BINNENLAND. KOLONIËN; Bulgarije. Sofia, 0 Maart. D« regeering heeft In stad een© groote meerderheid gekregen. Montenegro. Serajewo, 9Maart Eene Montenegrijn- fcéhe patrouille, onder bevel van een eersten luitenant, verbood aan een peloton Oosten- fcijksohe grensjagers een voetpad bij Metalka |e betreden. Daar dit pad zich bevindt op on- t>etwist Bosnisch gebied, bezetten de grens- tgera den weg en bleven er met geweld van apenen, nadat eene minnelijke bespreking Ciets uitwerkten. Cettinje, 9 Maart Het grensincident had ten doel zich meester t© maken van de rfooogte Sirpokos, die voor den oorlog door de «Turken bezet was en die do Oostenrijkers nog Iliet hadden opgeëischi. Weenon, 9 Maart Uit Cettinjo wordl bericht, dat een Montenegrin gedood en vijf gewond zijn in bet laatste grensincident Serajewo, 9 Maart Naar aanleiding \Tan bet incident bij Metalka, beeft de Monte- jDegriJnsche districtscommandant ©en brief ge zonden bet hoofd van bet Bosnische dis trict Cojince, waarin bij leedwezen betuigt over bet gebeurde en voorstellen doet tot re geling van do zaak. Turkije» Konstantinopei, 9 Maart Het -Turksch-Servische vredesverdrag is onder- ieekend. Albanië* Durazio, 9 Maart Turkhan Pacha, wien door vorst Wilhelm bet ambt van mi- uister-president werd aangeboden, seinde bean, dat bij den 12en in Durazzo sou ko men. Over de eerste begroeting van het vorsten paar van Albanië bij zijne komst in bet land wordt bericht, dat de burgemeester van Du razzo, Essad Pacha, de directeuren-generaal van Midden- en Zuid-Albaniê en andere nota- biliteiten in eene bark de Taurus tegemoet voeren en zich aan boord begaven. Essad be groette bet vorstenpaar met de woorden: ,,Het verheugt mij, u den welkomstgroet te kunnen aanbieden." Zich tot den vorst wendende, ging bij voort: „Gij zult een tweede Skanderbeg zijn. Alle Albaneezen hebben bet vertrouwen, dat gij Albanië groot zult maken en onze va der zult zijn." De vorst bood Essad Pacha eene generaalsuniform aan, als toeken van zijne benoeming tot generaal. Bij bet aan land gaan maakt© de reuzen gestalte van den vorst in zijne mooie grijze uniform met de witte, met veeren versierde muts op de Albaneezen zichtbaar een gunstigen indruk. Aan de landingsbrug werd de vorst •door d© Nederlandscbe gendarmerie-officie ren, d© uit Skutari verschenen vreemde offi cieren en bet gebeele consulair© korps be groet. Ook de geestelijkheid van alle kerkge nootschappen was verschenen. Allen werden aan«den vorst voorgesteld. De Italiaansche mu ziekkapel speelde het nieuwre Albaneesche volkslied, dat Nardella beeft gecomponeerd. De leden van de internationale controle-com missie wachtten d© vorst op aan bet begin Van de naar bet slot voerende laan. De Itali aansche consul-generaal richtte tot den vorst «ene korte toespraak, waarin bij hem welkom heette en de regeeringsmacht overgaf. De vorst antwoordde, dat hij gelukkig was ge komen te rijn, en eindigde met den kreet: \*Rrofer Shquiperial" (Leve Albanië!) Op den weg naar het palels werden door bet volk bloemen gestrooid. Twee uit Rumeniê gebrachte witte duiven werden op den weg neergelaten. Het vorstenpaar nam ze op. Voor het slot waren de deputatièn uit alle deelen van het land verzameld, bijna allen in hunne schilderachtige kleederdrachten, de schoolkin deren van Durazzo en andere plaatsen met kleine roode vlaggen met den zwarten dubbe len adelaar, de deputatiën van de in het bui tenland levende Albaneezen, bovenal de Italo- Albaneezen in grooten