ban een gemeenschappelijken maaltijd in res taurant Brlnkmann. Bestrijding van het groenwe- l e 11. Onder voorzitterschap van mr, A. F. <le Savornin Lobman hield Donderdag de Ver eeniging tot bcstnijddrig van het Groenwezen bare jaarvergadering. Aan de bestuurstafel merkte men voorts nog op mr. S. van Houten, Jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten en me vrouw, professor C. D. Holst, Delft, en pro fessor Valokenier Kips en mevrouw. Tot lid van het bestuur werd verkozen prof. dr. H. J. H. Ovink, te Utrecht. Besloten werd voort te gaan mot de dusver gevolgde wijze van werken telken jare d)e ouders van aankomen de studenten op de bezwaren en gevaren van den groentijd voor de lichamelijke en zede lijke gezondheid opmerkzaam te maken. Dr. C. Easton, hoofdredacteur van het Nieuws v. d. Dag, beval aan, zich tot dit punt te bepalen en geen partij te kiezen tusschen de Bonden Uuitaten en corpsen. Van de bestuurstafel werd opgemerkt, dat hoewel een partijstelling ten gunste van Uni- Éaten of Bonden niet werd begeerd, het feit toch niet ontkend kan worden, dat tegenwoor dig aan de academies eion harmonische ont wikkeling tot lid der maatschappij, ook bui len de corpsen zeer wel mogelijk is. Ook blijkt dat het ledental der Unitaten en Bonden in verhouding tot dat der corpsen sterk toe neemt en de corpsen over het algemeen nog niet de helft der studenten omvatten. Ook blijven voortdurend ergerlijke feiten uit den groentijd in verschillende academie steden aan den dag komen, terwijl aangekon digde wijizigingen in het groenwezen het hoofdeuvel der onderwerping van den Novi- lïus aan eiken irtdivl'dueeien student, onaan getast laten. Men meende dus in waakzaam heid niet te mogen verflauwen, en grond te hebben ora aan te nemen, dat de dusver ge- Voerde actie der vereeniging i.iet zonder re sultaat gebleven was. Na een geanimeerde dis cussie sloot de voorzitter de betrekkelijk tal rijk bezochte vergadering. De I Mei dag. Het Mei-feest werd gisteren te Amsterdam door de sociaal-democraten gevierd onder de leuze: „Op voor het algemeen kiesrecht cn voor den 8-urendag". Eene belooging was ge organiseerd door de federatie Amsterdam der S. D. A. P. en den Amstcrdamschen Bestuur- dersbond. Omstreeks twee uur werd in den tuin van hel Paleis voor Volksvlijt een aan vang gemaakt met de opstelling van den stoet, die vervolgens tegen half drie onder de tonen van eenige muziekkorpsen den Paleis tuin ^rliet. Vele vakorganisaties, benevens de afdeelingen der S. D. A. P. en dc afdeeling Amsterdam der S. D. P. waren vertegenwoor digd. De stoet vormde met de talrijke banie ren en doeken, alsmede de vele banderolles met pschriften een kleurig geheel. Bijzonder trokken de aandacht vijf praalwagens, welke In den optocht meereden. Deze praalwagens, bijzonder fraa ien keurig met bloemen ver sierd, waren Ingericht volgens de ontwerpen van mevr. M. de RoodeHeyermans en Al- bert Hahn. Ze stelden voor „De Toekomst", „De Vakorganisatie „Koning Arbeid", ,Het Socialisme" en „De Dageraad". Deze laatste wagen was meer bedoeld als ccn reclame voor de arbeiderscoöperatie van dien naam. Langs den weg dien de stoet nam was nogal belangstelling. Deze weg ging, in tegenstelling met vorige jaren, voor een groot gedeelte dooi de binnenstad. De hoofdcommissaris, de heer Roest van Limburg, had hiertoe zijne toestem ming gegeven. Door politie te Voet en te paard werd voor de goede orde zorg gedragen. Gisterenavond werden in het Paleis voor Volksvlijt Mei-meelings belegd, waarin de Tweede Kamerleden mr. P. J. Troelstra, W. H. Vliegen en A. B Klcerekopcr het woord voerden. 