°btnnenland~ n jninlster Theodorow, dde het bewijs wil leve- 'rcn, dat de beweging van de Mir op waarheid 6leunt. Men verwacht een opzienbarend pro- oes. Sofia, 8 Juni. De Agence Bulgare be- idch'tt Heden voormiddjaig was op die Griek- eche kerk een Grieksohe vlag geheschen, het geen onder de bevolking eene levendige ont bering teweegbracht. Voor de kesrk schoolde eene menfigle samen, die met geweld dreig de de vlag le verwijderen. De politie voor kwam door haar tijdig optreden verdere in cidenten. Servië. Belgrado, 3 Juni. De koning heeft het iverzoek om ontslag van het kabinet aangeno- Jmen. De voorzitter van de skoepbChtina is naar het paleis onöboden om van raad te die nen over den parlementairen toestand. In Albanië. Durazzo, 2 Juni. (Vertraagd in de overbrenging). De controle-commissie beeft een brief ontvangen van de opstandelingen, waarin dezen hunne verwondering uitdrukken over de komst van de Malissohen in Durazzo. De commissie iheeft de gevolgen onderzocht van de ontscheping der Malissoren. Ter vervulling van eene zending heeft de voorzitter van de commissie heden een onder houd gehad met den vorst. Morgen zal de in ternationale controle-commissie naar Siak gaan om te confereeren met de opstandelin gen, die Kroja hebben bezet. Drie gedelegeer den van de opstandelingen hebben de con trole-commissie uilgenoodigd tot een nieuw onderhoud, ten einde tot een definitief accoord omtrent hunne wensdien te komen. Dit onder houd zal bijna zeker morgen plaats hebben. Na een gesprek, dat twee uren duurde, zijn dc gedelegeerden weder vertrokken. De toestand in dc stad is niet veranderd. De vorst heeft de officieren van het Oosten- rijksch-Hongaarsche eskader ontvangen. Durazzo, 3 Juni. De bezetting van Kroja, die door de opstandelingen tot ontrui ming van de vesting is gedwongen, door het afsnijden van den toevoer van water en jeverts- middelen, is over Kalmcti naar Alessio gemar cheerd en van daar per scheepsgelegenheid in Durazzo aangekomen. De minister van financiën Nogga is terugge keerd uit Alessio. waarheen hij gezonden was om versterkingen te halen. De uit Alessio aan gekomen versterkingen beslaan uit mohamme danen, Mirditen en eenige Malissoren; de ont scheping geschiedde door middel van Dooien van de Oostenrijksche en Italiaansche oorlogs schepen. Skutari, 3 Juni. De moedir van Luma heeft eene druk bezochte vergadering gehou den, waarin het besluit genomen werd, dat men onwrikbaar trouw zal zijn aan den vorst in voor hem zal strijden. Van den hofmaarschalk van den vorst van jAlbanië, majoor von Trokan is gezegd, dat liij niet om eene politieke zending zich thans (te Berlijn bevindt. Dat is mogelijk, maar hij iaat toch de gelegenheid niet ongebruikt om (zijn licht te laten schijnen over den toestand in Albanië. Aan een medewerker van de Lokal- (anzeiger heeft hij verklaard Essad Pacha draagt de schuld, dat de vorst Du met machteloosheid is geslagen. Als minis ter van oorlog en minister van binnenland- Bche zaken had h? de noodige maatregelen moeten nemen; maar daarvoor zorgde Essad iPacha volstrekt niet. Op de waarschuwingen .van den vorst verklaarde hij, dat hij dit en £at gedaan of voorbereid hadmaar alles was Verzonnen. Tegenover dezen passiviteit stond eene verdachte activiteit. Hij had drukken om gang met een vijftal Turken, die in Durazzo jwaren aangekomen. Toen hij daarover werd pangesproken, ontkende hij dezen omgang. Essad heeft daarop munitie in zijn huis laten brengen. De beslissing viel, toen de Albanee- tten adjudant Ekrem Bey den 18en Mei voor den vorst verscheen en tot hem zesde: „Uwe