KOLONIËN. ~binnenlandT" J - vorstenkinderen, die zoo vroeg jammerlijk bun ouderpaar hebben verloren. Onuitspreke lijk is zijne deelneming voor den grijzen heer- sóher, die den feroon van de monarchie bezet en wien in deze wereld geen slag, die maar Is te bedenken, wordt bespaard. Wat echter ook de moordenaars van Serajewo tot hunne duistere daad moge hebben bewogen, de stevige 6ouw van het met ons verbonden rijk wordt daardoor niet aangetast. De vólken van den dubbelen adelaar zullen zich des te vaster om hun keizer en koning scharen. Londen, 29 Juni. In het lagerhuis druk te Sir Edward Grey bij de behandeling van de begrooting van buttenlandsche zaken zijne sympathie uit voor Oostenrijk en zijn keizer naar aanleiding van den door de vermoor ding van aartshertog Frans Ferdinand en zijne gemalin loegebrachten slag. Hij bracht cene ■warme hulde aan den invloed, die door den keizer wordt uitgeoefend teil gunste van den Europeeschen -vrede. De Bosnische landsregeerlng heeft over de omstandigheden, waaronder <le vermoording van aartshertog Frans Ferdinand en zijne ge malin heeft plaats gehad, de volgende mede- deelingen gedaan: De troonsopvolger en zijne gemalin reden om 10 uur voormiddags uit de badnlaats Iliza nakr het stadhuis van Serajewo in een open automobiel. Het gevolg volgde in een tweede auto. In de buurt van het -tadhuis wierp de letterzetter Gabrinowics, n vroeger reeds uit Serajewo verdreven socialistische agitator, «ene bom, waardoor de :'n het tweede rijtuig gezetenen personen, graaf Boos-Waldeck van de militaire kanselarij van den aartshertog, en luitenant-kolonel Marizzi, adjudant van het Bosnische landsbestuur, licht gewond werden. De troonsopvolger -wilde dadelijk omkeeren, om de gewonden naar het ziekenhuis te bren gen. Toen de auto de Lalijniche brug naderde, vuurde een gymnasiast, rVincip genaamd, uit een revolver van oud systeem, vier schoten tegen den wagen af. Den aartshertog werd Jen halsslagader doorgeschoten; hij bleef op do plaats dood; zijne gemalin kreeg drie scho ten in het onderlijf, waaraan zij na korten tijd bezweek. De beide* misdadigers zijn van Servische nationaliteit. Een ander bericht meldt: De aartshertog had na het bezoek aan het raadhuis, na den eersten aanslag, aan eenc -'sellnge ingeving gevolg gevende, bevolen, dat de auto zou rij den naar den konak, omdat hij de gewonden wilde bezoeken. Plotseling sprong een jonge knaap op de treeplank en loste uit de onmid dellijke nabijheid een schot op den aartsher tog. De kogel drong den troonsopvolger in den hals, doorboorde de Aagader en kwam in den mond weer naar builen. Terstond daarna «choot de knaap tweemaal op de hertogin. De aartshertog stierf na drie minuten; de herto gin had een kwartier te den. De bom werper Gabrinowlc, die Jn het water iprong, maar er weer werd uitgevischt, ver klaarde, dat hij de bom geworpen had met 3e bedoeling den aartshertog te dooden. Dc fcom had hij uit het buitenland gekregen, maar hij weigerde te zeggen van wien. De politie constateerde, dat de bom betzelfde model had, als de indertijd bij de samenzwering tegen den koning van Montenegro bevonden bommen; die Waren afkomstig uit Belgrado. Princip, de an dere moordenaar, werd door het publiek ge lyncht en erg toegetakeld; 1 ;j Ton echter nog verhoord worden. De beide moordenaars waren eerst kort geleden uit Belgrado naar {Serajewo teruggekeerd. In de diplomatieke l.r-^ente Weenen ver luidt, dat hot Servische :zantschap te Wee nen het departement van buitenlandsche za ken gewaarschuwd had oor de reis van den troonsopvolger naar Bosnië, omdat de Ser vische