BINNENLAND. dediging nit te spreken, heb ik besloten den Rijksdag te ontbinden en in het gehecle rijk Verkiezingen voor eene nieuwe Tweede Kamer te gelasten. Ik zal later het tijdstip bepalen Voor het bijeenkomen van den nieuwen rijks dag. j Het Zweedscke telegraafbureau maakt het protokol bekend van dc zitting van den staats raad van S Maart, waarin de minister van oor log Hammerskjöld zijne voordracht over de landsverdediging heeft toegelicht Daarin Wordt gezegd: \an veel gewicht is de winier- opleiding; daarom moet eene doorloopende rekrutenschool van 250 dagen uiterlijk in het begin van November beginnen. Verder moe ten verschillende oefeningen gehouden wor den en moeten maatregelen genomen worden tot beveiliging tegen verrassende aanvallen door zee- en landversterkingen. Door verla ging van den dienstplichtigen leeftijd moet eene lichting gewonnen worden. Bij de vloot fa een hoofdbestanddeel de kustvloot, die uit minstens twee divisiën pantserschepen, elk van vier schepen, alsmede torpedobooten en onderzeeërs, moet bestaan. Tot bestrijding van de hoogere kosten is eene groote lands- verdcdigingsbelasting noodig op de groote vermogens en inkomens. Eene voordracht lot hervorming van de militaire justitie is mede ingediend. Het protokol eindigt met eene verklaring van den koning betreffende de ontbinding van de Kamer. De koning verleent zijne toestem ming tot de voordracht van den minister in de overtuiging, dat slechts daardoor de vrijheid en onafhankelijkheid van het land kan wor den gewaarborgd. Het streven naar de per soonlijke koninklijke macht bezielt hem geens zins; hij zal zijn verantwoordelijk ambt ook verder In den geesf -an d<» crondwet vervullen. Spanje. Madrid, 5 Maart. Generaal Villa y Vll- late is benoemd tot kapitein-generaal van Cat a Ion lé. Oostenrijk. \V e e n e n, 6 Maart. In het huis van af gevaardigden voerden verscheidene Czechische afge\aardlgden het woord over den politie- ken toestand. De voorzitter bracht hen onder het oog. dat het in strijd is met het reglement van orde, daarover te spreken voordat de agenda was afgedaan, en ontnam hen het woord. Daarop ontstond een groot rumoer, :oodat de zitting moest worden geschorst De Wiener Zeitung bevat een brief van den keizer aan den stadhouder van Galicië Kori- towski, waarin de keizer zijne groote voldoe ning uitdrukt over de welgeslaagde overleg gingen over de nieuwe regeling der samen stelling van den landdag en den stadhouder ziine bijzondere waardeering en zijn warmen dank betuigt voor zijne bemoeiingen om dit werk tot stand te breneen. RumeniS. Bukarest, 5 Maart. Daar de koningin het gezicht heeft teruggekregen in het linker oog, nadat dit van de staar was geopereerd, fa het rechteroog eveneens gconereerd. Ook deze operatie fa volkomen geslaagd, Eene nota van Beuter vermeldt, dat de kroonprins van Griekenland zich wederom tegen het einde van blaart naar Bukarest zal begeven en dal dan zijne verloving met prin ses Elisabeth, de dochter van den kroonprins van Bumenië, officieel bekend zal worden ge maakt. In het voorjaar zullen de kroonprins van Rumenlë en zijn zoon. prins Carol, zich naar Petersburg begeven om een bezoek te brengen aan den Keizer van Rusland. Men gelooft, dat het doel van deze reis zal zijn het sluiten van een huwelijk tusschen prins Carol eD eene dochter van den czaar. Servië. Volgens overeenstemmende inlichtingen van Servische en Turksche zijde, is in de weder- zijdsche standpunten ten aanzien van