Uit den omtrekT" Van den Hak op den Tak. Neen... t was een voorschot, maar op een eigenaardige manier verkregen. Voor eenige dagen kwam een Inspecteur ïran politie, de heer Blok, haar bezoeken. Het onderhoud dat volgde, was oorzaak, dat mevrouw Z. een wandeling naar het politie bureau moest maken en door commissaris Wulffers verhoord werd. En daarvan was weer het gevolg, dat zij naar... het Huis van Bewaring werd overgebracht, verdacht van oplichting en valschheid in geschrifte, bij her haling gepleegd. Eenige malen moet het haar gelukt zijn, den houder van een voorschot bank en een inwoner der residentie onder Voorwendsels en op valschelijk onderteekende borgstellingen te bewegen, haar gelden te kenen tot een gezamenlijk bedrag van even ts elf mille, oftewel elf duizend guldens. Een gedeelte van het Bezuidenhoutkwartier Spreekt er over: „Dat hadden we wel ge dacht. Daar moest 't op uitloopen. Een oudekogel verwijderd.Op St. Nicolaasavond 1895 had te Britsum de Inbraak met moordaanslag ten huize van Haisma plaats, waarvan de bekende Hoger- huizcnzaak heit uitvloeisel is geweest. Bij die inbraak werd een logé van Haisma door een der inbrekers in de linkerlies geschoten. Do kogel kon destijds niet worden verwijderd, thans is dit voorwerp tot bij de kuie gezakt en kan weggenomen worden. Een huis aangevaren. Terwijl Woensdagmiddag de familie J. van Bladel, in 'hun in het water gebouwde en aan de Leede, te Warmond, grenzende woning, tegenover de scheepswerf gelegen, aan de theetafel zat, werden zij op eens opgeschrikt door een schok en kraken, waarvan de oorzaak bleek te liggen in een aanvaring door de zandbak ken. De volle van den eenen kant, de leege van den anderen, passeerden elkaar daar op dat punt en nu is -waarschijnlijk één dier logge ledige gevaarten uit den band gespron gen en met groote kracht op het woonhuis gevaren. Dat de schok hevig is geweest blijkt hier uit. dat de gevel, die den stoot ontving, zeker wel 6 7 c-M. achteruitgeschoven is en de voorgevel in verschillende richtingen van boven af, tot in de fundeering toe loopend althans nog ver onder den waterspiegel groote scheuren vertoont. Ook de Inwendige betimmering der kamer heeft veel geleden en bijna overal losgesprongen en afgescheurd. Door bet hoofd der gemeente is de zaak reeds fn onderzoek genomen en van een en ander 'proces-verbaal opgemaakt. Tot nog toe hebben het alleen nog maar bruggen moeten ontgelden. Het wordt nu echter nog gevaarlijker; en. het mooi wonen, zoo dicht aan het water, heeft toch ook weer z'n schaduwzijde, zooals men ziet (TeL) School, en Kerknieuws. De faculteit der wis- en natuurkunde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, om haar groote belangstelling uit te spreken voor de wetsontwerpen tot regeling van het voorbereidend hooger onderwijs en tot aan vulling der hooger onderwijswet én van de toe licht -ng daarvan en de concepten tot nadere uit werking, gelijk die te vinden zijn in het rapport der ineenschakelingscommissie. Waardeerende den arbeid dier commissie, en -tich in hoofdzaak met de thans voorgedragen /egeling vereenigende, meent de faculteit, dat die regeling enkele zeer ernstige gebreken ver toont en verzoekt met de door haar in het adres nader ontwikkelde wenschen en bezwaren reke ning te houden. Allereerst meent de faculteit, dat een der ern stigste gebreken van ons huidig stelsel niet Wordt weggenomen, nl. de eenzijdigheid van het onderwijs, de technisch-realistische eenzijdigheid Ier H. B. S. en de klassiek-literaire van het Gymnasium. Integendeel wordt die eenzijdig heid ten opzichte der afdeeling C nog verder op de spits gedreven. De faculteit acht noodig, dat de tijd, in afd. C