1-Mei dag te Zaandam. Men meldt Dit Zaandam: Toen wij gister Zaandam bezochten, virions daar niets bijzonders op, dan wat wij hadden kunnen verw achten in die socialistische ge meente op 1 Mei. Hel was er stil langs de straten als op een Zondag, alleen herinnerde ons hier en daar groepjes vrij-af hebbende werklieden, of bij elkaar eeschaarde stakers met groote roode tulpen op de borst, aan het socialistisch Zaandam. Van het gemeentehui.], waarvan alle deuren gesloten waren - want alle ambtenaren ter secretarie hadden een vrijen dag wapperde geen roode vlag, zoo Dok van geen enkel gebouw of huis. De werk lieden van dc gemeentebedrijven hadden al len, voor zoover dit mogelijk was, mei uitzon- deringe bijv. der gasfabriek, vrij-af, doch de scholen hadden dit jaar alsnog haar gewone klasuren. Hel was overdag dus stil in het roode Zaandam. Wel werd o. a. in Ons Hu-s op de Gedempte Gracht een socialistische ver gadering gehouden en werd er door de Soc. Fietsclub „Het roode licht" uit Amsterdam met roode vlaggetjes op het stuur der rijwielen tochten gehouden door Zaandam, vooral door dc slakerswijken. Des avonds, zoo vernemen wij, zou er een groote optocht, waaraan eenige duizenden zullen deelnemen, worden gehou den. Een krasse baas. Men schrijft aan het Hbld. uit Bameveld als een bijzonderheid rdat de heer A. Bakker te Zandbrink deze week voor de 70ste maal een jachtakte heeft ontvangen. Van zijn 18e jaar af heeft deze B7-jarige grijsaard triken jare het jachtver maak beoefend, terwijl hij vóór het bereiken ran den 18-jarigen leeftijd reeds zijn vader in het jachtveld vergezelde. De heer Bakker is vermoedelijk de oudste jager in ons land. Een trouwe dienstbode. Na^- aanleiding van hel 25-jarig jubileum van de Groningsche dienstbode Wilhelmina Brnx- hoofden, heeft, volgens de N. Gr. Crt.. de Ver eeniging van Dienstboden besloten de jubi- laresse een fraai getuigschrift aan te bicden met een Gouden Willem, een en ander uil te reiken in de eerstvolgende algemeene verga dering. Het besluit is genomen in de hoop dat meerdere dienstboden een voorbeeld mogen nemen aan de trouwe plichtsbetrachting, wel ke Wilhelmina Braxhoofden tegenover mevr. Reijenga en familie een kwarteeuw heeft go» ioo&d. Niet s I r a f b a a r. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de vroegere bestuurders van de N. V. Stcenwijker Siroopfabriek, die werden beklaagd van liet zenden aan den in specteur dor directe belastingen van uittrek sels uit balansen, die niet overeenkomstig de waarheid waren, ontslagen van rechtsvervol ging. De eisch luidde tegen ieder 6 maanden wegens overtreding van art. 225 W. v. S. De rechtbank te Heerenveen had hen vrij gesproken. Tooneelconlract. Voor de 4e Ka mer der Ainsterdamsche Rechtbank is in hoo ger beroep behandeld de zaak van de Tooneel- verecniging, directeur de heer H. Heijermans, tegen den toonerispeler Coen Hissink, betref fende arbeidsovereenkomst. Bij vonnis van den kantonrechter van 2 December j.l. was aan de Tooneelvereeniging, die van gedaag de ƒ750 had geëischt, n 1. ƒ600 wegens con tractbreuk en ƒ150 verstrekt voorschot, haar eisch ontzegd en aan den heer Hissink we gens onrechtmatig ontslag in reconventie zijn eisch ingewilligd, luidende tot betaling van zijn iaarlijksch salaris ad ƒ900, onder aftrek van de ƒ150 genoten voorschot. De quaestie was ontstaan doordien de heer Hissink op 29 Aug. 1913 (hij woonde toen te Blaricum) 's morgens 11 uur niet ter repe titie verschenen was. Telegrafisch werd hij ontboden om op de avondrepetitie te komen en bij dalzelfde telegram werd hem zijn ont slag medegedeeld Dit triegram kwam echter dien dag niet in zijn bezit. De kantonrechter nam het verzuim niet als onwil aan, dus ook niet in den zin der we! als dringende reden tot ontslag. Voor de Tooneelvereeniging trad als verde diger op mr. M. Mendels, voor den heer His sink mr. Jules N. Keizer Een schuld vordering. In 1911 had zekere