BINNENLAND. KOLONIËN. 'jceitigszins mogelijk is, zal voortgaan te doe len." Dultschland. Sell wet z a/d. "Weichsel, 21 April. Bij de verkiezing voor den rijksdag, noodig geworden in het district Marienwerder V, doordat de algevaardigde von Haleni zijn mandaat heeft neergelegd, werden tot 10 uur s avonds geteld voor von Halem .(rijkspartij) 8490, voor von Sass Jousorski (Pool) 7232 en voor den sociaal-democratischen candidaat 107 stemmen. Berlijn, 2 2 April. Bij de behande ling van het ontwerp eener spoorwüglee- ning in het huis van afgevaardigden beval het lid König (van het centrum) aan hol inleg gen van zoogenaamde beurstreinen van Am sterdam en Rotterdam via Knefdd en Keulen liiaar Frankfort a/M. Tusschcn KrefcTd en hot naburige Holland moet oene betere lo kale verbinding tot stand gebracht worden door hot inleggen van rechtstroeksohe trei len van Yenlo over Kempen naar Krefeld Frankrijk. Koning George is niet met ledige handen in Parijs gekomen. Bij de ontvangst, die zich aan sloot aan den gala-maaltijd in het Elysée, deel de hij aan president Poincaré mede, dat hij aan de Fransche regcering zes bronzen reliefs van den beeldhouwer Desjardins zou schen ken, die vroeger bet voetstuk van het ruiter standbeeld van Lodewijk XIV te Parijs heb ben versierd en later in het bezit zijn geko men van de Engelsclie koninklijke familie, die ze in het slot Windsor heeft laten opstellen. Parijs, 22 April. Be homing van En geland "heeft heden de Russische ambassa deur Is wol ski ontvangen. P a r ij s 2 2 April. De Temps bericht uit Londen, dal de Engelschc bladen morgen een officieus communiqué zullen bevatten, waarin wordt gewezen op de door de entente cordiale bewezen diensten, die in haar legen- woordigen vorm blijkt zich te hebben aan gepast aan alle behoeften. Ingevolge Tiet voorscnrui van üe wet, was het den 21 en de laatste dag voor de kenisge- ving van de candidaluren voor de a.s. Zondag te houden Kamerverkiezingen, die op de pre fecturen van dc departementen behoort te ge schieden. Op den avond vóór dien dag hadden zich voor 602 Kamerzetels 2448 candidaten op gegeven. dus gemiddeld vier per zetel. In om streeks 50 districten heeft het aftredende lid geen tcgcncandidaat; er zijn echter ook dis tricten, waar het getal candidaten tot tien stijgt. 43 aftredende leden verlangen geen nieuw mandaat. Men verwacht, dat het aantal herstemmin gen tamelijk hoog zal zijn cn dat het geial nieuwe leden in dc nieuwe Kamer omstreeks 150 zal zijn. d. i. ongeveer een vierde van het gclieele getal. P a r ij s 2 2 April Kapitein Fort, de vlie ger die onlangs op Duitsch gebied is neerge komen cn daarop dadelijk naar Frankrijk is teruggekeerd, is daarvoor disciplinair ge- \traft. Zweden. Slo.kh.olm. 2 2 April. De koning heelt heden namiddag om kwart voor drie Sofiaheramet verlaten en is met de koningin gereden ïiaa: het palcis Droltningholm, waar zij om 3.10 aankwamen. De tocht is den koning goed bekomen; voorzichtigheidshalve begaf hij zich dadelijk naar bed. Prof. Berg vergezelde J,en koning naar Droltningholm. Oostenrijk-Hongarije. De laatste berichten over de ongesteldheid fan keizer Frans Jozef luiden gunstiger dan die van de beide voorafgaande dagen, die door dc voorzichtiger wijze hunner inkleeding de verdenking opwekten, dal er meer achter stak. Bij den hoogen leeftijd van den keizer, 84 jaar, is het begrijpelijk, dat elke stoornis in zijn toestand aanleiding geeft tot bezorgdheid. De keizer lijdt, tengevolge van kouvat ling, aan eene ongesteldheid van het strottenhoofd en van de ademhalingsorganen. Aan dezelfde on gesteldheid heeft hij in de laatste jaren reeds eenige malen geleden. Een van deze aanvallen bracht hem in April 1911 in een loeslar.l. die niet zonder gevaar scheen. De keizer was toen weken achtereen aan zijne