BINNENLAND. Allerlei. KOLONIËN. Griekenland. £)e Üniversul bevat een interview van den ijrickschen minister-president Venizclos. óver het Grieksch-Rumeensche huwelijksplan ipeide de Grieksche staatsman, dat dit huwe lijk een vurige wensch is van het Grieksche volk, dat hiermee bewijst, -dat het de handen van vriendschap met het Rumeensche volk 'nog nauwer wil toehalen. Meer kon hij in «leze zaak niet zeggen, want zij wordt recht streeks tusschen de beide monarchen behan deld. r Sofia, 4 Mei. Berichten van de Grieksch- Bulgaarsche grens melden, dat dé Grieken te lefonische verbindingen tusschen hunne pos tten aanleggen en lijsten opmaken over den Veestapel. In ieder dorp zijn perso- te aangesteld, die tegen eene bezoldiging van francs per maand toezicht houden op de ©uigaren en hen dwingen zich van de Griek- ëche taal te bedienen. De lereenlgde Staten en Mexico. Mexico, 4 Mei. Een telegram uit Man- janillo bericht, dat de Mexicaansche stoom boot Luella i9 gezonken door het springen Van eene mijn in de haven. Deze mijn was eigenlijk bestemd voor den kruiser Raleigh van de Vereenigde Staten. Het aantal slacht offers wordt niet opgegeven. Washington, 4 Mei. In antwoord op de uitnoodiging van de Zuid-Amerikaansche republieken, heeft Huerta twee gemachtigden genoemd om hem te vertegenwoordigen op <le bemiddelingsconferentie. Washington, 4 Mei. Over 't algemeen jyordt aangenomen, dat de bemiddelaars be sloten hebben voor het tegenwoordige hunne Werkzaamheid te beperken tot de regeling van £et vlagincidenl te Tampico. De vertegenwoordigers van de bemidde lende Zuid-Amerikaans die republieken heb ben de regeering van de Unie, Huerta en Car- •ranza uitgenoodigd, vertegenwoordigers te Venden om met hen op eene vredesconferen tie te onderhandelen. De regeering te Was hington heeft reeds een toestemmend ant- Jwoord gegeven; zij spreekt echter het be richt tegen, dat de onderteekening van den wapenstilstand reeds is geschied. Ook uit 'Mexico wordt bericht, dat een formeele wa penstilstand niet gesloten is. Er is alleen bvereen gekomen, dat aanvallen achterwege tallen blijven zoolang de onderhandelingen uren. Uit Mexico wordt aan de Frankf. Ztg. be- Hcht, dat «r weinig kans op succes schijnt 'te beslaan, voor de bemlddellngsactie Tan 'de Zuid-Amerlkaansche staten. Andere be lichten uil Mexico melden overeenstemmend, 'jflat bet bedanken van Huearta ieder uur mo gelijk h. Hij is eene physieke instorting nabij. pok heeft de krachtige oppositie in zijne paaste omgeving rijn val voorbereid. Het ont- tg Tan den minister van bultenlandscbe ra- Bojae ie een teeken van deze stemming, aigemeene polotieke toestand in de stad xlco is een chaos. Braz1ll& RiodeJaneiro, 4 Mei. Het congres is Sheden bijeengekomen. De boodsrbap van den president beveelt eene politiek van bezuini gingen en rechtvaardigheid aan en de al- «chafiing van den staat van beleg. I Do hartelijkheid, die beerscht in de Interna tionale betrekkingen maakte bet aan Argen tinië, Brazilië en Chili mogelijk hunne goede diensten aan de Vereenigde Staten en Mexico gan te bieden. Het succes van de bemidde ling is moelelljk maar niet onmogelijk. De boodschap wijst op bet belang van de bezoeken van ex-president Boosevelt en van Iprlns Heinrich van Pruisen; hij constateert, flat bet leger niet beantwoordt aan de moderne (behoeften- Het is noodig de wijze van recru- Jeering te veranderen en reserves op te rlch- De toestand van de schatkist is moeielijk maar