Uit den omtrek. diens verzoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend als IToogstderzelver Commis saris bij de Nederl.mdsche Handelmaatschap pij en tot diens opvolger benoemd de heer J. T. Cremer, lid van de Eerste K*.mer der Staten-GeneraaL Onderscheidingen. Naar wij hernemen zijn door Z. M. den Koning van Griekenland benoemd in de Orde van den Verlosser: tot commandeur genera al-majoor A. A. J. Quanjer. inspecteur van den genees kundigen dienst; tot officier dr. C R. Tila- nus, president van het Balkan-comité cn mr. Th. Stuart, vice-voorzitter van het Balkan- coanité. Mr. A. J. TJeenk Willink, f Te 'Groningen is overleden mr. A. J. Tjeenk "Wil link, notaris aldaar, tevens vele jaren be stuurslid van het Nutsdepartement en van on derscheidene Nutscommissies en van de Vereeniging tot opvoeding van halfverwees de, verwaarloosde of verlaten kinderen in het Huisgezin. Het liotel op den Dam. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij uit officieele bron vernemen is de Stichting van het nieuwe hotel op den Dam thans verzekerd. De combinatie, welke zich met t bijeenbrengen van bet benoodigde ka pitaal belastte, Is daarmede thans geslaagd. Als directeur zal optrecien de heer H. A. Fuhr, directeur van verschillende badhotels te Scheiveningen. Hot is de bedoeling. ee>n hotel-café-restau- rant te stichten, ingericht volgens de laatste eischen des tijds, doch met matige prijzen. Dc architect is zoover gevorderd, dat bin' nen twee maanden de aanbesteding kan plaats hebben, Arbeidstoestanden Café- en ftestaurantpersoneel. Men meldt ons uit Amsterdam: Zooals bekend is, heeft de heer P. Nolting te .Amsterdam, voor eenigen tdjd van de regeering de opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar de arbeids toestanden onder het café- en restaurant- personeel. Naar wij vernemen, is de heer Nolting met dit onderzoek, waarmede na 15 April een aan vang werd gemaakt, zoover gevorderd, dat de gegevens van een 30-tal bedrijven hier ter stede met 1 tot 9 man personeel, reeds door hem zijin verzameld. Tot het verkrijgen dier gegevens, welke be rusten op de mèdcdeelingen, zoowel van de patroons als van het personeel, worden de koffiehuizen en restaurants door den heer Volting persoonlijk bezocht, waarna deze ge gevens maandelijks i^iar den directeur van de«i Arbeid te 's Gravenhage worden opge zonden. Het zal echter nog geruimen tijd duren, eer de heer Nolting het onderzoek zal heb ben beëindigd. Groningsche waterleidings kwestie. Men seint ons uit Groningen: De rechtbank te Groningen heeft heden uitspraak gedaan in het proces van de N. V. de Groninger Waterleiding, tegen de gemeen te Groningen. De rechtbank verklaarde den cisch in reconventie niet-ontvankelijk. In conventie verklaarde de rechtbank, dat het exploiteeren van eene waterleiding in de ge meente Groningen door die gemeente ten be hoeve van de ingezetenen dier gemeente is in strijd met de tusschen haar en eischeres be staande overeenkomst. Zij veroordeelde den gedaagde om aan eischeres te vergoeden alle kosten, schaden en interessen door eischeres geleden en te lijden, tengevolge van bovenvermelde onrechtmatige handeling van de gemeente. Nader op te ma ken bij staat en te vereffenen volgens het voorschrift der wet; en gelast den beklaagde om de aansluitingen van particulieren aan de gemeente-waterleiding, binnen drie maanden na de beteekenis van dit vonnis op te heffen. Zij ontzegge den eisch voor het overige. Een ontaard vader. De arr. recht bank te T-iel veroordeelde B. F. te Kcsteren. die op 10 Mei j.l. zijn vier zeer jonge kinderen onverzorgd had verlaten tot 2 weken gevange nisstraf. De eisch was 2 maanden. De moord tc Nieu w-W e e r d i n g e Woensdag werden naar Assen gevankelijk overgebracht de gebroeders Hendrik en Eg- bert v. d. V. te Nieuw-Weerdinge, resp. 18 en 25 jaar, welke beschuldigd worden Zater dagavond bij een twist hun oom P. v. d. LaaD te hebben doodgestoken. De oudste is echter weer op vrije voeten gelaten, de jongste opgenomen in 't huis van bewaring. School- en Kerknieuws. