graaf zijn noodlottig schot vuurde, Miel- zynski viel op 1 gezicht daarvan in onmacht en kon slechts kunstmatig worden bijgebracht. Het blad beweert dat zeer bezwarende en compromitteerende feiten voor de doodge schoten gravin zijn gebleken. Zelfs zou voor lezing zijn gedaan van een uitvoerige en in tieme correspondentie tusschen haar en haar neef, waaruit blijkt, dat ze elkander geregeld in een café te Posen zagen. De procureur toont zich dan ook uitermate welwillend jegens den beklaagde; slechts een zaak door de ver dediging naar voren gebracht geeft Lij niet toe dat de graaf niet zou hebben begrepen wat hij deed toen hij op zoo korten, afstand schoot. De Matin beweert da* de menigte die in de wandelgangen zich verdringt, zich ook zeer streng over de gravin uitlaat en meent dat ze zich in de hoogsche Poolsche kringen door haar lichtzinnig gedrag onmogelijk had ge maald. Gelijk men onder onze telegrammen kan lezen heeft de jury graaf MielzynskI vrij gesproken. Een moordzaak houdt de gemoederen in Frankrijk bezig. Sinds eenigen tijd was de beer Louis Cadiou, directeur van een fabriek te Landemeau, bij Brest, verdwenen. Zijn echtgenoote stelde alle mogelijke moeite in 't werk, de poliGe deed onderzoek, zij kreeg aanwijzingen en nu is voor eenige dagen het overschot van den heer Cadiou gevonden. Het was in de buurt van zijn woning onder de aarde gestopt. In 't achterhoofd had hij een schotwonde. Men verdenkt zekeren Louis Pierre, als in genieur bij Cadiou werkzaam, van den moord. "Wat echter de red-en kan geweest zijn, weet men met. "Wei wordt gesproken van verschillen tusschen Cadiou en den inge nieur, waarbij nog komt het fedt, dat Cadiou uitgesloten was van de legerleveranties. De politie is nu zoekende naar den revol ver, waarmede de moord is gepleegd, terwijl is gebleken dat Pierre een revolver van dit kaliber heeft gehad. *t Geheimzinnige, dat den moord omgeeft, wekt meer dan gewone belangstelling. Perpignan,23Febr. Een hevige storm heeft een deel van den oogst In de provincie Lerida verwoest Toulon, 23 Febr. De pantserkruiser Waldeck Rousseau heeft een lichte schipbreuk geleden in den afgeloopen nacht op de be schermde reede van de golf juan. De toestand van het schip levert volstrekt geen bezwaar; men hoopt het in den loop van den morgen weder vlot te maken. Londen, 23 Febr. De tien overlevende schipbreukelingen van de Mexico, die zich op het Saltee-eiland bevonden, zijn gered door een sleepboot en door twee reddingsbooten. Lizard, 23 Febr. Lloyd's bericht, dat een draadloos telegram van Landsend meldt, dat de Duilsche stoomboot Trautenfels rap porteert, dat het Duitsclie stoomschip Wilden- fels, van Hamburg naar Calcutta, om 11.30 voormiddags noodseinen uitzond. De moge lijke ligging van het schip is 46-30 N.B., 7.9 W.L. Londen. 23 Febr. Een laten depêche van Llovds uit Lizard meldt, dat aan het sta tion Landsend omstreeks 1.23 hedennamiddag een radiogram is ontvangen meldende; De Correntina deelt ons mede, dat de Wilden- fels thans geen behoefte om hulp heeft De bemanning die nog in leven was gebleven is gered. P a r ij t, 23 Febr. In een dorp bij Toul heeft een storm 85 d. \en van huizen wegge voerd. De kerk werd gedeeltelijk vernield. Bij Nice hebben vijf torpedojagers averij bekomen. Oost-In«llë* Naar het Soer. Hbl verneemt, zal de keuze voor een nieuwen president van het hooggerechtshof als opvolger van mr. Dave- laar geschieden tusschen mr. E Kruseman, thans raadsheer en mr. G. André de la Porte, thans met verlof in Europa en laatstelijk