BINNENLAND. KOLONIËN, toestemming van de Hongaarsche regeering wordt daarom gevorderd voor de afkondiging |n Oostenrijk buiten medewerking van het parlement. Men verwacht echter niet, dat het köbinet-Tisza daartegen bezwaar zal maken. Rusland. Party», 8 Maar t De Temps verneemt uit petersburg uit volkomen zekere bron, dat de keizer den wensch zou hebben uitgedrukt, dat de nieuwe versterking van het leger met 90.000 plan, die aan Delcassé is toegezegd, zou zijn 111.000 man. Dit zou na verloop van drie jaren met de Jaarlijksche versterkingen van 25.000 man, die verleden jaar door de rijksdoema zijn gevoteerd, een» versterking opleveren van 408,000 man. Servië. Belgrado, 7 Maart. De minister van financiën verklaarde in de skoepsdhtina, dat de meeste uitgaven in 1914 gedekt worden door de gewone ontvangsten, behalve die tot ondersteuning van de Invalieden. De minister kondigde aan, dat een net van ge- meenschap8wegen in het nieuwe gebied zal worden aangelegd en dat de versterking van het leger zal worden voltooid. De minister sprak met een zeker pessimis me over de moeielijkheden. die de regeering zal hebben te overwinnen in het bestuur van het nieuwe gebied. De eerste zorg zal zijn de regeling van de agrarische kwestie en de aanleg van wegen en spoorwegen. iMen zal beginnen met den aanleg van een spoorweg van Monastir naar Uskub. Daar het Servische tarief van invoerrechten thans hooger is dan dat van de aangrenzende lan den, kan men een levendigen smokkelhandel verwachten; om dien te onderdrukken, wordt eene belangrijke vermeerdering van het per soneel van grenswachters gevorderd. De minister drukte de hoop uit, dat het land, dat de nieuwe landstreken heeft weten te veroveren, ook alle moeielijkheden van ad ministratieven aard zal weten te ovenvin nen. Montenegro. In de stoepsch/tina is het debat geopend oyer de invalldenwet. In de heide laatste oorlogen zijn 2426 Montenegrijnen gevallen; later zijn nog oan de bekomen wonden 177 personen bezweken en 626 zijn invaliden geworden. Tot dekking van de pensioenen en ondersteuningen worden jaarlijks ruim 700.000 mark gevorderd. Cettinje, 8 Maart. Het gerucht loopt, dat gisterenmorgen te Sjenekos, bij de Boe- nisch-Montenegrijnsche grenzs, een incident is voorgekomen betreffende een gebied, dat betwist heette te zijn, tusschen een Oosten- rijksch detachement en een Montenegrijnschen grenspost Men is nog niet in het bezit van authentieke inlichtingen. Turkije. Konstantinopei, 7 Maart Er is geen enkel nieuw bezwaar gerezen tegen het urksch-Servisch vredesverdrag, waarvan de tekst naar Belgrado gezonden is. Het verdrag aal in het begin van de volgende week on- derteekeikd kunnen worden. Konstan Vinopel, 7 Maar4. Het Vredesverdrag tusschen Turkije en Servië zal overmorgen onderteekend worden. Naar aanleiding van de aankondiging van de Grieksche regeering, dat zij de inkomsten uit de belastingen van tollen van Saloniki en Kavella bestemd voor den dienst en de lee- ning van 600 millioen, hebben de Turksche leden van de Parijsche financieelen commis sie beraadslaagd over den toestand, die daar door in 't leven is geroepen. "Want deze in komsten waren reeds bestemd voor verschil lende leeningen, die vroeger door Turkije waren opgenomen. Tengevolge van deze beraadslaging heeft de minister van financiën geseind aan Djavid Bey in Parijs en uitdruk kelijk geprotesteerd tegen het geven van eene bestemming Yan deze Inkomsten, die in strijd is met de rechten van de houders van Turk- fiche schuld en van Turkije. Deze rechten moeten onaangetast blijven tot aan de defini tieve regeling van de kwestie der aansprake lijkheid voor de Turksche staatsschuld. De minister van financiën heeft Djavid Bey opge dragen de Fransche regeering te verzoeken om handhaving van de rechten der houders, die in beginsel door de commissie bekrach tigd zijn. Volgens een bericht uit Smyrna neemt de boycot tegen de Grieken eene