BINNENLAND. KOLONIËN. (komen te staan, -svier standplaatsen zijn Tra- pezuut en Karpoet. Griekenland. Athene, 19 April. De overtiandiging van <le maaaschalkstaf heeft heden met bui tengewone plechtigheid plaats gehad. De ko lling drukte zijne trots en zijne ontroeiring uit en dankte zijne medewerkers in, de behaalde overwinning. De Servisoh-Gricksche overeenkomst over de haven van Saloniki werd den Hen dezer onderteekcnd. Volgens de Echo d'Athènes hielden de wenschen van Servië de volgende vier punten in: 1. Afstand van een terrein binnen de gren zen van de vrijhaven-zóne tot het hou wem van pakhuizen voor de bewaring van de in doorvoer zijnde goederen 2. Vrijdom van den Servischen doorvoer handel van alle belastingen en heffimgeD (doorvoorrechten, havengelden enz.) Verminderd tarief op hel Grieksche spoor wegnet en aanleg van zekere aansluftingslij- nen. 4. Sluiton van een veterinaire conventie tusschen Servië en Griekenland, met vrijstel ling van de veetransporten via Saloniki naar Italic en Afrika van zekere bijzondere for maliteiten. Marokko. O e rl j d e n, 18 April. Het detachement, dat de bnon bij den post Nescihrla bewaakt, werd eergisteren aangevallen door 300 rui ters, komende van Hasimedlem. De vijand werd met belangrijke verliezen teruggesla gen; aan Fransche zijde werden zes solda ten gewond. Den 15en werd een detachement tirailleurs aangevallen, dat geposteerd was aan de ri vier Kadoessa. De vijand werd in het ge bergte teruggedreven en vervolgd. Kapitein Goudot werd gewond, een korporaal van de tirailleurs gedood. Mexico. Washington, 18 April. Iluerta bleef n: o zijn verlangen, dat de Ameri- kaansche schepen schot voor schot het Mexi- caansche saluut zullen beantwoorden. Pre sident Wilson antwoordde, dat de Verenig de Stalen blijven bij hunne «oorspronkelijke voorwaarde. De moeielijkheden over aan de Ameri- kaansche vlag te verscliafien voldoening we gens het gebeurde in Tampico, hebben langer geduurd dan men voor mogelijk zou hebben gehouden. Met Huerla's bereidverklaring om de verlangde voldoening in den vorm van sa luutschoten te geven, was de zaak nog nic1 uit. Hij verlangde de beantwoording van het saluut niet eerst later, maar schot voor schot, hetgeen zou neerkomen op de erkenning van dc regeering van Huerta door de Vereenigde Stalen. Daarvan wilde de regeering te Washongton niet weten; zij veriangde, dal aan den oorspronkelijk geslelden eisch moest wor den voldaan; als dat niet Zondagavond om zes uur was geschied, zou Maandag de zaak voor het congres gebracht worden. De reeds in de Mexicaansche wateren aanwezige Mexicaan- sche strijdkrachten hebben bevel ontvangen, zich gereed te houden om dadelijk met kracht op te treden, door Tampico, Veracruz en 20 mijlen van den spoorweg van Veracruz naar Mexico te bezetten. In Washington wordt aangenomen, dal Huerta de zaak wil rekken, om tijd te winnen voor onderhandelingen met den rebellengene- raai Villa. Volgens betrouwbare berichten zijn afgezanten van Huerta onderweg naar het kamp van Villa met voorstellen om tot een vergelijk te komen voor een gemeenschappe lijk optreden tegen de Noord-Amerikanen. "Washington, 19 April. 