Vrouwen I. B. v. 1 HOEVEN io-lasf IffllSON t BOUWER Co. Bas« Co., F. W. v. WiLDE. LIJSTEN VG8R FOTO's EH PLATEN HET BESTE EN GOEDKOOPSTE UMCHT 31WOU PALE ALE gil STOOT Be Verfton W. RUITENBERG Gzn Fabrieken van Melkproducten. ADVERTENTIËN, Een vrijstaand Heerenhuis een flinke bediende op soliroefilsssclien M F. S. VAN EIJBERGEN Pinee-nez en Brillen W. F. A. Groenhuizen, M. F. van Werkhooven, R.-<., van Gouda naar jj. v. Diestraat 1. Marie v. d. Linden, N.-H, van Utrecht naar KI. Spui 5S. i Jauke Dijkstra, dienstbode, van Span num naar Kamp 09. Hendrikus Viets, geb. 1890, N.-H., smid, van Zutphen naar Soesterweg 207. Hendrik W. Verel, geb. 1871, N.-H.r opz.-ma- dhinist, van Rotterdam naar Soesterweg 243. Willem Kamps, geb. 1893, N.-H., hoefsmid, van Anloo naar Lageweg 4. Jan Jansen, geb. 1893, N.-H., hoefsmid, van Anloo naar Lageweg 4. f Leendert van Veldhuisen, geb. 1886, man geen lcerkgen., vr. N.-H., banketbakker, van Leusden naar E. Meysterweg 30. I Richardus A. Welling, geb. 1892, R.-C., meu belmaker, van Bussum naar Vijver 24. Leendert Does, geb. 1895, N.-H., smid, van Hilversum naar Coninckstraat 3. Jacobus M. Vos, N.-H., schoenmaker, van Waalwijk naar Kruiskamp 65. Evertje Kraay, N.-H., huishoudster van Am sterdam naar Woestijgerweg 22. Johanna C. E. J. Tingal Hallungins, van Breda naar St. Andriesstraat 2. Cornelis Mondfrons, geb. 1890, tuinman, van Nijkerk naar Appelweg 17. Wilhelmina Vlastuin, N.-H., dienstbode, van Utrecht naar Wijersstraat 6. Bert a C. van Bekkum, R.-C., von Amsterdam naar Scherbierstraat 7. Tonia van Veluw, N.-H., dienstbode, van Bus- sum naar Langestraat 28. Woutertje Arlor, N.-H., van 's-Gravenhage naar Noordstraat 15. Teunis Veer, geb. 1899, N.-H., boerenknecht, ran Hoevelaken naar L'endertscheweg 22. Laurens Koets, geb. 1885, Ger., arbeider, van s-Gravenhage naar Noordstraat 15. Cornelis Sleeking, geb. 1SS9, N.-H., van Indië tiaar Coninckstraat 111. Opgaaf van personen, die de gemeente heb ben verlaten van den 30. Maart 1911 tot en met den 4.'April 1914. Antonus J. Raaijman, geb. 1890, R.-C, op zichter. van Utr. weg 71 naar Arnhem. Nicolaas Blom, geb. 1863, N.-H., schoenma ker, van B. en Dalstraat 4 naar Amsterdam. Alberfus Wiilemse, geb. 1879, R.-C, schilder, van A. de Luiaard 30 naar Leusden. Hendricus W. Op den Akker, geb.'1885, win kelbediende, van Krommestraat 4 naar Appin- jedam. Jurricn Vaslenburg, geb. 1869, N.-H., van {Cruiskamp 55 naar Beverwijk. Herman J. Wclterink. geb. 1905, R.-C., van Woestijgerweg 67 naar Doetinchem. Joh an P. Wolterink, geb. 1902, R.-C., van West'.jgërweg 67 naar Doetinchem. Johannes van Deventer, geb. 1906, N.-H., van Woestiigerweg 67 neer Becrn. Slephsnus J. L. Smits, geb. 1895, R.-C., koster, Van Withoosstraat 18 naar Nijkerk. RijrAert M. van Achterbergh. geb. 1891, N.-H., van Gr. St. Jansstraat 4 naar Utrecht. Johennes L. Caspari, geb. 1S70, m. R.-C., vr. D.-G. machinist, van Muurhuizen 71 naar En schedé. Wed. J. Heddema, van Muurhulzen 71 naar Enschedé. Adrianus Koeslag, geb. 1S96, R.-C., typograaf, van Zuidsingel 55 naar Arnhem. Jacobo Dijkhuizen, N.-H., van Woestijgerweg 21 naar Duitschland. Derk J. Weiltink, geb. 1892, smidsknecht, van L. Nicosiusdwarsstraat 17 naar Zelhem. Gerrir J. Weggelaar, geb. 1894, N.-Hsmids knecht, van L. Nicasiusdworsstraat 17 naar Wisch.- Herman Memelink, geb. 1892, N.-H., smids knecht, van L. Nicasiusdwarsstraat 17 naar Win terswijk. Klaas Meijer, geb. 1866, N.-H., spiegelmaker, van Appelmarkt 14 naar Groningen. Geurtje v. d. Hoorn, N.-H., van Hoogeweg 53 naar Soest. Leendert de Valk, geb. 1893, N.