groote uitbrei ding aan. Voor de Grieksche winkels zijn posten opgesteld, om den verkoop van goede ren te beletten. De toestand wordt met iedereD dag erger. AlbanIS. Dnrazzo, 7 Maart. De vorst en vorstin werden bij het aan land gaan ontvangen door Essad Paoha, de autoriteiten en gene raal de Veer, het hoofd van de gendarmerie. De voorzitter van de internationale controle commissie gaf zijne volmachten over aan den vorst Er heerecht eene algemeene geest drift. Belgrado, 7 Maart De Samo Uprava zegt in een hoofdartikel, dat het overleg over de bijzonderheden tot uitvoering van het plan om eene onzijdige Servische haven in Albanië aan te leggen, de eerste kwestie zal zijn, waarbij de werkelijke gezindheid van de offi- Sleele vertegenwoordigers der beide landen tal blijken. Gegeven zijnde het groote eoono- lasche belang, dat de aan te leggen spoorlijn al hebben voor Albanië, zal de overeenstem ming ongetwijfeld vhig en gemakkelijk tot fitand komen. Het blad drukt de hoop uit, dat het gemeenschappelijk belang, dat aan de taak vertxmden fa, zal toelaten, dat goede betrekkingen tusschen de beide landen wor- Ien gevestigd, en dat de regeering van den prins zu Wied het bewijs zal leveren van ba ren eerbied voor bet besluit der mogendhe den en baren wensdh naar vriendschappe lijke betrekkingen met Servië. J a n 1 n a, 7 Maart. Het gezag van de voorloopig© Epirotische regeering bevestigt eiclh. De beweging breidt zich meer en meer uit. De steden Lesfloowik en Prfanatl hebben ook de autonomie uitgeroepen. Freehold fa zonder incident door de Alba- lieesdhe gendarmerie bezet. Athene, 7 Maart Daar de opstande lingen de eutor&citen hebben afgezet, dia zich van hel geweld hebben teruggetrokken, besloot de Grieksche regecring de Öokkade af te kondigen van San'ü Quaranta met een straal van drie mijlen, om niet aan de voor- loopige regeerinQ gelegenheid t© verschaf fen incidenten in t leven te roepen me* sche pen van vreemde staten. Het is streng ver boden de haven uit te varen an ook is aan de schepen van alle natiën verboden op de reede te komen. De blokkade zal hedenmid dag beginnen. De maatregel zal worden op geheven. wanneer de mogendheden dit vrar gen. Athene, 7 Maart Het geheele district Kolonia is aan de Albaneesohe gendarmerie overgegeven. J a n i n a, 8 Maart. Eene Albaneesche ben de van 400 man viel een detachement van 25 soldaten aan in het dorp Saliani van het nog niet ontruimde district Tepelin. Het detache ment trok zich terug naar Dok ai, waar ver sterkingen zich in gevecht begaven. Marokko. Over den 6tand van het overleg, dat ge voerd wordt over het statuut van Tanger in eene zitting van den Spaanschen minister raad is de volgende mededeeling bekend ge maakt: De minister van builenlandsdhe za ken heeft zijne ambtogenooten op de hoogte gebracht van de gedachtenwisseling tusschen de kabinetten van Parijs en Madrid over het statuut van Tanger. Daaruit' blijkt, dat tegen het einde van het voorjaar de vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en Spanje zich over het statuut van Tanger zullen ver staan. Het statuut is de uitkomst van een we- derzijdsch compromis. Spanje was daarbij bezield van den geest van vriendschap en verzoenlijkhedd, die de zoo nauw en hartelijke betrekkingen van de beide landen vervult. La ter meende Frankrijk iets te moeten veran deren aan het uitgewerkte voorsteL Frank rijk deelde het gewijzigde ontwerp eerst aan Engeland mee, dat de opmerking maakte, die het dienstig voorkwam. Nadat de beide re geeringen 't over de formuleering van den tekst eens waren geworden deelden rij dien mede aan den Spaanschen minister van bui- tenlandsche zaken in de laatste November dagen van het vorige jaar. Daar de Spaan- sche regeermg merkte, dat de in den oor- spronkelfjken tekst gebrachte wijzigingen ge wichtig waren, heeft zij in eene nota beden kingen op grond van de wijzigingen van den tekst in 't midden gebracht. Dit