Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Voorts heeft het Ge«entebestuur van Am sterdam ten aanzien van de ontworpen werken /jerschillende wenschen kenbaar gemaakt, welke *in hoofdzaak verband houden met de belangen Tan het verkeer. Met zijnerzijds gemaakte opmerkingen zal 'worden rekening gehouden, terwijl aan de ge- mie wenschen vermoedelijk niet zal kunnen wor den voldaan. [Verschil van meening tusschen Hoog Militair Gerechtshof en Krijgsraden. In antwoord op eene vraag van den heer Van Sasse van 7sselt hebben de Minister van Justitie, van Marine en van Oorlog medegedeeld dat door hen met den meesten spoed het tref fen van de noodige wettelijke voorzieningen ter *nke van het verschil van meening tusschen het tïoog Militair Gerechtshof en een drie-tal krijgs raden met betrekking tot het overleggen van de notulen, van hetgeen ten opzichte van de uit spraken in de raadkamers der krijgsraden is verhandeld geworden, bij de opzending van de vonnissen ter approbatie of confirmatie, welk overleggen volgens het Hoog Militair Gerechts hof moet geschieden, doch geweigerd wordt door de krijgsraden behalve door dien te 's Her togenbosch, terwijl van die weigering het gevolg Is dat thans reeds 150 vonnissen op approbatie Of confirmatie wachten. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 23 April bevat o. a. de volgende Koninklijke beslui ten: benoemd ot opzichter van »ien arbeid \Y. ie Boer, monteur aan de machine- en motc- jenfabriek van C. Honig te Zaandijk: benoemd tot griffier bij de rechtbank te Heerenvecr mi. N. G. Servulius, substituut griffier bij de rechtbank te Assen. Geschenk van H. M. de Koningin aan den Prins. Naar men verneemt, be tfond het verjaargeschenk van H. M. de Koningin aan Z K. H. den Prins op zijn longslen geboortedag uit een kamerameuble- inent van 's Prinsen vertrekken in het Huis ten Bosch. Z. K. H. de Prins bracht gisterochtend llf uur een bezoek aan jhr. Loudon, Minister van Buitenlandsche Zaken, in het gebouw van diens Departement aan het Plein. Bezoek Deensche konings paar. In comité-generaal heeft de gemeen teraad-van Amsterdam gisteren besloten, aan B- en W. een blanco crediet toe te staan voor de gala-voorstelling bij gelegenheid van 't be zoek van het Deensche koningspaar. Opiumverdrag. Bij de Tweede Ka mer is ingekomen een wetsontwerp tot goed keuring van het den 23en Januari 1912 te 's Gravenhage tusschen Nederland en andere Staten gesloten opiumverdrag. Naar wij uit goede bron vernemen is de overweging van de ontwerpen tot herziening der verzekeringswetten bij den Raad van State aanhangig gemaakt. De A. N. D. B. en het Amst. werkloosheidsfonds. De Raad der gemeente Amsterdam heeft gisteren avond met op één na algemeene stemmen -de voor dracht van B. en W. aangenomen om het sub sidie aan liet werkloosheidsfonds met f 40.000 le verhoogenx, om aansluiting van den A. N. D. B. mogelijk te maken. Dienstregeling der zeeoffi cieren. Ter bevordering van een onafgebro-» ken samenwerking van de officieren en sche pelingen eener zelfde divisie en het opwekken van wedijver tusschen de divisiën onderling heelt de Minister van Marine, voorlook vooi een jaar, wijziging gebracht in de dienstrege ling der zee-officieren. De chefs en de overige officieren der divi- eiën zullen steeds den scheeps- en nachtdienst verrichten met de onderofficieren en man schappen hunner eigen divisie. De adelborsten le klasse zullen onder Lei ding van hunne divisie-chefs met de jongere luitenants ter zee in den wachtdienst mee- rouleeren. "Nadat deze regeling acht maanden zal heb ben gegolden, zal een rapport, bevattende do voor- en nadeelen man, aan den minister morden uitgebracht. personen uit Ned.