KOLONIËN, ^bTnnenland7" Berliin, 8 Juli. In het in Lichtenburg «taande fabrieksgebouw von de Isnorr Brem- se Actiengesellschaft, braken verscheidene jnet zware ijzeren stukken gevulde kisten, die in een nieuwen vleugel van de fabriek op de vierde verdieping stonden door de vloe ren van alle verdiepingen heen tot in de kel derverdieping. Een werkman werd gedood, drie werden zwaar, twee licht gewond. Toulon, 8 Juli. Niet met een torpedo- Jtoot maar met den onderzeeër Circe is de Calypso in botsing geweest. Twee leden van de bemanning van de Calypso zijn omgeko men. Oost-Indië Relletjes van dwangarbeiders. De correspondent van de Nieuwe Rolt. te Batavia seint aan zijn blad. dat bij relletjes van dwangarbeiders op het eiland Moes a Kem- bangan aan de Zuidkust van Java zes dwang- arbeideirs zijn gedood, zes zwaar, velen licht gewond zijn. Militairen zijn naar het eiland vertrokken. De Chineezen te Semarang. De correspondent te Batavia van het Hbld. meldt: „De staking der Chineezen, werkzaam bij de tentoonstelling te Semarang, is geein- ligd. De Chineezen zullen een veriegenwoordi- ïer naar China zenden om hunne grieven bloot te leggen". De Staatscourant van Donderdag 9 Juli bevat o-a. de volgende Koninklijke Beslui ten: op verzoek eervol ontslagen dc vice-admi- raal C. P. van Hccking Colenbrander, direc teur en commandant der marine te Helle- voetsluis tevens commandant der stelling Monden Maas en Haringvliet, en is hij voorts wegens-langdurigen dienst met dank eervol gepensionneerd; op verzoek eervol gepensionneerd wegens langdurigen dienst de kapitein ter zee W. Houwing; tijdelijk opgedragen aan den kapitein ter tee C. H de Lussanet de la Sablonière de be trekking van directeur cn commandant der marine te Hellevoetsluis, enz. blijvende hij belast met het bevel over het instructieschip „Van Galen"; bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein- luitenant ter zee C. J. v. d. Hegge Spies; tr.t kapitein-luitenant ter zee de lutenant ter zee le klasse C. IT. van Persijn en tot luitenant Ier zee le klasse die der 2e klasse O. D. T. de Ridder; op verzoek eervol ontslagen H. Damsté als hoofdinspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accljnsen bij het departement van finaniën met dank en J. T. Hosa te den Haag als landmeter bij het kadaster. aan den heer J. L. Henriksen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van vice-consul der Nederlanden te Moss (Noorwe gen) en is als zoodanig benoemd de heer E. Hoek aan wien in het Engelsch moet worden geschreven. Het ressort van het vice-consulaat omvat de ambten Akershus en Hedemarken, alsmede de stad Moss; erkend en toegelaten als consul-generaal van Venezuela te Amsterdam, voor Nederland, de heer R. Hurtado bevorderd tot vice-consul aldaar, de heer N. Coriot, consulair agent der Nederlanden te Mar» fakesh (Marokko). Aan den heer Corlat moet in het Engelsch geschreven worden. Het ressort van het vice-consulaat omvat de stad Marrakesh en onmiddellijke omgeving; benoemd tot consul der Nederlanden te Mon rovia de heer W. Reilingh, aan wien in het Nederlandsch kan worden geschreven. Het ressort van het consulaat omvat de Re- oubliek Liberia bepaald is,dat de benoeming tot reserve- eerste-luitenant van den reserve-tweede-luite- Dant T. F. Egidius, van het 1ste regiment huza ren, zal worden geacht te zijn ingegaan op 22 Juni 1911. Prins Hendrik aan boord van de Zeeland. Van boord van de Zee land wordt aan het Handelsblad o.in. geschre ven* De Prins is zeevast, d.w.z. heeft geen last van zeeziekte, maar gelukkig behoeft hij dat niet te looncn, want de reis wordt aanvanke lijk door het prachtigste weer begunstigd. Bij voorkeur houdt Z. K. H. zich op de brug op, waar hij belangstellende in de navigatie, in dc schepen die wij passeeren en die haast 'zonder uitzondering door het neerhalen van dc vlag hun hulde brengen aan het Holland- sche oorlogsschip cn zijn hoogen gast. Op den 4den Juli in den namiddag hield Z. K. H. een nauwkeurige inspectie over het geheele schip Alles werd daarbij in oogen- schouw genomen, over alles liet hij zich door den commandant inlichten; ook de machine kamer en de stookplaatsen werden bezocht. Den volgenden Zondag morgen werd de aan boord gebruikelijke godsdienstoefening, waarbij een der officieren een leerrede voor las, door Z. K. II. bijgewoond. De avonden in zee zijn aan de gezellig heid gewijd. Terwijl ons muziekkorps, sa mengesteld uit liefhebbers der bemanning en geleid door een stafmuzikant