mr. S.. te 's Gravenhage, een be drag van 500 geleend aan een koopman te Zutphen. Deze betaalde dit niet terug, waar op mr. S. hem voor de rechtbank te Zutphen daagde. Daar beweerde de koopman, nimmer geld ter leen ontvangen te hebben, waarop elscher beweerde een door gedaagde getee- kend kuitanlie te hebben. Hij w" 'e deze evenwel niet overleggen, maar hij droeg den gedaagde een éed op. kennelijk met de be doeling, om, mocht deze eed worden afge legd- gedaagde wegens meineed te vervol gen. De rechtbank achtte dien eed n' t vol doende en ontzegde de vordering, waarop eischer in hooger beroep kwam. Vcor het Hof legde hii inderdaad de quitantie over. waar op het Hof de vordering beLouuens een alsnog door eischer af te leggen aanvullende eed toewees, daarbij echter oordeclende. dat de gerechtskosten, in eersten aanleg ge maakt, door den eischer noodeloos zijn ge maakt, zoodat deze ten zijnen laste werden gelaten. Een slechte moeder. Voor de rechtbank te Heerenveen stond terecht een vrouw uit Appelscha, omdat zij haar minder jarig kind had aangezet, spek uit een winkel weg te nemen. Tweemaal was dit gelukt, de derde maal werd het kind op hecterdaad be trapt. Hel O. M. eischte tegen de moeder twoe maanden gevangenisstraf. Een oude bekende der justitie Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen David Vet, een bij de Justitie welbekende, die zich aan heling had schuldig gemaakt met betrekking tot den diefstal: door een venter in deurvoeren ge pleegd on 15 Jan. j 1 in de woning van een caféhouder aan den Heiligenweg te Amster dam. Die venter stal, terwijl hij in een kamer zijn werk deed, een gesloten ijzeren kistje en ontmoette later in een café Vet, wien hij het geval mededeelde. Zij gingen op stap, den Am- steldijk langs, over het ijs; daar, bij de Wiegel- straat, brak Vet het kistje open; men vond daarin twee spaarbankboekjes ad ƒ2000, di verse andere papieren en ongeveer ƒ325 aan geld. Van die vondst genoot Vet 135. Het Gerechtshof veroordeelde onder beves tiging van hel vonnis der rechtbank van 3 Maart j.L bekl. tot 2 jaar gevangenisstraf. Een oplichter. Het Openbaar Mi nisterie bij dc Rechtbank te VGravenhagc, eischte H jaar gevangenisstraf tegen den 34-jarigen kellner H. A. de L., wonende te Amsterdam, wegens oplichting, ten nadeele van de Ilaagschc Kofferfabriek. Bekl. had aan een woning aan het Plein te den Haag een paar door hem bestelde koffers doen be zorgen, nam ze daar aan dc deur in ont vangst, vroeg echter één dier koffers alsnog te ruilen en verdween, terwijl de bezorger met dien eenen koffer daarvoor naar den win kei terug was gegaan, met de andere koffers ter waarde van f 44, welke hij vervolgens ten eigen bate voor f 15 verkocht. Door ver schillende rechtbanken werd hij reeds vroe ger veroordeeld en hij bracht wegens land- looperij reeds eenigen tijd in een Rijkswerk inrichting door. Een trouwe knecht. Men meldt ons: Te Leimuiden heeft de tuinman B. N. zich in de sloot achter zijn huis verdronken, uit ver driet over het vertrek van zijn.baas, dien hij van zijn 7 jaar af had gediend. Door den trein gedood. Te Eist (Betuwe) is de bejaarde seinhuis wach ter J. II., terwijl hij wissels c'ond te smeren, door een trein der H. IJ. S M. van de Vork komende, aangereden en onmiddellijk ge dood. School- en Kerknieuws. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is, voor het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 December 1911, benoemd tot conservator bij dc mineralogische en geologi sche verzamelingen aan de Technische Hooge- school te Delft. P. Kruizinga, thans assistent, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als assistent voor dc palaeontologie aan die Hoogeschool. en is, voor het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Augustus 1911, als zoodanig be noemd L. I.eger. mijningenieur te Amsterdam. Kerkelijkeverkiezing. De uitslag wan de verkiezing van 25 gemachtigden van het kiescollege der Ned. Hervormde kerk te Leiden is geweest dat de gemeenschappelijk altreden- den van de confessioneele en ethische ortho doxen met ruim 1900 stemmen werden herko zen, terwijl drie confessioneelen met ruim 050 stemmen werden gekozen. De ethische candida- ten verkregen 370 stemmen, de vrijzinnigen 300, tegen 300 ten vorigen jare. De orthodoxe can- didaten hadden 100 stemmen minder dan verle den iaar. Kunst en Wetenschap. Arnhem sche OrkestvereenU- grng. In een onder -voorzitterschap van bur gemeester baron van Heemstra gehouden ver gadering van het bestuur der Arnhemsche Orkest-Yereeniging en het comité van steun, is mededeeling gedaan van den stand van za ken na de pogingen door hel bestuur aange wend om van de leden, die nog nalatig wa ren gebleven, bericht te ontvangen over hun al of niet lid blijven, na 1 Januari 1915, wan neer de verhoogde contributie ingaat. Ter vergadering werd medegedeeld, dat dank zij de toezeggingen van het grootste deel der leden om lid te blijven, verschillende vrij willige contributie-verhoogingen cn den krach- tigen steuq uit Nijmegen geworden, de toe stand van dien aard is, dat zoo goed als zeker de exploitatierekening voor 1915 sluitend ge maakt kan worden, terwijl door gillen liet tekort over 1914 lot een minimum is geredu ceerd. Besloten werd dan ook dat aan de leden geen voorstel tot ontbinding der Vereeniging zal worden gedaan, terwijl het comité van steun thans ingevolge vroeger gedane belofte, pogingen in het werk zal stellen het tekort, dat op het einde van 1914 in totaal ongeveer ƒ15 000 zal bedragen, te dekken. De heer C. M. A. van Brceinen heeft ont slag genomen als directeur der mannenzang- vereeniging „Fidelio" te Zwolle. Waling D y k s t r a. Naar de Leeuw. Crt. verneemt, heeft de heer Pier Pander, beeldhouwer te Rome, zich bereid verklaard een bronzen plaat met de beeltenis van Wa ling Dijkstra te leveren, die in hel te Leeu warden te plaatsen ecregesteente zal worden aangebracht. Het maken van een schetsteekening van Jen steen met omgeving, een nadere uitwerking van het plan, zooals dit door den heer Vos was aangegeven, is aan een architect te Leeu warden opgedragen. Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). „Ik ben zoo gezond als een vischje" of „als een vischre in het water", hoort men vaak iemand zeggen, die te kennen wil geven, dat hij zich erg lekker gevoelt. Maar dan drukt hij zich al heel verkeerd uit, volgens de geleerde onder zoekers onzer dagen, want dezen beweren, dat een visch volstrekt niet het toonbeeld van ge zondheid mag heeten. Hoe meer men het leven der vsschen bestudeert, hoe meer men tot de overtuiging komt, dat de waterbewoners in hevige mate aan ziekte en lijden onderhevig lijix- Het zijn vooral wsr« opidcttxicön <1c gezondheid en het leven van vele visschen voortdurend bedreigen en waaraan jaarlijks dui zenden waterbewoners ten offer vallen. In een opstel in de „Rivisla Nautica" wordt door voorbeelden aangetoond, dat in meren, rivieren en moerassen zulke epidemieën onder de visschen zich met een bepaald angstige snel heid verspreiden en dikwijls een vischsoort in zulk een water volkomen uitsterft. Bij forellen en zalmen treft men een z'ekte aan, waarbij het lichaam van den visch geheel bedekt is met puisten, die opengaan en zoo doende het water besmetten. Onder de kar pers treft men veel pokken aan, de snoeken van het Luganomeer worden geregeld door een eigenaardige ziekte getroffen, een soort diphte- rie, waarbij de bacil zich in het slijmvlies nes telt cn abnormale zwellingen van het slijmvlies veoorzaakt. Na verloop van eenige dagen