Ui^den omtrek. STADSNIEUWS. jte eerste growl-wet voor het Koninkrijk der Nederlanden werd vastgesteld: De Arnhemsche Courant herinnert aan dit feest a-Is volgt: „Drie data, die in nauw verband met el- kaar staan, brengen we heden, aan den vooravond van een eeuw-Jubileum, in herin nering. Den 2en December 1813 verklaarde Willem Frederik, „Prince van Oranje en Nassau" bij proclamatie zich bereid, de sou- vereinlteit over Nederland te zullen aanvaar den mits eene „wijze constitutie" de vrijhe'd der natie waarborgde. Den 6en, daaraanvolgende, werd dit voor nemen door hem tot werkelijkheid gemaakt en aanvaardde hij inderdaad die souvereini- teit „in het blijde vooruitzicht van na ver loop van weinige weken aan zijne landge- nooten een constitutie te kunnen aanbieden, die, onder het eenhoofdig bestuur, dat ze zeiven gekozen hadden, hun zeden, hun eigenaardige herkomsten en gebruiken, in één woord, hun aloude vrijheid verzekere". Den 29en Maart 1814 werden zeshonderd notabelen, die de Nederlendsche natie ge acht werden te vertegenwoordigen, bijeen geroepen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ten einde ver een hun voorgelegde Grond wet hun oordeel uit te spreken. Met over- groote meerderheid er waren slechts 474 notabelen opgekomen; van hen namen 448 aan de stemming deel en stemden slechts 26 tegen werd het ontwerp aangenomen. Het geschiedde zóó vlug, de bespreking had zóó weinig tijd gekost (twee uren n.l.), dat de souvereine vorst, die in de Walekerk eene feestviering bijwoonde van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de feestrede van den heer Loots niet ten einde kon hooren, want voordat de redenaar was uitgepraat, werd de vorst gedwongen de zaal te verla ten en de blijde tijding in ontvangst te ne men, dat de eerste grondwet voor het Ko ninkrijk der Nederlanden de goedkeuring der natie had verkregen." Berichten. Do Staatscourant van Woensdag 1 April beval o.a. de volgende besluiten: benoemd tot ridder van de Orde van den Nederlandsohen Leeuw mr. F. G. Kool, pre sident der rechtbank te Groningen; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassauorde H. G. Tersteeg, oudste directeur der filialen te 's Gravenhage der firma Boussod Valadon Cie; tot officier van gezondheid le klasse die der 2e klasse H. G. Ii. Bennema, gedetacheerd bij hel Indische elger; tot lec-raar aan de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht J. II. Harlog, thans buitengewoon hoogleeraar; tot adjunct-houtvester bij het staatsbosch- beheer G. Gerbrands, te Utrecht, thans tij delijk; tol tijdelijk ambtenaar C. M. van 't Hoff te Utrecht; op verzoek eervol ontslagen A. Doornik, laatstelijk controleur bij het binnenlandscb bestuur op Java en Madocra met verlof in Europa. De Koningin ontving gisteren ten paleize "de heeren mr. Stoop, chef van het huis Stoop Zn te Dordrecht, IJsselde Schepper, direc teur der Stearinekaarsenfabriek te Gouda, van Waveren, directeur der HiHegomsche bloem bolle nkw eekcr ijA. Ho ogen ra ad, reeder te Vlaardingcn. -De Koningin betrekt heden met de prin ses het Huis ten Bosch. Het N. v. h. N. meldt, dat H. M. de Ko ningin op den hoofddag van de Groningsche Academiefeesten (te houden van 29 Juni tot 4 Juli) te Groningen zal komen. De Hertogin vapi Albany vertrekt a.s. Vrijdag weer naar Engeland. Kopt. Ruys vertrok heden naar Oberus- sel, ten eindte ais adjudant van den Prins den luitenant ter zee 2e kl. Bijl de Vroe te vervangen. