"binnenland. hjit den omtrek.^ stadsnieuws. Mexico. Washington, 27 Febr. Na de ver gadering van het kabinet van 'heden werd bekend, dat de regeering der Vereenigde Sta ten het ophangen van Vergara beschouwt als eene zaak, waarvoor Huerta voldoening zal too eten geven. Tweede telegram. Op een laai avonduur heeft staatssecretaris Brvan mede gedeeld, dat de regeering der Vereenigde Stalen aan het gouvernement van Huerta het verzoek heeft god aan tot bestraffing van de personen, die aansprakelijk zijn voor het doen ter dood brengen van Vengara. Allerlei. Een nieuw record. Reuter seint ons uit Petersburg, dd. 26 Februari: De vliegenier Sikorsky is met acht passa giers van Gatschina na.r Zarskogi Zelo en terug gevlogen. Deze vlucht die op eene hoog te van meer dan 1000 meter en zonder tus- schenlanding werd uitgevoerd, duurde 2 uur en 6 minuten en vormt een nieuw record. Lens 27 Febr. In alle mijnen van het kolenbekken van Pas de Calais wordt met volle kracht gewerkt. Er komt geen enkel in cident voor. In Saint-Etienne was heden morgen geen enkel incident met betrekking tot de staking, waarvan de toestand stationair blijfte behalve dat de machinisten en de stokers het werk laten rusten. In Firminy voelt men meer en meer het kolengebrek, inzonderheid van het dal van Giers, waar de fabrieken voortgaan hunne werklieden weg te zenden. Lyon, 27 Febr. De lijken van drie op excursie uitgegane leden van Club Alpin Lyonnais moeten heden morgen gevonden zijn op den Col Joly. Ecne aardstorting, die dezer dagen is voorgekomen bij Pelican aan de Teil, heeft bijna 1 millioen M3. grond in bewe ging gebracht; zij strekte zich uit over 5 H A., herft de rivier verstopt en vormt een dam van 150 Meter basis en 50 Meter hoogte, waar door de geheele buurt bedreigd wordt. B e r 1 ij n, 2 7 Febr. Bij de werkzaam heden tot opruiming van het terrein der anilinefabriek, waar gisteren de vreeselijke 'ontploffing plaats had, zijn heden namiddag de twee lijken, die nog ortLbraken, gebor gen. Konstantinopel, 26 Febr. In Stam boel is een muur ingestort. Vijf personen zijn gedood, twee gewond. Aan de Staatscourant van heden ontleenen Wij nog de volgende Koninklijke besluiten met ingang van 1 Maart a. s., voor den tijd van ten minste vijf jaren op denzelfden voet ver lengd, de termijn van benoeming als zoodanig van de reserve-officier van gezondheid der 2de klasse dr. P. H. van Roojen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht toegekend de aan de orde van Oronje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan J. F. Bouwer, werkzaam bij de Brandschouwerij te Nieuwerbrug, wonende te Waarder. H. M. confereerde gisteren met minister, Trcub. De Koningin had gisteren o.a. aan tafel mr. Goeman Borgesius, president van de Tweede Kamer en baron Van Asbeck, gezant voor Japan. Uitvoering Koningin Emma- fonds. Men meldt ons uit 's Gravenhage Voor een goed bezette zaal in het gebouw van den Haagschen Kunstkring werd giste renavond voor een gedeelte in tegenwoor digheid van H. M. de Koningin-Moeder de uitvoering gegeven ten bate van het Ko- nihgin-Efmmaifonds. Vereeniging tot onder steuning van hoogbejaarde behoefligen. Na de opvoering van het blijspel „Een hu welijk onder Napoleon" door de Vereeniging „Tritomya", ga,f de jeugdi-ge Nederlandsche zanger, de he^r Joh. van Bommel, uit Parijs, met groote voldoening een prar liederen ten beste („Novembre" van Frémirot en „Roi de Lahore1' van Massenet) onder begeleiding van den heer Van der Kun. Na de pauze kwam de Koningin-Moeder. Zij werd ontvangen door den voorzitter van het Fonds. jhr. Ernest van Loon. en een secretaris, den heer Martin van Raalte. De heer Van Bommel bracht toen nog do liederen ten