BINNENLAND. Allerlei. KOLONIËN. Berichten. jeyaardigde Tschenkeli, verklaarde de zaal niet te -willen verlaten; hij flaf geen gehoor |aan de uitnoodiging van den zaalopzichter om hem te volgen. De voorzitter schorste de zit ting met herhaling van de uitnoodiging aan •Tsahenkeli ora de zaal te verlaten. Allen gin gen heen; alleen Tschenkeli bleef. Toen de zit- üï>g hervat werd, bleef Tschenkeli bij zijne weigering om de zaal te verlaten. De voorzit ter schorste andermaal de zitting om een be waarder te ontbieden. Toen deze verscheeo, Verliet Tschenkeli zijne plaats. In den verderen loop van de zitting werden in 't geheel 16 afgevaardigden uit 15 zittingen uitgesloten. Twee van dezen moesten uit de taal verwijderd worden. Deze gebeurtenissen gingen met lawaai-tooneelen gepaard. Hierna kon de minister-president eindelijk de doema begroeten in eene korte rede, die bijval vond bij de rechterzijde en in het cen trum. De beheerder -an het ministerie van finan ciën Bark besprak d financieele politiek. Hij achtte eene hervorming van de Pelersburg- $che beurs noodig. Men moet eene bankor- ganisatio voor het landbouwcrediet in 't leven roepen. Het ministerie houdt zich bezig met dc verbetering van het spoorwegnet en van de land- en waterwegen. Tot uitvoering van dit plan zijn leeningen noodig. De buren hou den niet op met hunne toerustingen. Rusland kan dua niet achterwege blijven met eene Verhooging van de uitgaven voor de lands verdediging. De kadet Schingareff leverde eene uitvoe rige kritiek op de rede van Bark. Hij betoog de, dat eene toeneming van de uitgaven on vermijdelijk tot het verlies van het financieele evenwicht zou leiden. De militarisalie van het budget maakt reusachtige vorderingen. De betalingsbalans van den laatsten tijd is ongun stig. De al te nauwe betrekkingen van de Rus sische banken tot de industrieele syndicaten schaadt de Russische samenleving De minis- ler-president heeft de afgevaardigden ultgenoodigd hem te bezoeken, om verschillende onjuiste uitleggingen te voor komen. Onjuiste uitleggingen moeten ech- ïep op de tribune van de vergadering weerlegd worden. Aan de doema komt het recht toe, de algemeene politiek van de re geering te kritiseeren. De volgende zitting wordt Donderdag ge houden. Bulgarljë. S o f I a4 M e i. In de sobranje Is het debat begonnen over een voorstel van een parle mentair onderzoek in te stellen naar het be leid van de kabinetten Geschow en Danew gedurende den oorlog. Turkije. Kon8tantinopel, 5 Mei. Men meent ie weten, dat de Porte morgen aan de am- wesadeurs een memorandum zal overhandi gen, zich beklagende over de knevelarijen van let Grieksche element tegen de mohamme danen in Macedonië. De verkiezingen voor de nieuwe Turksche Kamer zijn thans geëindigd.. Zij hebben in het geheele land met merkwaardige kalmte plaats gehad. De oppositiepartijen hebben haast geen Ievensteeken gegeven, hetgeen wel voor namelijk hiertoe zal zijn terug te breugen, dat hun thans de leiding ontbreekt De politie kers, die vroeger aan het hoofd van de oppo sitiegroepen stonden, bevinden zich gedeelte lijk als vluchtelingen in het buitenland, gedeel telijk in ballingschap. Van alle politieke or ganisation is alleen die van het comité „Een dracht en vooruitgang" in stand gebleven. Een invloedrijk lid van de jong-Turksche partij heeft aan een medewerker van de Sabah Wklaard, met betrekking tot de politiek van zijne partij en haren arbeid in het nieuwe parlement, dat de eerste taak van de nieuwe Kamer, die op den dag van de