de kwes- tiën van het vredesverdrag, waarover nog ver schil bestaat, eene gewichtige toenadering ver kregen. De kwestie van de vakoefs schijnt ge regeld te zijn, want de Servische gevolmach tigde heeft in beginsel de aflossing van de vakoef goederen aangenomen, terwijl Turkije er in heeft toegestemd, dat de Serven het recht van voorkeur bij de aflossing zullen hebben. Servië ziet er van af. dat het mausoleum van sultan Moerad onder het protectoraat van den koning moet worden gesteld. Turkije geeft den eisch prijs van de ex-territoraliteit van het mausoleum. liet personeel voor de bewaking van tiet mausoleum zal worden aangesteld door den Servischcn oppermufti. De Turksche taal zal in de mohammedaan- tche volksscholen worden toegelaten. Servië erkent de particuliere goederen van het Turk sche keizerlijke huis. Ten aanzien van de mufti's wordt de for mule van het Turksch-Grieksche verdrag er kend. De Serven nemen de bevoegdheid van de mufti's voor testamenten nog niet aan. De Servische rechtbanken zullen voor de rechter lijke beslissingen van de mufti's de hoogere Instantie vormen. Over de vraag van het optlerecht van de uit Vieuw-Serviê afkomstige en in Turkije geves tigde personen en de erkenning van de Ser vische vrome stichtingen en de reciprociteit voor de Servische scholen en gemeenten blijft nog verschil bestaat Dat heeft echter den Ser- vischen gevolmachtigde Stefanowics niet weer houden, naar Belgrado te berichten, dat hij nadere instructiën afwacht voor de volmacht lot onderteckening van het verdrag. Albanië. Triest, 5 Maart De vorst en de vorstiu van Albanië zijn heden morgen hier aangeko men. De kustbatterij, het Oostenrijksche eska der en de vreemde oorlogsschepen losteu salvo's ter begroeting. De vorst en de vorstin werden plechtig ontvangen door den gouver neur prins Hohenlohe, de hoogste burgerlijke en militaire ambtenaren, de commandanten van de vreemde oorlogsschepen en eene eere compagnie. De gouverneur begroette het vor stenpaar en stelde de hooge autoriteiten voor. De vorst inspecteerde de eerewacht, aan wel ker hoofd een muziekkorps was opgesteld, dat het Albaneesche volkslied speelde. De vorst Uet rich daarop de Albaneesche deputatie en de leden van de Albaneesohe kolonie in Triest Voorstellen, die hem eene warme ovatie brach ten bij hun tocht van het station naar de aan legplaats. Het talrijke publiek juichte den vorst en de vorstin toe, die zich begaven aan boord **o hM jacht der Oostenrijk ache marine Tau rus. Op hot oogenblik van verlrök van de Tau rus werden weer salvo's gelost door de artil lerie. Triest, 6 Maart. De Taurus, met den vorst en de vorstin van Albanië aan boord, fa om 5 uur namdtitiaigs vertrokken naar Du razzo, onder escorte van de Bruax en de Glou cester. Een bewijs van het aanzien, dat Essad Pa cha onder zijne landgenooten geniet, brengt de correspondent van de Vossische Ztg. te Durazzo. Hij bericht de aankomst in de stad van 160 man gendarmerie uit Zuid-Albanië en voegt daaraan toe: „Het plan was voor de terugkomst van Essad en de aankomst van den vorst de door Essad in Durazzo geor ganiseerde gendarmerie door de in Valona door Nederlandsche officieren geoefende manschappen te vervangen, opdat Essad in Durazzo geen militairen steun meer zou vin den. Men zeide tot de gendarmes van Essad, dat het vaderland hen riep naar de zuidgrens lot bezetting van Epirus, waarom zij naar het zuiden zouden worden overgebracht. De gen darmes weigerden echter, dit bevel