BIN N EN LAN ÖT KOLONIËN. T De Albanische KorrespoiKienx bericht uit {Valorta: Volgens de hier ontvangen berichten ontwikkelen de zoogenaamde „heilige batail- Jons", die in de laatste maanden aanzienlijke versterkingen uit Macedonië, Kreta en het koninkrijk Griekenland gekregen hebben, eene levendige -werkzaamheid, inzonderheid in de $treek van Santa Quaranta en Argvrocastro. De inheemsche bevolking, die zeer onder de onderdrukking heeft geleden, staat vijandig tegenover de beweging. Vele Albaneezen vluch ten in de streken, die zich in Albaneesche han den bevinden. Volgens de mcdedeelingen van vluchtelingen zijn de leiders van de beweging tot him optreden gebracht door de Grieksche minderheid, die in het laatste jaar onder be scherming van de Grieksche troepen allerlei gewelddaden tegen de Albaneesche bevolking Eeeft gepleegd en nu vreest, dat tegen hen ver gelding wordt gepleegd, zoodra de Grieksche troepen zijn afgetrokken. Daartegenover wordt echter van bevoegde zijde verzekerd, dat alle voorzorgen zijn genomen, om alle bewoners zonder onderscheid van nationaliteit op doelmatige wijze te beschermen. Athene. 4 Maart. Men bericht, dat 300 Albaneesche gendarmes aan 't muiten gesla gen zijn, toen zij het bevel ontvingen om zich naar Valona te begeven- Zij verklaarden, slechts aan Essad te willen gehoorzamen. Alle districten van de provincie Elbasan hebben zich tegen een christelijken vorst verklaard. Men gewaagt van dagelijksche gevechten met 6Óldaten van llakki Pacha, waarbij talrijke doouen en gewonden zijn getallen. Aan de Gonrtere delle Puglie wordt uit Valona bericht: Spiro Milo heeft een deel van de heilige bataillons in het brongebied van de Skunni bijeengetrokken. De opstand beschikt over 18.000 20.000 man, de Alba neesche gendarmerie over ter nauwemood 1400 man. Sinds eenige dagen worden intus- echen de gendarmen eposten aan de zuid grens met oude soldaten van Essad Pacha versterkt. De Grieksche troepencommandan ten houden goede voeling met de Albanee sche gendarmerie-officieren en doen hun best om orde en rust te handhaven. Tegen Spiro Milo is een bevel van gevangenneming Uitgevaardigd. Athene, 4 Maart. Kolonel Condoulis seint, dal hij eergisteren het district Moscho- poliz en gisteren het district Koritza, aan de Albaneesche gendarmerie heeft overgegeven. Er heerscht eene volmaakte orde. Japan. Tokio, 3 Maart. Het hoogerhuis besloot als protest tegen de in de vloot voorgekomen misbruiken van het door het lagerhuis met 30 imllioen verminderde crediet voor het bou wen van schepen nog meer te schrappen, zoo dat het crediet in 't geheel met 67 miïlioen jen verminderd werd. Het lagerhuis verzette zich tegen deze wijziging, omdat dit voor 1 hooger huis kon dienen als een precedent om in de door het lagerhuis aangenomen staatsbegroo- ting veranderingen aan te brengen. Een conr flict tusschen de beide huizen schijnt onver mijdelijk. Mexico. Nogales. 4 Maart. Carronza heeft eene commissie van drie personen benoemd om onderzoek te doen naar den dood van Bet- ton. Men bericht, dat deze commissie reeds naar Juerez onderwee is. Washington, 4 Maart In zijne con- ferentie met Spring Rice en Cardcn drukte president Wilson zijne waardeering uit voor de door Sir Edward Grey in het lagerhuis af gelegde verklaring. De ontmoeting van Wil son en Carden was zeer hartelijk. Staatssecre taris Bryan woonde het diner bij, dat aan de ambassade gegeven werd ter eere van Car den Wilson en Spring Rice spraken des avonds weer over Mexico. Veracruz, 4 Maart. De regeering heeft het dagblad El