niet onherstelbaar. De buitenlandsche idtiuld bedroeg ln December j.L 103.776.780 'jx st. en de blnnenlandsche schuld 726.746 contos. De ontvangsten bedroegen ln 1913 135.750 contos goud en 407.671 contos papier. De herziening van de tarieven der invoer rechten is thans in voorbereiding. Hamburg, 4 Mei. De të Keulen door 8e Norddeutsdie Lioyd en de Hapag voortge- te onderhandelingen hebben ^eleid tot over eenstemming over de instelling - pner bednjfs- gemeenschap voor de Noord-Amerikaansche en Oost-Aziatische aangelegenheden van beide 'maatschappijen Madrid, 5 Mei Ten gevolge van eene ft akin g van machinisten van de handelsma- jrine liggen 120 schepen stil in Bilbao, 15 in Gijon, 2 in Seville en 2 ln Huelva. De dok- werkersbond beloofde op 6 Mei de staking af te kondigen, -wanneer dan het geschil niet fc bijgelegd. Philadelphia, 4 Mei Aan de beurs is het faillissement van Cramp Mitchell Co., bankiers en effectenmakelaars, bekend ge maakt. De passiva bedragen 3.600.000, de acti va 8.100.000 dollars. De firma had in den laatst en tijd zware verliezen geleden op aan gegane verbintenissen. Uit Florence wordt gemeldt, dat Perug- jfia, de Italiaan, die berucht geworden is door den diefstal van de Gioconda, aldaar den 4en foni terecht zal staan. Vrijdagnamiddag vijf uur werden te Ge nua twee boden der Banco Credilo Italiano. die een 6om van 150.000 Lire van een der filialen naar het hoofdgebouw oveihrachten, door twee onbekenden aangevallen, die de beambten van dit bedrag beroofden. Een der boden greep zijn revolver en schoot op een der aanvallers zonder hem evenwel te treffen De andere aanvaller, die vluchtte, kon worden Ingehaald en gearresteerd. Ten gevolge van brandstichting is het 'dorp Buchholz, bij Rostock, met de kerk en tele gebouwen in asch gelegd. Ter gelegenheid van het Meifeest was de volkswijk van de Nationalestraat en de JOoosterstraat te Antwerpen Vrijdagavond be- vlagd en geillumineerd, terwijl de jongelui in de straten dansten. Plotseling werd de fees tende bevolking opgeschrikt door een hevige o brand, die bij de Lepelstraat in een der hul len woedde. Er viel aan geen blusschen te denken en toen de brandweer hel uitgebran de huis binnenging, vond zij er de geheel ver koolde lijken van de 70-jarige weduwe Pauwels en haar 51-jarigeu zoon Denis. Een wolkbreuk heeft groote verwoestin gen aangebracht te Avesnes-les-Aubert, bij Knmcrijk. Verscheidene huizen zijn ingestort, talrijke zwaar beschadigd. Een weverij, waar 200 arbeiders werkten, moet wegens de be komen schade weken lang stil liggen. Overal zijn de kelders overstroomd. De schade be draagt 700 000 francs. De burgemeester heeft ene inschrijving geopend. Oost-Tndië. De zaak Oillon-Corneck. Aan het slot van het schriftelijk ant woord door den Minister van Buitenlandsche zaken gegeven op de vragen door het lid der Tweede Kamer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman gedaan betreffende de strafzaak van den Franschman baron Dlllon-Corneck, werd medegedeeld dat dc veroordeelde gratie had gevraagd van het tegen hem door den Baad van Justitie te Medan gewezen vonnis. Wij vernemen thans dat de gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indic het gratie verzoek "heeft van de hand gewezen. De pest op Java. Aan een aan het Hbld. ter inzage ver leend particulier schrijven van zeer bevoegd de zijde uit Malang ontleenen wij aan het Hhld. het volgende: J^EJn nu wilt u zeker wel een en ander ove de pest hoor