beschikbaar komend door het zesde leerjaar, voor een zeer groot deel wordt besteed aan lite raire en historische vakken, daaronder begrepen kunst- en cultuurgeschiedenis. Voorts acht de faculteit dringend noodig, dat in afd. A meer aandacht aan de natuurwetenschappen geschon ken worde, en deze vakken een plaats krijgen op de examen-programma's. De faculteit.is te gen Latijn in den onderbouw. Ten opzichte der paedagogische opleiding wenscht de faculteit uitdrukkelijk uit te spre ken, dat een regeling in den geest van die, welke fn het rapport der staatscommissie wordt aan bevolen, door haar als een belangrijke verbete ring boven den bestaanden toestand zou wor- ien beschouwd. Kunst en Wetenschap. V o 1 k s z an g. Men schrijft aan de N. B. Ct.: De vereeniging voor den Volkszang heeft eenige weken propaganda gemaakt in destreken, waar het carnaval nog wordt ge vierd, om de smerige straatliedjes te vervan gen door een paar aardige carnavalsliederen. Er werden prijzen uitgeloofd voor een paar liederen, die op een vroolijke marschmelodie houden -kunnen gezongen worden. Twee lie- deren werden uitgekozen om den strijd tegen ',,den hengel van Miena", enz. aan te binden. Deze beide liederen wTerden het volk inge pompt; op de scholen werden ze geleerd en door vershillende muziekgezelschappen inge studeerd. Eilaas, het heeft niet veel geholpen De "voorkeur, die velen voor het ordinaire hebben, is weer ten duidelijkste gebleken. De Vijs, inderdaad een -heel aardige melodie, werd allerwege gehoord, maar de woorden... De een of andere zonder had er andere woor den bijgemaakt, nog platter dan de Miena Boet haar hengel. En deze woorden werden, ten spijt van alle werkzaamheden van de Ver eeniging voor den Volkzsang, uit gegalmd door nagenoeg alle carnavalvierders, gemas kerd en omgemaskerd. Te Utrecht is de jaarvergadering ge-i houden van den Bond van Nederlandsche Architecten. Als nieuw lid werd geïnstalleerd de heer Adr. Moen. van Amsterdam. Besloten werd de volgende adressen te ver zenden: lo. Aan den gemeenteraad van Voorburg, adhaesie betuigende met het verzoek der Ver. tot bevordering der belangen van de gemeen te Voorburg, tot het instellen van eene com missie voor plaatselijk schoon. 2o. Aan den minister van waterstaat, om te willen toestaan dat eene nieuwe brug te Nij megen over de Waal meer stroomafwaarts mag gebouwd werden dan volgens het Bel vedère-plan, uit aesthetische overwegingen. 3o. Aan den minister van L., N. en H., ad haesie betuigend aan het adres van den Bond van Steenhouwers-Patroonsvereenigingen, ten einde de bepaling, vervat in art. 9 IVa der Steenhouwers wet, waarbij geen steenhou- wersarbeid mag worden verricht een kwar tier na zonsondergang tot een kwartier voor zonsopgang, te doen vervallen, zoodat ue werktijden in den winter aan die van den zo mer gelijk blijven. 4o. Aan kerkvoogden der Ned. Herv. gem. te Utrecht, in zake onderhoud of restauratie van de kerkgebouwen aldaar. 5o. Aan den MJn. van BinnenL £aken, naar aanleiding van de opdracht tot uitvoering van decoratieve, historische schilderingen in het Universiteitsgebouw te Groningen aan een Duitsch atelier, om, overwegende dat, al hoewel opdrachten van dit karakter in ons klein vaderland betrekkelijk zelden worden gegeven, het de taak der regeering is zulke gelegenheden te baat te nemen, om onze Ne derlandsche kunstenaars, die de monumen tale schilderkunst beoefenen, in de gelegen heid te stellen hunne talenten dienstbaar te maken. Door den architect Weissman werd een uit gebreide, historische inleiding voorgedragen betreffende ,Jiet Auteursrecht van den Ar chitect", welke aanleiding gaf tot eene ge- dachtenwisseling, waarbij