Van Sweden Co., Het EYSINK Rijwiel Juliana Plein, LAH1IS0R BOUWER Co. Fabrieken van Melkproducten. W. GLAE8, Visclihamlel, LANGESTRAAT 11. ADVERTENT! ËN. KORTE GRACHT 22, Een vrijstaand Heerenhnis De Groot Kuijters De Verfion W. RUITENBERG Gzn. S3 H E HET s AMERSFOORTSCH g DAGBLAD H E* DE EEMLANDER IS H 3 3 B HG2K1HK1I2HI2ES3I2KIHKIH CATTIE Co. SAFE-DEPOSIT. MT KASTNERS AUTOPIA^O'S „KASTONOME", „ETRONOME", „SOLOIST", „CORRECTOGUIDE". Patent FLEXIBLE FINGERS KASTNER RELIANCE MOTOR. Steenkolen, Anthraciet en Cokes. heeft sedert jaren een uitstekende renommé om den buitengewoon lichten gang. Een sorteering van onze machines is te zien in ons magazijn: Dagelijks geweekte stokvisch per rol vanaf 20 cent. tricht, wegens het door schuld den dood (veroorzaken tot vier maanden gevangenis straf, overeenkomstig het vonnis der Bossche Rechtbank. School- en Kerknieuws. Rector Erasmiaansch gym nasium. Over dr. Rogge, benoemd tot rec tor van het Erasmiaansch gymnasium te Rot terdam, deelt de N. R. Ct. mede Dr. y. H. Rogge werd in 1865 te Leiden ge boren. Na een jaar te Leiden de H. B. S. be kocht te hebben, werd hij leerling van het Am- sterdamsch gymnasium. Hij studeerde in de klassieke letteren aan de Amsterdamsche Uni versiteit en genoot de leiding van de profes soren Naber, Karsten, Spruyt en Valeton. Na rijn doctoraal examen werd hij eerst tot tijde lijk, later tot vast doceijt aan het gymnasium benoemd. Hij promoveerde cum laude op een dissertatie, getiteld„Libonü Apologia Socra- tis." Tijdens zijn drukken werkkring vond hij gelegenheid bijdragen te schrijven voor Oud- Holland en andere tijdschriften. Deze studiën bewogen zich op het gebied der Neo-Latinisten. Eenige uitgaven van Grieksche en Latijnsche auteurs waren voornamelijk voor het gymnasi aal onderwijs hier te lande bestemd. Eenige jaren was hij voorzitter van het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche gymnasia en leidde in die functie de vergadering, die over het aaneenschakelingsrapport te Utrecht ge houden werd. In September 1911 trad hij op als rector te Hengelo, waar een nieuw gymna sium werd opgericht. In 1912 en 1913 had hij ïitting in de staatscommissie voor de afneming der toelatingsexamina voor de universiteit. Dr, Rogge laat het gymnasium te Hengelo in bloeienden toestand achter, want, terwijl het in 1911 begon met 15 leerlingen, mag het zich nu verheugen in een getal van 52. Opgave van personen, die in de Gemeente van woning zijn veranderd van den 2en Maart 1914 tot en met den 7en Maart 1914. Jacobus C. Adriaanse, smid, Geref., van Vlas- akkerweg 22 naar Aldegondestraat 65. Nicolaas Bakker, arb. H. LJ. S. M., R.-C., van Soesterweg 203 naar Stellingwerfstraat 51. Jacob van de Berkt, arbeider, N.-H-, van Driest 4 naar Eemstraat 27. Hendrika P. Cornelisse, R.-C., van 't Zand 2 near St. Andriesstraat 30. Gerrit van Eist, boekhouder, N.-H-, van Bor straat 8' naar Utrechtscheweg 31. Jacobus van Gent, timmerman, Geref., van Aldegondestraat 8 naar KI. Gasthuislaan 14. Helena G. Haust, strijkster, Chr. Ger., van Bloklandstr. 