kamer gebonden. De ziekte werd longontsteking en verzwakte hem zoozeer, dal men op het uiterste was voorbereid. In dc afzondering van het Hon gaarselie sl'jt Gödöllo herstelde de keizer zicb toen 1 ng/.amerhand. In December 1911 trad cr wederom katarrh en hoesten op, zij 't ook in mindere mate. De ongerustheid van het publick vond destijds uiting in zeer ^er:imis- tïscli gestelde dagbladberichlen; het O. M. voelde zich genoopt daartegen op te treden en op één dag werden vier avondbladen in beslag genomen. De oorsprong van de tegenwoordige onge il eldheid is te zoeken in eene kouvatting oij de ontvangst van den Duitschcn keizer op het station Penzing. Dien dag sloeg het weer, dat aanvankelijk mooi was, plotseling om, en de rit van de beide keizers in een open rlj- tuig van het slation naar Schönbrunn (trou wens slechts weinige minuien) geschiedde bij Mrooii.encicn regen. Sedert heeft dc keizer zijne vertrekken in Schönbrunn niet verlaten. Op Goede Vrijdag heeft de keizer nog de voor schriften van de roomsch-katbolieke kerk over het vasten nageleefd. Dinsdag na Paschcn Irad er eene rechute in. Om het publiek ge rust te stellen, werd eenige dagen geleden bekend gemaakt, dat de keizer wandelingen deed in het afgesloten gedeelte van het park Schönbrunn. Dat kwam niet met de waarheid ©vereen. Bedlegerig is de keizer niet geweest: hij ontvangt de leden van zijne hofhouding, die hem geregeld rapporteeren wat er voor valt, en ook de ministers. Aan de Weener beurs hebben de berichten ©ver dc ziekte van den keizer aanleiding ge geven tot eene sterke daling van dc koersen. Ween en, 2 2 April. Het heden avond uitgegexen bulletin zegt: Er is geen enkele 9*erkbare verandering in den toestand van flen keizer. De katarrh-verschijnsclen zijn niet veranderd. De liartfuncüe, de eetlust en de krachten toestand zijn bevredigend. Uit particuliere bron wordt vernomen, dat 'de keizer heden nog veel beter is dan gisteren tl ij heeft zeer goede eetlust en voelt zich bij zonder opgewëkt. Hij was heden in uitmun tende stemming. De uiterst zwakke «mstanle tsoorts is geheel verdwenen. De beterschap in den toestand van keizer Frans Jozef blijft aanhouden en daarmee ver dwijnt de bezorgdheid, waartoe de berichten over zijne gezondheid gedurende enkele dagen aanleiding gaven. De keizer was, terwijl hij de koortsvrije katarrh had, nog buiten geko men. In de koele dagen van de vorige week liet hij deze uitgangen achterwege; de bron chitis is dus, zonder verklaarbare oorzaak, ir de kamer ontstaan. Eerst Zaterdag vertoon den zich de ernstiger verschijnselen. In de laatste dagen werd het sputum var den keizer tot onderzoek gezonden naar het hygiënische instituut. Men wil door c1?»: on derzoek vaststellen of men te doen heeft met eene infectieziekte of een katarrhale ziekte, liet eerste geval zou gevaarlijker zijn, omdat men dan een weder optreden van de koorts zou moeten vreezen. Men koestert echter de hoop, dat men slechts met een katarrh te doen heeft. Ondanks zijne ongesteldheid, verricht dc keizer zijn gewone werk en geeft daarmee een aangrijpend voorbeeld van plichtsbesef. Deze 83-jarige grijsaard, die 65 jaren moeitcvollen arbeid achter zich heeft, gunt zich geen rust zelfs dan wanneer hij door ziekte is aange tast. Een opmerkelijk bewijs daarvan levert een woord van den keizer, dat dezer dagen in Schönbrunn uit zijn mond werd opgevan gen. Men doet tegenwoordig zijn best den kei zer te bewegen, dc audiënties, die hij blijft verleenen. in te krimpen. Tot dusver was hij daartoe niet te bewegen; de pogingen om hem er toe te overreden, weerde hij af met te zeg gen: „Ik ben wel heesch, maar niet doof." Tot een lid van zijne hofhouding heefl de kei zer gezegd: „lk zal Vrijdag toch naar Buda pest reizen." Daartegen hebben de reneeshee- ren echter