Uit den omtrekT" STADSNIEUWS. Ingezonden Stukken. ,1e Leipciger baan tijdens den wedstrijd, 'waaraan vijl renners achter motor deelna men. door liet springen van zijn voorband fernslig komen te vallen. De dokter constateer de een schedelbreuk. Tot op het oogenblik van bet zetten van dit bericht luidde liet telearam aan rijn familie: Iets beter. Hel Is te hopen, [dat de nog jeugdige renner bet er goed af brengt. (Hbld.). Kievitseieren. Te Leeuwarden rijn .Vrijdag ongeveer 20.000 kievitseieren ter markt gebracht. Wegens de groote vraag voor Engeland en Frankrijk, was de handel zeer levendig en bleven de prijzen vast van 18 tot 20 cent per «tuk. VI es ch er ij. De Friesche haringvis- échere, die ihet vorig jaar zoon enorme scha de leden door het verloren gaan der netten tengevolge van hevige stormen, worden dit jaar ruimschoots schadeloos gesteld. In ver scheiden jaren is de vangst niet zoo overvloe dig geweest als thans. Te Harlingen kunnen de fookkirigrookerijen, hoewel dag en nacht wordt doorgewerkt, den aanvoer niet verwer ken, en worden groote hoeveeliheden haring naar Urk en Lemmer verzonden, om daar te worden geroakt. Ook de prijzen blijven zeer loonend, dank zij de late Paschcn; na de vas ten -dalen ze snel. Een reuzenzalm. Door den vis- 6riher J. Anema werd hij de Friesche Coöpe ratie Vischhandel te Harlingen een zalm aan gebracht van niet minder dnn 41 pond. Bouwwerk door de poliie stoipgezet. Vrijdag is te 's Gravenhagje -voor de eerste maal op last van B. en W. met jtoepassing van artikel 46 der Wo ningwet een bouwwerk op het bouwterrein lusschen de Becklaan en de Laan van Meer- dervoort door de politie stopgezet. Het be trof een blok van vier perceelen. Aanleiding lot het nemen van dezen ingrijpenden maat regel was het feit dat de wijze waarop hier t gebouwd werd, groot gevaar voor de veilig- I heid opleverde. Zoo ontbraken vrijwel alle verankeringen, liet de samenvoeging der mu- ren alles te wenschen over en was gebruik gemaakt van te weinig en te dunne balken. Onder toezicht van het Gemeentelijk Bouw en Woningtoezicht is den bouwrer thans ver gund, alsnog 'de noodige verankeringen en verdere verbeteringen aan te brengen. Inmiddels mag met den bouw geen voort- i gang worden gemaakt. Irreèele prijsverhooging. Men I schrijft aan he IN. v. d. D. ui Kaatsheuvel: De firma Louis Blankers, eigenaresse van een 40-tal schóón-bazaars in de voornaamste plaatsen in Nederland, is begonnen de een heidsprijzen van hare vier-guldens-hazaars te brengen op f 4.50. Dit houdt verband met een uitsluiting op de schoenfabriek te Tilburg van 130 arbei ders, georganiseerd in den Ned. R. K. Schoen- - en Lederbcwerkersbond, die reeds 10 weken op straat staan omdat zij weigeren afstand ie doen van hun praetisch recht van ongani- tic; daardoor wTerd de firma Blankers ge noodzaakt, tegen zeer hooge loonen, arbei ders in het werk te stellen, grootendeels af komstig uit Duitsrhland, die, behalve het dub bele loon der uitgesloten arbeiders, boven dien nog kost en inwoning genieten. De Ned. R. K. Schoen- en Lederbeweikers- bond is voornemens eerstdaags, in overleg met het Nationaal Bureau voor de R. K. Vak organisatie op ruime schaal het irriëele dezer prijsverhooging aan het kooiend publiek be kend te maken, welke niet het gevolg is van duurdere grondstoffen of verbeterde arbeids voorwaarden voor de vaderlandsohe arbei ders, dodi van een onwettig streven naar