8 naar Kleine Gasthuislaan 14. Albertus Hazelaar, R.-C., van Bolderstraat 8 Tiaar Zogstraat 15. Willem J. P. Hoogewoud, hoofdcond. H. IJ. S. M., N.-H., van Westerstraat 61 naar P. Pij perstraat 10. Antonius van Keulen, smid, R.-C., van Leus- derweg 14 naar Westerstraat 61. Lambertus Kouwenhoven, schoenmaker, R.-C., Van Koningstraat 3 naar Koestraat 25. Jan van Mourik, serg.-maj. schrijver, apost, van St. Andriesstraat 6 naar Langegracht 2. Johan M. van Nieuwenhuizen, gep. smid H. S. M., R.-C., van KL Gasthuislaan 26 naar KL Gast huislaan 10. David Polak, leeraar, N.-L, van Stationsstraat 5e naar Hendrik van Viandenstraat 29. Josephina M. Schoff, onderwijzeres, N.-H., van Borstraat S1 i aar Utrechtscheweg 31. Gerrit de Snoo, smid, N.-H., van Oude Soes- terweg 8 naar Leusderweg 66. Wouterus Tabernal, rijwielhandelaar, N.-H., van Lavendelstraat 4 naar Smallepad ong. Gerrit van Wilpen, arbeider, N.-H-, van Eem straat 27 naar Soesterweg 88. Opgave van personen, die zich in de ge meente hebben gevestigd van den 8en tot en met den 7en Maart 1911. Alfred Troost, geb. 1911, N.-H., van Duitsch- tend naar Woestijgerweg 67. Aart Snoek, geb. 1895, N.-H., zeevarende. Van Afrika naar Weversingel 31. Johanna Aa. Teunissen, N.-H., van Doetln- chem naar Aldegondestraat 65. Johannes Westerhoff, geb. 1844, N.-H., van Driebergen naar Kruiskamp 69. Jan van Ginkel, geb. 1890, N.-H., kellner, van Hengelo (O.) naar KL St. Jansstraat 9. Simon P. v. Dijk, geb. 1870, R.-C., kellner, van Soest naar Zwanenhalssteeg 11. Evert Veldmeijer, geb. 1855, D.-G., brigadier, 7an Medemblik naar Utrechtscheweg 21. Pieter Kabel, geb. 1876, N.-R, weesvader, van Maassluis naar Z. Singel 32. Pieter van den Berg, geb. 1893, N.-H., bak kersknecht, van Utrecht naar Kampstraat 14. Lubbarta Vonhof, N.-H., dienstbode, van Rot terdam naar Stellingwerf straat 21. Pieter Petrusma, geb. 1852, G.-K, gep., van Assen naar Weverssingel 8. Pieter Jan Rooijen, geb. 1908, N.-H., van Haarden naar Koninginnelaan 1. Jurjen Bezema, geb. 1908, N.-H., van Naarden Baar Koninginnelaan 1. Willem J. de Wagenaar, geb. 1908, N.-H., van Naarden na"ar Koninginnelaan 1. Johanna Bonman, geb. 1908, N.-H., van Naar- ien naar Koninginnelaan 1. Emma L. P. Star.daar, N.-H., van Apeldoorn Baar Westerstraat 20. Evert Kelder, geb. 1877, G.-K., kantine-chef, van N'jkerk naar P. Pijperstraat 17. Gerretje Vlastirin, N.-H., dienstbode, van Utrecht naar P. Buijslaan 2. Hendrica Ca. Graaf, G.-K., van Baarn naar Wolkerstraat 12. Hendrik Honig, geb. 1897, D.-G., van Krom menie naar Woestijgerweg 67. Jacob Honig, geb. 1904, van Krommenie naar Woestijgerweg 67. Sophia M. Schrijver, N.-H., dienstbode, van Rhenen naar Utrechtscheweg 135. Maria C. v. Eldik, N.-H., dienstbode, van Rot terdam naar Arnhemscheweg 2. Janna Roelofsen, N.-H., dienstbode, van Ede Baar Hoogeweg 98. Johannes F. P. de Caes, geb. 1883, R.-C., irinkelbed., van Utrecht naar Borstraat 81. Johannes A. Hazebroek, geb. 1866, R.-C., btïf- fetchef, van 's Gravenhage naar Bisschopweg 64. Petrus v. d. Hulst, geb. 1888, R.