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 4 April niet plaats hebben. De Staatscommissie voor evenredige ver tegenwoordiging is Maandag in het gebouw van hot departement van binnenL zaken we der bijeengekomen. Zij zet gedurende deze ge- heele week hare vergaderingen voort. Naar de Limb. Koerier verneemt, zal hedenochtend te Maastricht de klein-model torpedo-boot „Hydra" het Kanaal arriveeren en ligging nemen in het Bassin. De luitenant- ter-zee Cramer, commandant van het vaar tuig, is belast mei bet doen van verschillen de peilingen in de Maas tot het uitzoeken van een eventueele ligplaats en ter verdere voor bereiding van de komst der torpedo-booten, die einde der volgende maand een officieel bezoek aan Maastricht zullen brengen. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is bepaald, dat met ingang van 1 April 1914, de navolgende ambtenaren vaD den Rijkswaterstaat zullen dienst doen als FolfSt de Benoemde ingenieur van den Rijkswa terstaat der 3de klasse L. J. A. Bergansius on der de bevelen van den hoofdingenieur-direc teur in de 5de directie, ten einde te worden toegevoegd aan den ingenieur in het arron dissement Zwolle; de benoemde ingenieur van den Rijkswa terstaat der 3de ldasse L. M. de Nerée tot Babberich onder de bevelen van den hoofd ingenieur-directeur in de 8ste directie, ten einde te worden toegevoegd aan den Inge nieur belast met de werken tot voorbereiding van de Maaskanalisatie; de benoemde ingenieur van den Rijkswa terstaat der 3de klasse C. G. Kraijenhof van ie Leur onder de bevelen van den hoofdin genieur-directeur in de 7de directie, ten einde te worden toegevoegd aan den ingenieur, be last met de werken van het "Wilhelminaka- *aal; de benoemde ingenieur van den Rijleswater staat der 3de klasse H. Smalhout onder de bevelen van den hoofdingenieur-directeur in de 11de directie, ten einde te worden toege voegd aan den ingenieur iD de arrondisse ment Goes dier directie. Gisteren nam professor Grotendorst, die bijna een halve eeuw aan de Koninglijke Mili taire Academie te Breda verbonden was, af scheid van den gouverneur, leeraren en amb tenaren der K. M. A. en van het cadetten- corps. De (gouverneur der K. M. A., generaal Kem per, sprak den scheidenden hoogleeraar toe in woorden, die getuigden van groote waar- deering. Professort Grotendorst, die met ingang van heden op verzoek eervol is ontslagen, dankte geroerd voor de vele medewerking, welke hij steeds aan de K. M. A. ondervond. Des middags defileerde het cadettencorps met muziek en vaandel langs de woning van professor Grotendorst. Naar men verneemt ik benoemd tot rid der hi de orde van Oranje-Nassau de heer H. G. Tersteeg, aftredend directeur van den Kunsthandel Boussod, Valadon en Co. te s Gravenhage. De heer Tersteeg, die sedert bijna een halve eeuw een bekende, vooraan staande figuur op kunstgebied is. heeft er veel tde bijgedragen de roem der Ned erinndsehe schilderkunst tot ver over de grenzen te ver breiden. Zoo als reeds gemeld ontving hij de zer dagen reedfe een blijk van waardeering van de binnenlandsche leden der Holland- sche Teeken-m a atecliaopif. welk Ehaildebewijs hem onder een hartelijke toespraak werd aangeboden. Voor -den Indischen dienst zijn bestemd ter benoeming tot tijdelijk gou vernementsgeneesheer bij den burg. geneesk. dienst de heer H. C. J. M. van Dijk le Rot terdam; onderwijzer in de houtbewerking bij het middelbaar onderwijs de heer Th. A. Sturm te Haarlem, onderwijzer in de ijzerbe werking biï het middelbaar onderwijs de heer W. L. de Wit te Amsterdam. Poutsma in Nederland. De ge deporteerde Afrikaansche arbeidersloider Poutsma zal op 14 April te Rotterdam spre ken, op 15 April te 's Gravenhage. 