pre sident van den Raad van Justitie te Batavia. De gemeente-secretaris van Batavia, mr. Hen, nam in de raadszitting van 2G Jan. plot seling zijn ontslag, wijl de oppositie aandrong op een enquête naar den toestand ter secre tarie, zonder daarvoor aannemelijke redenen op te geven. De voorzitter verklaarde, dat het voorstel tot het instellen van een enquête buiten de orde ging. Algemeen wordt te Bata via geloofd, dat het ontslag niet zal worden geaccepteerd. De bomaanslag te Koetoe«*tfjo. Dt correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint; Tegen den beklaagde Herklots, beschuldigd van het plegen van een moordaanslag op Hooghruin, is twintig jaar tuchthuisstraf ge- eisoht Men zal zich herinneren zoo teekent het blad hierbij aan dal de koeliewerver Hoog- bruin ie Koetoardjo een anderhalf jaar gele den pet spoor een pakket toegezonden krees. dat bij opening ontplofte. Hoogbruin werd hoogst ernstig gewond; zijn gezichtsvermogen heeft bij erdoor verloren. Zestig menschen doodgedrukt. Aan de „Sum. Post" werd het volgende be richt geseind: Bij een bioscoopvoorstelling op de onderne ming 'Boeloes bij Jogja, ter eere van de inwij ding van een nieuwe loods, waren 6000 in landers aanwezig. Er brak ergens een onbe- teekenend brandje uit. Daardoor ontstond een paniek, waarbij zestig menschen doodgedrukt werden. Verder zijn er maar weinig gewon den. De administrateur, de heer Berkeljon, werd door een vallend stuk hout gewond. Drie dokters verleenden hulp. Een telegram van 28 Jan. geeft nadere bij zonderheden; Zesduizend Javanen waren bijeen in een enorme tabaksloods van 120 bij 20 meter. Er werd een bioscoopvoorstelling gegeven. Plot seling vatte het cinema-toestel vuur, waarna een enorme paniek ontstond. De menigte wil de vluchten en drong naar de uitgangen, waar bij 1 man, 16 vrouwen en 58 kinderen werden dood getrapt; 16 menschen werden levensge vaarlijk gewond. De inlanders waren dol van angst, denkende in een val te zijn gelokt en dat met moedwil de brand in de loods was gestoken. Zij keerden zich tegen het Euro peesche personeel van de onderneming en wierpen sleenen en stukken hout naar de Europeanen. De doctoren Prins, van het Pe- troneila-hospitaal. Van den Birne en Lindner, benevens verbandmeesters van het militaire hospitaal, verleenden assistentie. De lijken ble ken op schandelijke wijze uitgeschud. Finan cieel draagt de maatschappij de onkosten. Ook de waarde van gestolen voorwerpen wordt ge restitueerd. De inlanders zijn thans gekal meerd- Kameroverzicht. Eerste Kamer. Aan de orde was Maandag de voortzet ting der "Watcrstaatsbegrooting. Dc heer v. Lanschot (R.-K.) wijst er op, dat bij de Maasvcrhreeding -ook de belan gen der provincie Gelderland betrokken zijn. Hij dringt er op aan, dat dc plannen in hun geheel aan het oordeel der Siaten-Generaal zullen worden onderworpen, omdat ook bij de onderdeden zulke groote belangen zijn betrokken. Ook verzoekt hij, belanghebben den voroaf te hporen vóór een beslissing zal worden genomen. De heer Re go ut (R.