Moniteur onderdrukt en zes redacteurs gevangen gezet onder beschuldi ging, dat zij onjuiste berichten in omloop hebben gebracht, die er op berekend waren de vijandige stemming van het volk tegen de Vereenigde Staten op te wekken. Parijs, 4 Maart. De Temps bericht, dat bij Torreon een veldslag is begonnen tusschen Huerta en het leger van de constitutionalis- ten. Villa zal zich bij het revolutionaire leger «oegen. N e w-Y ork, 4 Maart Sir Lionel Carden, de Britsche gezant in Mexico, is met de Olym pic van hier vertrokken Nogales, 4 Maart De kanonneerboo- ten van de regeering Morelos en Guerrero hébben de kanonneerboot van de rebellen Tampico aangevallen in de haven van To- poiobampo. Het resultaat was niet beslissend; de kanonneerfcooten van de federalisten trokken zich terug, zonder schade te hebben bekomen. De door Sir Edward Grey in het lagerhuis Afgelegde verklaring over de Mexicaansche kwestie, heeft in de Vereenigde Staten een goeden indruk gemaakt, omdat zij de bezorgd heid wegneemt, dat Engeland een buitenge woon sterke pressie op de Unie zou willen uitoefenen, om scherpe maatregelen te ne men in het geval-Benton. Intusschen duidt de verklaring, ofschoon zij zeer voorzichtig is gesteld, toch aan, dat Engeland eene kleine zwenking heeft gemaakt in de tot dusver ge volgde politiek. De Britsche regeering behoudt zich het recht voor, zelf voldoening te zoeken, wanneer daartoe gelegenheid bestaat, want de gewelddadige dood van een Britschen on derdaan maakt het haar tot plicht, te doen wat in hare krachten staat, voor zoover' de Ver eenigde Staten niet zelf de verantwoordelijk heid voor eene interventie wenscben op zich te nemen." Aan deze verklaring wordt ech ter toegevoegd, dat het voor *t oogenblik voor Engeland geheel onmogelijk is, voldoe- icmg te krijgen. Allerlei. s— Een correspondent van de „Gaulois", dïe op het oogenblik in Albanië vertoeft, geeft een weinig aantrekkelijke beschrijving van de vorstelijke residentie. Durazzo, de hoofdstad van Albanië, is niet meer dan een groot dorp, dat aan den voet der bergen Kgt. E«en enkele straat waaraan kleine win kels staan; één plein, dat echter reeds bui- jten de stad ligt; tem mar verspreide huizen tegen de bergen gebouwd, dat is alles. Zes 6 acht duizend inwoners! Geen liaven, geen kade. Dag en nacht wordt gewerkt aan de ver beteringen, die in het „paleis'' aangebracht moeten worden, maar men schiet niettemin slechts langzaam op, want de Albaneesche arbeider overwerkt zich niet graag. Het ge bouw ziet er uit als een klein tweederangs hotel. De gevel, met twee rijen van 9 kleine vensters, is naar de zee gekeerd. Men vraagt zich met groote verbazing af, waar men in Durazzo woningen zal vinden voor de gezanten, de ambtenaren enz. want rui me buizen zijn zeer schaarsch. De huiseige naren hebben evenwel schik in het geval want zij hebben de huren opgeslagen en vra gen voor woningen met 4 a 5 kleine kamers huurprijzen van 6000 en 6000 francs. De Oostenrijkscfie regeering heeft voor hare ambtenaren een der grootste huizen ge huurd en betaalt een huur van 14.000 frs. met de verplichting de onderhoudskosten zelf te dragen. De gedelegeerden van de in ternationale controle-commissie denken er over zich te Tirana te vestigen, 40 K.M. van Durazzo verwijderd. Aan verbetering van den weg tusschen beide steden wordt thans ijverig gewerkt tenminste voor zoover men van ijver bij Albaneezen spreken mag. Te Belfast worden op bet oogenblik on derhandelingen gevoerd over den bouw van een stoomschip, dat het grootste schip ter geheele wereld