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen er, be- Salve de reeds vermelde eeredoctoraten nog tienlallen andere worden uitgereikt. Op de complete lijst staan niet minder dan 63 namen. Daaronder komen voor die van H. M. de Koningin, rechten. Z. K. H. de Prins, medicijnen, vanwege zijn verdiensten voor het Roode Kruis. Mr. C. C. Geertsema, commissaris der Ko ningin in Groningen Van Dijke, gezant der Vereen. Staten In Den Haag, vertegenwoordiger van een Amerikaan- sche Academie bij de Groninger feesten. Mendes da Costa, de bekende beeldhouwer te Amsterdam, wien het eeredoctoraat in plant en dierkunde zal worden uitgereikt. Albert Verweij, letterkundige te Noordwijk, Ned. letteren. D. R. Mansholt, schrijver van de meteorolo gische berichten in de Prov. Gron. Courant. Onder de gedoctoreerden zijn tal van buiten landers. Vereenvoudiging en verbetering van examens. De Vereeiuging tot vereenvoudiging en ver betering van examens en onderwijs heeft Don derdagavond in Den Haag onder voorzitter schap van prof. Niermeijer haar 14de algemeene vergadering gehouden. De voorzitter heette de aanwezigen, speciaal eenige Kamerleden, welkom en wees er op, dat de Lyceum-ontwerpen aanleiding gaven tot deze vergadering. Als inleider trad op dr. J. H. Gunning, die zeide, dat er al zoo veel over het onderwerp gezegd is, dat er weinig nieuws meer te zeggen valt. Met niemand is Spr. het geheel eens, en als hij een plan had in te dienen, zou het er één *ijn, dat heal anders was en vermoedelijk ook niemand bevallen zou. Het komt Spr. ook voor, dat een soort malaise heerscht bij volk en volks vertegenwoordiging betreffer.de onderwijszaken. Daaraan is het wellicht te wijten, dat deze re geering het ontwerp, door een der kopstukken van rechts ontworpen, ongewijzigd heeft over genomen. Spr. zou hopen, dat het werk over gedaan werd, omdat het verkeerd is aangepakt en niet de geest van ontwikkeling, doch die van de scholastiek er uit spreekt. Dien geest van het-moet-nu-maar-eens-uit-zijn acht Spr. ge vaarlijk voor de belangen van het land. Het meest urgent acht Spr. de Instelling van een ministerie van onderwijs of althans van een directeur. We zijn ongeveer het eenige land, zonder eigen onderwijsorgaon. Dat de arbeid van de commissie niet goed kon zijn, omdat de opzet verkeerd was, tracht Spr. nader aan te toonen. Hij concludeert, dat we te doen hebben met een niet te verbeteren vicieus stelsel Wist Spr., dat het ontwerp zou worden aangenomen, dan zou Spr. toejuichen de amendeering in den geest door deze vereeniging aangegeven. Voor- loopig echter handhaaft Spr. zijn voorstelal leen het H. O. ontwerp aannemen en de paeda- gogische opleiding der leeraren in de wet bren gen, maar overigens het lyceum-ontwerp en dus ook het M. O.-ontwerp verwerpen noch aannemen, maar deponeeren en een nieuw onderzoek opdragen aan eene commissie als de Italiaansche van 1905 en inmiddels een minis terie of directeur van onderwijs instellen. Het L. O.