IJVERIGE AGENTEN Kinder-, Promenade-, Sport- en Opvouwbare Wagens, Ingezonden Stukken. ADVERTENTIËN. DANKBETUIGING. Jozeph Pieter de Jager, MUZIEKSCHOOL. Inschrijving van nieuwe Leerlingen AMICITIA. WOENSDAG 4 MAART, 'sav. 8 uur: LIEDERAVOND T8LLY KOENE Ibacb Concertvleugel, Vertegenwoor diger Firma Stoker Choorstr. Utrecht Gevraagd over geheel Nederland solide De Eerste Rotterdamsche Spaarkas/ „DE VLIJT" Utrechtscheweg 59 Ontvangen een prachtcollectie IVI U IJ 9| (t/o de Appelmarkt) frmersfnort. Door haar initiatie! alleen is de oprichting der Ambachtsschool mogelijk ge weest. Thans heeft zij zelve het geld noodig %oór een zuster-inrichting. Toen het echter bij oprichting der Ambachtsschool zwaar Was aan geld te komen, gaf zij het grond- kapitaal. Spreker wfllde voor de pessimisten van dien tijd hier constoteeren, dat de laatsdc penning is teruggegeven kunnen worden. De tweede financieele moeilijkheid is ge legen in de eerste raming. Bij het denken aan mogelijke uitbreiding ook voor M. T. 6., bleek dat f 80.000 moest worden f 100.000, fuinig berekend. öBij de rondvraag vroeg de heer van Dul- pen ofl de teekencursus voor w>lwassenen Voldoende vorderingen brengn. Het antwoord luidt dat de onderwijzers Wol lof zijn over het werken. De deelnemers tfjn echter wel wat 'heterogeen wat teeken kennis betreft. Volgend jaar hoopt höt be stuur een voorbereidingsklasse toe te voe gen voor hen, die niets aan teekenen hebben gedaan. R.-K. O n d e r w ij s. •De Eerw. Zusters der Congregatie van O. L. /Vrouw besloten ter gelegenheid van het a.s. veertigjarig priesterjubilé van Z. D. den Aarts bisschop tot het oprichten van een Zusterhuis met scholen „het St. Henrlcusgeslichi" in de parochie van den Zecreerw. heer Pastoor T. Th. Andriessen. te Munstersche Veld, in de Drentsche veenen. Zoo zal dan in Drenthe, de provincie die in haar wapen de beeltenis voert der H. Maagd, door de Zusiers der Congregatie van Onze Lieve Vrouw het eerste Zustersiklooster na de Hervorming worden gesticht, met bet schoone doel de jeugd ook dóór deelachtig te doen worden aan het voortreffelijk Katholiek on derwijs. Daarmee is tevens de langgekoesterde wensch vervuld van oud-pastoor Vinke, die ïoo vol ijver en belangloos voor hel onderwijs fóer parochie gearbeid heeft. Eemb. Grondw. gelijkstelling: voor man eu vrouw. Gisterenavond werd in Amicitia een meeting gehouden door het plaatselijk comité voor Grondwettelijke gelijkstelling voor man en vrouw, waarin als spreeksters optraden mej. M. Kramers en de hceren \V. van Diesen en "Dr. J. van Leeuwen. Mej. C. J. E. Leinweber, presidente van het comité opende de vergadering en deelde mede, dat deze belegd was als inleiding van de actie voor het volkspelilionnemeret. De heer van Diesen daarna het woord verkrijgende, wijst er op, dat thans gevraagd wordt algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. In de laatste jaren -is een wijzi ging gekomen in de beweging voor vrouwen kiesrecht. Minister Heemskerk bespeurde nog niets van die beweging en toen is een groot- 6che beweging op touw gezet^ waarin mevr. Jacobs o.a. zcide „Minister Heemskerk ziet de vrouw niet, laten we zorgen, dat na de ver kiezingen de vrouwen min. Heemskerk niet meer zien." En dat is gelukt. Meer en meer interesseert de vrouw zich voor de publieke zaak en thans nu het volks petitionnement voor gelijkstelling wordt in geluid, is de gelegenheid te Loonen, wat de Volkswil is, waarnaar minister Cort v. d. Lin den zeide te willen regeeren. Min. Heemskerk wilde een soort huismans kiesrecht, met uitsluiting der vrouwen, ter wijl Cort