economische overmacht, waarbij zelfs bemid deling en arbitrage, aangeboden door den burgemeester der stad Tilburg, werd van de hand gewezen. Van zulke prijsverhooging be hoeft het kdopend publiek niet de dupe te ■worden. Sc handel aj ke dierenmishan deling. Voor de Tcchtibanik te Groningen heeft terecht .gestaan de landbouwer Jan B., te Leermans, wegens ernstige mishandeling van zijn hond. Het verhaal van dense erger lijke mishandeling heeft indertijd de ronde door de bladen gedaan en algemeen veront waardiging gewekt. Het dier, een fox, was met den knecht meegeloopen. Daarover woe dend geworden had beklaagde het arme dier (rij den halsband vasthoudende tegen een muur geslagen, vervolgens met een hooivork in den kap gestoken, zoodat de vork afbrak. Daarna, toen het dier nog niet dood bleek fe zijn, had hij het tmet een bijl op den kop -geslagen, zoadat het bloed uit neus en bek vloeide. Een uur later bleek, dat het hondje ondanks dat hij het met een staaldraad de keel had d-iefhtgesnoerd nog 'leefde onder de mestvaalt, waarin hij het schepsel had ge stopt. Toen groef hij het dier weer op en Wierp het in -de sloot, waar het verdronk. Mr. H. Schaap, tot wien beklaagde zich ge wend had om hem te verdedigen, had gewei gerd daaraan te voldoen. Beklaagde, d-le niet was verschenen, moet Jians zeer veel berouw van zijn lage hande fin g hebben. Het O. M. echtte wettig en overtuigend be wezen. dat beklaagde zich schuldig heeft ge maakt aan het misdrijf bedoeld bij art. 254 W. v. S.. althans vó6r hij het dier weer uit de toestvaalt opgroef. Aangenomen mag worden, dat waar is wat bekl. beweert, dat hij toen de bedoeling had het dier uit zijn lijden te verlossen. Het O. M. eisohte tegen beklaagde een ge vangenisstraf van een maand. Huiselijk drama. Zondagavond over goot de koetsier R. M. op de Coolvest te Rot terdam zijn vrouw met petroleum en wilde baar in brand steken. Buren en omstanders verhinderden dit en leverden hem over aan de politie. De Inbraak op „de Rollecate". De inbreker, die op het landgoed De Rolle cate, bewoond door baron Van Dedem, had Ingebroken is gevat en naar Steenwijk over gebracht. Hij heeft bekend ook de inbraak bij burgemeester Wijt, eenigen tijd geleden ge pleegd, te hebben begaan. De gearresteerde Is ongeveer 25 jaar oud en is als heer gekleed- Een vrienden die nst! Een Duit- sche landbouwerszoon G. uit Oldenburg thans te Rotterdam op gestoffeerde kamers wonen de, had te Winschoten kennis gemaakt met een Hollander F. A. D. uit Amsterdam en een anderen Duitscher W. S. Met hun drieën zijn zij toen op reis gegaan naar Rotterdam. G. zou voor geld zorgen en daarom aan zijn vader schrijven, waarop de Hollander hem aanraadde dat aan diens adres te laten zen den, daar het anders niet terecht zou ko men. G.'s vader zond ook werkelijk 2000 M. aan het adres van den Amsterdammer. De brief kwam te Rotterdam aan, werd ook aan het postkantoar afgehaald maar se dert zijn de Hollander en de Duitscher met ihet geld verdwenen. Daar het aan den Hollander geadresseerd was geworden kan dus in den eigenlijken zin van diefstal geen sprake zijn. Overreden. Het Leeuw. Nbld. meldt, dat Zaterdagmorgen het zevenjarig zoontje van D. S. K. te Berlikum door een tramwagen van de zuivelfabriek aldaar is overreden en tijdens het vervoer naar Leeuwarden over leden. Te Rotterdam klom een 9-]arig meisje op een vleeschwagen. Zij viel en werd door een achterkomenden