troonsbeklim ming of den daarop volgenden dag met eene troonrede zal worden geopend, zal bestaan in het onderzoek van de met Italië en met de Balkanstaten gesloten vredesverdragen. Daar na zal men de bij keizerlijk besluit voorloo- pig van kracht verklaarde wetten afdoen. Er is reeds in het parlement een bureau inge richt tot regeling van de volgorde der behan deling van de wetten, naarmate van hun ge wicht en hunne urgentie. De keuze van Halit Bev, thans president van den raad van state, lot voorzitter van de Kamer, is door zijne oartij principieel aangenomen. Over den per- loon van den ondervoorzitter is nog geen be sluit genomen. De eerste zitting van de nieuwe Kamer zal slechts twee tot drie maanden duren, omdat het jaargetijde reeds ver ge- ïorderd is. Ten aanzien van de nationaliteitenpolitiek fier partij verklaarde de zegsman -van de Sabah. dat de partij „Eendracht en vooruit gang" weimeenend staat tegenover alle ele menten der bevolking van het Turksche rijk ronder onderscheid van ras en geloof. De grondwet steunt op het beginsel der volkomen gelijkheid van alle Osmanen, en het is de wensch van de partij, de bepalingen van de grondwet letterlijk tot uitvoering te brengen. Daarom bestaat ook tusschen haar en de niet- mohammedanen en hunne geestelijke verte genwoordigers eene principieelt overeenstem ming. In denzelfdcn zin is de regeering de niet-Turksche elementen zeer tegemoet ge- Vomen bij de bepaling van het aantal hunner xfgevaardigden, om zich van hunne medewer- Ving te verzekeren. In Albanië. J a n i n a 5 Mei. De Epiroten hebben een gedeelte van de verloren stellingen herno men; zij hebben Frachari, bij Remeti, weder bezet. De voorloopige regeering van Epirus heeft ^ch gevestigd in het dorp Yargoetsates. 5000 Epiroten hebben de wijk genomen op Grieksch gebied Durazzo. f» Mei. Volgens een door de regeering ontvangen telegram zouden de Epi roten in dc orthodoxe kerk te Kodra 200 mo- haimmedaansche Albaneezen gekruisigd en daarna de kerk in brand gestoken hebben. Toen de gendarmes gisteren Kodra bezitten, wuden zij de half verkoolde lijken ontdekt kebben. De Vereenigde Staten en Mexico. Veracruz.ö Mei. Gisterenavond is eene proclamatie bekend gemaakt, dia ondertee- Vend is door Zepaia en gedagteekand in 1 Mei. Daarin wordt aangekondigd, dat de zuidelijke rebellen heden Mexico aanvallen en Huerta en Blanquet ter dood veroordeelen. De procla matie wordt beschouwd als eene weerlegging van de berichten, dat Zapata en Huerta samen handelen en dat Zapata optrekt naar Vera cruz. Washington. 5 Mei. Het departement van oorlog heeft uit Veracruz bericht ontvan gen, dat de troepen der federalisten de sporen op den spoorweg VeracruzMexico hebben ondermijnd tol. voorbereiding der vernieling van den weg, als de Amerikanen mochten be proeven naar de hoofdstad te marcheeren. Washington, 5 M e i. Volgens admiraal Mayo wordt het vuren dagelijks voortgezet tusschen de federalisten en de constitutiona- listcn in Tampico. Hij heeft aan het departe ment van marine laten weten, dat het geen bezwaar zou opleveren Tampico te nemen met de tegenwoordige strijdmacht, als dit raadzaam wordt geoordeeld. Admiraal Badger, te Veracruz, heeft aan het marine-departement gerapporteerd, dat Huerta de belastingambtenaren in alle havens van den staat Veracruz heeft verboden sche pen naar of van havens der Vereenigde Sta ten in of uit te klaren. Veracruz, 5 Mei. Eenige vluchtelingen, die uit Mexico hier zijn aangekomen, zeggen, dat Huerta, het hopelooze van den