B j N N ENLANDT" I Zn de pers onthoudt men zich nog van het uitspreken van eene definitieve meening over pet lot van het Homerule-ontwerp. Velen hou den 't altijd nog voor mogelijk, dat er over eenstemming zal worden verkregen, al wor den de kansen van het nu ingediende com promisvoorstel zeer ongunstig beoordeeld, pan de groote conservatieve organen betoogt Ae Times, dat Ulster voor goed moet worden •bevrijd van het gevaar der inlijving bij het 'piet Homerule begiftigde Ierland; het blad Jcomt tot deze conclusie: .."Wij zijn ten volle overtuigd, dat, als de heer Asquith niet be reid is tot verbetering, het aangeboden voor stel tot mislukking veroordeeld is en met ^•echt." De Morning Post schrijft: ,,Het moet worden uitgesproken, dat de verklaring van n eersten minister niets heeft gedaan om n weg naar de oplossing van de Iersche kri- sis te openen." Duidelijker nog drukt het unionistische orgaan in Belfast, de Northern Whig, zich uit, die schrijft: "Wanneer de heer Asquith rijn laatste woord heeft gesproken, dan staat er niets meer tusschen Ulster en den burgeroorlog." De liberale Daily News acht het niet on mogelijk, dat de heeren Carson en Bonar Law bij rijpere overweging de voorstellen van den (premier toch nog aannemen. Als zij dat niet mochten doen, dan behoeft het liberalisme dat biet te betreuren, want de gedachte van een aan vivisectie onderworpen Ierland is niet sympathiek. In dat geval echter moet van de regeering verlangd worden, dat zi! met volle scherpte en zonder ho^^Waatste rebellen te ontzien, de wet volledig uitvoert. Van de jongste daad van vandalisme der millitante suffragettes, de verminking van het t beroemde Venusbeeld van Velasquez in de National Gallery, is het nublick het slachtof fer. De Gallen' werd dadelük gesloten en andere verzamelingen, zooals de Wallace col lection. eveneens. De bedrijfster van de daad heet Mary "Richardson en is eene bekende wilde". Zij is door den politi^ma-gistraat naar den strafrechter verwezen. Zij heeft aan de schilderij zeven sneden toegebracht met een slachtersmes voordat zfi kon worden ge grepen. De sneden zijn recht en schoon; de schade kan voor 100 p st. hersteld worden. De Venus van Velasquez is door WTellincrton uit 't bezit van de hertogen van Alba naar Engeland overgebracht; zij werd in 1805 voor 45 00D pd.st voor de Nn'^-^i Gallery aangekocht. Italië. Rome 11 Maart. De koning ontving in den loop van den morgen achtereenvolgens de voorzitters en ondervoorzitters van den fcenaat en de Kamers, om hun oordeel te ver nemen over den toestand van de oplossing van de crisis. Ween en. 12 Maart Het Deutsche Volksblatt meent te weten, dat het aftreden van het Italiaansche kabinet volstrekt geen verandering zal brengen in het onderhoud tusschen graaf BerchtoM en markies San Ghi- Mano. Waarschijnlijk zal San Giuliano in bet nieuwe kabinet zijn portefeuille behouden en dan tusschen 14 en 20 April Berchlold bezoe ken in Abbazia. Rome, 11 Maart. De dagbladen zijn overeenstemmend van meening, dat de krisis langdurig en mocielijk op te lossen zal zijn. Het Giornale d'Ilalia zegt, dat de man, die het eerst de aanbieding zal ontvangen om een kabinet samen te stellen, naar het oordeel en de verwachting van de groote meerderheid "^onnino zal zijn. Het blad voegt daaraan toe, jat men gelooft, dat de officieele opdracht tot lamenstelling van het kabinet niet voor Vrij dag zal worden gegeven. PortugaL Lissabon, 11 Maart. De Senaat heeft Hen algemeenen zin goedgekeurd van het besluit, waarbij vrije doorvoer wordt toe gestaan voor vreemde