-ontwerp dient in elk geval verworpen te worden. Applaus volgde op sprekers rede. Daarna heeft prof. J. F. N i e r m e ij e r ge sproken over beperking van het aantal leervak ken. Spr. wijst er op, dat de arbeid van de In- eenschakelingscommissie op bittere teleurstel ling uitliep. Geen vak toch komt op deze wijze goed tot ziin recht. Kinderen loopen met heele bibliotheken onder den arm en toch geldt ook hier de leus: Qui trop étreint, mal embrasse (gelach). Twee uur gymnastiek in de week is zeker veel te weinig en naar lichaam en ziel wordt het kind mishandeld. Spr. zou wenschen, dat aan het lyceum geen eindexamen zou worden gegeven. Spr. zet uit een, hoe de bewegings-vrijheid met beperking van het aantal leervakken verband houdt. O. a. kan huiswerk worden beperkt om plaats te ma ken voor werk naar eigen keus. Dertig lesuren in de week? De leerlingen laten zelf de vak ken, die hen niet interesseeren passief over zich heen gaan. Niet alle leerlingen behoeven ook dezelfde vakken te leeren. Een onderscheiding tusschen verplichte en facultatieve vakken is reeds toegepast in Amerika. De Nederlandsche hoogleeraren wezen in hun adres op het nut van de facultatieve vakken. Spreker ontving 1200 bewijzen van instemming, waaronder mannen van hooge positie en vele kunstenaars. De algemeene vorming voor al len, zoo besloot Spr., is een fantoom. Met prof. Kohnstamm, die op een zesde leerjaar aan dringt, met onderwijs in Altertumswissenschaft, is Spr. het niet eens. Zonder beperken van het aantal vakken zal de lichamelijke opvoeding en een diepere geestesontwikkeling schade lijden en zullen we opgescheept blijven met die alge meene ontwikkeling, die leidt tot wat de Duit- scher Verflachung noemt. (Applaus). Aan het jaarverslag ontleenen we, dat een onderzoek, naar het staatsexamen werd inge steld. De voorzitter stelde zich in verbinding met autoriteiten en docenten, ven wie bekend was, dat ze voor dit examen opleiden. De eer ste secretaris woonde eenige dagen het examen bij. Een uitvoerig schrijven werd gezonden aan den inspecteur der gymnasia met het verzoek om een onderhoud. De secretaris lichtte de pun ten in de missive toe. Een concept-adres aan den minister werd opgesteld, doch de loop der gebeurtenissen maakte het wenschelijk dit adres nog niet te verzenden. Bovendien werd beslo ten de enquête omtrent de regelingen van huis werk en repetities uit te breiden over de ouders leden van V. E. O. en de studenten. Aan de studenten van alle universiteiten, de Technische Hoogeschool en de Veartsenijschool werd een lijst van 12 vragen gezonden. In het geheel wer den 6000 circulaires verzonden, waarvan er ruim 1600 ingevuld terugkwamen. De schifting en bewerking gaf eene commissie uit het bestuur voor geruimen tijd handenvol werk. Toen ver scheen in October plotseling het alarmeerende bericht, dat het nieuwe ministerie de wetsont werpen betreffende het voorbereidend H. O. handhaafde. Een adres met wenschelijke ver anderingen werd aan de regeering verzonden. Het is een gevaarlijke, morr ook hoopvolle tijd voor het onderwijs. Gevaarlijk omdat in de vak- vereenigingen der leeraren der H .B. S. en gym nasium een strooming komt om H. B. S. en gymnasium in hoofdzaak onveranderd te laten. Hoopvol omdat misschien het werk der z.g. verzoeningscommissie ons onderwijs buiten dc politiek kan brengen in de Tweede Kamer en ons volk kan verblijden met een regeling van het voorbereidend H. O. die rekening houdt met de cntwikkelingseischen van verstand, gemoed en lichaam. Kunst en Wetenschap. De Haagsche Schouwburg. On der het opschrift „Alweer eenige duizenden1', schrijft de N. Ct. heit volgende: Men dacht nu vooreerst van verdere uitga ven voor den