-K.) driDgt aan op spoed met de inzending der Memorie van Antwoord betreffende de Maas-kanalisatie. Verder bespreekt hij de intrekking der cir culaire, door hem als Minister uitgevaardigd, betreffende het letten op de godsdiertstige ge zindheid bij de benoeming van hulpbestellers en jongelingen. Hij zou nooit aan zulk een circulaire hebben gedacht, indien inderdaad niet zeer dikwijls tevoren juist werd gelet op godsdienstige gezindheid. Voort skomt spr. tot het thans ingetrok ken verbod van nachtarbeid voor vrouwen bij de post en telegrafie. Hij had «dit verbod uitgevaardigd, fn het licht der Nederland- sóhe wetgeving en van het tractaat van Bern. Bovendien wijst spreker er op, dat in Frank rijk, Engeland, België en Spnaje zelfs bij de telefonie de nachtarbeid van vrouwen is ver boden, terwijl In Prui&en, Beieren, "Wurten- berg, Zwitserland en Rumenië die arbeid niet is toegestaan bij post en telegrafie. Spreker dringt aan op het behoud van den kinder toeslag. De heer v. d. Berg (C.-H.) klaagt over de hoogst onvoldoende spoorwegverbinding van den driehoek Rotterdam—Hoek van Holland den Haag met Utrecht en het Noorden en Oosten van ons land. De heer Hovy (A.-R.) vraagt de verbete ring van de Vecht te willen bevorderen. Vooral de afwatering Van de Vecht in Utrecht behoeft dringend verbetering. Het werk zou slechts f 250.000 kosten. De heer Bergsma drong aan op spoed bij de verbetering van de afwatering van Friesland. In zake de uitvoering van de motor- en rijwielwet sloot spreker zich niet aan bij den lof die door sommige leden is gebracht. Het rijden met open knalpotten wordt o.a. niet voldoende tegengegaan. Spr. wenschte dat voertuigen achterlichten zullen dTagen, ten einde het verkeer veiliger te maken. Ten aanzien van de wegen heeft het ant woord van den minister spr. niet bevredigd. Er is een groote achterstand bij de verbete ring. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag. Uit de Pers. Beperking Kamerdebatten* Dr. D. B o 8 merkt in de V r ij z. Demo craat op, dat bekorting vooral gezocht zal moeien worden in een andere behandeling van de begrooting. „Het dankbeeld om het adres van antwoord op de troonrede opnieuw in te voeren, schimt mij zeer aanbevelenswaardig, indien de dis cussie daarover in de plaats komt van de algemeene beschouwingen over de Staats- bcgrooting en deze dus achterwege blijven. Men zal dus dadelijk met de afzonderlijke hoofdstukken beginnen, ook m het afdee- lingsonderzoek De milli oenennota zou kun nen worden behandeld bij het hoofdstuk der financiën en wellicht daar, bij de bespreking van het beleid van den minister van finan ciën veel meer tot haar recht komen. Bij het adres van antwoord zou dan, wat aanbeve ling verdient, uitsluitend de olgemeene poli tiek ter sprake komen, het aid ee lings onder zoek voor zoover dit de algemeene poHtiek betreft, zou, als volslagen nutteloos, achter wege kunnen blijven. Uiteraard zullen wel algemeene beschouwingen over de afzonder lijke onderdeelen der begrooting steeds ge houden worden. In de tweede plaats 9chijnt verder de be handeling in de af deelingen van karakter te kunnen veranderen. De verslagen n.L van deze aideelmgsvergaderingen zouden door de reporters kunnen worden opgesteld onder vermelding van de namen der sprekers, waarbij aan dezen ter correctie vóór de pu blicatie het op hun uitlatingen betrekkelijk deel van het verslag, zooels dat in vele ver- eenigingen het geval is, wordt toegezonden. Aan het gecombineerde verslag van de af- deelingen zou de commissie van rapporteurs zelfstandige beschouwingen en voorstellen kunnen verbinden. Het is te verwachten, dat het afdeelings- onderzoek door dit voorschrift langer zal duren en in beteekenis winnen. De open bare behandeling zou evenwel worden bekort en zich moeten beperken tot die punten, waarover verschil was blijven bestaan. Het is te verwachten, dat dan de prikkel, welke thans bestaat, om de voorloopige verslagen alleen als aanloopen te gebruiken voor een redevoering bij de openbare behandeling