-Indische cultuur- en han delskringen was de belangstelling zeer groot. Onder de aanwezigen bevonden zich rar. Th. B. Pleyte, minister van Koloniën, en mr. C. Th. van Deventer, lid van de Tweede Kamer Laatstgenoemde voerde het woord aaji de groeve en schetste dc vele gaven van geest en gemoed van den overledene, met wieh hij heeft mogen samenwerken. De pestbestrijding. Als gevolg van dc vroeger in dc nors gepubliceerde motie, in de vergadering der Ver een i ging .van Ambtenaren bij het Binrren- la-ndsch Bestuur in Ned.-Indië op 30 Maart j.l aangenomen en van de door de vorceni- ging het Roodè Kruis aan den. rriifrister van koloniën vqot hel zelfde doel aangeboden hulp, is door den ministtór namens de Indi sche regeering aan die vereenligingeri mede gedeeld dat er prijs zal worden gesteld op de uitzending van hoofdverpleegsters, ver- pHafe^sters, benevens uitrustingen voor ver- plaalsbarte hospitalen en tenltwoningen ter opleiding van inlandsdhe verpleegsters ten behoeve van -de bevolking in de door de pest geteisterde streken van Java. In verband hiermede werd Woensdagmid dag in het gebouw der Vereen, hüt Roode Kruis in het Voorhout te 's Gravenhage, on der voorzitterschap vaoi'Z. IC. H. den Prins der Nederlanden, etan vergadering gehou den van een voorloopig comité. Staande de vergadering word overgegaan lot de vorming van een definitief comité .comité voor hulp- verschaffing aan de bevolking van de door de pest geteisterde gewesten in Ned-Indie' hetwelk zich ten dool zal stellen aan de bo vengemelde wenschen der Indische regeering uitvoering te geven. Tevens zijn de noodige stappen gericht tot de vorming van een aore-comité. Z. IC H. de Prins der Nederlanden heeft het behaagd het hem aangeboden bescherm heerschap te aanvaarden. Binnenkort zal een beroep worden gedaan op het Nederiandsdho volk, ton efiindo gel den te verkrijgen ten beihoeve van het beoog de doel. Reeds is door de Vereeniging van Ambte naren bij het B. B. een gift toegezegd van 1000. terwijl door de aan de Ned. Indische Besluuraaoadfemie gedetacheerde anbtena- ren voor verschillende bedragen is gel eekend. Voel, zeer voel geld zal echter noodiig zijrr. Ziekenfondsen en geneeshee- ren. In de vergadering -van de afd. der Mij. tot bev. der Geneeskunst te Zaandam in over leg met de apothekers daar ter plaatse, is be sloten geen wijziging ie brengen in den daar bestoanden toestand betreffende dc zieken fondsen en de artsen, zoodot te Zaandam dus strijd over deze kwestie is uilgesloten. Het Ned. Kankerinstituut. Het bestuur deelt mede, onder groote er kentelijkheid aan de gevei's, dat er reeds zijn toegezegd zes giften van ƒ10,000 en ne gen van ƒ5000 (waaronder een inschrijver die zijn gift tot 10,000 verhoogd zoodra tien bijdragen va<n dit bedrag zijn toegezegd'» en verd'er verschalende inschrijvingen van bedragen daar bened-en. Waar belangrijke sommen noodig zijn om dit instituut volgens allo eischen, die niet gering zijn, in te richten en hieraan ner- sorvetif van erkende bekwaamheid te verbin 'den, kan zeker oen ieder niet met genoeg warmde worden opgewekt deze zaak zo*» krachtig mogelijk te steunen Belangstellenden, die geen circulaire moch ten hebben ontvangen en zij. die hun inschrij vingen wenschen te verhoogen, kunnen