verschillende in zichten tot uiting kwamen. Terwijl eenerzijd? de klacht met grond werd geuit, dat voorna' melijk onderdeelen van bouwwerken, in bijzonder van versierenden aard, door de uitvoerders worden gebruikt, zonder het auteursrecht te erkennen, en daardoor den architect indirect nadeel berokkenen, werd ook in 't licht gesteld, dat al zulke navolging waarbij minder hoog begaafden op bouwkun dig gebied dc voorbeelden van meer ontwik kelden volgen, voor een ^oed deel kunnen worden aangemerkt als invloed van een kost school. waardoor het gemiddelde peil kan worden verbeterd. De aanwinst voor alge- meene cultuur komt hier te staan tegenover financieel nadeel voor den oorsnronkeliiken bouwmeester in menig geval. Zoo kwam plagi aat van bouwen door onbevoegden ook ter sprake. Dinsdag middag vergaderde te Ukreciht in hotel de l'Europe, onder voorzitterschap van den heer J. S. Meuwsen, het hoofdbe stuur van den Middenstandsbond. Na afdoening der huishoudelijke zaken werd met algemeene stemmen besloten de Enkbui- zer Neutrale Midaenstandsvereeniging als lid vun den Bond toe te laten. Besloten werd als data van het dit jaar te Dordrecht te houden Elfde Middenstandscon- gres vast te stellen 14, 15 en 16 Juli e. k. Het congres zal worden voorafgegaan door eene algemeene vergadering, waarop o. a. moet worden voorzien in 6 vacatures voor het bondsbestuur, veroorzaakt door de periodieke aftreding der heeren Schürmann, Hermens Moons, Corns en Meijer van Berg en door het bedanken van de heeren Nieuwenhuizen en van Hout De agenda voor het congres is als volgt vast gesteld: 15 Juli a. Het nut der reclame voor den middenstand, en b. Snel, goed en goed koop recht. 16 Juli: a. Leerlingwezen tn vak opleiding. b. Het vreemdelingenverkeer in verband met den middenstand; terwijl op ver- zoek van de Utrechtsche Handelsvereniging nog op de agenda wordt geplaatst: Chèque- ei. giro verkeer. Na afdoening dezer onderwerpen, welke alle van te voren zullen worden georacadvi- sverd, komen nog enkele voorstellen van ver- eenigingen ter sprake, welke eerst door com mission uit het bondsbestuur worden bestu deerd. Nadat nog de wenschelijkhcid bepleit werd om met kracht een eventueel wetsvoorstel ter bestrijding der oneerlijke concurrentie door den bond te doen steunen, werd de vergade ring gesloten. Eerste ontwerp Zomerdienstregelïng N. C. S. Dezer dagen verscheen het eerste ontwerp van de a. s. zomerdienstregeling der Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij. Ten aanzien van de thans geldende dienst regeling geeft dit ontwerp o. m. de volgende wijzigingen Utrech t—Z w o 11 e. Trein 801 Ar de eerste trein naar Nunspeet, die op het traject Utrecht B.S.Amersfoort de zen winter alleen gedurende de maanden Octo ber, Maart en April loopt, zal als trein 801 eiken dag loopen, behalve op Zon- en feestdagen. Trein 801 B vervalt. Trein 803, welke ten 7.18 v.m. van Utrecht B. S. naar Harderwijk vertrekt, zal op tijdig ver zoek óók stoppen te Liendert en Slichtenhorst, zoowel tot het uitlaten als opnemen van reizi gers. Trein 823 zal niet meer stoppen te Vechtbrug en aan de stopplaatsen tusschen Kleine Koppel en Nijkerk. In afwijking van de bestaande rege ling zal deze trein dan echter wel te den Dolder stoppen fop tijdig verzoek). Trein 147bis is een nieuwe sneltrein, die ten 2.19 n.m. van Utrecht C. S. vertrekt en zonder ergens te stoppen, doorrijdt naar Zwolle, aan komend aldaar ten 3.34 n.m. Trein 813, thans vertrekkend van Utrecht B. S. ten 5.20 n.m., is 15 minuten vroeger gesteld, ver trekt dus ten 5.05 n.m. en stopt niet meer aan Amsterdamsche Straatweg. Trein 141 is een nieuwe sneltrein (D-trein), die ten 6.00 n.m. van Utrecht