hun veto uitgebracht. Men ver wacht, dat de troonsopvolger aartshertog Frans Ferdinand in het laatst van deze week naar Weenen zal komen, om dan naar Buda pest te reizen, waar hij als vertegenwoordi ger van den keizer de zitting van de dclegatiën zal openen. Wanneer in de volgende dagen dc beter schap van den keizer aanhoudt, zal hM over een dag of tien naar Miramare worden gé bracht. voorioopxg wii ecnier üe wel wat stijf hoofdige patient van eene reis naar het zuiden niets weten Turkije. K-onstantinopel, 22 April. De Ru- meensehe generaal Coanda werd door den sultan in particuliere audiëntie ontvangen- Konstantinopel, 21 April. Dc oecu menische patriarch heeft besloten aan de am bassadeurs eene memorie tc zenden, om de aandacht van de mogendheden te vestigen op de landverhuizing van de Grieken uil Thracie. Men spreekt tegen, dat uit Athene berichten ziin gekomen over buitensporigheden, waar aan Turken zich zouden overgeven in hel Turksche gebied van Thracie. Albanië. Jamina. 22 April. Volgens hier ont vangen berichten zou de Epirotische regee ring den wensch te kennen hebben gegeven tot eene schikking tc komen met de Albanee- sche regeering. Zij zou eene bestuursautono mie willen verkrijgen, steunende op een deugdelijke waarborg. Zij is bevreesd voor de onduidelijkheden in de haar gedane voorstel len en wenscht daarom nadere onderhande lingen. Griekenland. Athene, 22 A priL De minister van bui- tenlandsche zaken heeft bij den Turkschen gezant geprotesteerd tegen den toestand, waarin de Grieksche elementen der bevolking van Turkije gebracht zijn, inzonderheid in Thracie. De Grieksche gezant te Konstantino- pel heeft bevel ontvangen bij de Porte te pro- testeeren. De van Londen uitgegane mededeelingen over den inhoud van de ontwerpen van liet antwoord der mogendheden op de Grieksche nota's werden door de officieuse Wiener All- gemeine Zeilung in deze voege verbeterd, dat noch in het ontwerp van de triple-ente.ite noch in dat van den driebond ten aanzien van dc eilanden Chios en Mytilene Grieken lands souvereiniteit op losse schroeven wordt gesteld. In het eerste ontwerp wordt uitdruk kelijk gezegd, dat de mogendheden „toute leur influence" bij de Porte zullen aanwen den, opdat de onzijdigheid van deze twee eilanden niet in gevaar gebracht wordt en Griekenland in het rustige bezit er van zal kunnen blijven. De driebond-mogendhe^en hebben in dit ontwerp dit standpunt aange nomen en alleen voorgesteld de woorden „toute leur influence" te vervangen door „leur influence amicale." Eene andere wijziging betreft de weglating van Castelloriza uit de optelling van de aan Turkije blijvende eilanden (naast Imbros cn Tftnedos), omdat dit eiland behoort tot die, welke aan het Turksch-Italiaansche overleg zijn voorbehouden. Van de ontruiming van Epirus is in de bei de ontwerpen geen sprake. Daartoe zal de Grieksche regeering worden uitgenoodigd door een biizonderen stap van de mogendhe den in Athene. De Vereenigde Staten en Mexico, c Washington, 21 April. De secretaris van het marine-departement Daniels is heden avond even voor zes uur in het Witte huis verschenen. Volgens een nog niet bevestigd bericht, heeft vice-admiraal Fletcher Vera cruz genomen met een verlies van 4 dooden en 21 gewonden. Tweede telegram. Het officieele be richt, dat de Mexicanen Veracruz hebben ont ruimd, heeft heden op een laat uur het staats- departement bereikt. Derde telegram. Secretaris Daniels heeft de volgende medcdeeling bekend ge maakt, die hij heeft ontvangen van admiraal Fletcher: Om 6 uur heden morgen hebben mariniers en matrozen van de oorlc *ssche- pen Utah en Flora en van het transportschip Prairie het belastingkantoor te Veracruz be zet. De Mexicaartsche strijdkrachten hebben zich niet tegen de landing verzet, maar vuur den uit