16 April te Leeuwarden, 17 April le Sneek, zijn vroegere woonplaats en 18 Anril te Enschede. Kolonel J. C. Wilbrenninck.f Te 's Gravenhage is overleden de gcp. kolonel der cavalerie J. C. Wïlbrcnninck. Bond van Bakkersgezellen. In de Maandagochtend voortgezette vergadering van deze .Bond kwam aan de ordle een voor stel van de afd. Schiedam, waarin wordt aan gedrongen op een actie tot verkrijging van een wettelijke regeling voor afschaffing van nachtarbeid. De heer Goudsmit. hoofdbestuurder, wees er op dat een krachtige landelijke agitatie, mede gevoerd door de andere landelijke vak bonden, noodig is en Stelt (namens het H. B een resolutie voor, waarin om. gezegd wordt dat do bond, vaststellende de noodzakelijkheid van wefttelijk veerbod van bakkersnachlaibeid nota genomen hebbende van eene toezegging te dien opzichte door den tegenwoordigen Minister van Arbeid gedaan, van oordeel is. dat het de plicht van de Regeering is nog in deze wetgevende periode met een wetsont werp te komen, waarin een volledig verbod van nachtarbeid wordt bepaald en de rege ling en beperking van den arbeidsduur tot ten hoogste 60 uur per week wordt neerge»- lcgd. Merder wordt daarin opneming gevraagd van bepalingen, welke bedoelen alle arbei derspers) in het Brood-, Koek- en Banket- bakkerebedrijf te -onderwerpen aan een ver plichte geneeskundige keuring en een verbod van inwoning van niet tot de haaste familie behoorende gezellen bij den patroon. Ten slotte Werd na langdurige discussie deze resolutie met algemeene stemmen aan genomen* Tegeln de alinea, betreffende ver plichte keuring, waren echter bezwaren ge opperd. Daarna kwam aan de orde een resolutie voor 'te stellen aan bet Internationaal Bak kers-congres te Weenen in Augustus as. in overeenstemming met de hierboven vermelde resolutie. Na eenige bespreking aangaande het or- gaain werd overgegaan tot de hoofdbestuurs- verkiezing. Gekozen werden de heeren De Visser, (Den Haag), Wils (Enschede), v. Heel (Rotterdam). C. .Wildere en J. Kurk (Amsterdam). De Nederkndsclie spoorwegen hebben besloten de vacantiekaarlen dit jaar weder af te geven gedurende de maanden Juli Augustus en September tegen de bekende prij zen van onderscheidenlijk ƒ4, 3 en 2 voor de drie klassen. Zij zullen, evenals vroeger, geldig zijn voor eene reis van het station van afgifte naar een willekeurig ander station, hoe groot de af te leggen afstand ook zij. De vacantiekaartetn van de Staatsspoor zul len geldig zijn op de in Nederland gelegen lijnen van deze maatschappij, de Nederland- sche Centraal Spoorweg-Mij. en de Noord- Rrabantsoh-Duitsche spoorweg-Mij.; de va- oantiekaarten van de Holl. Spoorweg-Mij. al leen op de lijinen wan deze maatschappij. Ieder kaïn berekenen hoeveel voordeeliger hij met vaoajitiekaarten reist, als hij weet, dat voor een gewoon enkele reisbiljet voor eiken kilo meter verschuldigd is 3.25 ets. in de le klasse. 