-H., loodgie ter, van Gasthuislaan 43 naar Alkmaar. E. J. Oud, geb. 1897, R.-C., van Rüks-opv.-gest. n. Avereest. J. van Sonsbeek, geb. 1898, N.-H., Id. Id. J. Koper, geb. 1899, N.-H., Id. Id. C. J. van den Berg. geb. 1898. N.-H., Id. Id. J. P. de Best, geb 1898, N.-H., ld. Id. J. C. van Munster, geb. 1898. N.-H., Id. Id. C. Heijman, geb. 1898, N.-H., Id. Id. J. Engel, geb. 1898, N.-H., Id. Id. S. Koers, geb. 1898, N.-H., Id. Id. J. G. D. v. d. Leek. geb. 1898, R.-C., Id. Id. A. Kreelekamp, geb. 1898, R.-C., Id. ld. H. A. Peters, geb. 1898, R.-C Id. Id. J. T. Keldermans. geb. 1898, N.-H., Id. Id. L. Smit,, geb. 1898. R.-C., Id. Id. J. Pronk, gob. 1898, R.-C-, Id. Id. Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje). Is het biljartspel een geschikt spel voor dames? Deze vraag was door het „Hbld." ge steld en het blad wenschte hierover het oordeel van zijn lezers en lezeressen te vernemen. Er kwamen antwoorden in van voor- en tegen- standersfsters). Een mannelijk inzender, achter wiens initialen het blad een autoriteit herkent op b:ljart-gebied, schrijft o. m. „Eilieve, waarom zou het biljartspel, de schoone kunst op het groene laken, niet ge schikt zijn voor dames? Het is een spel, dat in de allereerste plaats eisciht een zekere han digheid die onzen dames zéker niet ont breekt in de tweede plaats eenig methema- tisch inzicht in den loop der ballen, dat eigen lijk en ten slotte met mathematiek zoo weinig te maken heeft, omdat het vele doen, de vele soorten stooten van zelf haast komen doet. En nu weet ik wel, dat vrouwenhoofden over het algemeen al heel weinig voor mathematiek zijn aangelegd pwdon dames, niet kwaad worden, dit is heusch geen hatelijkheid maar het is toch waarlijk ook niet noodig, dat de dames matadores worden in de bfljartkunst. En laarover loopt ook niet de vraag. „Maar dat het biljartspel buitengemeen ge schikt is voor de vrouw zoowel als voor elk Ander individu, daarvan ben ik heilig overtuigd. Welk een heerlijke, ontspannende lichaamsbe weging, een uur rond de biljarttafel te loopen en het lichaam te moeten rekken en strekken ftm moeilijk bereikbare stooten te maken. Welk een heerlijke ontspanning door inspanning, ook yan den geest 1" Een dame, die zich noch als voor-, evenmin yls tegenstandster uitspreekt, schrijft het vol gende i „Het komt mij voor, dat de door U gestelde 'Traag, of het biHarten ook oen spel voor dames zou kunnen worden, niet geheel actueel is. Er wordt immers al veel gespeeld op biljarten door onze dames? Misschien niet zoo veel in ons land, dat bij zulke dingen wel eens meer ach teraan komt. In tal ven deftige huizen, waar gelegenheid bestaat voor het inrichten van een biljart, zijn het volstrekt niet uitsluitend de hee- ren der schepping, die er hun partijtje gaan stooten. Het behoort zelfs tot den „bon ton" tegenwoordig, om na het diner de heeren naar het biljart te volgen, en terwijl de heeren al bil jartende hun sigaar rook en, rooken dan de dames al queueënde haar sigaret. Bij zulke ge zelschapsspelen zijn het niet eens altijd de heeren, die met den spot gaan strijken!" Een voorstander schrijft „Geachte redacteur van O. d. S. In ant woord op de door U gestelde vraag naar de geschiktheid van ons vrouwen voor het biljart spel, deel ik als mijn meening mede, dat er geen ent el spel schijnt te bestaan, dat mij zóó ge schikt voorkomt als juist het biljarten, om door dames te worden beoefend. Ik moet hier eerlijk verklaren, dat ik het spel zelf nog nooit heb gespeeld, doch ook wil ik U verklaren, dat ik steeds met de grootste belangstelling de ver slagen lees van belangrijke biljartwedstrijden