regeering kennis gekregen had van de plannen van een aanslag. De troonsopvolger had niettemin bepaald, dat de reis zou door gaan. De Neue Freie Presse brengt nog de vol gende bijzonderheden over het misdrijf, waar van aartshertog Frans Ferdinand en hertogin Sophie van Hohenberg de slachtoffers zijn ge worden. Na den eersten aanslag, waarbij de vleugeladjudant overste von Marizzi aan den hals gewond werd, liet de aartshertog het rij tuig slilhouden. Nadat hij was ingelicht om trent het gebeurde, reed hij naar het stadhuis. Toen het stadhuis bezichtigd was, waarmee een half uur heenging, wilde de aartshertog in het gamizoenshospitaal den gewonden overste Marizzi bezoeken. Op den hoek van 'de Frans Jozefstraat en de Rudolfstraat wer den vlug acihter elkaar twee revolverschoten op het rijtuig gelost. Het eerste schot trof de hertogin rechts in <Len Luik, het tweede schot trof den aartshertog naast de koel en door boorde den halsslagader. De hertogin was dadelijk bewusteloos en viel den aartshertog in den schoot. De aartshertog verloor na ©enige seconden het bewustzijn. Het hoofd van het landsbestuur, maarschalk von Potiorek, die zich ook in het rijtuig bevond, 3 'eef ongedeerd. Toen de auto in het paleis nkwam. waren de beide getroffenen reeds d-xxL De bom, die bij den eersten aanslag werd ge bruikt, was eene zoogenaamde flesschenbom, met spijkers en gehakt Dods gevuld. De ont ploffing geschiedde met groote hevigheid. In een naburigen winkel, waarvrm de ramen door ijzeren roljaloezieën beschermd waren, werden de jaloezieën op verscheidene plaat zen stuk geslagen. Een -tirtal personen Werden gewond, meerendeels licht. In het stadhuis, waar het gemeentebestuur het vorstelijke paar opwachtte, wilde de bur gemeester eene toespraak houden. De aarts hertog viel hem in de rede met dc woorden: ^Burgemeester, ik kom Mer om Serajewo te bezoeken, en men werpt' -urnen naar mij. Dat is verschrikkelijkV' Na eene poos liet hij er op volgen: „Zoo, nu kunt gij ureken.' Nadat de burgemeester gesprokennd, drukte de aarts hertog zijne blijdschap u':t over de hartelijke begroeting, welke de bevolking hem en zijne gemalin had gebracht, hem te meer had verheugd, omdat hij daarin ook eene uiting van vreugde zag over het mislukken van den aanslag. Daarna werd de auto weer bestegen en begon het tweede deel van den tocht, waar op de tweede aanslag cchiedde, die helaas slaagde. De militaire voorzorgsmaatregelen, die de overheid na den eersten aanslag had Willen nemen, bleven achterwege ot^ bevel van den aartshertog, die den wensch te kennen gaf, dat het programma van den dag onver anderd fcou blijven. Uit "Weenen wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat deze aanslag oor veler niet .on verwacht is gekomen. Sedert de manoeuvres in Bosnië waren bepaald, 3 bben de te Belgra do verschijnende dagbladen op de onhchoor- lijkste wijze de bevolking -*en aartshertog Frans Ferdinand opgeruid. De Servische mili taire attaché te Weenen, kolonel Leschjanin, heeft verklaard: „Wij zien met de grootste bezorgdheid fegemoet, dat de manoeuvres in Bosnië worden gehouden, want onze bevolking is zeer opgewonden over het bijeenbrengen van troepen aan de grens." Naar verluidt, moet ook de Servische gezant in Weenen ge waarschuwd hebben voor een aanslag, niet alleen de Bosnische autoriteiten, maar ook den aarlshertog-troonsopvolger. Ook de hertogin van Hohenberg bleef niet onkundr van de verontrustende geruchten, die in Weenen en in Bosnië en Kroatië liepen. Maar de herto gin zeide: „Wanneer het leven van mijn man in gevaar is, omdat hij zijn ^licht vervult, dan is mijne plaats aan zijne z;;de.w Zij smeekte haren tegenstrevenden gemaal zoo lang tot dat hij toestond, dat zij r» hem zou reizen en aan zijne zijde vertoeven. 