2 45 ets. in de 2e kl. en 1.625 ets. in de 3e kl. Met de vacantiekaarten hebben de Nederland- sche spoorwegen wel het goedkoopste tarief van geheel Europa, zoo niet van de geheele wereld. Zulks blijkt wel hieruit, dat b.v. voor den afstand Roltendam-Groningen, waarvoor m Nederland verschuldigd is: le kl. f 4, 2e kL f3, en 3e kl. f 2; in Duitschland en België wordt geheven: in Duitschland (gewone trei nen): le kl. ƒ11.04, 2e kl. ƒ6.96 en 3e klasse ƒ4.44; in België: le ld. ƒ10.85, 2e kl. ƒ7.40 en 3e kl. ƒ4.37. Wetenschappelijke reis door Nederland. Professoren en studenten van de Koninklijke Export Academie te Fiume, zullen onder algemeene leiding van professor Dr. Hajnal begin April eene Wetenschappe lijke reis maken door West-Europa 'en ook gedurende eenige dagen ons land bezoeken. In het bijzonder zullen zij onze groote ha vensteden bezichtigen, alsmede een aantal groote export-industrieën. -Met het oog op on ze schoep vaart on handel met (Hongarije is deze excursie van groot (belang. De leiding door ons land vam bel gezelschap werd toevertrouwd aan de Nederlandsche Vereeniiziing voor Economische Geographic te *6 Gravenhage, dde in deze samenwerkt met het bureau voor Handels-inlichrtingeni te Am sterdam. Bedde instellingen heliben reads vroeger hare organisatie-talenten met succes in dienst van de studeerende vreemdelingen gesteld. Te 's Gravenhage zullen voor het gezelschap eenige voordrachten worden gehouden over de Nedcrlajidsche nijverheid en handel, in het bijzonder voor zoover deze dn betrekking staat tot Hongarije, en over de Nederlandsohe koloniën. Het laatste oordeel. Om twaalf uur Maandagmiddag had ten sladhuize te Amsterdam in de "trouwkamer 3e klasse de aanbesteding der amotie van Naatje op den Dam" plaats. De heer A. Th. Hartkamp, als ware hij groot-aalmoezenier bij deze terechtstelling, vroeg een laatste woord om vergiffenis; noch tans het mocht niets baten. Scherprechters wa ren de heeren Delprat, wethouder, Bos, di recteur, en Roovers, hoofdcommies van de af deeling Publieke Werken. Met ernstige ge- zichten zaten zij achter de groene tafel, ten einde de biljetten uit de bus te halen en die „den volke" bekend te maken. Het laatste be stond uit eenige honderden, die de droeve plechtigheid bijwoonden. Niet minder dan 24 biljetten bevonden zich in de bus; twee waren van onwaarde, zoodat 22 aan de inschrijving deelnamen. De laagste inschrijver was die firma Grooteboer en Rus ting voor 1245, de hoogste do N. V. Steen houwerij v/h. Troupin voor ƒ4847. Nadat de wethouder alsnog had herinnerd aan de bepalingen, dat het monument en alle materialen bij de afbraak te gebruiken. 6 we ken na de gunning van den Dam moeten ver wijderd zijn, waarna het monument wederom 6 wekon na dien zal moeten zijn gebouwd ter plaatse als aangewezen, werd den minsten inschrijver verzocht om drie uur met de bor gen ten stadhuize te komen. En hiermede loopt de roemruchtige historie van Naatje" ten einde, tenzij („N. R. Ct Het stoffelijk overschot van dr. C. J. Vaillant, Vrijdag te Schiedam overleden, is (heden per extra-trein naar het crematorium te Westierveld overgebracht, alwaar de plechtigheid der crematie plaats had. NaaT van bevoegde zijde werd vernomen, zal daartegen, in overeenstemming met de verklaringen der regeering in de Stalen-Gc- neraal, van de zijde der justitie geen verzet rijzen; de regeering heeft zich op het stand punt gesteld, dat een rechterlijke uitspraak over het al of niet geoorloofde volgens de bestaande weigering afgewacht moest wor den. alvorens tot een wetswijziging kon worden overgegaan. De heer Vaillant had bij zijn leven een re quest -aan de regeering gezonden, om ver gunning te verkrijgen voor de verbranding van zijn stoffelijk overschot hier te lande, op welk verzoekschrift echter geen antwoord werd bekomen. Bij de opening van bet cre matorium is opnieuw door hem de wil te kennen gegeven, dat zijn lijk aldaar zou wor den verbrand. N. R. Gt. Werkstaking te Almelo. Gis teren middag vertoefde te Almelo de heer mr. P. J. M. Aalbersc, lid der Tweede Ka mer voor het district Almelo, ten einde te trachten, de werkstaking in de confectiebe drijven dor firma's I. Bendier en Zonen en H. Smits en Co. te doen beëindigen. Na eerst geconfereerd te hebben met de arbeidersor ganisaties, hield hij een bespreking met de patroons. Bij bet afzenden van dit bericht duren de besprekingen nog voort. (Hbld.) Staking. Maandag brak eene staking uit onder de werklieden vain het in aanbouw zijnde R.