BINNENLAND. KOLONIËN. geneeskundige zijde wordt aan de Neue Freie 1 Prese meegedeeld, dat dit een bijzonder ver blijdend bericht is, omdat een longkatarrh van eenigen duur bij personen van hoogen leeftijd ook het hart aandoet. Verder schrijft \deze deskundige: ,J3ij den keizer ging de katanfli met eene hrerstoppingsbaard in de reohterlong ge paard de katarrh was door de verstopping in het centrum van de rechter bovenlongkwab gecompliceerd. De verstoppingshaard is bij na geheel verdwenen; de over de geheele rechterlong uitgebreide katarrh houdt aan en stoort den keizer door hoesten en door een zeker gevoel van onbehagen bij dag nog meer dan bij nacht. Van hoeveel gewicht de onge stoorde nachtrust is voor den overdag aan houdend aan 1 werk zijnden keizer, behoeft niet speciaal vermeld te worden. Tn het sputum van den keizer worden di- plokokken gevonden, zeer onschuldige, niet pathogene bakteriën, die ook in de normale neus-keelruimte voorkomen. Het is niet uit gesloten, dat het stationair blijven van de longkatarrh van den keizer terug te brengen Is tot het binnendringen van diplokokken in de luchtpijptakken.'' Bulgarije. Sofia, 2 7 April. Bij gelegenheid van het Paaschfeest heeft de koning aan den Czaar in Vivadia het volgende telegram gezonden: „Ik zend aan Uwe Majesteit, aan de keizeriu, aan den prins en de prinsessen mijne hatelijke gelukwenschen en beste wenscben bij gele genheid van het Paaschfeest van den weder- 9T>*estanen Christus." De Czaar antwoordde: „De keizerin en ik danken u hartelijk. Wij zenden aan u en uw gezin oprechte wenschen voor uw geluk en vreugde." Montenegro. Cettinje, 26 April. De minister van binnenlandsche zaken Goinich en de minister van eeredienst Kinsjkovic hebben ontslag ge nomen. Gerovic, ondervoorzitter van de skoepschtina, is lot minister v*1 eeredienst benoemd en de afgevaardigde Milities tot mi- nister van binnenlandsche zaken, t In Albanië. Durazzo, 26 April. De vorst en de vorstin van Albanië begaven zich heden mid dag aan boord van het admiraalschip Rcgina Elena, waar dc hertog der Abruzzen h-nn een déjeuner aanbood. In den namiddag bezochten het corps diplomatique te Durazzo en de Al- baneesclie ministers en notabelen den hertog. Des avonds gaven de vorst en de vorstin een gala-diner, waartoe waren genoodigd de her tog, de commandanten van de andere schepen, dc leden van hel corps diplomatique en de leden van het Albaneesche kabinet. Durazzo, 2 7 April. Er is telegrafisch bericht ontvangen, dat de troepencomman- dant te Tcpelirri aan den commandant van de Albaneesche gendarmede den aftocht van zijne troepen heeft medegedeeld. De gendar merie bezette toen de door het Grieksche leger ontruimde stad. Athene, 2 7 April. De ontruiming van Noord-Epirus door de Grieksche troepen is geheel ten einde gebracht. W e e n e n, 27 April. De "Wiener Allge- meinc Zeltung verneemt uit goede bron, dat het bericht onjuist is, dat de ambassadeurs van Oostenrijk en Italië den minister van hnatonlandsche zaken van Rusland hebben medegedeeld, dat Oostenrijk en Italië even tueel genoodzaakt zouden kunnen zijn Alba nië militair te bezetten. Turkije. Konstantinopel, 2 7 A p r i 1. Er is over eenstemming verkregen tusschen de Porie en Rusland over de verhooging van de douane rechten met 4 pet. en de opneming van Russi sche gedelegeerden in den raad van bestuur van de Delte Publique Ottomane. Het in wer king treden van deze overeenkomst hangt af •van de goedkeuring der andere mogendheden. Uit Konstantinopel wordt een bewijs van