C. S. en zonder stop pen doorrijdt naar Zwolle, aldaar aankomend ten 7.15 n.m. De met een D gemerkte treinen zijn uitslui tend samengesteld uit rijtuigen met zijgang. Om in deze rijtuigen plaats te nemen, moet elke reiziger behalve het gewone biljet of abonne mentskaart zich voorzien van een bewijs, hem recht gevende op een genummerde plaats; dit bewijs kost f 0.60 voor de le en 2e klasse en f 0.30 voor de 3e klasse. Restauratierijtuigen zijn slechts toegankelijk voor reizigers der le en 2e klasse. Trein 141 D loopt van nader te bepalen da tum af. Trein 815, naar Nunspeet, stopt niet méér aan Amsterdamsche Straatweg en Vechtbrug. Trein 149, de sneltrein voor het Noorden, Js 8 minuten vroeger gesteld en vertrekt dus van hier ten 7.00 n.m. Trein 149bis is een nieuwe sneltrein, die ten 7.22 n.m. vertrekt van Utrecht C. S. naar Zwolle, niet stopt op tusschengelegen stations en te Zwolle aankomt ten 8.37 n.m. Het restauratierijtuig AmsterdamGroningen, thans loopend in trein 149, zal met den nieuwen dienst in trein 149bis loopen. Trein 819 stopt niet meer aan Amsterdamsche Straatweg en Vechtbrug, doch zal daarentegen dan wel stoppen (op tijdig verzoek) aan de „Vlasakkers." Z w o 11 eU t r e c h t. Trein 802 A wordt trein 802 en zal dagelijks loopen, behalve Zon- en feestdagen. Trein 802 B vervalt. Trein 804 stopt niet meer aan Amsterdamsche Straatweg. Trein 800 zal in plaats van 9.02 v.m. ten 8.53 v.m. van Nijkerk naar Utrecht B. S. vertrekken en des Zondags op tijdig verzoek stoppen te Hooglanderveen tot het opnemen van reizigers. Verder stopt de trein niet meer te Groenekan- sche dijk en Blauwkapel. Te Soesterberg zal slechts gestopt worden op tijdig verzoek. Sneltrein 140 is 11 minuten vroeger gesteld en stopt tusschen Zwolle en Utrecht op geen enkel station. Trein 140bis is een nieuwe sneltrein, die zal loopen op den tijd waarop thans trein 140 loopt, dus van Zwolle vertrekkend ten 8.39 v.m. en te Utrecht C. S. aankomend ten 9.57 v.m. Te Amersfoort stopt deze trein van 9.34 tot 9.37 v.m. Trein 148 D is een nieuwe sneltrein, die niet stopt op tusschengelegen stations, van Zwolle vertrekt ten 1.00 n.m. en ten 2.15 n.m. te Utrecht C. S. aankomt. Trein 148 D loopt van nader te bepalen datum af. Trein 544 is 9 minuten later gesteld. SneltTein 144 zal voortaan ook te Amersfoort doorgaan zonder te stoppen. Trein 144bis is een nieuwe sneltrein. Zwolle vertrek 3.05 n.m., Amersfoort aankomst ten 4.00, vertrek ten 4.04 n.m., aankomst te Utrecht C. S. ten 4.24 n.m. Trein 818 stopt niet meer te Vechtbrug, terwijl trem 820 niet meer te Bijsteren en te Hoevelaken zal stoppen. Zeis tA m s t e r d a m W. P. en omgekeerd. De doorgaande treinen, die resp. ten 7.15 v.m., 1108 v.m. en 3.1S n.m. van Zeist vertrokken, zullen ook des Zondags op het traject Utrecht Amsterdam loopen, evenals de treinen die resp. ten 9.57 v.m., 1.00 n.m. en 5.08 n.m. van Am sterdam W. P. vertrekken. GEMEENTE AMERSFOORT. Opgave van personen, die zich in de Gemeente hebben gevestigd van den 16en tot en met den 21en Februari 1914. Coert J. Roelofsen, geb. 1896, R.-C-, van Duis burg naar Woestijgerweg 67. Aanna P. Helling, R.-C., winkel juffrouw, van Laren naar Krommestraat 12. Geertruida G. v. Ramselaar, R.-G., van Bus- sum naar St. Janskerkhof 3. Jhr. E. a L. Gevers Deynoot, geb. 1863, N.-H., Lt. d. Inf., van 's Gravenhage naar Lantrestr. 133. Theodorus J. B. Ballnk, geb. 1887, R.-C., Yan Winterswijk naar Kampstraat 20. Albert W. Duijts, geb. 1S95, N.-H., bakkerskn., van Rheden naar Langestraat 117. Wed. W. Pleij, G.-K., van Barneveld naar Muurhuizen 20. Louise H. J. Krooneman, N.-H., van Amster dam naar Krommestraat 24. Petrus J. Casander, geb. 1886, R.