toestand inziende, besloten heeft Donderdag ontslag te nemen. Anderen zijn daarentegen van mee ning, dat hij bereid is tol hel einde toe te strijden. Huerta en Carranza hebben ieder voor zich een wapenstilstand met de Noord-Amerika nen geslotenmaar Carranza wil geen wapen stilstand met Huerta sluiten en de burgeroor log neemt dus verder zijn loop. Het ministerie van oorlog in Mexico was, op bevel van Huerta, bereid de vijandelijkheden tegen Car ranza te staken, en de bondstroepen hadden reeds de daartoe noodige bevelen ontvangen; ook werd bericht, dat bij Tampico reeds een wapenstilstand tusschen de beide kampen was overeengekomen. Carranza heeff echter de hem van de stad Mexico uit geboden hand af gewezen, en de „driezijdige" wapenstilstand, waarnaar werd gestreefd, is dus mislukt. In verband hiermee wordt uit New-York aan de Vossische Ztg. bericht, dat de pogin gen tot verzoening weinig kans van slagen schijnen te bieden, nu hel rebellenhoofd Car ranza geweigerd heeft een driezijdigen wa penstilstand te onderleekenen. De rebellen hebben zich blijkbaar voorgenomen partij te trekken van de in de laatste week behaalde voordeelen. In eene door hem aan de r .gee ring te Washington gezonden nota merkte Carranza op, dat van een wapenstilstand tus schen de opstandelingen en de bondstroepen slechts Huerta voordeel ou trekken. Daaren tegen zijn de oorlogshandelingen tusschen de Amerikanen en de Huertisten gestaakt. In Washington handhaven zich de geruchten, dat Huerta wil bedanken en zich in Europa ves tigen; berichten uit de stad Mexico kenschet sen deze geruchten als absurd, omdat Huerta in Zuid- en Midden-Amerika eene toenemende poulariteit geniet. De correspondent van de Corriere della Sera in Mexico bericht over het aftreden van den minister van buitenlandsche zaken Rojas, dat de ware oorzaak daarvan hierin is te zoe ken, dat ingevolge de Mexicaansche grondwet de minister van buitenlandsche zaken geroe pen is, den president bij zijn aftreden voorloo- pdg te vervangen. Huerla rekent met deze mo gelijkheid; hij wil, dat in dat geval een man aan het hoofd van de regeering komt, die krachtiger is dan Portillo Rojas. Deze corres pondent beschouwt de toekomst als zeer duis ter; hij verwacht nieuwe verrassingen, nu de pogingen om 't met de rebellen eens te voor den, als volkomen mislukt moeten worden beschouwd. Mexico. Mexico, 5 Mei. Blijkens het officieele onderzoek, zijn de geruchten over het ver moorden van eene zekere mc-~ouw Breckel- meyer ongegrond. Ook is het onjuist, dat een jonge Duitsrher door het gepeupel zou lijn doodgeranseld. Ztrid-Ameriksu La Par (Bolivia), 4 Mei. De gewezen pre sident Villaron is benoemd tot gezant voor Frankrijk, Spanje en Nederland met Parijs ah standplaats. Washington. 5 Mei. Aan het marine- departement is bericht ontvangen, dat de troepen onder Leconte Vasquez, die gestre den hebben in den omtrek van Lavage en Sandomigon, uiteen gejaagd zijn. Vasquez is gewond Het vliegtuig der toekomst. De bekende Amerikaansche vliegtuigbou wer Wilbur Wright heeft een testament nage laten waarin hij uitspreekt, wat ook andere technici al hebben beweerd, n.l.: dat de tegen woordige vliegmachine op verkeerde grond slagen is gebouwd. In dit testament moet Wil bur Wright nauwkeurige aanwijzigingen heb ben gegeven hoe hij zich het vliegtuig der toekomst denkt. Naar zijn meening zal he» nieuwe vliegtuigtype geheel van den vorm van de tegenwoordige machine afwijken; eeD der hoofdkenmerken van de tegenwoordige aeroplane: de schroef, zal