v. d. Linden heeft toegezegd algemeen kiesrecht voor mannen en wegnomen van de beletselen ln de grondwet voor het vrouwen kiesrecht. Daarmee mag de vrouw niet te vreden zijn en daarom is het gelukkig, dat dit petitionnement wordt op touw gezet. Spreker zet dan uiteen, waarom de vrouw hel kiesrecht moet hebben. Vroeger \ond de vrouw haar werkkring in huis, maar in den huidigen tijd zijn tal van vrouwen gedwongen buitenshuis haar werk te zoeken. Daarmee heeft zij tevens veel belang gekregen bij de wetgeving en van het hoogste belang is,c dat bij een evenlucele regeling van den vrouwen arbeid, de vrouw invloed kan oefenen op de regeerders. Ook de huwelijks wetgeving eischt dringend herziening en tal van wetten grij pen in het huiselijk leven, maar de vrouw heeft geen recht van meespreken. Het petitionnement wordt gesteund van 'al van zijden. Thans is het vrouwenkiesrecht gekomen meer in de sferen der actueele po litiek en door het teekenen van het petition nement zal men aan min. Gort v. d. Linden flen volkswil bekend maken. Als een bazuin geschal moet het gaan van Noord tot Zuid: het Nederlandsche volk wenseht het alge meen kiesrecht voor mannen en vrouwen Vastgelegd in de grondwet. Wegens overvloed -van copy moet de rest van dit verslag tot Maandag blijven liggen. Tlicosopliie in hel dagelijksch leven. Voor een openbare bijeenkomst in de Remon- strantsche Kerk alhiersprak Dinsdagavond namers de Amersfoortsche loge der Theosofi sche Vereeniging Nederlandsche afdeeling, de heer J. J. Hoogerwerff, uit Rotterdam, over het onderwerp„Theosofie in ons dagelijksch le ven'. Spreker had opgemerkt, dot bij velen die in aanraking komen met de Theosofie en hare leeringen, en de waarheden waartoe deze lei den, tot een schijnbare tegenstelling komen, wanneer zij deze plaatsen naast of tegenover de waarheden, lie zij in het dagelijksch leven ontmoeten. Het gevolg daarvan is dikwijls twee ërlei óf men komt tot de conclusiede Theoso fie is niet geschikt voor het dagelijksch leven, óf men wordt bezield met het verlongen de geestelijke waarheden der Theosofie na te leven, door het leven zelf ter zijde te laten. Beide ge volgtrekkingen zijn onjuist. Om tot een juis tere oplossing te komen, moet het feit der uni- verseele Broederschap, waarvan wij allen deel uitmaken, den grondtoon vormen van de mo tieven die ons drijven tot onderzoek en nale ving dier waarheden. Bovendien dient men voor al in 't oog te houden, dat die schijnbare tegen- «telling vooral daar uit voortspruit, dat men bij deze overdenking te veel dit leven van thans beschouwt als ons geheele leven, als één enkel rebeuren, terwijl het inderdaad niets meer is dan één dag, in dat lange leven dat achter en voor ons ligft. Ziet men dit 1 erven als één van een reeks levens, waarin onze evolutie voltooid Wordt, dan staat men er onmiddellijk geheel •odors tegenover, en dit niet alleen, maar dan Reclames. TNE man gevoelt zich Jonger en de I- I U vrouw ziet er frisse her uit, houden door het geregeld gebruiken van wanneer z$ hunne gezondheid onder- ziet men in, dat handelen, werkzaam zijn in de richting van evolutie is; uitstel van handelen daarentegen niets geeft, maar verderfelijk is. Ieder Theosoof heeft haar wel gekend die zucht om in afzondering het leven van de ziel uit te leven, doch dat was steeds verkeerd, want dan zou men geen rekening houden met den grootsten factorzich zelf. Neen, midden in 't leven zijn de beste kan sen voor de ziel, van de individualiteit om tot groei te geraken. Want wij menschen van nu zijn zéér langzaam zich bewust wordende indi vidualiteiten. De mensch