na te ko men, en verklaarden onder bedreiging van de hun vreemde Nederlandsche en Albanee sche officieren, dat alleen Essad hen had te bevelen, die hun voor zijn vertrek had ver klaard, dat hij de toezegging had,.dat gedu rende zijne afwezigheid alles zou blijven zoo als het was. Athene, 6 Maart Frassari is aan de Albaneezen overgegaan. Minister-president Venizelos heeft in de Kamers in antwoord aan de hoofden der oppositie, die de regeering aanvielen we gens hare houding in de kwestie van Epi rus, veiklaard, ch.t hij verplicht was de be sluiten van de t ent ie van "Londen uit te voeren. Weenen, 5 De Albanische Korrespondenz be:! uit Valona: Zo- graphos heeft een Albaneeschen notabele ge zonden om te onderhandelen met de Alba neesche regeering over de waarborgen, die kunnen worden gegeven voor het bouwen van Grieksche scholen in Albanië en voor de Inlijving van Grieksche elementen in de Albaneesche gendarmerie. De voorlooplge regeering van Epirus is gezind, als de voor stellen gunstig worden opgenomen, de door de conferentie te I.ondcn vastgestelde gren zen te erkennen. Deze Albaneesche notabe len moet reed sin Valona zijn, en in de di plomatieke kringen 7e "Weenen loopt heden het gerucht, dat de hier genoemde waar borgen onverwijld zullen worden gevraagd aan de mogendheden. Vereen Jgde Staten. Washington, 5 Maart. Dc aannemitig door staatssecretaris Brvan van de uitnoodi- ging om Santiago de Chili in September a.s te bezoeken in verband met het samenkomen van de vijfde Pan-amerikaansche conferentie, heeft groote belangstelling verwekt onder de diplomaten van Latijnsch Amerika. Bryan is voornemens de heenreis te doen langs de west kust en de daar gelegen staten te bezoeken. De terugreis zal hij doen langs de oostkust; hij zal dan stil houden in Argentinië, Uruguay en Brazilië. Washington, 5 Maart In een ver- eenigde zitting van het congres bracht pre sident Wilson persoonlijk eene boodschap in, waarin hij een warm beroep doet op het con gres ora de eer van de Vereenigde Staten hoog te houden, door de bepaling van de Panama- wet op te heffen, die de Amerikaansche kust vaarders vrijstelt van de Panama-kanaaltol- len. Hij betoogde met aandrang de rechtvaar digheid en wijsheid der Intrekking van deze bepaling en verklaarde, dat de vrijstelling zou zijn eene verkeerd opgevatte economische po litiek en eene handeling in strijd met het En- gelsch-Araerikaansche verdrag van 1901 (hel Hay-Pauncefote-verdrag). Dadelijk nadat de boodschap van den pre sident was gelezen, diende Chilton bij den Se naat een wetsontwerp in om den president te machtigen de vrijstellinssbepaling te schorsen. Mexico. Nogales, 5 Maart Carranza heeft aan de commissie, die hij heeft benoemd ora on derzoek te doen naar den dood van Benton, opdracht gegeven om ook het geval van Bauch te onderzoeken. Brazilië* Rio de Janeiro, 5 Maart Gisteren avond liep het gerucht, dat tengevolge van eene stormachtige zitting van de militaire club en wegens den toestand in den staat Ceara be sloten is den staat van beleg af te kondigen in Rio de Janeiro. De nacht is in onzekerheid voorbijgegaan, zonder dat de regeering offi cieel het bericht heeft bevestigd. De troepen bewegingen duidden echter vrij duidelijk aan, dat bijzondere voorzorgmaatregelen zijn ge nomen door de -.