moet worden. Het nieuwe schip zou een waterverplaatsing krijgen van 60.000 ton. De tonnenmaat van de vijf groot ste schepen ter wereld is: de Vaterland, van de Hamburg—Amerika-lijn (in aanbouw), 5S.OOO ton; de Imperator, van dezelfde lijn, 52.171 ton; de Brittanic (in aanbouw), van de White Star Line, 50.000 ton; de Aquiiania, van de Cunard-lijn, 47.000 ton en de Olympic (White Star) 46.369 ton. Een Weensch X-st-ralen specialiteit had onlangs (het lijk van een morfinist tc schou wen. Behalve enkele voor de geneeskunde belangrijke afwijkingen, ten gevolge van het morfine-gebruik, vond hij niet minder dan 160 naalden en stukjes van naalden, die alle in het vleesch van hel rechterdijbeen staken. Waarschijnlijk had de patient herhaaldelijk bij het haastige inspuiten de naald gebroken en zag hij geen geelegenheid de naald te ver wijderen. Opmerkelijk is, dat geen der naal den een verzwering had veroorzaakt. Er heerscht op het oogenblik groote werkloosheid In de Vereen. Staten, de stren ge koude houdt nog steeds aan en het ge volg is, dat er onder de arbeidende klasse groote ellende heersdht. Gewetenlooze lei ders maken daarvan gebruik om de menig te op te ruien tot daden van gewend en de hongerige stakkers geven maar al te gaar ne gehoor aan hun ophitsende woorden. De New-Yorksche correspondent van de Daily Mail woonde een vergadering bij, waar een der spreker den menschen aan ried de winkels te plunderen en de kerkbe sturen te dwingen hun gedurende den nacht toegang te verleenen tot de kerken. Dit middel wordt trouwen? reeds druk in prak tijk gebracht. Vrijdag avond bestormde een woeste menigte na afloop van een meeting van de Industrial Workers of the World een kerk van de baptisten, waar juis# een dienst werd gehouden, en eischte, dat de kerkban ken ontruimd zouden worden, opdat de weikloozen er konden slapen.. Zaterdag avond werden de deuren van verschillende kerken geforceerd en het kost te der politie vrij wat moeite om de hon gerige en liavelooze menschen af te hou den van geweld. (Merkwaardigerwijze weten de leiders de dakloozen buiten de stedelijke koslelooze k>- gemeenten te houden, hoewel daar bijv. Za terdag nacht duizend bedden vrij waren. Zaterdag kwam te New-York 600 gede legeerden bijeen, benoemd door gouverneurs van verschillende staten, burgemeesters, or ganisaties van werkgevers en arbeiders, om het wcrkloozen-probleem te besnreken. Mitchell, burgemeester van New-York, hield een rede, waarin hij uiteenzette, dat er iets gedaan moest worden tot bestrijding der werkloosheid. Het best achtte hij den stroom •van werkloozen te leiden naar het platte land. waar nog veel werkkrachten te ge bruiken zijn. En verder stelde hij voor, een commissie te benoemen, die het vraagstuk in studie zou nemen, zoodat ten spoedigste maatregelen ter bestrijding van het euvel kunnen worden beraamd. Petersburg, 4 Maart. Op de Pachi- low-werken zijn 15.000 werklieden in staking gegaan, als protest tegen het voorschrift om heden op den gedenkdag van de vrijmaking der boeren het werk niet te laten rusten. De rechtbank te Rome heeft een brief ontvangen, waarin een broer van den huis-» knecht Beppino aangewezen wordt als den dief van het testament van kardinaal Ram- pollo. Hij moet het plan gehad hebben het aan baron Pcrrana, een zwager van Ram- polla, te verkoopen. In het oude testament waren baron en- barones Perrana als eenige erfgenamen be- n'oamd. Wegens het wangedrag van dien. baron en meer nog wegens bet bandelooze leven van diens zoon zou de kardinaal zijn. zwager in het tweede, latere, thans