geweren en kanonnen, nadat het be lastingkantoor was bezet. Dc Praisis verdreef niet granaten dc Mexicanen uit hunne stellin gen. Van de daken der huizen en in de stra ten werd eenig onbeteekenend geweervuur ge lost. Wij houden het belastingkantoor en het gedeelte van de stad in de buurt van de wer ven en het consulaat bezet. Onze verliezen ziin vier dooden en twintig gewonden. Na het gevecht verzocht de Amerikaansche con sul, de heer Canada, generaal Meas te helpen in het herstel van de orde. Er zijn ^cêne vluchtelingen gedeerd. Veracruz, 21 April. Schout-bij-nacht Badger is hier aangekomen met vijf oorlogs schepen. Galveston (Texas), 21 April. Volgens bericht, liier ontvangen door hel kabelbureau, zijn in Veracruz meer dan 200 Mexicanen ge dood. Chihuahua, 21 April. Consul Letcher geeft, op grond van instruction uit Washing ton, aan alle Amerikanen den raad he1 land te verlaten. Pensacola, 21 April. Het linieschip Mississippi is mei G00 matrozen vertrokken naar Veracruz. Ilel heeft vier vlier .s met hydroplans aan boord. Washington, 21 April. Sec.ctaris Daniels bericht, dat admiraal Margo met het vlaggeschip Connectitut cn de meeste andere schepen tc Tampico onder zijn bevel naar Veracruz gaat. Alle schepen van de vloot van Badger hebben bevel gekregen rechtstreeks naar Veracruz te gaan. Washington, 22 April De Amen- kaansche regeering hcieft maatregelen geno men om, zoo noodig met geweld, zich er le gen te verzetten, dat de naar Mexico zich terugtrekkende Mexicaansche troepen den spoorweg van Veracruz naar Mexico vernie len. Huerta is cr van in kennis gesteld, dat president Wilson zal verhinderen, dat wa penen en geld in bel bezit komen van de Mexicaansche regeering. Washington, 22 April. De voor de opneming van de Duitsche vluchtelingen gdrekwireerde Hapag-stoomboot Ypiranga is in Veracruz aangekomen met een transport wapenen en munitie, bestemd voor de Mexi caansche regeering. Dc Amerikaarische ad miraal Fletcher verbood aanvankelijk den kanikein de haven te verlaten, met de wa- béteien- aan boord. De Amerikaansche re- georing preciseerde inmiddels haar stand punt in dezer voege, dait zij hoopt, dat de voorraad wapenen in het door de Ameri kaansche troepen, bezette belastingkantoor te Veracruz aan lantd gebracht en daar door het Amerikaansche gezag in bewaring ge nomen wordt. Daar er inrtussehon geen oor logst oes tand helstaat, maakt zij geen aan spraak op hert recht om het vertrek van de stoomboot te verbieden of over de wapen- zending cori/triofle uit te oefenen, tenzij zij in een door Amerikaansche troepen beze* belastingkantoor aan Land worden gebracht Fletcher verontschuldigd0 zich op last van zijne regeering bij den Duitechon kapitein. Washington, 22 April. De Mexi caansche zaakgelastigde Algava beeft bevel ontvangen ziine paspoorten te vragen aan staatssecretaris Bryan Washington, 22 April. Huerta koafi de regeering der Vereenigde Staten verzocht O'Shaughnessv terug te roenen als zaakge lastigde in Mexico. Washington. 22 April. Het huis van vertegenwoordigers heeft zonder debat zich veneendgd met de door dien Senaat aangeno men motie betreffende Mexico. De consul te Veracruz bericht, dart de Amerikanen begonnen zijn vooruit Ie luk ken. Om acht uur in den morgen was de gp- heele stad Veracruz onder de kanonnen van da oorlogsschepen gen omen. Ook bericht hij dat in den slag van gisteren 150 Mexicanen gedood zijn. Algara, de Mexicaansche zaakgelastigde te Washington, verklaarde, dart hij verschei dene boodschappen van zijne regeering heeft ontvangen, te kennen gevende, dat hij ieder oogepblik kan worden teruggeroepen; hij heeft echter nog niet het bevel ontvangen zijne paspoorten te vragen. Staatssecretaris Bryan heeft tegengesproken, dat hij berich ten heeft ontvangen, meldende dal Huerta aan