•utoriteiten. Hedenmorgen werdt bevestigd, dat de staat van beleg is afgekondigd in Rio de Janeiro, Nistaroy en Petropolfa. Zuid-Afrika* Kaapstad, 6 Maart In het lagerhuis voerden de leden van den Labour party ob structie tegen de Indemnity bill, door voor te stellen de namen van de gedeporteerden één voor één te schrappen van de lijst, waar op zij vermeld ©taan als ongewensdhte per sonen. Alle voorstellen werden verworpen en de lijst werd aangenomen na eene zitting, die 24 uren ftohtereen duurde. Allerlei. Het Hof van gezworenen te Nantes heeft den 15-jarigen Marcel Redureau, die op 30 September te Bas-Briace den boer Mabit, diens vrouw, moeder, drie dochtertjes en dienstmeisje heeft vermoord, omdat hij hen „niet mocht lijden", veroordeeld tot 20 jaren tnchthuisstraf. Te Parija zijn de gebroeders Robert en Pierre Loonen gearresteerd, verdacht van op lichterij- en chantage. Zij zijn de zoons van één der grootste fabrikanten uit het Noorder departement, die, toen hij «enige jaren gele den stierf aan zijn 4 kinderen een kapitaal van 10 millioen naliet. Robert en Pierre, die t© Parijs woonden, hebben hun 2$ millioen er in vrij korten tijd doorheen gejaagd «n, om hun vorstelijk* levenswijse te kunnen voort zetten, maakten zij zich aan allerlei oplich terijen schuldig, kochten juweelen, meubelen en andere kostbare dingen, verkochten die weer en betaalden de leveranciers niet. Ro bert is getrouwd geweest met een rijke Ame rikaansche, wier vermogen hij eveneens ver kwist heeft en die zich daarop van hem heeft laten scheiden. Hun oplichterijen liepen ten slotte zoo hoog op, dat de justitie er in ge mengd werd en reeds moesten z;ij voor de cor- rectioncele rechtbank verschijnen, doch men had hen nog op vrije voeten gelaten, toen fei ten aan het licht kwamen, die tot hun arres tatie hebben geleid. Robert had een aanzienlijke dame, die hem meermalen geld geleend had, maar omdat hij nooit iels teruggaf ten slotte haar beurs voor hem sloot, een dreigbrief geschreven, dat hij eenige geheimen van haar zou openbaar ma ken, wanneer zij niet onmiddellijk geld zond. De dame liet zich evenwel niet bang maken: zij riep de hulp van een advokaat in en deze deed een aanklacht wegens chantage. Pierre werd gearresteerd op klacht van een juwelier, die hem een paarfanoer van 25 000 francs waarde had toevertrouwd, waarvoor hij gezegd had een kooper te welen. Hij ver kocht het paarlsnoer inderdaad maarvoor 12.000 francs, die hij- in één nacht aan de speeltafel verdeed. Do beide millioennairs- zoons zitten nu in de gevangenis .,La Santé" Een andere diepgezonkene van hooge af komst werd te Parijs op straat ingerekend. Hij was in een linnenwinkel aan de roe dTm- sterdam. waar hij voor 20 francs gekocht had. Hij betaalde met een vreemd geldstuk, dat hij voor een Engelsch pond uitgaf en waarop de goedvertrouwende winkelier hem 5 francs terugbetaalde,, doch toern hij- even later het „pond" wilde wisselen bleek het een vergulde shilling te zijn. Nog dienzélfden dag ontmoet te dc winkelier zijn" oplichter op straat en deed hém door de politie oppakken. Op het bureau bleek hij de zoon van een admiraal te zijn. Het jongmcnsch, 27 jaar oud is al 17 maal wegens diefstal, oplichterij en het uit geven van vnlsch geld veroordeeld. "Weenen, 5 Maart. Drie officieren en elf Tiroolsche scherpschutters zijn bij Gorna- goi door eene lawine overvallen. Het red dingswerk fa begonnen. Innsbruck, 5 Maart. De militairen, die door de lawine in het Ortler-gebergte werden overvallen, waren 20 in getal. Vijf werden gered, 15 worden vermist. De Staatscourant van Vrijdag 6 Maart bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Goes