jHoogheid, lk kan het niet meer met mijn ge weten overeen brengen te zwijgen; er moet op Essad Pooha een waakzaam oog gehouden .worden." De Italiaansche gezant was toevallig afwe zig, toen Essad verwijderd werd uit Durazzo. ,Toen de gezant Alioffi daarop naar Durazzo terugkeerde, was hij zeer opgewonden. Hij be gaf zich naar den vorst en berichtte hem, dat hij stellige berichten had, dat 10.000 Alban-ee- zen op marsch waren naar Durazzo. Hij ver klaarde, dat hij onder die omstandigheden de Italiaansche matrozen-afdeeling niet meer aan den wal kon laten; hij moest die op de oor logsschepen terugtrekken en de vorst moest hem volgen. De vorst verklaarde beslist, dat hij dit on- 'der geene omstandigheden zou doen. Toen verscheen ook de gezant van Oostenrijk-Hon- garije. Zijn Italiaansche ambtgenoot verklaar de hem hetzelfde, waarna ook de Oostenrijk sche gezant verklaarde, dat hij onder die om standigheden de Oostenrijksche malrozenaf- deeling op de schepen moest terugroepen. Zoo kwam het, dat de beide diplomaten, die anders haast nooit met elkaar overeenstemden, nu zioh vereenigden, in de vertoogen en smeek beden, dat de vorst het vasteland zou verla ten en toevlucht zou nemen op een oorlogs schip. I De vorst gaf toen met weerzin toe. Er was nog nauwelijks een uur verloopen, toen Aliot- op het oorlogsschip verscheen met de bood schap, dat het gevaar voorbij was en de vorst weer aan land kon gaan. Het was slechts een uur, maar deze tijd was voldoende geweest om door iraddel van de telegraaf naar alle wind streken de tijding te verspreiden, dat vorst «Wilhelm van Albanië met zijn gezin op een vreemd oorlogsschip gevluaht was. Turkije. Konstantinopel, 3 Juni. Het bericht van de Maltin, dat de troonopvolger zich naar Frankrijk zal begeven om er eene kuur te volgen, wordt van regeerin-gswege tegenge sproken. De prins is niet ziek en behoeft geene kuur te volgen. Bagdad, 3 Juni. Het gedeelte van den Bagdadspoorweg van Bagdad naar Sumike is gisteren opgeleverd en voor de exploitatie ge- ichikt verklaard. De Vereenigde Staten en Mexico. Berlijn, 3 Juni Van een ingrijpen van de Duitsche kruisers Dresden en Bremen bij het vertrek van de Yperanga en de Bavaria nit Veracruz is bij de regeering niets bekend. Washington, 3 J u n i. Heden heeft eene wisseling van nola's plaats gehad lusschen dc vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Ne derland en de Vereenigde Staten betreffende de Mexicaansche olie-aanspraken. Dit zal, naar bericht wordt, gevolgd worden door eene soortgelijke overeenkomst tusschcn Groot- Brittannië, Frankrijk en de Vereenigde Staten tot bescherming van de eigenaars van titels van mijnwerken in geheel Mexico, die genoodzaakt zijn afwezig te zijn wegens den heer schend en toestand van wanorde. De berichten uit Niagara Falls verkondigen den volkomen stilstand van de onderhandelin gen en zijn aan te merken als voorboden van een spoedig afbreken der bemiddelingsonder- handelingcn. De regeering te Washington blijft aandringen op toelating van de afgezanten van Garranza; de vertegenwoordigers van de A B Citaten weigeren eene^iieuwe uitnoodiging te doen, omdat hunne waardigheid hun üil, naar hun oordeel, verbiedt; zij maken de toe lating afhankelijk van de staking der vijande lijkheden. Maar uit de laatste verklaring, die Carranza aan de Amerikaansche pers ter ver spreiding hoeft doen toekomen en waarin hij er tegen protesteert, dat de bemiddelaars hein als eene quantité négligeable behandelen, blijkt, dat hij tot een wapenstilstand niet is le vinden; hij meent de vruchten van zijne over winning