getale, en de leerlin gen van de Italiaansche school. Allen over handigden groote bloemruikers aan de vorstin, die met hare dames groote moeite had de vele bloemen te dragen. Onder onbeschrijfelijke geestdrift bereikte het vorstenpaar bet 6lot. waar het afscheid nam van de officieele pei sonen en met hartelijken dank voor de ont vangst naar binnen ging. Daarna verscheen het op bet balkon en wenkte nog lang de me fiigte toe. Den geheelen verderen dag volgde de eene manifestatie op de andere. De muziekkapel baalde aan de stadsgrens talrijke deputatiën af, waaronder uit Dibra en Tirana. Aan bet hoofd van de deputatie van Kroja liepen een drachtig priesters van alle drie kerkgenoot «chappen, gevolgd door notabelen en berg bewoners. Voor het paleis hield een van de mannen eene rede. Hij zeide: „De kindereD van Skanderbeg zijn gekomen, om bun min- xamen koning te begroeten. Wij, die vijfhon derd jaren onze nationale helden vereeren «n betreuren, leggen nu ons lot in zijne han den en beloven hem gewillig te volgen op den weg. waarop bij ons leidt Leve Wilhelm de Skipetar, de koning van Albanië!" Kroja is het middelpunt van de vereering van Skanderbeg. Het ware Albanië huldigde daarmee den nieuwen vorst. [In de kathedraal van Skutari hield de «artsbissck >p een plechtig Tedeum. Uil Neuwied wordt bericht, dat de souve- fein van Albanië den titel zal aannemen ,,WU belm I, vorst van Albanië." Aan de aanneming tan den koningstitel wordt dus niet gedacht De Neue Frcie Presse bericht, dat slnts ver fcheidene dagen in Triest een aantal Albanee- »che notabelen vertoeven, die zich bij de aan komst van den nieuwen vorst in Triest onthielden en ook op den dag van den intocht in Durazzo nog in Triest waren. Onder deze Albaneezen bevinden zich prins Ghika, Prenk Bib Doda, de aanvoerder van de Mirdieten, generaal Fazü Pacha Toptani, Nured Bey Vrioni, een van de rijkste bewoners van Berat. »n nog anderen. Japan. Tokio, 9 MaarL De begrootingscoramis- ■ie van het hoogerhuis heeft met 48 tegen 7 stemmen besloten voor te stellen eene ver mindering van de marinebegrooting met 40 miilioen jen boven en behalve de 30 millioen, die het lagerhuis had geschrapt. De eerste minister bestreed deze besnoeiing; hij zeide, dat daardoor de nationale verdedimmz ern stig zou worden benadeeld. De totale raming van hetgeen voor de vloot noodig was, stond niet buiten verhouding tot de lcgerbegrooting. Wat het vloot sriianda al betreft, zeide de minister, dat de regeering besloten had geene aansprakelijkheid op zich te nemen dan na de beslissing van het gerechtshof. .Vereenïgde Staten. ïn het gunstige rapport, dat de commissie voor handelszaken van het huis van verte genwoordigers heeft uitgebracht over het voorstel tot intrekking van de bepaling, die de Amerfkaansche kustvaart vrijstelt van d© heffing van scheepvaarttcrllen in het Panama kanaal. wordt met bijzonderen nadruk tegen gesproken, dat voor de amendeerirug van de wet ander© overwegingen gelden dan de ge dachte van de nationale eer en den goeden wil. De voorzitter van de commissie verkla ar de op eene zoo spoedig mogelijke opheffing van de bepaling te rullen aandringen. Mexico. Laredo (Texas), 9 Maart. Personen, die onbekend gebleven zijn. hebben aan de Ame- rikaansche zijde van de grens gebracht hel lijk van den Amerikaanschen burger Vergare, die in Mexico is gedood. Zij vertrokken weder zonder een spoor achter te laten. Het slacht offer had twee schoten in het hoofd en een schot in den