-C., buffetbed., van 's Gravenhage naar Bisschopweg 64. Arie Ouwerkerk, geb. 1884, N.-H., van Nij megen naar Mooierstraat 11. Johannes Jansen, geb. 1884, R.-C, timmerman, Van Duitschland naar KL Nachtegaalsteeg 15. Johan Bleijkmans, geb. 1869, N.-H., van Parijs Haar Utrechtscheweg 71. Margaretha F. de Rochemont, N.-H., van Rot terdam naar Hendrik van Viandenstraat 26. Wed. A. Smit, N.-H., van Amsterdam naar Stellincrwerfstraat 23. Opgave van personen, die de gemeente heb ben verlaten van den 2en tot en met den 7en Maart 1914. Vrouwtje Hilversum, N.-I., zonder beroep, van Scherbierstraat 14 naar Amsterdam. Jacobus M. v. Dijk, geb. 1894, N.-H., behanger, van Arnhemscheweg 4 naar Haarlem. Charles H. de Raadt, geb. 1894, N.-H., van Johan van Oldenbarneveldlaan 30 naar O.-Indië. Jan C. K. Dettmeijer, geb. 1S87, m. N.-H., vr. R.-C., varensgezel, van Paternosterstraat 12 naar Vlaardingen. Sybe F. de Vries, geb. 18S0, N.-H., slagers knecht, van Muurhuizen 41 naar Leeuwarden. Otto Stichter, geb. 1867, m. N.-H., vr. C.-G., gep. O.-L mil., van Blokstraat 8 naar Apel doorn. Bartus Wijnonds, geb. 1887, Herst. Apost., meubelmaker, van Appelweg 17 naar Woerden. Trijntje Kreulen, N.-H., dienstbode, van WeiJ- ersstraat 9 naar Bussurm. Albert Th. van Houdt, geb. 1890, Ev. L., rei ziger, van Arnhemscheweg 82l naar Zutphen. Lammert J. Leusen, geb. 1876, N.-H., hoofd opzichter Heide-Mij„ van Aldegondestraat 96 naar Scherpenzeel. Hendrikus Middelburg, geb. 1876, remonstr-, van Utrechtscheweg 103 naar Amsterdam. Elisabeth S. van Gelder, N.-ïsr., van Bergstr. I naar Schiedam. Catharina Pa. van Harderwijk, N.-H., van Wei- straat 8 naar Hilversum Franciscus Ruitenberg, geb. 1887, N.-H., op zichter, van Sschimmelpenninckstraat 68 naar Assen. Echtg. van J. C. van Bijleveld, geen kerkgem, van Utrechtscheweg 104 naar Indië. Elisabeth Wilke, N.-H., van Utrechtscheweg 105" naar Duitschland. Jetse Doorman, geb. 1881, D.-G., off. art., van Langestraat 60 naar Albanië. Theodor Moonen, geb. 1899, R.-C., van Woes tijgerweg 67 naar Ambt Doetinchem. Jan Hooijer, geb. 1889, N.-TL, landbouwer, van Hoogeweg 67 naar Stoutenburg. Margaretha Greefhorst, R.-C., dienstbode, van Langestraat 79 naar Hoogland. Anna E. v. Achterbergh, Ev. L., modiste, van Amhemschestraat 1 naar Hilversum. Hester van Dissel, N.-H., van Prinses Marie- laan 16 naar Kielderhaus. Frans F. Spiekermann, geb. 1893, R.-C., win kelbediende, van Langestraat 31 naar Utrecht. Hendrik v. d. Wal, geb. 1852, N.-H., van KI. Gasthuislaan 10 naar Utrecht. Anna F. J. Kortes, N.-H., van Brouwerstraat 19 naar BloemcndaaL Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). Menig dichter werd geïnspireerd door de ge noegens van het buitenleven. Poot immers wou het voor geen vorstenkroon nog ruilen. Een Amsterdamsche forens bezingt echter datzelfde buitenleven op de volgende pessimis tische wijze in 't Hbld. „'t Buitenleven is zoo heerlijk! „Frissche lucht is zoo begeerlijk Zoo jublen vaak de stedelingen Maar er valt op af te dingen 1 's Zomers zit je neus vol stof. Evenals je huis en hof. En die stof wordt 's winters modder, 't