zoek geraakte testament onterfd hebben. Zooala zich denken laat, kan er baron Perrano dus Inderdaad veel aan gelegen zijn. dat het nieuwe testament zoek geraakte en zoek blijft Een correspondent vasn het Beridmer Taigeblatt is naar Flandersbach gegaan en heeft een bezoek gebracht aan de weduwe Hamm, de ongelukkige vrouw, die zes jaar geleden tot 14 jaar tuchthuisstraf veroor deeld is wegens medeplfocfatógheiki aan den op haar man gepleegden moord, en die eerst thans, na al dien tijd, hoogst waarschijnlijk onschuldig, gevangen gezeten te hebben, weer op vrije voeten gesteld Is en naar baar kinderen heeft mogen terugkeer en. De kiwo- ners van Flandersbach (bij DüsseidoTf) had den het startaon met bloemguirlandes ver siert!, ter verwelkoming van de onschuldig venooaxieelde. Zii heeft voorioópiig haar in trek genomen bij een harer broers, bij men ook haar moeder en haar beide kinderen, een dochtertje van 9 en een zoontje van 6 jaar, inwonen. De terugkeer van de weduwe Haanm is niet feestelijk geweest. Zij is ziek uit de gevangenis thuis gekomen en ligt thans te bed, volkomen uitgeput. Tegenover den bovengenoemd en correspondent heeft zij zich niet zeer gunstig uitgelaten over de behan deling, Ün het tuchthuis ondervonden. Men heeft haar hard laten werken, ook toen zij reeds ziek was en toen zij te zwak werd om de haar opgelegde taak te volbrengen, wer den haar, bij wijze van straf, de middagkoffie en 3 cents dagloon onthouden. Daar het geheele vermogen van Hamm door de veroordeeling aan de kinderen ge komen is, heeft de weduwe thans geen mid del vasi bestaan. De ongelukkige vrouw zal een edsch tot schadevergoeding indienen. Wanneer met de revisie van haar proces begonnen zal wonden, is nog niet bekend. Een ontzettende misdaad is ontdekt te Curaière, een dorp in het Marne-dal, waar een 17-jarige jongen zijn beide ouders heeft vermoord Reeds sedert 27 December was het echt paar Martin, waarvan de man meubelmaker was, afwezig en hun zoon André, die alleen thuis was, vertelde, dat zijn ouders naar Dyon waren, waar zij familie hadden. Aan vankelijk bestond er geen reden om aan de waarheid daarvan te twijfelen, maar toen de menschen weg bleven, begon men dat toch vreemd te vinden. Daarbij trok het gedrag van André zeer de aandacht: hij maakte groote verteringen en haalde vrienden in het huis zijner ouders, waar tot in den nacht gedron ken en pret gemaakt werd. Eindelijk waar schuwde men de gendarmen, die het huis doorzochten. Zij vonden in de benedenver dieping, waar de meubelmakerij en de woon vertrekken zijn. niets ongewoons, maar op de bovenverdieping troffen zij in een kamer, die afgesloten was en waarvan zij de deur moes ten openbreken, een vreeselijk schouwspel aan. Op het bed lagen, door lakens bedekt, de lijken van Martin en zijn vrouw, hij met 3, zij met 2 kogels doorboord. De lijken ver keerden in slaat van ontbinding, en een vree selijke lucht vervulde liet vertrek André, die bij de huiszoeking tegenwoordig was, werd terstond gearresteerd en hij be kende zijn onmcnschelijke daad Hij wa-j zeide hij den 27 December na middernacht thuisgekomen, terwijl zijn ouders reeds te bed lagen. Zijn vader maakte aanmerking over zijn laat thuiskomen, waarover hij zoo woe dend werd, dat hij z'n revolver trok en op zijn ouders afschoot. Nog denzelfden nacht had de ontaarde zoon zijn vrienden in huis gehaald en met hen gefuifd in de kamer beneden die, waar de lijken lagen. André Martin is gevankelijk naar Reims vervoerd. Een soortgelijke misdaad had plaats in 't Russische dorp