groot onbaatzuchtigheid van den minister van financiën Djavid Bey bericht Hij heeft de. volgens het in Konstantinopel heerschend gebruik, een toekomende commissie voor het sluiten van de geldleening aan de schatkist toegewezen, die daardoor een voordeed ge niet van ruim twee millioen frs. Volgens een bericht aan de Politische Kor- fespondenz heeft de regeering, omdat de woor de ontwapening van de Koerden in Oost- Anatalis benoodigde troepenmacht in sterkte onvoldoende is, besloten tot mobilisatie van de redifs in de zeven Oost-Anatalische pro- rinriên. Konstantinopel, 27 April. De re geering heeft eene uitvoerige mededeeling be kend gemaakt e ver de uitkomsten van het onderzoek van den minister van binnenlano •che zaken betreffende de oorzaken van de landverhuizing van de Grieken in Thracië. -Daarin wordt geconstateerd, dat de landver huizing is geschied door de emigranten uit eigen beweging. Er wordt uitdrukkelijk vast gesteld, dat sedert het begin van de land verhuizingsbeweging geene enkele daad van pressie is te vermelden, behalve aandrang van bloedverwanten. Ofschoon nagenoeg 20.000 personen uit het vilajet Adrianopel zijn geë migreerd, is het niet tot bloedvergieten geko men De Vereenigde Staten en Mexioo. Veracruz, 26 April. Schout bij nacht Fletcher heeft bevolen, dat geen personen, i.iet behoorende tot de zeemacht van de Verenig de Staten, in Veracruz wapenen mogen dra gen. Personen, die gevonden worden voorzien van geweren en revolvers zonder Fletcher s vergunning, zullen doodgeschoten worden. De •tad is rustig. Tweede telegram. Schout bij nacht Fletcher heeft de krijgswet afg<v^ndigd en be kend gemaakt, dat wanorde *reng gestraft •al worden. Galveston, 26 April. De telegrafische gemeenschap met de stad Mexico is hersteld. De berichten, die aankomen, rijn meerendeels drie dagen oud, rij bevatten geene aanwijzing omtrent eene algemeene uitbarsting, ofschoon hier bericht is ontvangen, dat drie Amerika nen gedood zijn. Wathington, 27 April De Spaanscho .ambassadeur maakt bekend, dat hij particu liere berichten uit Mexico heeft ontvangen, de verklaring inhoudende, dat Huerta het aan bod van Argentinië, Chili en Brazilië heeft aangenomen om te trachten den toestand te regelen. Ofschoon dit bericht niet officieel is, neemt de ambassadeur aan, dat het juist is. Hij meent de aanneming van het aanbod door Huerta morgen ter kennis van de vertegen woordigers de zeer republieken te moeten bren gen. New-York, 27 April. (Kölnische -ei- tung). Uit Galveston wordt bericht: Vluchte lingen uit Tampico berichten, dat dinsdag avond benden Mexicanen begonnen ronc' te trekken en hunne antipathie kenbaar maakten tegen de Amerikanen, die zich in de beide groote hotels terugtrokken. Te midderLacht begon de menigte steenen te '•ooien tegen een hotel. Een Mexioaan schoot in eene kamer van het hotel, zonder iemand te wonden. De commandant van de Duitsche kruiser Dres den zond officieren aan boord, die aan de menigte mededeelden, dat als zij niet binnen een kwartier uiteenging, Duitsche-ma*rozen zouden worden geland. De menigte trok zich daarop terug. Duitsche matrozen brachten de Amerikaansche vrouwen uit de beide hotels naar de schepen. Laredo (Texas), 27 April. De Mexi- caansche federalisten, die Vrijdag Nuevo La redo ontruimden, deden sedert eene poging om twintig mijlen verder delijk een in val te doen in het land. Men onderstelt, dat rij door Amerikaansche soldaten zijn terug gedreven met een verlies van 10 dooden en 20 gewonden. De Amerikanen hadden geene