gehoore „Tbaïs" van Massenet en .Adieu" van Tosti. waaTna een zangkoor van dames en heeren, onder leading van mej Nicolinc van Eyken, een scène lyrique uit le XVHIe eeuw, „le triomphe de ramour" met veel succes opvoerde. Door een comité van dames-patronessen •raren buffetten ingericht en werd gelegen heid gegeven, mede ten voordeeie van het Koningin Emmafonds. na de voorstellirig in de reslajirratiezaal doel te nemen aan een •ouper-conoert. Aan verschillende van de executanten werd een bloemenhulde gebracht. H M. liet de dares Van Eyken en "Wesseis )n Hare loge ontbieden en betuigde befden Hare bijzondere ingenomenheid met de \iit- roering Vóór Haar vertrek te ruim 11 uur hertiaalde de Koningin-Moeder Jhr. Van on en den heer Van Raailte, die iaaar uit geleide deden, dat Zij mei groote ingenomen heid dezen kunstavond had bijgewoond en efeh verheugde fn het succes, ook ter wille van het Fonds. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin-Moeder om de uitvoering, welke op B Maart a.s. gegeven wordt in het gebouw van ,,dle Haghe-soelers" te 's Gravenhage. ten bate van een fonds tol voorbereiding der stick ling van een centraal gebouw voor Socialen Irbeid, voor een gedeelte bij te wonen. Het Ontwerp Inkomstenbe lasting. Gisteren vergaderde de commis- Üe van Rapporteurs der Tweede Kamer tot Vaststelling van het voorloopig verslag over het andere afdeelingsonderzoek van bet ont- Vre rp-inkomst e nbelasti ng Het streven is om dit ontwerp tijdens het aam en zijn der Kamer in Maart to* nog ai 1b doen. De spoorweg vrijkaarten voor de Kamerleden. Naar Het Volk uit goede bron verneemt, zullen de Bewijzen van per soonlijken vrijdom eerste klasse spoedig aan de leden van de Tweede Kamer worden toe gezonden. De spoorwegmaatschappijen heb ben het zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt, door het verstrekken van één kaart, geldig gedurende 1914 op alle lijnen op Nederlapdsch grondgebied gelegen. Elke kaart geeft boven dien recht op 25 kilo bagage (rijwielen uitge zonderd). De kaart is strikt persoonlijk en geeft geen recht, ook niet tegen bijbetaling, in luxe-treinen. Ten slotte doet de houder af stand en vrijwaart de maatschappij tegen het door anderen instellen van elke vordering tot vergoeding van schade, door welke oorzaak ook ontstaan, gedurende het vervoer op die kaart Gehuurde paarden voor artil- 1 e r i e-d oeleinden. Gelijk wij deze w eek meldden heeft de minister van oorlog deze week een bezoek aan Ede gebracht, teneinde een proef bij te wonen met ge'nuuide paar den voor de artillerie. De daaraan gepaard gaande mobilisatie-oefening van de 3e bat terij van het 4e regiment veld-arlillerie is Donderdag geëindigd. Om de batterij op oorlogssterkte te bren gen waren in totaal 104 paarden van de 1S7 gehuurd bij boeren in de omstreken van Eist en Resteren. Maandag en Dinsdaig zijn gebruikt voor het opnieuw beslaan, het passen van reserve- beslag, het pasmaken van tuigen, het op oor- logsvoet uitrusten van de batterij en het ma ken vain kleine oefeningen om de paarden wat te- wennen. Woensdag is besteed ©an oefening en de dag van Donderdag aan een marsch van 35 K.M., gevolgd door een schiet oefening met scherp. Gebleken is dat de meeste paarden grover van boinv zijn dan de rijkspaarden, zoodat een ruim gebruik moest worden gemaakt van verstelbare ha men. De proef is, volgens het Hbld., over het al gemeen zeer goed geslaagd, de paarden wa ren spoedig gewend en hielden zich gedu rende het schieten rustig. Onmiddellijk na de schietoefening .volbracht de militaire aviateur Versteeg eenige evolutiën boven de batterij en ook toen bleef alles rustig. Of de paarden geheel gelijkwaardig zijn aan de rijkspaarden zou