i; te Malang zijn nu 14 pestt'cctoren, 't is een vreeselijke ziekte, die zeer snel verloopt. Soms zijn de menschen maar één dag ziek en sterven den daarop- volgenden dag. Het is zeer moeilijk, ja soms onmogelijk de diagnose te maken. Ook ko men nu gevallen van longenpe^t voor; dit is een ziekte, die een ontzettend percentage slachtoffers maakt; binnen 2 of 3 dagen ster-- ven soms heele families uit. Het is heel moeilijk de noodige maatregelen goed door gevoerd te krijgen. De bevolking werkt niet overal mee, en op sommige plaatsen werkt zij tegen, zoodat men niet bijtijds achter de zicktegevallen komt, en in de war wordt gtforaclil. Dit maakt de bestrijding heel moeilijk. Velen begraven stil hun dooden, zoodat men daar niets van merkt. In een kampong was longenpest uitgebroken, en in Mn paar dagen was de heele familie( be-' halve een man, gestorven. Deze man ging nu naar Malang (stad) en bracht daar de longenpest; zoo kwam men er achter; en toen men in de bewuste kampong ging zoeken vond men daar alleen van één dag, vier aan pest overledenen, en eene -\rouw, die ook pest had, maar nog leefde. Dit alles had de bevolking geheim gehouden. U ziet dus hoe ontzettend moeilijk het is de noodige maat^ regelen door te voeren. En heeft men de menschen die geïsoleerd moeten worden een maal te pakken, dan is men nog niet zeker van de bewaking; deze is overgelaten aan dessa-politie, die zeer veel te wenschen over laat. Er zijn bijv. menschen, die voor geld 'voor een ander in de barak gaan zitten. Men kan al deze dingen onmogelijk controlee ren. Aan de patiënten zelf kan niet veel wor den gedaan. Het werk moet zich nog bepalen tot het opsporen en isoleeren van de pest lijders en hun omgeving. Voor het behande len is geen tijd. Hiertoe ontbreekt het noo- ddge aantal doctoren. En al was het er, dan zou he* nog heel moeilijk zijn. Het sterf tecijfer is zeer groot en vooral waar longen- pest heerscht, sterven veel menschen. West-Indtë. De Fransche gedeporteerden. Naar aanleiding van het artikel in den Matin, waarin werd beweerd, dat de Fran sche veroordeelden in Fransch Guyana ont snappen en over de grens van Hollandsch Guyana (binnenkomen, om aldaar als werk krachten te worden gebezigd schrijft De West: „Het spréékt van zelf, dat de voorstelling hierboven gegeven, onjuist is, ook ten aan zien van de woorden die de Matin den gou verneur in den mond legt. Aan De Surina mer, die zich voor inlichtingen ter gouveT nementshuize vervoegde, werd dan ook me degedeeld, dat de correspondent het onder houd onjuist had weergegeven. "Voor zoover ons bekend, worden alle déportés die in de kolonie worden opgepakt, teruggestuurd naar Fransch Guyana. Heeft een déporté, alvorens door de politie te worden opge merkt, een ''emplooi gevonden, dan wordt, meenen wij, gewoonlijk gewacht tot zich een of ander feit Voordoet." Uit de Pers. Compromis* Onder «Kt opschrift driestart De Stan daard: Na de opening der Kamers en het bekend worden van den inhoud der Troonrede scheen 't ons aanstonds toe, dat het moest uitloopen op een Compromis. Artikel 80, va Ban quel, mits dan tegelij kertijd ook artikel 192. Het eerste niet zonder het tweede. Noch ook de twee afzonderlijk. Er moest een do ut des komen. In accoord moest de politieke wijsheid worden gevonden. Het moest uit loopen op een Compromis. Hel Kabinet wilde hier niet aan Op zelfs ietwat hoogen toon werd geheel het denkbeeld van een Compromis ter zijde geworpen. Toch lag ook in