is op het oogenhiik'de stand van de zaak. Japan. Tokio, 7 Maart. Hasebo, een in hoog aanzien staand lid van de Eeijukwai-partij (è_- constitutioneele partij), is tot voorzitter van het lagerhuis gekozen in plaats van Ooko, die minister van onderwijs is gewor den. Vereenigde Staten. Washington, 7 Maart. Leden van het huis van vertegenwoordigers van den Se naat, die den president steunen in zijn strijd voor de intrekking van de bepaling, welken de Amerikaansche kustvaart vrijstelt van de tolrechten in het Panamakanaal, berichten, dat zij eene voorloopige stemming hebben ge houden. Daarbij is gebleken, dat eene groote meerderheid in de beide huizen van het con gres bereid is onmddidellijk te stemmen ten gunste der intrekking van die bepaling. Columbië. Bogota, 8 Maart. Venezolaansche sol daten zijn de grens overgegaan. De zaakge lastigde van Columbia te Caracas heeft hier tegen met nadruk geprotesteerd en dc opslui ting en bestraffing van de invallers gevraagd. Mexico. Veracruz, 8 Maart. Duizend geweren en eene groote hoeveelheid munitie zijn uit de Vereenigde Staten hier aangekomen. 250 geweren zijn naar de hoofdstad gezonden, om de Amerika ansche burgers van wapenen te kunnen voorzien als er een oproer uitbreekt; de anderen zijn naar het vlaggeschip gezon den, om door den schout-bij-nacht te worden gebruikt zooals hij zal goedvinden. De verzen ding naar de hoofdstad geschiedde met mede werking van de Mexicaansche regeering. Zuid-Amerika. Washington, 7 Maart Nieuwe revo lutionaire onlusten op Haïti noopten de re geering der Vereenigde Staten het oorlogs schip South Carolina terug te zenden naar Poert au Prince tot bescherming van de be langen der vreemdelingen. Port au Prince, 8 Maart. De Fran sche gezant heeft officieel Zamor als president van de republiek erkend. Allerlei. De chirurg De Fiiiatre, te Parijs, heeft een gewichtige operatie toegepast op de twee lingen Suzanne en Madeleine, die aaneen wa ren geboren, evenals de zusters Radica en Doodica, waarmee indertijd Ba mum en Bailey reisden. Een voorafgaand onderzoek had ge leerd, dat de „brug van vleesch", waarmee de tweelingen boven de heup verbonden worden, zonder groot gevaar kon worden gedeeld. Er waren echter uiterst fijne instrumenten voor noodig, want het tweelingpaar telde pas drie maanden. De operatie is gelukkig geslaagd en de nu gescheiden zusters zijn aan kun dige verpleegsters toevertrouwd. Marseille, 7 Maart. Men bericht, dat de stuurlieden en de machinisten op de stoomschepen morgen den arbeid zullen her vallen. Barcelona, 8 Maart De slaking van de 'tram duurt voort, maar alles blijft rus tig De diénst wordt verzekerd door een deel van het technische personeel, dat beschermd wordt door de gendarmerie, geholpen door geniesoldaten. Dezer daigen werd te Parijs een postzak gestolen unt een bestelwagen op klaarlichten dag, in het hartje van de stad. Dit heette een ongehoord feit en wekte ergernis bij het pu bliek en bij de post-autoriteiten. Nog meer ergernis wekte het evenwel, toen de postzak den volgenden dag ledig teruggevonden werd In gezelschap van een tweeden, van welks verdwijnen men nooit gehooTd had. En sinds dien wordt Parijs geteisterd door een epide mie van ledige postzakken. Overal worden rij gevonden; een te Romainville, twee tege lijk te Pantui, een in een riool tegenover het hoofdpostkantoor en Woensdag werden er eventjes niet minder dan vijf gevonden, twee o,a. In he* Bods de Boulogne. Al dSe zak ken zijn echte, goed-genummerden, ongeha vende zakken van de Fransche post. Uit deze talrijke vondsten blijkt duidelijk, dat de die ven welmeenende lieden zijn. Immers, men kan niet aannemen, dat zaj de ledige zakken overal neerleggen om de post-autoriteiten te plagen. Waarschijnlijk doen zij het alleen om duidelijk aan te toonen wat een janboel het aan de Fransche post is. Maar dat wist men eigenlijk allang. Er zijn ernstige misstanden aan het licht gekomen