nek. Verwondingen aan het hoofd en de verkoolde vingers duidden aan, dat hij gemarteld was. Moxico, 9 Maart. Huerla heeft aan alle bevelhebbers van de in het veld staande bonds- troepen het dringend bevel gegeven, dat zij heden den aanvallenden veldtocht tegen de re bellen in Noord-Mexico moeten beginnen. Het telegram hield verder in, da* er waarborg moet worden verschaft voor de bescherming van vreemdelingen. De ontvangers werden gewaar schuwd, dat zij aansprakelijk zullen worden gesteld voor elk verzuim teren deze instructie Briizilië* Blijkens gisteren bij de Brazillaansche legatie te 'sGravenhage ontvangen regeeringstele- grammen omtrent den toes:and in Brazilië heerscht er in Rio de Janeiro volmaakte rust. De toestand is normaal en het stadsleven gaat zijn gewonen gang, op maatschappelijk zoo wel als op handels-gebied. Geen enkele nieu we gevangenis behoefde te worden ingericht Er zijn in het geheele land geenerlei troe belen, behalve in den staat Ceara, op tien dagen afstand per boot van Rio de Janeiro. Zelfs in Ceara begint de toestand te verbete ren en de orde zal er weldra zijn hersteld. D© staat van beleg is te Rio de Janeiro al leen afgekondigd als maatregel van orde om de land- en zeemacht in volmaakte discipline te houden en om de bevolking gerust te stel len, die onder den indruk zou kunnen komen van de vrij heftige manifestaties der oppositie. Er is geen censuur ingesteld voor de tele grammen der gezantschappen, der banken en der handels!nstellingen, die mogen voortgaan hunne telegrammen in cijferschrift te verzen den. Zuid-Afrika. Kaapstad, 9 Maart. In het Lagerhuis deed de minister Smuts bij het voorstel om tot de derde lezing van de „Indemnity hill" over te gaan, uitkomen, dat de verbanning van de arbeidersleiders niet noodwendig van blijvenden aard behoefde te zijn. De Immigra- tiewet stelde de regeering in staat vergunning te verleenen tot een tijdelijk verblijf aan de gedeporteerden, wanneer daarvoor een goede reden werd opgegeven. Mannen al» Poutsma konden niet worden vervólgd wegens misdrijf, maar zij konden eene sociale omwenteling te weeg brengen, Allerlei. Bremen, 9 Maart. De Norddeuische Llovd keert over het vorige jaar 8 pel. divi dend uit Het bruto-overschot is 9 millioen hooger dan in het voorjaar van 1913. Er is 62 millioen aan beschikbare middelen voorhan den. Voor schepenaanbouw moet tot het na jaar van 1915 nog 45,500,000 mark worden betaald. Marseille, 9 Maart De staking van de machinisten op de stoomschepen is geëindigd. St.-L.ouis, 9 Maart Het gebouw van de athletenclub van Missouri is heden morgen vroeg verbrand. Van de bewoners der kamers in het gebouw worden honderd vermist; men vreest, dat zij zijn omgekomen. Zeven lijken zijn op straat gevonden. Het gebouw was acht verdiepingen hoog. Dc slapers werden in de bovenverdiepingen afgesloten door de zich snel verspreidende vlammen. St Lonis, 9 Maart Behalve de zeven lijken, die fti de straat zijn gevonden, wor den een twintigtal vermist. Omstreeks vij-.ig personen zijn gewond in den brand van de Athletic dub. Er waren 135 leden ingeschre ven in het register van de dub en men ge looft, dat er nog honderd anderen in het gebouw waren. De brand brak uil dn den vroegen morgen. Toen de brandweer ver scheen, sprongen mannen en vrouwen uit alle verdiepingen boven de vierde. Een twin tigtal kwamen terecht op de daken van de belendend© lagere gebouwen en ontkwamen daardoor aan den dood. De schade wordt op een millioen dollars geraamd. Het