deze verwerping van een toegestoken denkbeeld meer schijn dan we zen. In Juli heette het, dat Art. 80 met de Auto voor moest komen. Het verluidde in de Pers van Links, dat het voorstel om Art. 80 te herzien, zoo doodeenvoudig was, en zoo in een ommezien in elkaar was te zetten en de Minister sprak zelfs van enkele urendat het onmiddellijk na de Begrootingen er zijn kon, en althans in dit Zittingsjaar nog zou siin af te doen. Niet wachten op Art. 80, maar bij spoed bestelling afdoen. Maar sinds sloeg de tactiek om. En nu werd het, geen overhaasting, niet met spoed afdoen, eer langzaam-aan er op aansturen. Heel het Linksche land door een langgerekt: Festina Lente. Zelfs de Socia listen, die van ongeduld stampvoetten, gin gen dood-kalm op 't parlementaire bankje zitten, en speelden op zien komen. En bij die veranderde tactiek kwam toen de nieuwe opzet inzake Onderwijs. Ook op dit punt liet men de Troonrede los, en kwam voor den dag met een heel ander plan, met een geheel andere construc tie dan in de Troonrede bedoeld was. Het zou nu op Art. 192 gaan. Juist wat wij van meetaf als beding stel den. Zoo werd Art. 80 op de lange baon ge schoven, en Art. 192 kwam zelfs voorop. Het hulpspoor naar het Compromis werd met veel zorg gelegd. Dat Ccmpromis-Station, dat men eerst met zekere minachting voorbij wilde spo ren, werd nu voor schier feestelijke ont vangst van ilhiminatie-g lazen voorzien en reeds half in de vlaggen gestoken. Zoo zijn we gevorderd. Gevorderd van de zijde van het Kabinet. Gevorderd van Links. En gevorderd óók van Rechts. Reeds de vorige week drong de Rot terdammer op terugkeer naar het eerst van Links verworpen en afgewezen denkbeeld aan. En nu komt ook Van onze Tijd-er mee aandragen, er op aandringen zelfs. Zoo is er toch gong in de vaart, en als er geen ongeluk gebeurt bij Trcub's hals brekende toeren, komen we er nog. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 5 Mei be vat o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen A. A. Wedde- poflil als boekhouder met den rang van hoofd commies aan de Grootboeken der Nationale Schuld te Amsterdam; benoemd tot vertegenwoordiger van Neder land op de in Parijs te houden buitengewone vergadering der Federation Aéronautique In ternationale" jlir. I. L. van den Berch van Heemslede, secretaris der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart; benoemd tot rechter in de reohtbank te Groningen jlir. mr. D. R. de Marees van Swinderen, wethouder te Groningen, oud— kantonrechter plaatsvervanger aldaar. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins waren Zondagvoormiddag in de Zuiderkerk t-e 's Gravenhage, onder het gehoor van ds. Vermeer. H. M. de Koningin heeft eene gift van KK) geschonken aan de vereeniging „Hof- wij ck." H. M. de Koningin-Moeder bracht giste rennamiddag te hall rijf ure, vergezeld van eene hofdame, een bezoek aan het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gravenhage. H. M. werd er ontvangen en rondgeleid door den directeur van het Ziekenhuis dr. Roes- singh, en door de directrice, mej. Manden. Het bezoek duurde ruim een uur. II. M. bezocht in de eerste plaats de kin derzalen. Zij sprak er ieder der patientjes vriendelijk toe en gaf hun prentenboekjes of platen ten geschenke. Vervolgens bezocht zij hoofdzakelijk de nieuw bijgebouwde zalen en de Zander-zaal, waar Zij de patiënten zag werken volgens de Zander-methode. Aan elk der volwassen patiënten deelde H. M. bloemen