reeds in de hand te hebben. Aan zijne stemming tegenover Huérta geeft hij uiting in de zinsnede, dat de president van de federalisten slechtis kan verlangen naar de guillotine of naar den eleclrocutie-sloel. In New-York beschouwt men onder deze om standigheden de bemiddelingsactie van de Zuid-Amcrikaansdhe staten als mislukt. Allerlei. Joden vervolging in Rusland- De commissie voor het organiseeren-van een Russisch congres van bacteriologen te Khar- kof heeft besloten, het congres niet te laten doorgaan, omdat de plaatselijke autoriteiten verboden hebben, dat Joden aan het congres deelnemen. De Russische minister van binnenlandsche zaken heeft een nieuw stel regulaties ontwor pen, om het voor Joden onmogelijk le imaken, dat zij aandeelen bezitten in maatschappijen, die het beheer hebben over vaste goederen buiten de grenzen van het hum aangewezen woongebied. De zendings-raad van het bisdom St. Petersburg heeft besloten, den hekenden pro pagandist voor geheel-onthouding: Iwan Sjoerikof, in den ban te doen, omdiat zijn po gingen om het volk van dronkenschap af te brengen officieel als Godslasterlijk"' be schouwd worden. De ramp van de Empress of Ireland Montreal, 5 Juni. De Noorweegsche stoomvaartmaatschappij, die eigenares is van de Storstad, lïeeft op grond van beweerde on achtzaamheid in de zeevaart, de Canadian Pa cific gedagvaard tot betaling van 50,000 dol lars schadevergoeding ten gevolge van de bot sing met de Empress of Ireland. De laatste officieele schatting van het ver- hes aan menschenleven-s hij de ramp is als voilgl: Aantal opvarend<-n aan boord van de Empress of Ireland 1-167; aantal der gered den 444. Het getal der omgekomenen zou dus 1023 bedragen. Het is echter mogelijk, dat deze cijfers nog gewijzigd moeten worden. Naar men weet, waren er 160 officieren en leden van het Leger des Heils aan boord. Zij waren op weg naar Londen als gedele geerden uit Canada voor het internationale congres, dat den Hen dezer door generaal Bram well Booth zal worden geopend. De hoogste officier van het Heilsleger in Canada, de heer Rees, die bij de ramp is om gekomen, werd door een der leden van den staf van het Leger te Londen een der meest bekende en beminde personen genoemd van het Leger des Heils, waaraan hij niet alleen in Canada, maar ook in Zuid-Afrika en andera landen groote diensten bewezen heeft. Een van de treurigste gevallen is dat van een familie van negen personen, die allen moeten zijn omgekomen. Verder wordt ge* meld, dat v;er jonge meisjes, van 8. 6, 5 en 3 jaar, die door een oom naar Engeland wer den gebracht, allen verdronken zijn. Door een spoedwet daartoe gemachtigd, heeft de Canadeesche regeering een commis sie benoemd, om onderzoek te doen naar het ongeluk met de Empress of Ireland. De com missie zal bestaan uit twee Ganadeesche rech ters Sir A. Routiner uit Quebec en E.Mc Leod uit Nieuw-Brurhswijk en een lid, door de Engels che regeering aangewezen, t. w. lord Mersey, die ook het Titanic-onderzoek heeft geleid. De reederij van de Storstad heeft 240,000 dollar borgtocht aangeboden, om het beslag, op het schip gelegd, opgeheven te krijgen. De Canadian Pacific heeft geprotesteerd. De Empress of Ireland was in Engeland voor 4 millioen pond verzekerd. Bij Duitsche maatschappijen was voor H millioen pond herverzekerd, bij Hollandsche voor 6000 n g». Het lijk van den toon eel spel er Irving is aan den oever aangespoeld. Zijn gezicht was geheel verminkt, maar men heeft hem her- kend aan een ring. In zijn rechterhand hield hij krampachtig een stuk van een nachthemd geklemd, waarschijnliiik van het nachthemd zijner vrouw, die gelijk met hem verdronken is. Bij Rianouski heeft men een rondzwerven de vrouw aangetroffen, klaarblijkelijk -een Zweedscihe, die, geheel zonder klcoren, on samenhangende verhalen deed. Waarschijn lijk is zij een der overlevenden ran de ramp, die door schrik en ellende haar verstand ver loren heeft. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag is vóór «de pauze het ontwerp inkomsten-belasting aan genomen met 68 tegen 12 stemmen en z. h. st. het ontwerp Baden van «Beroep der directe belastingen. Stuwadoorswet. Bij de behandeling van airt. 1 dar Stuwa doorswet nam minister Treub over een eeniesrina gewijzigd ftroendement-Soiékmaïi c.s., strekkende om idle omschrijving van het begrip stuwadoorsarbeid le verruimen door ook op te nomen het verwerken der in het schip te bergen goederen op de kade en de zich aldaar bevindende pakhuizen en op slagplaatsen. De heer Spiekman (s.-d.) vertelaarde niet te zullen trachten het expeditiebedrijf en de binnenschipperij in het ontwerp als nog te doen opnemen. Overgenomen word ook door den minister eon «amendement-Nierstrasz (v.-L) om niet slechts dc bediening van machinaal ge dreven inrichtingen als stuwadoorsarbeid te doen aanmerken, maar in het algemeen de bediening van inrichtingen of werktuigen ton behoeve van het lossen en laden van zeesche pen. Schriftelijk beantwoorde vragen. Avondwerk Rijksverzeke** ringsbank. De heer Duys heeft betreffende het niet toe kennen van vergoeding aan ambtenaren der Rijksverzekeringsbank voor avondwerkzaamhe den, de volgende vragen gedaan Is het juist, dat aan de Rijksverzekeringsbank tal van ambtenaren verplicht zijn geworden avondwerk te verrichten, zonder daarvoor eenige vergoeding te ontvangen? Is het juist, dat dit avondwerk betreft werk zaamheden, die niet geacht kunnen worden te behooren tot de geregeld voorkomende, maar het gevolg zijn van bijzondere omstandigheden, n.l. de reclassificatio der bedrijven in verband met de 5-jaarlijksche wetenschappelijke balans P Is het juist, dat onder een vorigen Minister voor dit avondwerk wèl extra werd betaald? Is de Minister bereid, alsnog voor dit extra- werk vergoeding toe te kennen, en zoo niet, de redenen daarvan aan de Kamer mede te deelenP De Minister van Landbouw heeft hierop het volgende geantwoord De ambtenaren der Rijksverzekeringsbank zijn, in overeenstemming met him instructie, verplicht geworden avondwerk te verrichten, zonder afzonderlijke vergoeding. Ook in verband met de vijfjaarlijksche reclas- sificatie der bedrijven zal, na 1 Juni 1914, avond werk worden verricht zonder afzonderlijke ver goeding. Onder den vorigen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is voor soortgelijk avond werk afzonderlijke vergoeding gegeven. De Minister is niet hereid dergelijke vergoe ding toe te kennen. Het stelsel, om tegen af zonderlijke vergoeding avondwerk te doen ver richten, leidt er toe dat er overdag minder wordt gewerkt. „Barbaarsch Nederlon d." Op de reeds vermelde vragen van het Kamer lid Eerdmans heeft de Minister van Justitie ge antwoord, dat bedoelde klachten onder zijn aan dacht zijn gebracht en op zijn last worden on derzocht, en voorts dat na afloop van dat onder zoek en na kennisneming van de juiste toe dracht der zaak zijnerzijds ernstig zal worden nagegaan, of er termen aanwezig zijn om van justitiewege tot het treffen van eenigerlei maat regel over te gaan. Uit de Pers. Drie stroomingem lil lied Binnenlandscli Overzicht van Onze Eeuw (Junfi-afl.) schrijft de heer Elout over höt debat over de Inkomstenbelas ting. Volgens