gehee le gebouw is nu één puinhoop. De club was een van de meest ©xclusieven in de stad. Tweed© telegram. De Boatmens Bank, die de eigenares is van het gebouw, was gevestigd in een gedeelte van de eerste verdieping. De ambtenaren van de bank ver klaren, dat in de keldergewelven 1.376.u00 dollars gemunt geM aanwezig waren. Men hoopt dit geld ongeschonden terug te vin den, als de puinhopen zijn opgeruimd. Het gebouw zelf vertegenwoordigde eene waarde van 350.000 dollars. Men bericht nu, dat er meer dan twintig personen vermist wor den. Oost-Indlë. De bomaanslag te Koetoardjo. De correspondent te Batavia van het Alg. Hbld. seint, dat in de zaak tegen J. M. G. Herklots, beschuldigd van den bekenden dyna- mjet-aanslag door toezending van eene z g. helsche machine, op den koeliewerver Hoog- hruiin te Koetoardjo, die tengevolge daarvan de linkerhand en het gezichtsvermogen van beide oogen verloor door den Raad van Justitie te Semarang vonnis gewezen werd. Beklaagde werd conform den eisdh veroor deeld tot 20 jaar tuchthuisstraf. De Staatscourant van Dinsdag 10 Maart hervat o. a. de volgend© Koninklijke besluiten: op verzoek ontheven van zijn tegenwoordig beheer K. P. Vlaanderen, belastingontvanger te Aardenburg. benoemd tot burgemeester van Andel, Gies- sen en Rijswijk A. D. van de Schans; bevorderd tot rijkswaterstaatsopzichter 2e klasse die der 3e klasse A. J. van Weijnsber- gen. De Koningin ontving gisteren den min. van oorlog. Gisteren waren bij de Koningin o.a. aan tafel mr. Doude van Troostwijk, kabinetschef aan buitenl. zaken; oud-minister Heemskerk, de vice-admiraal te Hellevoetsluis van Hecking Colenbrander; jhr. mr. de Gijselaar, burge meester van Leiden; jhr. Wittert, kapitein van den generalen staf. De Koningin gaf een belangrijke bijdrage aan het comité voor de hoedenvlecht-industrie in Suriname. H. M. de Koningin-Moeder gaf gisteren ten Haren Paleize een avondpartij, de eer ste in dit seizoen. Als gasten waren ditmaal genoodigd de Ministers, Departementshoof den, de leden van het corps diplomatique en de hoodofficieren van de garnizoenscorp sen. Er was geen muziek. Het Deensch bezoek. Naar verluidt wordt ook Rotterdam begrepen in het bezoek van het Deensche koningspaar in Mei a.s. Indisch diorama. De minister van koloniën, mr. Pleyte, is gisteren middag te Rotterdam geweest, ter bezichtiging in den Grooten Schouwburg aldaar van het In disch diorama, dat bestemd is voor de ten toonstelling te Soerabaja Men verneemt dat bestemd worden: tot gezantscliapsraad te Parijs jhr. Melvill van Carnbee, thans te Konstanlinopel; te Konstan- tinopel mr. Schmolck, legatiesecretaris te Washington; tot tijdelijk gezantschapssecreta ris te Washington jhr. mr. de Beaufort, thans te Parijs. De heer C vani PeH-Keunen, vice-con sul van België te Breda, is bevorderd tot den rang van consul in dezelfde standplaats De vice-oonsul der Nederlanden te Great- Yarmouth, de heer Gh. N. Brown, is over leden. De waarneming van het vice-consulaat is opgedragen aan den heer W. E. Johnson. De directeur-generaal van Landbouw, d© heer Van Hoek, is uit Rome terug, waar hij regeeringsvertegenwoordiger was op dc con ferentie ter bestrijding der plant ziekten. Een regeeringsopdrachl Naar Het Volk verneemt heeft de regeering het Eerste Kamerlid van Kol de opdracht ver leend om voor haar rekening naar Japan te gaan, ten einde aldaar een onderzoek in te stellen naar de groot-industrfe. Vacature Raad van State. Voor de vervulling van de vacature