-C., winkel- bed., van Hillegom naar Krommestraat 8. Hendrika T. Jeronimus, N.-H., kinderjuffrouw, van Arnhem naar Prinses Marielaan 24. Haye Brouwer, geb. 1904, N.-H., van Alkmaar naar Utrechtscheweg 137. Aaltje A. Nieuwenhuijs, N.-H., gouvernante, van Hengelo fO.) naar Prinses Marielaan 3. Willem Althof, geb. 1890, R.-C., arb. H. IJ. S. M., van Duitschland naar Gaslaan 26. Katharine v. Koot, R.-C., van Breda naar Mooierstraat 19. Splinter J. Engel, geb. 1895, N.-H., bakkers knecht, van Harderwijk naar Leusderweg 122. Wed. A. van Gellekom, R.-C., van Utrecht naar Muurhuizen 117. Huibert Zelderbeek, geb. 1S42, N.-H., van Schoten naar Borstraat 1*. Gerardus H. v. d. Berg, geb. 1S56, N.-H., ar beider, van Amsterdam naar Heiligenbergw. 28. Opgave van personen, die de gemeente heb ben verlaten van den 16en lot en met den 21en Februari 1914. Anton te Wechel, geb. 1881, N.-H., houtves ter (N. I.) van Prinses Marielaan 12 naar Wa- geningen. Gerarda C. A. Huurdeman, R.-C., van Muur- huizen 92 naar Gennep. Heinrich M. Fritters, N.-H., van Woestijgerweg 67 naar Leusden. Johannes Hoonselaar, geb. 1889, R.-C., schil der, van Soesterweg 64 naar Niimegen. Reinier A. Kochheim, geb. 1S94, N.-H., mo torhersteller, van Arnhemscheweg 89 naar Bus- sum. Emma S. van Veen, N.-H., van Arnhemsche- poortwal 29 naar Indië. Hermanus A. J. M. Vermolen, geb. 1892, R.-C., student, van Nieuwstraat 4 naar Amsterdam. Rijk Oldenhof, geb. 1890, N.-H., bankwerker, van Arnhemschepoortwal 21 naar Leusden. Christiaan van Doornik, geb. 1890, R.-C., let terzetter, van Teutstraat 38 naar Zeist Elisabeth Molle, R.-C., van Langestraat 79 n. Bussum. Wouter v. d. Hoek, geb. 1890, N.-H., 2e hrit., van Langestraat 71 naar Utrecht. Josephus Bos, geb. 1836, R.-C., van Schimmel- penrinckstraat 2 naar Utrecht. Maria A. Ravesloot, R.-C., van Z. Singel 44 naar Vinkeveen. Maria B. Meertens, R.-C., van Z. Singel 44 naar Wageningen. Antonius W. J. Groenhuizen, geb. 1894, R.-G, van Langestraat 42 naar Boekei. Hendrik Sluiter, geb. 1891, N.-H., kleermaker, van Leusderweg 42 naar Zeist. Johannes H. Boshoven, geb. 1895, R.-C., krui- deniersbed., van Aldegondestraat 89 naar Apel doorn. Gerrit Kreyermaat, R.-G, van Soesterweg 279 naar Utrecht. Opgave van personen dfe in de Gemeente van woning zijn veranderd van den 16en Februari 1914 tot en met den 21 en Februari 1914. Jacobus H. v. Barlingen, koperslager, R.-C., van Muurhuizen naar Gaslaan 9. Hein Barteru metselaar, N.-H., van A. Luiaard 27 naar Arnhemscheweg 166. Adrianus A. v. Bekkum, schilder, R.-G, van L. Vrouwestraat 14 naar Groenmarkt 16. Bernardus van Bekkum, sigarenmaker, N.-H., van Dorresteinschestraat 11 naar Bisschopweg 55. Franciscus Berendse, werkman, N.-H., van Monnikenpad 15 naar Leusderweg 162. Gerardus v. d. Brink, stucadoor, R.-C., van Zwanenhalssteeg Ha naar Arnhemscheweg 105. Hendrik v. d. Bijl, zonder beroep, N.-H., van Stationsstraat 37 naar Soesterweg 135. Jacob van Dam, godsdienstleeraar, N.-Isr., van Utrechtschestraat 2 naar Schimmelpenninck- straat 18. Roelof Fontein, arb. gem.-reiniging, R.-C., van Molenstraat 8 naar Monnikenpad 15. Johannes v. d. Geld, arbeider, R.-C., van Groenmarkt 16 naar Vijverstraat 40. Lamberuts G. Hebing, tapper, R.-C., van Groenmarkt 16 naar Vijverstraat 40. Jan Holtman, arbeider H. U. S. M., N.-H., van Soesterweg 75 naar Soesterweg 48. Hendrik Ch. de Jager, serg.-maj., Geref., van P. Pijperstraat 10 naar Soesterweg 107'. Frederika Krol, strijkster, R.-C., van Lavendel straat 8 naar Breedestraat 67. Cornell's H. Lambrechts, letterzetter, N.-H., van Groenmarkt 2 naar Soesterweg 135. Evert Leyenhorst, reiziger, Geref. van KI. Gast huislaan 2 naar Westsingel 28. Klaas Pater, arbeider, N.