Schouwburg verschoond te zul len blijven, daar het al wel geweest is: f 40 mille don gratuit aan de architectenfirma te Weenen en een crediet voor de verbouwing, dat later gebleken is belangrijke aanvulling te behoeven. Maar neen, bij den gemeenteraad is weer een creddet aangevraagd, nota bene voor een behoefte, waarvoor die geheel e Schouw burg-actie in 't leven is geroepen, de behoefte aan afwending vanbrandgevaar. Men had vergeten, den directeur van de wa terleiding te vragen, hoe hij over het in den Schouwburg aangebrachte hooge waterreser voir dacht, zooals dat door het Kd der com missie Van LJsselstedn c.s. en den heer Meier, •brandweercommandant te Amsterdam, ont worpen is. Die commandant mag goed en wel water reservoirs ontwerpen, maar ik heb er ernstig bezwaar tegen, dat hij daardoor den dienst van mijn waterleiding in de war stuurt en gevaar doet ontstaan voor mijn leidingen. Aldus sprak onze directeur en B. en W. moesten hem wel gelijk geven, stil er bij den kende: hadden we den heer Stang maar wat vroeger geraadpleegd Het doen zitting nemen van den directeur der waterleiding in de oommissie, waar het toah uitsluitend bij de verbouwing ging om brandgevaar te weren, 9ohijnt ook niemand in het hoofd te zijn gekomen. Enflm, de waterleiding komt nu achteraan met bezwaren, en die zijn zoo overtuigend bevonden, dat het hoogreservoir nu weer bul ten gebruik zal worden gesteld en op de bin nenplaats in dm grond een reservoir zal wor den gemaakt, waaruit met behulp van twee elcctrisch gedreven pompen een brand kan worden bestreden tot dc komst van de stoom- brandspuit. Beter laat don nooit. Deze duizenden zulle® althans nuttig besteed zijn. DeVioliers verboden. Donderdag avond zou door de N. V. „Het Tooneel", dir. Willem Royaards op de kermis te Venlo in de schouwburg-loge worden opgevoerd ,',De Violiers", tragi-comedie in 4 bedrijven van W. Schürman. De uilvoering werd evenwel door den burgemeester verboden, naar men ver neemt om reden, dat Israëlieten den inhoud voor hen aanstootelijk vonden en den burge meester hadden verzocht dit stuk met te laten opvoeren. Tot hoofdleeraren voor Viool zijn be noemd aan het Conservatorium te Amster dam van de maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afdeeling Amsterdam, de heeren Alex Schnuller te Berlijn en S. Togni te Am sterdam. Sportfeest te Ede. Te Ede heeft zich een Centraal comité ge vormd met het doel den Sen Juli a.s. een groot sportfeest te organiseeren, waaraan zullen deelnemen verecnigingen en personen, behoo- rendc tot de burgerij van Ede cn omliggende plaatsen in het garnizoen aldaar. Het doel, hetwelk het comité wil beoogen. is een kpachligen stoot te geven op het gebied der lichamelijke opvoeding. In het comité hebben zitting genomen het bestuur der afdeeling Ede van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding en officieren van verschillende wapens. Door dc zorg van het bestuur wordt de voe ling met de burgerij der verschillende gemeen ten gezocht en worden pogingen in het werk gesteld ook dc leerlingen van scholen op het Sportfeest te doen uitkomen in bewegingsspe len, welke op de spelleiderscursussen van den N. B. v. L. O. zijn onderwezen. Geen artistenspoirtfees t te 'sG ra ven ha ge. Uit dè beste (bron kan het Ilbld. medcdeelen, 'da/t de onlaougs aange kondigde herhaling van het arüstensportfecst te 's Gravenhage rui-et zal püaaits vinden. Het is nl. der regeliiLgscommHasie niet gjekukt de talrijke te overwinnen bezwetren uit den weg te jtuifnem. GEMEENTE AMERSFOORT. Opgaaf van gevestigde personen van 15 tot en met 20 Juni 1914. Jansje Nijhoff, N.