-K. krankzinnigengesticht te Noord- wijkerhout. Een zestigtal metselaar en opper lieden weigerden a-an den ajrbeid te gaan. De aannemers Thanissen en Kropman uit Nij megen kwamen over. De politie is met Rijks* veldwa-cht versterkt Na de 'staking. Men meldt ons uit Culemborg: De voormalige arbeiders der kistenfabriek van de firma L. Silleris en Zonen alhier, wel ke Maandag jL de staking hebben opgeheven, vervoegden zich Dinsdag bij den directeur met iket verzoek weder met de werkzaamhe den aan te. vangen. Medegedeeld werd in ant woord hierop, dat voor zoover plaats was. allereerst de gehuwden in, aanmerking kwa men, terwijl de jongeren (ongehuwden) den raad gegeven* werd elders werk te zoeken. Eveneens werd hun medegedeeld, dat een viertal spijkermachines in aantocht waren. Een zoon door zijn vader ge dood. Gisteren deed de rechtbank te 's Hertogenbosch uitspraak in de strafzaak te gen Johan Do G., 47 jarig metselaar te Gen- nen. beklaagd van opzettelijk zijn zoon Henri op dein 20en Januari 1913 van het leven te hebben beroofd. De beklaagde werd v r ij g e s p r o k e n. Het O. M. bad geëischt zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Aanslag op een rijksveld- wachter. De rechtbank te 'sHertogen bosch deed uitspraak in de strafzaak tegen H. v. d. H„ 22 jarig-landbouwer, beklaagd ter zake van poging tot doodslag op jachtopzie ners onder Escliaren op don 2Gen November 1913, en veroordeelde hem tot een gevange nisstraf van vier jaren, onder aftrek van hef voorarrest Het O. M, had zes jaren geëischt onder ai- trek van het voorarrest. Moordaanslag. Voor de 6e kamer der Amslerdamsche rechtbank heeft terecht gestaan de 20-jarige kok W. S. Iix den namid dag van 20 Februari j.l. had hij uit verbol genheid, dat een 32-jarige juffrouw, met wie hij sinds eenigen tijd kennis had gemaakt, niets meer van hem wilde weten, op den Middenweg t?e Watergraafsmeer drie revolver schoten op haar gelost, waardoor zij in den arm e>n in de lendenen werd getroffen. Zij werd naar het Burgerziekenhuis overgebracht waar zij geruimen tijd verpleegd werd; thans is zij geheel hersteld. De dader had terstond na dOn aanslag het wapen op zichzelf gericht, maar die kogel trof alleen zijn hleeren. Zoo luidden althans in de dagen na den aanslag de bijzonderheden. De zaak werd ter terechtzitting op vordering van het O. M. mot gestoten deuren behandeld, in het belang van de openbare zedelijkheid. l>e eisch legen beklaagde was twee. jaren gevangenisstraf. Diefstal van postwissels. De 4e kamer der rechtbank te Amsterdam veroor deelde overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 2 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van een maand voorhechtenis, een 24-jarig brievenbesteller, wegens diefstal van twee postwissels resp. groot ƒ10.07 en ƒ10 aaai ingezetenen tc Amsterdam geadresseerd. Van deze twee post-wisse Ls had hij het endossement zelf get eekend. doch gebleken was ckrt hij zich negen stuks had toegeëigend tot een be drad van 210. De