hem zijn bij het debat als aanwijzing voor hett perspectief van onze poli tiek. wanneer de twee half-ware leuze „Alge meen Kiesrecht" en „Onderwijs-gelijkstelling" zullen hebben afgedaan drie stroomingen merkbaar geworden: „De eene, rechts loopende, wil het zwaartepunt van onze belastingpolitiek zoe ken in tariefsverhooging. Protectionistische bedoelingen worden daarbij men zie voor al de eerste rede van den heer Van Best nadrukkelijk ontkend. Natuurlijk t Men heeft bij de stem bus daarvan zijn bekomst gekre gen. Maar het fiscale zwaartepunt wil men, rechts, nochtans z oeken in het tarief. Daartegenover loopt er, links, een stroo- ming die óf van versterking der indirecte middelen en met name van tariefsherziening in 't geheel niets weten wil en nog vele mil- lioenen meent te kunnen halen uit de beur zen van de rijken (zoo gaat de socialistische gedachte), óf zulke middelen niet dan noode en in geringe mate toe zou willen passen (blijkens de uitingen der heeren Bos en Mar- chant). Tusschen deze beide stroomingen in loopt eene derde, die wel het zwaartepunt wil leg gen in versterking van de directe middelen, maar van oordee lis dat men de indirecte be lastingen op den duur toch ook niet onge moeid kan laten. Er zijn hierin nog scha keeringen De heeren De Meester en Patijn zijn stellig minder geneigd tot het grijpen naar indirecte middelen dan de heer Tyde- man, maar dit schijnt niet meer dan een gra dueel verschil" Voorloopig zou de schrijver het op de tus- scihenslrooming willen houden, mits men daarin noch naar den indireaten, noch naar den directen kant te sohroomig zijn en, wat deze laatslen betreft, zich niet te veel speciaii- seeren in het successierecht. „Dit is nu wel een zeer aantrekkelijk mid del en ook een middel waarbij men den patiënt te minder behoeft te ontzien omdat hij van de operatie toch niets meer voelt, maar tevens iets waarbij het nationaal ver mogen kan worden aangetast. Dit behoeft niet te geschieden, zelfs niet bij een zoo ste vig aangepakt successierecht als de heer Vliegen zou wenschen. maar dan moet men het Kapitaal niet in de gewone midde len versmelten doch het bezigen hetzij tot amortisatie, hetzij voor fondsen (vlootfond- sen, bouwfondsen of een credietfonds). Dan kan men zeer ver gaan en daarbij dient dan vooral ook op de redelijkheid van een Staats- erfrecht te worden gelet. Anderzijds echter behoort men, mits men de directe belastingen ook voor de toekomst niet als taboe behandelt, het tarief van in voerrechten evenmin als een heilig huisje te beschouwen. Tegen protectionisme zal men scherp moeten waken, ook wanneer het zich onder anderen naam mocht aandienen, maar het lijkt mij voor de liberalen tijd om tft breken met de zonderlinge conventie dat elke verhooging van het tegenwoordige ta rief een verraad jegens den vrijhandel zou zijn. Dat beweerde men reeds toen minister Pierson op 't laatst van het leven van het kabinet-Pierson-Borgesius «en verhooging voorstelde die het gemiddelde van 5 op C procent zou hebben gebracht. Mij heeft dit toen reeds onredelijk geleken en ik ben over tuigd gebleven van de mogelijkheid eener zuiver fiscale tariefsherziening die eenerzijds heel wat op zou leveren, anderzijds gelegen heid zou bieden tot het verbeteren van een aantal fouten in ons bestaande tarief. Bij de behandeling van de Inkomstenbelas ting heeft de heer de Monté ver Loren een staatje in de „Handelingen" doen opnemen van de opbrengst der invoerrechten per hoofd der bevolking in eenige landen. Ik neem de juistheid van deze cijfers aan, daar ze geleverd zijn door een zoo