22 torpedoja gers hebben bevel ontvangen zich van Pensa- cola te begeven naar d* golf van Mexico. Huerta heeft ac ontwijkende boodschap pen gezonden -in kleinigheden worden betwist. Bryan avoordde, dat hij niet af wijkt van zijne positie. N e w-Y o r k, 19 April. De North Dacota is heden in den laten namiddag naar Tam pico vertrokken. Washington, 20 ..pril. Het linieschip Mississippi met een viiëg -ig en 600 matrozen aan boord Neeft gisterennamiddag bevel ont vangen van Pensacola naar Tampico le ver trekken, vergezeld van de Prairie, de Dixie en eene flollillc torpedobooten. Washington, 20 April. Gisterenavond om zes uur had Huerta niet laten weten, dat hij plan had aan het ultimatum te voldoen. In den loop van den dag had hij de schrifte lijke verzekering gevraagd, dat de Vereenigde Staten het saluut zouden beantwoorden. Dit werd dadelijk geweigerd en werd medege deeld, dat een afdoend antwoord op het ultimatum moest inkomen voor 6 uur Mexi- caanschen tijd. Tweede telegram. Om 7.36 Washing- lonschen -ijd, overeenkomende mei 6 uur Mexicaansche tijd, was geen bericht ontvan gen over Huerta's plannen. Wanneer Huerta het uhimadum aanneemt, dan is het mogelijk, dat dit bericht eerst over eenige uren Washington zal bereiken. Derde telegram. Om 8.30 Washing- tonsche tijd, overeenkomende met 7 uur Mexicaansche tijd, was nog niets naders uit Mexico ontvangen. Vierde telegram. Huerta heeft de eischen van. de Vereenigde Staten geweigerd en nieuwe voorwaarden gesteld. Ambtenaren zeggen, dat de nietuwe voor stellen niet zullen worden aangenomen en het programma van de represailles zal worden uitgevoerd. Vijlde telegram. De secretaris van oorlog verklaarde, dat de zaak uit is. Hij Voegde daaraan toe, dat Huerta geene voort zetting van de onderhandelingen heeft ge vraagd en ronduift heeft geweigerd toe te ttefxxmen in 't geen hij noemde den eisch van len onvoorwaardelijk saluut. Chihuah ua, 19 April. 2000 man fe- Aerahstön werden gisteren héj Salinas, ten boorden van Monterey, geslagen door eene eolonne rebellen. Volgens een officieel be richt hebben de federalisten 120 dooden op 4et slagveld achtergelaten. De rebellen bra- fr* ck» huurt van Mbnterey de apoorwog- rails in iedere richting op, om de aankomst van versterkingen te verhoeden. Zuid-Amerika. Quito, 18 April. De revolutionairen zijn meester van Harra en rukken aan op Quito. De regeeringstroepen zijn In Esmeral da geslagen. Allerlei. De directeuren van de wereldtentoon stelling te Gent eischen van de gemeente «4.800.000 francs ot dekking van het tekort dat de tentoonstelling heeft opgeleverd. De tentoonstelling is niet erg voordeelig uitge vallen en beeft ongeveer 10 millioen francs verslonden als de staatsloelage meegerekend wordt. De vier moordenaars von den speelhuis houder Roosenthal zijn, naar een telegram in ons Dinsdagnummer meldde, Maandag in de Sing Sing gevangenis terecht gesteld. De begrafenis van hun stoffelijk overschot heeft Woensdag plaats gehad. Duizenden personen vergezelden de stoet naar de begraafplaats. De Joodsche bevol king vond aanleiding tot het houden van een demonstratie. Voortdurend weerklonk de kreet: Waarom hebben zij onze jongens ge dood?'' De politic behoefde echter niet op te treden. De juwelier Pacini uit Nizza is in den D-trein NizzaRome bestolen. Hij was in zijn compartiment le klasse in slaap gevallen en .van die sluimering beeft een medereiziger gebruik gemaakt, om zijn koffertje met bril janten en paarlen ter waarde van 350.000 francs mee te nemen. Toen Donderdag een trein bet station van Abbot binnenstoomde, bemerkten de passagiers tot bun schrik, dat de kleeren van den machinist, William Marz, in brand ston den. Niettegenstaande dat, bleef de moedige kerel op zijn