wagen overreden. Met gebro ken ribben werd zij naar het ziekenhuis ver voerd, waar zij spoedig is overleden. Verdronken. Het V/2-jarig jongetje van H. S. te Reeuwijk is Zondagmiddag in een sloot achter het huis gevallen en verdronken. Te Koudekerk is Zondagmorgen het 3-jarig zoontje van den bakker v. V. te water geraakt en verdronken. Zaterdag is te Duisburg de schipper J. van Haren, herkomstig uit Ticl, verdronken, Overboord geslagen. Men meldt ons uit Culemborg: Het vermoeden dat L. Terneuzen ,die zich j.l. Dinsdag per boot naar Vreeswijk begaf en daar niet is aangekomen, onderweg verdron ken zou zijn is bevestigd. Zijn lijk werd onder Tuil cai 't Waal opgehaald en is door de familie herkend. Ontsporing. Zondagmorgen om streeks half twaalf ontspoorden van een goe derentrein, komende uil de# richting Hilver sum, Ier boogie van den Omval bij Amsterdam een drietal wagens. 't Duurde anderhalf uur voor de wagens weder in het goede spoor waren gebracht, Het personenvervoer, dat door de feestdagen bijzonder druk was, had daardoor ernstige vertraging. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet voor. Een brug ontzei. Te Amsterdam had Zaterdagavond omstreeks kwart over zeven door een onbekende oorzaak een verschuiving plaats van de Hortusbrug over de Nieuwe Heerengracht, terwijl zich op die brug twee motorwagens van lijn 9 elk met een bijwagen in tegengestelde richting bevonden. De brug was ruim 30 centimeter teruggeschoven. Drie wagens geraakten uit de rails. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Om ongeveer 10 uur konden de tramwagens weer over de brug rijden. Door -den vloed verrast. Vrij- dag middag waren drie kleine jongens ge klommen in het ijzerwerk, waarop het Sche- veningsdhe wandelhoofd steunt, toen plotse ling de vloed kwam opzetten, zoodat de kin deren er niet meer uit konden komen. Er werd een z.g. reddingsstok met lijn uit gezet, opdat de kinderen langs die lijn het droge stran;d konden bereiken, maar inmid dels was van het wandelhoofd een ijzeren steigerladder neergelaten, waarlangs zij naar boven klommen School- en Kerknieuws. Stemmen voor Waarheid en Vrede. De jongste aflevering van dat tijd schrift, onder redactie van Dr. A. W. Brons veld, bevat de mededeeling, dat als vaste mede werkers van deze „Stemmen" zullen optreden de heeren L. W. Bakhuizen van den Brink, pred. te Utrecht; Dr. J. F. Beerens, pred. te Does burg i J. Gouverneur, pred. te ZierikzeeDr. H. M. van Nes, hoogleeraar te Leiden, en Dr. P. Smit, pred. te Heumen. Schoonheid in Opvoeding en O n d e r w ij s. De jury voor de prijsvraag „ont werp voor de inrichting van een schoollokaal eener gewone lagere school", uitgeschreven door de Nederlandsche Vereeniging „Schoon heid In Opvoeding en Onderwijs" heeft van de 43 ingekomen antwoorden bekroondden heer A. Smit te Arnhem met den eersten prijs 125b den heer Frans Hulsbosch te 's Gravenhage met den tweeden prijs f 75) en de heeren A. H. van Leeuwen en A. J. van 't Hoff te 's Gravenhage, die gezamenlijk een ontwerp inzonden, met den derden prij9 f 50). Mevrouw de wed. Blom—Post, ta Tiel, heeft een som van f 10,000 geschonken, waar van de rente moet bestemd worden tot verhoo ging der tractementen van de drie predikanten der Ned. Herv. Kerk aldaar. Ds. S. J. Vogelaar, predikant bij de Geref. gemeente te Groningen (A), heeft de benoeming tot waarnemend predikant-directeur van de stichting voor achterlijke