om niet eens te spreken van de Queridoosche feuilletons, welke het „Handelsblad" indertijd aan het groene laken wijdde. Het verlangen is toen, en na dien dikwijls bij mij opgekomen, om dit spel te gaan beoefenen. Ik ondervond ech ter de bezwarenhet is duur en omvangrijk om als huismiddel een biljart aan te schaffen, en ik ben niet geëmancipeerd genoeg, om koffiehuis- biljartster te worden. Het komt me voor, dat wij vrouwen wel evengoed als biljartende mannen het spel zouden kunnen leeren. Er is aanleg toe noodig, doch geen kracht, of eenige bijzonder mannelijke eigenschap. Waarom zouden wij vrouwen dus niet evengoed als mannen dit fijne, intelligente spel kunnen beoefenen en kunnen leeren? Daarom zouden er besloten clubs, of zolen beschikbaar moeten zijn, waar juist zooals bij de schermsport wij vrouwen in besloten kring in de gelegenheid zouden moeten worden ge steld, het biljarten te beoefenen. Wie spant er zich eens voor?" Een tegenstandster schrijft „Neen, meneer O. d. S. U moet dit bil jart-balletje niet aen het rollen brengenIk meen, dat het biljartspel goed is voor onze mannen, maar niet voor ons vrouwen. Ik vind het namelijk geen aesfhetisch spel. Dikwijls ben ik in de gelegenhe'd, heeren te zien bil jarten doch, een enkele uitzondering daarge laten, heb ik de houdingen der over, tegen, naast, op, bijna onder het biljart hangende, klevende, bungelende; spartelende, zwemmende en dobberende biljarters nooit aantrekkelijk kunnen vinden. U moogt vooral niet zeggen, dat dit niets te maken heeft met het spel zelf! Ik beoordeel nu eenmaal de d;ngen ook gaarne naar hun uiterlijk. Dus kan ik mij niet goed voorstellen of eigenlijk gezegd, kan ik het mij maar al te goed voorstellen' hoe het er zou uitzien, wanneer wij dames het voorbeeld van biljartende heeren gingen navolgen! Daar om: geen biljart-spel voor vrouwen!" Er is dus, gelijk te verwachten was, verschil van meening onder de dames. De laatste loopt n;et zoo hard van stal en kijkt blijkbaar goed uit haa" oogen. Zij zou zich zeker ook niet laten inpalmen door een „welgemeende huwelijks advertentie", welke een der Amsterdamsche bladen te lezen gaf en we hier laten volgen: Een Heer van circa Dertig Jaren, Wien de Ongehuwde Staat verveelt, Zoekt naar een Liefdevolle Gade, Die 't zoet des levens met hem deelt. Zijn* Zaken zijn steeds goed in orde, Zijn' Boeken nimmer achteruit, In 't Fianciëele zeer bekrompen, Want hij bezit geen Roode Duit; Doch kan op Hooge afkomst roemen; Heeft veel verstand, een goed humeur, En in deKerk bevestigd. Zoo zoekt hij Laken van één kleur. Wanneer zijne onbekende Schoone Hem aanbrengt eenig Kapitaal, Zal hij daar niet zoo nauw op kijken, Maar toont zich liever liberaal. Zij mag niet zeer veel ouder wezen Dan Twee of Drie en Twintig Jaar, Graag zag hij bij een lief Gezichtje Een blanke hals, blond, golvend haar. Muziek- en Zangkunst mag hij gaarn' Door haar beoefend, kon het zijn. Zij, die hiertoe mocht inclineeren. Vervoegt zich op het Regliersplein Nommer 4, bij den Boekverkooper, Met fraaie briefjes Lr. Z. Op Stijl of Opschrift (dit gouverno) Wordt niet het allerminst gelet. Kom Meisjeslief, weest niet verlegen, Er wordt hier als een Mof gezwegen. Op die annonce werd het volgende antwoord ingezonden Welgemeend antwoord op de welge meende huwelijks-aanvraag. O Heer van even Dertig Jaren, Wien de ongehuwde staat verveelt 1 Voor u, geen liefdevolle Gade Die 't zuur des levens met u deelt t Uw zaken zegt gij, zijn in orde, Uw boeken nimmer achteruit, Hoe is uw Beurs dan zoo bekrompen Dat gij bezit geen rooden duit? Op hooge afkomst zoo te