W. J. Noordhoek. thans leeraar aan de H. B. S. te Ter Neuzen; benoemd tot luitenant-kolonels: bij het 5e reg. veld-artillerie de majoor Jhr. E. H. J. Storm van 'sGravesande van het korps; bij het le reg. vesting-artillerie de majoor K. C. Ketner, van het korps; benoemd tot burgemeester van Beegden F. P M. Cann. erkend en toegelaten als vice-consul van Li beria te Rotterdam, de heer J. M. Kolff j op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid, tevens voorzitter, van den voogdijraad te Leiden, aan mr. J. E. Heeres, onder dankbetuiging- voor de als zoodanig be wezen diensten benoemd tot lid, tevens voorzitter, van den voogdijraad te Leiden, mr. dr. J. Schokking, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Lei den, wonende aldaar herbenoemd tert lid van gemelden voogdij raad, J. A. M. A. Grondhout, met bepaling, dat deze herbenoeming moet gerekend worden te zijn ingegaan op 10 Dec. 1913 benoemd tot lid van meergemelden voogdij raad, mevrouw A. C. Montagne, geboren van der Lee, wonende te Leiden benoemd tot lid van den voogdijraad te Hee renveen, J. Andre», inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, wonende te Heerenveen op zijn verzoek, met ingang van 1 April a. s., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kan tonr ecjxt er-plaatsvervanger in het kanton Doesburg, aan W. C. Cats, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan S. Tön- jes, timmermansknecht in dienst van P. Boon stra, timmerman en aannemer, te Menaldum (gemeente Menaldumadeel). Het bericht uit Frankfurt a/M. dat de Koningin dit voorjaar op Hohemark zou verblijven wordt tegengesproken met herin nering aan het voornemen der Koningin om de maand April op het Huis ten Bosch door te brengen. "W. J. O u d e n d ij k. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de heer W. J. Oudendijk, regeerings-adviseur voor Chineesche zaken in Nederlandsch-Indië, eervol is ontheven van deze tijdelijke betrekking. Thans verneemt de N. Ct., van terzijde, dat dit verband houdt met zijn spoedig te verwachten benoeming tot consul-generaal voor Brazilië, met den per soonlijken titel van gezant. De heer Oudendijk behoort n.L tot onze beroepsconsuls, terwijl van zijn langdurige ervaringen omtrent Chi neesche aangelegenheden, door hem als tolk en tijdelijk zaakgelastigde te Peldng opge daan, partij is getrokken om de Nederl.-Indi- sche regeering van raad te dienen voor haar gedragslijn ten opzichte der aldaar gevestigde Chlneezen. De heer P. Delvlncourt, die gedurende acht jaren secretaris der Fransche legatie te 's Gravenhage was, is benoemd tot gezant der Fransche republiek te Santiago de Chili. De tijdelijke consul te Sydney de heer Unfoer wordt aldaar vast consul nu daar een bercokiigde consulaire post ingesteld is. Tweede Kamer. Voor aldee- lingsonderzoek in de Tweede Kamer op 17 de zer zijn, behalve de woningwetwijziging en het opcentenwetje o.a. nog aangewezen: aanleg locaalspoorweg Stads-Kanaal—Duitsche grens, zoutaccijns, wering van aard appelen ziek te, ouderdomsrenten, pensioenregeling personeel Centraalspoor, uitbreiding universiteitsge bouw Leiden; pensioenwetten voor land- en zeemacht. Statenverkiezing in 01de- broek. Men schrijft aan De Ned.: De strijd om de opengevallen plaats in de Staten van Gelderland, ontstaan door 't af treden van jhr. Van Asch van Wijck, is in vollen gang. Dat van rechtsclie zijde gevoeld wordt, hoe belangrijk deze verkiezing is met 't oog op de Eerste Kamer, blijkt uit het feit, dat de voormannen der Christ.