is niet te vergelijken met een onbeschreven blad papier, maar hij is iels, een bewustzijn, een karakter gevormd in vele tijden. Wat hij is, is het resultaat van erva ringen in vorige levens. Zoo heeft hij ook in die levens de tijden doorleefd waarin het kas tenstelsel bestond, het stelsel dat alle menschen verdeelde in vier kasten, en waarin de eigen schappen geleerd en de ervaringen opgedaan moesten worden resp. van de kaste der land lieden, der kooplieden, der krijgslieden en der priesters. Dat dit kastenstelsel nu voor onzen tijd niet meer geschikt zou zijn, komt juist daar door, dat door de ervaringen, daarin opgedaan, de ziel, ons karakxer reeds te veel zekere indi- viduoliteit heeft ontplooid. Maar dit principe is in onze phase van ontwikkeling nog zeer vaag, nog zeer zwak en wanneer men mij toe voegt, dat de individueele ontwikkeling toch al zéér lang bestaat en groote vorderingen ge maakt heeft, en dat bijvoorbeeld als gevolg van het inzien van de waarde van den mensch de slavernij nog geen honderd jaar geleden werd af geschaft, dan vraag ik u aldus spreker is de hedendaagsche zooveel gunstiger dan de toenmalige? Welk een groot percentage van alle menschen is nog slaaf van hun hartstochten en niettegenstaande de inspanning die zij aanwen den tot vrijmaking? En als men dan wijst op die velen die allen in dat opzicht als vergevorder den zijn te beschouwen, dan moet ik wijzen op de massa's gedachten-slaven, conventie-slaven, enz. Wij leven nu in een phase van de mensche- lijke ontwikkeling waarin begint te ontstaan het begrip van <le groote verantwoordelijkheid vooi eigen leven en samenlevingde individualitei ten zijn aan 't ontstaan en daarmede het begrip van eigen keuze van werkzaamheid. Thans dient er voor gewaakt te worden, dat het Ik daarbij niet als een afgescheidenheid als een opper machtig Ik beschouwd wordt. Want de menschheid in haar geheel is een deel van de openbaring, een deel van alle ont wikkeling en aan de krachten tin zekeren zin de Hoogere machten) die achter elke openbaring, achter de wereld der verschijnselen verborgen ligt, kunnen we ons toch niet onttrekken. Want juist gekomen op het stadium van eigen keuze brengt dit er ons toe, te willen wat die Wil in openbaring bedoelt, dat iszich mede verant woordelijk voelen. Doch als hoogere Machten (krachten) de openbaring besturen, vanwaar dan wantoestanden? De Theosofie leerter was eenmaal een ideale maatschappijin die oude samenleving verricht te ieder, in de kaste waartoe hij behoorde, zijn taak met vreugde, de deugden beoefenende dier kaste. Maar thans vragen we ons afis een ideale maatschappij, eene uiterlijke, die glad verloopt, zonder fouten? Neen, wij moeten ver der zien, don dien buitenkant. En daarom, on danks alles, is onze huidige maatschappij er een, waarin doel is geworden „samenleven", dat Is ontwikkelen tot volmaaktheid, en daarom ook moet deze tijd er een zijn van groote wrijving, bij het streven naar zelfstandigheid, en toch ook weer niet ten koste van anderen. Langzaam gaan we vooruit. Gold een dertig jaren geleden nog niet algemeen „de leer van het overwinnen van de meest geschikte bij dieren en menschen" met als hoogste wijsheid, dat de Staat aan alles zoodanig maar den vrijen loop moest laten, en zien wij nu daarin niet een groote kentering ko men." Meer en meer ontwaakt in alle landen het streven om het onderdrukken der zwakke ren door de slechteren tegen te gaan met de verplichting tot ingrijpen van de overheid. Ten opzichte nu van den Theosoof en de sa menleving diene, dat hij zich niet uitsluitend bezig houde met de