roemen Toont geen verstand, een flauw humeur. Al zijt ge in deKerk bevestigd. Geen wijze Maagd, wil deze kleur. Voor zulk een Uil, zal geen Scfhoono Verschijnen met een Kapitaal, Voor u. die slechts bij Geld bekijken En anders niet, zijt liberaal. Gij zegtzij mag niet ouder wezen Dan twee- of drie en twintig jaar Ook zaagt gij graag een lief gezichtje. Een blanke hals, blond, golvend haar. Gij zijt niet vies, en zoudt zoo gaarn' Nog meer verlangen, kon het zijn. Nu, die voor U mocht inclineeren. Behoeft niet naar het Regliersplein. Zij, die door zulk een Uiverkooper Als Gij, met uwe letter Z., Zich vangen laat (dit gouvorno) Die dient in Meerenberg gezet Dus Meisjeslief, laat hem verlegen En verder van dien Kwast gezwegen. MARIA M i De jonge mr. Raymond Belmont, zoon van den milliardair August Belmont, zit op het oogenblik danig in de klem, als gevolg van een eigenaardig Amerikaansch experiment, dat hij ondernam en dat een vreemd licht werpt op het doen en laten van de jonge Amerikaansche geld aristocratie, die oververzadigd van indrukken, zich tot de wildste romantiek laten verleiden. De jonge Belmont leerde zijn tegenwoordige echtgenoote in 1912 kennén in een bordeel in Fife Points. Hij werd verliefd op haar, bedacht zich niet lang, maar trouwde en leefde precies drie dagen in ongestoord geluk. Misschien was hierbij ook van belong, dat zijn vader aan de Riviera een Engelsche hertogin voor hem trachtte te vinden. Na drie dogen verliet mr. Belmont zijn vrouwtje, die nu een aanklacht indiende en een jaarrente van 40,000 dollar vraagt. De vader is voor de zaak overgekomen van zijn Europeesch, verblijf en tracht met alle macht zijn zoon te helpen uit de gevolgen van zijn romantisohen aanleg. Romantisch, of juister avontuurlijk en. los bandig, is ook zekere Wilson te Londen aan gelegd. Voor den politierechter te Londen verscheen een man, beschuldigd van bigamie. Dat is zeker niets bijzonders. Maar merkwaardig was het, hoe dit dubbele huwelijk aan het licht kwam. Dezer dagen werd op een politiebureau eene vrouw binnengebracht, die eerst opgaf Florence West te heeten, maar daarna mededeelde, dat dit haar meisjesnaam was, dat ze gehuwd was en haar huwelijksbewijs bij zich had. Juist toen de inspecteur van politie dit document doorlas, waaruit bleek, dat de man van Florence West Wilson heette, werd een man binnengebracht wegens dronkenschap, die eveneens Wilson heette. Toen deze man in de kamer kwam, waarin de gearresteerde vrouw zich bevond, her kende deze in hem haar echtgenoot. Wilson ontkende eerst, maar gaf ten slotte toe, dat de vrouw waarheid had gesproken. In dertien jaren hadden man en vrouw elkaar niet gezien en Wilson was in dien tijd voor de tweede maal in het huwelijk getreden, voor welk feit hij nu te rechtstaat. Zulke avontuurlijke heertjes kunnen soms kostelijk te pas komen. Zoo zult ge ongetwij feld smakelijk lachen om „het galante avon tuur", dat het Rott. N. bl. aldus verhaalt Onze vriend Jan wist gisteren in 't bitteruur het volgende avontuur te vertellen van onzen vriend Koos, die hem in een vlaag van borrel ver trouweliikheid had verklapt. 