uit. Behalve door den directeur en de direc trice werden aan de Vorstin ook inlichtingen gegeven of aanwijzingen gedaan door ver schillende geneesheeren in de zalen aanwezig De verjaardag van Prinses Juliana te Rome. Men meldt uit Rome aan de N. R. Ct., dato 30 April; Heden middag werd alhier ten huize van onzen gezant Z. E. mr. W. B. R. Van Welde- ren Baron Rengers een ontvangst gehouden ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Aanwezig waren zoo goed als alle te Rome woonachtige Neder landers, en bovendien verschillende landge- nootcn, die voor korten tijd in de hoofdstad van Italië vertoeven. In het geheel meer dan zestig personen. De samenkomst was bijzonder opgewekt en recht feestelijk, waartoe de astvrije en ongedwongen wijze, waarop door Z. E. en mevrouw ontvangen werd, het hare bijdroeg. Zooveel verschillende elementen, die anders in den vreemde ook vreemd tegenover el kander staan, waren nu door den band van nationaliteit verbonden, welke door het thuiszittende deel van ons volk misschien wel eens te gering wordt geacht. Nu werd dit bewustzijn, door den dag zelf reeds wak ker geroepen, nog versterkt door de toe spraak, die de gezant tot de verzamelde Ne derlanders richtte. Zijn geestdriftige rede werd besloten met een heildronk op Prin ses Juliana en op het Koninklijk Huis. De heer M. de Jongh, directeur der Romeinsche gas- en electriciteitsfabricken, dankte uit naam der aanwezigen, dames en heeren. Voor de heusche ontvangst hun bereid en bood, als voorzitter der Juliana-Yereeni- ping. aan Z. E. met eenige welgekozen be woordingen, krachtens de statuten dier met weldadig doel opgerichte instelling, het ecre- voorzitterschap aan. Het gezantschap is sedert het begin van dit jaar gevestigd in het paleis Torlonia, dat uit den tijd der Renaissance dateert en waar de ouderwetsche en smaakvol inge richte vertrekken zich voor een ontvangst als deze voortreffelijk leenen. Vertegenwoor digd waren behalve handel en nijverheid in hun verschillende vertakkingen, de Neder- landsche beeldende kunsten door Pier Pan der en de twee zich thans in Italië bevin dende prix de Rome; de muziek door "Wil lem Mengelberg, wiens laatste concert in het Augusteum grooteren bijval uitlokte dan een der vorige; de wetenschap o.a. door directeur en secretaris van het Nederl. Historisch Instituut te Rome. Onder de offi- cieele personen werden opgemerkt de consul- generaal C. Moleschott en mgr. B. Eras, zaakgelastigde der Nederlandsche bisschop pen. De Belgische gezant baron Fallon heeft voor 6 weken de residentie verlaten. Gedu rende zijne afwezigheid aal de Prins de Liane als tijdelijk zaakgelastigde het beheer der le gatie voeren. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn tot hervatting der werk zaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 12 Mei, des avonds 81 uur. Eerste Kamerverkiezing. De Staten van Gelderland kozen heden! tot lid der Eerste Kamer (vacature wijlen baron Schimmelpenninck) Baron van Wasse neer van Catwijck, lid der Tweéde Kamer voor Katwijk met 36 tegen 22 stemmen op mr. J. Everts P.Hzn., oud-Statenlid van Gel derland. De Nederlandse he officieren in Albanië. Uit Koritza wordt aan de „Köln. Ztg." geseind: Generaal De Veer tele- grapheerde uit Durazzo aan majoor Snellen van Vollenhoven te Koritza: onze Koningin seint mij, dat H. M. met groote belangstelling cn waardeering het wakkere optreden der Nederlandsche r'firieren volgt. Rijkslandbouwproefstation voor kunstmeststoffen. Het centrale rijkslandbouwproefstation voor het onderzoek van kunstmeststoffen te Maastricht zal 13 Mei door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel worden geopend. Bezwaar tegen een Kengsten- keuring. Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del bezwaar gemaakt tegen goedkeuring van het plan der provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Gelderland, waar bij werd voorgesteld eene centrale keuring van één- en tweejarige hengsten op 7 Mei a.s. in Eist te houden, zonder de gebruikelijke voorkcuringen daaraan vooraf gingen. Postale bezoldiging. Het Tijd schrift voor P. en T. deelt, met Ooedkeuring van den directeur-generaal mee, dat het in diens voornemen ligt, den Minister in over weging te geven, op de eerstvolgende be groeting voorstellen te doen voor positie verbetering van het hoogere personeel. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn, met ingang van 16 Mei 1914, benoemd tot tijdelijk controleur bij den phytopathologischen dienst: A. Schoneveld. J. L. van Uffelen en Jac. Timmermans. Huldeaanmr. Z. van den Bergh. Gisterenmiddag heeft te Amsterdam een plech tigheid plaats gehad, ten huize van mr. Z. van den Bergh, oud-wethouder van Amster dam, bedoeld als een blijk van hulde van dc burgerij der hoofdstad, voor hetgeen mr. van den Bergh, inzake de waterleiding-kwestie voor de stad heeft gedaan. Een delegatie uit de commissie van Ad- haesie, welke zich indertijd tot aanbieding dezer hulde had gevormd, bestaande uit de heeren dr. E. van Dieren, J. C. M van Dig gelen, C. Hesterman, M. Rubens en J. W. Smit, heeft bij monde van dr. E. van Dieren aan mr. v. d. Bergh een album aar geboden, gecaligrafeerd en voorzien van 4S90 hand- teekeningen, als bewijs van erkentelijkheid, voor ,,de groote verdiensten inzak* de Wa tervoorziening van Amsterdam" Dr. van Dieren wees in zijne toespraak tot mr. v. d. Bergh op al hetgeen deze met be trekking tot de Watervoorziening der hoofd stad heeft gedaan. Na uitgewijd tc hebben over de uitgave van 18 millioen, voor de hoofdstad, ten bate der watervoorziening, zeide spreker, dat de erkentelijkheid der bur gerij nog grooter wordt, als zij Dedenkt, dat door het optreden van den heer v. d. Bergh de hoofdstad van een catastrophe behoed gebleven. Immers, zoo zeide spr. in 1913 is te Rcnkum boven de destijds ontworcen prise d'eau te Amerongcn een papienabnek ver rezen, die groote hoeveelheden "fvalwater in den Rijn loost. En ook onlangs toen er een Lckwaterleiding dreigde te komen, heeft de heer v. d. Bergh wederom zijn best gedaan en invloed uitgeoefend op menig gemeente raadslid, door zijne artikelen, en daardoor Amsterdam ten tweede male bespaard van een nuttelooze uitgaaf. Daarop zich tot mevrouw v. d. Bergh wen dende, bood dr. van Dieren de echtgenoote van den heer v. d. Bergh, een fiaai bloem stuk aan. De heer v. d. Bergh sprak daarop een woord van hartelijken dank en gaf de verzekering, dat hij dezen dag zal bliiven bes "Houwen als een heel mooi slot van zijn politiek leven. Nog werd een waardeerend woord gespro ken door het oud-raadslid den heer J. W. Smit, die in het bijzonder ziin erkentelijkheid uitte voor hetgeen mr. van den Ee-gh gedaan heeft voor de watervoorziening ln de arbei derswoningen. Het Roode Kruis en de pestbe- s t r ij d i n g. De vroeger medegedeelde op gave van de leden van het Comité tot sleun- verleening aan het Nederlandsche Roode Kruis tot uitzending van verplegers-personeel en -materieel naar de peststreken in Ned.