sterft de snoek aan verstikking en men ziet dan de gestorven visschen met krampachtig openge sperde bekken aan de oppervlakte van het water drijven. Men zou de li'st van de ziekten der visschen tot in het oneind'ee kunnen voortzetten. Ziek ten der spieren, der zenuwen, vergiftigingen, ja zelfs ziekten met koortsverschünselen ziin reeds door nauwkeurige waarnemingen vastgesteld. Zoo bliikt het don dat de visschen, evenmin als de hooger ontwikkelde warmbloedige d'eren, aan ziekten en lijden ontkomen en dat de uit drukking „zoo gezond als een vischje in het water" bij eene nauwkeurige waarneming van de natuur en de werkelijkheid, bijna als bittere ironie klinkt. „Bittere ironie", is dat ook niet de daad van een riiken Amerikaan, die een rijk legaat naliet aan ziin hond? Is dat geen wreede spot met zooveel armen, die met dat geld geholpen had den kunnen worden, 't Is de „New York Ameri can, die mededeelt, dat het gerechtshof te Bos ton in de Vereenigde Staten onlangs de geld'g- heid erkend heeft van het testament van John Chancellar Crafts, die aan zijn hond een jaar- lijksche rente van 1250 dollar vermaakt had. plus een som van 750 dollar voor zijn onderhoud. Deze gelukkige hond, luisterend naar den naam „Pete", had naar verschillende getuigen verzekeren de gewoonte te presideeren aan een tafel met lekkernijen, welke elk jaar op den geboortedag van den viervoeter werd aange richt en waaraan de kinderen uit den omtrek werden u'tgenoodigd. De bloedverwanten van den hondenminnenden testateur hadden de gel digheid van het testament betwist, doch het ge rechtshof besliste in het voordeel van den ge lukkigen erfgenaam. Een andere Amerikaansche rijkaard toonde zich sympathieker, maar gaf blijk het hart eener moeder niet te kunnen peilen wie is trouwens daartoe in staat? Te Washingthon bestaat, evenals dit in ver scheidene steden van Europa eveneens het ge val is, een inrichting voor zuigelingen en kleine kinderen, die daar gebracht worden door moe ders, die voor haar levensonderhoud uit werken moeten gaan. De directie van de babieshortte was op het oorspronkelijke echt-Amerikaansche denkbeeld gekomen, om eenige kinderen in hunne wiegjes echer de ramen der inrichting Ien toon te stellen, met de bedoeling, daardoor medelijdende burgers op te wekken, de inrich ting financieel te steunen. Men verdrong zich voor het uitstalraam en vooral een kleine, aardiore iongen van 4 jaar, Frank genaamd, trok vooral de algemeene aan dacht. Een der toeschouwers, een heer uit Richmond, in den Staat Virginia, stapte de in richting binnen en verklaarde de directrice een half miliiocn dollar te willen geven voor de in richting, wanneer hij dien kleinen iongen mocht adopteeren„Hij gelijkt op het portret van een mijner voorouders", voegde hij hieraan toe, „en ik wil den kleine als mijn zoon aannemen t" De directie moest echter dit aanbod weigeren, daar zij niet over de kinderen te beschikken had. Zij bet de moeder van den kleinen Frank roepen, maar ofschoon de arme vrouw een aan zienlijke som werd aangeboden, weigerde zij haar kind af te staan. Hij is mijn alles zeide zij en ik wil hem niet missen voor al het geld in de wereld. Die koop ging dus niet aan. Wij lazen van een ander geval, waarbij de beide partijen het ook niet eens konden worden, maar toch ten slotte, door een schrandere berechting van den te hulp geroepen veldwachter, beiden voldaan werden. *t Geval was aldus In een Nassausch dorpje reed een wielrijder over een vette gansbinnen een paar minuten gaf het dier den geest, zoo lezen wij in „De Kampioen." In het volgend bedrijf trad een boerin op, die zich als eigenares van het doode dier legimiteerde en 8 mark schadevergoeding eischte. De wielrijder wilde 5 mark geven en de gans medenemen zij bleef er op