O'Shaughnessy heeft te kermen gegeven, dart hij Mexico moest verlaten. Hij toonde eenige bezorgdheid, omdat hij niert in staat was verbinding te krijigan met O'Shaugh nessy in de stad Mexico. Rome, 22 April De gezant te Mexico heeft van Huerta bevel ontvangen, de ont scheping van dc Amerikaansche troepen aan de Ilaliaanschc regcering mede te dealen E a g le p a s s (Texas), 22 April. Alle federalistische strijdkrachten iln Noord-Mexi co hebben bevel ontvangen zich samen tc trekken in Sallillo, om den Amerikaansehen inval terug te slaan. Piednas Negras, tegen over Eaglep-ass gelegen, is dus heden vroeg ontruimd na een nacht van wil die opgeven denheid, waarin wapenen zijn uirtgedeeikl aan verscheidene haastig opgerichte vrijwilli- gerscompagnieën Washington, 2 2 April. Dc Ameri kaansche consul le Veracruz seinde heden- namiddag, dürt de Amerikaansche troepen Veracruz geheel in hunne macht hebben. Er zijn geene niet-ccmbaWanten gedeerd in het gevecht. Odder de vreemdelingen, die niet mede streden, zijn gecrïen. dse letsel hebben bdkameti. Het vuren heeft opgehouden, op enkele «riioteti van veldwacltten na. Washington, 22 April. Van bevoeg de zijde wordt verklaard, dal <k> strijdmacht van de Vereenigde Starten Veracruz bezet houd't om aan Huerta de overtuiging bij te brengen, dat de regeering van de Unie de zaken ernstig opvat Er zal geene actie wor den ondernomen tegen Tampico, tenzij Huer ta eene actie van wedervergelding mocht ondernemen. Admiraal Badger zal tot na dert» kennisgeving in Veraaruz blijfven. Chihuahua. 22 April. Carranza heeft eene verklaring geseind over die meening van de rebellen betreffende de inneming van Ve racruz. Hij onthoudt zidh van vermeüding van de plannen der rebellen, maar verklaart, dat de Vereenigde Staten In dwaling ver keeren otmdtat de actie, die ten doel had Huerta persoonlijk te straffen, in werkelijk heid ectne daad van vijandigheid tegen dc Mexicaansche natie was. Washington. 22 April. Hert huis van vertegenwoordigers heeft een half millioen dollars toegestaan voor het naar huis zen den van de in Mexico aanwezige Amerika tien. Staatssecretaris Brvan en de Duitsche am bassadeur Bernstorff besloten, dat de kapi tein van de stoomboot Ypiranga, wiens aan komst met eene lading wapenen de actie tegen Veracruz heeft verhaast, zijne lading naar Duirtschland moet terugbrengen op kos ten van de consigneerders. De gemeenschap is hersteld met Mexico (Dm 3.15 naimdd-dags was daar alles rustig, maar de zaken stonden stil De vreemdelin gen veriaten de stad, om rich te begeven naar Veracruz. De trein wordt door troepen van de federalisten geëscorteerd. De consul te Veracruz seint, dat het nis tig is in Ve/racruz. De stad wordt streng be waakt door de Amerikanen. Tot gisrterenmid dag waren van de landfingsdsivisiie zes per sonen gewond, van wie één doodeiijk- Tarwijl hert huis van vertegenwoordigers van het congres te Washington met over- groote meerderheid de door president Wilson gevraagde machtiging om met geweld tegen Mexico op te treden, heeft toegestaan, is er in den Senaat bezwaar ingebracht tegen den vorm waarin die machtiging werd gevraagd. De commissie voor buitenlandsche zaken van den Senaat heeft een geamendeerd besluit op gesteld. Daarin is alles wat op Huerta per soonlijk be-r.Toking had, uitgeschakeld, en wordt voorgesteld, met het oog op de door den president in zijne boodschap aan het congres medegedeelde feiten over zekere be- leedïringen en vernederende behandeling van de Vereenigde Staten door Mexico, het besluit te nemen, dat de president het recht heefl zich van de gewapende macht le bedienen om den eisch van eene ondubbelzinnige voldoening voor dé aan de Vereenigde Staten toegevoeg de bcloedi ringen door te zetten. Verder wordt voorgesteld te verklaren, dat 'ta Vereenigde