nog moeten blijken, doch wel wordit vermeend, dat de gehuur- d e (dat zijn bij mobilisatie de gevorder de) over het algemeen als trekpaard sterker zijn. Ten slotte vah nog te vermelden, dat ook de note gaie niet ontbrak. Onder dc gehuur de paarden bevond er zich één die voor eeni- gen tijd geleden door het garnizoen zelfs als onbmiikbaar verkocht was. Het beestje ont moette dus oude kennissen. Vervroegde winkelsluiting. De socialistische raadsleden te Rotterdam hebben, onder intrekking van een voorstel- Spiekman van 23 Juli 1912 bij den Raad een voorstel ingediend om de commissie voor de strafverordeningen uit te noodigen, een ver ordening tot vaststelling van een verplicht sluitings-uur voor winkels te ontwerpen en bij den Raad in te dienen. Dc Iiaagsche Raadsverkiezin gen. In de Ned. wordt medegedeeld, dat de Donderdagavond gehouden olgemeene leden vergadering der Chr.-Historische Kiesvereeni- ging op voorstel van het bestuur heeft beslo ten de door de R.-IL en A.-R. Kiesvereenigin' gen in district I en III gestelde Candida ten over te nemen en hun verkiezing krachtig te bevorderen. Kapitein J. L. II. B e v e n s f. In den ouderdom van 79 jaren is te Nijmegen over leden de gepensionneerde kapitein J. L. H. Beyens, officier in de orde van de Eiken kroon. Kapitein Beyens schonk onlangs aan die gemeente zijne uitgebreide etb.nographi- sche verzameling wapens en sieraden uit den Oost-Iridiscben Archipel. J. L. H. B e ii e n s. De te Nijmegen op 79-jarigen leeflijd overleden oud-officier bij het Ned.-Indisch leger Beijens, nam o m. deel aan de expeditie naar Borneo van 1859— '63. Na den dienst verlaten te hebben, werd hij vice-consul der Nederlanden te Brussel, in welke qualiteit hij zich bekend heeft ge maakt door de op zijn initiatief ondernomen overbrenging in 1871 van de overblijfselen der op.den citadel te Antwerpen gesneuvelde Noord-Nederlanders naar Ginneken. Koning Willem III benoemde hem biervoor tot offi cier in de orde van de Eikenkroon. Gisteren is te Haarlem op 63-jarigen leeftijd overleden dr. P. P. C Hoek, rijks adviseur der visseherijzaken. Dr. Paulus Peronifus Cato Hoek werd in 1851 te Giethoorn geboren, promoveerde in 1875 aan dé Universiteit te Leiden tot doctor in de wis- en natuurkunde, was van 1874—1880 assistent aan het Zoötomi^ch Laboratorium te Leiden; van 1878—1s88 leeraar aan het Gymnasium en de H. B'. S. aldaar en is se dert 1888 wetenschappelijk adviseur in vis- seherij-zaken en directeur van het Zoölo gisch station te Helder; is sedert 1896 lid der Ptov. Staten van Noord-Holland, sedert 1883 Bd der Kon. Acad, van Wetenschappen te Amsterdam en verder correspondent, lid of eere-lid van verschillende binnen- en buiten- landscihe geleerde genootschappen. De overledene was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en van het Legioen van Eer. Pensloenvereeniglng. In ver band met het Petitlonncmeni der Pensioen- vereeniging van Burgerlijke ambtenaren zijn op ongeveer 80 plaatsen comités gevormd, die binnen eenigen tijd tot verzamelen der handteekeningen voor het aan II. M. de Ko ningin aan te bieden adires, zullen overgaan. Deze pensioenvereeniging, die ongeveer 15000 leden telt en gevormd wordit door 32 organisaties, wordit in dit petationnements- werk steun verleend door verschillende on- derwijzers-vereenigingen, w. o. de Bond van Ned. Onderwijzers, de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Neder land e. a. Alleen „het Katholieke Schoolblad'', weekblad van het R. K. Bijzonder Onderwijs, heeft de R. K. bijz. onderwijzers ontraden te teedoenen in verband met één vraag van de twfetfüg. die het adrec zal bevatten. Te Wageningen is met 141 leden opge richt een fruit-, groenten- en