in den Raad van State, ontstaan door het overlij den van mr. Borret, worden genoemd de oud-Minister mr. Kolkman, thans lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, en de heer mra A. J. B. Rijke, notaris te Den Hiag. Geen vijfde Amstcrdamsche wethouder. Wij hebben meegedeeld, dat B. en W. van Amsterdam gemeend hebben de benoeming van een vijfden wethouder te moe ten opschorten, daar bij hen twijfel is gerezen over de vraag of de gemeentewet een derge lijke tusschenlijdsche benoeming zonder dat er van een opengevallen plaats sprake is, toe laat. B. en W. zullen zich, volgens het Hbld.. al vorens eene beslissing te nemen, op de hoogte stellen van de zaak door na te gaan hoe in andere groote gemeenten de zaak is geregeld. Ook moet het in hun voornemen liggen, het advies van deskundigen in te winnen. In verband hiermede schrijft de Tel.: Wanneer een tusschcntijdsche benoeming van een wethouder, noodzakelijk geworden door uitbreiding van het college van B en W.. onwettig was, dan zouden, behalve Utrecht, ook Den Haag en Rotterdam wethouders heb ben. die op onwettige wüze benoemd zijn. In het verslag over den toestand der ge meente 's Gravenhage over het jaar 1907 lezen wij: „In de raadsvergadering van 30 October werd besloten tot de benoeming van een vijf den wethouder; als zoodanig werd den lien November gekozen de heer H. de Wilde." En in het verslag van den toestand der ge meente Rotterdam over het jaar I9T0 lezen wij: „Den 23en Juni nam uwe vergadering het besluit om het aantal wethouders uit te brei den tot 5. In de Zitting van 30 Juni werd over gegaan tot benoeming van 2 wethouders, één ter vervulling van de door hét bedanken van den heer Van Citters opengevallen plaats en één ter vervulling van den nieuwen gecrëer- den zetel Zoowel te Utrecht, te 'sGravenhage als te Rotterdam heeft men dus wethouders voor nieuw-gecreëerde zetels benoemd op een an deren datum dan den eersten Dinsdag in Sep tember. En de Prov. Staten hebben deze benoe mingen bekrachtigd. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen bericht is Hr. Ms. „Heems- kerek". 9 dezer van Gibraltar vertrokken. (St.-Ct.) Kapitein-luitenant ter zee Suermondt gaat den marinedienst verlaten. Marine-officieren en schepe lingen. In de memorie van antwoord op de Marine-begrooting aan de Éérste Kamer, deelt de minister van Marine mede, dat maatregelen worden voorbereid om het di visie-verband méér dan tot nog toe in den inwendigen ddeneS op den voorgrond te brengen, waardoor een nauwere aanraking tussdhen officieren en •dhepelingen wordt bevorderd. Daarnaast zal getracht worden den officieren de gelegenheid te geven zioh meer in het ge dacht enleven der schepelin gen te verplaatsen door hen een werkzaam aandeel te doen nemen aan het bijbrengen van méér ontwikkeling aan hun onderge schikten. Waar het voort» voor den toekomstigen zeeofficier van groot belang wordt geacht om reeds in het tijdperk zijner opleiding tot dit doel te worden voorbereid, zal (bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord, een officier worden geplaatst aan wien die vorming speciaal zal worden op gedragen. Bij beschikking van den Minister van Oorlog d.d. 9 Maart 1014 is benoemd tot ad judant van de le infanterie-brigade, die ka pitein M. L. de Boer, van het le regiment in fanterie. De telefoon. Met stelligheid wordt medegedeeld, dat de minister van wa terstaat zich ln geenen deele tegen de invoe ring van het Western- (niet: Westring-) sy steem bij het Haagsche telefoonbedrijf verzet heeft. Indertijd heeft hij trouwens zelf deel uitgemaakt van het college van B. en W., dat in overeenstemming met den directeur van de gemeente-telefoon, aan dit automatisch systeem de voorkeur gaf. Wat dienaangaande in een Amsterdamsch bericht in de N. R. O te lezen staat, behoeft dus verbetering. Schrijver© en klerken Ra den van Beroep. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1914 bepaald, dat de jaarwedden der schrijvers bij den Cen- tralen Raad van Beroep en de Raden van Beroep bedragen: te Amsterdam en te Rotterdam ten min ste f 900 en ten hoogste f 1500; bij de overigen Raden van Beroep ten min ste f 900 en ten hoogste f 1400; van de klerken ten minste f 600 en ten hoogste f 1100. De verhoogingen hebben plaats: a. wat betreft de eerste klerken bij den Centralen Raad van Beroep en de Raden van Beroep t© Amsterdam en Rotterdam na 2, 4, 6. 8, 10 en 12 jaren dienst in dien rang tot f 1000, f 1100, f 1200, f 1300, f 1400 en f 1500; voor die werkzaam bij de overige Raden van Beroep na 2, 4, 6, 8 en 10 jaren dienst in dien rang tot f 1000, f 1100, f 1200, f 1900 en f 1400; b. wat betreft de tweede klerken na 2, 4, 6, 8 en 10 jaren dienst in dien rang, of als tijdelijk schrijver bij een Raad van Beroep doorgebracht, tot f 700, f 800, f 900, f 1000 ©n f 1100. De geïnterneerden en de Indi sche regeering. De geïnterneerden Dou- we» Dekker, Tjipte Mangoenkoesoemo en Suardy Suryanlngrat hebben aan den Gouver neur-Generaal van Indië een adres gezonden, waarvan „Het Volk" den tekst meedeelt. In dit adres geven zij t© kennen, dat zij, naar aan leiding van de woorden van den Minister van Koloniën dat hij gaarne zijn bemiddeling wil geven aan de geïnterneerden, opdat den Gou verneur-Generaal het bewijs geleverd worde van andere gezindheid dan uit hun geschrif ten is af te leiden of misschien ook van veran derd© gezindheid en van hun oprechten wensch om weer als rustige burgers in hun vaderland te leven, verklaren, dat zij het ge weld als factor van verheffing der Indische bevolking verwerpen, wat zij trouwens reeds meermalen hebben verklaard, en van meening zijn, dat haar ontwaakte energie en haar op levend volksbewustzijn moeten worden geleid in banen, die het mogelijk maken elk gouver nement, dat hervormen wil, op dien weg te steunen en voorwaarts te stuwen; dat zij, naar aanleiding van enkele artikelen en uitdrukkingen, door hen geschreven, die in tegenspraak zijn of schijnen met bovenstaande beschouwingen, door de ondervinding ge leerd, verklaren, indien hun het vrije verblijf in Indië weder mocht worden vergund, in den geest dier beschouwingen hun arbeid aan de verheffing van hun volk, aan de verbroedering der rassen en aan de beschaving te zullen voortzetten. S. J. R. de M o n chy Sr. Een bekend Rotterdammer schrijft de N. R. Ct., den heer 5. J. R. de Mondhy Sr., viel Zondag het wel zeldzame voorrecht te beurt, zijn negentig sten geboortedag te herdenken. Een wel zeld zaam voorrecht, want de heer De Monchy bereikte dezen hoogen leeftijd in het onge stoorde bezit van al zijn vermogens. Hij ver heugt zicfli nog in een zeer goede gezond heid, is nog merkwaardig levenslustig en in opgewektheid is menigen jongere een voor beeld. Hoewel hij zich reeds meer dan twintip jaar uit de békende firma M. en R. de Mon- chy. die hij tot grooten bloei heeft weten te brengen, heeft teruggetrokken, stelt hij nog levendig belang In de zaken der firma. En zijn vaderstad, de publieke zaak, heb