kinderen op Geref. grondslag te Achteveld aangenomen. (N. R. Ct.) Spoorweg Goud a-M ontfoort. U t r e c h t. B. en W. van Utrecht stellen den R<aad voor in beginsel te besluiten om ten behoeve van de totstandkoming van eene spoorwegverbinding naar Montfoort en Gou da bij wege van renteloos voorschot een be drag van f 12,000 ter beschikking te stellen, mits door (het Rijk voor één dende, door de overige belanghebbende gemeenten en pol ders tot een bödrag van f 163,000 en door de belanghebbende provinciën en eventueel par ticulieren voor de rest van het tweede derde gedeelte wordt bijgedragen en mits verder zekerheid besta, dat de Nedertendsdhe Gen- traal-jpoorwegnuaatscliappij het laatste der de verstrekt. Het Congres der S. D. A. P. Te Utrecht is Zondag en gisteren het Paaschcon- gres der S D. A. P. «gdhouden. Zondagmorgen opende de heer W. (H. 'Vliegen (de samen komst. Spi\ merkte dp dat een deel van het geen in het af&eloopen jaar voorviel reeds op het buitengewoon congre's te Zwolle is be sproken. Nu zal het er hoofdzakelijk o-m gaan de organisatievorm der partij zoodanig te. ma ken, dat ze uiterlijk en innerlijk het beeld van groote kracht le aansdhouwen geeft. Het con gres heeft ito zijn anldden «een socialistische burgemeester, een Almslerdamsch wethouder en de vice-president der Tweede Kamer Troelstra- Aan hooge Oomes dus geen gebrek. Vervolgens sprak spreker over de nederla gen, 'speciaal over de val van Amsterdam Hl. en meende dat alle nederlagen aanleiding moeien wezen om zich bij een volgendein strijd dlerker te maken. Spr. (herdacht daarna de dooden, die de sitrijdersschare het afgeloopen jaar ontvielen, speciaal <de in aller harten levende August Bebel. Ter herinngring hunner rees het con gres een oogenblik op. •Nadat do (heer Vliegen zijn rede beëindigd had, weiden vanuit de vergadering verschil lende aanmenkingen geuit op de (houding van het partijbestuur in bepaalde aangelegenhe den, o.a. de porlefeuillekweslie het petition nement voor /vrouwenkiesrecht de kwestie Troelölra—Bond van NecL On'derw. enz. (De heer Vliegen beantwoordde de verschil lende sprekers. Na de (middagpauze (kwam het jaarverslag van de Kamerfractie, zoowel van de Tweede als de Eerste Kamer aan de orde. De afgevaardigde van Den Haag was onte vreden, dat er geen eenheid was tusschen wat Klcerékoper in de Tweede Kamer en Van Kol in de Eerste Kamer zelden over 1de Indische bannelingen. In een veel scherpere rede keurde De Bruin van Schiedam het optreden vain Van Kol af. Mr. Troelslra beantwoordde verschillende opmerkingen. Een natbetrachtende brochure over de por- tefeuillc-kWestle zal niet verschijnen. Wie daarvan wil welen leze de Handelingen. "Wel denkt Spr. ernstig nai over het schrijven van I een 'studio over de kwestie van het materia lisme, maar dan los van de historie, maar met het oog op de toekomst. Wie in bijzondere situaties beslissingen moet ontwerpen, kan niet doen. alsof het alge- meene en gewone zaken geldt. In ingewikkel de omstandigheden van bijzonderen aard, be hoeft de oplossing ook de karaktertrek van het eigenaardige. Zelfs -Kautslky raadde, des noods de ,prinoiipieele actie tegenover het mi- litairis>me tijdelijk te staken, als het algemeen kiesrecht, een zaak van grootere waarde, daardoor verzekerd kan worden. De vrijkaarten werden aanvaard, met geen ander doel dan ze te gebruiken in dienst der arbeidende klasse, desnoods om de