goederen in het ach terland van Angola. Rumenië. Bukareat, 11 Maart De Kamer heeft Wet algemeene steramen het antwoord-adres op de troonrede aangenomen. Bulgarijë. Sofia,11 Maart. De nieuwe so-branje zal In de tweede helft van Maart bijeengeroepen worden om de geloofsbrieven van de geko zen afgevaardigden te onderzoeken, de be grooting en eventueel eene leening aan te ne men en de vredesverdragen met Rumeniê en Turkije te bekrachtigen. De minister-president heeft aan de hoogere bestuurslichamen eene circulaire gezonden, waarin wordt gezegd, dat het kabinot eene voldoende meerderheid heeft gekregen om in vrede en langs den weg van vooruitgang het land te regeeren. Over den uitslag van de verkiezingen voor de so bran je geven de regeeringskringen in Sofia onverholen hunne voldoening te ken nen. De aanhangers van de regeering heb ben hierbij 128. de verschillende oppositie partijen te zamen 117 mandaten gekregen Daarmee heeft de regeering eene wel is waar kleine maar betrouwbare meerderheid ver kregen, waardoor hare stelling in de so- branje des te beter verzekerd is, omdat de oppositiepartijen bezwaarlijk gezamenlijk rullen optreden en stemmen. Bij de cijfers van de door de verschillen de partijen verkregen mandaten maakt de correspondent van de Frankf. Ztg. te Sofia de volgende opmerkingen: De regeering heeft In Oud-Bulgarije slechts de 94 mandaten behouden, die zij in de December-verkiezing had gewonnen. De aanwinst voor haar komt uitsluitend uit het nieuwe gebied. Het getal mandaten van den boerenbond is van 48 tot 51, dat van de democraten van 14 tot 51, van de Narodniaken van 5 tot 10, van de Zankowisten van 1 tot 3 gestegen. De ra dicalen hebben behouden wat zij bezaten. De orthodoxe socialisten zijn van 19 tot 10, de gematigden van 17 tot 9 teruggegaan. Hun ne verliezen getuigen van hot verflauwen der •ntstemming tegen den koning. Turkije. Konstantinopel, 10 Maart. Talaat Bey zal de portefeuille van financiën tijdelijk waarnemen tot aan de komst van Djavid Bey. Uit Parijs wordt bericht, dat de onder handelingen van de Fransche Haute banque over het sluiten van eene Turkscbe leening ten einde zijn gebracht. De leening zal 300 tot 500 «ïillioen bedragen. De rentevoet zal 5 pcL be draden. De koers van overneming zal 86 pet. bedragen. De koers van uitgifte is nog mei bepaald en zal afhankelijk zijn van den finan- cieelen toestand, die aanwezig zal zijn in April, wanneer de leening wordt uitgegeven. De uitgifte geschiedt door een Turksch lee- ningsconsortium, aan welks hoofd de Ban que Ottomane staat. Dadelijk nadat de lee ning gesloten is, zal de Banque Ottomane 500,000 pond voorschieten aan de Turksche regeering, die reeds 200,000 "nond van de Ban que Ottomane, 100,000 pond van de Turk sche tabaksregie en 120.000 pond van het 'pe stuur der Dette publique ontvangen heeft cn die uit de opbrengst van de leening 200 rail- Hoen van de vroeger uitgegeven schatkistbons moet aflossen. Er zal dus niet veel van het geld der leening in de Turksche schatkist te recht komen. Konstantinopel, 10 Maart. Aan de ambtenaren van het ministerie van financiën wordt eene maand traktement betaald. Konstantinopel, II Maart. De Ser vische gevolmachtigde Stefanowics heeft gis teren de laatste punten van verschil aan de beslissing zijner regeering onderworpen; hij adviseerde daarbij in verzoenenden zin. He den morgen ontving hij bevel het Turksche standpunt te aanvaarden on het vredesver drag onmiddellijk te onderteekenen. De on derhandelingen zullen morgen uitgewisseld worden. Konstantinopel, 11 Maart De