't Regende laatst plotseling pijpestelen, toen Koos van zijn bureau naar huis ging veilig on der zijn parapluie. Nou weet je. Koos houdt van een avontuurtje, en loerde op een mooie parapluie-looze dame, om haar galant zijn para pluie en zichzelf op te dringen. In een stoep aan de Kruiskade zag hij er één staan, een groote, knappe blondine, en dadelijk in vuur, stelde hij haar zijn parapluie ter be schikking. Ze schoof haar voile op en keek Koos aarzelend aon. „Is u dat heusch niet las- t'g, heeft u werkelijk den tijd?" vroeg ze einde lijk. „Tijd", lachte Koos, „ik heb heto eerste uur totaal niets om handen." „U is zeer vrien delijk", zei ze toen, „een oogenblik als 't u blieft" en temet schoot ze den winkel in twee huizen verder. En ze kwam terug met een dikken heer. „Zeg Karei", zei de blonde nu tegen den mee gebrachte, „Deze heer is zoo vriendelijk om ons zijn parapluie te leenen, hij heeft het eerste uur toch niets om handen en zal wel even wachten, tot onze Mina de pnrapluie straks terugbrengt." „We wonen zoover niet", vervolgde ze, nu tegen Koos, ,,'t is in de Claes de Vrieselaon en als u zoo vriendelijk zijn wilt Drie kwartier ruim heeft de arme kerel op zijn parapluie staan wachten. Wat hij al dien tijd in zichzelf heeft staan brommen, dat begrijp je 't best aan wat hij zegt, als je hem nu naar dat avontuur met de mooie blondine vraagt", zoo besloot Jan zijn vertelling lachend. Keuvelaar. Raak hèP Die „liberale" trouwlustige mijn heer was dus niet ongenegen kapitaal en liefde te combineeren. 't Komt ook voor, dat het kapi taal moet dienen om de „liefde" vrij te maken. Een voorbeeld: Een uitstapje Reeds van de vroegste lijden af heeft de mensch behoefte gevoeld, en dus ook gezocht naar al wat hem het alledaagsche, het dood gewone kon opfleuren, kon verraooien. De kunst veredelde den geestelijken inhoud van zijn leven; door de genotmiddelen werd zijn stoffelijk leven veraangenaamd. De handel in genotmiddelen was dan ook al vroeg een zeer belangrijke. In de oudste ge schiedenis lezen wij van handelaars in kost bare zalven, oliën en in smaak- en geurgeven- de specerijen. Dat alles kwam uit Indië. Indië, het fabelachtige sprookjesland, het specerijen voortbrengend Indië was dan ook het doel van de koene ontdekkingstochten on zer voorvaderen. De gebroeders Houtman, van Noord, Hcemskerck en Barendsz waag den hun leven, om den weg naar dat geze gende land te zoeken en te vinden, om daarna onze spijzen te kunnen kruiden met zijn spe cerijen. Ook heden nog is onze koloniale han del grootendeels een handel inspecerijen. Doch niet alleen in het verre Oosten groeien planten, die lot kruiderij van ons dageiijksch maal kunnen dienen, ook onder onze inland sche groenten zijn er vele, die daarvoor uit nemend geschikt zijn en daarenboven beter door ons organisme verdragen kunnen wor den dan die van een tropisch klimaat. 'Kervel en selderie, prei cn uien, f enkel en mosterd, lihijm, marjolein enz. zijn aan onze huismoeders wel bekend. Minder algemeen bekend is een voortbreng sel van de industrie, dat de goede eigenschap pen van alle in de gematigde luchtstreken groeiende kruiden in zich vereenigt, cn dat als voortreffelijke, geconcentreerde en daar om in het gebruik goedkoope specerij onge ëvenaard is. Men heeft reeds geraden, dat wij Maggi's Aroma bedoelen, dat, als geen ander middel, de eigenschap bezit, zwakke soepen, sausen, jus, groenten, saladen enz. oogcn-blikkelijk een verrassend krachtigen fijnen smaak te geven. We stellen U voor ons eens te vergezellen op een rondgang door de onderneming, waar Maggi's Aroma en de andere zoo bekende Maggi-producten bereid worden. Daartoe maken we een uitstapje naar het Zwitsersche bergland. Aan de lijn Zürich Winterthur, te Kempttal, waar vroeger behalve een oude molen nauwelijks een eenzaam huisje stond, verheffen zich thans de moderne fabrieksgebouwen, te midden van een stuk schoone natuur. Over het ontstaan, dezer groote Maggi-on- derneming een enkel woord. Zoo heel eenvoudig was het begin. 