-H., van Molenbuurt 6 naar Molenbuurt 8. Petrus de Roo, letterzetter, Chr.-Ger., van Arnhemscheweg 1G61 naar Arnhemscheweg 166®. Comelis Vos, arbeider, N.-H., van Leusder weg 162 naar Leusderweg 164. Joannes A. de Vries, pettenmaker, R.-C., van Soesterweg 33 naar Leusderweg 50. Gerrit v. Uzendoorn, timmerman, N.-H., van Gaslaan 9 naar Koningstraat 59. Grietje Zeggelaar, zonder beroep, R.-G, van Koningstraat 74 near Bisschopsweg 55. Geertruida J. v. d. Ham, zonder beroep, R.-C., van Soesterweg 14S naar Soesterweg 152. (Weckpraatje). Stel u voor lezer of lezeres, dat u uft de Staatsloterij de 100,000 ten deel valtwat zoudt Ge op het oogenblik. dat Ge dit vernaamt, doen hoe zoudt Ge uw kalmte en zelfbeheersching kunnen bewaren, of in een staat van opwinding geraxen, misschien gansch buiten u-zelf? Ge weet het waarschijnlijk zelf niet, hoe Ge er aan toe zoudt zijn. De gelukkige winners van een ton gedragen zich zeer verschillend, zooals de Directeur der Staatsloterij aan een medewerker van het „Rott. Nwbld." mededeelde. „Is het moment, dat de ton valt, niet plechtig?" vroeg de medewerker, „aat had ik graag eens meegemaakt." Ja, dat was wel aardig geweest, luidde het antwoord. Er is dan wat gegons van stemmen, maar toch eigenlijk niets bijzonders. Onlangs trof het, dat onder het publiek een man stond, die het num mer van een hoogen prijs had. En die brave wist zijn blijdschap niet beter te uiten, dan door stevig te schreeuwen Verrrjullie nou allemaal maarI En hard weg te loopen Er zijr\ er ook, die rustig vijf-en-tachtjes bank jes van duizend opsteken, goeie morgen zeggen en wegwaindelen. Van één zeer verstandige is de geheugenis bij de Staatsloterij bewaard. Hij kwam zijn „ton" pas na een half jaar ha len, een eenvoudig Brabantsch boertje. De blijdschap is bij mij nu wat gezakt, zei hij, m'n g'eie vrinden zijn 't wel vergeten en ik kan er nu rustig van profiteeren. Niet altoos zullen de lui van 't hooge lot zoo verstandig zijn. „Worden er veel prijzen niet afgehaald?" vroeg nog de kranteman. Niet veel. Toch nog iedere loterij drie vier duizend gulden. Er gaan weieens vaak briefjes verloren. Hoewel tegenwoordig per request aan de Koningin na verloop van den termijn van drie jaren voor verloren gegane briefjes de prijzen nog kunnen worden opgevraagd, waarvan veel gebruik wordt gemaakt. Worden de prüzen spoedig afgehaald? Niet altoos. Er zijn uit den aard lui, die ver weg wonen, in Indië bijvoorbeeld. Onlangs is de ton in Ind'ë gevallen en dan duurt het een poos. Maar veelal zijn de gelukkigen er gauw bij. En dat is het prettige van dezen dienst, zei de directeur. De lui, die hier op het bureau ko men zijn alliid in een goeie bui, je ziet hier niets dan lachende gezichten. Inderdaad, dat moet prettig zijn om alle men- schen, waarmee men ambtshalve in aanraking komt, blij en vroolijk te zien. Wanneer men ten minste de zon in het water kan zien schij nen en zijn medemenschen een goed hart toe draagt. Tot zulke rechtgeaarde menschen behoorde zeker Amerika's grootste burger Benjamin Franklin, en als een bewüs daarvoor kan gelden de brief, door hem den 22en April 1784 uit Pa rijs geschreven, welke luidde „Hierbij gaat tien Louis d'orik geef ze u niet, maar ik leen ze u. Als gij in uw land terug zijt, zal het u ongetwijfeld wel gelukken een of ander beroep te vinden, dat u in staat stelt uwe schuld af tc doen. In dat geval moet ge mij betalen door het u nu geleende bedrag te leenen aan een knap man, die in nood zit, onder de zelfde voorwaarde, als ik u maak. „Zoo hoop ik, dat dit sommetje een gerui- men tijd van hand tot hand zal gaan, voordat het in handen valt van een