pa- triarchaatsraad heeft besloten aan den groot vizier eene nota te zenden, bevattende eene klacht, dat de onlangs aan den minister van eeredienst gezonden nota niet is aangeno men. De Griekscke en Armenische kooplieden hebben besloten bij den minister van handel te protesteeren tegen de boycot, die op hen wordt toegepast. Albanië. Weenen, 10 Maart. Turkhan Pacha, die bestemd is tot minister-president in Albanië, dejeuneerde heden bij graaf Berchtold. Hij had conferentiën met de ambassadeurs van Italië en Turkije en den Rumeenschen gezant; in den avond is hij naar Durazzo vertrok ken- Turkhan Pacha, wien door den vorst van Albanië het ambt van minister-president is aangeboden en die den 12en in Durazzo wordt verwacht, is tot dusver in Turkschen dienst geweest, laatstelijk als ambassadeur in Pe tersburg. Dat op hem de keus is gevallen, wordt met Russischen invloed in verband ge bracht en schijnt met het verblijf van dtn vorst in Petersburg in betrekking te staan. Hij is geboren in 1840 te Trikala, in Thessalië. De Temps noemt hem een man van vrijzin nige denkbeelden en door en door eerlijk. Hij spreekt vloeiend Fransch en Grieksch. Uit Durazzo wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat verscheidene leden van de feodale groote familièn hun best doen om eene minis ter-portefeuille te krijgen. Essad Pacha heeft verklaard, dat hij geene portefeuille wenscht en zich geheel wil wijden aan de vervulling van zijne plk'Uen nis generaal en commandant der militie. Ook daarmee zou hij trouwens eene zeer gewichtige en invloedrijke stelling innemen. De bij de controle-commissie ontvar.0er be richten over de gebeurtenissen aan de zuide lijke en de noordelijke grens luiden gerust stellend voor de inrichting van het Aibanee- sche bestuur in die streken. Valona, 11 Maart. De vorst van Al banië heeft majoor Thomson benoemd tot bui tengewoon algemeen gevolmachtigde voor de districten Moriza en Argyrocastro en droeg hem tegelijk alle gezag on dat nuttig is voor het volbrengen van de zending van vertrou wen, waarmee hij is belast, en voor de hand having van de orde en de regeling van de verschillende bestuurrdiensttakken. Majoor Thomson is gisteren met verscheidene Neder- landsche officieren naar zijne bestemming vertrokken. Janina, 10 Maart. Gisteren is de ont ruiming begonnen. Het district Kolonia is zon der incident aan de Albaneesche gendarmerie overgegeven. Griekenland. Athene, 10 Maart. In de Kamer ver klaarde Theotokis een voorstander te zijn van eene Duitsch gezinde politiek. Minister-pre sident Venizelos toonde alle voordeelen aan, die aan Griekenland verzekerd zijn en die verkregen zijn dank zij de triple entente en inzonderheid dank zij Frankrijk Mexico. Mexico, 11 Maart De federalisten heb- en de kanonneerboot Tampico opgesloten in de haven van Topolobampo, door de oude kanonneerboot Democrata dwars voor den mond van de haven te laten zinken. El Paso, 11 Maart. De Engelsche con sul in Chihuahua bericht, dat Villa het bevel heeft herroepen tot verbeurd klaring van de rancho van Snijman, den "ewezen Boeren generaal. Buenos-Ayres, 11 Maart. De waarne mende minister van buiteniandsche zaken de la Plaza, heeft eene verklaring afgelegd, waarin het gerucht wordt tegengesproken, dat Argentinië tusschen beide zou konicn in Mexico en maatregelen tot onderd.n .king zou nemen. Zoolang zij nieit wordt rangezocht, zaJ de regeering van Argentinië zich er toe be palen de loop der gebeurt e;_kssen te volgen. Zii hoopt op eene spoedig verzoenlijke op- 1 ig en zal eene regeering, die door eene