7e is zij met hem den dood ingegaan. De kinderen van het vermoorde trconsop- volgerspaar, de 13-jarige prinses Sophie, de 12-jarir^ prins Maximillaan en de 10-jarige prins Ernst, zijn op bevel van keizer Frans Jozef van Konopischt, het jachtslot van den aartshertog in Bohemen, riar Weenen ge bracht. ..aar zij in den fburg verbliif zul len houden. De N. R. Ct. brengt in herinnering de ver vloeking, did gravin Karolyi in Keizer Frans Jozefs jeugd, tijdens de vervolgingen van de Hongaren, waarvan haar zoon het slacht offer was geworden, over den teen nog jon gen monarch heeft uitgesproken. Zij luidde: „Mogen hemel en hel zijn geluk vernietigen. Moge zijn familie worden uitgeroeid. Moge hij worden getroffen in degenen, die hij lief heeft". De vervloeking is in vervulling gegaan. In 1S89 overleed zijn zoon, kroonprins Rudolf, te MeyerBrug. In 1897 verbrandde Sophie, hertogin van Alengon, de bruid van Lode- wijk II van Beieren, levend te Parijs. In 1867 werd zijn broeder, Maximiliaan van Mexico, doodgeschoten. Prinses Marie Char lotte van België is gek geworden. Aartsher tog Frans Willem stierf in 1874 tengevolge van een val van zijn paard. Aartshertog Jo- han (Johan Orth) is verdronken. Aartsher togin Mathilde is levend verbrand in het paleis van haar vader. Aartshertog Ladislaus schoot zich op de jacht bij ongeluk dood. Koningin Elisabeth is vermoord. En thans zijn ook Frans Ferdinand en zijn gemalin door sluipmoord gevallen. Serajewo, 29 Juni. Heden werden weder twee bommen geworpen, die echter geene schade aanrichtten. Een persoon weird Ikdit gewond. Dc dader is niet vastgesteld. Men vermoedt, dat hij een medeplichtige is van de bedrijvers van de beide aanslagen van gisteren. De stad is nu volkomen rus tig. Tweede telegram. De betoogingen herhalen zich en nemen een dreigend karak ter aan. De winkels van Servische kooplie den werden geplunderd. Daarom is de staal van beleg afgekondigd. Door eene springende bom is een moham medaan gdwond. De dader, een jonge knaap, is in hechtenis genomen. Heden middag heeft de kolonel ^brigadier von Schmarda. in overleg met den regee- ringscommissaris, het bevel over de stad aan vaard. De militaire overheid zal hand in hand met het regeeringscommissariaat zor gen voor den veiligheidsdienst in de stad. In Albanië. Durazzo, 29 Juni. Minister-president lXiridhan Pacfha is gisterenavond naar Wee nen en Rome vertrdkken. De reis is, naar verluidt, ondernomen met het doel, om eene meer actieve hulp van de mogendheden te verkrij'gen. Des avonds werd ten noordwesten van Du razzo een brand waargenomen; vermoede lijk stond het dorp Duscu in brand. Heden avond zijn weder in Rachlboel sterke samen scholingen en beweging onder do opstande lingen waargenomen Het bericht van de vermoording van aarts hertog Frans Ferdinand verwekte overal groote ontsteltenis. Valona, 29Juni. (Agenzia Stelani). Ben den Epirorten hebben, gisteren de Albanees che. dorpen Konifkucci, Kumerttza en Kasza Tepe- ïni aangevallen. Zij stonden onder bevel van Grieksche officieren en gebruikten de wan orde in Albanië om de door de Grieken ont ruimde streken weder Ue bezetten. Allerlei. Londen, 29 Juni. Een Marconi-tele- gram van de California bericht, dal dit stoom schip gisteren oen 9 20 des avonds schip breuk heeft geleden. In antwoord op de ra- diotelegrafisdhe hulpkreten van het gestrande sdhip, gingen drie torpedojagers uit om hulp te bren'gen. Zij hadden eenige moeite om