Loopen is een waar geklodder. Reinigingsdienst die is er niet, 'n Vuilnisman men nimmer ziet! Al je ongerechtigheid, Werpt in put of bak de meid Wat mijn buurman vleit op 't land, Weet ik niet maar 't is frappant Zooals 't stinktDe grachtenbrij Is er maar een kindje bij. Alles peperduur en slecht, Nergens kom je goed terecht 1 Zelfs producten van de boeren Moet je uit de stad invoeren. Nog twee jaren 't is onguur Heb ik aan mijn villa huur. En ik zweer 't, don ziet ge mij Weer aan d' oevers van het LJ1 Zoo ziet men, dat het idyllisch bezongen bui tenleven ook zijn minder poëtischen en lieflijken kant heeft. Dit komt ook uit in het volgende als historisch gemelde uit het Zuiden van ons land. Gelezen in een Noord-Brabantsche dorpsher berg „Verzoeke bij vechtpartijen niet met de stoe len te slaan; achter de kachel liggen knuppels gereed." En in het plantsoen van een provinciestadje „Men wordt beleefd verzocht niet in de boo- men te klimmen." Een anderen klonk heeft het volgende, op de viering van den Vastenavond betrekking heb bende. In het heele Vlaamsche land Is, met varianten, een aardig liedeken in zwang over de dagen voor Vastenavond, aldus schrijft de „Nieuwe Gazet van Antwerpen." Vele onzer oudere medeburgers zullen het zich herinneren, van uit hun kinderjaren en zij die van buiten afkom stig zijn, zullen het ongetwijfeld kennen. Zie hier hoe het klinkt: „Vastenavond, die komt aan. Laat de meisjes vroeg opstaan. Ze kijken hier, ze kijken daar. Ze kijken rommend-omme Moeder, staat mijn mutsken net? Mijn lief, zal 't avond kommen. Komt hij dezen avond niet. Dan komt hij heel den Vasten «niet Zet de leer al aan de bank. En snijd het spek twee ellen lang. Laat het mesken zinken, Tot in de vette schinken. Hier een stoel, en daar een stoel, Op ied'ren stoel een kussen Moederken, houdt uw kinnebak toe. Of Tc sla er een pannekoek tusschen 1" Op dit staaltje van humor van het platteland volge een ander van de straat onzer Residentie i In een der straten van onze wiskunstenaarswijk zag men een dezer dagen kinderen elkaar voort rijden in een primitief gebouwd karretje, een ruwe vurenhouten kist uit een kruidenierswinkel op een onderstel met wieltjes. Het wagentje voldeed uitmuntend aan zijn doel, de kinderen hadden er dol veel pret mee. Do groote broer of de vader die het „rijtuig" voor de kinderen in elkaar had gezet, had bovendien de voorzorg genomen om elke aanmerking van bemoeizieke voorbijgangers op de schamele inrichting van het vehikel in de geboorte te smoren, wat al licht het vermaak der kinderen zou kunnen sto ren. Hij had met koeien van letters op de voor zijde van de kist geschilderdKijk naar je eige De klacht van den Amsterdamschen forens over de onzedelijkheid, enz. van „buiten", brengt me in herinnering, wat ik dezer dagen las over de verregaande afschuwelijke onreinheid der Laplanders, die overigens zeer goede eigen schappen hebben. De Laplanders van thans zijn Finnen en een weinig met de Hongaren ver want. Zij zijn klein en gezet, robust, de huid kleur is bruin. Het haar zwart als git, de mond is