aan dat nieuwe vliegtuig bijv. ontbreken. In stede daarvan zullen zij-vleugels komen, die, evenals insec tenvleugels op en ueer kunnen bewogen wor den. Wilbur Wright grondt zijn gedachten op de waarneming van insecten- en vogelvluch ten. Volgens zijn waarnemingen doen de vleu gels dezer dieren geen opheffenden arbeid, doch geven zij slechts voorwaartsche bewe ging- De nieuwe vliegmachine zal véél sneller zijn dan de tegenwoordige, omdat de stuwende kracht der vleugels veel grooter is, dan vaD een schroef. Het grootste voordeel echter is, dat men de snelheid van dat nieuwe vliegtuig geheel naar believen zal kunnen regelen. Zoo zal het ook volkomen stil kunnen staan, recht omhoog en omlaag kunnen vliegen, enz. Zware ongeval len zullen welhaast uitgesloten zijn. Het zwaartepunt zal zóó laag worden aan gebracht, dat het omslaan der machine bij buiig weer, ja zelfs bij storm, onmogelijk zal zijn. En mocht er iets weigeren, dan veran dert dit vliegtuig der toekomst onmiddellijk in een valscherm. Naar het heet is Orville Wright reeds bezig volgens de opgaven in dit testament, zoo'n schroeflooze machine te bouwen. De lijkverbranding neemt in Duitschland aanmerkelijk toe. In de Duitsche en Duitsch- Zwitsersche crematoria hebben in Maart van dit jaar 161 lijkverbrandingen méér dan in dezelfde maand van het vorig jaar plaatsge had. Leipzig staat aan het hoofd met 108 ge vallen. Dan volgen Berlijn met 106, Bremen met 72, Dresden met 71, Chemnitz met 70, Zürich met 64 en Gotha met 58, enz. enz. In het geheel 1071 gevallen. Sinds het begin der lijkverbranding hebben in dc Duitsche en Duitsch-Zw'itsersche crematoria reeds 68.820 lijkverbrandingen plaats gehad. Halifax (Nieuw-Schotland), 5 Mei. Er zijn geen© nadere bijzonderheden ontvangen over het door de Seydlitz cezonden draadlooze telegram betreffende het brandende stoom schip, dat gezien werd op 150 mijlen zuidoos telijk van de Sabel-eilanden. De naam van het stoomschip is onbekend. Het marine-de- parlement gelooft, dat de opvarenden gered zijn door schepen, die niet van eene inrichting voor draadlooze telegrafie voorzien zijn, en dat deze bericht zullen zenden met de eerste de beste gelegenheid. H a 1 i f a x, 4 Mei. Een draadloos telegram van hel stoomschip Seydlitz bericht, dat een onbekende stoomboot in brand staat 150 mij len zuidelijk van Sabel eiland. Verscheidene stoomschepen hebben geantwoord op de bede om hulp van de Seydlitz. Er is geen teekeD \an leven oan boord te merken. Kowno, 4 Mei. De plaats Keldany is door een brand vernield. Valparaiso, 4 Mei. Een brand heeft op eene oppervlakte van een hektare huizen ver nield. Er zijn 40 dooden en 100 gewonden. Olkoesch (gouvernement Kielce), 5 MeL De stad Skala staat in brand. 300 huizen zijn in vlammen gehuld. Een aantal menschen- levens zijn verloren gegaan. Panama. 5 Mei. Heden morgen is eene ontploffing voorgekomen in een dynamiet-ma- gazijn, behoorende aan de regeering van Pa nama. Acht personen zijn gedood, 19 gewond, liet gebouw is vernield. De meeste dooden zijn brandweermannen, die trachtten het magazijn e redden. Oost-Indië. Longenpest. Men meldt uit Batavia: Een Chincesche landverhuizer uit Hongkong is beden hier gestorven, volgens eene offi cieele verklaring aan longenpest. Er zijn strenge maatregelen genomen om de versprei ding van de ziekte te voorkomen. Savoe en Ffores. - De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. meldt: Op Bet eiland Savoe is dc heidensche be volking van een kampong Kclmari oproerig geworden. Zij