geestelijke waarheden, maar dat het mede zijn plicht is, zich te bekommeren om die samenleving zelf. Wij zijn een deel van de maatschappijwij zijn allen verantwoordelijk voor die maatschappij, zooals die nu ismede verantwoordelijk doordat wij haar in vorige le vens en in dit leven opbouwden en verantwoor delijk voor wat zij in de toekomst zal zijn. Ont trekt men zich daaraan dan gaat het verant woordelijkheidsbesef verloren. De Theosofische Vereeniging, als zoodanig, houdt zich niet bezig met politiek. Maar wel schenkt zij haar kracht aan hen, die him leven wijden aan de evolutie der maatschappij. Elke strooming die ook maar eenigszins in onze lijn gaat, dienen wij te kennen en heeft recht op onze volle sympathie. Eenmaal zal de tijd komen, dat de stoffelijke maatschappij niet meer onze eerste krachten vereischt en dat de geestelijke opbouw hoofd zaak wordt. Maar ook de inrichting daarvan zal geschieden door menschen. Hij die dat tot stand zou kunnen brengen, zou een genie zijn, en toch zou 't niet goed zijn, dat dit aan een genie overgela ten werdwij zouden dan critiek kunnen oefe nen. Aan den opbouw van zulk een maatschappij moeten allen medewerken, daardoor allen ver antwoording dragende. Het eerst noodige daartoe zal zijn onderschei dingsvermogen, dat isgoed leeren zien wat die ontwikkeling belemmert, maar óók wat haar bevordert. Eerstens is de maatschappij niet onze vijand; zij is onze beste vriend. Bouwden wij haar niet zelf op? Wij moeten leeren haar te veranderen. Daar bij moet het ons gaan ols de vogel in dat oude Indische verhaal, die een schoone vrucht zag en er heen vloog en telkens weer andere, nóg schoonere, nóg hooger, tot dat zij, in den hoog- sten top terechtkomende, de grootste schoon heid kreeg te aanschouwen. 't Is daarom noodig, dat ieder mensch ook het leven, met zijn leed en strijd zooals die gestre den moet worden, leert kennen als zijn vriend» en de juiste be teekenis van smart leert Inzien. Het komt spreker voor. dat wanneer lijden ons deel is, wij de oplossing verkeerd zoeken door te vragen, waarom of hoe kan ik smart ontgaan. Ons karkter is opgebouwd uit vele opgedane ervaringen en moet vele verdere ervaringen op doen om andere eigenschappen aan te kweeken, zoodat in dat karakter op zeker punt in zijn evolutie nog vele onvolmaaktheden voorkomen, vele leemtenen wanneer nu de feiten in ons leven als het ware contact hebben met die leem ten, doet zich dat kennen als leed. Daarom, als wij inderdaad wat willen veranderen, laten wij don alleen onze houding veranderen, want veel maatschappelijk leed vindt zijn oorzaak in de houding van den mensch zelf. Een ideaal-str.at kon alleen bereikt worden door menschen die bereid zijn, daarin te leven. Die voorbereiding geschiedt mede door critiek en aanval. Dit nu zullen Theosofen doorgaans niet zoo sterk kunnen. Maar zij zullen sterk symphatiseeren met al hetgeen den stempel draagt van Geestelijke Eenheid. Al hetgeen op Eenheid wijst, moeten zij steunen en het feit, dat dit bij velen zal geschieden door middel van de gedachten nadenken over de oplossing van maatschappelijke vraagstukken en uitzenden van hulpvolle gedachten mag aiet onderschat worden. Wij leven in een phase der menschelijke ont wikkeling, die de verstandsontwikkeling ge noemd kan worden. Resumeerende, besloot spreker met er den nadruk op te leggen, dat wanneer eenmaal in derdaad in de samenleving sprake zal zijn van een plaats maken voor den geest, dit alleen te bereiken zal zijn als de jacht naar stoffelijke verlangens tot het verleden zal behooren. Door een der aanwezigen werd gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Na de beantwoording daarvan werd de bijeenkomst door den heer Reiman, president der Amersfoortsche loge, gesloten met een woord van dank tot den spreker, en er belangstellenden op wijzende dat het adres van het Secretariaat is Utrechtscheweg KM* en van de boekerij Schimmelpenninckstraat 40. De treinen naar Leeuwarden en Groningen. Wanneer er geen wijziging komt in de ont worpen regeling zal het den reizigers van hier in de richting Groningen met den aajust. Zo merdienst lastig worden gemaakt In plaats van de groote gecombineerde treinen, welke de verbinding van Holland met het Noorden onderhouden, zullen worden ingelegd afzon derlijke treinen voor Leeuwarden en Gronin gen. Hel zullen zijn z.g. D-trcinen. Die voor Leeuwarden zullen hier stoppen, die voor Gro ningen zullen Amersfoort voorbij stoomen. Zulks beduidt groot ongerief voor hen die van hier en uit den omtrek met spoed naar Groningen willen. De Holl. Spoor drong op wijziging aan. Eemb. Apotheek. Morgen is alleen geopend de apotheek van den heer van Wisselingli, Langestraat 118. Fietslantaarn aansteken 6.03. Nieuwe fabriek? Het gerucht gaat, dat een Duitsche auto mobielfabriek hier werkplaatsen zal vesti gen. Ter plaatse, waar men het weten kan, wist men hier echter niets van. Aanbesteding St. Bonifaciua Hedenmorgen werd door het bestuur van de R. G. Bouwvereeniging ,,St. Bonifacius" aan besteed, het bouwen van 80 woningen aan den Socsterweg. onder architectuur van den heer Herni. Kroes. Er werd ingeschreven met en zonder kel ders, de biljetten in perceelen werden niet geopend. Inschrijvers waren: C. J. Kuntz, Amersfoort f 146.800 en f 13S.OOO: L. J. Hemels, Amersfoort r 146 172 en f 141.568; O. Blanken, Amersfoort/" 145.350 en f 139.900; Gebr. Boonakker f 145.900 en f 137.365; F. Carrée, Zeist f 145.5-17 en f 133.168; M. Bakkeren, Princehage f 142.500 en f 129.500; E. van Amerongen, Arnhem f 139.450 en f 132.550 en A. Haar, Wage- ningen f 132 350 en f 121.800. Voor gas- en schilderwerk: A. van Mierst, Middelburg f 18.700; R. van Lent. Almelo f 15.500; H. Platvoet, Enschedé f 12.900; J. G. Platvoet, Enschedé f 12.820: J. Siero, Enschede f 12.681; H. v. d. Bos, Heemstede f 12.200; Gebr. de Lange, Soest f 11.919; C Kriller, 's-Hage f 11.680; Th. A. Lambo, Voorschoten f 11.450; P. Hoogleer, Driehuizen f 10.890; A. Timmermans, Amers foort f 10.592; J. W. de Vaal, Amersfoort f 10.496; S. H. Massa, Amersfoort f 10.375; T. van Slooten, Amersfoort f 9090; Firma Stabel en Zwikker, Zaandam f 9780; M. J. van 't Lent, Amersfoort f 9345; A. van Put ten, Utrecht f 8990; H. Pothof, Groningen f 8732; K. Bruinsma, Groningen f 8667. De gunning is aangehouden; de levering moet plaats hebben met 1 September dc helft en 1 November 1914 de andere helft. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 Maart. St. JORISKERK. (Blijkens opgave in de Amersf. Kerkbode.) Voorm: 10 uur: ds. Pannebakker Nam. 2 uur: ds. Mciners. Bediening y.~d. H. Doop. 's Av. 6 uur: ds. Meiners. REMONSTRANTSCHE KERK. tHeerenstraat.) Voorm. 10 uur: ds. Hooykaas, Godsdiestoefening voor jongelieden, 's Av. 7 uur: ds. Hooykaas, Godsdienstoefening voor de gemeente DOOPSGEZINDE KERK, (Blankenheimstraat.) Voorm. 104 uur: ds. E. M. Ten Gate. EVANG. LUTHERSCHE KERK, (Langestraat 61). Voorm. 104 uur, ds. II. J. Toxopeüs GEREFORMEERDE KERF Langegracht Voorm. 10 uur: Ds. Donner. '®Av. 5-i uur: Ds. Donner. GEREFORMEERDE KERK, (Zuidsingel). Voorm. 10 uur: Ds. Teerink. V Av. 54 uur: Ds. Teerink. Woensdag 4 Maarti H; Av. 7$ uur: ds. Teerink. Gemeenschappelijke «flënsl VRIJE GEREFORMEERDE GEMEEN!