post en bracht de machine juist op de daartoe bepaalde plaats, tot staan. Daarna zakte hij bewusteloos ineen. Het vleesch van armen en handen was verkoold en ook zijn onderlijf was yreeselijk verminkt. Zijn toestand is zorgwekkend. Hoe de 60-ja- rige man in staat geweest is tot op het laatst de remmen te hanteeren, is een raadsel. Botsing van vliegmachines. Reuter seint ons uit Buc d.d. 19 April: Bij het houden van vliegoefcningen kwamen he den twee tandem-vliegtuigen, ieder bemand met een stuurman en een passagier, met el kaar in botsing. De toestellen vielen plotseling op den grond en geraakten in brand. Een stuurman en een passagier zijn verbrandde andere stuurman kreeg een beenbreuk, ter wijl zijn passagier eene schouderontwrich- ting opdeed. Vliegongeluk. Reuter seint ons uit Bona d.d. 18 April: De vlieger Ehrmann is gedood op eene vlucht, die verricht werden op het vliegterrein bij Allelick. De motor sprong op eene hoogte van 600 Meter. Douarnenez, 19 April. Het hier thuis behoorende vaartuig Claude Bernard, dat uit was om makreelen te vangen, heeft 18 mijlen ten zuiden van het eiland Sein negen opva renden verloren, die verdronken. Montevideo, TÖAprIL Het Engelsche stoomschip Highland Pipper met een hon derdtal passagiers, heeft schipbreuk gelcdep bij Baucoingles. Er is hulp uitgezonden om de pas9agiens op te nemen Montwideo, 1 8 Apri L De passagiers van het stoomschip Highland Pinper rijn ge red. Oost-Indië. Promotie. De correspondent te Batavia der N. R Ct. seant dat mr. G. André de la Porie, pre sident van den Raad van Justitie te Batavia. hhAns benoemd is tol procureur-generaal bij het hooggerechtshof. Geschorste beambte. De ootr respond ent te Batavia van heil Hbld. meldt, dat de houtvester S. Rilsema! van Eek voor «ten tijd van. een maand in zijn betrekking werd geschorst, wegens een ern- stagem aanval op het beleid van den directeur van landbouw, -den heer H. J. Lcrarik, in de» Java-bode. De overstrooming van Poeloe Laoet. Bij bel departement van koloniën is tele grafisch bericht ontvangen dat de moeilijkhe den. onisJtaan door het gedeeltelijk onder wa ter k>open van de steenkolenmijn Poeloe La oet. thans geëindigd zijn. De Staatscourant van Zondag 19 en Maan dag 20 April bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten: benoemd tot kantonrechter te Haarlem mr. W. G. del Baere, thans idem te Woerden; benoemd tot directeur van het postkantoor te Zwolle R. G. Graadt van Roggen, thans te Vlissingen. met ingang van 1 Mei 1914, zijn J. P. Janssen, ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Ommen, met intrekking zijner plaatsing aan het hoofd van het centraal bureau der directe belastingen te s-Gravervhage, bevolen bij Kon. besluit van 2 Febr. 1914, no. 31, tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen (3de fdeeling) aldaar N. W. A. Vonk, ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Montfoort, met intrekking zijner plaatsing aan het hoofd van het centraal bureau der directe belastingen te Rotterdam, bevolen bij Kon. besluit van 2 Febr. 1914, no. 31, tijdelijk belast met de waarneming van de be trekking van inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Delfzijl; F. X. Eibers, ontvanger der directe belastin gen en accijnzen te Hilvaxenbeek, metonthef fing van het beheer van dat kantoor, tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking van inspecteur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Hansweert