eiercnveilings- vereeniging. Een voorloopig bestuur van 7 leden is benoemd. Waarschuwing. De consul-gene raal der Nederlanden te Pretoria waar schuwt tegen landverhuizing ran arbeiders naar Zuid-Afrika, indien niet vooral" zeker heid is verkregen dat de belanghebbenden bij aankomst aldaar arbeid zullen verkrijgen. De kazernebrand te Haarlem. Wij lezen in de Opr. Haarl. Ct.: Het onder zoek in zake den brand in de infanterie- kazerne wordt met vernieuwden ijver voort gezet. De recherche, de militaire commissie en de marechaussee werken flink te zamen; de eerste afdeeling beweegt zich hoofdzake lijk op het gebied van het opsporen der ver duisterde goederen als dekens, sokken enz.; de militairen daarentegen houden dagelijks een inspectie op de rustkamers, waaruil ver missing van kleedingstukken blijkt. Aan de verduistering nu moet fourier De G. zich hebben schuldig gemaakt. Groot is echter de benadeeling niet, hoogstens een honderdvijf- lig gulden. Reeds na den tweeden brand moet hij daarmede begonnen zijn. Daar hij aan zijn sergeant-majoor opgaf dat de ontbrekende goederen verbrand waren en het tegendeel niet kon worden bewezen, moest men dit aannemen en zoo klopten natuurlijk de door hem ingeleverde staten. Dat hij door die verduistering met de plaats gehad hebbende brandstichting iets uitstaande heeft gehad, is echter nog geenszins geble ken Veeleer gelooft men, zooals wij gisteren mededeelden, dat de fourier de G. van den brand gebruik gemaakt beeft om door ver duistering van goederen zichzelf te verrijken, zonder aan de brandstichting deel te hebben. De brandstichters dan zouden in een ge heel andere richting gezocht moeten worden en daarop zou ook het bezoek dat kapitein Marchand en de inspecteur der recherche Verbeek bii den officier van justitie brachten, moeten duiden. Binnen erkele dagen zal daaromtrent wel iets meer blijken. Een ontaard vader. De rechtbank te Middelburg veroordeelde den 53-jasdgen werkman A. v. O., uit Vlissingen, die zijn zoontje van zeven jaar, toen het niet voldoen de aantal bosjes kachelhout had gemaakt, mishandelde, tot 3 maanden gevangenisstraf. Deze ontaarde vader is door den kantonrech ter reeds tot veertien dagen hechtenis ver oordeeld wegens overtreding der Arbeidswet en door den Voogdijraad uit de ouderlijke macht ontzet Voortvluchtige kantoorbe diende. Sedert gisteren ochtend ongeveer 8 uur is uit 's Gravenhage voortvluchtig een U-jarige kantoorbediende bij het dagblad ..De Nederlander". De jongen wordt verdacht zich ten nadeele van de directie van genoemd dag blad te hebben schuldig gemaakt aan verduis- tering, heden gepleegd, van een aangetee- kenden brief, inhoudende f 1500 aan bank' papier. De politie heelt de -zank in handen. Treinenbotsing. Te Venrny kwam gistermorgen "tijdens het rangeeren een goe derentrein der H. S. M. in botsing met een goederentrein der S .S., waardoor de_ we? ver sperd werd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Onmiddellijk werden maatre gelen genomen den weg weder vrij te maken. Gasvergiftiging. De arts S. J. van N. en <2ijn echtgenoole zijn gisteren dood in hun huis gevonden aan den Wagenweg te Haarlem. Hun dochter leefde nog, doch is er ernstig aan toe. Men denkt aan gasvergiftiging. (N. R. Ct.) ScliooJ- en Kerknieuws. P r o f. K. Lake. Men meldt uit Leiden Wat zoozeer werd gevreesd, staat te geschie den. Prof. Kirsopp Lake, sinds 27 Januari 190-1 hoogleerear in de oud-christelijke letterkunde en de uitlegging van het Nieuwe Testament aan de Universiteit alhier, die op het oogenblik in Engeland vertoeft, doch heden Zaterdag daar vandaan terugkeert, zal waarschi:nlijk reeds kort na zifn terugkomst hier ter stede aan de Har