Stelen elke vijandschap tegen het Mexicaan sche volk en elke bedoeling om tegen het Mexicaansche volk oorlog te voeren, ontken nen. De 'voor de politiek van Wilson gunstig ge stamde senatoren hebben, na eene beraad slaging met den secretaris van oorlog, den algomeenen post m^^r en den secretaris van Wilson, toegestemd in de wiiri ringen. die het Besluvt heeft ondergaan. Ook de voorzit ter van de commissie van buitenlandsohe za ken van bet huis van vertegenwoordigers heeft verklaard, dat de democraten in die ver gadering zich niet zullen verzetten tegen het door den Senaat geamendeerde besluit. Hot duistere punt in deze zaak is hoe men in Mexico op het besluit van de Unie zal reageeren. In verhand hiermee is een bericht van belang; dat Reuter seint uit .Tuarez over eene' conferentie tusschen de rebellen-gene raals Carranza en Villa. Uit eene verklaring, door rebellen-officieren afgelegd, is op le ma ken, dal zij niet legen dc Vereenigde Staten zullen optreden, tenzij op het gebied van de rebellen een inval wordt gedaan. De junta van de constitutional is'm heeft een besluit genomen, dat de weigering van Huerta be treurt om de merikaansche vlag te groeten en waarin gezegd wordt, dat het Tampico-inci- dent eene moedwillige daad wa6, bestemd om de interventie van de Vereenigde Staten uit te lokken. Ledén van de junta verklaarden later, dat als de Vereenigde Stalen tusschen beiden komen, de constitutionalislcn onder geenc om standigheden Huerta zullen helpen, maar eene onzijdige houding zullen bewaren. De Britsohc gezant Sir Lionel Garden is van Veracruz naar Mexico vertrokken, om Huerta te bewegen in te gaan op de Ameri kaansche cischen. Ilct geheele Europeesche corps diplomatique in Mexico heeft eene con ferentie gehad met den minister van buitcn- landsohe zaken Lopez; het wil zijn invloed aanwenden om hel uitbreken van vijandelijk heden te verhinderen. sasgiers geslagen «door aan afstand van 110; K.M. af te leggen. A i n S e f r a, 2 2 April. De korporaal von Arbeck, van het vreemdenlegioen, is met' twaalf manschappen gevlucht; zij hebben, hunne wapenen meegenomen en hebben ge-' tracht een voorraad, levensmiddelen, die ge borgen was in Sifseffa, weg te voeren. Een korporaal en twee manschappeai van de wacht, die tegenstand wilden bieden, werden door de muiters gewond. Een detachement van het legioen is uitgezonden om de muiters op te sporen. Oost-Indië. De tijgerplaag. De tijgers doen zich in den laatsten tijd overal in het Pa- dangsche geducht gelden, zoodat men van een tijgerplaag kan spreken, aldus de „Sum. B." Zoo bereikte ons weer een bericht uit Pai- nan over het brutaal optreden van een tijger in het "district iBatang Kapas. Daar begaf zich op klaarlichten dag een oude inlander met teijn reeds huwbare jongedochter naar de rijstvelden om te wieden. Daar werd het meisje plotseling besprongen door een in het rijstgewas verscholen tijger. De oude man kwam echter zijn kind dapper te hulp en viel het roofdier onmiddellijk met zijn kap mes aan; dit liet, onthutst door den onver- wachten aanval, zijn prooi in den steek en vluchtte met eenige flinke kapwonden naar het nabije bosdh. De kranige vader nam zijn levensgevaar lijk gewonde dochter op en droeg haar naar Ihuis. In de maand Decerrlber j.l. werden door tij gers verscheurd, in de onderafdceling Moeara Laboeh 4 karbouwen en 2 koeien en in de afdecling Loeboek Sikaping 2 run deren. 1 karbouw en 6 paarden. In dezelfde maand werden afgemaakt in de afdeeling Loeboek Sikaping twee tijgers en in de afdeeling A gam één tiiger. Allerlei. Char tres, 2 2 April. De vlieger Ga- rejts heeft hert afsta^dsreeord met zes ras- Kameroverzicht. Tweede Kamer. Do replieken werden Woensdag voortgezet. De heer Gerretson (G.