overige liet hij door een 24-jarig werkman teekenen en innen. Deze werd veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf (Geëischt was jaar) en onder aftrek van een maand voorhechtenis. Inbraak. Maandagavond hoorde de fa milie II. de Boer te Sneek, terwijl men in de middenkamer koffie dronk, oenig gerucht in de tuinkamer. Toen men op onderzoek uit ging, kwam men tot de ontdekking dat al het goud van de vrouw des huizes en eenige oude voorwerpen van waarde waren bestolen Toen cie heer Otlo, wonende Weesperzijde 51 (Watergraafsmeer), Maandagmorgen in de woning zijner schoonmoeder, wonende op nummer 53, kwam, ontdekte hij, dat dieven van de afwezigheid der bewoonster hadden gebruik gemaakt om in te breken. Alle kas ten en ook het buffet waren geopend en een aantal zilveren voorwerpen waren ont vreemd. De dieven zijn binnengekomen door verbreking van een ruit van de serredeur. Hbld. Aangehouden. Door de politie te Wormerveer is aangehouden zekere W. M., Duitschcr van geboorte en kantoorbediende bij de firma Jan Dekker, zeepfabrikant e al daar, verdacht ten nadeele van genoemde fir ma ruim 4000 te hebben ontvreemd uit de brandkast. De aangehoudene heeft bekend en het geld is grootendeels teruggevonden. V e r d a c h t. In den Bovenkerkerpol der te Niouwer-Amstel is Zondagnacht een huis, bewoond door de familie Kolfschoten, afgebrand. De bewoners zouden den volgen den dag uit de woning gezet worden. Met het oog op deze toevallige omstandigheid heeft de politie een onderzoek ingesteld. Verdronken. Het 2$-jarig zoontje van den heer J. W. I. v. d. R. is in een sloot langs den Noordendijk te Dordrecht verdronken. Maandagavond omstreeks 9 uur is le Lekkcrkerk de 17-jarige B. Leuveninck, die met haar 9-jarige broer op bezoek was ge weest, op den terugweg door de duisternis te water geraakt. De broer ging hulp halen, maar wist de juiste plaats niet aan te wijzen. Eerst na anderhalf uur zoeken is haar lijk opge haald. Zondagnamiddag is in het Overdiep, ach ter Ten Coulster te Ileiloo, het lijk gevonden van den 15-jarigen C. Appelman, pleegkind vain C. V. te Eenigenburg, sinds eenigen tijd werkzaam op een drukkerij te Alkmaar De knaap werd sinds 17 Maart vermist. Botsing tusschen auto en rijtuig. Gisteren nacht omstreek» 12^ uur is te Rotterdam een rijtuig van den stalhouder C. A. H. uit de Gerard Scholten- straat, bespannen met een paard, bij het tegen een afrit oprijden van den Mathenesser- dijk, nabij de grens dezer gemeente, omge slagen. Even daarna liep een uit Schiedam komenden motorwagen van de electrische tram met volle vaart op het omgeslagen en op de tramrails terecht gekomen rijtuig, zoo dat het daarvoor gespannen paard onmiddel lijk gedood en het rijtuig zwaar beschadigd werd. Een van de vier personen, die in het rijtuig gezeten waren, de opvarende U. van H. van het in de St. Jobshaven liggende stoomschip Madioen, is inwendig gekwetst naar het ziekenhuis gebracht. (N. R. Ct.) Sleepboot omgeslagen. In Duisburg is gisteren middag de te Rotter dam thuistbehoorende sleepboot jjohan de "Wit" (Hafenbingsierbot) omgeslagen bij het iuitsleepen van een schuit. Vier personen raakten daarbij te water. De eigenaar van de boot en de kapitein werden gered, doch de machinist en de 16-jarige knecht, beiden uit Rotterdam afkomstig, verdronken. Brand te Almelo. Men meldt uit Almelo: De fabriek der N. V. de Tweolsche Stoom spinnerij is tot den grond afgebrand. Voor izoover bekend zijn vijf menschenlevens te betreuren. De fabriek, gelegen