der begrooting, zal worden verzwakt. Het gevolg van deze behandeling is, dat het gemoedelijk karakter van het aldeelings- onderzoek schade lijdtdat is te betreuren, maar het is bij de tegenwoordige splitsing in partijen, die de begrootingen gewoonlijk van te voren in hare eigen vergaderingen ook reeds bespreken, toch reeds het geval. Ook de afdeelmgsvergaderingen staan reeds sterk onder den invloed der partijsplitsing, en de daardoor verstrekte scherpe verschillen. Voorts schijnt het mij van groot belang voor verschillende belangrijke steeds terug komende onderwerpen, zooals de lotsverbe tering van ambtenaren en andere personen, op wier positie de rijksregeering invloed kan uitoefenen, een afzonderlijke vaste commis sie uit de Kamer in te stellen. Bij goede regeling van hare werkzaamheden kan daar door de openbare discussie van heel veel redevoeringen worden ontlast en tegelijker tijd worden bewerkt, dat met meer kennis van zaken deze onderwerpen worden behan deld en meer wordt gelet op het onderling verband van de verschillende voorwaaiden en de gevolgen, welke verandering in enkeier positie op anderen kan hebben. Zoo zijn er waarschijnlijk meer onderwer pen te noemen, waarvoor vaste parlements- c om misses kunnen wórden in het leven ge roepen. Het Britsche Lagerhuis, dat zoo grooten rechtstreekschen invloed uitoefent op onderscheiden gebied, maakt ook van dergelijke commissies een nuttig gebruik zooals dat ook ten onzent met de commissie vooi de verzoekschriften geschiedtdit stel sel is voor uitbreiding vatbaar." Ontwerp-Guderdoms^ente. Inde Nieuwe Courant is een drietal artikelen verschenen, handelend over liet onlwerp-oudcrdomsrcnte. In het laatste arti kel wordt gesproken over de uitsluiting van de bedeelden. Financieele redenen hebben hier. meent de Nieuwe Ct., den doorslag gegeven: de geheele uitvoering van de wet door de gemeentebesturen, zooals het ont werp die wil, slaat of valt met die uit sluiting. „Immers, sloot men deze niet uit, dan zou het verschil tusschen het aantal van de 70- jarigen over wie de Staat een uitkeering aan de gemeenten doet en het cijfer van de be- hoeftigen aan wie de gemeenten een rente van gemiddeld f 100 zouden hebben te ver strekken, veel te gering worden om van dit systeem nog eenige uitwerking te verwach ten. Het vergoedingsbedrag van f 60 zou dan al dadelijk onhoudbaar zijn." Toejuichend de groo<ere aanmoediging van de vrije verzekering door de aange kondigde herziening van de regeling daarvan in de Invaliditeitswet, concludeert de Nieu we Ct.: „Ons oordeel over dit „product der om standigheden" is niet ongunstig, al achten wij op enkele hoofdpunten verbetering nood zakelijk. Aan den wensch van de Regeering dat de Kamer bereid zal worden bevonden de be handeling ,-an het ontwerp zonder uitstel ter hand te nemen, behoort naar onze meening te wordeaa voldaan." Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 24 Febr. bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten toegelaten als vice-consul van Montenegro te Amsterdam J. J. Römer; benoemd tot consul te Napels J. J. Bor- riëllo, vice-consul aldaar; tot commissaris van Rijks-politie H. de Groot, commissaris van poiitie der gemeente Tiel; benoemd tot substötuui-officier van justitie te Amsterdam mr. O. J. Quysenaer, gewezen auditeur-militair te Leeuwarden; tol rechter te Den Haag mr. E. Jelünghaus, rechter te Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen de generaal- majoor van het Indische leger K. d. Maa ien, met dankbetuiging voor