*, Voorm. 9J uur: Godsdienstoefening *l Av. 5 uur: Godsdienstoefening, CHR. GEREFORMEERDE GEMEENT& Lokaal „De Zaaier". Voorm. 9J uur: Godsdienstoefening. 's Av. 54 uur: Godsdienstoefening HERSTELD APOSTOLISCHE GEMEENTE ln de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Av. 5 uun Godsdienstoefening. OUD-KATH. GEMEENTE. St Georgiuskerk, Zand 16& Voorm. 10 uur: H. Dienst. 'bAv. 6 uur: Vesper. Hoogland. NED HERV. KERK. Voorm. 94 uur: Ds. Thomson. L e u s d e n. NED. HERV. KERK. Voorm. 94 uur: Ds. Schallenberg, AGENDA. Dagelijks: Bioscocp Langestraat. Zaterdag en Zondag Bioscoop de Arend. 28 Febr. Amicitia. Uilvoering Muziekschool. 2 Maart. Amicitia. Liefdadigheidsuitvoering Sanat. fonds Onderofficieren. 3 -Maart. Hotel Rellevue. Jaarverg. Ned 4 Maart. Amicitia. Concert Tilly Ko.aen. 10—12 Maart: Amicitia. Bazar Ghr. Nat Werkmansbond 13 Maart. Amicitia. Hel Tooneel, dir. W. Rovaards (Mijlpalen). 14 Maart. Amicitia. Openbare verg. Onze Vloot. 15 Maart. Amicitia. 2e Prop. Feestavond, Geh, Onth. Toon. Ver. Bescheiden Pogen. Centr. Boter-export 18 Maart: Amicitia. Uitvoering Amersf. Ordhest Bereen. 19 Maart: Amicitia. Uitvoering Amersf. Or chest Vereen. 20 Maart. Amicitia. Lezing van DShne. 21 Maart. Amicitia. Lezing van D§hne. 23 Maart. Amicitia. Nulsavond, Hullebroeck. 25 Maart- Amicitia. Lezing ds. v. Krevelen oyer Staatspensioen. 27 Maart: Amicitia, Concert mevr. Vleming- v. d. Bergh. 1 Anril Rem. Kerk. Ned. Prot. Bond. Le zing dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga» 17—20 April. Circus Althof. Burgerlijke Stand. van 28 Februari 1914. GEBOREN: Geene. OVERLEDEN: Een als levenloos aangege ven kind (vr.) Telegrafisch Weerbericht. Naar- waarnemingen in den morgen van 28 Februari 1914. Medegedeeld door het Eon. Ned. Met Instituut te de Bilt. Verwadhtinig tot den avond van 1 Maairt: Hoogste stand 771,7 te Hortalaagste stond 731,0 te Vestmanoer. Matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, nevelig tot Half bewolkt, weinig of geen re gen. weinig verandering in temper aituur. Het opnemen van ingezonden stukken heteekent geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt De egpie wordt aan den inzender niét teruggegeven. Mijnheer de Redactenr! Beleefd verzoek ik opname van onderstaande regelen in Uw blad en betuig U daarvoor bij voorbaat mijn dank. Ieder burger acht zich tegenwoordig gerech- 1f tigd kritiek uit te oefenen over de openbar* zaken en dat is gezond en heeft lichtzijden. Redelijkheid evenwel boven alles f Waar is het Gemeentebestuur en wanneet komt de tijd, dat i e d ej inwoner over alle be* stuursmoatregelen tevreden is? In vergel'jking met vroegere dagen, mogen wij constateeien, dat onze „vroede vaderen" thans uen het algemeen belang hun krach* ten wijden. Dit stemt tot voldoening en belooft goeds voor de toekomst. Doch ter zake! Een „Natuurvriend" beklaagt zich in Uw blad over het opruimen van boom en in onze plantsoenen. Is dat beklag gegrond? Kan men van het goede niet te veel krijgenP Vergeet Z.Ed. dat licht en lucht de eerste factoren voor gezondheid zijn? Groeien de bloemen, de heesters, de niet omgehakte boomen niet beter, wanneer er ruimte komtP Wat groeit er op den boschbodem, be houdens enkclo voorjaarsbloeiers, die klaar zijn wanneer de bladeren aan de boomen komen? Zou een plantsoen met te vee! geboomte niet op een bosch gaan gelijken, waar vooral het mos wel'g tiert? Moet op de plantsoengroepen niet het zonlicht speien, om ze goed te doen uitkomen? Ik vlei mij, niet minder dan de geachte inzen der de natuur oprecht lief te hebben en