breed en aan het gelaat vallen op de naar voren stekende kaken en de spitse kin. De kleine oogen zijn door de weerkaatsing van het scherpe zonlicht in de sneeuwmassa en ook door de ontzettende atmosfeer van de hutten, waarin zij zich als ham plegen te laten rooken, totaal bedorven. Daar zij zich met vet en oKe voeden en slechts zeldzaam van kleeren ver wisselen, gaat er een allerwalgelijkst luchtje van deze menschen uit. Het klimaat is acht van de twaalf maanden zoo ruw, dat zij niet den moed hebben zich fatsoenlijk van schoone kleeren te voorzien. Als ze naar de kerk gaan en er dus netjes uit moeten zien, trekken ze eenvoudig hun goede kleeren over de oude aan. Wordt het gedierte, dat bij hen warmte en voedsel zoekt, wat al te lastig, dan zetten ze hun kleeren fn een temperatuur van 30 tot 40 graden onder nul bij die kou moeten de onaangename gasten sterven. De uit rendiervellen gemaakte kleederdracht is voor mannnen en vrouwen gelijk; een broek en een jak met borduursels van tindraad ver sierd en een zeldzaam groote muts die wel wat heeft van een suikerbrood. De kleeding is bijna altijd geeleen andere kleur kennen de Lappen niet. Het zedelijke leven der Lappen is zoo een voudig en onverdorven, dat mannen en vrouwen gemeenschappelijk baden. In het midden van een Laplandsch dorp staat een speciaal huisje, waarvan de bodem als badbassin is ingericht. Midden in dat bassin verheft zich een steenen haard, die hard opgestookt wordt. Als de ge- wenschte temperatuur is bereikt, vult men het bekken met water. Een bekend wereldreiziger, die eenigen tijd onder de Lappen leefde, n.l. Paul de Chaillu, had het genoegen en de eer door de Laplanders en Laplandsters tot een ge meenschappelijk bad te worden iritgenoodigd. Gedurende het bad bewezen mannen en vrouwen elkaar wederkeerig den dienst, met kleine ber kentakjes te kitteren. Na het bad gaat men voor de afwisseling gezond maar koud genoegen een beetje in de sneeuw rondwandelen. Dan gaan allen spiernaakt in de hutten terug. Wat kuischheid betreft, staan de Lappen beslist bo ven alle andere volken De zindelijkste mensch, van nature afkeerig van al wat onrein is, kan soms in omstandighe den komen, dat hij met vuilheid en onreinheid gemeenzaam wordt. Denk aan den oorlog b.v. Over koning Konstantijn, die gedurende den geheelen Balkanoorlog steeds met zijn soldaten meeleefde en zich niet ontzag om elk kwar tier te betrekken, hoe gering ook, als hij maar in de buurt van zijn soldaten was, verhaalt de „Echo de Paris" de volgende vermakelijke ge schiedenis s Op een keer had de koning den nacht in een I ellendige boerenhut doorgebracht en ging 's morgens in zijn auto langs de voorposten. Daar reed hij een hinkend soldaat achterop. Stoppen en den man aanspreken was het werk van een oogenblik. „Waar ga je heen!" Naar het veldhospitaal sire. (De Jongen krabde zich terdege). Valt het loopen je niet zwaar? Erg Sire Stap dan in m'n jongen. De jongen, aarzelendMaar ik kan niet Doen zeg ik je Maar ik durf niet sire Waarom dan niet brave? Toe dan Ja maar... ik heb.... En de jongen moest