bewezen dien sten benoemd tol officier Sn de Oranje-Nassau- orde met de zwaarden de kapitein ter zee M. H. E. Sacbse tot ridder idem de kapitein der marinier* V. F M. Lfescl de Schepper. verlof verleend tot het aannemen van de on derscheidingen achter hunne namen vermeld, aon de na te noemen personen jhr. mr. F. Beeloerts van Blokland, Hr. Ms. bui tengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Peking, de eerste klasse der orde van den Gul den Rijsthalm i Chr. Cloos, consul der Nederlanden te Frede- rikshaven (Denemarken), Officier de llnstruction Publique, van Frankrijk J. C. A. Smits, oud-voorzitter der Nederland- sche Vereeniging van Weldadigheid, te Brussel, ridder van de orde van den Heiligen Gregorius den Groote; C G. Riem, adjunct-tolk aan Hr. Ms. gezant schap te Peking, de vijfde klasse der orde van den Gulden Rijsthalm op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart os., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend griffier bij den raad van be roep (ongevallenverzekering) te Rotterdam, aan mr. N. C. Couvée, onder dankbetuiging voor de \n die betrekking bewezen diensten t benoemd bij het reserve-personeel der land macht, met ingang van 1 Maart a. s., met be stemming voor den dienst bij de landweer, tot reeerve-tweede-luitenant, onderscheidenlijk bij het 35ste en het 46ste bataljon landweer-infan- terie, de gepensionneerde onder-luitenant J. H. de Roode en de gepensionneerde onder-luite nant, met titulairen rang van tweede-luitenant, J. W. H. Bmkana- beiden ren hel W.aben der infanterie van het leger in Nederlandse^-ladië j; benoemd tot machinist bij de Rijks-electrisché bemalingsinrichtingen van de Bergsche Maas In de 7de directie, ter standplaats Raamsdonksvear (gemeente Raamsdonks) met ingang van 1 Moarl a. s., K. Fray, onder, toekenning van eervol ont slag als machinist bij de Riiks-electriciteitswer* ken van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen ta Neuzen toegekend de aan de orde van Oranje-Nassav verbonden eere-medaille, in brons, aan H. Steen, werkmain in de stoomtimmerfabriek van de fa. Gebrs. van Malsen, te 's-Gravenhage I op 4 Maart a. s. wordt Hr. Ms. pantserschip „de Ruyler" uit dienst gesteld; de kapitein ter zee M. H. E. Sachse met dien datum eervol van het bevel over genoemden bodem ontheven. H. M. de Koningin naar den T a u n u s. Reuter bericht ons uit Frank fort, dat koningin Wilhelmina gisteravond in het hoofdstation aankwam. De prins-g nijal bevond zich hier tol begroeting van H. M. Beiden begaven zich daarop per automobiel naar Hohemark, waar Z. K. H. voor zijne kuur vertoeft. Naar de Frankf. Ztg. meldt, zal II. Ml de Koningin medio Maart weder een bezoek brengen aan Prins Hendrik en dan op Hohe mark haar intrek nemen. H. M. is voorne mens, dan geruimen tijd, tot in den zomer, daar te blijven. De minister van Marine gaat a^. Zater dag de eeuwfeestviering van het herstel der Kweekschool voor de Zeevaart bijwonen. De benoemde gezant te Stockholm, graaf van Limburg Stirum, die via Ned.