-Hist. en Antl- rev. partijen naar hier komen, om den kiezers er op te wijzen, dat zij alle krachten moeten inspannen dezen zetel te behouden. Deze week treden in 't district op de heeren mi. J. An kerman, L. F. Duymaer van Twist( prof. mr. Diepenhorst, prof. dr. H. Vlsscher, dr. E. J. Beumer, mr. V. H. Rutgers, dr. J. Schokking. Dinsdagavond sprak mr. Ankerman te Heer- de voor een stampvolle vergadering, die tot middernacht duurde.. Voor de vrijzinnigen trad als debater op het Kamerlid, de heer P. Otto. Haagsche raadsverkiezin gen. Bij de gisteren ten raadhuize van 's Gravenhage gehouden verkiezing werden car.didaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad: in district I (vacalurc-Ter Laan) de heeren: L. Buurman (S. D. A. P.): W. J. E. H. M. de Jong (U.-L.); M A. D. H. Sehalekamp (a.-r.); L. L. II. de Visser (S. D. P.) In district III (vacature-De Meester en -Van Malsen): L. Buurman (S. D. A. P.); mr. A. C. Crena de Jongh (U.-L): J. M. Maurv (r.-k.); \V. A. T de Meester (U.-L.); dr. W. W. Yan der Meulen (V.-L.); H. Neutéboom (S. D. A. P.); N. A. de Niet (a.-r.): Th. G. G. Yalette (V.-D Uitnoodiging. Naar wij verne men heeft, evenals zijn ambtgenoot te Am sterdam, ook de burgemeester van 's Gra venhage eene uitnoodiging ontvangen van den gemeenteraad van Parijs om in de maand Mei een bezoek aan de Fransche hoofdstad te brengen, tegelijk met de bur gemeesters van eenige'andere groote buïten- landsdhe steden. Over het aannemen van de uitnoodiging heeft jhr. van Karnebeek nog geen beslis sing genomen. Haagsche Hoofdambtenaren. Met ingang van 1 Juli e k. zouden overeenkom stig het Ambtenarenreglement wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd o.a. voor eervol ontslag in aanmerking ko men. de directeur der Haagsche Duinwater leiding. de heer Th. Slang, de directeur der gemeentewerken, de heer L A. Lindo, en dc havenmeester, de heer H. van der Velden. Daar evenwel naar het oordeel van B. en W. het gemeentebelang door het ontslag van ge noemde ambtenaren ernstig zon worden ge schaad, hebben zij voorgesteld hun diensttijd nog met een jaar te verlengen, zulks met toe passing van de betrekkelijke uitzonderingsbe paling van het Ambtenarenreglement. Gelijk voorstel hebben zij gedaan ten opzich te van den hoofdinspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht, den heer J. Bodaan, die thans bij ontstentenis den directeur van genoemden tak van dienst vervangt De kapitein ter see ter beschikking de Boog wordt met 16 dezer gedetacheerd hij het Departement van Marine. De heer Douw es Dekker c. g. In een ingezonden stuk in Het Volk komt de heer Douwes Dekker op tegen hetgeen de heer Schaper schreef, naar aanleiding van de wei nig vriendelijke uitdrukkingen in de Express aan het adres van den heer Van Kol gericht. Verschillende gezegden van den heer Van Kol worden aangehaald en de heer Douwes Dekker komt tot de slotsom, „dat de Express bet bij den heer Van Kol toch nog aflegt in virtuositeit van „afmaken". Vijfde Groo t-N e d. 61 u d e n- tencongrcs. Het 6e GrooU-N-ed. Studen tencongres zal 4, 5 en 6 April te Gent wor den gehouden. De leiding van het congres is in handen van de afdeeling Gent van het A. N. V. Tot de feestelijkheden behooren o.a. twee voordrachten over de Vlaamsche Bewe ging, een groot beiaardfeest meft Jef Denijn van MecheLen, optocht door de stad met muziek, feestmaal met kroegjool, een opvoe ring van Hooft's „"Warenar", een voordracht van dr. C. Colenbrander uit Leiden over de Beteekenis van 1814, enz. Sarphati-tentoonstelling. Naar men ons meldt zullen dr. Rosenzweig en de bekende verzamelaar Hartkamp naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van het Paleis voor Volksvlijt ln Augustus van dit jaar «ene tentoonstelling organiseeren, waar zooveel mogelijk alles zal bijeen gebracht worden, hetgeen betrekking heeft op dr. Sarphati, als een hulde aan den eigenlijken stictiter van het gebouw. Een nieuw droogdok. Op het terrein bulten de Oranjesluizen, waar de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam Eiï vorige jaar het Soerabajadok heeft gebouwd, ls deze week een aanvang ge maakt melt de voorbereidende wertkzaamhc den voor den bouw van een nieuw dok. Het zal 13 000 ton lichtvermogen hebben en is bestemd voor "Wilton's Scheepswerf en Machinefabriek, te Rotterdam, die het in eigen exploitatie zal nemen. (N. v. d. D.) Het Pretoriusplein. Naar de Tel verneemt, heeft de Naamlooze Vennootschap Maatschappij Ringvaart, eigenaresse van het Pretoriusplein, le Amsterdam, opdracht gege ven aan den architect den heer Harry Elte, plannen te ontwerpen voor de bebouwing van het Pretoriusplein, en is deze daaromtrent reeds met het gemeentebestuur in overleg ge lreden. Neutraal teg«n „eer en deugd". In eene propaganda-vergadering voor de vereeniging „Voor Eer en Deugd", gehouden te Eindhoven, vroeg een der le den, of het lidmaatschap vereenigbaar was met het lezen van nidt-leatholieke bladen. De ze vraag werd door den kantonrechter onfa kennend beantwoord. Slechtere voeding der land bouwers. De gezondheidscommissie in den kring Winterswijk wijst er in haar Jong ste jaarverslag op, dat de voeding der plat telandsbevolking niet zoo goed meer fa als vroeger. Door Eet zuivelbedrijf wordt thans op de boerderij zuinig met melk omgespron gen, de margarine doet haar Intrede, eieren worden naar de markt ge/bracht, in plants van brood uit eigen verbouwd graan be reid, gebruikt men bakkerswaren van ver schillende meelsoorten gebakken. De com- missie acht het gewenscht betere begrippen omtrent de -voedingswaarde van verschil lende levensmiddelen onder de bevolking bekend te maken. WIELRENNEN. Jaap Eden is zich al eenige maanden aan 't oefenen. De N. R. Ct. heeft hem gesproken en toen vertelde hij hoe hij zich met J. Tulleken oefent op de tandem en hoe zij Dinsdagmiddag den afstand Noord wijk—Haarlem (21,500 Meter) hadden afgelegd In i uur. Op een gewoon rijwiel, geen racecar alzoo, had hij den afstand AlfenHaarlem gereden in 1 uur 5 min «tien en Amsterdam—Haarlem over Sloten in 38 minuten. Hij en Tulleken zullen eerstdaags wanneer er een wedstrijd wordt uitgeschreven te Am- c'<*rdam of Do»* Haag uitkomen, op de tandem, Eden zelf op het enkele wiel. Jaan voelt zich. volgens zijn zeggen krachti ger dan ooit. niettegenstaande zijn bijna 10- jarigen leeftijd. Hij krijgt eerstdaags twee racewielen In zijn bezit. Met Tulleken gaat hij van den zomer ook aan kopp^lwedstrtiden deelnemen Nicht rauohen. Een der lezers van de Maasbode schrijft: Als een niet onaardige variant op de aan bangige rechtszaak van den Utrechtschen stu dent, die zich in Nederland liet verbaliseeren wegens rooken in een coupé met het opschrift „nicht rauchen", deel ik u een bijna gelijk feil mede. dat eenige dagen geleden op de lijn Bud el—Antwerpen plaats vond Twee burgemeesters, een Nederlandsche en een Belgische, de eerste van Buggenum, de