-Hvan Duitschland naar Soesterweg 109. Johannes Hartogsveld, geb. 1874, N.-H., van Indië naar Teut 53, gegageerd militair. Anders J. Nielsen, geb. 1894, N.-H., van Hen gelo (O.) naar Valkestraat 16, bankwerker. Tjitte de Boer, geb. 1889, G.-K., van Amster dam naar Paulus Borstraat 17, boekhouder. Malthijs Vonk. £éb. 1893, Geref., van IJssel- stein naar Havik 26, bakkersknecht. Aah van de Veen, geb. 1S87, N.-H., van Hoog land naar Lageweg 11 (Laaglandscheweg), spoorwegarbeider. Wed. Anna M. H. Haeijen, R.-C, van Venlo naar Langestraat 80. Elisabeth Steenbeek, R.-C., van Delft naar Nieuwstraat 25 winkeljuffrouw Hendrik Mol, geb. 189-1, D.-G., van Hengelo nar Aldegondestraat 72, bankwerker. Jan Pothoven, geb. 1883, N.-H., van Leeuwar den naar Bernulfusstraat ong., bouwkundig op zichter. Wilhelmina Coops, R.-C, van Utrecht naar Krommestraat 20, winkel juffrouw. Bartholomeus van de Kraats, geb. 1888, N.-H-, van Muiden naar Monnikenpad 48, werkman. Anthonie van de Weerd, geb. 1893, Geref., van Tiel naar Langestraat 39, winkelbediende. Salomon Hamburger, geb. 1878, Hoogd. Isr., van Rheden naar Stationsstraat 3a, koopman. Gerrit Buitenhuis, geb. 1887, N.-H., van Leus den naar L. Beekstraat 5, werkman aan de Ge meente-gasfabriek. Hendrik Spijker, geb. 1887, N.-H., van We verssingel 23 naar Herzogenrath, schilder H. IJ. S. M. Christiaan Esveld, geb. 1888, N.-H., van Lage weg 23 naar Noordwijkerhout, tuinder. Gerardus Voshart, geb. 1887, Geref., van Leusderweg naar Leusden, monteur. Jacoba Brake, van Havik 14 naar Rotterdam, luitenant bij het Leger des Heils. Opgaaf van personen, die de gemeente heb ben verlaten van 15 tot en met 20 Juni 1914. Johannes A. Loman, geb. 1878, R.-C., van Langestraat 51 naar Arnhem, koffiehuishouder Alberta Loman, R.-C., van Langestraat 51 n. Arnhem. Johannes J. Meel, geb. 1895, Geref., van Am- hemschestraat 35 naar Harderwijk, winkelbe diende. Gerrit van Wilpen, geb. 1856, (N.-H.), van Soesterweg 88 naar Hilversum, arbeider. Hermanus J. van Bekkum, geb. 1897, R.-C., van Utrechtscheweg 54 naar Hoogland, tuin mansknecht. Johannes G. Verbon, geb. 1897, R.-C., van Langestraat 104 naar Ede (mil. woning). Johannes H. Spierings, geb. 1891, R.-C., van Leusderweg 13 naar Rotterdam. Dorothy H. Geilde Cobb, van Utrechtsche weg 84 naar Engelsch Amerika, assistente huis houding. Egbert Meijer, geb. 1893, N.*H., van Krom mestraat 44 naar Zwolle, kappersbediende. Bernard Freriks, geb. 1883, N.-H., van Brou werstraat 8 naar Nijmegen, telegraafwachter H. IJ. S. M. Aaltje B. Turkstra, N.-H., van Arnhemsche- weg 89 naar Soest Willem C. Pastoor, geb. 1896, R.-C., van Lan gestraat 14 naar Utrecht, winkelknecht. Marten C. Loot, geb. 1891, Ger. Kerken, van Havik 17 naar Deventer, boekdrukker (chef du Bureau uitgeverszaak). Aart J. Witte, geb. 1893, Apost., van Appel weg 17 naar Haarlem, tuinman. Johannes M. Willemsen, geb. 1883, N.-H., van Gerrit van Stelb'ngwerfstraat 61 naar Zandpoort, verpleger Krankzinnigengesticht. Hendrikus de Gans, geb. 1893, N.-H., van Burgerbuurt 18b naar Hilversum, sigarenmaker. Arend de Bruin, geb. 1889, N.-H., van Alde gondestraat 91 naar Rotterdam, sigarenmaker. Willem Veldhuijsen, geb. 1S96, N.-H., van Langestraat 7 naar Baarn, coiffeur. Opgaaf van personen die van woning zijn ver anderd van 15 tot en met 20 Juni 1914. Raimond P. J. van de Berg van Saparoea, le luit. Veld-Art, N.-H., van Langestraat 101 n. Utrechtscheweg 1041J. Egbert Bergsma, kleermaker, R.-C., van Zwa- nenhalssteeg 1 naar Hellestraat 113. Gerrit C. van Brenk, metselaar, N.