vard-University te Cambridge (Mass.) berichten, dat hij het hem aangeboden hooglecraarsambt zal aanvaarden en ais gevolg daarvan zijn ontslag zal aanvragen als hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. De gemeenteraad van Appingedam heeft besloten aan het - Rijk een terrein en f 65,000 aan te bieden voor een R. H. B. S. met 5-jarigen cursus of f 45,000 voor een school met 3-jarigen cursus. De ingezetenen hebben reeds voor be dragen, resp. van f 39,000 en f 22,000,* inge- teeuend. Kunst en Wetenschap. Naar gemeld wordt, is bij de N. V. „Het Tooneel", dir. Willem Royaards, in studie Lothar Schmidt's „Das Buch einer Frau" (Haar Bock), in de vertaling van C. A. Wijnschenk Do-m. De première wordt tegen het einde der volgende week verwacht. Lijn Utrecht—Schoonhoven. Het ontwerp van de doortrekking der lijn SchoonhovenGouda naar Utrecht werd bij Utrecht gewijzigd en levens rekening ge houden met de aldaar aanhangige stedelijk© uitbreiding. Het ligt in de bedoeling deze doortrekking vóór de brug over het Merwedekanaal in den Vlerutensohen weg, op 2500 M. afrtamd van het buurtstation Utrecht, te doen uitloopen in den nu vastgestelden buurtspoorweg Gouda— Monlfoorl—Utrecht Invaliditeitswet. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, overwegende dat de werkzaamhe den en uitvoering van art. 369 der Invalidi teitswet belangrijk zijn verminderd, heeft ingetrokken de beschikking ven 1 Augustus 1013. houdende aanwijzing van de volgend* personen, die ouden van dagen bij het aan vragen der rente, als bedoeld in artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet souden behulpzaam zijn: Amersfoort (13) Amersfoort: mej. C A. J. van Driel, aldaar; mej. E. Middelburg, al daar; W. Kuiper, manufacturier aldaar; M. D. Aronson, winkelier aldaar; P. J. de Groot ambtenaar ter secretarie van de gemeente Amersfoort. Baarn: H. Kats, hoofdagent van polfcie aldaar. Hoogland: A. van Dijk, ge- meent ëbo de aldaar. Leusden: B. F. Peeters, hoofd eener school te Hamersveld (gem. Leusden); A. A. Verburg, hoofd eener school te Leusbroek (gem. Leusden). Woudenberg: mej. J. Ph. Dorreslcin, ambtenaar ter secre tarie van die gemeente. Gornizoen. De 2e luitenant C. Reinicrse, van het T6e reg. Inf. te Amersfoort, wordt 3 Maart gede tacheerd bij het vaste detachement In de leger plaats bij Harskamp Examens. Te Utrecht slaagden voor het examen nutti ge handwerken de dames P. Bosch (Zeist), M. T. Keete (Leusden), H. v. Slooten (N ij kerk), allen leerlingen van de Rijks norm. Lessen, en de dames A. M. Bloemendaal en W. v. d. SingeL Ned. Her v. Kerk. De lijst van stemgerechtigden voor de ver kiezing van gemachtigden is voorloopig op gemaakt, en zal voor belanghebbenden ter inzage liggen op Dinsdag 3 Maart van des morgens 10 tot des middags 2 uur in de ker- kekamer der St. Joriskerk. Eemb. Personalia. Evenals vorige jaren heeft de heer C. J. F. Prins, leeraar Ned. taal aan de Rijksnormaal lessen, ook nu weer de uilnoodiging ontvan gen dit vak te examineeren op de komende onderwijzers-examens. Tilly Koenen. Het programma wat Tilly Koenen ten ge- hoore zal brengen op haar concert Woensdag avond a.s. in Amicitia, bevat liederen van Schubert, Hugo Wolf, Arnold Mendelssohn, Bungert, Weingartner en Rich. Strauss. De He- deen van Bungert en Weingartner zijn op teksten van Carmen Sylva. Bazar. Een grootsch opgezette bazar met tal van attracties zal van 10 tot 12 Maart gehouden worden in Amicitia. Het is een bazar ten bate van de afdeeling Amersfoort van den Chr. Nat. Werkmansbond, welke dringend behoefte heeft aan een benedenzaal ln haar gebouw. De opening op Dinsdag 10 Maart zal een zeer feestelijk karakter dragen; een dames koor zal zich