op aanvraag gaarne een exemplaar bekomen bij het Algemeen Secretariaat, Rokin CO, Amster dam. of bij de heeren secretarissen van de comités te Alkmaar, Arnhem, Assen, Baarn, Den Bosch, Dokkum, 's Gravenhage. Haar lem, Hengelo (O.), Leiden, Middelburg. Utrecht. Zaandam en Zwolle. De Minister van Oorlog heeft uitbreiding gegeven aan de oefeningen, hoofdzakelijk ten doel hebbende de opleiding van den soldaat In de door de oorlogspraclijk aangegeven richting te voltooien. Daartoe 'behoort het le geren van den troep buiten dc kazerne door hel betrekken o.a. van bivaks ook in neven garnizoenen. Militair scherm onderwijs. De minister van oorlog heeft bepaald, dat tot schermonder wijzers in de eerste plaats die onderofficieren worden aangowezen, die aan de Militaire G3"mnastiekschool zijn opgeleid het onderwijzersbrevet hebben behaald. Het nieuwe gebouw der Tweede Kamer. Naar de N. R. C. ver neemt, bestaat bij den minister van ■water staat reeds sedert geruimen tijd het voorne. men, den bouw van het nieuwe gebouw der Tweede Kamer door een open of besloten prijsvraag te doen voorafgaan. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid *an den voogdijraad te Middelburg, dr. H. fapikse, directeur der Rijks Hoogere Burger- •diool te Middelburg, wonende aldaar. Voor den dienst in N.-I. zijn bestemd: li. G. Zimmerman te Rotterdam, W. F. H. v. SDeelen Jr. te Hoog© Zwaluwe, beiden voor onderwijzer der 3e "klasse bij het openbaar Europ. lager onderwijs; H. A. Hansen te Wa peningen voor adspirant-houtvester bij het iboschwezcn; H. Mannie te Ede, voor Europ. detachement»commandant bij de gewapende politie. Teraardebestelling mr. B. R. W. A. baron Sloet van Hagen»- dorp. Op de begraafplaats „ZorgvHed" bij 'Amsterdam heeft gisteren middag de teraar debestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van mr. B. R. W. JL baron Sloet van Hagensdorp. Vooral van da jtfida va» Geschenk aan het Vredes- ,p a l.e i s. De Amerikaansche Regeering zal er versiering van het Vredespaleis in den Haag ton geschenke geven een beeldgroep voorstellende: Vrede door Recht. De Emma-b 1 o em. De opbrengst van den Emnm-bloem-verkoop te Amsterdam be draagt volgens schatting tusschen zes- en zevenduizend gulden. De Emmabloem. De opbrengst van de Emmabloem te Rotterdam heeft dit maal bedragen f 5600 te Arnhem f 1°50 en te Leeuwarden f 1300. Dr. Kuyper te Enkhuizen. Men seint uit Enkhuizen aan het Hbld.: Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de anti-revolutionnaire centrale kiesver- eeniging werd gisteren in het gebouw „Do "Westfriesche Munt" een feestvergadering ge houden, waar dr. A. Kuyper als feestredenaar optrad. Hoewel de bijeenkomst eerst om 2 uur een aanvang nam, verdrongen zich reeds een uur voor dien tijd een honderden menschen voor den ingang van het gebouwtje. Toen de deuren om half twee geopend werden, waren alle plaatsen spoedig bezet. Op speciaal ver langen van dr Kuyper, die in de bijeenkomst geheel onder vrienden wenschte te zijn, werd de pers niet toegelaten. Uit rood Zaandam. Volgens „De Tijd" is omtrent de vraag of op 1 Mei de roode vlag op het stadhuis van Zaandam zal worden geplaatst, zooals door den wethou der, den heer Duys. toen hij op het balkon van ,,Ons Huis" zijn overwinningsspeech hield over het behalen der meerderheid in den Raad, was „beloofd", door het dage- lijksdh bestuur nog geen beslissing genomen. Destakingvan 190 3. Bekend Is, dat de directie van die H. LJ. S. M. op een ver zoek om