hei schip te vinden tengevolge van deta mist. De passagiers, 1016 in getal, begonnen met het aanbreken van den dag van bo«ord te gaan en begaven zich aa!n boord van de Cassandra. Niemand is verongelukt Glasigouw, 2 9 Junk Alle passafgiers van de Oalifornië waren heden morgen om half negen aan boord gebracht De Californië zal waarschijnlijk weer vlcft worden als het weder kalm 'blijft. De 'bemanning blijft aan boord. Oost-lndië Opstand op Flores. Blijkens een aan het departement van koloniën ontvangen Indisch regeermgstele- gram is de bevolking van Lewingo in Oost- Flores residentie Timor en onderhoorigheden in opstand. Bij een treffen van de opstande lingen sneuvelden één Europccsch sergeanten 5 gewapende politiedienaren terwijl licht ge wond werden de Europecache detachements commandant van de gewapende politie, twee inlandsche militairen en 4 gewapende poli tiedienaren. verzetpartij had 17 dooden en 11 gewonden. Sumatra. De correspondent van het Handelsblad te Batarvia seint Tandjoeng Kedang is genomen door kapi tein Ruerapol en in brand gestoken. Men vond veertig lijken. Nieuwe ramp op Benkoelen. Reuter seint ons uit Batavia: Een vreeselijke wolkbreuk heeft heden nacht de verwoesting op Benkoelen nog groo- ter gemaakt. De resddentswoning, het zieken huis, en de scholen zijn ingestort, terwijl de handelswijk vernield is. De schade is onbe rekenbaar. Naar aanleiding an de aardbeving en de wolkbreuk, die Beokoelen geteisterd heeft, schrijft de Nieuwe Ct.: De hoofdplaats van het gewest Benkoelen, aan het zeestrand gelegen, werd in 1714 door de Engelschen aangelegd, op de plek waar zich vroeger het fort larlborough bevond. In dat jaar werd de hoofdplaats, die vroeger 6 mijlen noordelijker aan de kust gelegen was, derwaarts verplaatst om "e ongezondheid van de vroegere vestiging. Benkoelen was zeer fraai aangelegd op een kleine uitstekende hoogte, vanwaar men een schoon gezicht op zee, de reede en het even daarbuiten gelegen Poeioe Tikoes had. Die reede is echter zes mijlen uit den wal gelegen, en verre van veilig, vooral bij noordweste lijke winden, wat w el in 'u ofdzaak de reden was dat de grootsche i 'annen van Raffles, die deze plaats tot hoofdzetel \an het Engelsche Gouvernement in den Jndischen Archipel wil de bestemmen, nimmer tot verwezenlijking zijn gekomen. Het vroegere Britsclie Gouver nementshuis, laatstelijk v ing van den resi dent, was een groot steenen >uw met twee verdiepingen, gelegen te midden van een groot park, hoofdzakelijk met specerijboomen be plant. De meeste openbare gebouwen lagen aan een groot Hein, waaraan r ->k het erf van de residentsw'oning naaide. De Gouverne- ments-bureaux, in één gebouw vereeni<*d. lagen o. a. ook aan dat plein, ran de overzijde van de residentswoning. Op dat plein vond men een luisterrijk monument ter nagedachtenis van wijlen den Engelschen resident Parr, die in 1805 door de inlanders vermoord is, als mede een monument van de in 1883 aldaar vermoorden assistent-resident ICnoerie. Er was vroeger een zeer fraai kerkje, dat echter door de aardbeving van 24 November 1833 gescheurd, en sedert vervallen was. De correspondent *e Batavia van het Hbld. meldt nog: De aardbeving heeft te Benkoelen in de stee nen woningen een groote verwoesting teweeg gebracht, vooral in het Clilneezenkamp en in de gouvernementsgebouwen der beambten bij den waterstaat. Gedood zijn: 17 Chineezen en 4 inlanders. Voorts zijn er 20 r?wonden, van wie 7 Europeanen. De dakloozen worden in de schoolgebouwen ondergebracht. Op de redoute Marlborough leden de gevan genisbarakken schade. Het nadeel, toegebracht