in de Nassau-gevangenis op Long Island, hoewel sommige dingen niet onver makelijk zijn. Zoo hadden de inbrekers het met enkele bewakers op een accoordje ge gooid en werden 's nachts vrijgelaten, om te gaan inbreken. Met 't krieken van den dag verdwenen zij met hun buit weer veilig bin nen de muren van de gevangenis, waar zij voor alle nasporingen gevrijwaard waren. Op den goeden afloop van de excursie werd dan met óe bewakers een stevig glaasje gedron ken. De vrouwen klaagden over een minder nette behandeling van de bewakers ondervonden. Naar een en ander wordt een ernstig on derzoek ingesteld. Eenige bewakers zijn ge arresteerd. Kopenhagen, 7 Maart. Het groote circusgebouw, waarin in den laatsten tijd variété-voorstellingen gegeven werden, is hedenmorgen geheel afgebrand. De brand weer moest door <fan hevigen wind zich er toe bepalen, de naburige gebouwen te be schermen. De schade bedraagt omstreeks 2 millioen kronen. JekaterinoslaW, 7 Maart. In de mijn Orlow in Jelennowski (district Slawia- noserski) opende een werkman zijne veilig heidslamp om een cigaret aan te steken. Dit gaf aanlefding tot eene ontploffing waar door 24 werklieden gedood wérden. Twee werden gered; een wordt vermis*. Sofia,8 Maart De verkiezingen voor de sobranje hebben door het geheele land In vol maakte orde plaats gehad. Oostlndlë. De zaak Sonneveld* De correspondent van het Handeis- blad te Batavia seint, dat de gewezen hoofd kassier der Ned. Ind. Escompto Mij. te Ba taria, A. M. Sonneveld, beschuldigd van dief stal ten nadeele dier maatschappij, werd veroordeeld tot rijf jaar gevangenisstraf. Zijn» echkgenoole, beschuldigd van heling, werd tot drie maanden gevangenistraf ver oordeeld. Uit de Pers. De p.-katholieken en het kiesrecht. Het Centrum maakt de opmerking, dat in den loop der jaren, welke ons schelden van de door den Bond van R.-K. Kiesvereeni- gingen genomen besluiten, het algemeen kies recht ook onder de katholieken meer aan hangers heeft gevonden. „Het is verdedigd in bladen, die het wel eer op „principieel»" gronden zoo beslist mogelijk verwierpen. En bij nuchter naden ken is ook menigeen tot het inzicht geko men, dat men, door zich zoo hevig schrap te zenen tegen het algemeen kiesrecht, strijd voert tegen een onvermijdelijkheid, die in haar practische uitkomsten niet zoo heel veel zal verschillen van het gezinshoofden kiesrecht metaanvullingent De strijd om en over het A. K. is voor een goed deel gebleken een strijd te zijn om en over een woord, waaraan ook door onze tegen standers der linkerzijde meer dan één be- teekenis wordt gehecht. Het beginsel, het katholiek beginsel behoeft daarbij geenszins in 't gedrang te komen. Het ver zet zich noch tegen een ruime, noch tegen een finale uitbreiding van het kiesrecht, en men is niet minder goed roomsch door het A. K. op deugdelijke motieven te verdedi gen, dan door te trachten een aannemelij- ken grondslag te vinden voor wat onder het ietwat vage „organisch kiesrecht" is te ver staan. De onverzoenlijke afwijzing van het A. K. heeft sinds lang haar kracht, of ver meende kracht, onder ons verloren. En waar wij zien, dat onze geloofsgenooten in Duitschland, in Frankrijk en elders, zonder ook maar in 't minst revolutionair te zijn, dat kiesrecht accepteeren en trachten te be houden, zou het weinig zin hebben ter wille van ons roomsche beginsel daartegen be zwaar te blijven maken. Alles hangt dus af van de vraag, wat de practische politiek, wat een goed beleid onder de gegeven omstandigheden vereischt. Het kiesrechtvraegstuk is, ook voor de ka tholieken, onder de tegenwoordige regee ring in een nieuw stadium gekomen, en men kan terecht van oordeel wezen, dat wij niet meer naar alle zijden gebonden zijn door decisies, onder andere omstandigheden ge nomen." Ten slotte oog dit citaat uit het C e n t r u m- arükel De katholieken staan daardoor in het kies recht-vraagstuk slechts te vrijer. Er is bij ons