aan de Have- Zuidzijde, bestond uit vier verdiepingen. Op de vier de verdieping is de brand te ongeveer 7.30 ontslaan door het warmloopen eener as van een der spinmachines. Door eigen blusch- middelcn heeft men getracht het vuur te stuiten, doch door het rijke voedsel nam (het zoo'n omvang, dat hetl personeel als het ware werd overvallen. In minder dan geen tijd vatte de wol vlam, vond spoedig nog meer voedsel in de vetbestanddeelen, welke door het aanhodend smeren der toe stellen ontstaan, en verspreidde een dikke, verstiödkende walm. Toen werd het een al gemeene vlucht om zich te redden. Langs verschillende uitgangen 'trachtte men dit te volbrengen; zelfs waren er enkelen, die, door den schrik bevangen, uit de 2e ver dieping sprongen. Velen liepen dan ook min of meer ernstige kwetsuren of brandwonden op. Op de 4e verdieping werd een man ge zien, die wanhopig de ruilen stuk sloeg, doch weldra in rook en vlammen verdween Zóó snel sloegen de vlammen om zioh heen, dat een groot deel van het personeel, be- s'aande uft pLm. 250 mannen, vrouwen en kinderen, slechts gedeeltelijk gekleed de fa briek kon onIvluchten en velen hun boven- kleeren tn schoeisel moesten achterlaten. Het angstgeschreeuw <ler vrouwen en kin deren was ontzettend. Om 8 uur was de 4e verdieping één vuurzee. Onder deze omstan digheden viel aan blussdhen niet te denken Ook de automatisch werkende bluschin- richting mocht evenmin eenigen invloed uit oefenen. Tegen half twee had het vuur haar werk. verricht en waren alleen de muren nog overgebleven en slechts enkele kleine bijge bouwen gedeeltelijk gespaard. Onderlussdhen, voor zooveel mogelijk, na gegaan welke personen zich nog in de fa briek konden bevinden werd 's middags vastgesteld, dat helaas 5 personen, waaron der één jongetje, waren omgekomen. De spinnerij, welke op beurspolis is ver<- zekerd, werd in 1866 opgericht. 'Door wijlen Z. AL Koning "Willem III werd toen de eerste s/teen gelegd. De namen der slachtoffers zijn "W. t, Stal, 51 jaar, gehuwd; P. Brummer, 21 jaar, ge- hurwd; B. Schollink, 'n jongen van 15 j.T. Eg- bertsen, 29 jaar, weduwnaar met 3 kinde ren, en H. Voerhuds, ongehuwd. Men heeft van de slachtoffers nog niets ontdekt. Zeer waarschijnlijk zijn ze in den hevigen vuurgloed geheel verbrand. Hoog water. Maandagmiddag brachten de betrokken In spocteur-generaal en: de hoofdingenieur-di recteur van den Rijkswaterstaat een' bezoek aan de Beersche Maas. School-"en Kerknieuws. V a k o x a m e n R. V. B. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft be noemd in de commissie tot het afnemen van het vak-examen voor klerken bij de Rijksver zekeringsbank, tot lid en voorzitter Mr. Dr. A. Slotemaker L.Hzn., Raadsheer in het Gerechts hof le Amsterdamtot lid, tevens plaatsvervan gend voorzitter, Mr. Dr. J. Th. Endtz, voorzitter van den Raad van Beroep voor de Ongevallen verzekering tot ledenMr. L. Del Baere, G. H. Veenhoven, Mr. A. J. van Thiel en J. J. L. Pie- ters, allen referendaris bij de Rijksverzekerings bank F. M. Roeterink, hoofdcommies bij de Rijksverzekeringsbank, en H. W. Groeneveld, leeraar in de aardrijkskunde te Amsterdam tot lid en secretaris M. J. D. Merens, hoofdcom mies bij de Rijksverzekeringsbank. HandelshoogeschooL Professor Bruins, de leden van het algemeen bestuur der handelshoogeschool, mr. \V. C. Mees en de heer J. A. Ruys, benevens twee architecten, kee- ren heden Woensdag, aldus vertelt de N. R. Ct., of Donderdag terug van een studiereis, die het gezelschap maakt en "die