Spoorweg mij., die ze gaf, nog scherper te (khnnen con troleeren. De heer Van Kol verdedigde zich naar aan leiding van de op hem uitgebrachte critiek. Ook de heeren H. Polak, Schaper en Men- diels voerden nog het woord. De heer Vliegen beantwoordde de opmer kingen van verschillende sprekers. Daarna sloot hij den cerslten congresdag. Maandag werd het congres heropend. Be- sleten werd vijf afgevaardigden te zenden naar het Int. Socialistisch Congres. Daarna volgden besprekingen over de re dactie van Het Volk en -het Weekblad Een der Rotterdamoche algevaardigden pro testeerde tegen de wijze, waarop de heer Van der Goes het Weekblad redigeert. Dit doet denken aan de theorieën van Domela -Nieu- wenhuis (tiuimult en gefluit). Utrecht zeide geen traan te zullen -laten als het Weekblad verdwijnt. Amsterdam bracht lof aan de redactie van Het Volk, dodh betreurde het dat zooveel plaatsruimte is ingeruimd aan artikelen van rar. Troelstra en den Bond van Onderwijzers over het ontslag-Beislhuizen. Oc/k werd be treurd, dat de redactie niet zelf haar mee ning daarover had gezegd. Enka (Schiedam) vroeg aan de redactie de godsdienstige overtuiging van andersdenken de parbijgenooten niet te krenken. Dit be moeiijöcl bovendien dc propaganda onder de christelijke arbeiders. Namens de redactie beantwoordde de heer Roode de gemaakte opmerkingen. Wat betreft het lange artikel van mr. Troelstra omtrent de kwestie-Beishulzen, waarover geklaagd is, moest spr. zeggen dat de Bond van Ned. On derwijzers in dit opzicht geen leerzaam en paedagogisdh voorbeeld heeft gegeven. Overi gens heeft de heer Troelstra partij -gekozen vóór den heer Beishuizen. Men moet mr. Troelstra dankbaar zijn dat hij gewezen heeft op fouten in de tactiek van den Bond. De re dactie van Het Volk was het met mr. Troel stra volmaakt eens en achtte het dus niet noo- dig om daarvan nog eens echo te -geven. Wat de opmeikingen van Enka aangaat noemde spr. hert onder luid applaus een zeer groote verdraagzaamheid van de zijde van de redac tie, dat zij niet al te veel is ingegaan op kef- terjagerij in de christelijke pers. Dat Enka slechts enkele vooibeelden tegen de redactie wist aan te voeren en over een enkel woord uitgegleden" is zeker wel een bewijs ge weest van de verdraagzaamheid der redactie. Spr. dankte ten slotte voor de genadigde wijze waarop de redactie er af is gekomen. De heer Wibaut, «redacteur van Het Week blad, beantwoordde allereerst Enka en wees er haar op dat in de S. D. A. P. niet alleen plaats is voor Christenen, maar ook Voor nict-Chrlstenen. Het pro-graan zegt niets over de christelijke levensleer, maar sluit daarom de niet-Chri9lenen niet uit. Bovendien moet Enka bedenken, dat voor een aantal partljge- nooten op wijsgeerige gronden het socialisme niet vereenigbaar is met de christelijke le vensleer. Voorts beantwoordde spr. verschil lende opmerkingen nopens Het Weekblad. De «redactie van Het Volk en van het Week blad werd herbenoemd. (Besloten werd tot de oprichting van een wetenschappelijk Maandschrift als orgaan der partij. Aan de orde werd daarna gesteld de door het partijbestuur voorgestelde kiesrechtreso lutie, welke door mr. Troelstra werd inge- den bezwaar gemaakt tegen de passage in zake de samenwerking met de vrijzinnigen. Na een uitvoerig debat werd de resolutie aan genomen, met een amendement-Wissingen om daar samen te werken met de vrijzinni gen, waar het partijbestuur