maak menige wandeling in Amersfoort's schoone om geving. Hoe menigmaal is 't mij daarbij op^ vallen, terugkeerend in de stad, hoe duf en muf 't in de plontsoenen rook, vooral bij vochtig weer. Er blijft inderdaad in de plantsoenen voldoende geboomte over, dot de interessante oude bouw werken mooi stoffeert en aan ouden van dagen schaduw biedt. Dan hebben we nog de heerlijke omstreken en bosschen, die tal van steden Amersfoort be nijden en voor menschen met gewone boenen en longen zonder bovenmatige inspanning te berei ken zijn. Dit wilde ik graag in 't midden brengen tegen over de m. i. niet gegronde klacht van den gc-« achten inzender. Hoogachtend, Uw dw. dr., J. J. DE KOEIJER. O, HET ZETDUTVELTJEI Mijnheer de Redacteur! Vergun mij eenige ruimte, om op het door mij geplaatste stukje in Uw blad van Woensdag 1.1 terug te komen. Het ligt niet in mijne bedoe ling hierdoor nogmaals te wijzen op den onzin- nigen (om daarvoor geen scherpere uitdrukking te bezigen) inhoud van het artikel „Een ernstig woord tot alle tegenstanders van Plaatselijke Keuze." Integendeel; de geachte inzenders „eenfge voorstanders van Plaatselijke Keuze" hebben In Uw blad van gisteren, het mysterieuse daarvan trachten weg te nemen, waardoor die zaak thans voor ieder die slechts lezen kan, klaar? en dui delijk? is. Ik wensch er evenwel op te attendecren, dat bij het zetten van mijn stukje een gedeelte is weggevallen, hetwelk ik alsnog zeer gaarne ge plaatst zal zien, teneinde het daardoor meerd-r recht te doen wedervaren, en om reden dan het aan mijn adres gericht antwoord gevoegelijk achterwege zou zijn gebleven. Immers „Eenige voorstanders" enz. zouden zich niet hebben schuldig gemaakt aan het plegen van plagiaat daarvoor is de strekking van hun betoog te «ru stig en hun streven te nobel. Dankend voor de opname. Hoogachtend, JOH. D. HOLMER. Amersfoort, 28 Febr. '14. Onderschrift van de Redactie Het „zetduiveltje" is hier onschuldig j w ij hadden eenige regels geschrapt, omdat ze te scherp-persoonlijk waren. Wij sluiten thans de discussies over deze zaak. Married: ARNOLDA DAANEN to PETER H. VALKENBURG. February, 25, 1914. Chicago, 111. Voor de zeer talrijke bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Behuwdmoeder, Vrouwe JEANNE B4CDUIN, betuigen wij onzen hnrfelijken dank Uit aller naam, W. H. PIEPERS. Tilburg, 28 Februari 1914. Voor de vele blijken van deelneming onder, vonden tijdens de ziekte en het overlijden van onzen dierbaren Echtgenoot en Vader, betuigen wjj onzen liarielijken dank. In het bijzonder aan het Amersfoortsche Politie- oorps. Uit aller naam, Wed. J. P. DE JAGER -vak Laar. in de klassen voor de eerste prondon van mu ziek. koorzang, solo-zang, klavier, viool, violon cel, alsmede in de examen-klassen op Maandag 2 Maart e.k., van 12 tot 2 nnr, in liet Schoolge bouw Krommestraat 56. DE COMMISSIE VAN BEHEER, Begeleider Wilhelm Scholz, Prijzen der plaatsen: f 150; leerlingen van inrichtingen van nnderw|js f I.— verhoogd mei 5 pCt. acteursrechten Plaatsbespreking by loting, 's mid dag» half één. voor den verkoop vim Spaarboekje? (tot levering van Man n tact aren en Huishoudelijke Artikelen). Hooge provisie en incasseerloon. Brieven te richten tot Planlagewes É6, Bollcrilam. Prima En«relschc sajet lil 3-4-5 en 6 draad» 23 ct., 28 et. en hooger. Prima gskleurde sajet 24 oir) en hooger. Koopt onze reclame kou» 70 ct. per, paar, 3 paar f 2.—. ruim 75 stuks. In alle Ulenren. modellen en prijzen. Correcte afwerking. (Zie étalage ln winkel en masazijn.) GHH I C LiSfilïSTBWT 115,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3