Potaki, bij Kief. Daar besloot de eenige zoon van een rijken grondbezitter, zijn ouders te vermoorden, teniende in het bezit van hun vermogen te komen. Bij nacht sloop hij in de kamer van zijn moeder en sloeg haar met een bijl dood. Zijn vader kwam toegesneld en viel eveneens door de hand van zijn eigtn zoon, die daarna de honden in het vertrek liet, welke de lijken van zijn ouders verscheurden. Hij trachtte op die manier de sporen van rijn misdaad te doen verdwijnen,, maar een knecht van zijn ouders had hem het huis zien binnengaan en klaagde den moordenaar aan. P e t e r s b u r g, 4 Maart. In de shrap- nell-buizenfabriek werden heden de chef van de werkplaats, de garde-kapitein von Stahl, van achteren door een werkbaas overvallen en met twee slagen van een ijzeren staaf op het hoofd gedood. De moordenaar vluchtte: hij kwam terecht in de eleclrische machine en werd verpletterd. Het gold hier eene daad van persoonlijke wraakoefening. In Parijs is Zaterdag een belangrijke post- diefstal op de open straat en op klaarlichten dag geschied. Het is later gebleken, dat de in de rue Chauchat stationeerende postwagen een zeer korten tijd. ten hoogste drie minuten, maar waarschijnlijk niet meer dan een enkele minuut, zonder toezicht was. De beide nala tige postbeambten, een besteller en een chauf feur, die een uitstekenden dienststaat hadden, zijn geschorst. De dieven zijn niet gelukkig geweest; naast den gestolen zak lag er een, die twee millioen francs aan waarde inhield. Men heeft nog niet juist kunnen vaststellen, hoeveel en wat gestolen is; maar de aanvan kelijk genoemde som moet zeer overdreven zijn. Het merkwaardige van het geval is, dat spelende jongens buiten Parijs den ledigen postzak hebben teruggevonden, maar tevens een anderen, waarvan men zeker weet, dat de inhoud niet is verdwenen! Van de dieven ts geen spoor te ontdekken. Een Australisch geleerde, dr. Frederik Fox, is dezer dagen te Calcutta slachtoffer van zijn beroep geworden. Hij had zich te Calcutta gevestigd om proeven te nemen met een tegengif waarmede slangenbeten onscha delijk gemaakt konden worden. Tot nog toe waren al zijn proefnemingen op dieren uit muntend geslaagd. De laatste proef had liij op een geit genomen, die door een gevaarlijke slang gebeten was. Hij had het beest gered en leunde, voldaan over zijn werk, op een kist met giftig gedierte, toen een der meest ve nijnige Indische slangen hem in den pols vijf wondjes beet. Dr. Fox, die al dikwijls door slangen gebeten was. bewerkte vier der wond jes met het geneesmiddel, maar het virfde ont snapte aan zijn opmerkzaamheid. Daarna be gaf hij zich weer aan den arbeid, doch 's avonds constateerde hij verschijnselen van bloedvergiftiging en bij een nauwkeurig on derzoek van den beet ontdekte hij ook de vijfde wond. Het bleek toen te laat om het tegengif nog met kans van slagen toe te pas sen en hij stierf nog dienzelfden avond. Bremerhaven, 4 Maart. Het stoom schip Stadt Norden is in den afgeloopen nacht bij Norderney met eene groote lading meel gezonken. De geheele bemanning is geheel uit geput en ten deele ziek door de reddingsboot naar Norderney gebracht. Het 6chip is met de geheele lading gezonken De Noorsche bark „Tassmann" is in de Noordzee omgeslagen. Een stoomtraw ler redde 6 man der equipage; 13 man zou den verdronken zijn. De geredden zijn ba Adtona geland. lil de Duitsch Hollands che kapokfa- briek der firma Thomas en Voskamp te /Werden a. Ruhr, ontstond Maandagavond tengevolge eener ontploffing bij een herstel ling der verlichtingpappa raten brand, die