dit in overleg met de betrokken partij-afdeelingen of partij-fede raties mocht noodig achten. Gisteren heeft tie Utrecht een vergadering plaats gehad van besturen en afgevaardigden van de volgende Roomsch-Katholieke bonden: Ned. R. K. Bond van post- en telegraafperso neel St. Petrus, Ned. R. K. gemeen te werklie- denbond St. Paulus, Ned. R. K. Rijkswerklie- denbond, Dioc. Vereeniging van R. K. bijz. onderwijzers, beiden Haarlem, R. K. Onder wijzersbond 's-Bosch, en R. K. Openbare Onderwijzersbond in het aartsbisdom Utrecht, teneinde te bespreken en zoo mogelijk te be sluiten, gemeenschappelijke actie te voeren voor de verbetering en vereenvoudiging der pensioenwetten. De heer A. N. Fleskens, lid van de Tweede Kamer, zette het doel der bijeenkomst uiteen, nml. om de Pensioenwetten door een uit deze vergadering te benoemen commissie in studie te laten nemen en van de uitkomsten harer onderzoekingen rapport te doen uitbrengen. Van bestuurszijde werd uitdrukkelijk ver klaard, dat de te voeren actie in zake verbe tering der Pensioenwetten geheel buiten de politiek staat. Tot de instelling van bedoelde commissie werd besloten. De samenstelling dezer com missie en hare nadere werking zal in onder ling overleg geregeld worden. Treinontsporing. Zaterdagavond ongeveer 10 -uur is te Utrecht Centraalstation een uit Amsterdam 'komende personentrein •dioor verkeerden wisselstand op een stnl- staanden passagierstredn geloopen. Van de laatste werden de twee achterste rijtuigen ingedndet en ontstond aanmerkelijke schade. Twee reizigers en de hoofdconducteur be kwamen lichte verwondingen. leid. Hij verdedigde uitvoerig deze resolutie. Bij de discussie werd van verschillend» «ii-1 De bioscoopverordening. Het adres aan Gedep. Staten inzake de bios coopverordening luidt als volgt: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen; ondergeteekenden, Inwoners der gemeente Amersfoort, dat door den Raad dier Gemeente een con cept-verordening is vastgesteld, betreffende het bezoek van kinderen aan voorstellingen met lichtbeelden, welk ontwerp U ter goed keuring zal worden voorgelegd; dal de beide hier ter stede bestaande bios copen al sedert een jaar hunne op te voeren programma's onder contróle hebben gesteld van een commissie, samengesteld uit inwoners dezer gemeente, wier reputatie alle waarbor gen geeft, dat deze voorstellingen niemand aansloot kunnen geven; dat U uit het verslag dierzelfde Gemeente raadszitting zal blijken, dat geen der leden er in geslaagd is een afdoend bewijs te leveren, waardoor een dergelijke verordening nood zakelijk blijkt; dat adressanten vermeenen, dat in de eer ste plaats de ouders geroepen zijn te beoor- deelen, welke gepaste vermaken zij hunnen kinderen willen verschaffen; dat door het ontwerpen van dergelijke ver ordeningen de vrijheid der inwoners geheel aan banden wordt gelegd en op deze wijze voortgaande de Gemeente langzamerhand de taak der ouders gaat overnemen; dat bij gemis aan een dergelijke verordening immers aan elk ouder blijft zijn kinderen al dan niet naar dergelijke voorstellingen te zen den en dus niemand's rechten daarmede wor den verkort, terwijl bij aanneming van het ontwerp-besluit zulks wel het geval Is; redenen waarom adressanten U Hoogmo genden eerbiedig verzoeken uwe goedkeuring aan meergemeld ontwerp-besluit te willen ont houden. Garnizoen. De reserve 1ste luitenant J. Boelen en de militie 2e luitenant