verliezen. Het aanbod om te bemiddelen tusschen de Vereenigde Staten en Mexico, dat door de Zuid-Amerikaensche regeeringen is gedaan, heeft den volgenden inhoudMet de bedoeling de belangen van den vrede en van de bescha ving te dienen, en met den levendigen wensch verder bloedvergieten te voorkomen, dat in strijd is met de voornemens van har telijkheid en eendracht, die altijd de betrek kingen van de regeeringen en volken van Amerika omgaven, hebben wij de eer, aan de regeering der Vereenigde Staten onze goede diensten aan te bieden voor eene vreedzame en vriendschappelijke oijlegging van het ge schil tusschen de Vereenigde Staten en Mexico. Het an/twoord van president Wilson hierop luidt: De regeering van de Vereenigde Staten koestert het grootste vertrouwen in de vriendelijkheid, den goeden wil en de groot moedige zorg voor den vrede en de welvaart van Amerika, die in de gemeenschappelijke nota van Uwe Excellentiën tot uiting komen, waarin gij de goede diensten van uwe regee ringen aanbiedt, om zoo mogelijk de bijlegging te bereiken van den twist, die thans is uitge broken tusschen de regeering van de Ver eenigde Staten en hen, die nu beweren de vertegenwoordigers van onze zuster-republiek te zijn. Uit waardeering voor het doel, waar mee uwe aairsbieding is gedaan, ~n de Ame rikaansche regeering rioh daaraan niet ont trekken. Haar hoofdbelang is de vrede van Amerika, de hartelijke betrekkingen met uwe republieken en uw volk. alsmede het geluk en de welvaart, die slechts -uit eene vrije, wederkeerig goede verstandhouding en uit eene door gemeenschappelijke oogmer ken in 't leven geroepen vriendschap kunnen ontstaan. Het grootmoedige aanbod van uwe regeeringen wordt dus aangenomen. De re geering van de Vereenigde Staten koestert de ernstigste hoop, dat gij hen, die voor de meer gematigde elementen van het Mexicaon- sche volk spreken, gezind en bereid zult vin den, over de voorwaarden van eene blijvende bijlegging van den twist te onderhandelen. Wanneer gij deze bereidwilK^heid aanwezig vindt, zal de Amerikaansche regeering in den openhartigsten, verzoenlijksten geest met u over alle gezaghebbend geformuleerde voor stellen spréken. De Amerikaansche regee ring hoopt, dat deze voorstellen uitvoerbaar blijken en een nieuwen tijd van wederziidsch. door vertrouwen gedragen samenwerken Id Amerika beloven. Natuurlijk is het moeeluk. dat een aanval van de Mexicaansche strijd krachten deze hoop op een dadelijken vrede te niet doet. Onze regeering hoopt echter op de beste uitkomsten binnen korten tijd. Uit Washington wordt aan de Köln. Ztg. be richt. dat het aanbod en de aanneming van het bemiddelingsvoorstel is gekomen als de grootste verrassing, die tot dusver in de ont wikkeling van de gebeurtenissen is beleefd. Het publiek staat geheel zonder oriëntatie tegenover den nieuwen keer van de dingen; niemand is in staat te zien, waar Wilson en Huerta elkaar zouden kunnen ontmoeten. Het antwoord van Bryan Is tamelük rekbaar; er wordt echter uit friezen, dat Wilson blijft staan op de verwijdering van Huerta. Allerlei. Berlijn, 27 April. Behoudens goedkeu ring van de wederzijdsche raden van toezicht, hebben de Discontogesellschaft en de Schaafl- hausensche Bankverein tot eene fusie in de zen vorm, dat het geheele kapitaal overgaat op de Disconto gesellschaft. Deze verhoogt haar kapitaal var 75 millioen tot 300 millioen mark; rij rich, in Keulen een nieuwe Schaaffhausensche Bankverein op met 1J0 millioen aandeelenkapitaal en 10 millioen op en neemt de Berlijnsche zaak van de oude Schaafhausensche Bankverein over. De beide raden van toezicht blijven onveranderd be staan. Deze transactie in de grootste financieele zaak, die ooft in Duitschland is to4 stand ge komen. Hongkong, 28 April. Een Engelsch stoomschip, dat op weg was naar Taioe, aan de Westrivier, is ter hoogte van Kiau, ten noorden van Macao, aangehouden en verbrand door roovers. 