-Jn- dië dient alsnog tc worden aangevuld met den naam van den heer W. H. Bogaardt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van wiens toetreden destijds om redenen van par ticulieren aard nog geen melding kon wor den gemaakt. Tjlpto en de pestbestrijdlng. Naar ,.Hct Volk" meldt, heeft de inlandsche arts Tjipto Mangoenkoesoemo, een der drie geïnterneerde Indiërs, die thans te Amster dam studeert voor het Nederlandsche arts examen, zich aangemeld om deel te nemen aan de pesthestrijding op Java. De Minister van Koloniën heeft hem geant woord, dat hij geen vrijheid vond hem thans in dienst te nemen dat hij den Gouverneur- generaal van een en ander kennis zou geven en 't van diens anlwoord zou laten afhangen, of het aanbod al dan niet zal worden aan vaard. Standbeeld Gebroeders De W i 11. De Dordr. O verneemt, dat voldoende bijdragen of toezeggingen voor bijdragen zijn ingekomen, zoodat de totstandkoming van een waardig standbeeld te Dordrecht voor de Ge broeders De Witt verzekerd saag worden ge acht. Gedcnkleeken te Quatre-Rras. Er heeft zich ook in Drente een provinciale commissie gevormd. Mr. J. Linthorst Hoin«Q commissaris der Koningin, heeft liet voorzitterschap aanvaard. Voorzitter en secre taris der commissie zijn: H. M. J. Sark, majool 12e reg. inf.; Jhr. H. J. Den Beer Poarlugael, kapitein 12e regiment infanterie. De bevolking van Geld erla n<j. Den len Januari j.l. had de provincie Gelder-* land 670,255 inwoners, waarvan 338,323 man nen en 331,932 vrouwen. De volgende gemeenten hadden het daar achter genoemde aantal inwoners: Apeldoorn 39,429, Arnhem 65,018, Ede 20,335, Epe 10,072, Ermelo 10,454, Nijmegen 59,147, Re'nkmn 10,460, Rheden 19,245, Tlel 11,331, Voorst 10,971, Wageningen 10,084, Winterswijk 18,36§ en Zutphen 18,162. P r ij s v r a g e n. Bij de door het ge- nootschap Arohitectura et Amicitia te Amster dam uitgeschreven eereprijsvraag me* het on derwerp: ,,een museum voor Indische kunst" is door de jury de eerste prijs toegekend aan den heer Jan Pauw te Damme bij Brugge. Ingekomen waren 8 inzendingen, omtrent welke de jury, bestaande uit dc heeren H. P. Berlage, M. j. Rien Hack, W. Kromhout Gz., J. E. van der Pek en Willem van der Pluym in het orgaan der Vereeniging rapport uit brengt. Aanmoedigingsprijzen werden nog toegekend aan de ontwerpen vm J. M. Yinik te Berlijn en Piet Lijdsman te Amsterdam. Bij de prijsvraag voor een ontwerp ,,wa- terkantoor" werden tweede prijzen toegekend aan de heeren Jan Wils en Gerrit Kerfkcns (Groningen); bij die van oen on*wem telefoon cel aan de heeren J. Roodenburgh (Amster dam) en P. Gelens ('s Gravenhage.) (Hbld.) We lezen in de Kampioen: Nu van verschillende zijden vernomen wordt, dat reeds vele wandelaars gebruik maken van sommige gedeelten van de route, waar de bordjes reeds zijn bevestigd, schijnt het niet ondienstig, er de aandacht op te vestigen, dat ook die gedeelten nog niet ge heel gereed zijn en daar behalve hier en daar een paaltje ook de bordjes, waarop afstanden zijn aangegeven, nog ontbreken. En ook deze bordjes vormen een schakel in de keien Amsterdam—Arnhem, zoo dat hel om deze redenen kan voorkomen, dat hier en daar de wegaanduiding Diet reheel duide lijk is. Enkele opmerkingen betreffende de weg aanduiding werden in dank ontvangen, ter wijl wij ons ook voor den vervolge ten zeer ste aanbevelen voor het ontvangen van der gelijke mededeelingen, vooral ook omdat het gebleken is, dat reeds enkele bordjes spoor loos zijn verdwenen, en het uit den aard dor zaak niet goed mogelijk is, het geheele tra ject 150 K.M. zoodanig te controlccren, dat zulks onmiddellijk bemerkt wordt. Het weg nemen van bordjes heeft natuurlijk onduide lijkheden in de wegaanduiding ten gevolge. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt ieder wandelaar in rijn belang ten zeerste aangeraden, zich, zoodra deze verkrijgbaar zijn gesteld, bij het secretariaat van een per soonlijke toegangskaart voor den wandcüweg te voorzien. Deze kaarten zullen bij het gidsje worden verkrijgbaar gesteld. Naar aanleiding van de bosclibranden, die in de paar droge dagen van de vorige week plaats hadden, en die oorzaak kunnen zijn, dat bosschen voor wandelaars worden geslo ten. kan er niet genoeg de aandacht op ge vestigd worden, da* rook en en het achteloos wegwerpen van stukjes sigaar of brandende lucifers zeer gevaarlijk is. Laat !>dcr in eigen kring opwekken tot voorzichtigheid; de. dro ge naalden en he»t droge hout, dat de grond in dennenbossohen bedekt, is o zoo brand baar. Mej. de Boer. De. N. Gron. Ct.. melding makend van de blijde ontvangst van mej. de Boer, te haren huize, spreekt het beriebt le gen, dat onder de bloemstukken er ook één was van de Staatsspoor. Daarom trof het blad te meer aangenaam te vernemen, dat het grij ze staatshoofd in Den Haag, de minister-pre sident Cort van der Lilen, die aan het droe vig ongeluk in den jongsten ellendigen Kerst nacht nabij Hooghalen zulke vreeselijke her inneringen heeft, de patiënte een allervrien delijkste bloemenhulde zond. Nu wijlen mej. H. G. Pekelharing, le Beekbergen overleden, heeft de volgende le gaten, alle vrij van rechten en kosten ver maakt: aan het in 17Q7 te Rotterdam geslich- i* NederL Zendelingengenotschap f 3000; aan do Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren te 'sGravenhage ƒ3000; .an de ver eeniging tot instandhouding van natuurmo numenten te Amsler n ƒ3000; aan de dia conie der TJerv. gemeente te Beekbergen ƒ3000: aan de N-'1 Centrale Vereeniging tot bestrihling van tr rculose te 's Gravenhage ƒ3000 en aan de DooDsgezinde gemeente le Middcllburg cn te Kamnen, ieder ƒ1000 (N. R. Cl.) "Wolfheze. Het bekende landgoed Wolfheze met het hotel en de uitspanning benevens de daaraan grenzende bezittingen Klein "Wolfheze en Kabcljouw, zullen In Juni a. s. publiek worden geveild. Verbetering van den eenden- stand. Te Meppel vergaderde 24 koolkers uit de provincie Overijssel onder voorzitter schap van den heer II. J. Kamp uit Steenwijk, ten einde besprekingen te houden hoe men geraken kon tot verbetering van den eenden stand, die in de laatste jaren mede door de intensievere b9demcultuur, achteruitgaande is. Voorts werden nog als oorzaak van den ach teruitgang genoemd o.a. de vroege jachtope- ning, de lange termijn gedurende welken na sluiting der jacht nog wild vervoerd mag wor den en de slappe toepassing der thans nog geidcnde Jachtwet Ten einde beter te kunnen agecren, werd een vereeniging opgericht, welk bestuur aan heeren Gedeputeerde Staten van de provilt> cie Overijssel een door talrijke kooikers gé* teekend request gaan zal overhandigen, otR voorloopig tot een eenlgszins latere opening- der eendcnjacht te geraken, voor de geheel^ provincie op denielfden datum. Het plan is nu te sijner tijd een nfeuWJ vergadering te (beleaeen. waarbil de ianer*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2