zich opnieuw krabben. A zoomaar die heb ik ook, stap jij maar in hoor. In omstandigheden als genoemde moet men het niet zoo nauw nemen. Dit doet ook de po litie niet altoos, volgens A. J. S. v. R. te Den Haag, die een „Speenhof-liedeke" vervaardigde op „Een agent van Politie". Het luidt aldus: Een agent van Politie, Een Speenhof-liedeke. Opgedragen aan „Rammelslag." Hij zit in zijn „huisje". Of stuurt met zijn stok. Of gaapt het Paleis aan, Dan heeft hij het drok Hij hoort niet, hij ziet niet» „Geen order daartoe." Met winkels en „meisjes" Speelt hij kiekeboe. Hij wandelt heel netjes, 't Is slenteren haast t Den tijd moet hij doodenj Zijn chef anders raast. Het „Meisje" moge kloppen Den looper of mat 't Valt buiten zijn oogen, 't Raakt hem ook watl Een „fiets" en een „auto" In vliegende vaart. Zij worden door hem, heel Verbluft, nagestaard. Is 't zonnetje gedaald. Fiets vrij zonder licht, 't Agentje, zoo goedig. Blijft uit uw gezicht. Of biedt u zeer hoflijk Een lucifer aan. En laat u dan zonder „Verbaaltje" maar gaan. De „sjochtere" jongen Die zingt, musiceert, Wordt door onzen brave Totaal genegeerd. Ik zing dies een loflied. Van spotternij vrij. Op het kalme streven Van X's „Polizei!" Keuvelaar. belasten zich met aas> en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons, Sluiten prolongatie Safe-Inrichting. Briefopleiding tot Kommies, Keurmeester, Boekhouden, Hulp- telegr.i Verlosk., "Verpleegster, Stenograaf. t 1.50 per mannd. H. M. i. i. VEER, Rod Valkstraat 14, Rotterdam. TE KOOP te bevragen bij E. J. RUITENBERG, Makelaar, Weverssingel 11 te Amerfoort. 51 Deurwaarders AMERSFOORT - HAVIK 20 Incasso's Taxatie's Verkoopingen Keubelbuis Venduhuis Goederen voor de verkoopingen worden dagelijks aan buis afgehaald Amersforha. AMERSFOORT EN HARDERWIJK Uitsluitend prima Melkproducten. ZiektekiemvrUe Melk uitsluitend in flesschen. Koffie- en Slagroom. Karnemelk. Boter-RUkscontröle fl 65. Weverssingel 18. Schilder. Behanger. Handel in alle soorten Glas- en Verfwaren, Borstel* werk, Sponsen, Zeemlappen, Schoon maakartikelen enz. gj IS's AVONDS OM 6 UUR j§ E VERKRIJGBAAR AAN 3 0 IS DE STATIONSKIOSK AMERSFOORT. C OMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN EN KASSIERS. Plantsoen IS. Intercomm. Telephoon 188* Incasso, Deposito. In- en verkoop van Effecten en Wissels. Geven en nemen van gelden op prolougatie. Cou pons. Vreemd bankpapier en specie. Crediet- brieven, Administratie zoomede open en ge- Bloten bewaarneming van fondsen. i Nieuwste construotie. Fabrikaat „Lips". Brand- en InbraakvriJ. LOKETTEN TE HUUR van f7.50 per jaar af, f2.per maand, enz., desgewenscht met gecombineerde geheime sluiting. Magazijn Arnhemsche straat. Magazijn Koestraat. OPGERICHT 188 7. VOORZIEN VAN DE NIEUWSTE VINDING, ALS GROOTE SPUI I. Groot- en Kleinhandel In: RfagazUnen Beestenmarkt 8, 10 en 12. naast de Stadsherberg. Speciale afdeellng onder controle, uitsluitend voor rijwiel-reparatie* EYSINK Fabrieken. TEL. INTERC. 134. Ie soort Zeeuwsehe Oesters f 7 per 100.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6