stak de school, kerk en woning van den goeroe in brand, achtervolgde den aivielen gezaghebber, schoot een zijner prad- joerits dood. Onder bevel van luitenant Muller zijn mili tairen er heen vertrokken om dc rust te her stellen. De bevolking van het landschap Kangea. eiland Flores, weigert heerendiensten te ver richten. Een hunner pleegde een moordaan slag op den civielen gezaghebber van Naoe- mera, Danncnberger, echter zonder resultaat. De gewapende politie is doende de orde te herstellen. Kameroverzicht Tweede Kamer. Voortgezet werd Dinsdag het debat over het ontwerp inkomstenbelasting en wel over artikel 33 bevattende het belastingtarief voor natuurlijke personen met het daarop voorge stelde amendement der vrijz.-dem. fractie, be- oogende een lioogere progressie voor inko mens boven f 500 en een amendement van den beer Ter Laan (Rotterdam) ora de be lasting te doen aanvangen bij een belastbaar inkomen van f 700 in plaats *~ui f 650. De heer Marchant (v.d.) verdedigde uit voerig het voorgestelde amendement der vtrijz. dein. fractie, zich daarbij beroepende op de verschillende deskundigen ten beiooge dat de progressieve heffing ook in d j vermogens belasting wetenschappelijk volkomen in orde is. Spr. betoogde dat indien de Kamer niet meegaat met het amendement der vrijz.-dem, het Nederlandsche volk zal welen aan wie het te wijten is de tabaks- en bierbelasting en het omgooien van het z.g. suikerpotje. De heer De Meester (u.-l.) verklaarde óch mede namens sommigen zijner naaste vrienden tegen het amendement der vrijz.- dem. als le drukkend voor middelmatige in^- komens. Spr. onthield zich van de indiening van een amendement om de inkomens boven f 20,000 zwaarder te treffen omdat de ver werping ervan te voorzien is en hij niet van vertoon houdt. De hecren Tydeman (v.-d.) en De Geer (c.-h.)handhaafden hunne bezwaren te gen het amendement der vrijz.-dem. De heer P a t ij n (u>-l.) bestreed eveneens dat amendement, echter ontkennende dat zij door tegenstemmen geacht moeten worden vóór bier- en tabaksbelasting te zijn. De heer Bos (v.-d.) verdedigde het amen dement der vrijz.-dem. en keurde af dat de heer De Meester niet met een amendement kwam, betwistende dat het zeker is dat ddt tocli zou worden verworpen. Art. 33 werd daarna ongewijzigd aange nomen, nadat verworpen was het amende- met der vrijz.-dem. fractie, met 59 tegen 26 stemmen en het amendement Ter Laan met 65 tegen 20 stemmen. Art. 33 wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Van Vuur en Ar.-fc.) verdedigt een amendement op art 85, bedoelendb da dividendbelasting terug M bréngen tot be* ba* drag, waarop deze oorspronkelijk in bet wets ontwerp is voorgesteld, nd. f 2.75 per f 100 in plaats van f 5 per f 100. Te half vijf breekt dc heer van Vuuren zijn rede ai om deze Woensdag 11 uur voort te zetten. De Staatscourant van Woensdag 6 Mei bevat o.a. de volgende Koninklijke Beslui ten: benoemd tot consul-generaal der Nederlan den te Mexico mr. H. Ph. de Kanter Jr.; benoemd bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken tot contro leur aan het kantoor Amsterdam I, M. Lange dijk, ontvanger aldaar; tot essayeur te den Bosch, A. van Aaken van Schaardenburg, thans te Roosendaal; benoemd frot rijksbelasting-ontvanger te Amsterdam 5e kanton C. H. Engels, ontvan ger te Rotterdam; te Utrecht "W. A. de "Wijs, thans te Dordrecht; te Bolsward F. Bruins, thans te Appingadam; te Den Haag, Se kan ton, G. Meuwissen, thans te Leiden; te Den Plaag 4e kanton P. H. de Haan, thans te