nauwgezet man als de afgevaardigde van Breukelen. Welnu, dit staatje ziet er als volgt uit: Nederland f 215 Duitschland 6.19 België 3.92 Engeland ft 8.03 Frankrijk TT 6.32 Denemarken n 7.35 Noorwegen tj 14.03 Zweden Tl 7.54 Zwitserland TT 10.22 Behalve het feit dat Nederland de aller laagste tariefopbrengst per hoofd vertoont, treft nog iets anders in dit staatje. Namelijk dat die opbrengst in het vrijhandelsgezinde Engeland hooger is dan in eenige ronduit protectionistische landen als Diritschland, België en Frankrijk. Verbaast men zich daarover? Maar het is immers een bevesti ging van de leer, ook door Pierson verkon digd, dat de begrippen „fiscaal" en „protec tionistisch" elkaar uitsluiten. Principieel is dat onbetwistbaar i Protectie heeft immers ten doel, buitenlandschen invoer te belem meren, fiscaliteit daarentegen moet het juist van dien invoer hebben. De cijfers van Engeland in vergelijking met die van Frank rijk, België en Duitschland schijnen dit prin cipe practisch schitterend te bevestigenIn laatstgenoemde landen wordt de invoer, ter wille van de protectie, geremd, en daarmee ook de tariefopbrengst, terwijl men in Enge land naar verhouding meer haalt uit het ta rief doordien men protectie vermijdt. Indien men dus op 't stuk van het succes sierecht den weg van Engeland zou willen volgen, dien de heer Vliegen ons wijst men zal het gerustelijk kunnen doen. Mits tegen kapitaalvernietiging worde gewaakt. En mits daarnevens in, zake het tarief, óók Engeland ten voorbeeld diene." Berichten. De Staatscourant van Donderdag 4 Juni bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: bevorderd tot vice-consuls de adspirant-vice- consuls P. Teppema, dr. C. Bunge en mr. F. Groenman; benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouw- school enz. te Wageningen, dr. Z. Kamerling te Leiden; alsno gbenoemd tot gedelegeerden bij de in ternationale conferentie voor sociale verzeke ring te Parijs dr. "W. Nolens, lid der Tweede Kamer en F. E. Posthuma, directeur der Cen trale Werkgevers-Risicobank. vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, aan R. W. Steenhvrizen, geboren te Ololla (Noord-Ameri ka) bepaald is, dat de commissie van aanneming voor adelborst 2de klasse, Sde afdeeling, bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willems oord, in dit jaar zal zijn samengesteld als volgt lid, tevens voorzitterde kapitein ter zee E. E. Dullemond, commandant van het Koninklijk Instituut voornoemd, tevens directeur van het onderwijs leden de kapitein der mariniers P. S. Groen, de luitenant ter zee der 1ste klasse K. F. Sluvs en de heeren A. J. Goedkoop van Nelle, riviel- ingenleur, directeur der hoogere burgerschool met 5-}arigen cursus te Delft, en dr. J. Geest, directeur der hoogere burgerschool met 5-jari- gen cursus te Dordrecht plaatsvervangend lidde heer dr. H. J. Oos- ting, leeraar aan het Kon. Instituut voornoemd I secretaris aan de commissie toegevoegd, de officier van administratie der 2e ld W. A. Vos. Een onderwij zer voor Prinses Juliana. Naar De Standaard verneemt, heeft Hare Majesteit de Koningin aan den heer Jan Ligthart, het geven van het onder wijs opgedragen, dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ontvangen. De heer Ligthart moe<t de opdracht hebben aanvaard en het ge meentebestuur heeft, als het blad wel is inge licht, hem het noodige verlof gegeven, om zijn functie als hoofdonderwijzer te gelijkertijd *e blijven waarnemen. De nieuwe Chineesche gezant zal begin der volgen die week zijne geloofsbrieven op bet Loo aanbieden». Veranderingen in het cour su