-H., van Monnikenpad 37 naar Monnikenpad 51. Gerrit van Duinen, arbeider, N.-H., van Veld- straat 6 naar Schelvischsteegje 28 (Rozemarijn- steeg). Cornell's Eggink, Sergt. majoor der Inf., D.-G., van Soesterweg 16 naar Utrechtscheweg 121. Johan W. A. Gantvoort, behanger, R.-C., van Bisschopweg 70 naar Leusderweg 66. Wed. A. Hassing, R.-C., van Soesterweg 16 naar Pieter Pijperstraat 5. Gerrit Kortus, timmerman, N.-H., van Appel markt 2 naar Weverssingel 39. Albertus van de Kraats, arbeider, N.-H., van Woestijgerweg 37 naar Monnikenpad 48. Catharina Laaij, N.-H., van Gerrit van Stel lingwerfstraat 90. naar Woestijgerweg 67. Leendert Mathissen, arbeider, R.-C., van Ach ter de Kamp 43 naar Achter de Kamp 54. Anthonie F. Maijar, R.-C., van Muurhuizen 75 naar Muurhuizen 117. Gerrit Mol, sigarenmaker, N.-H., van Wol- kersteeg 35 naar Kreupelstraat 3. Petrus H. J. Nefkens, rijwielhandelaar, R.-C., van Leusderweg 120 naar Arnhemscheweg 78. Hendrika A. Tommei, R.-C., van Wolkersteeg 20 naar Kreupelstraat 3. Jacobus Voorburg, landbouwer, R.-C., van Soesterweg 371 naar Oude Soesterweg 9. Johannes Ph. de Vries, R.-C., van Bisschops- weg 6! naar Conir.ckstraat 32. Wed. A. de Wilde, Geref., van Zogstraat 15 naar Soesterweg 92. Hendrikus J. Willemse, huisknecht, R.-C., van Bisschopsweg, Achter Luiaard 30 naar Koe straat 13. Margarctha M. Zwanenburg, R--C„ van Leus derweg 32 naar Utrechtscheweg 26. Willem H Scholtens. adjudant-onderofficier- trompetter, Geref., van Hoogeweg 6 naar Wil lem van Mechelenstraat 28. Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje). Wonderlijker, romantischer en pikanter dan welke roman ook, is vaak het leven zelf. Wat valt er al niet in 't wereldje voorwat de stout ste fantasie kan uitbroeien, ziet men soms tot werkelijkheid worden. „Het levende lijk", waar van we thans in sommige bladen lezen, strekt ten bewijze, dat men zich over niets meer moet verwonderen. Het levende lijk! Neen, niet het tentje van de kennis met het leelijke vrouwmensch. dat zich „het levende lijk" noem de. Het betreft hier iets heel anders. Een aan nemer te Nizza heeft dezer dagen een flauwe mop uitgehaald. De man had n.L een zoon, die naar Parijs ging en er zou studeeren. Maar de jonge man studeerde niet en verteerde veel. De vader gaf geen geld extra, waarop de zoon schulden maakte, die natuurlijk door den vader betaald moesten worden. Dat beviel de oude heer in het minst niet en hij wou er een eind aan maken. Tot zoover is de geschiedenis heel gewoon. Maar nu volgt het ongewone er van De oude heer besloot, zij het dan ook alleen voor den burgerlijken stand, dood te zijn. Hij liet circu laires met rouwrandjes drukken, waarin hij zijn eigen dood aankondigde en schreef zelf de adressen. Werkelijk had 15 Nov. van het vorige jaar een plechtige een droevige begrafenis plaats. De aanremer zag zijn eigen kist uit het huis dragen, terwijl hij op een zolderkamertje verborgen zat. Het moet een buitengewone ge waarwording geweest zijn. Tot zijn genoegen waren velen zijner ver wanten bedroefd, 's Nachts maakte de overle dene zich met zijn fortuin uit de voeten. Maar dezer dagen ontmoette een zijner vroegere ken nissen hem op den hoek van een straat in een naburige stad. „Het levende lijk kreet de ver schrikte vriend, maar het was een lijk dat zich ijlings uit de voeten maakte en zoek raakte in een warnet ven straatjes en steegjes. Het par ket stelt thans een onderzoek in om den man weer officieel in het leven te brengen. Over romans en fantasie gesproken I Wilt ge uw fanasie eens laten werken, waarde lezer en geachte lezeres? Wel, beschouw dan dezen ro man in 13 hoofdstukkenKorter kan het zeker al niet, maar zeker zult ge toch niet zeggen, dat hij inhoudloos is. Wij lezen in een Duitsch blad de aenteekenin- gen uit het notitieboekje van een gehuwd Am- sterdamsch handelsman, welke elk op zichzelf een hoofdstuk vormen van een interessanten ro man, welks inhoud naar geheven door u gefan taseerd kan worden. 