zijn, met ingang van laatstgemelden datum, geplaatst aan het hoofd van het centTaal-bureau der directe belastingen t te 's-Gravenhage, W. J. J. Schuyt, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Nieuwe- sluis, met ontheffing van het beheer van dat kan toor te Rotterdam, C. Roggeveen, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oostburg, met ontheffing van het beheer van dat kantoor benoemd voor het tijdvak van 20 April 1914 tot 1 October 1914, tot leeraar aan de middel bare landbouwschool te Groningen, mr. dr. J. Kalme, aldaar. Terugkeer van Prins Hendrik. Na een verblijf van drie maanden in het Tau- nisgebergte is Z.K.H. de Prins Zate3xhag voor middag in de residentie teruggekeerd. De Koningin, vergezeld van het Prinsesje, begroette hem bij aankomst aan het Slaats- spoorstation, waar ook de burgemeester, de gouverneur der residentie en de Duitsche ge zant ter verwelkoming aanwezig waren. Op het perron vóór de Koninklijke wacht zaal, merkte de Prins den onder-voorzitter van het Nederl. Roode Kruis, generaal de Waal, op, naar wïen hij zich dadelijk begaf, hem de hand drukkende. Ook de Koningin onderhield zich eenige oogenblikkcn met den heer De Waal. In open auto's werd onder het gejuich eener talrijke menigte naar het Huis ten Bosch ge reden. Naar men verneemt is met dë driemaande- lijksche kuur van Z. K. H. Prins Hendrik, welke thans is geëindigd, hel beoogde resul taat volkomen bereikt, zoodal de Prins zich bij zijn terugkeer naar Nederland zeer ver- frischt voelde. De neuralgische aangezichlpij- nen zijn geheel verdwenen. Z. K. H. was zeer tevreden over zijn verblijf in den Taunus, waar hij groote tochten zonder een snoor van vermoeienis heeft afgelegd. De Koningin heeft den heer Fernandet Laudet, uil Parijs, die ten Hove eene lezing hield benoemd tot «officier in de Huisorde van Oranje. De heer Laudet maakte Vrijdag in een auto van de Koningin door H. M. ter zijner beschikking gesteld, vergezeld door den Franschen gezant, den hofmaarschalk en Hr. Ms. particulier secretaris een tocht naar de bloemenvelden. Een uitvinder door H. M. de Koningin gesteund. De heer G. van Kampen, horlogemaker te Beesd, heeft eeD munlwalermeter uitgevonden, welke uilvin ding hierop neerkomt, dat door het inwer pen van een or meer centen een daarmee overeenkomende hoeveelheid water word» uitgestort. De uitvinder bevat echter de middelen niet om zioh het dure patent daarvoor aan te schaffen. Wel stonden gedienstige vrienden gereed om hem te helpen, maar tevens om van zijn vinding te profiteeren. Hij wendde zich daarom kort en goed tot H. M. de Ko ningin. en deze liet, via den burgemeester, den uitvmder onmiddeuijik een som toeken nen, zoodat patent kan worden aangevraagd. De Vo orb o ede, weekblad voor Neder land, die het bovenstaande mededeelt, brengt deswege hulde aan H. M. De heer Westenenk, assisterrt-resd- <fiartt roert vertol hier te lande, werd Vrijdag ontvangen door den Turksdben gezant bij ons Hof. die hem toten officieel de mededeeling deed, dat de keuze zïji*er regeermg voor in specteur- generaal in Ahafrolië od helm was ge vallen. In het laatst der volgende week vertrekt de heer Westenenk naar Konstantinopel, tot het hooiden van besprekingen met de Turkschei regeering. De verzekeringswetten. Overeenkomstig de. toezegging door mi nister Treub in de Tweede Kamer gédaan, dat de wijzïgmgsontwe rpen der verzekerings wetten omstreeks hert paaschreces waarschijn