de fabriek in asch legde. De ontploffing ver oorzaakte een hevige paniek onder de ar beidsters. Allen drongen naar de uitgangen, waardoor talrijke meisjes gewond werden. Twee van haar werden in hopedoozen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. Oost-Indtë. Kazerne-concublnaat. Volgens een legerorder, door den leger commandant uitgevaardigd, is van hooger- hand besloten het kazerne-concubinaat on der de Europeesche en Ghristen-inlandsche militairen, geleidelijk te doen verdwijnen. Om daartoe te geraken, zal in de eerste plaats v»oor de Europeesche en de Ghristen- inlandsche onderofficieren het verleenen van vergunningen tot het hebben van een con cubine In de kampementen moeten worden gestaakt, welke maatregel gepaard zal gaan met het onbeperkt openstellen voor de Euro peesche onderofficieren van de gelegenheid om te huwen Eerst wanneer voor deze categoriën van militairen dit doel geheel of nagenoeg geheel is (bereikt, zal bedoelde maatregel ook op de Europeesche en Christen-inlandscfhe korpo raals en manschappen worden toegepast. In verband met het vorenstaande wordt, ln afwachting van de verschijning der alge- meene order, waarbij de betrekkelijke voor schriften worden gewijzigd, bepaald, dat aan Europeesche en Christen-inlandsche onder officieren geen vergunning als bovenbedoeld meer mag worden verleend. Uiteraard zal niemand mogen worden ge dwongen een concubine weg te zenden, die hij met toestemming van de bevoegde auto riteit reeds heeft. Uit de Pers. Straatragalje. Een „loco-burgemeester" schrijft in het vrij-Kb weekblad De Fakkel: „In de zitting der Eerste Kamer van 20 Februari j.L heeft de burgemeester van Enschedé een verstandig woord gesproken over de baldadige jeugd en de algemeene tuchteloosheid bij ons volk. De heer Berge nia heeft bij den minister van Justitie aan gedrongen op „kort en snel recht" bij de herziening van het wetboek van Strafvorde ring. Wie de voordracht van mr. Roosegaarde Bisschop uit Londen (onlangs te Leiden ge houden) heeft gevolgd, zal het met ons eens zijn, dat het Engelsche stelsel van strafvor dering bij pofttio-overtredingen ook voor ons land in hoofdtrekken aanbeveling ver dient. De minister van Justitie maakte bezwaren, die al zeer slap klonken. Volgens Z.Exc. zijn er nadeelen aan verbonden, die in ons land zich degelijk zullen laten voelen. „In den smaak van het volk zal het misschien niet vallen. Het Nederlandsche volk is daarvoor niet aangelegd." Maar wat liggen we dan een groot eind achter bij het Engelsche volk; in elk geval zijn deze opmerkingen geen compliment aan de beschaving van een West-Europee- schen cullinrrstaot, als we meenen te zijn. De opgesomde gevallen uit de practijk, overtredingen, die de heer Bergsma, als hoofd der politie te Enschedé, heeft te be strijden in het belang der algemeene orde, zijn zulk een overtuigend bewijs voor diens klachten tegen het langzame optreden der rechtbanken, dat men zich moet afvragen Waarheen gaan wij? Als de politie niet beter gesteund wordt, kweekt men kunst matig anarchie en is niemand meer veilig op straat. Bovendien bevordert men, wat wij ook persoonlijk bijwoonden, dat de be- leedigden hun eigen rechter worden in een vorm, zooals de minister van Justitie toch niet zou goedkeuren. En als dan de politie een oog dichtknijpt, omdat ze de zelfverde- diging zeer begrijpelijk vindt, loopt zij nog gevaar, daarvoor tot de orde geroepen te worden. De held van de straat moet ont zien worden, al stelt hij zich nog zóó uit dagend en ploertig aan. De zandhoop, door den