E. A. B. Lechner ko men 4 Mei as. voor den tijd van S weken bij het 16e regiment infanterie te Amersfoort voor practische oefeningen onder d~ wape nen. De riraeesler der cavalerie van het O. I. leger J. G. Koopman wordt 1 October e.k. voor den tijd van 10 maanden gedeacheerd. hij ide rijschool te Saumur (Frankrijk). W e 1 d a d i g Ih e i d s-s oi r e e. Velen zullen zich den viool-vurtioos Monnier Harper herinneren, waarvan een der grootste violisten (Tsaye) getuigde, toen hij op 17-jarigen leeftijd den prix d'excellence verwierf: „gij zult mij later evenaren of over treffen." Helaas, 10 jaar later ligt hij ln een zieken huis met gevaarlijke hersenziekte. Mej. Jo sephine Lulofe uit Apeldoorn, die menigmaal hem begeleidde op de haar bekende eminen tie wijtee, vatte 't plan op o.a. ook bier den 17en April een concert ten zijnen bate te ge ven Als men weet, dat de bekende Angèle Sydow en hare leerlinge Elsa Dankmeyer ha re rhytmische dansen zullen doen zien, dat Joan Lulofs ook hier geen onbekende belangloos eenige liederen ten beste geeft en dat de heer Ruygrok, bekend cellist zijn me dewerking verleent, dan mag worden ver wacht, dat den 17en geen plaatsje in Ami- citia onbezet zal blijven. De stapel prachtkritieken, o.a. uit 's Hage, Zutphen, Hoorn, Apeldoorn waarborgen een avond die elk zal voldoen. D. L. Het (kind van Par ij s. Het Amersfoortsche kind hoort niet in de bioscoop, zegt d«e gemeenteraad. "Welnu, «zegt de directie van de bioscoop de Arend, lllan breng ik er „het kind van Parijs". En dat met deze Giaumont-film een pracht keus is gedaan, is wel de beide Paaschdiagen geble ken, toen honderden er van genoten hebben. ■In 't kort komt deze cinematografische ro man hierop neer. Pierre de Valon, kapitein der infanterie bij het leger «in de koloniën, leeft gelukkig met zijn wouw en zijn dochtertje Maria Laura, be nevens zijn broer den zeeofficier Jacques de verstoord, daar Pierre bevel ontvangt rich naar «Marokko te begeven en even droef ate liet afscheid te Marseille, Is het verdere le ven voor de hem dienbaren, die hij moet ach terlaten. En nog droevger dagen zouden vol gen. Bij een aanval op Leymour, worden de Franschen ingesloten en vermoedelijk sneuve len allen, ook Pierre. Dit bericht treft zijn vrouw zoo ernstig, dat zij kort daarna sterft. Een maand later moet Jacques zïdh aan boord begeven en het kind staat alleen. Haar oom doet haar op het pensionaat Molière, nabij Pnrjjs en schenkt haar voor zijn vertrek een gouden modailjon rhet «de portretten harer ouders. Het pensionaat is echter een bron van leed voor de kleine Marie Launa, zoodat zij ten slotte ontvlucht en ronddoolt builen, zonder te weten waarheen? Door vermoeidheid over mand valt ze aan den weg neer, waar ze slapende wordt gevonden door „Qdmond de Geleerde", een Porijsche apache. Deze brengt het kind bij^Tiron den schoenmaker, waar zij alleen eenige vriendelijkheid ontvangt van het knechtje, een bultenaar. Ondertussohcn komt er bericht, dat kapi tein de Valon hij den aanval van Zeymour niet is gesneuveld; hij was gevangen genomen en nu ontvlucht. In T vaderland terug, is zijn eerste werk zijn kind op te sporen. Een som gelds looft hij uit voor hem, die aanwijzingen omtrent zijn dochtertje kan doen. Edmond leest de advertentie en stelt zldh in verbin ding met den kapitein. Na -heel wat afper singen zicï de ongelukkige vader rijn doch tertje terug, maar de ajTachen