lijk zouden kunnen worden gezonden nfaar den Raad van State, kar» thans worden mede gedeeld, dat behoudens onvoorziene Omstan digheden vóór het eind van deze maand wets ontwerpen tot wijziging der tnjvalidilefitswct en van de ziekteverzekeringswet, alsmede een nieuw wetsontwerp ter vervangrng van de Raden wet bij den Raad van StaJte rallen zijn. Droogmaking der Zuiderzee. Voor eenige dagen heeft het Hoofdbestuur van den Zui derzee visschersbond een onder houd gehad met den minister van Landbouw, ter bespreking van een wetsontwerp tol droog making der Zuiderzee. Naar aanleiding de zer conferentie heeft het Hoofdbestuur thans een verzoek gericht tot de afdeelingen, om de meening der visschers te mogen verne men, welke bepalingen in het wetsontwerp moeten worden opgenomen inzake de scha devergoeding, die aan visschers zou behoo- ren uitgekeerd te worden; tevens, of er ook nog regelingen te treffen zonden zijn in an dere opzichten, bijv. het in uitzicht stellen van Rijksbetrekkingen, het geven van voor keur bij de bevissching op de blijvende wa teren, het gelegenheid geven om op de kust vaart te gaan, c-n wat verder ter sprake kan komen. De antwoorden worden vóór 26 April a.s. bij het Hoofdbestuur (Koningstraat 2 te Nieuwe diep) ingewacht. Commissie Rotterda m sc he verkeerstoestanden. Zaterdagmiddag is in «en der zolen van het departement van waterstaat, namens den minister van water staat, dOor den voorzitter, den heer E. H. Stieltjes, c. i., geïnstalleerd de commissie, ingesteW bij Kon. besluit van 19 Maart j.L no 21, in verband met de verbetering van de' spoorwegtoeslanden. te Rotterdam. De commissie heeft terstond na. de instal latie een aanvang met hare vrerkzaaamhedcD gemaakt. Legeroe fen i n g e n. In het jaar 1914 rullen gehouden worden: Schietoefeningen in de legerplaats bij Hars kamp; te Witten bij Assen; op de Kemper- heide bij Arnhem; by Katwijk; van 2 M. A. in de legerplaats bij Oldefcroek. Voorts compagnies-, bataljons-, regiments- en brigadeoeleningen hij de infanterie-briga- den; oefeningen bij de Oct--bataljons van de regimenten infanterie; regimentsoefeningen by de cavalerie; oefeningen van het regiment genietroepen in de legerplaats by Zeist en in het Fort Rynauwen; oefeningen in den vcs- tingoorlog in de Nieuwe Hollandscho Water linie. deze laatste worden gehouden aan het Linge acces, in het tijdvak van 15 tot en met 26 Sept. onder leiding van den comm. der Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Regiments-oefeningen worden gehouden door het le regiment huzaren in de omstre ken van Amersfoort; het 2e regiment huzaren in de omstreken van Oirschot; het 3e regi' ment huzaren in de omstreken van Putten j het 4e regiment huzaren nabij de legerplakts bij Oldebroek. Promotie geneest, dienst. Bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht zijn met ingang van 1 Mei bevorderd: 1. de dirlgeerende officieren van gezond heid 2e kl. dr. H. Zeehuisen en dr. E. Halbert- sma tot dirig. off. van gez. der le kL (kolonel); zij zijn bestemd om resp. op te tre den als chef van het mil. hospitaal te Utrecht en van dat te 's Gravenhage; 2. de dirig. officieren van gez. 3e kl. dr. S. de Jong, J. Carpentier, dr. J. J. Rinkel en A. C. P. Paré tot dir. off. van gez. der 2e kl. (luitenant-kolonel); zij blijven voorloopig in hunne tegenwoordige betrekkingen resp. te Amersfoort, Leiden, 's Hertogeiïbosch en 's Gravenhage gehandhaafd; 3. de officieren van gez. le