heer Van Kol in de Eerste Kamer aanbevolen, om de omlig gende ruiten te redden, pleit evenmin voor veel ernst om van onze jongens fatsoenlijke mannen te makenal dit nieuwÜchterig ver goelijken van baldadigheid bij de jeugd is flauw en levert geen resultaten op." Berichten. Dc Staatscourant van Donderdag 5 Maart bevat geene belangrijke Koninklijke besluiten. H. M. "de Koningin was gisteren voormid dag in conferentie met den minister van Bin- nenlandsche zaken mr. Cort van der Linden. Oud-minister Col 'n. H. M. de Ko ningin heeft gisteren namiddag den heer Coiijn, oud-minister van Oorlog, onlangs van zijne reis in Oost-Indië te 's Gravenhage terug gekeerd, in een particuliere audiëntie ontvan gen. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer van de Sta- ten-Generaal zijn thans ter vergadering opge roepen tegen Dinsdag 17 Maart, des voormid dags te 11 uren. De belastingontwerpen. Gister middag hield de club van Unie-liberale leden der Tweede Kamer eene vergadering over de belastingontwerpen. Generaal de Veer. Men meldt aan de N. R. Ct. het volgen de, hetgeen dit blad onder alle voorbehoud mededeelt: Gene ra al-majoor De Veer, commandant van de Albaneesche gendarmerie, zal waar schijnlijk binnenkort hier te lande terugkee- ren, daar het voornemen bestaat hem te benoemen tot inspecteur der bereden artil lerie, ter vervanging van generaal-majoof Oolgaardt, die nog vóór den zomer met ped si oen zal gaan. „Niet bestellen op Zondag." De directeur-generaal der posterijen en tekgrafió vestigt de aandacht op de bestaande gelegen*" held voor de afzenders van poststukken om den wensch te kennen te geven hun zendingen niet op Zondag te bestellen, door middel vaq; naast de postzegels te plakken strookjes, dra gende de aanduiding „Niet bestellen op Zon^ dag", welke strookjes tegen den prijs van 1- cent per vel van 50 stuks aan de postkanto ren verkrijgbaar zijn. Voor zooveel noodig wordt er hierbij op go* wezen, dat, wat de postpakketten betreft, hef verlangen van niet-bestelling op Zondag zoo-:' wel op de adreszijde van het pakket als op" de bijhehoorende kaart behoort te worden uit> gedrukt. (St.-Ct.) Een u itn o od i gin g. De burge* meester van Amsterdam heeft een uitnoodi* ging ontvangen van den gemeenteraad van Parijs om in de maand Mei een bezoek aan de Fransche hoofdstad te brengen. Verschil lende andere burgemeesters van Europeesche groote steden ontvingen een dergelijke utt- noodiging. Over het al of niet aannemen der uitnoodi- ging heeft jhr. Röell, volgens hot Hbld., nog geen beslissing genomen. Een protest In „Het Volk" teekent het Kamerlid Schaper protest aan tegen de wiize. waaron een van de Indische ..ballingen*' partijgenoot Van Kol in het orgaan „De Ex press" te lijf is gegaan. De heer Schaper is er ontsteld van: „De wijze, waarop Van Kol met modder en drek wordt gegooid, gaat alle perken te bui ten. „Antirevolutionair imperialist", „al- tandsch" „seniele-.... ex-sociaal-democraat" enz., ziehier enkele der vele kwaliGkaties, waaraan Van Kol vanwege de „redactie" (in Holland of Indië?) blootstaat. Zelfs wordt uit de anarchistische Arbeid vuil opgehaald om trent de „schatten" die Van Kol in Indië aan do inlanders heeft „ontroofd". Als lid der soc.