in wier mid den (hij is overvallen hem, terwijl Edmond met het kind vlucht. Maar de bultenaar heeft alles nagegaan, hij achtervolgt Edmond n'aar Nizza, waar hij zich meester weet te maken van Marie Laurau en het kind teruggeeft aan den vader, die hem nu ook als kind aan neemt. De film is bijzonder fraai uitgevoerd en uitstekend is het verhaal in scene gezet, zoo dat de vele treffende momenten zeer goed tot hun recht komen. Geen wonder dan ook, dat velen meeleven het leed van de 'arme kledne en diep ondrr den indruk komen van de vaak treurige gdbeurtenssen. Onderlinge Hulp. Ter herdenking van het 20-jarig beslaan heeft de heer D. Gerritsen aan de leden met hunne vrouwen gisteravond in Amidtia een feestavond aangeboden. Voordnachten, mu ziek en zang wisselden elkaar of, terwijl een goochelaar tot veler vermaak zijn kunsten vertoonde. Aan den heer Gerritsen werd na mens de leden een album met 52 stadsgezich ten aangeboden. O n geluk. Aan de wagenwerkplaas der H. IJ. S. M. alhier, had Donderdag j.l. de machinale hout bewerker H.v.d. S., het ongeluk in zijne lin kerhand te zagen, waardoor hij eene duim geheel en van zijne wijsvinger anderhalf lid öfzaagdie, terwijl de middelvinger ook ernstig gewond wend. Na voorloopig door dr. Joris- sen verbonden te zijn, is hij naar 't St. Elisa beths gasthuis vervoerd. i St. Ct. AGENDAt Dagelijks: Bioscocp Lnngestraat. Zaterdag en Zondag Bioscoop de Arend. 17—20 April. Circus Althoff. 21 April. Concert Hekking-Kerrebijn ln Amicitia. 23 April. Lezing H. F. Kernkamp over Schumann's Faust-scènen in Hotel Reich mann. 28 April. Volksavond Toonkunst (Faust- scènen van Schumann.) 29. April. Uitvoering Toonkunst (Faust- scènen van Schumann.) Dagelijks: Openbare Leeszaal en biblio theek CBeulcenlaan 2). geopend 10—12£ cn 2$10 Zondag en Maandag 2^—10. (Lezingen, uitvoeringen, vergaderingen enz. die in het Dagblad geadverteerd worden, worden gratis onder onze agenda opgenomen. Burgerlijke Stand. van 14 April 1914 GEBOREN: Alexander, z. van Willem van Plalcringen en Hesselina de Vries. Rijk, z. van Hendrik Jansen en Maria Kamerbeek. Mar in us Aalbertus, z. van Aalbert Hijwe gen en Woutertje van Soeren. Adriana Wil* librorda, d. van Jan Admiraal en Antje Kui per. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Bernardina Klasina Peters, 11 maanden. Jacob Koot, 27 j., ongehuwd. Gevonden voorwerpen: Twee zilveren dameshorloges. Een fiets, achtergebleven op het II. V. C.-terrein. Telegrafisch Weerbericht. Hos»*- w#ftrnt-minr'i-«n in den morgen van 1 April 1014. ditdeqedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut U de Bilt Hoogste stand 773.2 te Valencia, laagste stand 74*1.8 te Bodö. Matige tot krachtige, later afnemende W. tot N. wind, zwaar bewolkt met kans op re genbuien. later opklarend, eenige daling van temperatuur. Het opnemen van ingezonden stukken beteekent geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt De cop ie wordt aan den inzender niet teruggegeven. Amersfoort, 11 April 1914. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen Had tot het opnemen van on1* derstannd afschrift, mij toegezonden door den secretaris der Schilderspatroonsvereeniging, op, ons verzoek om de officieeJe mededeeling volt hun besluit eangeande het stellen van hel uurs Vclon. -Miiar dot blijde lenen wordt wreed loon dw schildersgezellen od 32 cent t« moean

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3