niei twijfelachtige meerderheid gesteund wordt, erkennen. "Washington, 11 Maart Om moge lijke invallen in het Mexicaansche gebied van deze zijde te voorkomen, heeft president Wil son besloten de grensbewaking met twee regi menten te versterken. Columbië. Bogota, 11 Maart. De Engelsche ge zant heeft aan den zaakgelastigde van Colum bia te Caracas verklaard, dat de ingenieurs, die nasporingen doen naar petroleuinhouden de terreinen, gewapende infanteristen hebben meegenomen om zich te verdedigen tegen de wilde stammen. Deze opheldering ontneemt elke beteekenis aan den beweerden inval in het Columbiaansche gebied door Venezolaan- sohe troepen. Zuid-Af rika. Bloemfontein, 10 Maart. Het ken merkende verschijnsel van de hier gehouden gemeenteraadsverkiezingen is, dat de leden van de arbeiderspartij gekozen zijn, waaron der Duff cn Campbell, die onder de krijgswet gevangen genomen zijn. Allerlei. Eindelijk is het gelukt den ..boeren- schrik", den ze er o over der Stiermarksche Al pen, te dooden. Het beest, een wolf, is een buitengewoon mooi exemplaar en weegt 38 kilogram. Het is een oud mannetje. De bevolking is zeer ver heugd van den „boerenschrik'' bevrijd te zijn. Toen het jachtgezelschap 's avonds met den buit te Wolfsberg aankwam, werd het feeste lijk met muziek ingehaald. Te Kharsan (Zwarte Zee, Rusland) heeft een -jongeling achtereenvolgens zijn vader, zijn moeder, stiefmoeder, dirie broers en twee zusters gedlood. Een bende Pairijsche apachen heeft Vrij dag j.l. een tehuis voor gevallen vrouwen op de Boulevard de Sbrassbourg belegerd. Na zoo wat alle ruiten te hebben kapot gescho ten roofden zij drie vrouwen, die zij van vroe ger kenden. Een der vrouwen is later te Bou logne sur Seine aangehouden. Zij was door haar bevrijders zwaar mishandeld en heeft uit wraak de namen der apaahen aan de poli tie meegedeeld, die na een hevig gevecht ze ven leden der bende heeft ingerekend. Te St. Pancras (En/geland) ls een jonge man van 22 jaar, Darby genaamd, onder de handen van een tandasrls, die bezig was hera een kies te trekken, gestorven. Aanvankelijk werd gedacht, dal de dood veroorzaakt was door het toepassen van een verdoovingsmiddel. De lijkschouwing bracht echter aan het licht, dat de jonge man niet tengevolge van het verdoovingsmiddel, maar door een anderen oorzaak gestorven was. Het bleek namelijk, dat hij lijdende was aan tu berculose hals en schedel en dat een wer vel in den hals gebroken was. Vliegongeluk. Reuter seint ons uit Londen d.d. 12 Maart: Twee officieren van het leger, behoorende tot het koninklijke vliegerskorps, zijn heden morgen gedood, terwijl zij in de vlakte van Salisbury vliegoefeningen deden. In de Golf van Biskaye, waar een paar weken geleden het stoomschip „Siegenia", uit Stettin, zware averij bekomen en den eersten officier verloren heeft, is thans een ander stoomschip uit Stettin, nd. de „Heinrich", met man en muis vergaan. Het schip had reeds 20 Februari bij Kaap Finisterre moeten zijn, maar men heeft sinds het vertrek uit New port, dan 17en Februari, geen taal of teeken meer van de bemanning vernomen. Het schip is ook nergens gepraaid. Men twijfelt er dan ook thans niet meer aan of de „Heinrich" is niet bestand geweest tegen de zware stormen, die de Golf van Biskaye teisteren, en de 20 man van de equipage heeft den dood in de golven, gevonden. Konstantinopel, 10 Maart. Vol gens officieele berichten, afkomstig uit het ministerie van binnenlandsche zaken, is den 6en een hevige aardbeving gevoeld in Bitlis en in Ahlat. In laatstgenoemde plaats stortten 142 huizen in en werden twee kinderen ge dood. Ook in andere plaatsen werd groote schade aangericht. Duisburg. 