weder tewerkstelling van stakers van 1903 een enquête heeft ingesteld naar het getal oud -loc o motief -bea mirtendat op herplaatsing prijs stelde. Dit bleken er 83 te zijn, onder wie 23 machinisten en 10 geëxamineerd en, die de bevoegdheden van machinist bezaten. Onder de leer la n gen-ma chird^dde mi tn dienst zdjn, is daarop stemming gehouden en met bijna algemeene stemmen is te kennen gegeven, dat men niet-herplaatsing van de stakers op parijs zou &ellen op grond van benadeeling van de efcgeo promotie. De Avo. neut, <ktf da ddreotfc tocli zal overgaan tot wedertoelating op de locomotief en aan de bezwaren zal tegemoet komen door een grooter aantal tot machinist aan te stellen dan gewoonlijk jaarlijks gebeurt. Werkstaking Er is een werksta king uitgebroken bij het leggen van dubbel spoor bij de S. S. aan dc lijn Hoogeveen— Meppol, welke 75 personen omvat. Door de aannemers Jaardsveld en.Op dc Wccgh zijn de leiders der staking ontslagen. Het uurloon bedroég 19 cent, dc eiscli der stakers is 22 cent, terwijl de aannemers 20 cent hebben ge boden .Er is werkvolk ontboden uit Oldc-n- zaal. De brigade der marechaussees te Hoo geveen bewaakt de lijn. Schildersstaking le Middel burg. Door r-" patroons is besloten aan de stakende gezellen bekend le fnaken, dat zij, die zich niet vóór Vrijdagavond a.s. schrifte lijk aanmelden om het werk te hervallen, zich als ontslagen kunnen beschouwen. Dc slaking aan ..De Avondpost Tn de Dinsdagavond gehouden vergadering van hel personeel van de Avondpostdrukkerij werd besloten de staking op te heffen en den arbeid te hervatten. Het ontslag van -een der gezellen blijft gehandhaafd, nadat ook de Cen trale Commissie ter beslechting van geschil len. waarbij het ontslag aanhangig was ge maakt, van oordeel was. dat deze man niet weder door den heer Van Paaschen in dienst kon worden genomen. S a b o t a g e. Ten nadeele van den ver- vener P. Nieman te N. Weerdinge (Dr.) zijn twee locomobielen in het veen vernield. Een er van had men gisteren nacht opgestookt, zonder dat er water in den ketel was. De ketel sprong natuurlijk. Aanklacht wegens laster. De heer W J van Eek Duymaer van Twist heef' een aanklacht wegens laster ingediend bij den officier van justitie te Amsterdam tegen de perscnen, die in de Telegraaf van 17 April inzonden een artikel omtrent een zoogenaam de ontmaskering van Mrs. Harris, waarin zijn naam geheel len onrechte op beleedigen- de wijze is genoemd. Uitbreker gearresteerd. De militair De Groot van het Indische leger, die uit de gevangenis te 's Bosch ontsnapte, is te Bergen-op-Zoom gearresteerd. Tusschen een machine ge raakt In de PLantenboterfatoriek aan de overzijde van het IJ gelegen, hoeft Dinsdag middag een arbeider heit ongeluk gehad met het onderlijf tusschen een machine te gera ken. De man word zeer ernstig aan het on derlijf gekwetst en bewusteloos opgenomen. Noodlottige val. Dinsdagavond i6 'n bejaarde vrouw in hare woning aan de Kui perstraat te Amsterdam van de trap gevallen met doodelijken afloop Botsing van auto's. Gisterenmorgen omstreeks half elf had een botsing plaats tus schen twee auto's in de Leidschestraat te Amsterdam. Van uit de richting Keizers gracht kwam een huurauto die in botsing kwam met een uit de Leidschestraat komende outo. De botsing was zoo hevig dat de inzit tende uit de huurauto geslingerd xverd en eenige lichte hoofdwonden bekwam, toege bracht door glasscherven van de auto. Later bleek het dat de gewonde een Engelsch