aan den handel, is onberekenbaar. De wolkbreuk bracht ook ernstige schade eD voltooide de materieele ruïne. Blijkens te 's Gravenhage ontvangen en door de N. Ct. vermelde particuliere telegrammen hebben te Benkoelen op jl. Donderdag (25 Juni) snel op elkaar volgende aardschokken de bevoMng op het ergste voorbereid, zoodat tegen den avond, toen de engste stootten kwa men. zoowat niemand zich In de huizen op hield. Alle slachtoffers zijn dan ook gevallen in het Chineesche kamp, waar hooge, mee rendeels slecht onderhouden huizen nauwe straatjes en sloppen vormen. Hier zijn dan ook tnl van Chineezen en eenige Malders ou der stortende muren en daken verpletterd. In de Maledsche kampongs is niemand ge deerd. Hier en daar ontstond sledhts begin van brand, wat vrij gemakkelijk kon worden gebluscht De bastioons en kazematten van het fort Marlborough zijn gescheurd, maar de cham- brées (sand's vijf-endwinlig jaren met lichte materialen herbouwd) hebben weinig geleden. De militaire kantine, de ziekenzaal, de mili taire apotheek, de woningen van het mili taire verplegingspersonecl (meest vrij oude steenen gebouwen) zijn grootend eels ingestort, doch waren tijdSg ontruimd. De groote residerrtswoning en bureau's (vóór enkele jaren grondig gerestaureerd), de Enro- peesche school, de sociëteit, het gebouw van het agentschap der Paketvaart-Mij., het kan toor der In- en uitvoerrechten, het zoutpak huis, het monument van wijlen den Britechen resident Parr. w>owaft alle Europeesohe en Chineesche woonhuizen en toko's, zoomede tail van groote houten gebouwen, zijn ingestort. Van den Boom tot Pasar-Benkoelen, rond de Aloon-Aloon, Gang Ressi en het uitgestrek te Chineesóhe kamp is 't een en al puinhoop. Groote voorraden in- en uitvoerartikelen zijn bedorven. De Staatscourant van Dinsdag 30 Jnni bevat o.a. de volgende Koninklijke Beslui ten: benoemd tot hypotheekbewaarder te Al melo J. H. W. So'eters, registratie-ontvanger te Noordwijk ,met betrekking zijner i^enoe- ming tot registratie-ontvanger te Hilversum; tot registratie-ontvanger te Hilversum, A. P. Versluys, thans te Steenwijk; te Hoorn C. van Buren Lensinck, thans te Zuidhom; te Oss B. J. Roze, thans te Goor; op verzoek eervol ontslagen als stations commandant de met den majoorsrang gepen- sionneerdc infanterie-kapitcin L. v. d. rei den. met dankbetuiging; benoemd tot stationscommandant de gepen- sionneerdc infanterie-kapitcin G. C. Grcfe te Arnhem en Kern de titulaire majoorsrang ver leend; benoemd bij de cavalerie bij den staf tot majoor toegevoegd aan den inspecteur de ritmeester F. L. de Voogt, van de rij- en hoef- smidsschool; bij het le regiment huzaren tot ritmeester de le luitenant J. A. baron van Heecken v. Molecaten, corps-adjudant; tot le luitenant de 2e luitenant jhr. W. S. v. d. Bosch en A. Th. Colenbrander, beiden van het corps; bij het 2e reg. huzaren tot ma joor de ritmeester S. Simons, van het corps; to ritmeester de le luitenant J. D. Ninaher van het 4e reg. huzaren; bij het 3e reg. hu zaren tot le luitenant de 2e luit. A. J. E. Ma- thon van het corps; bij het 4e reg. huzaren tot majoor de ritmeester F. G. de Bas, adju dant bij het le reg. huzaren; bij de rij- en hoefsmidischool tot ritmeester de le luit. R. F. C. baron Bentinck; benoemd bij het departement van oorlog tot hoofdcommies de commies E. "Werdmul der von Eigg; tot commies de adjunct-com mies H. P. Rosenberg, tot adjuncl-oommies de klerken G. C. L. de Groot, A. M. J. Veldhoven en A. A. Gerritsen; benoemd tol plaatsvervangend griffier van den Raad van Beroep voor de Ongevallenver zekering te Utrecht