150 man van de passagiers en de bemanning rijn door een te hulp komende stoomboot gered; 180 worden vermist. Algiers. 27 ApriL Op de Russische stoomboot Korneter, bestemd naar Rouaan, is 20 zeemijlen zuidwestelijk van Algiers eene zware ontploffing voorgekomen. Een deel van de bemanning ia gered; 15 man worden ver mist. Zaterdagmorgen bemerkte de concierge van een kofferfabrlek te Pré-Saint-Gervais, dat brand in hel fabrieksgebouw uitgebroken was In een minimum tijd stond een groot gedeelte der fabriek in vlammen. De brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen, stond aanvan kelijk machteloos tegenover de vlammenzee, niettegenstaande ook uit de omliggendc^plaat- sen de brandweer op de plaats des onheils verscheen. Spoedig vatten bovendien ook twee andere fabrieksgebouwen vlam, evenals enkele aangrenzende woonhuize. Vier uur lang v oed de de brand met groote heftigheid; de koffer- fabriek werd geheel in de asch gelegd en niet minder dan 10.000 koffers en tasschen ver brandden. Van de twee andere fabrieken erd een groot gedeelte verwoest. De totale schade wordt op 500.000 francs geschal. Oosl-indië. De pestbestrijding op Jeva. Uit Malang schreeit men aan de Nieuwe Soer. Ct.: „Omtrent de pest in het Malangsche kan ik thans iets zeer verblijdends melden: te Sempal Wadak, het zoozeer geteisterde district, zijn sedert ruim drie weken geen peslgevall ju meer voorgekomen. Men zal zich herinneren, dat juist een maand geleden aldaar begonnen werd met een radicale ontzwaveling; geen enkel huis werd overgeslagen. Deze maatregel blijkt dus wel afdoende te zijn. In de laatste paar dagen hoorde men hier veel spreken over gevallen van longenpcst. Ik heb eerst geïnformeerd en het blijkt, dat de rondgaande praatjes sterk overdreven waren Het geheele geval beperkt zich tot het volgen de: De heer Reephagen is met zijn huishoudster en twee kinderen in de pestbarakken opge nomen, omdat door den dokter bij zijn schoon moeder, die een paar dagen geleden uit een besmette streek was overgekomen, builenpest geconstateerd werd. De eerste Europeesche verpleegster bij de pestbestrijding zal dit gezin verplegen. Ik kan bier bijvoegen, dat binnen zeer kor ten lij<l nog vier of vijf verpleegsters verwacht worden; haar salaris is echter voor her zoo dure Malang niet groot; slechts honderd gul den, plus vijftig gulden vergoeding voor huis huur Staten-Generaal. Wijziging van de overgangs bepalingen der Auteurswet 1912. Een hiertoe strekkend wetsontwerp is inge diend. Art. 50 der Auteurswet 1912 geeft dengene die vóór 1 September 1912 wettiglijk eenige re productie had openbaar gemaakt van een werk van letterkunde, wetenschap of kunst, of eenige openbare voordracht gehouden of op- of uit voering, tentoonstelling of voorstelling van zoo danig werk gegeven had. het recht om gedu rende 2 jaren na het in werking treden der wet hier te lande dus tot 1 November 1914 die verveelvoud'gingen te blijven verspreiden en te verkoopen en met die openbare voor drachten, enz. voort te gaan. Naarmate het tweejarig tijdvak echter verder is voortgeschreden, werd het meer en meer dui delijk dat deze overgangstermijn