vermoedelijk veel minder bezwaar tégen of liever veel meer animo v<5<5r algemeen kiesrecht, of wat daarmede in werkelijkheid overeenkomt, dan bij een aantal liberalen. De vraag van het vrouwenkiesrecht dient daarbij afzonderlijk te worden beschouwd. Zij stelt haar speciale problemen. Maar al kan men voor de invoering daarvan den tijd niet gekomen achten, al kan men er meer dan één prectisch en zakelijk argument tegen aanvoeren, het besef, dat ook deze zaak niet met een of anderen dooddoener is te vonnissen, dringt al meer en meer door. De Prinzipiënreiterei, meestal voortspruitend uit onkunde, angstvalligheid, of gebrek aan onderscheidingsvermogen, mag niet in de plaals treden van het beginsel. Juist begrip van dat beginsel, nuchterheid van oordeel en een grondige studie van het onderwerp zullen ook hier leiden tot een tuist en ge zond inzicht. De teekenen daarvan zijn reeds menigvuldig." Berichten. De Staatscourant van Zondag 8 en Maan dag 9 Maart bevat o.a. de volgende Kon. be sluiten: op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging rar. F. G. Kool, president der recht bank te Groningen; benoemd als zoodanig jhr. rar. W. Alberda van Ekenstein, thans vice- president; tot vice-president rar. dr. J. A. G Gockinga, thans rechter in dat college; benoemd tot vice-president der rechtbank te Rotterdam rar. P. IJssel de Schepper, thans rechter in die rechtbank; benoemd tot kantonrechter te den Helder mr. J. Sickenga, griffier van het kantonge recht te Harlingen; tot griffier van het kan tongerecht te Helder mr. J. H. Bijbau, ad vocaat te Rotterdam: benoemd tot adjunct-commies aan het de partement van justitie mr. A. v. d. Koppel Jr., advocaat te Arnhem; tot notaris te Rotterdam G. H. Schwegmann. candidaat-notaris aldaar. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kontonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Emmerv, aan D. Boersma, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten; benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Rotterdam, mr. A. Fontein, hoofdambtenaar ter gemeente-secretarie van Rotterdam, wonende aldaar benoemd tot plaatsvervangend voorzitter bij den raad van beroep, (ongevallenverzekering) te 's-Gravenhage, j3S. baron Mackay, aldaar toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan B. Een- schoten, expediteur bij de firma W. C. Boele sr„ sigarenlabrikante, te Kampen; herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Gasselte, J. Adams, te Gasselter-Nifaveen, bur gemeester der gemeente Gasselte. H. M. de Koningin had Zaterdag een on derhoud met mr. Pleyte, Minister van Kolo niën. Audiënties. De minister van Fi nanciën zal Donderdag 12 Maart a^. .geen audiëntie verleenen. Graaf van Rcchteren Limpurg Almelo, Commissaris der Koningin in Overijssel, en Gravin van Rechteren, gaven Zaterdagavond in het hotel den Ouden Doelen te 'sGraven- hage eene luisterrijke soirée-dansante, waar op genoodigd waren de leden der buitenland- sche legatiên, ministers en tal van personen uit den Hofkring en aanzienlijke standen. De nieuwbenoemde gezant van Urugay te 's Gravenhage de heer Guani, wordt deze week hier verwacht ter aanbieding van zijne geloofsbrieven. Indische havencommissie. Do Ingenieur mekft: De leden der Indische Havencommissie C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem ai., J. M. W. van Elzelingen ai. en "W. Cool ci- vertrekken den 12en Maart van Genua naar Nederiandsch-Indië por 84, „Oranje* Gen-majoor C. dc Mooy, gep dir. off. van gez. Ie kL, Weimarstraat 4, den Haag, hoopt op Dinsdag 10 dezer, rijst 80en verjaardag te beleven. Door zijn ingenicuse met eucces hier te lande in en den vreemde toegepaste vindin gen ten bate van zieken en gewonden heeft deze landgenoot steeds van zijn onvermoeid en belangloos silreven doen blijken en daar door veler dank en sympathie verworven. De Ned. officieren in Alba nië. Het verslag van de zending van de Nederlandsche officieren (generaal De Veer en majoor Thomson) naar Albanië is, naar de Tel. meldt, reeds aan onze regeering aan geboden. Het rapport betreft de werkzaam heden onzer officieren tot op het oogenblik, dat zij ontslag uit het Nederlandsche leger bekwamen, en gaat vergezeld van een album, bevattende een groot aantal door majoor Thomson gedane fotographische opnamen. Voor den dienst in Ned.