in verband staat met het voornemen, den nieuwen cursus niet te doen plaats hebben in de beperkte lokaliteiten, die thans in gebruik zijn. Het ligt in de bedoeling, daaraan tegemoet te komen door de oprichting van een tijdelijk ge bouw, dat dienst zal doen zoolang de instelling nog niet over een eigen gebouw beschikt. Legaten. Wijlen mevr. de wed. dr. M. van StaverenAlberda, te Leeuwarden, heeft aan de d'aconie en de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente lecaten besproken onderschei denlijk van 10,000 en 15,000. De dezer dagen te Alohen aan den Rijn over leden heer J. van den Berg heeft aan de diaco nie der Ned. Herv. gemeente f 1000 en een huis met erf vermaakt, alles vrii van siTCce^rie^pcKten Zondag is 'te Ulrectht een bijeenkomst gehouden van oen 45-tal personen om te ko men tot d*e stichting van een organisatie van jongeren op de volgende punten: geheelont houding, vegetarisme, rein leven en anti- rooken. Na breedvoerige beraadslaging werd besloten over te gaan tot de stichting van een zoodanige vereenïging ,,ITet willé gil de." Als voorloopig bestuur werd aangeprezen de commissie van voorbereiding, secretares- tf: is mej. Marie van der Es, te Soe9l bij Utrecht. RaadsverBlag. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 31 Maart, des avonds 8 uur. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren Oosterveen, v. d. "Wal en Houbaer. De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering wor den vastgesteld, zooals ze ter visie hebben gelegen. De Voorzitter. Mijnheer Hagedoo-rn mag ik u welkom heeten in de vergadering'? Daarna wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: Brief van Gedep. Staten van Utrecht, d.d. 16 Maart 1914, waarbij wordt toegezonden hel Kon. besluit van den 3en Maart 1914, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 28 October 1913, i. z. heffing van opcenten oip die personeele belasting. Kennisgeving. Brief van Gedep. Staten van Utreohit, d.d 16 Maart 1914, waarbij wordt toegezonden hel Kon. besluit d.d. 3 Maart 1914, no. 41, waar bij wordt goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 28 October 1913, L z., heffing eener plaatse lijke directe belasting naar het inkomen. Kennisgeving. Bes-luit van Gedep, Staten van Utrecht, d.d 16 Maart 1914, waarbiji goedgekeurd wordt te ruggezonden het raadsbesluit d.d. 24 Febr, 1914, tot verkoop vaai een perceel bouwgrond aan A. Stoker. Kennisgeving. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d.<L 16 Maart 1914, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit, d.d. 24 Febr, 1914, tot verkoop van een n er ceel bouwgrond aan L. Qoo. Kennisgeving. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d.d. 23 Maart 1914, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit d.d. 24 Febr. 1914, verkoop van grond aan jhr. E. W. vop Wrongel anf Lindenberg. Kennisgeving. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d d, 16 Maart 1914, waarbij goedgekeurd wordt te ruggezonden- het raadsbesluit, d.d. 24 Febr, 1914. tot verhuur vam een perceel grond aan H. Althoft". Kennisgeving. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d.d 9 Maart 1914. waarbij goedgekeurd wordt te ruggezonden het kohier tot heffing van straat- belasting. dienst 1914. vastgesteld bij raadsbe sluit van 24 Februari 1914. Kennisgeving. Besluip van Gedeputeerde Staten van Utreahit, duL 23 Februari 1914, waarbij wordit verdaagd de beslis sine op het Raadsbesluit

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2