ben nog steeds de onverflauwde belangstel ling van dezen krassen Rotterdammer Het eeuwfeest der Ifederl. Bank. Naar wij vernemen is Zaterdag 4 April a.s. als datum vastgesteld, waarop het 100- jarig bestaan der Nederlandsche Bank zal worden herdacht. Omtrent de plannen ter herdenking van dezen, niet alleen voor de Bank zelf maar voor ons geheele land zoo gewichtige ge beurtenis vernemen wij. dat in den middag de president en de directie te Amsterdam een officiëele receptie zullen houden, terwijl des avonds in den Stadsschouwburg aldaar aan het personeel een voorstelling zal wor- den aangeboden. Voorts zullen op den gedenkdag, voor zoover de werkzaamheden dit toelaten, zoo veel mogelijk agenten, correspondenten en beambten der Bank uit de verschillende plaatsen buiten Amsterdam, daar aanwezig zijn. Omtrent de plannen van bet personeel der Bank kunnen wij mededeelen, dat zich onge veer 1)4 jaar geleden uit dit personeel een vereeniging gevormd heeft, welke onder den naam ..Vereenifiing 1914"- zich ten doel «telde den gedenkdag van het eeuwfeest der Neder> landsch© Bank niet onopgemerkt te late# voorbijgaan. Het resultaat van de bemoeiingen dezej Vereeniging is geweest, dat aan president en directie op 4 April namens het personeel een monumentale bronzen gedenkplaat zal woxx den aangeboden, welke naar het ontwerp van Eduard Cuypera door de beeldhouwers Bossche en Crevels is vervaardigd. Deze gedenkplaat, welke zwak gebogen is en op een zandsteenen voetstuk zal komen to rusten, geeft een allegorische voorstelling weer: de vrede, Ned. Maagd, de historie, de faam, de industrie, de scheepvaart, de nijver heid en de landbouw hulde brengend aan een jonge rijk gekleede vrouw, die het hoofdge bouw der Nederlandsche Bank draagt. Deze vrouw vormt het midden der fraai uitge voerde groep. Aan de beide zijden zijn twee figuren aangebracht, voorstellende de han del en de welvaart. Voorts is de gedenkplaat voorzien van de wapens der steden, waar agentschappen der Ned. Bank zijn gevestigd. 79-jarlg bestaan van het. Leidsoh Studentenco rps Men meldt uit Leiden: De feestelijke herdenking van het 75-jarig bestaan van het Leidsch Studentencorps nam gisteren een aanvang met de plechtige ont vangst op het Stationsplein van eereleden en reünisten, samengestroomd uit vele deelen des lands. Na aankomst van de verschillende treinen uil Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, stelde de stoet te ongeveer 2 uren zich in beweging en trok, onder bijval van een talrijk zich langs den weg bevindend publiek, door eenige der voornaamste wijken der stad. De stoet zelf was samengesteld uit eene e ere wacht uit het studentencorps te paard, dan volgde het collegium van het corps, daarna een aantal studentenvereenigingen en gezel schappen met hunne vaandels en banieren, terwijl verder de ecreleden, reünisten en stn- dentencorpsleden er in waren opgesteld. De optocht werd opgeluisterd door de op wekkende tonen van een paar muziekkorp sen, zich bevindende aan het hoofd en ten be sluite van den optocht. Ter hoogte van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat aangeko men, werd aldaar de stoet ontbonden en door de deelnemers het gebouw der Gehoor zaal binnengetreden. De zaal was te dezer gelegenheid op artistieke wijze met siergroen, bloemen en draperiën kwistig getooid en droeg du» in niet geringe mate bij tot verhooging der feestviering. Na aanknooping of hernieuwing van ken nismaking tusschen oud-academie-bnrgers en