11 Sept. Annonce (een machineschrijfster ge vraagd) f 1.30. 13 Sept. Weekgeld (voorschot aan juffrouw Smit f 9. 14 Sent. Betere bureau-stoel voor juffrouw Smit f 6. 15 Sept. Bloemen voor ju^romv Smit f 1.25. 18 Sept. Azalia's voor juffrouw Smit f 5. 19 Sept. Bonbons voor juffrouw Smit f 2. 20 Sept. Weekgeld f 17. 22 Sept. Bloemen voor mijn vrouw f 0.75. 24 Sept. Lunch met juffrouw Smit f 25. 26 Sept. Hoed voor juffrouw Smit f 2.50. 27 Sept. Weekgeld f 25. 29 Sept. Schouwbrug en souper met juffrQUW Smit f 9. 30 Sept. Avondmantel voor mijn vrouw f 85, zijden japon voor mijn schoonmoeder f 55. Ad vertentie (een machineschriïfster van gevorder den leeftijd gevraagd) f 1.30. Vindt ge het geen mooien roman? Pas op, lieve lezeres, beschuldig niemand, want dan zou het kunnen blijken, dat uw fantasie u hier parten speelt. Er wordt In dezen roman maar één persoon met name genoemd, wie durft haar veroordeelen Inderdaad, onze verbeelding heeft hier vrij spel. Wie deze wil laten werken, of in andere richting zijn geest in acte wil bren gen, die neme thans een bod'- Nu, een dag als vandaag ik zit te puffen van de warmte is heerlijk daarvoor. Zoon bad werkt niet alleen verfrisschend op lichaam en geest, maar moet ook de vruchtbaarheid van den laatste bevorderen. Archimedes, dat weet men, kreeg geniale in vallen als hij in het bad was. Maar hij is niet de eenige. De Daily Mail heeft een kleine en quête gehouden, waarvan het resultaat is, dat er verscheidene Archimedessen zijn. Onlangs wenschten eenige vrienden aan de Londensche beurs een makelaar gehik, die een mooi zaakje had gemaakt en de man antwoordde htm dat het Idee daarvan bij hem was opgekomen, ter wijl hij in het bad was, en dat hij overigens zijn geheele fortuin aan zijn zindelijkheid °had te danken, want alle voordeelige combinaties vischte hij uit het water op wij zeggen niet in troebel water. Een ander verklaarde dat hij in het bad zijn beste romances dichtte. De heer Arthur Bourchier, de bekende tooneelspeler vindt zijn beste tooneelen terwijl hij zijn bad neemt. Intusschen constateerde de romanschrij ver Charles Garcia, dot het bad hem gevoelig maakte voor muziekzijn beste ideeën van ro mans kwamen evenwel bij hem onder het sche ren. Zou men niet zeggen, dat deze bron van Inspiratie eenigszins gevaarlijk is? Wie zoo, zelfs onder het scheren en in het bad, zijn tijd besteedt, die betracht wel de les, welke een der klokken in ons land als opschrift draagt „Neemt waer U tidt, wie dat ghi syt, Door clock geslach, gedenck op stervensdagh. Wihn Wegvoert me fecit anno 1610. Een catalogus van de klokkengieterij Petit e Fritsen te Aarle-Rixtel bevat meer van derge lijke opschriften, b.v. Zoo menigmaal gy hoort den heldren kloeken slagh. Gedenk aandagtighlyk aan dynen Jongsten dagh. De éyd is kort, de dood is snel. Wacht U van zonden, zoo doet gy wel. Myn helder thoon roept luyt O mensch gebraykt die genadentyt. Komt horen Godes Woort, Bedenk dood en eeuwigheit. Menigmaal zijn de klokken getuigen geweest van de felle worstelingen des volks tegen over weldigers, van vernedering door tyrannen, die zelfs de metalen vredeboden niet spaarden, maar ze omgoten tot