toerist was. Hij werd naar het Binnengasthuis over gebracht. Het- is 'nog niet uitgemaakt wie van de beide chauffeurs schuld heeft. De politie maakte proces-verbaal op. Verdronken. Hel vierjarig zoontje van de familie B., onder Aalten, is in een on bewaakt oogenblik in een kuip vol water ge raakt en verdronken. De afgebrande stoomspinne- rij. Men meldt uit Almelo aan het Hbld.: Bij het opruimen der puinhoopen van de stoomspinnerij ,,TwTenlhe" vond men gisteren de overblijfselen van het vijfde der bij den (brand omgekomen slachtoffers. Brand. Gisteren ochtend is con zware brand in een© meubelmakerswerkplaats in een pooit in die Nieuwe Molstraat te 's Gra- vdrthage ontstaan, veirmo/oddtijfk door von- Ik'Orc uit een kachel, dd<e er den geheelem nacht brandde om meubelen; te doen drogen. Het goh eel e perceel met die daarin aanwe zige meubelen, werktuigen, gere-edsdhappen enz. brandde uit Hdt was tegen brandscha de verzekerd De brandweer wrerkte met de stoomspuit en 7 stralen uit waterleiding. Brand. In de Kerklaan te Veendam is Gisterenmorgen het groote manufacturenma- gapjn van R. Sehuringa verbrand. Niets is gered. Verzekering dekt de schade, Na het voorlezen van de presentielijst, getee- kend door ruim 250 personen, kreeg prof. Eucken het woord, om, in de Duitsche taal, in le leiden zijn aangekondigd onderwerpde noodzakelijkheid van een nieuw christendom. De voornaamste geestelijke bewegingen van den nieuweren tijd, zoo zegt hij, hebben zich in belangrijke stukken van het christendom verwij derd, jo, zijn er zelfs mede in tegenspraak ge komen. Zij ontkennen a. de heerschappij van den gods dienst over het levenb. het geheel bijzonder karakter van het christendom. a. Terwijl het christendom de beweegkracht en het doel des levens in een hoogere wereld zoekt, is voor den nieuweren tijd meer en meer het leven hier van bcteekenis geworden, dat het streven der menschen tot zich trekt. De voor naamste bedoeling wordt de vooruitgong der mensenheid en de grenzenlooze ontwikkeling van den enkelen mensch. In dot streven voelt de mensch zijn kracht b. Het christendom is ethische verlossings godsdienst in dien zin, dat de verlossing plaats grijpt door het .ingaan van God in de mensche- lijke natuur op een bepaald punt des tijds. Doch het moderne leven heelt aan de ethiek niet de allesbeheerschende plaats ingeruimd de moderne mensch voelt zich niet door de zonde in zijn innerlijk wezen verscheurdhet geschiedkundig heilfeit heeft zijn zekerheid ver loren de eenheid van de goddelijke en men- schelijke natuur in Christus is voor ons denken onhoudbaar geworden. Het geloof in zijn over- geleverden vorm is voorbijgegaan. Op Prof. Euckens uitvoerige improvisatie volgde een gedachtenwisseling waaraan deel namen Dr. Rb. van Mourik Broekman en Prof. Banning. Vereen, van Luthersche Pre dikanten. Dinsdag heeft de vereeniging van Luthersche predikanten te Amsterdam verga derd in hotel Americain, onder voorzitterschap van ds. E. F. Herbschleb, die in zijn openings woord het 40jarig bestaan der vereeniging her dacht. Enkele huishoudelijke zaken werden behan deld, o.a. het verslag van het maandblad de Wachter, door den redacteur ds. D. Drijver. Er werd eene commissie benoemd mef het ooq op mogelijke uitbreiding van het blad in verband met de propaganda voor de Alg. Ver. van Vrijz. Luth. Ds. P. J. van Oosten uit den Bosch sprak-daar na over Monisme. Chr. Gere f. Kerk. Door ds. C. J. Bloe- mendaal, pred. der Chr. Geref. Kerk te Does