'Een kwart eeuw geleden hebben ecnlgc in het maatschappeijk leven vooraanstaande mannen, wien het algemeen belang ter harte ging, zich bezig gehouden met de vraag, op welke wijze het volk gezor.de, tevens goed koope voedingsmiddelen te verschaffen waren. Op hun aandrang legde de bezitter van den reeds door ons aangeduiden molen te Kempt- tel, de heer Julius Maggi, zich toe op het verduurzamen van peulvruchten. Na lal van proefnemingen en overwinning der vele be zwaren, werden de Maggi-soepen, Maggi's bouillonblokjes en het Maggi's Aroma in den vorm, waarin alle huismoeders ze nu kennen, in dep handel gebracht. Dat het in den loop dezer 25 jaren noodig bleek telkens en telkens de aanvankelijk be scheiden fabrieksgebouwen te vergrooten en uit te breiden tol den tegenwoordigen omvang, bewijst hoe de Maggi-producten in alle be schaafde landen in een behoefte bleken te voorzien. Voor wie vreezen mocht, dat we U enkel een kijkje zullen gunnen in fabrieksgebouwen, om U de wonderen van de moderne techniek met haar fijn toegespitste vernuft te tóonen, U te leiden langs motoren en drijfriemen heen door machinezalen met metalen glorie, waar do zich gansch vervormende productiewijze haar triomfen viert, zullen we eerst de om geving van Kempttal wat rondwandelen. Daar bevinden wij ons spoedig tegenover keurig onderhouden groente velden. „Wat een prachtig gezicht", zal men zeggen. Vooraan de jonge plantjes, die zich reeds heerlijk in de zonnewarmte ontwikkelen en daarachter het hoog opgaande, sombere be daagde woud! Ja, wat zou men met deze aan planting voor hebben? We willen het U gaarne zeggen; deze groenten worden, zoodra daar toe gerijpt te zijn, gereinigd en gedroogd, en voor de fabricatie van Maggi's soepen ver werkt. Immers een Maggi-soep, geachte lezers, Is op de keper beschouwd, niets anders dan wat gewoonlijk in Uw keuken gekookt wordt; een soep met groenten of andere natuurlijke in grediënten. De Fabrik von Maggi's Nahrungsmittelr heeft daarvoor o. m. noodig veel groenten, wortelgewassen, specerijplanten en peulvruch ten, (zoo tusschen haakjes opgemerkt, ettelijke millioenen kilogrammen 'sjaars) en om dit materiaal steeds in den besten en meest ver- schen toestand te kunnen verwerken, verbouwt zij zelf de fijne soorten, in daarvoor sneciaal op groote schaal aangelegde kweekerijt n. Zagen we eerst een veld met enkel kool; Lier is daarentegen kool tusschen de stokboonen geplant, opdat deze laatste wijder uit elkaar gezet konden worden, teneinde het zonlicht beteren doorgang te verleenen, want de snij- boonen moeten het, zooals bekend, in hoofd zaak van het licht hebben. (De boonensoort (een draadlooze), die in Kempttal verbouwd en verwerkt wordt, is een der beste, die be staat. en daarom dan ook overal zeer gezocht. Als de groente geoogst is, en alle werk van het zomerhalfjaar, het ploegen, eggen, zaaien, wieden, mesten enz. gedaan, wordt alles in zakken gepakt en op wagens geladen, die door trekossen in een lange rij naar de fa brieksgebouwen gebracht, waar de groenten haar verdere verwerking wacht. De fabriek toont zich een onverzadigbaar monster, dat met ziin kolossale muil al deze enorme massa's groenten verslindt. We gelooven door het voorafgaande Uw be langstelling in deze svmnathieke onderneming die male opgewekt te hebben, dat U ver langend zijt nu ook In de fabrieksgebouwen een kijkje te nemen, om te zien, on welke wijze de grondstoffen verwerkt worden en in den toestand komen, zooals ze a lier we ge bij de winkeliers verkrijgbaar zijn. Als men deze werkplaatsen bezoekt, wordt men aangenaam getroffen door de bewonde renswaardige samenwerking en de bijzondere zindelijkheid, die