Haarlem buitengemeenten, te Renesse met opheffingvan het ontvangkantoor te Noord- welle J. Slotboom, surnumerair te Amster dam, te Echt J. Stassen, ontvanger te Heil- huizen; op verzoek eervol ontslagen de vrouwelijke klerk ter directie van 's Rijks Postspaarbank, J. Plaat; bevorderd tot hoofdcommissie der telegra fie J. N. Pisuisse, telegraaf-commles le klas verlof verleei/l tot het aannemen van de on derscheidingen achter hunne namen vermeld, aan de na te noemen personen t mr. W. B. R. van Weldereri baron Rengers, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, grootkruis der Orde van St. Olaf van Noorwegen jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Peking, en mr. J. E. H. baron van Nagel, ge zantschapsattaché bij Hr. Ms. gezantschap te Washington, beiden eereridder van de Balije Brandenburg der Johanniter-Orde mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort, hoofdcommies bit het Departement van Buitenlandsdhe Zaken, officier in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg M. H. de Jongh, civiel-ingenieur, directeur- generaal der „Societè Anglo Romana per la Illu- minazione d; Roma col gas ed altri óstemi", te Rome, commandeur der Kroonorde van Italië i N. Ooms, secretaris van het consulaat-gene raal van Griekenland te Amsterdam, ridder der Ordp van den Verlosser van Griekenland pensioen verleend aan Ph. G. A. Kieffer ad junct-commies ter gemeente-secretarie van Utrecht, f 1174 's jaars I vergunning verleend tot het aannemen en oragen van de ordeteekenen van officier in de Orde van de Eikenkroon, hem door H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg geschonken, aan den adjudant van H. M. de Koningin, den kapi tein jhr. A. G. Sickinghe, van den grooten staf t vergunning verleend tot het dragen van het herinneringsinsigne voor actieve diensten, bewe zen gedurende den Balkanoorlog 19121913, hem geschonken door H. M. de Koningin van Bulgarije, en van het kruis van het Roode Kruis, hem geschonken door de Bulgaarsche Vereeniging van het Roode Kruis, aan den offi cier van gezondheid der 1ste klasse dr. P. A. Voerman, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht s verleend de zilveren eeremedaille der orde van Oranje Nassau aan Meine Veen, te Steenwijk, turfmeter van het waterschap Vollenhove, en aan Wicher Veen. te Zuidveen, gemeente Steen- wijkerwold, opzichter der lage verveningen van dat waterschap benoemd, met ingang van 1 Julf 1914, tot lid en voorzitter van den Raad van Toezicht, be doeld bij artikel 18 der Ongevallenwet 1901, mr. Paul Scholten, hoogleeraar aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdamziin, met in gang van bovengemelden datum, benoemd tot leden ven dien raad, J. F. H. Spier, voorzitter van de Algemeene PatTOonsvereeniging tot vast stelling en handhaving der arbeidsvoorwaarden te Amsterdam, en J. H. de Hoog. penningmees ter van het centraal bestuur van den Nederi*nd- schen Christeliiken BouwarbeMersbond te Rot terdam en 's aan de aftredende leden mr. H. L. Drucker, voorzitter, D. Schut en C. de Braai dank betuigd voor de door hen als leden van dien raad bewezen d;ensten. De Koningin en <le Prins brachten, giste ren een bezoek aan den (minister van Marine óp diens departement. De vorstin van "Waldeok- Pyrmont. Op een laat uur zijn Maan dagavond per Staatsspoor te 's Gravenhage aangekomen de vorstin van Waldeck en hare dochter, die, gelijk gemeld, gedurende eenige dagen als gasten van H. M. de Koningin- Moeder ten hare pa lei ze zullen vertoeven. De