burg, werd dezer dagen wegens hoogen leeftijd en ongesteldheid eervol emeritaat aangevraagd. In de vergadering der classis Apeldoorn van de Chr. Geref. Kerken deelde ds. Bloemendaal tevens mede, dat hij 9 Mei a. s. naar Noord- Amerika hoopt te vertrekken en na zijn aan komst aldaar zich bij de Presbyteriaansche Kerk hoopt aan te sluiten. De classis, na in comité- generaal over een en ander beraadslaagd te heb ben, besloot ds. Bloemendaal in het huidige ge val geen eervol emeritaat te verleenen, doch hem alleen een getuigschrift van goed gedrag te ge ven. (Ned.). Medische Zending. De geschiede nis der medische zending zal naar het Nieuws van den Dag voor Ned. Indië meldt, binnen kort een merkwaardigen datum rijker zijn. Een vrouwelijke arts zal in Juni a.s. optreden als interniste aan het zending»-hospitaol Emma nuel te Bandoeng, mej. van Helsdingen, arts. Zij heeft in Leiden gestudeerd en zal met dr. Koch, die als chirurg aan deze inrichting ver bonden blijft, samenwerken. Kunst en Wetenschap. Te Nice is op 72-jarigen leeftijd overleden de beeldhouwer Ferd. Leenhoff, Nederlander van geboorte, die van af zijn negende jaar te Parijs de beeldhouwkunst beoefende; op 50-jarigen leeftijd h. t. 1. terugkeerde en daar na te Amsterdam benoemd werd tot hoog leeraar aan 's Rijks Academie voor beeldende kunsten. Op 61-jarigen leeftijd verliet hij de Academie en vestigde zich op nieuw te Parijs. PrPof. Leenhoff was ridder van den Ned. Leeuw. School- en Kerknieuws. Hoogleeraar Amsterdam. In de gisteren te Amsterdam gehouden gemeente raadszitting werd tot buitengewoon hoogleeraar in het handelsrecht en het faillissementsrecht benoemd in plaats van den hoogleeraar D. Jo- sephus Jittamr. F. A. Molster, advocaat. Vrijz. Herv. Predikanten. Dins dag is te Amsterdam de vergadering gehouden van Vrijzinnige Hervormde predikanten. Zij was belegd door het hoofdbestuur van Vrijz. Her vormden in Nederland, en werd geleid door den voorzitter van dit bestuur, dr. C. J. Niemeijer, pred. te Bolsward, die bij zijn opkomst met een ovatie werd begroet. Aan de orde werd gesteld de aangekondigde inleiding over „Heiligt den strijd", waartoe de voorzitter het woord gaf aan ds. H. G. Brink, pred. te Ruinerwold. De inleider begint met de opmerking, dat hij niet van zins is een boetrede te houden tegen de actie van Vrijz.-Hervormden, die in de laatste jaren met zooveel kracht en succes is gevoerd. Hij bedoelt met heiliging van den strijd geen tempering, maar veeleer versterking. Twee onderstellingen zijn in de formuleering van het onderwerp aan te wijzenlo. dat de strijd er is en noodzakelijk is, en 2o. dat hij te heiligen valt dus niet verwerpelijk te achten is. Op deze inleiding volgde eene gedachtenwis seling. Vergaderingder moderne the ologen. Dinsdagavond Is te Amsterdam de 49ste vergadering van moderne theologen door dr. A. Rutgers van der Loeff geopend. Daarna verwelkomde spreker in het Duftsch prof. Rudolf Eucken. uit Jeno* 551 de Lage Vuurschc te vestigen. Allen zijn dan ook hier samengekomen om U van hier naar het dorp te begeleiden. Steeds heeft U voor hen, die in moeilijk heid verkeerde, een vriendelijk woord gehad. Waar hulp noodig was, waart gij steeds bereid deze hulp te verleenen. Daarvoor zijn wij U allen dankbaar. Laat voor U de toekomst een gelukkige tijd zijn en laten uwe beide zoons, die hier ook aanwezig zijn, zich ontwikkelen tot nuttige leden der maatschappij. Heil U en de uwen." Hierna overhandigde mejuffrouw Marie