-In- d i zijn bestemd: E. van der Laan te Leeu warden, B. de Jong te Scharsterbrug, H. Oos terling te Oenkerk, allen voor adspirant- houtvester bij het boschwezen; C. Hartogh te Amsterdam, voor leeraar bij het middelbaar onderwijl. A K o o 1 f. Zaterdag is te Hoorn op 77- jarigen leeftijd overleden de heer A. Kool, oud-burgemeester van Schellinkhout, oud-lid der Tweede Kamer en der Provinciale Sta ten van Noord-Holland. De overledene was aanvankelijk hoofd eener openbare school. Mej. L. J. Metelerk amp. Te 's Gravenhage is overleden mejuffrouw Louise Johanna Metelerkamp, directrice der kliniek van het Vnouwencomité van het Ne derlandsche Roode Kruis voor 's Gravenha ge. De overledene was oud-diTeetrice van het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem, welke functie zij negen jaar .bekleedde. Vereeniging voor Psychia trie en Neurologie. Op 14 dezer zal de NederL Vereeniging voor Neurologie en Psychiatrie een vergadering houden in Den Haag, waarin de volgende voordrachten wor den gehouden. Dr. Ariêns Kappers: Over het verschijnsel, dat sommige hersendeelen door oppervlakte- groei in plaats van door dikte-groei in om vang toenemen. Dr. van Valkenburg: Over sensible foci op de groote hersenschors. Dr. Postraa: Arbeidstherapie voor psycho pathische meisjes. Dr. Muller: Latent agrammatisms Dr. Bolten: Therapie van genuine epilepsie met demonstratie van patiënten. Dr. Brand: Ervaringen in het Gasthuis voor Vallende ziekte met perssapbehandeling. Een conflict tusschen B. en W. van Amsterdam en de schoon heidscommissie aldaar. De leden der schoonheidscommissie te Amsterdam heb ben unaniem hun mandaat <neer£eleffld. daar B. en W. tegen het ajdvies der commissie hu& goedkeuring hebben gehecht aan de door ar* ohitcot Van Nieulkerken ontworpen planner Yoor den bouw van het Koloniaal Tostituut. De Vereeniging „Het Vrije Ruiherkeer" heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven „Welke materieele en technische wijzigiiv* gen moeten in ons tarief van invoerrechten worden aangebracht, daarbij op den voor* grond stellende de wenschelijkheid om te komen tot afschaffing van alle protectie langs geleidelijken weg?" Deze prijsvraag is aan de volgende regelen gebonden Antwoorden worden verwacht vóór I Maart 1915. Aan den schrijver, die daarvoor volgens d» beslissing van het bestuur in aanmeikinf komt, wordt eene vergoeding van f -000 to4» gekend, terwijl bij gelijke aanspraken v<ü meer dan een schrijver deze som onder heti zal worden verdeeld. De antwoorden moeten ongeteekead zijn, doch voorzien van een motto en vergezeld? a. van een correspondentie-adres, b. van een gesloten couvert hetzelfde motto dragende, naam en werkelijk adres van dein schrijver vermeldende. Door toekenning der vergoeding verkrijgt de vereeniging het recht tot publicatie met vermelding van den naam van den schrij ver, tenzij deze tegen die verwelding bc zwaar mocht maken. Uitroeiing van Paradij svo gels en andere vogels. De dreigende ondergang van een groot aantal vogelsoorten, waaronder de schitterende Paradijsvogels en Kroonduiven, die voor mode-doeleinden ver volgd worden, heeft in den laatsten tijd in verhoogde mate de aandacht getrokken en leidde, zooals men weet. in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika tot een verbod van invoer van vogelhuiden en veeren. Een van hen, die daartoe krachtig mede werkte, dr. William. T. Hornaday, directeur of the New-York Zoological Park, noodigde het bestuur van het Koninklijk Zoölogische Genootschap „Natura