overal wordt betracht. Wanneer de tabletten der Maggi's soepen de machines verlaten, waarin de grondstoffen worden geperst, zijn zij nog niet voor den ver koop gereed. Het eerste werk is dan ze keurig netjes in 'loeipapier en stanniol te wikkelen. Daarom heen komt nog de wettig gedenoneerde om slag, waarop ook het kookvoorschrift te vin den is; Want elke zorgzame huisvrouw wil weten, hoe de Maggi-soepen op de juiste wijze toebereid moeten worden» De tabletten wor den ten slotte in pakken van 5 stuks bijeen gevoegd. We ontsluiten steeds meerdere werkloka len voor U, ruim, licht en frisch, rein van onder tol boven. De jonge meisejs zijn hier bezig met de br kende ronde blikken bussen, waarin Maggi's bouillonblokjes worden verpakt, die door en kel overgieten met kokend water een zoo fij nen en goedkoopen bouillon geven. Elk blokje van dit ontelbare aantal dat hier verpakt wordt, draagt op de gecl-roode omhulling den naam „Maggi" en het fabrieksmerk „de Kruis-, ster." Bouillonblokjes zonder deze garantie- merken zijn niet van Maggi afkomstig. Dan komen we in het lokaal, waar de vele duizenden flesschen, die jaarlijks Keir.pt'ai verlaten, met Maggi's spijzen cn soepen Aroma worden gevuld, gekurkt, van stanniolcapsule voorzien en ten slotte in papier gewikkeld, een werkwijze, die door geoefende arbeidsters han dig wordt ten uitvoer gebracht. De verbruiker, die 's middags het bruine Mag i-Aroma fleschje op tafel zet, om het direct bij de l and te hebben, als de soep soms wat te flauw mocht wezen, denkt er zelden aan, w«ar toch wel dat fleschje vandaan gekomen is, en wie van zijn medemenschcn daar zoo al zijn krach ten aan heeft besteed. Al deze gebouwen en lokalen mogen door het meest scherpziende oog worden be schouwd. Men voelt hier zijn orde en rein heid thuis. Wie naar Zwitserland reist, verzuime niet de Maggi-fabriek te bezichtigen. De directie geeft hiertoe gaarne toestemming. Dc beoordeeüng van ter zake kundigen over de Maggi-producten is ook eenstemmig gun stig. Over Maggi's Aroma b.v., waarvan wij in den aanvang van dit artikel schreven, beves tigt een bekend arts en physioloog het oor deel van duizenden autoriteiten op maatschap pelijk gebied, in dc volgende bewoordingen: De betcekenis der toevoeging van Maggi's Aroma aan de voedingsmiddelen berust niet alleen daarop, opdat dc smaak der sHizen ver beterd wordt, docli is het door wetenschappe lijke onderzoekingen bewezen, dat hierdoor tevens het voedsel veel beter verteerd wordt dan zonder deze tocvoecinn- ;>i Leest Art. 163 Burg. Weib. Hei gevolg zal zijn, dat |J zich aansluit bij den Bond voor Vrouwen Kiesrecht. KORTE GRACHT 22, belasten zich m^t aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons, Sluiten prolongatie Safe-Inrichting. TE KOOP to bevragen bij E. J. RUITENBERG, Makelaar, Weverssingel il te Amerfoort. 51 Voor «Sireete indiensttreding gevraagd in do Cantine Onder-officieren der Infanterie. Brieven aan den Chef Cantine Onder-officieren. i Lavendelstraat 2 i VARKENSSLAGERIJ FIJNE VLEESCHWAREN. - BIJ Weverssingel 18. Schilder, Behanger. Handel in alle soorten Glas- en Verfwaren, Borstel werk, Sponsen, Zeemlappen, Schoon maakartikelen enz. Amrrsforf ia. AMERSFOORT EN HARDERWIJK Uitsluitend prima Melkproducten. Ziektekiemvrüe Melk uitsluitend in flesschen. Koffie- en Slagroom. Karnemelk. Boter-Rtjkscontröle f155. Loupen, Leesglazen, Barometers, Koorts- Thermometers, enz. Verband- en Ziekenverptegings- artikelen. Alle soorten Scharen, Messen en bljbehoorende zaken bl) Instrumentmaker. Langestraat 42

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6