kL dr. J. J. Snel, H. H. Pilger, dr. J. Huygens en dr. J. D. Koster tot dirigeerend officier van gezondheid der 3e klasse (majoor); zij worden in verband daarmede verplaatst resp. van Amersfoort naar Deventer; van Gouda naar Assen; van Zaandam naar Amsterdam en van Gorinchem naar Arnhem. Voorts is de titulaire rang van dirig. officier van gezondheid le kl. (kolonel) ver leend aan den dirig. officier van gez. der 2e kl. dr. H Folmer, die werkzaam blijft bij het mil. hospitaal te Utrecht. (N. R. C.) Fabrieks- en handelsmerken. De directeuren van de te Meppel gevestigde naamlooze vennootschap Koninklijke Phar- maceulische fabriek voorheen Brocades Stheeman hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met de klacht, dat de Nederiands„he wetgeving op de Handels- en fabrieksmerken, zoo op zich zelf beschouwd, alsook in verband met de wetgeving op de artscnijbereidkunde en de Nederlandsche pharmacopee, aan recht matige eischen van het verkeer niet voldoet Zij verzoeken verbetering in de betreffende wetgeving. Wat een drijvers! Het vorig jaax heeft de gemeenteraad van Ouderkerk a>d. IJsel besloten, na 1 April 1914 aan stonmboo- ten het aanleggen aan het steigerhoofd der ge meente op Zondag te verbieden. In zijn jong ste vergadering heeft, naar de N. R. Ct. meldt, de Raad dit besluit gehandhaafd. De burge meester, de heer J. van Waning, deelde daar op mede, dat hij dit besluit als strijdig'met de wet en het algemeen belang aan de Kroon ter vernietiging zal voordragen. Prof. Kraus. Oud-minister prof. Kraus die langen tijd in Peru Eeeft vertoefd, lis Vrijdag avond in de residentie terugge keerd. Naar men verneemt is de heer B. Raipa- port, consul der Nederlanden te Belgrado, die zioh tijdens de befde Balkanoorlogen 1912- 1913 zoo zeer voor de beide Nederfondscöie am bulances Interesseerde en behulpzaam was, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Bestemd voor den Indischen dienst J. J- Evers, te Rotterdam, voor telegrafist 2e kl. bij den radiórtelegraafdiensit van den post-, telegraaf- en telefoondienst daar te lande. Door de Ycreeniglng van Ingenieurs en Scheepsbouwers te Newcastle a. d. Tyne (Noord Oostkust) is tot eerelid benoemd R A. van Sandiok c.l., algemeen secretaris van het Koninklijk Institurt van Ingenieurs te 's Gra venhage. J. S. Meuwsen. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer J. S. Meuwsen, leider der middenstandsbeweging, zich o.a. om gezondheidsredenen btowenkort uit zijn zaken zou terugtrekken, alsook het voorzitter schap van den Midden slanrdsbctod en waar schijnlijk dat van de Algeflneene Winikeliers- vereeniging neerleggen, heeft men bij den heer Meuwsen nadere inlichtingen ingewon nen. De heer Meuwsen deele echter mede, dat dat voornemen reeds sedert verleden jaar bij hem heeft bestaan, doch dat de uitvoering van* het plan althans niert in die naaste toekomst is te verwachten, vooral met hert oog op de functies, waarvan hierboven sprake is. Mr. B. R. W. A. baron Sloet van Hagensdorp. f Op 68-jarigen leeftijd is tè Amsterdam overleden mr. B. R. W. Ai baron Sloet van Hagensdorp. De overledene was o-m. directeur van dc suikerfabrieken ,,Kaliredjo", ,Kalibagor" en „Poerwokerto" en van het dagblad ,,De Locomotief". Verder was hij commissaris van verschillende andere industriede en handelsondernemingen, o.a. van de suikerfabriek ,,Balas", van de Int. Cre- diet- en Handelsvereeniging Rotterdam, enz. (Hbld.) Te Helmond is in den