Koningin-Moeder verwelkomde hare logé's in het staatsspoor-station, terwijl zioh mede ter begroeting op het perron bevonden de grootmeester van het huis van H. M de Koningin-Moeder, jhr. de Ranilz. de burge meester jlir. mr. dr. Van Kar nebeek en de gouverneur der residentie, ^neraal Klerk de Reus. De Vorstin logeert tem paleize der Koningin- Moeder, de prinses in het hotel des Indes. H. M. de Koningin-Moeder maakte heden voormiddag met Haar logeergasten een rijtoer naar Scheveningen. Z. K. H. de Prins bracht hedenmiddag na het dejeuner een bezoek aan de Vorstin. Gisterenmiddag zouden H. M. de Koningin- Moeder, de Vorstin van Waldeck en de prin ses van Waldeck een bezoek brengen bij H M. de Koningin op het Huis ten Bosch. Z. K. H. de Prins is gisteren avond 6.11 naar het Loo vertrokken. Raad van State. De Staatscourant van gisterenavond ver meldt de benoeming van mr. dr. A. A. H Struycken tot lid van den Raad van State. Mr. Struycken (katholiek) is hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam. Hij neemt thans de plaats in van den eveneens katholieken staatsraad mr. Borrel De nieuwe Staatsraad, mr. Antonius Alexia HendrSkus Struydken, werd 8 Febr. 1873 te Doesburg geboren, waar hij een bij zondere lagere school bezocht. Van 1887 tot 1891 genoot hij vervolgens onderwijs op de H. B. S. le Groningen, deed in 1891 eindexa men, in 1862 gymnarinal aanvulttngsexamen, werd in datzelfde jaar student in de rechts geleerdheid te Leiden, waar hij in 1898 tot doctor in de rechtswetenschap promoveerde op stellingen. Hij vestigde zich na zijn pro motie als advocaat en procureur te 's Graven hage en legde zich inmiddels toe op de studie der staatswetenschap, voor welke hij in 1908 het doctoraat verwierf met een proefschrift, getiteld; „Het rechtsbegrip". Hij bleef in da residentie gevestigd, tot zijn benoeming als hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hem aanvankelijk de col leges over encyclopaedic van het recht, ad ministratief recht en volkenrecht werden op gedragen. Prof. Struycken aanvaardde het hoogleeraarsambt met een rede, getiteld t Positief recht". Sedert 1910 is hem 1 el onder* wijs in de wijsbegeerte van het recht opge dragen. Prof. Struycken, die o.a. lid is van de Maatschappij van Letterkunde en van het Prov. Utrechtsch Genootschap, is een bekend R.-K. publicist, wiens artikelen in het R.-K. maandschrift „Van onzen Tijd" over politieke vraagstukken van den dag de algemeene aan dacht trekken. Hij behoort tot den democrati- schen vleugel der katholieke staatspartij. Van zijn hand verschenen voorts velschil lende artikelen in „Het Rechtsgeleerd Maga zijn" en het „Haagsch Jaarboekje". In afzonderlijke uitgaven zagen van hem het Kdht „Ons Koningschap" (1909) en „Ad ministratie of Recht" (1910). De 'benoeming schrijft het N. v. d. D. zoo eervol voor den betrekkelijk nog jeugdi gen hoogleeraar, is een /ware slag voor do Amslerdamsche Universiteit, die in mr. Struycken een hoogst wetenschappelijk be oefenaar van de rechtswetenschap en een uit stekend docent verliest, wiens keurige colle ges algemeen geroemd werden. Eerste Kamer. Men meldt aan de N. R. Ct.: De beslissing van het lid der Tweede Ka mer baron van Wassenaer van Catwijck «over de vraag of hij zijn verkiezing tot lid der Eerste Kamer zal aannemen, is, naar wij vernemen, afhankelijk van de vraag of een vergelijk zal worden getroffen tusschen de rechtsche partijen in het district Katwijk. Tweede Kamerzetel Katwijk. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Men noemt voor den, door de verkiezing van baron van Wassenaar van Catwijck tot lid der Eerste Kamer openvallenden, Tweede Kamerzetel voor Katwijk als candiidaat dir. J. Th. de Visser, oud-afgevaardigde voor Lei den. Prov. Staten van Gelderland. Jhr. S. van Gitiers, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, huldigde in de heden gehouden zitting der Provinciale Sta ten van oie provincie in een Lorte rede wijlen baron Sahimmelpenninck v. d. Oye van Hoe velaken, in wien een figuur is heengegaan, waarop heel een natie trotsch kan zijn. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van den heer H. O. van Os, houdende mededeelinig, dat hij wegens gevorderden leeftijd ontslag neemt als lid Yan Gedeputeer de Staten, schetste de voorzitter de beteeke- nis van den heer Van Os, die gedurende 30 jaren lid van Gedeputeerden was en zich ge durende dien tijd met groote ..efde en nauw gezetheid aan zijn taak wijdde. Onder applaus der vergadering bracht de voorzitter den heer Van Os dank voor zijn langdurige dien sten als lid van Gedeputeerde Staten. Hierna geschiedde de Eerste Kamerverkie zing. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedobootjager9 „Panter" en „Vos", onder bevel van den luite nant ter zee der 1ste klasse B. Schreuders, 8 dezer van Colombo vertrokken. Aangifte voor de Cadetten school. Blijkens een bericht, dat in de Staatscourant van hedenavond verschijnt, is door den minister van Oorlog de termijn van aangifte voor de Cadettenschool verlengd tot 9 Juni 1914. In verband met het zooveel grootere aantal opengestelde plaatsen wordt verwacht, dal deze verlenging van den termijn van aangifte bevorderlijk zal zijn aan den toeloop van aspi ranten tot genoemde onderwijsinrichting. Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben, naar de L. K. meldt, tot ingenieur van den provincialen waterstaat benoemd de heer F. Moubis, c.i., ingenieur van het wa terschap N.-O. Noordbrabant te 's Hertogen bosch. Een onderscheiding. De heer G. C. B. Dunlop te Amsterdam, penningmeester der commissie voor de inzameling van gelden voor de leniging van den nood veroorzaakt door de overstroomingen in Frankrijk in 1910, is voor zijn vele bemoeiingen Inzake deze commissie door de Fransche regeering benoemd tot „officier d'académle". Hoogstaangeslagenen. In de Staatscourant no. 104 worden medegedeeld de door Gedep. Stalen der provinciën vastge stelde lijsten van hoogstaangeslagenen in de Rijles directe belastingen. Het aantal hoogstaangeslagenen in de pro» vincie Utrecht bedraagt 192, het laagste ge zamenlijke bedrag der aanslagen, dat tot plaatsing op de lijst heeft geleio, is f 1329.48. Voor Noord-Holland zijn deze getallen resp. 738 en f 1722.75; Drente 115 en f 318.49$ i Noord-Brabant 415 en f 510.19Overijsed 256 en f 669.14Friesland 2ó9 en f 518.29$Zuid- Holland 9**7 en f 1160.95; Zeeland 155 eB f 434.31; Groningen 218 en f 664.43; Llm* burg 221 en f 362.76; Gelderland 426 en f 822.31. Anti-revol. Gemecnleraadn leden. In het Militair Tehuis te Groninge$ vergaderde Dinsdagmiddag de Bond van A.dj* gemeenteraadsleden in de prov. Groningen. Door den heer A. Zijlstra, hoofdredacteur, van de Nieuwe Prov. Gron. Ct., werd ingé^ leid het onderwerp: Schoolartsen". Spr. vet' dedigde daarbij de volgende stellingen: a. De overheid verplicht de ouders hun kint deren naar de sdhool te zenden. Zij is geroep pen voor een goede schoolliygtën© zorg te' dragen, opdat den ouders de waarborg wordt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2