nir. D. A. L. M. Schretlen. advocaat-procureur te Utrecht; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Venlo J. H. Timmers, te Utrecht; te Utrecht dr. TV. J. A. Jongkees, leeraar aan de II. B. S. met 3-jarigen cursus en handelsschool te Groningen; benoemd tot rector-magnificus aan de Uni versiteit te Leiden dr. J. M. Janse; te Utrecht dr. Th. Snellen; te Groningen dr. E. D. "Wiersma; op verzoek eervol ontslagen G. Nijhoff, schoolopziener in het arrondissement Gro ningen; eervol ontslagen wegens 70-jarigen leeftijd met dankbetuiging dr. A. P. N. de Francki- mat, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden; benboemd tot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Rijks Universiteit te Leiden voor het onderwiis in de organische en pharmaceutische scheikunde dr. J. J. Blanksma le scheikundige aan het laborato rium van het departement van financiën te Amsterdam; benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2e lel. de artsen G. "W. Sloltz, H. O. Gilhuys en C. C. Aletrino: benoemd tot voorzitter der Staatscommis sie voor de herziening van het Indisch pri vaat en strafrecht de Staatsraad mr. A. D. W. de Vries, lid dier commissie; bevorderd hij het departement van kolo niën tot ingenieur le klasse J. C. Ankersmit, thans 2e klasse: tot tijdeliik technisch nmbte- neer 2e klasse F. Hartman en A. J. M. Boertje, laatstgenoemde thans tijdelijk bij het de partement werkzaam; benoemd tot lid der Commissie voor den Nederlandsch-Zuid-Afrikaanschen handel E. Bruchner, secretaris-penningmeester der ver- eem'ging Zuid-Afrikaansche stichting „Moe derland" te Amsterdam: op verzoek eervol ontslagen F. Verschoor van Nïsse als adjunct-inspecteur van den ar beid en secretaris van de commissie voor het havenbedrijf te Rotterdam; benoemd tot kantonrechter te Hilversum, mr. C. J. Blijdensteijn, griffier bij het kanton gerecht te Amsterdam. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schagen, met ingang van 1 Juli 1914, J. E. Poerink, ontvanger der registratie en do meinen te Schagen j op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsver vanger in het kanion Lemmer, aan P. Roeïïsema, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten benoemd tot lid van het college van regenten over de bijzondere strafgevangenis voor vrou wen te Gorinchem, J. A. Nebbens Sterling, luite nant-kolonel eerstaanwezend ingenieur, wonende aldaar op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1914, eervol ontslag verleend uit den dienst bij die reserve, aan den buitengewonen luitenant ter zee der le tlesse bij de Koninklijke Marine reserve P. Koster; benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der cavalerie, bij het le regiment huzaren, tot reserve-eerste-luitenant, de reserve-tweede-luitenant Th. F. Egidius, van het korps; benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij 1 et personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse, de heeren J. M. de Ruyter en M. E. L. Westenburg, beiden arts; eervol ontslagen wegens 70-jarigen leeftijd, met dankbetuiging. Dr. A. P. N. de Franchimont, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden. (Herplaatsing wegens misstelling). Zaterdag j.L dineerden ten paleize Het Loo: luitenant-generaal Van Daalen, oud-com mandant van het leger in Nederl-Indië, gene- raal-majoor "Weber, commandant IVe divisie; fieneraal-majoor Pop, commandant He div.; kolonel Van Overveldt, commandant IVe regi ment huzaren; luitenant-kolonel ée Voogt, comm. KoL Reserve; luit.-koL Kisl, chef van den staf, 2e div.; luit.