in geenendeel* voldoende zou zijn voor de uitgevers van veelal kostbare reproductiën van werken van beeldende lamst, van vertalingen van buitenlandsche wer ken, bloemlezingen enz., om van hun voorraad een voldoend aantal exemplaren van de hand te zetten, teneinde gevrijwaard te zijn voor gel delijk verlies. Vandaar dat thans wordt voor gesteld, het tijdvak voor den verkoop dier wer ken van 2 jaar te verlengen tot 5 jaar, doch voor den verkoop van reproductiën kunstwer ken tot 10 iaaren om de nieuwe regeling in werking te doen treden op het oogenblik waar op do tweejarige termim zou eindigen. Staatszorg voor de paarden fokker Ij. Den 27en Maart 1911 werd een wetsontwerp ingediend tot herziening van de bepalingen be treffende de staatszorg voor de paardenfokkerij. Daar echter \ele belanghebbenden en belang stellenden tot de slotsom kwamen, dat de thans van kracht zijnde wet gebreken heeft, die door bet wijzigingsontwerp niet zouden worden weg genomen. heeft de minister van Landbouw, Nij verheid en Handel destijds besloten tot intrek king er van en tot den opbouw eener geheel nieuwe wettelijke regeling. De e is thans bij de Tweede Kamer ingeko men. In het ontwerp zijn de hoofdbeginselen der bestaande wetde gedwongen hengst enkeu- ring, de vrijheid van fokrichting en het steunen der paardenfokkerij door toekenning van pre- miën en bijdragen, gehandhaafd. In de wijze, waarop de verplichte hengstenkeuring is gere geld, worden echter belangrijke veranderingen voorgesteld. De keuring zal, in plaats van door de thans bestaande commissiën geschieden door Rijks- commissiën, die over het geheele land keuren en zoodanig ziin samengesteld, dat de hoofd typen der paarden gekeurd worden door afzon» derliike commissiën. Bij zoodanige regeling wordt voorkomen, dat de locale inzichten, zich uitende in de richtingen, waarin de fokkerij zidh beweegt, en in het streven der verschillende paardenstamboekvereenigingen, zoodanig op den voorgrond treden, dat de vrijheid van fok richting daardoor geheel aan banden wordt ge legd. Bij de bestaande regeling komen deze laatste inzichten o. a. tot uiting in de wisselende leden der subcommissie B en in het getal leden der keuringscommiss'ën voor het toekennen van premiën en bijdragen. Door verschillende bepalingen wenscht de minister voorts meer dan tot dusverre geschiedt, medezeggenschap te geven aan de Stamboek- vereenigingen. Suppletoire Landbouwbegrooting. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de landbouwbegrooting 1914, waarbij het eindcijfer wordt verhoogd met f 8.293,357. Het wetsontwerp bevat in hoofdzaak de pos ten, voorkomende op de Nota van Wijziging, die de minister in December j.l. heeft ingetrok ken in verband met de omstandigheid, dat bij verscheidene leden van de Tweede Kamer be zwaar bestond, de in die Nota vervatte voorstel len in behandeling te nemen zonder vooraf gaand onderzoek in de ofdeelingen. De minister acht o.a. noodig een afdeeKng of inrichting voor wetenschappelijk tuinbouw- onderwijs aan de Rijks hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen, aan welke in stelling met 1 Juli een leeraar zal verbonden orden die het tuinbouwkundig onderzoek ver richten kan, op eene jaarwedde van f 4000. Vervolgens wordt voorgesteld de oprichting van een afzonderlijk bibliotheekgebouw aan die school (kosten f 130,000, waarvan f 50,000 voor 1914). Verder komen er nog tal van posten landbouw, handel en nijverheid op de begroo ting voor. Een subsidie van f 15000 wordt uitgetr okken voor