schurk, die het voor zichzelven houdt. „Ik heb deze manier van doen uitgedacht ten einde met weinig geld het meeste nut te stich ten want daar ik niet rijk genoeg ben om veel te kunnen besteden aan dit soort van uitgaven, moet ik zuinig wezen en mijn kapitaal zoo dik wijls mogel'jk uitzetten." De goede il en de practische bedoelingen van Franklin spiegelen zich in dit verhaal dui delijk al. „Het geld moet rollen," dacht hijen„de een moet den ander helpen." De bekende Fransche schrijver Alexander Du- mos toonde een even goed hart te bezitten. Hij ontmoette op een avond een oud vriend, wien het allesbehalve naar den vleeze scheen te gaan. Waar eet je? vroeg Dumas. Vandaag nergens. Ga dan met mij mee. Hij nam den stumperd mee naar huis, gaf hem de eereplaats aan tafel en verheugde zich er over, dat zijn gast, die waarschijnlijk in langen tijd geen fatsoenlijk middagmaal genoten had, naar hartelust kon smullen. Bij zijn vertrek zei Dumas eenvoudig weg te gen hem Zeg eens, oude jongen, 't spreekt van zefi, dat je morgen om dezen tijd weer hier bent. Gedurende vele jaren bleef deze vriend eer dagelijksche gast aan Dumas' tafel. In 't begin voelde hij zich bezwaard, zondea meer de weldaden van zijn vriend aan te nemen, Als je mij mijn diner niet eerder laat ver dienen, durf ik niet telkens terug te komen. Toe, bedenk je eens, is er niets waarmee ik je van nut kan ziin? Dumas dacht na. Ja, ik zou wel een grooten dienst van Je willen vragen. Ik hoop, dat ik dien vervullen kan. Zou je zoo vriendelijk willen zijn iedcren middag om twaalf uur even naar de nieuwe brug te gaan en te kijken hoeveel graden de ther mometer wijstDc heb er verbazend veel belang bij, omdat in den schouwburg nog al eens stuk ken van mij opgevoerd worden en het bezoek is erg afhankelijk van de temperatuur. De man beloofde er voor te zullen zorgen en iederen middag aan tafel was het eerste wat hij zeiVanmiddag was het zooveel graden in de schaduw. En iederen middag drukte Dumas, wien dit bericht in werkelijkheid geen belang inboezemde, zijn vriend de hand en zei Dank je wel, hoor, donk je weL Jongen, je weet niet, welk een dienst je mij hiermee iede ren dag bewijst. Dumas' gast zal hem zeker zeer erkentelijk geweest zijn. Van eten in restaurant of beter ge sproken in fashionabele zomerplaatsen der Vereenigde Staten is de eigenaar van een der grootste hotels op de gedachte gekomen, zijn gasten een waar Dorado te bezorgen, en het schijnt dat hij met dit eigenaardig denkbeeld niet alleen de waardeering zijner zomergaster verworven heeft, maar ook zelf zijn kosten goec gemaakt heeft. Allereerst is het personeel verboden fooier aan le nemen. Een dergelijk verbod staat nu ooi wel in vele andere dergelijke inrichtingen, maai alleen pro forma, want het wordt herhaaldelijl overtreden, omdat het, om zoo te zeggen, bij de gasten gewoonte geworden is, zekerkleine diensten door den gebruikelijken „tip" te koo- pen. In dit hotel is het echter den vrijgevigster gast onmogelijk met fooien te strooien, zoo dik wijls een uiting ook van ijdelheid. Zoodia namelijk de gast in het hotel aange komen is en de prijs vooP zijn verblijf is be paald, kon hij naar believen eten, en drinken en rooken, enz., zonder daarvoor ook maar één cent extra uit te geven. De eetzaal, de bar, en het rookmateriaol staaïi, op grond van den over eengekomen prijs, geheel tot zijn beschikking. Hij kan zich vergenoegen met een glas nvneraal- water of een flesch champagne laten aanruk ken, hij kan zijn pijpje met Virginiatabak genie ten, of uit de duurste Perfecto den rook doen kringelen. De prijs per dag of per week blijft er dezelfde om. Tengevolge hiervan komt de gast er nooit toe, behoudens