ouderdom van 49 jaar overleden de beer L. Bronkhorst, direc teur der gemeentebedrijven aldaar. Conferentie Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs. De confe rentie werd Vrijdagmorgen geooend met een korte rede van den algemecnen voorzitter den heer J. D. Ros, leeraar aan de Academie voor beeldende kunsten te 's Gravenhage, die ver volgens een inleiding hield ,,Over de Schoon heidsbeweging in verband met opvoeding en onderwijs", waarna de heer A. W. Weisman, secretaris van den Bond Heemschut, het on derwerp „De scfaoonheidsbewegmg en het maatschappelijk leven" inleidde. In de middagconferentie sprak dr. J. Bie- rens de Haan, te Aerdenhout, over „De be- teekenis vqn den schoonheidszin voor het geestesleven". Daarna besprak dr. J. C. de Moor. Geref. predikant te 's Gravenhage„De ontwikkeling van den schoonheidszin buiten de school uit religieus oogpunt bezien", waar na Ida Heyermans, redactrice van „De Vrouw" en lid van hel hoofdbestuur, over „De omvang van het Kind' een aantal stellin- 'gen verdediifde. Aan hel einde der ïniddagzatting bood de commissie van ontvangst de thee aan. Vrijdagavond gaf dr. E. Relinri'ers, leeraar aan het Nederlandsch Lyceum, in het Neder- landsch Museum aan de Willemstraal een demonstratie in verband met het bioscoop vraagstuk. Gymnastiekzaal en bioscoop dezer inrichting waren hiertoe door het Lyceunibe- stuur welwillend afgestaan. De tweede dag der oonfer&ntie, was eerst gewijd aan ,,Het schoonheids- beginsel en de school, waarover de heer L. C. T. Bigot, directeur der kweekschool voor Onderwijzeressen te Arnhem een inleiding hield, terwijl hij de volgende stellingen ver dedigde: 1. Naast de lichamelijke, de ver standelijke, de zedelijke en de religieuse vor ming behoort in de school ook plaats te zijn voor de aesthetische vorming; 2. In de school kan die vorming worden bevorderd door de omgeving en door het onderwijs; 3. Bij som mige vakken, als lezen, schrijven, teekenen, zang, handenarbeid (op de scholep voor M. U. L. O., ook letterkunde) behoort de aeshte- lische vorming opzettelijk in 't oog gehouden te worden; 4. Occasioneel kan er óp school betrekkelijk veel gedaan worden ter bevor dering der aesthetische vorming; 5. De arbeid van den onderwijzer dient doortrokken te zijn van het beginsel dat de aesthetische vor ming een onmisbaar element is in de school- opvoeding; 6. Veel te talrijk zijn nog de be letselen, die den onderwijzer bij de vervul ling van dit deel zijner taak in den weg staan Vervolgens sprak de heer G. Versteeg, ar chitect, adjunct-directeur van gemeentewer ken te Arnhem, over „Schoonheid, een fac tor bij den scholenbouw", met als stellingen: 1. Bij de stichting van-schoolgebouwen wordt de schoonheid door de autoriteiten nog niet als een factor beschouwd; 2. dientengevolge wordt, In het algemeen, het ontwerpen van schoolgebouwen opgedragen aan aestetisch ontwikkelde krachten: 3. alleen dan kunnen schoolgebouwen den schoonheidszin bevorde ren, indien zij ontworpen ziin door m-oderne kunstenaars, welke over voldoende vrijheid beschikken. Voor den middag stond op het programma een rede van Dr. A. v. d. Water, leeraar aan de II. B S. te Arnhem, over ,.De ontwikke ling van bet schoonheidsgevoel op de Mid delbare sehool", die ziin stellingen aldus had gekozen: 1. de midde^are school kan ook in haar tegenwoordige organisatie het hare doen tot ontwikkeling van het schoonheids gevoel; 2. middelen daartoe zijn: het littera tuuronderwijs. het teekenonderwijs, een g-oed gebruik van de wanden, schoolreizen un.