11 Maart. De Rijnpeilschaal wees heden 8.15 Meter aan. d. i. 4£ Meter bo ven den normalen stand. Het verkeer in de havens van Duisburg en Ruhrort is ernstig gestoord. In de oudere deelen van de havens zijn alle magazijnen overstroomd. Vier kolen tippen zijn stop gezet; 't verladen van kolen is gestaakt. Keulen, 11 Maart. De Rijn bereikte gisteren met 6.60 M. den hoogsten stand. Ge durende den nacht bleef de waterstand sta tionair. Om 11 uur heden voormiddag wees de Drilschool 6 45 M aan Uit de Pers. Plaatselijke Keuze. De Volksbond, het orgaan van den Volksbond tegen drankmisbruik opent zijn Februari-aflcvering met een artikel oyer Plaatselijke Keuze van de hand van den heer P. de Clerq te Veenwouden. „Te oordeelen aldus vangt het artikel aan naar heigeen mij sedert het begin van dit jaar te huis bezorgd werd, laat het zich aanzien dat de voorstanders van Plaat selijke Keuze zich meer moeite zullen geven om deze zaak te bevorderen, dan de tegen standers om haar te keer te gaan. Het is zeer begrijpelijk dat de geldelijk hij de zaak betrokkenen met hunne bezwaren zullen voor den dag komen, doch tevens moet de middenpartij in zake het alkoholvraagstuk zich voldoende laten hooren, en liefst af zonderlijk, om de meening van niet-geldelijk belanghebbenden onverzwakt te doen uit komen. Het zou gewis niet getuigen voor de kracht en verscheidenheid van denken en handelen in ons land, indien de gematigden zich stilhielden, in plaats van openlijk tegen den bedoelden maatregel op te komen." De heer de Clerq, voorts over Plaatselijke Keuze in het algemeen schrijvend, merkt dan op: „Zij wordt in het Buitenland hier en daar toegepast, maar dit behoeft voor Nederland geen reden te zijn dat stelsel eveneens te aanvaarden, want daartegen bestaan ern stige bezwaren. Deze zijn, bij welke gele genheid ook lo. dat tal van menschen, die van de on derhavige zaak het gewicht en de draag kracht niet vermogen te beoordeelen of hier toe geene moeite willen» of kunnen doen, daarover gaan rechten 2o. dat eene minderheid in sommige stre ken van een land het daarbij plaatselijk ont gelden moet, terwijl in andere deelen van dat land de maatregel geen dienst doet en de bevolking van hare uitvoering bevrijd is. Het heeft reden van bestaan dat een volks- aanzoek of volksverzoekschrift bij de lands- regeering wordt ingediend (waarom voor de zooveelste meal in Nederland een vreemd woord gebezigd, waarvoor geschikte Hol- 1 and sche uitdrukkingen te vinden zijn?). Een deel der bevolking van een land kan wen- schen dat lets van beteekenis tot stand kome, waaraan de overheid tot nu toe niet voldeed, en dan heeft zulk een volksdeel het recht zijne wenschen bij verzoekschrift te kennen te geven. Doch de strekking van het volksaanzoek faalt ditmaal in de wijze waar op men zijn doel wenscht uit te voeren, want het volk zelf behoort niet te rechten. Dit is de taak van de overheid en van wie zij ver der als deskundigen daartoe aanstelt." Wij hebben in ons land het bestuur van rijk, provincie en gemeente benevens de rech terlijke macht en wie verder tot oordeelen zijn aangewezen: aan deze lichamen en per sonen moet de beslissing over belangrijke onderwerpen blijven opgedragen, nieit aan het publiek. „Zegt men mij hierop „In die lichamen of als die personen hebben ook niet altijd de rechte menschen zitting", dan geef ik dit dadelijk toe, maar ik voeg er bij„Te dien opzichte bestaat er toch gelegenheid met de eigenschappen dier