van Oostrum, een twaalfjarig meisje, mevrouw Bosch van Drakestcijn een fraai bouquet. De sloet, begeleid door de muziek van hel le regiment huzaren uit Amersfoort, trok toen naar dc Lage Vuursche. Aan weerszijden van het rijtuig reden 3 heeren van de eerewacht, terwijl de overigen zich voor en achter het rijtuig schaarden. Een aantal fraai versierde fietsen en twee wagens, de jacht en de land bouw symbolisch voorstellende, gingen in den sloot mede. Door de dorpelingen begeleid trok men huiswaarts Men ging een viertal met sparregroen getooide eerepoorlen door, voor men het dorp bereikte. Het dorp zelf was keu rlg versierd. Overal hing de drioklcur uit en men kon zien dat het ieder veel genoegen deed de ambachtsvrouwe voor goed in 't midden to hebben. Aan 't kasteel gekomen werd vrouwe Bosch van Drakesteijn toegezongen door de schooljeugd. Dc optocht trok haar hier nog tweemaal voorbij. Met eenice hartelijke woorden dankt zij voor de hulde haar bewezen. Des avonds was in het dorp feest. Er werd illuminatie gehouden, terwijl er ook norf eene muziekuitvoering werd gegeven. Bunschoten. De St. Ct. meldde dezer dagen de herbenoeming van den Ed. Achtb. heer L. van Duijn tot burgemeester onzer gemeente. Spakenburg. De hariiigvissckeplj locpl op een eind. De schakelaars (kunnen voor de lage prijzen, welke tegenwoordig bestoed worden, niet meer visschen. De ree pers hou den ooJc op. AJJoon do fullcomrisxchcra gn.'lll nog door en kunnen met het mooie weer nog wol eens een goeden slag slaan. Hoevelaken. Tengevolge van vuurtje- stoken ontstond alhier brand in een peroeel hakhout, toebehoorende aan de douairière F. Kijffenbelt, geb. baronesse Schimmelpenninck van der Oye. waardoor een greote oppervlak te hakhout in vlammen opging. Het is de po litie alhier mogen gelukken een paar <ler da ders op te sporen, zijnde personen die den manneliiken leclHijd al reeds "hebben bereik: Verdronken. Het 3-jarig dochtertje van P. Th te Ermelo is in een aLoot gevallen en veaxironlken. Nijkerk. De vericaop van het Emnv..- hloeirroje bracht alhier on 63 20. De uitslag van de gisteren gehoude-n ver kiezing vcor een lid van den gemeenteraad van Utrecht in district D (vacature mr. D. Ragay, lib.) is, dat gekozen is M. J. P. Yer- mooten (anti-rev.) «met 1219 stemmen. De heeren R. Boomsma (S. D. A. P.) en A. H. Thiadens (vr.ijz.dem.) verwierven onder scheidenlijk 708 en 232 stemmen. Het scheidsgerecht bij de Nederl. Cen- traalspoor heeft, naar gemeld wordt, uitspraak gedaan in zake het ontslag van den hoofd conducteur K. en den conducteur P. te Zwolle, beiden oneervol en zonder uitkeering ontsla gen in verhand met den spoorwegdleistal. Het scheids gerecht, onder voorzitterschap van prof.- Molengraaff, herstelde beiden in hun eer en wees hun de reglementaire hoogste uit keering toe, aan Krul f 2000 en aan Pepping f 900. Msb. Lage Vuursche. Het was gisterenmid dag groot feest op de Lage Vuursche. De am bachtsvrouwe nam haar intrek voor goed op haar buitenverblijf. Vroeger woonde zij gedu rende de wintermaanden te Utrecht en gedu rende de zomermaanden op de Lage Vuursche. Nu zij voorgoed zich hier ging vestigen, had men het plan opgevat haar plechtig in te halen. Met den trein van drie uur uit Utrecht ar riveerde douairière Bosch van Drakensteijn- Rouppe van der Voort aan het station De Bilt Met haar beide zoontjes reed ze een eind den weg naar de Lage Vuursche op. Bij een der eerste huizen op dien weg stond de kleine Gerrit v. d. Krol, een 