Artis Magistra" te Am sterdam, waarvan hij eere-lid is, uit, een ver bod van uitvoer van vogelhuiden uit de Ne derlandsche Koloniën te bevorderen. Het is toch bekend, dat juist Nederlandsch Nieuw- Guinea het overgroote deel der Paradijsvogel en Kroonduiven-huiden levert, terwijl ook an dere eilanden van onze Oost-Indische bezit tingen en ook West-Indië een niet onbelang rijk aantal vogelhuiden uitvoeren. Hieraan gevolg revende, riep het bestuur van genoemd Genootschap eene commissie te samen, die zal trachten het verkrijgen van de bedoelde verbodsbepalingen te bevorderen. Deze commissie bestaat uit de volgende he eren: Dr. C. Kerbert, directeur van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Ma- gistra' te Amsterdam, voorzitter; Prof. dr. Max Weber, bestuurslid van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra", Amsterdam, Huize Eerbeek" Eerbeek. W. F. van Heukelom, bestuurslid van net Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam. Dr. L. F. de Beaufort, secretaris der Neder landsche Ornithologische Vereeniging, Huize „de Veldkaut" te Eerbeek. W. H. de Beaufort, bestuurslid der ver eeniging tot Bevordering van Vogels, Huize n't Sort", te Maarn. A. A. Burdet, bestuurslid der vereeniging lot behoud van Natuurmonumenten in Neder land, Huize „Lindenheuvel" Overeen. Dr. J. Büttikofer, voorzitter der Neder landsche vereen, tot bescherming van vogel, en van de Nederl. Ornithologische vereeni ging, Rotterdam. PJ. van Houten, bestuurslid der vereeni ging tot bescherming van dieren, 's Hage. Dr. J. Th. Oudemans, voorzitter der ver eeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, Huize „Schovenhorst" Putten Prof. dr. A. E. H. Swaen, voorzitter der afd. Amsterdam van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van vogels, Amsterdam. Mr. P. G. van Tienhoven, bestuurslid der vereeniging tot behoud van Natuurmonument ten in Nederland, Huize ,,Hertenlust" Heem stede. Als secretaris dezer Commissie werd aan gewezen Dr. L. F. de Beaufort, te Eeibeek. Op 9 December van het afgeloopen jaar kwam deze Commissie voor het eerdt bijeen en besloot Dr. J. C. Koningsberger, Direc teur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg tot adviseerend lid te benoemen. Voorts noodigde zij den heer Jemes Buckland van Londen uit, de door hem met veel moeke bij eengebrachte gegevens omtrent de Londen- sohe vogelhuiden-veillngen, welke een denkbeeld geven van hoogst bedenkelijken omvang, door de slachting op de paradijs vogels en andere vogelsoorten te weeg ge bracht, met de Commissie te bespreken, i-fo denzelfden dag 14 Januari j.L hield Sb heer Buckland een voordracht te Amster dam en later ook te Rotterdam waarin hij het gevaar voor uitroeiing van zoovele belangrijke vogelsoorten onder de oogea van het publiek bracht De voordracht van den heer James Buck land te Rotterdam gaf den (heer J. H. Jur1» riaanse, aldaar, aanleiding tot het schrijven van zijne Brochure over „Vogelverdelgfiijg", kelk geschrift thans in duizenden exempla ren over ons land verspreid Is, en tevens tot het zenden van een adres aan de Tweedo Kamer, waarbij op een verbod van Invoer van vogelhuiden In Nederland wordt aan gedrongen. Ofschoon de bovengenoemde Commissie van oordeel blijft, dat een verbod van triL voer uit onze Koloniën den vogdlmoord be ter zal stuiten en ook gemakkelijker te f>6* reiken zal zijn, dan een verbod van invoer in Nederland, althans zoolang de ^"oote Europeesche Staten nog nie* 90ortgehjke maatregelen meft betrekking tot den invoer hebben getroffen, besloot zij in (hare op 2 Maart J.l. gehouden vergadering ook aan dit laatste punt voorloopig hare bijzondere aandacht te wijdem, doch ook deze materie terstond op 'hare agenda te plaatsen, zoo dra de wenschelijkheid daartoe mocht Wty- ken. He* spreekt vanzelf, dat de Commissie de in- en uitvoer van vogelhuiden voor "WO-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2