de Vereeniging „Station voor maalderij en bakkerij te Wageningen, zijnde f 6500 bijdrage in de bouwkosten en f 8500 voor exploitatie kosten. f 6000 verhooging wordt gevraagd voor den post rundveefokkerijf 2000 subsidie meer (voor dit jaar) voor den NederL Tuinbouwraad i f 3600 voor weddeverhooging der ambtenaren en bedienden der rijksseruiranrichting (de op brengst van de levering der sera en entstoffen volgens het daarvoor vastgesteld tarief wordt geschat op f 45,000 h f 50,000)f 8000 voor het bouwen van arbeiderswoningen voor de bosch- wachterij Hoenderlo. Voor den Voorlichtingsdienst ten behoeve van den rubberhandel en de rubbernijverheid wordt f 17,050 aangevraagd. Verder f 10,000 voor steun aan de Nederlandsche Vereeniging Land verhuizing, waarvan het doel is betere voorlich ting aan Nederlandsche landverhuizers te ver strekken f 10,750 subsidie voor deelneming van Nederland aan de in 1914 te Leipzig te houden Internationale Ausstellung ftir Buchgewerbe und Graphik. Voor een andere regeling van het presentie geld voor de Kamers van Arbeid is f 4000 meer benoodigd. Het ligt in 's ministers bedoeling een ambte naar te benoemen ter bevordering der arbeids bemiddeling op het platteland, in overleg en samenwerking met de Vereeniging van Neder landsche Arbeidsbeurzen. Voor steun aan die vereeniging is f 1000 uitgetrokken. Verder wordt o. m. het artikel voor de renten krachtens art. 369 en 370 der Invaliditeitswet verhoogd tot f 10,500,000, waarbij voor dat jaar gerekend wordt op 105,000 renten, gemiddeld ad f 100. Voor administratiekosten wordt f 150,000 meer gevraagd. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 28 April bevat o.a. de volgen-de Kon. besluiten: <n verzoek eervol ontslagen H. J. Harm- sen, afdeelingschef aan de Rijksmunt te Utrecht, die bij bevordering tevens is be noemd tot ridder in de Oranje»N3ssauorde benoemd aan bet waarborgkantoor der gouden en zilveren werken Amsterdam H tot commies A. H. van Engelen, commies, tot aide-essayeur \V. M. Mieras, aide-essayeur bedden, aan het kantoor te Amsterdam; tot leeraar aan de R. H. B. S. te Sappemeer J. C. Ghoufoer. tijdelijk leeraar; tot archivaris aan het Rijksarchief te Den Haag mr. C. Ebell, rijksarchivaris te Den Bosch; voor 5 jaar benoemd tot buitengewoon öd van den Octrooiraad W. Smit, kapitein ter ree. chef van den marinestaf te Den Haag; tot loer a res bij het la-ndbouwhuishoudon- derwijs mej. Th. Manshoit. te Den Hulst bij Dedemsvaart, thans tijdelijk; in tke Oranje-Nassaw>rde bevorderd tot commandeur E. R. van Nes van Meerkerk, hoofdinspecteur-generaal van den Rijkswater staat. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam, aan mr. F M. C. E. Koksma, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college, mr. M. Polak, rechter in de arrond.-rechtbank te Rot terdam toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan D. Vrij, gewezen veldwachter, concierge en bode der gemeente Zwammerdara benoemd: tot burgemeester der gemeente Boxmeer, C F. J. H. Hengst tot burgemeester der gemeente Berkel en Rodenrijs, jhr. A. O. A. van der Meer de Wal cheren tot burgemeester der gemeente Maasshns, C. P. L Domisse tot burgemeester der gemeente Rozenburg, A. J. de Ridder, secretaris dier gemeente benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondhe'd der 1ste klasse, de reserve-officier van gezond heid der 2de klasse dr. H. I. Douma, van dat personeel. De Koningin had gisteren den minister van oorlog in conferentie. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zon dagvoormiddag in de Fransohe kerk te 's-Gra ivenhage de godsdienstoefening bij onder hel gehoor van ds. Micfcelin-Moreau. Bezoek Deensch Konings paar. De kunstavond, door het Haagsche gemeentebestuur aan te bieden aan de Ko ningin en aan het Deensche koningspaar zal gegeven worden 23 Mei. den dag d«r aan komst van de vorstelijke personen in Den Haag, in het gebouw voor K. "W. De De-m^che koning en koaiingin komen Vriidag 22 Mei tegen n ra. 4 uur in Amster dam. DeRidderdag der Johannlters. Naar wij vernemen, heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden als commendator van de com- menderij Nederland der Johanniter Orde be paald, dat de Ridderdag dier commenderij zal worden gehouden op Dinsdag 16 Juni a.s. te 's Gravenhage. Onze vroegere gezant te Teheran, con sul-generaal Oudendijk, is van ziin opdracht in Nod.-Indié te 's Gravenhage teruggekeerd in afwachting van rijn nadere plaatsing bij den consulairen dienst. Op verzoek voor 6 maanden op non-ac tiviteit gesteld de paardenarts 2e kl. dr. T. J. van Capclle, van het le reg. huzaren. Onderscheidingen voor me teorologische waarnemingen. Als bewijs van waardcering voor het doen van meteorologische waarnemingen en het houden van meteorologische journalen ten dienste van hot Kon. Ned. Meteorologisch In stituut, zijn de volgende onderscheidingen freakend: ©ön boökwerk, Geographie des Atlauti. sche-n Ooeans, door prof. da*. G. Scfliott, don hcieir G. Strenger, gezagvoerder van h< stoomschip Rotterdam" der Holland-Ann rikalijn; de gouden medaille met getuig, schrift aan de heeren gezagvoerders J. vai den Heuvel en J. Baron, vam de Holland-Ante- rikalijn; de zilveren medaille met getuig, schrift aan de heeren gezagvoerders T. Bak- ker en E. Havinga, van de Stoomvaart-Mij Rotlerd'amsohe Lloyd, W. Krol. van de Hol land -Amerikalijm, G. Botje, H. G. J. Uilkens. en J. Alberts, van de Stoomvaart-Mij. Neder land en J. Maas van de stoomvaart-mij. Kon H'oll. Lloyd. („N. Rw Ct Gep.-majoor Th. Schar ten. f Tc Milaan is op 68-jarigcn leeftijd overleden de gep. majoor Th. Schnrten. Volksuniversiteiten. Behalve te Groningen, moeten ook in Arnhem en Den Haag poringen in het werk gesteld wor- den tot het oprichten van volksuniversiteiten. Handels- en Kantoorbedien den. In 't „Paviljoen Vondelpark" te Amster dam heeft de Bond van Handels- en Kantoor bedienden zijn alg. verg. gehouden, welke Za terdagavond geopend werd. Voorzitter wa de heer A. Ricardo, die in een inleidend woord zeide, dat het ledental in het afgeloo- pen jaar zich heeft uitgebreid met 150, ter wijl ook de geldmiddelen thans beter zijn dan sinds jaren het geval wa6. Het aantal afdeelingen werd met drie rit gebreid, n.l. Alkmaar, Enschede en Deven ter. Ook in den loop van het jaar 1914 traden nog twee afdeelingen toe, n.l. Hoorn en Den Helder. Uiterlijk is de Bond derhalve versterkt, doch ook innerlijk, aldus spr. Er is een krachtiger solidariteit gekomen. De Bond is langzamerhand sterk gegroeid tot een vak- verecniging. De invloed van dien groei, die d Bond tot krachtiger organisatie, tot vak- vereeniging maakte, is van dien aard, dat men toch er op zal hebben te letten, dat de Bond zijn eigen taktiek kieze. Dan wees de voorzitter op het a geer en voor kosteloos handelsonderwijs; de actie voor wettelijke winkelsluiting, o.a. in den laatst en tijd nog in Hilversum met succes be kroond. In verband hiermede spoorde spr. tot krachtige actie aan voor het behoud der winkelsluiting te Amsterdam. "Wat de verhouding tot de