-kol. Heerdinck, dir. art. schietschool; luiL-kol. Yersteegh, comm. 20e regiment infanterie. Z. K. H. de Prins is voornemens den 2en Juli a.s. de excursie mede te maken door de leden van het Landhuishoudkundig con gres op het Loo te houden op de domeinen van H. M. en Z. K. H. DedoodvanAartshertogFrans Ferdinand. Na bekendwording van den moord op het Oostenrijkschc aartshertogelijk echtpaar heeft d.e Nederl. minister van Bui tenlandsche zaken een telegram van deelne ming aan zijn ambtgenoot te Weenen gezon den en een bezoek gebracht aan den Oosten- rijkschen gezant le Den Haag. Namens dc Koningin bracht Grootmeester baron Sirtema van Grovestius den gezant een bezoek van rouwbeklag. Van bijna alle gczantschapsgebouwen te Den Haag waait de vlag van hrt land halfsloks. Minister Gort van der inden wordt Don derdag door de Koningin op het Loo in con ferentie ontvangen, waartoe i Exc. Woensdag avond uit Groningen daarheen vertrekt. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal a.s. Woensdag 1 Juli niet nlaats hebben. De vlootplannen. Naar de Ned. Verneemt, zijn de vlootplannen naar den Piaad van Stale verzonden. Verwacht wordt dat ze vóór 1 September bij de Kamer zullen inkomen. De heer Mr. J. A. Nederburgh, oud-di recteur van Justitie in Ned.-Indië, laatstelijk lid van den gemeenteraad te Den Haag, on langs benoemd tot president van het Hoog gerechtshof in Ned.-Indië heeft Maandagmid dag de residentie verlaten ter aanvaarding van de reis naar Indië. Aan het Staatsspoorstation deden vele auto, riteiten belangstellenden den nieuw benoem den president van hel Hooggerechtshof uitge leide. L. C. Westenenk. Met ren Duitschen trein van 9.46 v.m. is gisteren de heer L. Westenenk met zijne echt gen oo te uit Deven* ter vertrokken naar Konstantinopel om fn Oost-Anatoliê zijn nieuwen werkkring te aan vaarden. Een groot aantal familieleden, vrien den en bekenden van den heer Westenenk, zoometde de burgemeester, jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga, deden den heer Westenenk uitgeleide. De gebeurtenissen in Albanië. Door kapitein F a b i u s wordft: in een brief aan hot „Roti. NH." d.d. 20 dezer uit Durazzo verzonden, omtrent hetgeen aan hot sneuve len van kolonel Thofmson voorafging en Wat <Ken dag verder gebeurde, de volgende leven dige beschrijving gegeven: „Het zal zoowat half vier geweest zijn, toen er plotseling vreeselijk op mijn deur geklopt of liever gebonsd werd. Ik deed slaapdronken open, en zag een Al- baneesch onderofficier voor mij, die in hevige ontsteltenis naar buiten wees. Ik nam mijn kij ker en ijlde naar buiten in pyjama en op bloote voeten, en werkelijk, daar zag ik, door het moe ras, dat wij eigenlijk ondoorwaadbaar dachten, lange rijen rebellen. De afstand was nog groot, maar ik had geen tijd te verliezen, de stad en iedereen moest gealarmeerd. Ik snelde naar het kanon, nam zelfs geen tijd den opzet er op te zetten, deed er een granaat in en vuurde af, en nog eens en nog eens. Onmiddellijk begon het geweersvuur ook op den rechtervleugel en verscheen mijn Albanee- sche luitenant Abdullah met een paar van de wacht. Dc wees hem het doel en de batterij opende het vuur. Toen ging ik mij direct aankleeden. hing re volver en kijker om, en toog naar de kanonnen. De kogels begonnen reeds aardig te fluiten en de eerste 20 minuten werkte ik met Abdullah als een paard, terwijl aan alle kanten het ge weervuur steeds heviger werd. Daarop kwam Sar voorbijhollen; even een snelle handdruk en hij ijlde naar de lo.pgraaf. Al spoedig daagde nu een aantal van de vrij willigers op en deelde ?k ze in. Aan een fHnk Oostenrijksch ingenieur gaf ik de beide hoog ste kanonnen