dan het dag- of weekbedrag, ook maar een cent uit te geven, omdat hij alle mogelijke gemakken genieten kan. Natuurlijk heeft de hotelhouder ook met perso nen rekening te houden, die, alleen om den ho telhouder niets te schenken er maar op los pim pelen het tarief is evenwel zoo hoog, dat der gelijke gevallen het succes van het systeem niet belangrijk schaden. Zoo wordt er telkens wat nieuws bedacht. Een nieuwe vind'ng, of in elk geval iets nieuws voor ons Westerlingen, is een val voor zekere lastige diertjes. In West China heeft een Engelsche reiziger. Dr. Edward Hindle, kennis gemaakt met een merkwaardig toestelletje, waaruit weer eens blijkt, wat practische menschen de Chineezen toch zijn. In elk land is de jacht op een zeker lastig insect toevertrouwd aan de vaardigheid der vingers in China kent men een specialen vlooienval. Vooral in de provincie Szlëstskhwan, waar de onzindelijkheid haar toppunt schimt te bereiken, doet het toestelletje uitmuntend zijn plicht. De val bestaat uit twee in elkaar ge schoven bamboebuisjes, met een lengte van 30 c.M.het binnenste rietje bevat een kleverige stof, terwijl de ingangen der buisjes bedekt zijn door een gaasje, waerdoorheen de vlooien krui pen en dan gevangen worden. Het apparaat legt men in de bedden of op andere vlooiriike plaatsen. Niet in alle opzichten zijn de Chineezen zoo hygiënisch zindelijk te noemen. Iemand, die smds korten tijd in het Hemelsche Rijk geves tigd is, schrüft over het Chineesche theater, ol zooals de Chineezen het noemen „Sing Song", o.m. het volgende „De lucht in een Chineesch theater is afschu welijk, bovendien kan men bijna niet zien vac den rook, laat staan de slechte verlichting en niet hooren door het aanhoudend oorverdoovend geraas, zoowel op het tooneel zelf als in de zaaL En dan vervolgt de schrijver zijn beschrijving aldus De zaal, die door 6 gaspitten verlicht is en ongeveer een oppervlakte van 900 vierkante me ter heeft, is vierkant. In het midden bevindt zich de eerste rang. Daar zit men aan tafels voor ongeveer acht personen elk en krijgt men thee en versnaperingen. Daarachter de derde rang. Aan den kant zit men onder afdaken, wijl zich daar boven een galerij bevindt. Gewoonlijk wordt de galerij ingenomen door de dames, die echter onder het publiek zeer schaars te vinden zijn. Versnaperingen, die aan de toeschouwers van den eersten rang, alsmede aan de dames worden toegediend, bestaan uit gebrande kas tanjes en geroosterd meloenzaad. De thee, die zeer goed is, wordt opgediend ir. overdekte koppen, die geplaatst zijn op een voet stuk van metaal. Van tijd tot tijd gaat er iemand rond met een ketel kokend water, om de ledige koppen opnieuw te vullen. Men moet n.l. weten dat de Chinees een schepje thee in een kom metje doet en daar kokend water op giet. Het gebruik van suiker en melk kent hij niet. Een andere attentie, die aan de bezoekers van den eersten rang bewezen wordt, is dat men van tijd tot tijd een warmen doek krijgt, om daarmee de handen en het gezicht te wrijven. Deze doeken worden verwarmd in stoom en het is bepaald bewonderenswaardig hoe koel men na het ge bruik van zoo'n doek wordt. Als wij. Euro* peanen, een Chineesch theater binnenkomen* wordt direct de beste plaats ingeruimd. He< duurt geen vijl seconden of men is bediend van thee, een warmen doek en een smeulend opga* rold stukje papier, dat dienen moet om de sigaar* sigarette of pijp aan te steken. De Chineezetf rooken niets anders dan de zoogenaamde watef* pijpen en het gebeurt niet zelden dat een EurO". peaan door zijn buurman. Chinees, het gebrul! van zijn pijp aangeboden wordt. KEUVELAAR.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6