waardigheidsbekleeders bij hunne verkiezing of benoeming rekening te houden, en heeft men meer kans zaakkun- digen te verkrijgen, aan wie het beslissen kan worden toevertrouwd, dan dat men din gen van belang aan ieder meerderjarige ter beslechting overlaat, die tot een land of een onderdeel daarvan behoort." In de tweede plaats heeft eene volksberech ting plaats in eene gemeente het nadeel, dat de meerderheid harer bevolking in som mige deelen van een land zich aan den uit slag eener zaak moet onderwerpen, terwijl men te dien aanzien in andere streken van dat land wordt vrijgelaten. Dat is onevenre dig en onrechtvaardig. „\Vat zal de toekomst in zulke bedwongen gemeenten zijn? Eerst de sterke drank open baar van de baan, dan de wijnen en vruch tenwijnen, vervolgens het bier en de vruch tensappen enz. die alcohol bevatten. De ge heelonthouding wil niets van dit alles en.... zet door. En wat is nog het onrechtvaard g- ste daarbij? Hij die weinig bezit en daarom geen alkoholische dranken inslaat kan niets van dien aard in eene openbare gelegen heid krijgen, terwijl hij die wèl in staat is om op te slaan die dranken thuis gebruikt. Dat tevens het geheime tappen en slijten daarbij wordt bevorderd, ligt voor de hand. In den laatsten tijd bestaat er reeds de ver keerde maatregel dat sterke drank bij open bare vervoermiddelen te water geweerd wordt, waar matig drankgebruik bij koel of koud weer wel degelijk op zijn plaats was. Dat voorschrift behoorde te worden inge trokken, en met dergelijke verhinderingen moet men niet doorgaan. Ook kan het gevolg van het instellen der Plaatselijke Keuze worden, dat hier en daar op het land de herbergen verdwijnen, omdat zij geen bestaan meer opleveren. En zulk een „onherbergzame toestand" in de 20e eeuw dient in ons land te worden voorko men. Reeds nu is het lastig als men, onbe kend zijnde, ergens geen onderdak kan vin den dan door welwillendheid van de inwo ners buitendien zullen deze lang niet ieder een willen opnemen gelijk een kastelein zijn herberg voor de bezoekers openstelt, en zijn zij daarop trouwens dan ook niet ingericht. De N. Arnh. Ct. maakt nog de volgende opmerking: Doch een feit, dat ook door met de toe standen in de V. S. van Amerika grondig vertrouwde personen niet wordt ontkend, is, dat het drankverbod aldaar den bloei der clandestine spiritusfabrieken en drankgele genheden sterk heeft bevorderd en, in t bi zonder in Pennsylvenie, de vervolgingen we gens overtredingen van de drankwet, enorm zijn toegenomen. De treurige gevolgen daar van zijn waarlijk niet geringer dan die van het drankgebruik. Hoe gaarne we ook medewerken om het misbruik van alcoholische dranken gemaakt tegen te gaan, wij vreezen dat het genees middel der P. K. niet minder erg zal blijken dan de kwaal. Voor den toeschouwer heeft de thans ge voerde strijd evenwel zijn niet-onvermake- lijke zijde. Men ziet de onthoudersvereeni- gingen gesteund door subsidies van Rijk en Gemeente, feilen strijd voeren voor een wet telijk verbod van drankgebruik. Aan de an- derij zijde staan Rijk en Gemeente, die in den vorm van accijns en vergunningsrecht zooveel mogelijk voordeel trekken uit het zelfde gebruik, dat zij door hunne subsidies pogen te bestrijden. Zou 't geen tijd worden allereerst tegen dezen „maatschappelijken leugen" op te trekken? Berichten. De Staatscourant van Donderdag 12 Maart bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot ontvanger der registratie en successier~cbten te Groningen S. Hulst, thans ontvanger der registratie en domeinen te Hilversum; tol