daarbij doen hooren onder lei ding van Mevr. Schreudcr. Woensdag 11 Maart zullen tableaux vertoond worden. Voor Verdere bizonderheden verwijzen wij naar de advertentie. Bioscoop de Arend. Het gisteren in ons blad afgedrukte nieuwe program van de bioscoop de Arend zal velen stellig weder een genoe"elijken avond bezor gen. De film „Suikercultuur" is 'n leerzame actualiteit, de „bioscoop-courant" geeft de laatste wereldgebeurtenissen. „Peter XI, Ko ning van Silistrië", „De verloren ring" en „de vroolijke Toovenaar' zijn komische nummers, terwijl het hoofdnummer een groot drama in 2 afdeelingcn is, getiteld „De bende van Cartouche". Kegelen. Bij hel te Barneveld gehouden nationaal ke gelconcours werd de 9e prijs vrije baan be haald door onzen stadgenoot de heer Ittmann. In den korpswedstrijd werd de 6e prijs ge wonnen door „Val om" met 250 p. en de 7e door „Houdt Plank" eveneens met 250 p., bei de Amersfoortscbe clubs. Alph. Daudet. Naar wjj vernemen zal de heer I. M. J. Hoog Donderdag 12 Maart in hotel Reich- mann een lezing (in H Fransch) houden over vAlphonse Daudet, ten voo rdeele van de afd. Amersfoort van het Centraal Genoot schap v. Kinder Herstellings- en Vacantie- kolonies. Sociëteit Amicitia. 'Gisteravond had de algemeene vergadering plaats van de sociëteit Amicitia, onder leiding van den voorzitter, de heer H. W. van Esveld. Uit het verslag van den penningmeester, de heer Teengs, bleek, dat de finantieele toestand zeer gunstig was, dank zij de vermeerdering van het aantal leden, hét drukker bezoek en de grootere opbrengst van zaalhuur. De schuld die het vorige jaar nog /TI52 bedroeg, is ver minderd tot ƒ395/ De heeren dr. P. H. Peyrot en J. H. C. T. Teengs werden als commit rissen herkozen. 'Bij de rondvraag kwamen de schouwburg- plannen, waarvan de eenige jaren geleden ge maakte teckeningen ter tafel waren, ter spra ke. Het bestuur zal de uitvoerbaarheid nog maals ernstig overwegen en slappen doen om samenwerking met het gemeentebestuur te verkrijgen. De AmbachtsschooL Onder voorzitterschap van den heer G. J. «Buys hield fiistei-en avond de vereaivieing voor Amersfoort e. omstrJT hare Namens de *u>remissie tof nazien der re kening en verantwoording 1913 bracht <1©, heer van Duinen verslag uit, dat leidde tol décharge van den penningmeester. Aan het door den secretaris, de heer J. Wl C. Bloem, uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende: iHet aantal leden daalde van 168 tot 157. Vergaderingen werden gehouden 28 Febi\ en 30 Sept., een buitengewone ledenverga dering met introductie den 9en Med ter be spreking der plannen in zake de oprichting eener Middelbaar Technische School. In het bestuur kwam geen verandeiingj hoewel de voorzitter, de heer Buys de ge meente verliet, bleef hij gespaard voor het bestuur, daar hij zich bereid verklaarde als voorzitter aan te blijven ien einde de leer-, uilbreidings- en bouwplannen te helpen ver zekeren. In het onderwijzerspersoneel kwam geen verandering, directeur en onderwijzers kwe ten zich met loffelijkcn ijver van hunne v?r- pliöhid ngen. Met kracht werd de voorbereiding der uit- breidings- en bouwplannen ter hand geno men en besloten aan het onderwijs toe te voegen voorbereidend onderwijs in electro- techniek. Tevens werd besloten tot stichting van een nieuw schoolgebouw, indien de gemeen te bereid zou worden bevonden het bestaan de gebouw over te nemen. De lessen namen een aanvang niet 146 leerlingen, verdeeld als volgt: 48 timmerlie den, 72 smeden, 18 meubelmakers en 8 schil ders. Bij afloop van den cursus werd aan 33 van de 38 leerlingen, die voor vertrek in aanmerking kwamen, het diploma uitgereikt, 1 verwierf het na 3 maanden. Aan het toelalings-examen namen van de 81 ingeschrevenen 76 deel, waarvan 62 slaag den en 60 den nieuwen cursus volgden; 1 aspirant werd tot de 3e klasse toegelaten. 