arbeidersbev. - ging aangaat meende spr., dat de bond z:j: plidht beeft gedaan. Zoo heeft men gezien, Ut de zeelieden-, de tvnografen- en si ga ren nv- kersstaking de Handels- en Kantoorbedicr. den geweigerd hebben onderkruiperswerk f" verrichten. Ook te Zaandam is die solid:»: teit gebleken en het blijkt, dat deze In bond boven alle verdenking is verheven. Sp hoopt ten slotte, dat de besprekingen van de ze algemeene vergadering mogen strek!; tot versterking van den bord en tot verb fing en vrijmaking van den geest yan allp bandek- cn kantoorbedienden in ons k: (applaus). Daarna verklaarde de voorzitter de verga dering voor geopend. In behandeling kwam alsdan bet jaarvei - slag. Dit vermeldt, dat het ledental steeg van 1328 tot 1531, doch door afschrijvingen we gens bedanken of anderszins werd de groei van het ledental lenipeebrarht op 149. Het jaar 1913 sloot voor den bond met een winst-saldo van bijna f 600. In de Zondag voortgezette vergadering werden, nadat nog besprekingen over het jaarverslag waren gevoerd, de discussies in zake hot Handekonderwijs aangevangen Daarbij bleek, dat het voor den Bond zaak zal zijn het belang der handels- en kantoorbe dienden als beroepsklasse op den voorgrond te stellen. De afd. Amsterdam stelde voor, dat een commissie zou onderzoeken, wat de Bond zal kunnen doen, opdai deze commissie daar na rapport zou zonnen uitbrengen. Leeuwarden meende, dat de jaarvergade ring van het iaar 1911 het in te nemen stand Ipunt in deze voldoende heeft bekend ge maakt. Het Bondsbestuur steunde het voorstel der afdeeling Amsterdam. De commissie zou dan hebfcen te onderzoeken: 1. of de bond het handelsonderwijs zal hebben ter hand te nemen en 2. zoo ja. welke weg daartoe zal moeten worden ingeslagen. Het einddoel en de hoofdzaak moet daarbij blijven, n.l. kosteloos handelsonderwijs, toe gankelijk voor alle handels- en kantoorbe dienden, te geven door Staat of Gemeente. Zoolang dit nog niet bereikbaar is. zal de commksie moeten onderzoeken wat in ak wachting daarvan de Bond practlsch zal hebben te doen, daar sinds de Bondsvergade ring van 1911 daartoe nog geen Stappen wer den gedaan. Dit voorstel der afd. Amsterdam werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat de andere afdeelingen de betreffende voorstel len hadden teruggenomen. Tot bondsvoorzitter werd gekozen de heer Van Embden; de heeren Fimmen en Smit werden mef aleem. st. tot bondssecretaris en pennfmrmeerier herkozen. Tot leden van het dagelijksch bestuur werd herkozen de heer Niermever en gekozen de heer S. Co* hen. De heeren van Blanke, Begeer en Zoe- termeer werden als bondsbestuurders buiten Amsterdam herkozen. Gekozen werd als zoo* danig de heer Meyer. Ten slotte werden nog eenige punten van huishoudelijken aard behandeld. Het militair opleidings korps. De meeste afdeelingen der Koo- Ned. Weerbaarbeidsvc-reeniging hebben den naam veranderd in: Het militair opleidings korps. Hierdoor wordt zuiverder weealge- geven het doel, dat de leiders zioh voorthol len. Jongelieden, die vertofsofficier wenschen te worden en voor bun diensttijd zich reed» willen inwerken in bet militaire leven en zidh de kennis eigen maken voor den rang van korporaal en sergeant, kunnen dit met wei nig geld bij het mihlaAr opleidingskorps ba* reiken. Evenals vorige jaren wordt dezen «omer Wederom een kamp betrokken. De commandant, de reserve lc luitenant der infanterie J. W. Klein, te Sb-Uaixiijk, «leeft veivier alle flewensohte inlichtingen-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2