ontvanger der registratie, ge rechtelijke acten en domeinen te Middelburg L. G."J. H. Hamelberg, thans ontvanger dei- registratie en domeinen te Mr—el; tot ont vanger der registratie en domeinen te Kam pen M. W. F. Beijerinck, thans te Ommen; benoemd tot grootofficier met de zwaarden in de Oranje Nassauorde de luitenant-generaal C. J. Snijders, chef van den gencralcn staf; op verzoek eervol ontslagen wegens physie- ke ongeschiktheid de Indische ambtenaar met verlof R. Loman, laatstelijk adsnirant-in- genieur bij den waterstaat en 's lands bur gerlijke openbare werken in Ned. Indië: benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Vuriit "W. H. v. d. Meulen. commies der posterijen le klasse H. M. de Koningin ontving gisteren den minister van financiën in conferentie. De Staatscommissie betref fende de werkloosheid vergadert weer a.s. Zaterdag ter voortweridng van haar verslag. Honderdjarig bestaan van den generalen staf. Ter viering van het 100-jarig bestaan van den Generalen Staf hield de luit.-gen. Snij ders, chef van dat dienstvak met dienende en oud-stafofficieren gisteren namiddag een re ceptie in „de Twee Steden" te 's-Gravenhage. Bi] deze gelegenheid boden vertegenwoordi- 1 1 1 gers der Koningin en der Koningin-Moeder, (onderscheidenlijk luit-generaal graaf Du Monceau, chef vain Harer Majesleits Militaire Huis. en de kamerheer jhr. Van Tets), depu. tatiön van andere corpsen en militaire auto riteiten het feestvierende wapen hun geluk wenschen aan. Ook de minister van oorlog, generaal Bos boom, vroeger stafofficier maakte zijn opwach ting op dit jubileerend samenzijn, waarbij da mes mede ontvingen en de Kon. MHlt. Kapel speelde. Voor bezoekers en reünisten hield de gep. luit.-generaal de Bas, eveneens oud-stafoffi cier, de feestrede, welke een overzicht gaf van den werkkring van dem staf ah kweekschool voor veldheeren en van de lotgevallen en uit breiding onder de verschillende chefs van dat dienstvak tot op heden onder den tegenvvoor- digen cthef generaal Snijders. Hij huldigde wijlen generaal Booms, die in 1870, ondanks de onbevredigende legerlnrlch- ting, zorgde dal het veldleger binnen 36 uur tot waarneming aan de grenzen stond; wees op uitbreiding van de staftaak met postduiven- en luchtvaartdienst; herinnerde dat vier mi nisters van oorlog van den staf afkomstig zijn en dat oud-leerlingefn van de Hoogere Krijgs school In Afêbanië den naam van Nederland ophouden. Nog schotste hij het nut van de stafkaart voor de maatschappij, particulieren, reizigers en wandelaars. Tot slot vvenschte hij den aanwezigen mi nister van oorlog een lang parlementair leven toe en werd zijn voorstel aan de dames, om een hulde te brengen aan Neêrland's eerste iVrouwe: de Koningin, met -een driewerf her haalde juichtoon: Leve de Koningin en de of ficieren van den generalen staf! beantwoord Gisterenavond was er eene feestmaaltijd vat de stafofficieren en oud-officieren in de Witte Sociëteit. De Koningin benoemde op den fees L.g van den generalen staf den chef, generaal Snijders, tot grootofficier der Oranje Nassau orde met de zwaarden, welk onderscheidings- teeken hem ter receptie isterenmiddag dooi den minister van oorlog werd overhandig;! Over de receptie, gisterenmiddag ter ge legenheid van het eeuwfeest van den gene ralen staf, te 's Gravenhage gehouden, kan nog het volgende worden gemeld: Ter receptie waren ook aanwezig en boden hun gelukwenschen baron Swcerts, commis saris der Koningin in Zuid-Holland, en de burgemeester der residentie, jhr. mr. Van Karnebeek. O.a. kwam de marine haar