en de twee andere bij de kazemo aan een zekeren Merten. Deze beide batterijen stonden zeer dominee- rend en het vuur er van was door het inzicht in het terrein het gemakkelijkst te leidenzelf nam ik de batterij in de vlakte bij het munitie magazijn, waar ik het dichtst bij de vuurlinie was en daarom nog het makkelijkst kon ingrij pen bij een doorbraak en verder kon ik van* daar het munitietransport het beste regelen, Dc nam zelf Abdullah mede. Even vóórdat ik den heuvel verliet, kwam overste Thomson nog bij mijik bracht hem' rapport uit, waarop hij zeide „Breng allés wat je aan kanonnen hebt, in "t vuur, ze zijn de brug al over, ik ga er even heen en kom dadelijk terug. Ik liep toen de steb'ng af, en overal suisden de kogels; heneden, bij 't magazijn, sjouwden we de kanonnen In stelling, toen we eensklaps een hevig vuur kregen. Nu was de batterij door ongeveer net in de bocht van de hcele stelling opgesteld en Ik kon dus naar twee kanten front maken. Snel brachten wij dan ook een kanon in stelling, op 300 meter achter de loopgraaf. De kogels klikten tegen de schilden. De rebellen warart al met het bloote oog zichtbaar. Ik zelf zette mij aan het kanon, tempeering 700, af stand 600. Goddank t Het viel net goed, maar ik had vergeten op te staan, en kreeg het kanon tegen mijn knie, zoodat ik tegen den grond geslin gerd werd. Ze wilden mij al wegdragen, maar gelukkig Gep het in het begin nog al los, eerst tegen den avond was ik zoo stijf, dat ik niet meer gaan kon. Zeker wel 20 minuten schoten wij door als razend en, terwijl de kogels al door maar rond ons en tegen de schilden vlogen. Toen kwam er even pauze en een Amerikaan feen teruggekeerd Europeesch landverhuizer) fluisterde mij iets in het oor. ,Xuit.~koL Thomson wounded!" en even la ter „Thomson dead Het trof me als een slag, maar ik had geen tijd, de vijand drong weer op. De afstand werd steeds korter, want ondanks het hevige vuur van Haessler was de vijand zoo dicht genaderd, dat hij daarboven niet meer schieten kon. Wanhopig zwoegden wij verder. Ik was, Goddank, absoluut kalm, ln een soor* van doffe onverschilligheid. Plotseling stond dr. Reddingius naast mij, rustig, kalm als altijd, een prachtkerel t ik keek hem even aan. „Is het waarP" vroeg lk. „Daar ligt hij, hij was direct dood", en de dokter ging weer verder, even kalm, overal in de voorste linie, op alle bedreigde plaatsen zag men Kern zijn hulp verleenen. En we vochten verderhet was al moordend warm; voorbij ons werden steeds meer gewon* den gedragen, en aan alle kanten nam het ge* weervuur toe. Eindelijk minderde het wat aan mijn kant en op hetzelfde oogenbGk kwamen de correspon» denten van de „Matin" en een Russisch© coh lega, naar mij toe, en drukten mij de hand. „Prachtig?" zeiden ze, „het vuur viel prach tig. Het gaat goed'-" Toen ging ik de stcDlng weer even lang9 om te '•"en. of er overal wel munitie gebracht werd. Boven op de heuvels waren de Europeanen heel leuk bezig. Er werd prachtig gericht, al gierden de kogels ook om ons heen, zoodaf zelfs een kanon en een kijker beschadigd wer den. Daar zag ik toen ook den Koning. Ik meldde mij bij hem en hij vroeg me dadelijk naar Thomson. Ik deelde hem mede, dat de overste gevallen was, en op hetzelfde oogenblik nam onver wachts het geweervuur op den linkervleugel weer toe en moest ik terug naar het munitie depót, de eenige plaats, van waaruit aan den linkervleugel steun kon worden gegeven. Abdullah was daar ook al weer druk in de weer en daar trof ik eveneens majoor Roelfsema, thans de algemeene leider.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2