5-jarige knaap, die haar een fraai bouqout aanbood met de volgende woorden: „Welkom hier mevrouw. Ontvang dit bouquet uit achting en waardeerin" van vader en moeder." Mevrouw Bosch van Drakesteijn dankte de jongen en zijne moeder hartelijk voor het fraaie bloemstuk. Even verder werd het rijtuig opgewacht door de commissie van ontvangst en de eere wacht. De 'voorzitter van- dit comité, de heer A. v. de Laan sprak mevrouw Bosoh van Draken steijn ongeveer als volgt toe: .Wij heeten U hier van harte welkom. Het doet ons onuitsprekelijk veel genoegen, dat mi het voornemen hebt opgevat U voor goed op Garnlzoeai. Door den Minister van Oorlog is den heer Majoor-Intendant bij de IVe Divisie. C. AL de Kanler belast met de voorbereiding der verpleging in dc legerplaatsen te Zeist, Milligen en Harderwijk, weffkc dit jaar zul len worden betrokken. J\e verbetering van den Volkszang. De Commissie, benoemd door den ,/Bond ter behartiging van de belangen van het kind", de Ned. Vereeniging „schoonheid in opvoeding en onderwijs" en de „Tuchtunic ter voorbereiding eener algemeene actie vooi verbetering van den Nederlandschen volks zang —waaromtrent het rapport onlangs verschenen is heeft, naar aanleiding van de door haar gehouden enqueto een reeks conclusies en voorstellen opgesteld niet in haar rapport opgenomen waarvan wij de voornaamste thans hier doen volgen Aan het Staatsbestuur worde met den mees ten aandrang verzocht het examen-program ma voor de akte, bedoeld Ln axt. 81 van <le wel op het L. O., zoodanig te wijzigen, dat praktische kennis van zingen en van de be handeling der stem worde verplicht gebeld. iDaarnaast worden spe>ciale examens voor het zangonderwijs op de L. S. ingesteld. Aan de autoriteiten, belast met het toe zicht op het L. O., worde van Staats- en Ge meentewege opgedragen te zorgen, dat het zangonderwijs 1n handen zij van daartoo door e>en akte of aanteekening voor zang be voegde personen, bij voorkeur onderwijzers en zoo dit niet mogelijk is vakzangonder- wïjzers. Bij gemeentebesturen worde op de volgen de punten in verband met de school aange drongen: Het zangonderwijs worde opgedra gen aan daartoe bevoegde krachten. Bij be noeming van hoofden en onderwijzers gelde bekwaamheid in het geven van zangonder wijs als een aanbeveling De vlvdcn. worden voorzien van eenvoudige doch goede Instru* menton, bij voorkeur piano's, ter begeleiding en begeleiders worden vaji gemeentewege a am gesteld to-t hulp hij het zangonderwijs Speciale zangakten oif diploma's worden ex« tra gesalarieerd. Bij den scholen-bouw worde gerekend op een voo; het zingen geschikt -lokaal. De gemeentebesturen benoemen ln hun schooltoezicht enkele musid of goede d:- lettanten, die op de hoogte zijn vam de eischen welke aan goed schoolzangonderwijs kunnen worden gesteld. Van gemeentewege worden zang- en spreekcursussen voor de onderwij zers, «oowel van *t Fröbel als van hot Lager Onderwijs opgericht of gesubsidieerd. Deze cursussen moeten onder leiding van hiertoe bevoegde personen staan. De opleiding ran aanstaande onderwijzers (essen) voor het vak zingen worde verbeterd. Het zingen worde bevorderd en Ingevoerd. In de militaire scholen en het leger. Er worden krachtige pogingen in het werft gesteld-bot verbetering van het geestelijk lied, in bijzonder van het zingen der gemeenten in de kerken. De verspreiding van goede Nederlandsen® liederenbundels worde bevorderd, ook cn

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3