hulde bieden. Namens den minister van Marine vertolkte de kapitein ter zee Smit, chef van den ma rinestaf. de gelukwenschen van minister Rambonnet, die door ambtsbezigheden ver hinderd was zelf te komen, maar aan Spr. verzocht had bij deze feestelijke herdenking zijne feliritatiën over te brengen. Met eenige officieren van den marinestaf bood hij na mens dezen dienst den generalen staf op de zen dag een geschenk aan, bestaande in een kopergravure, voorstellende den admiraal Van "Wa6senaer-Obdam, die zijn leven voor het vaderland gelaten heeft. Deze vorm was voor ddt huldeblijk gekozen om de samen werking tusschen zee- en landmacht tot uiting te brengen. Bij het aanbieden van gelukwenschen werd verder lot den chef van den staf het woord gevoerd door generaal Hoogenboom. inspe- teur van het militair onderwijs; den direc teur der militaire verkenningen; den gene raal Oolgaardt, inspecteur der bereden artil lerie; door generaal De Meester, hoofdinten dant van het leger; generaal dr. Quanjer, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmachtdoor generaal De "Waal, on der-voorzitter van het Roode Kruis, en door een der leerlingen van de Hoogere Krijgs school. onder aanbieding namens de officie ren, die aan die instelling onderwijs ontvan gen. van een beker als huldeblijk. Nog worde vermeld dat haar directeur na mens de Topografische inrichtling aks aan denken aan d5t feest aanbood een schilderij, getiteld„Een eeuw van den Ncderl. Gene ralen Staf' en te zien gevende alle achter eenvolgende chefs van het dienstvak van 1814-1914. Nadat velen nog persoonlijk hunne op wachting aan het feestvierende corps hadden gemaakt, hield generaal De Bas, die de tenue van zijn hoogen rang droeg, voor het talrijke gehoor zijn feestrede, welke met de grootste belangstelling door het auditorium werd ge- vol gd. De peroratie ais hulde aan H. M. de Ko ningin was indrukwekkend. Het Wilhelmus In oude toonzettdng door de muziek gespeeld volgde op de slotwoorden, waarna het groote gezelschap in geestdriftige hoera's uitbarstte. Voor het welsprekend woord en het be langrijke overzicht van de geschiedenis van den staf, dankte generaal Snijders den heer De Bas. het jeugdig vuur, dat den generaal op hoogen lecftiid bezielde, ten voorbeeld, stellende aan de jongeren. Hij dankte hera voor Het belangrijk aandeel in deze feestvie ring. Men bleef nog gerudmen tijd in aangename conversatie, onder een thee, en melodieuze muziek bijeen. Onder de reünisten waren ook aanwezig luit.-generaal Eiland bd van de Tweede Ka mer, cn «generaal Staal, lid der Eerste Ka mer, luit ngen. De Meester, oud-commandant van het veldleger; luit.-gen. Wuppermanj Jhr. Alting van Geusau, directeur-gen. der P. en T.. oud-stafkolonel. Onder het taf el-presidium van den luite nant-generaal Snijders, chef van het dienst vak, zetten gisterenavond de officieren en oud-officderen van den generalen staf de vie ring van het eeuwfeest van den generalen staf voort met een feestmaaltijd in de Witte Sociëteit, welks bestuur het jubileerende corps verrast had met een keurige bloemenversie ring van eetzaal en tafel, achter welke een transparant met het levensgroot portret vaa een stafofficier uit hot verleden en het he den. Met Inbegrip van een 10-tal gasten waren 85 personen aan den fecsldisoh aangezeten, voor zoover uniform dragende, allen gekleea In de ceremonieele tenue. Als gasten waTcn genoodigd en namen aa» het baniket deel: de kapitein ter zee Smftt sous-chef van den marine-staf, als veateflef"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2