jeugdige beoefenaars der "Wetenschap wer den de schreden gericht naar den foj'er van het gebouw en aldaar plaats genomen tot het aanhooren van de feestrede, uitgesproken door den praeses-collegii van het studenten corps, den heer A. Staring. Den aanwezigen werd bij die toespraak het welkom toegesproken en de geschiedenis van het corps in korte trekken gememoreerd. Aan die feestrede wordt het volgende ont leend: Ik begrijp zeer goed, aldus spr., na een kort welkomstwoord tot de reünisten, hoe gij u moet gevoelen, wêergekeerd als de verlo ren zoon in den kring waarin gij thuis be hoort. Immers uw eigen gewaarwordingen zullen u er van overtuigen dat het geen vaarwel aan ons corps is geweest, toen gij u weemoedig reisvaardig maaktet om een ander leven te gaan aanvangen. Want waar gij ook gingt, gij voelt heden dat gij in het diepst van uw hart student rijt gebleven. Gij weet nu dat gij zijt wat gij waart: lid van het Leidsch Studentencorps. Het is niet bin nen Leiden alleen dat het corps leeft, neen, overal in de maatschappij waar een zijner zonen zich heeft gevestigd op de hoogste zetels in de regeering van ons land en in de rustige dorpspastorie daar weten wij dat de geest van ons geliefd corps onsterfelijk en onloochenbaar leeft. Waar wij hier thans ter feestviering bijeen zijn daar voelen wij om ons waren de per soonlijkheden van al diegenen die gekomen zijn om onze historie en traditie te bouwen. Straalt nog niet nog boven ons aller hoofden dat verheerlijkend licht verspreid door de nagedachtenis van mannen als Vosmaer. Busken Huët, Havcrschmidt en zoo heel veel anderen, die den naam van ons corps ver hieven in en na hun studententijd. Gij zijt gekomen om te vinden wat gij xell eens hebt gevonden en alles wat door uw eigen krachtige liefde daaraan is toegevoegd. En gij zult als gij goed ziet voldaan kunnen zijn. In dit verband geeft spr. een overzicht van de verschillende Instituten van het corps, welke in den loop der jaren hun ouden roem wi-sten te handhaven en van de nieuwere welke daaraan zijn toegevoegd. Waar de eerste groote studentenorganisatie van 1799 uitsluitend op een beperking der ongeregelde uitoefening van het groenen berustte, waar later de stichting van het corps voornamelijk met het oog op een wettig geregelden groen tijd geschiedde, meent spr. te mogen zeggen dat historisch het groentijds-instituut zeker oude rechten heeft. Meer in bijzonderheden wordt daarna door spr. het goede recht van den groentijd bepleif en doet hij daarbij aansluiten de verzekering dat de groentijd dezelfde nuttige en onmls* bare instelling is gebleven die hij was. Hierna komt spr. tot de verhouding vatt het corps ten opzichte van de andere studen* ten organisaties, in de eerste plaats de Ver eeniging van Vrouwelijke Studenten, aan welke jonge en krachtige Vereeniging hij een even glorierijke historie ook eens jong, is deelachtig geworden. Zich richtende tot dfl huidige leden spoort spr. deze aan, op hef voorbeeld der ouderen zich nog intenser te bezielen tot steeds dieper worteling in hef gemoed van den zin der spreuk die bef corps-embleem siert Virtus, Concordia, Fides." Viert dan allen feest, aldus besluit spr., juicht dan allen gij ouderen, om de herge boorte van uw studentenleven en om het on geschonden wederzien van wat u Hef "wasj gij jongeren omdat gij tusschen u weet dé mannen van vroeger en om de nieuwe gees*, drift die hun komst ons heeft infleboezamui

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2