-dem. Kamerfractie sta ik aan de zijde der bannelingen, al is op de wijze, waarop O. D. na de vergaderingen met da fractie en na de Kamerredevoeringen van Vliegen ageerde, een en ander aan te merken. Maar ik kom ernstig op tegen de meer dan brute en schimpende manier, waairop van hun zijde thans Van Kol wordt afgemaakt. Dit is waarlijk door alles heen en kan door geen partijgenoot, die Van Kol en zijn verle den kent. worden goedgekeurd. Zóó niet, Oostersche vrienden." De N. R. Ct. teekent hierbij aan: "Wij willen op het protest van den heer Scha per niets afdingen, al verwondert het ons, het in Het Volk aan te treffen. Wie met pek om gaat, wordt er mee besmet zegt men. Heb ben de bannelingen misschien te veel in Het Volk gelezen? De volgende alphabetische aanbevelings lijst ls opgemaakt voor kantonrechter te Haar lem: mrs. W. G. del Baere, kantonrechter te Woerden, P. J. Dupuy, kantonrechter te Kam pen; dr. W. P. Vis, advocaat, kantonrechter plaatsvervanger te Haarlem. Voor den dienst in Ncd.-Indië is bestemd om te worden benoemd tot telegrafist bij den radio-telegrafischen dienst van den post-, te legraaf- en telefoondienst C. C. Brandenburf te Rotterdam. Generaal De Jonge van der Halen, f Te Breda is in den ouderdom van ruim 60 jiaren overleden de gepension- neerde kolonel der artillerie A. W. de Jonge van der Halen, oud-commandant van het derde reginierrt vesting artillerie. Uitvaart Staatsraad mr. Bor rel. Men meldt uit 's-Gravenhage: Bij den lijkdienst in de Mariakerk door pastoor Jerma, geassisteerd door pater Dek ker als diaken en den zoon des ontslapenen als subdiaken, waren aanwezig de ajudant van den Prins, kapitein Ruijs, de ministers van Justitie en van Waterstaat, de Staatsra den De Neree van Babberich en Harte van Teaklenburg, oud-mi nistor Kolkman, raads heer in den Iloogen Raad mr. Kolkman, zoo mede de president en vele leden van den hoqfdraad en den bijzonderen hoofdraad der Vincentiusvereemging, waarvan mr. Borret oud-president was. Daarna geschiedde de teraardebestelling op de R.-K. begraafplaats. De vice-president van den Raad van State en de leden der afdeeling voor geschillen van bestuur waren wegens de vergadering dier afdeeling verhinderd bij de begrafenis tegenwoordig te ziin. Ter begraafplaats waren aanwezig vele staatsraden, de secretaris en een referendaris van den Raad van State, minister Cort van der Linden en mr. Henny, oud-leden van dit college, de Tweede Kamerleden Van Vuuren en Limburg, het Eerste-Kamerlld Reekers, het oud-lid der Eerste Kamer Barge, het oud-Ka-; mcrlid Passtoors, de secretaris-generaal van^ Justitie, zoomede deputatlën van het Eeretee-* ken en van de Ilaagscbe Notarissenvereenf» ginS- Begrafenis J. Waldkötter. Op Nieuw Eik en Duinen te 's Gravenhage werd gisteren onder vele blijken van deelneming ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer .T. Waldkötter, ln leven refe rendaris aan het Departement van Finan* ciên. 1 Met den thesaurier-generaal mr. dr. A. valt? Gijn. wachtten tal van hoofd- en verdere de-i partements-ambtenaren. chefs van onderschei* dene afdeelingen en oud-hoofdambtenaren, ou der wie het Tweede Kamerlid mr. Patijn, ter begraafplaats den rouwstoet op. Boden van hel departement gingen als slippend ra gert ter weerszijden van den rouwwagen. Aan de groeve huldigde In de allereerst^' plaats mr. Van Gijn den ontslapene als een hoogst verdienstelijken ambtenaar, voor wteü* den ganschen dag werken een behoefte wai,' gedreven als hij werd door een sterk gevóél van pliclitsbetrachting en door de zucht onf' het werken van anderen te verlichten. Btj hem stond op den voorgrond hoe hij ®t beat. anderen kon helpen en vooruit brengen. Dat hij zelf van den rang van tweede-klerk op-^ klom tot dien van referendaris, op betrekke lijk nog jongen leeftijd, is het bewijs, dut men

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2