21 leerlingen verlieten tusschentijds de school, van wie 3 overgingen naar de nieu we Ambachtsschool te Hilversum, 4 heen gingen omdat ze niet bevorderd werden, 1 om finantieele redenen, 4 uit tegenzin, 6 wegens verandering van beroep, 3 wegens verandering van woonplaats. Zes leerlingen ontvingen kosteloos onder wijs, van wie 5 uit Amersfoort en 1 uil Leus den. De resultaten van het onderwijs waren be vredigend, de orde gaf reden tot tevreden heid. Alle binnen Amersfoort wonende leerlin gen uitgezonderd 3 pupillen van het Rijks Opv. gesticht bezochten de lessen van de Burgeravondschool. Het verslag werd goedgekeurd; het 7^1 in druk verschijnen. Daarna volgden: Medcdeelingen. De aanmelding voor smeden blijft steeds toenemend. Dit jaar heeft weder tentoonstelling plaats, waaraan verbonden een verloting. Tentoon stelling Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Maart van 1 to* 5 en 6 tot 8 30 plus Zondag 29 Maart van 10 tot 5 uur. Verloting Maandag 30, afgifte der prijzen Dinsdag 31 Maart." Over het verloop der aanvrage om subsi- dieverhooging bij de Provincie geeft de voor zitter de volgende uiteenzetting. Toen in de Statenzitling van November in dezen geen besluit was genomen vroeg het bestuur een conferentie aan bij Ged. Staten. Op deze conferentie met een commissie uit Ged. Staten, is door de heeren Bloem en Buys in ampele bespreking wording en noodzakelijkheid van bouwplan uiteengezet. Ook is gesproken over de nieuw opgekomen financieele moeilijkheden. Volgens meening van den heer Buys zijn de heeren Gedep. Staten overtuigd. Sommi ge zaken moesten nog schriftelijk worden toegelicht. In verband met de nieuwe finan cieele moeilijkheden, welke een nieuwe er- hooging vroegen is op aangeven van Ged. Staten de aanvrage van f 1200 vcrhftoging ingetrokken en een nieuwe ingediend voor f 2000. Een tijdlang werd niets meer gehoord. Toen heeft het bestuur der school zich ge wend tot den griffier. Daarop kwam mede- deeling dat een commissie een bezoek al hier zou brengen. Dit heeft gisteren plaats gehad. Mr. Bilderdijk en mr. Royaards on derzochten de nieuwe plannen en inspec teerden school en onderwijs volledig. "Woorden van buitengewone waardeering mocht het bestuur vernemen. i Het bestuur heeft van dit bezoek zulk een gunstigen indruk gekregen, dat het over tuigd is van de medewerking van Ged. Sta* ten. Hierop baseerend. heeft het bestuur beslo ten de schop in aen grond te zetten voor, den nieuwen bouw, zoodra Ged. Staten heb» ben goedgekeurd de raadsbesluiten van h}*» potheoaire leening en verhooging gemeen telijke subsidie, en niet te wachten op de Statenzitting van Juni. Wil de Rijksverhoo* ging van f 6300 niet gemist worden, dan moet voor einde 1914 de nieuwe chool Ju gebruik zijn. t Is een groote verantwoordelijkheid die het bestuur in deze op zich neemt, 't Zou kunnen zijn dat het provinciale subsidie geen terugwerkende kracht had (over 1911). Toch moet worden uitgevoerd: het Rijkssubsidie is over het geheele jaar. Ook kunnen de bouwkosten tcgcnvullen- Een bouwcommissie, bestaande uit de hoe ren Kam, Prins en Zijlstra, zal zooveel mo gelijk tegenvallers voorkomen. De bouw gaat in eigen beheer, Eonder ai* chilect. De nieuwe financieele moeilijkheden, wwaarvan Boven sprake was, zijn gekomen door het eindigen der Nutshypotheek van f 23000, welke voor den nieuwen bouw nkt wordt gecontinueerd. Nu de band verbroken zal wiorden mfit het Nut van 't Algemeen, brengt dé voorzit-, ter harteliikein dank oan het departement

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2