andere van LiUe-St. Hubert, namen plaats in een coupé 2e klas met het bordje: ,,für nicht- raucher". De Nederlander rookte een sigaar, de Belg de in België meer gebruikelijke houten pijp. Daar treedt de conducteur binnen: Messieurs, dans ce compartiment 11 est interdit ïTc fumer. Dc Nederlander, met echt Nederlandsch bur- gemeesterlrjk plichtsbesef, legt z'n sigaar neer; de Belg smookt voort uit zijn dampende pijp. Do conducteur richt zich met nadruk lot den onvrillige: Et vous, monsieur? Wraarop deze, zonder om te kijkent Ikik doet 't nie. De garde dreigend af. Aan het volgend station komt hij terug, ver gezeld van een collega: Menieiër, as ge nie dadlik uitscheldt me amooke, dresseer ik ouw op las va m'n chef proces-verbaal. En de ander, onverstoorbaar flegmatisch, zonder omkijken: Moak de komplemente an ouwe chef, da *k et schon vertik. Beide garden In nog grooter verbolgenheid af. Weer een statie verder treedt een breed ge galonneerde, begeleid door de twee garden, den volgedampten coupé binnen: Meneer, idet-alleen verbaliseer ik u, maai bij de eerste halte laat ik u door mijn mannen uit de coupé zetten. Waarop de rookende delinquent, hem nu vlak in de oogen kijkend: En die de courage heeft, ook maar een vinger naar me nlt te steken, krijgt van mij 'n opstopper en 'n proces-verbaal En zich oprichtend ging hij voort: In de -Belgische wet op de spoorwegen staat uitdrukkelijk, dat in elk compartiment, waar niet gerookt mag worden, een duidelijk opschrift zij in de twee talen: „Verboden te rooken" en „Defense de fumer" Waar is hier ergens dat nog wel tweetalig opschrift? In druipstaartende processie trok het drie tal af. De Belg dampte door tot Antwerpen. Hij bleef ongemoeid en ongeverbaliseerd. Typografenstaklng. Naar men verneemt is gisteren te 's-Herbogenbosdh onder vijf drukkerij-personeelen een staking uitgebroken. Deze staking omvat 120 man. De dagbladen „Het Huisgezin" en de ,,'s-He.r- togenbossche Courant" verschijnen heden in klein formaat. Omtrent deze staking vernemen wij nog het volgende: Aanvankelijk kon geen overeenstemming worden verkregen door de patroons, leden van de R. K. Provincialen Bond van Drukkers patroons in Noord-Brabant. In hoofdzaak over art. 3D van het collectief landelijk contract. Woensdagmiddag is men 't er «over eent ge worden cn men heeft den werklieden toen een ontwerp-contract voorgelegd, waarin de pa troons zoo deelt men van deze zijda. mede heel wat concessies hebben gedaan. Om trent één punt kon men het echter niet eens worden. De werklieden hebben den patroons hierop geen tiid gelaten om er nogmaals over te vergaderen, zijn Woensdagavond bij kaar gekomen en gistermorgen in ©taking gegaan. t Bij alle drukkerijen, aangesloten bij den Zui delijken Bond werd de staking geproclameerd. De beide bladen komen intusschen, rij het ooi' met beperkten Inhoud, uit De sla ger ©staking te Harilü- gen. In den stand der staking ia het export-, slagersbedrijf is voor de werklieden een OU«- gunstige wending gekomen, doordat het den patroons gelukt fa<«en 8-tal werkwilligen &en te stellen. Daardoor zijn de patroons er la geslaagd, het aangekomen vee tijdig geslacht te krijgen, zoodat de verzending met de En» gelsche booten gisteren aki gewoonlijk kott, plaats vinden. De staking te Almelo. Bet conflict in de Almelosche kleedlnginduitrW duurt nog steeds voort. En de stakers Xiijgti, naar -Het Volk" meldt, hulp van buiten f

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2