lad re korps. Vice-consul Montijn, tot d/usver werkzaam bij Buiteaib Zaken, worth waarnemend vice-consul te Winnipeg (Canada), ter vervanging van mr. Groenman, die «de emigratie in Noord-Amerika gaat be- studeeren. Werkzaam worden gesteld de nieuwbenoem de aspirant-vice-consul mr. Gastin aren te Ant werpen, dn verband waarmede vice-consul Lechnier aldaar naar Shanghai verplaatst wordt; bij Buitenl. Zaken de nieuwbenoem de aspirant vice-consul Maas; bij liet consu laat generaal te San Francisco vice-consul cLr. Bunge, laatstelijk te Valparaiso. H et Kamerlid YanVollenhoven. De heer Joost van Volle whoven, lid der Twee de Kamer voor Rotterdam IV, die wegens on gesteldheid en daarna wegens verblijf buitens lands tot herstel van gezondheid geruimen tijd de Kamer-vergaderingen niet heeft kunnen bijwonen, was in de vergadering van gisteren weder aanwezig. De heer de Stuers, Kamerlid voor Weert, woonde wegens ongesteldheid in den laatsten tijd de vergaderingen der Tweede Kamer niet bij. Waarom de Japansche reis? Men schrijft aan de N. R. Ot.: Nu die ihceren v. Kol en Ketinér voor reke ning van belastingschuldigen, zij hét d«ie van Indaë, een reis gaan maken naar Japan, om daar te on der zoek ot met het oog op Neder- laaidsch-Iradfië, wat er gedaan is om een groo te ndj/venhrfd te doen ontstaan en bloeden, drimat de vraag ach op, waartoe wij don een gezant in Tokio lic.-bbe>n, een raad ran legatij Tevens tolk, die, sedert zijn prille jeugd ii^ Japan woonachtig, behoort lol de beste ken ners van het land, en eindelijk een bezoldig den en geëxamineerden consul tc Kobe. Geen ingewijde zal beweren dat deze heeren, wien het aan bekwaamheid geenszins ontbreekt; door hun beroepsbezigheden een overmatigenj arbeid hebben te verrichten om het zacht uit te drukken on men zou meenen dat zij door. hun plaatselijke kennis en door hun opleiding het beste geschikt zijn en ook aangewezen om de taak te vervullen, die thans, eerst aan den heer van Kol en na-dat tegen dl»e<ns zen ding verzet bleek, ook aan den heer Kelner, is opgedragen. Electriciteitsvoorziening En schede. In de Dinsdagavond gehouden vei- gadering van den Raad der gemeente Ensche de, werd besloten tot het sluiten eener nieuwe overeenkomst met het Twentsdh Ceptraal Sta tion te Hengelo, omtrent levering van elecirl- scken stroom aan de gemeente. Verder werd voor den bouw en de Inrichting van een hoogspannings-schakelinrichting. Let leggen van electrische kabels, de aanschaffing van het nieuwe telefoonbureau en toestellen enz. een crediet yan f 118.160 beschikbaar gesteld. De uitslag van de gisteren gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad van Gouda voor district I (vacature-Herman) is als volgt: Aantal kiezers 1019, uitgebracht 934 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer I. A. van Rijn van Alkemade (liberaal) 456 cn de heer P. A. Vingerling fantirev.) 478 stem men, zoodat de heer Vingerling is Gekozen. De Raad bestaat thans uit 12 liberalen, 0 anti-revolutionairen en 1 katholiek. Vice-admiraal Van Hecklng Colenbrander. Volgens de Nieuwe Ct. heeft de vice-admiraal G. P. van Hecking Colenbrander, directeur en commandant der Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet, eervol ontslag uit den zeedienst aangevraagd. Kapitein ter zee Sachze heeft met 1 Juli ontslag uit dén zeedienst aangevraagad. De hier te lande aangebouwde onder zeeboot K I vertrekt 1 Sept. a.s. naar Oost- Indië, onider bevel van luit. t. z. le kL jhr Schor er. De proeftochten hadden gunstige resultaten. Een belangwekken de schiet oefening. Het Hbkl. bevat een