- In<fië van de tijdelijke waarneming van den gezantschapspost te Peking naar Nederland terugkeerde, wordt a-s. Zaterdag te Genua verwacht. Reuter bericht ous uit Petersburg, dat tot Russisch militair agent in België en Ne derland benoemd is kolonel Agapejcw, chef van den staf van de tiende kavalleric-divisie. D r. K u y p e r, die naar Zwitserland was om zijn dochter, die- daar ziek ligt, te bezoeken, woonde heden de vergadering dor Eerste Kamer weder bij. De Trekhonden wet. Zoowel bij de behandeling van de Staatsbegrooting voor 1914, in de Tweede Kamer aJs van par- ticuliere fzijde is de aandacht van de -regee- ring erop gevestigd, dat dc toepassing van de Trekhondenwet en van het Kon. Besluit van 6 Februari 19U to*t uitvoering van de artikelen 1, 4 en 5 dier wet in het algemeen te wenscihen overlaat. Naar aanleiding hiervan heeft de minister van Binnenlandsnhe Zaken den commissa rissen der Koningin verzocht de gemeente besturen namens hem uit te noodigen de handhaving en de naleving van de wet en hel uitvoeringsbesluit zooveel mogelijk te bevorderen. Tevens heeft de minister verzocht, zoo mo gelijk vóór 1 Juni c.k., te vernemen, welke wijzigingen van wet en besluit naar de mee ning van de commissarissen uit practdscb oogpunt urgent kunnen worden geacht. (N. R. Crt) Mr. H. B. ver Loren van Themaat, anib tenaar bij het openbaar ministerie van hel kantongerecht te Zutphen, is door de centrale antt-revol. kiesvereen. In dit district geteld tot candidaat voor de Prov. Staten van Gel derland. Pensioenwetten gemeente ambtenaren. B. en W. van Amsterdam hebben een voordracht bij den Raad inge diend in verband met het in werking treden der pensioenwetten. De ontvangsten en uit gaven der gemeente in verband met die wet ten dienen te worden vastgesteld. De bijdragen in die pensioenen uit de ge meentekas zk*idcn thans voor de jaren 1914 en 1915 hebben bedragen resp. f 530,000 en f 550,000. Die bijdragen zullen naar bereke ning jaarlijks stijgen met f 200,000, zoodat B. en W. voorstellen het gemeente-pensioen fonds voot de volgende jaren 1914 en 1915 uit tt trekken f 730,000 en f 750,000. Raadsverkiezingen. De A.-R. Kiesvercenlging Nederland en Oranje in 'sGravenhage stelde candidaat voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing in het derde district den heer J. M. Maury, den candidaat der katholieken, en voor de tweede vacature den heer N. A. de Niet, reedcr en koopman, be stuurslid der Vereeniging „Scheveningsch Re- buig" en commissaris van de Nuts-spaarbank te Scheveningen. Blijkens bij het Departement van Mari ne ontvangen berichten zijn Hr. Ms. pantser schip Heemskerck, onder bevel van den ka pitein ter zee E. Cocnen, 20 dezer te Villo franche, en Hr. Ms. pantserschip Kortenaer onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee 'L. P. W. van der Wal, 21 dezer te Fun- chal (Madeira) aangekomen. Volksweerbaarheid. Zondag hebben te Tiel voormannen op bet gebied van volksweerbaarheid vergaderd. Het doel was over den tegenwoordigen toe stand van de corpsen van gedachten te wis selen. Men meende, dat de corpsen oninogé- lijk konden wachten, tot de regeering deizen toestand naar de wensdhen, neergelegd in het rapport door Volksweerbaarheid uHgÓr. bracht, door een wet zou hebben geregeld. Het slot der besprekingen was, dat aan döijl minister van oorlog «al worden verzodbl* aan de corpsen tonder verhoogde premieb®* taling, te verstrekken gerwcren M. J5. mat eldergoed aJs bij de landweer; en gratis, dd nog in goeden staat zijnde uniformen, Iff 's Rijks magazijnen aanwezig. (N act); Directeur Openbare Werket inSuriname. De ingenieur van den Rijks*, waterstaat C J. Witteveen te Zutphen Is b#ij stemd om benoemd tc worden tot direeletif^ van openbare werken en verkeer in de nic Suriname. De nieuwbenoemds schout in Amsterdam, do oud-kaprt teèn ter ree A. Mortens diende 32 jaren M) df marine o.a. ais polilie-officier en ottic4ér-iïJ* structeur in de «*e-artilleri« bii het Kon. B>(

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2