staan, dat haar gans alleen tegen betaling van 8 mark het eigendom des wielrijders kon worden. De wiel rijder drong aan op matiging van den eisch en verzocht haar genoegen te nemen met 5 mark hij zou dan afzien van aanspraken op de gans. Vergeefs I Toen riepen beiden de tusschenkomst van den veldwachter in. Deze zeide gewichtig „Geef mij uw 5 mark. en gij (tot de boerin) geef mij de ganshier hebt ge 8 mark, weest beiden nu tevreden." Zoo goedkoop is de veldwachter zeker nimmer weer aan een gans gekomen. De boerin had intusschen haar 8 markt Voor den veldwachter een buitenkansje 1 Dat zal moeder de vrouw geleken hebben, want een lekkere ganzenbout zal zij wel niet vaak in den pot hebben. Dat is te dure pik voor den klei nen man. Vooral het vleesch is duur. De klachten over dure levensmiddelen zijn aan de orde van den dag en steeds worden ver gelijkingen gemaakt tusschen de prijzen van thans en die in den goeden ouden tiid, welke steeds in 't voordeel van „Anno dazumal" uit vallen. Het is den ook een troost te vernemen, dat men vronger soms een klein vermogen be taalde voor dingen, die thans haast niets kostan. Zoo betaalde men in de veertiende eeuw te Pa rijs voor een sinaasanoel 5 francs, wat overeen komt met een waarde van 25 francs thans. In den tijd van Lodewiik den Veertiende moest men voor 0.75 liter dooerwten, die toen veel door de rijken der aarde gegeten werden en zeer in de mode waren, niet minder dan 50 daalders (ongeveer 120 thans) betalen. Rust was in de M'ddeleeuwen en ook nog later een echt luxe-artikel, men betaalde ongeveer 1.20 per K.G. In de 18de eeuw wissride de prijs voor thee van 10 tot 20 gulden per K.G.te Londen betaalde men voor de beste kwaliteit wel 30 gulden. On het e;nd der 17de eeuw kostte een KG chocolade 11 15 gulden. Koffie was ech ter vee! goedkooDer, men betaalde daarvoor on geveer drie gulden per K.G., zoodat deze drank ook onder het bereik van meer bescheiden beur zen viel. De smaken der menschen 't is bekend verschillen de een houdt meer van een ganzen- bout, de andu* van een kikkerhammetje. Dit laotste vermocht ook het gehemelte te streelen van den boekhouder in het volgende bericht Een boekhouder uit het Duitsche dort) Huthum ve^oorioofde zich, zoo vertelt de „Tel." toen hij met een trein uit Nederland te Emmerik arri veerde, met de douane-ambtenaren aldaar een loopje te nemen. Op de vraag of hii iets aan te geven had, antwoordde hij„ja, hammen Bij de visitatie vond men echter niets „zoll- pflichiigs." De gestrenge heeren kommiezen, die deze handelwijze als een bespotting be schouwden, waren daarover zeer gebelgd en dienden een aank'acht in, waarop de vrooliike smokkelaar tot 20 Mark boete werd veroordeeld. Do man teekende echter hooger beroep aan, hetwelk door de strafkamer te Kleef werd be handeld. Hier verklaarde de beschuldigde, een echte fijnproever, wel degelijk hammen bij z:ch gehad te hebben en nog wel zeer lekkere, n.l. hamme tjes van kikvorschen! De man werd vrijgesproken. Daar zijn ook menschen, die levende kikkers verorberen als een lekkernij. Dit wordt meer malen vertoond door menschen, die er een struisvogelmaag op na schijnen te houden. Reeds jaren geleden zag men op de kermissen den z.g. „degensl;kker." De degenslikker is echter reeds lang in de schaduw gesteld door den mar. met de struisvogelmaag, die alles wat maar denkbaar is, naar binnen werkt en weer naar buiten brengt. Zoo trad een ti'd lang in verschillende groote circussen een man op, die een plas water inslokte en dan een aantal leven de kikkers. De geheele natte en glibberige massa kwam daarna weer voor den dag en de k'kkers bleken springlevend te zijn. Anderen brachten het ook tot het inslikken van goud- vischjes, watertorren, enz., zoodat hun maag een aquarium werd. De