verslag van een zeer belangwekkende schietoefening, dezer dogen aan boord van H. M. pantser schip ,,H«eemskérck" gehouden. Het betrof eene proefneming met lichtge vende granaten bij het overvallen van tor pedobooten, dat, zooaJs men weet, meestal dies nachts geschiedt Het voornaamste doel van die lichtgevende granaten, is het plotseling verlichten van den omtrek, als het zoeklicht niet kan fungeeren. Zij worden gescholen uit die 15 C.M. kanon' nen, waarvan de ,,He»emskerck" er een zes tal voert Op zekeren afstand gekomen, aldus het Alg. Hbld. laat ons zeggen 2500 meter en op zekeren hoogte laat ons zegden 450 meter (hoe hooger hoe heter de uitwerking) schiet het stuk een Hchrtkogel uit, die, eenmaal ont ploft, een helderen lichtstraal over het zee vlak werpt en de torpedoboot, die men weuscht aan te vallen, „in het zonnetje" zet Dan bulderen van alle kanten de kanonnen op die arme torpeboot; een kruisvuur wordt op haar geopend en zij zal wel ten dood* gedoemd zijn Zoo is de theorie en nu kwam het er op aan die theorie aan de practijk te toetsen. In het Marsdiep lagen op afstanden van 1000 meter, twee torpediobooten, de „Hclda" en de „Nobo" die fheoristisch ten doode ge doemd waren, want beide vaartuigen lagen binnen don verlichtingscirkel van dé sprin gende grain aat, en op beide zou theoretisch het vuur worden geopend. 1500 metier west waarts, in het midden van het verlichte ge bied, lag H. M. „Medusa", die met de .Heems- kerek", de uitwerking zou opnemen van de schoten. Na het afgaan van het schot snort het pro jectiel door de lucht, een lichtflikkermg, een seconde duisternis, en... langzaam en plecht statig daalt de granaat neer. De zee is over een afstand van eenige honderden meter? verlicht en de vijandelijke booten zijn goed zichtbaar. Nu komt de techniek en het draadlooze apparaat in werking. De marconist zll geneedi in zijn cabin, met de microfoon om zijn hoofd en een arsenaal van toestellen om zich. En het duurt niet lang of de .Medusa" seint dén uitslag en de logarithmenen ezimutih-tafele doen de rest. Over de resultaten der proefneming ücunnen wij uitteraard niets zeggen. De twee eerste schoten hadden eon verbchtingstijd vam 28 res.p 35 secondenj' ruim voMoendte om edn torped!oboöt plat te schieten dus. Hoe groot er hel springpunt, hoe beter natuurlijk. Behalve de officieren was een hoofdinge nieur der firma Krupp aan boord om de proefnemingen bij te wenen. Generaal-m a j oor A. Hooge. boom. De inspecteur van het militair on* derwijs, generaal-majoor A. Iloogeboom te 's-Gravenhageheeft Zondag den dög her dacht, waarop hij voor 40 jaren tot 2en hiit^ naiut werd benoemd. Hij ontving telegram-' men van gelukwensch vam de verschillende! hoofden der inrichtingen van militair ondier», wijs; alle deze mede namens de officiorefi en' ambtenaren, aan genoemde inrichtingen ver bonden. Vele oud-directeuren der Inrichtingen had den tevens gelukwenschen gezonden, evenala een groot aantal officieren en gewezen offi cieren van het leger. De pestbestrijdlng. Voor dep. dienst in Ned.-Indië zijn bestemd: mr. J. D. Werkman te Leiden voor rechterlijk ambte naar en L. J. Büller te "Willemsoord, om tij delijk bij de pestbestrijdlng te werk gesteld te worden. De minister van koloniën brengt ter ken.r nis van belanghebbenden, dat voor vijf eh twintig studenten in de geneeskunde a'an di Nederlandsche Universiteiten de gelegenheid bestaat om, op den voet van het reglement vastgesteld bij een Kon. besluit van 6 Mei 1886, laatstelijk gewijzigd by een Kon. besluit vatt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2