-H.) acht, heigeen door den heer Vliegen is aangevoerd, om een zwaren druk op de Naamlooze Yennootschap pen uit te oeiênen, bedenkelijk. Dal die druk in andere landen nog zwaarder is, is geen be wijs dat hij hier op zijn plaats zou zijn- Spr. zegt, dat beleggingen in Naaml. Venn, hier te lande een zekere belegging voor kleine bezit ters vormen. De heer Vliegen heeft een vei 1 te gunsligen indruk gegeven van den toestand van de Naaml. Venn. Spr. blijft er bij, dat de voorgestelde heffing van 5 van het dividend te hoog is, en waarschuwt tegen al te zwaren druk op de hoogere inkomens en al te ver gaande vrijstelling der lagere. De heer van Vuuren (R.-K.) is van oor deel, dat de heer 't Hooft een afdoende weer legging heeft gegeven van de bewering van den heer Patijn, dat het ministerie-Heemskerk het grootste deel der meerdere inkomsten heeft versnipperd. Spr. meent, dat aan de vorige regeering juist hulde toekomt voor het feit, dat zij haar zorg wijdde aan alle belangen, niet aan één enkel. Gedurende de 4 jaren van financieel beleid der vorige regeering zijn f 937.000 per jaar aan buitengewone uitgaven betaald uit de gewone middelen, waarbij nog komt de 10 millioen van het suikerpotje, waardoor dit tijdperk gunstig afsteekt bij de vorige 50 jaren. Spr. houdt vol, dat het tot stand komen van de tariefherziening is belet door obstructie. De heer Troelstra verklaarde zulks trouwens reeds op 4 Maart 1914. Spr. blijft erbij, dat de belastingplannen van de minister geen belasting naar draagkracht zullen brengen. Spr. zegt, dat hij bereid is voor het ontwerp te stemmen, indien daaruit de aanslagregeling en de verhooging der dividend-belaslta ver dwijnen. De heer de Meester (U.-L.) houdt vol, dal minister Kolkman geen voorzichtig finantieel beleid heeft gevoerd. Een bier-accijns-verhooglng acht be denkelijk cn een tabaksbelasting is inponulair. De heer P at ij n (U. L) repliceert. T* wijst er on dat het concentratieprogram niet zegt, dat alle middelen moeten komen uit de directe belastingen, wel echter moeten de indirecte op de laatste plaats komen. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten den heer van Deventer on Woensdag 29 April in de gelegenheid te stellen te inter- nelleeren betreffende de pestbestrijding op Java. Uitbreiding Centraal Station te Amsterdam. In de toelichting tot het wetsontwerp voor de onteigening ten behoeve van uitbreiding van het Centraal station te Amsterdam, met aanhoorig- h*den, bouw van een tweede viaduct langs de Haarlemmer Houttuinen aldaar en verbreeding van de aansluitende spoorbaan, wordt medege deeld, dat het groote ieder jaar toenemende aan tal treinen, dat op 't Centraalstation te Amster dam moet worden behandeld, het noodzakelijk maakt dit station uit te breiden. De hoofdspo ren die naar en van het station leiden, zijn in aantal niet meer toereikend, het aantal perrons is niet meer voldoende en de rangeerterreinen aan beide zijden van het middenstationseiland ijn te bekrompen. Vertragingen bij aankomst en vertrek der treinen kunnen hiervan het gevolg zijn, terwijl de dienst slechts met de grootste inspanning kan worden gaande gehouden. Ten einde het aantal perrons te kunnen ver meerderen, de rangeerterreinen belangrijk uit te breiden, een nieuw terrein aan te leggen in het Westerdok, zoomede het aantal hoofdsporen in westelijke richting te verdubbelen, zijn verschil lende werken ontworpen. Bij de ter inzage ligging van de opgemaakte plons zijn geen bezwaren ingebracht, welke tegen hel algemeen nut van het werk zijn gericht. Door een aantal personen en vennootschappen zijn bezwaren ingebracht, welke alle betrekking hebben op het versmallen van de Eilandsgracht. Door eene met de gemeente Amsterdam te tref fen regeling zal aan deze bezwaren kunnen wor den tegemoet gekomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2