oorlogswerktuigen. De klok van Ter Aa: Doe 't Spaansch gebroed! Hier was te land. Zo wierd verwoedt Myn kap verbrandt (1575), Maar ik bleef hangen door geluk; Nu ben ik door het Fransch geweld Verbroken, en voor weinig geld Verkogt (1673) doch weer teregt ge steld. (1670). Van een kanon ben ick gegooten En heb ook menig mensch doot geschoo- ten, Maar nu doen ick een beter werk, Ick roep de menschen naar de kerk. Voor heen gaf ick een hellen klanck, Myn tong heeft my doen breken. Petit heeft mij vernieuwt, En doet mij luyder spreken. "k Werd van 6000 pond door 't Fransch geboeft tot gruis, Tc Weeg 1600 nu en dien opnieuw Gods huis. Dichters hebben de klokken ten allen tijde bezongen. Arnold Sauwen, een der tegenwoor dige Vlaamsche d'chters, zingt haar in een be schrijving van zijn dorpje toe Tc Hoor van ver uw klokkengalmen. Feestelijk soms els vreugdepsalmen En soms klagend naar en droeL Als toen men mijn kind begroef. Klokken over weide en akker. Luidt ge mijne jonkheid wakker, Luidt ge in Klanken droef van zin. Mij uw stillen weemoed in. Wen uw bronzen stemmen, klokken, 't Landvolk naar zijn haardstee lokken, Is 't als riepen zij mij mee Naar mijn dorp, in de avondvree. Liefde, vriendschap, zij verdorden. Dorp, ik ben u vreemd geworden. Maar uw verre klokkenklank Roert me diep, mijn leven lank. Om de klokken, die zulk een gewichtige ro' in het menscheliik bestaan vervulden, heeft d sage een dichterlijk waas van legenden gewe ven. Een ongedoopte klok (de wijding der klok ken noemde men doop) werd des duivels prooi de satan sleepte ze bij den eersten klepelslag mede de lucht in en wierp ze in de poelen der Peel of in de moerassen. Slechts eenmaal in het jaar mochten ze dan hunne tonen laten hoorer. van uff de drabbige, zwarte wateren, namelijk in den heiligen Kerstnacht. Tal van poelen hee- ten nu nog de „klokkenkuil". Te Horst (L.) rukte de duivel de ongedoopte klok en tegelijk een hoek van den toren mede de lucht in. Verzonken klokken liggen in ven nen te Achel aan het Bondsbosch, te Bergeik in het Tresseven. te Borkel in het Malpleven, te Budel in de Kattekufl, te Dommelen in he' Rondven, te Swolgen in den Klokkenkuil, tt Leende in het Klokven. te Steensel in het Goor, te Strijp in de Dieprijt. Te Westerhoven in N.-Br. ligt een moerassige plaats in de heide, de Breeput genaamd. Daarin heeft de duivel eens een klok van prachtigen vorm en zeldzamen klank geworpen. In een zeer drogen zomer haalden eenige boeren de klok zoover omhoog, dat de rijksversierde kroon zichtbaar werd. Toen riep een hunner: „Ik ge loof, dat ze met Gods hulp wel geheel boven zal komen." Maar een ander zei: „Met of zonder hulp, we hebben ze en laten ze niet meer los'. Op hetzelfde oogenblik trok een onzichtbare macht zoo aan de touwen, dat de klok aan allei handen ontkkpte en nooit meer te vinden ii geweest. De klokken reizen ook. Op Witten Donderdag, als alles zwijgt en fn rouw is. dan aanvaarden zij de reis naar het heilige Rome en keeren 's Zaterdags vóór Paschen, gevuld met eierett terug. In de volksverbeelding is de klok de verbin ding tusschen aarde en hemel. Zij is in voort- durenden dienst van den Albestuurder en eene weldoende vriwafin In alle gewichtige levensom standigheden geworden. Haar ouderdom om geeft haar met een krans van gezag en wijs heid haar hooge zetelplaats geeft haar den voorrang boven andere harmonieuse geluidep en de kracht van haar klank laat niet toe haal te overstemmen, hij dringt dóór tot aller ge moed en doet de roerselen der ziel trillen. KEUVELAAR.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2