roem en de ruime verdiensten van deze menschen heeft natuurlijk anderen aangespoord, het ook eens te probeeren met de geheime kunst van het kikkers insk'kken. Een van hen heeft zich te Munchen door een Röntgen-dokter laten onderzoeken. Het onder zoek wees uit, dat hier geen sprake was van een tweede maag naast de eigenliike zooals bij de herkauwers voorkomt, maar dat de werking be rust op een aangeboren eigenschap van de maag o'ie misschien wel erfelijk is. Als kind reeds had deze jonge man de e:genschap, te kunnen herkauwen naar believen. Zijn vader had de zelfde eigenschap, zoodat hij vertrouwt, dat het erfelijk is. Tegen den tijd echter, dat deze kan beginnen te „werken", is de attract'e er al lang af. KEUVELAAR. Boekbeoordeeling. De Jongere Generatie door E. D'Oliveira, een bundel „gespreken" met verte genwoordigers von de nieuwere richting in onze litteratuur, wier portretten het boeksken ver sieren, dat deel uitmaakt van de Nederlandsche Bibliotheek, onder leiding van L. Simons, uit gave von de Maatsch. voor goede en goedkoope lectuur. Inderdaad, er valt uit deze gesprekken veel te lccren. Pro en Contra Paedologie door Prof. Dr. M. Schuyten, naar aanleiding van diens lezing in Nov. 1912 te 's-Gravenhage gehouden, uitg. Uitgevers-Maatsch. Ontwikkeling aldaar. Een belangrijke gedachtenwisseling. Verbetering van den Volkszang rapport over de enquête, ingesteld door eenige commissies tot voorbereiding eener algemeene actie voor verbetering ven onzen volkszang, door A. Dyserinck e. a., uitg. als voren. Het onder werp is zeker belangrijk genoeg om aan dit rap port aandacht te wijden. Eenige geneeskundige wenken omtrent het wielrijden door dr. Plantengo, uitg. Hollandia Drukkerij te Baorn. Wenken, die behartiging verdienen! E r a s m u s door dr. J. van Leeuwen, uitg. als voren (SerieOnze groote mannen). De laatste woorden van dit geschrift luiden „Eras mus staat voor ons als een man, groot niet al leen in zijn eigen lijd, maar ook door zijn in vloed op de volgende eeuwen", reden genoeg om althans in hoofdtrekken zijn leven en arbeid te kennen! Afschaffing der laatste heeren diensten op Java door F. Fokkens, uitg. als voren. Een soort tendenz geschrift, immers de schrijver hoopt door deze bladzijden te bereiken, dat de hoofdgeldkwestie weldra tot een goede oplossing worde gebracht. Het geloof in Gods voorzienig heid door dr. G. Heering, uitg. als voren. De schrijver, gedachtig een woord van Hugen- holtz „er heeischt ten opzichte van het voor- zienigheidsgeloof allerlei onzekerheid en veler lei misverstand", wil in dit boeksken een poging wagen om een en ander uit den weg te ruimen. De lezer oordeele in hoeverre hem dit gelukt is. Plaatselijke keuze, uitg. als voren, serie Pro en Contra. Vóór pleit Joh. Land en tegen dr. Nuyens. Het onderwerp is zeker octu- eel, en bij al wat er over geschreven is, zal menigeen ook van dit „voor en tegen" kennis willen nemen. Omhoog, onafhankelijk godsdienstig tijd schrift, red. dr. Gerlings, W. v. Senden en J. Thomson. De April-afl. bevat „Ecce Homo" „Vergankelijkheid", „De richting kwestie en haar oplossing", „sMenschen ellende en ver lossing". Voorts een stuk over K. Eeden's „Paul's Ontwaken" en de gewone rubrieken. Men weet, dat dit tijdschrift niet ééne richting propageert, maar bedoelt de vroomheid te la ten spreken, zooals d:e zich in verschillende richtingen uit. Uitgever is P. Dz. Veen te Amers foort. TIJDSCHRIFTEN. Voor 't Jonge Volkje, de Kinder wereld en Voor de Kinderkamer, red. S. Abramsz, uitg. P. van Belkum Az., te Zut- fen. Als altijd keur van lectuur, passend aan den leeftijd, voor welken 4 geschrevene bestemd is, en aardige platen, b.v. „met hun negenen" (Fok's levensgeschiedenis)als bijvoegsel of premie „Vrienden en Kennissen" door