<- kunstverzamelingen, een aesthetische inrh 1 ting van het schoolgebouw. Daarna besprak Dr. J. van der Val!». rr< aan het Marnix Gymnasium te Rottcrd over ..het gvmnasium en de ontwikkeling den schoonheidszin. Ziin stellingen luide 1. het is te honen, dat het aanhangige \\V ontwerp waarbij de Gymnasia zullen word opgelost in Lvcea en het Grieksch o.a. uil 1 onderwijs van alle toekomstige medici heel zal verdwijnen, niet wordt aangenon: 2. het is gewenscht, dat de Regeering toelage beschikbaar stelt aan de leeraren de klassieke talen om, al ware dit ook a korten tijd, Griekenland te kunnen bezoek 3 het is wenschelijk, dat aan Gymnasia •Ofnderwijs gegCVen wordt in geschied. van kunst en wfifhegeerte, In het teekc; en in -de gymnastiek. Na afloop der inleidingen werd aan aanwezigen gelegenheid gegeven, hun opm. kjngen te maken. Met een kort woord van den algemec-;. voorzitter, den heer J. D. Ros. werd de t ferentie gesloten. Schoonheid in opvoeding o n d e r w ij s. Op den avond van den laat^' dag van de conferentie „Schoonheid in op voeding en onderwijs" bood de afd. Den der vereeniging den congressisten een gezcl- ligen avond aan. Na zooveel reeksen stellin gen, waarin bepleit werd het nut van dit en de wenschelijkheid van dat, was deze feest avond zeker een aangename afwisseling. Mej. Van der Willigen, presidente der afd. Den Haag, bracht den voorzitter der vereeni ging hulde voor hetgeen hij in 10 jaar voor haar had gedaan. De beste hulde achtte spreekster dezen avond voor kinderen door kinderen. De heer Ros aanvaardde die hulde voor allen, die hem hadden bijgestaan. Het feestelijk gedeelte van den avond nam hierop een aanvang^ Vereeniging Landverhuizing. Tot directeur van het "bureau der Vereeni ging Landverhuizing, dat weldra in Den Haag zal worden gevestigd, is benoemd de heer J. Maurer, te Haarlem. De Parijs che Raadsleden. De Parijsche raadsleden (hebben Zaterdag 'n boot- Vocht ter bezichtiging der Amsterdamsche ha venwerken gemaakt. Een aantal leden dei' deputatie hebben Za terdagochtend otnder leiding van den wethou der Josephus Jilta alle afdeelingen van het Wilhelminagasthuis bezocht. De president der deputatie, de heer Goyon, heeft ƒ250 geschon ken tea behoeve van het Burg. Armbestuur Vrijdag avond hebben burgemeester Röell en mevrouw Röell de Parijsche raads leden aan een maaltijTl ten hunnen huize ver- eenigd. Behalve de wethouders van Amsterdam za ten mede aan de burgemeester van 's Gra venhage, alsmede de heeren Lely en Jansen, die tijdens het (bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan Parijs in de Fransche hoofd stad aanwezig waren Van de zijde der Franscihe gasten werden redevoeringen gehouden door de heeren Goyon en Caire, waarin zij in welgekozen bewoordingen hun groote erkentelijkheid be tuigden voor de ontvangst en de ondervon den hartelijkheid tijdens hun verblijf te 's Gra venhage en Amsterdam. Laatstgenoemde verzocht 'burgemeester van Kar neb eek ook zijn erkentelijkheid oxer te brengen aan mevrouw van Karneheek. Zaterdag avond werd aan de deputatie van den Parijsdien gemeenteraad in het Brack's Doelenhotel een afscheidsdiner aangeboden, waaraan o. a. de burgemeester en de vijl wet houders aanzaten. (Namens de Parijsche deputatie sprak de voorzitter, de (heer Chaaioigne Goyon. yri'en-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2