G. J» Visscher. De Natuur, populair, gelik maandblad, red. dr. Z. Bouman, uitg. J. G. Broese te Utrecht. De laatstverschenen afl. bevat stukken over Insectenspinsels, 't Reinigen van zilver, de Nitra-lamp, de vogelwereld (in 't duingebied van Schouwen^, Vervoerbare stations voor draad- looze telegraf'e. Berekening van den wateraf voer in rivierenvoorts de gewone rubrieken. Ook deze afl. geeft weder veel belangrijks. Nieuw Vrouwenleven, red. uitg. Daisy Junius te Heelsum. De April-afl. bevat art. over Verweekelijking, door Mimosa, zeer actueel en zeer lezenswaard. Vrouwenarbeid in het moderne bedrijfsleven (met illustraties). Voorts een schets „Een minnebrief" en de ge wone rubrieken. Morks Magazijn, red. C. van Son, uitg. C. Morks te Dordrecht. De April-afl. bevat o.a. art. over Qiunten Massys' Graflegging van Chnstus, met plaat. Het Geuldal, geill.. Jonge Etsers, met portret en reproduct;es. De a.s. Ten toonstelling te Semarang, De Russen in Ame rika, voorts de gewone rubrieken. Een onder houdend tijdschrift. De Wachter, red. D. Drijver, uitg. J. Clausen te Amsterdam. Het April nr. bevat een ernstig woord bij de toetreding tot de gemeente een stuk over den Luth. gezangbundel, enz. Het Groene en Witte K r*u i s, red. uitg. ds. Fleischer te. Winterswijk. Het tijdschrift bestaat nu 10 jaar en de redactie mag met groote voldoening op haer arbe d ten bate der liidende menschheid terugzien. De April-afl. bevat o.a. portret van Gez. De Mooy en afbeelding van Bosch en Heide". Den Gulden Winckel, red. G. van Eckeren, uitg. Holland'a Drukkerij Baarn. Ook in t April nr. weder bespreking van verschil lende boeken, hier en daar met illustratie ver sierd. De Hollandsche Lelie, red. Jkvr. Savornin Lohman, uitg. L. Veen, Amsterdam. De April nrs. bevatten o. a. art. over Gewichtig moment in de opvoeding, Ecce Homo, Multatuli en Jhr. de Koek, voorts vortzetting van De Zijp Looyenga's, roman door de redactrice, en de noodige Gedachtenwisselingen en Correspon dentie. Holland Express, red. B. Canter en P. Koomen, uitg. C. Geleyns, Rotterdam. De April nrs. leiden ons langs de Vecht en geven ons daar mooie k:ekjes van, maar verplaatsen ons ook naar N.-Z. Wales en laten ons daar den „eenzamen berg" zien of brengen ons, weer wat dichter in de buurt, naar 't Land van Waal wijk enz enz. A v i auitg .als voren, geeft in woord en beeld allerlei merkwaardigs op 't gebied van de luchtvaart, portretten van nog levende en reeds gesneuvelde vliegeniers. Verblijdend is het, dat de vl:egmachine, gelijk ons in een artikeltje verhaald wordt, niet alleen tot verdelging zal dienen, maar ook reeds in dienst van het Roodo Kruis gesteld is. NAGEKOMEN BOEKEN. De Hollandia Drukkerij te Baarn zond ons nog een tweetal boeken toe, n.l. Grondoor zaken der ziekten en de ware genees middelen door Dr. G. Riedlin. De Duitsche pers heeft d't boek om strijd geroemd en aanbevo len. Wat mij betreft, ik meen dat het niet op den weg van den leek ligt zich in deze een oor deel aan te matigen, al erken ik aanstonds, dat, bij 't doorbladeren van 't werk, het mij toe schijnt met geen boek te doen te hebben, zooals er op d't gebied reeds velen verschenen. Er Is ongetwijfeld voor den leek uit te leeren. Van denzelfden schrijver, geneesheer te Frei burg Mannenleed, oorzaken en genezing. Over den inhoud zal ik hier niet uitweiden, wel wil ik zeggen dat in dit boek voor jongeren en ouderen waarschuwingen en vermaningen voor komen, die bij velen verdienen niet in den wind geslagen te worden. Er wordt vaak uit onwe tendheid gezondigd op elk gebied. Het zijn kiesche zaken, die hier besproken worden, alleen den reinen in alles rein. De lezing kan hier en daar onheil voorkomen en geluk aanbrengen. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6