van de equipage een concert geeft, heeft Z. K. H. aan zijn tafel behalve zijne dagelijksche gasten, ri.l. den commandant en zijn adjudant, beurte lings enkele officieren genoodigd. Doch dat is niet de eenige gelegepheid, die de officieren hebben nader met Z. K. H. kennis te maken. Nu en dan begeeft dc Prins rich na tafel naar den lungroom, waor hij menige uren in hun midden doorbrengt. Het is daarbij de wensch van Z. K H., dat de conversatie geheel ongedwongen is. R e q u i e na-m is Aartshertog Frans Ferdinand. De heilige mis voor (den Aartshertog Frans Ferdinand van Oosten- lijk en gemalin in de kerk aan de Parkstraat le 's Gravenhage was indrukwekkend. Altaar «n priesterkoor wuren geheel met rouwfloers bekleed. De katafalk droeg de kroon der mo- T&fffchie in roode epfléle bipsen De plechtig heid werd bijgewoond door de ministers Gort van der Linden, Ort, Pleijte, Bertling en Ram- bonnet, de ministers van Staat jhr. Van Kar- nebeek en De Savornin Lobman, grootofficie ren van Harer MajesteiL Huis: den Commis saris der Koningin, den burgemeester, de ge neraals Buhlman Oolgaardt en bijna het ge heele diplomatieke corps met den minister van Buitenlandsche Zaken aan het hoofd, allen in groot ambtscosluumvoorts d«oor Oosten- rijksche onderdanen. De Koninklijke vertegenwoordigers, bege leid door den OoSSenrijkschen gezant, namen in het priesterkoor plaats, links tegenover den gezant en de legatieleden. De begroeting en binnenkomst van den bis schop van Haarlem, in .groot purper ornaat, begeleid door de hooge geestelijke autoriteiten van zijn diocees en uit de Haagsche parochie, was zeer statig. De plechtigheid besloot met het ..Gott enhalte Frans den Kaiser'' op hel orgel en daarna de doodenmarsch van Chopin. De gezant van Oostenrijk verzocht den ver tegenwoordigers van H.H. M M. en Z. K. H. den dank over te brengen aan de Kon. Fa milie. Naar aanleiding van het ge beurde aan het consulaatgebouw van Servië te Amsterdam heeft de regee- ring last gegeven in plaatsen hior te lande, waar consulaire posten van Servië gevestigd zijn. de onsulaatgebouwenstreng te bewaken, terwijl tevens aan de pofótie en justitie te Am sterdam een onderzoek is opgedragen naar de feiten, welke daar hebben plaats gehad. De minister van Marine zal a s. Vrijdag de mimitie-inriohting in Polder TOT te Am sterdam bezoeken, vergezeld van den inspec teur der marine-artillerie aan het departe ment kapitein ter zee van Bleijswijk Ris en 's ministers adjudant. De belastingwetten. Thans is het zéker, dat de Eerste Kamer voor de behande ling dor belastingwetten niet meer in dit zit tingjaar zal terugkomen, maar deze zal behan delen In het nieuwe zittingjaar in de tweede helft van September. Het nieuwe lid van de Eerste Kamer. Naar aanleiding van de verkiezing van den Rotterdamsrben wethouder mr. A. van der Hoeven tol lid van de Eerste Kamer schrijft de N. R. Cl. „Eindelijk, eindelijk! hébb^ dus de Zuid- Hollandsche Staten het oirixaar geacht iemand, die mede in liet bijzonder met de belangen van de grootste gemeente der provincie, de eerste havenstad des Rijks, békend is, naar de Eerste Kamer af te vaardigen. Men zal zich herinneren, hoe er tot vervelens toe op aan gedrongen is, doch der Staten rechter-meer- derheid bleef doof. Zij zocht de Eerste-Kamer- leden uit alle windstreken, alleen met uit Rot terdam. Nu is het dan tocih zoover gekomen. Spreekt vanzelf, dat wij liever een liberaal lid zouden hebben Zien zitting nemen, doch de politiek en de Statenmeerderheid ma-ken dit nu eenmaal onmogelijk. Laten we dus maar tevreden zijn niet hetgeen verkregen is. Senator Van der Hoeven. De Ned. verneemt, dat de heer mr. A. v. d. Hoe ven, wethouder van Rotterdam, zijn benoe ming to lid der Eerste Kamer zal aanne men. De Algemeene Rekenkamer bestond gisteren honderd jaar. De Grondwet van 1814 erkende ons hoogste comptabel col lege voor het eerst onder dien naam. Bij de wet van 9 Juli 1814 kreeg zij haar instruc tie, die weliswaar later herzien werd; doch de datum van 9 Juli is in elk geval de historische dag, waarop de Algemeene Reken kamer onder den naam. waaronder wij haar nu kennen, haar eeuwfeest raag herdenken. Overwerk aan de Rijksverze- keringsbank. De heeren R. "Winkel en W. A. de Vroom, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius heb ben in een adres aan den minister van Land bouw. Nijverheid en Handel te kennen gege ven, d-at zij met bevreemding hébben kennis genomen van het antwoord, dat de minister heeft gegeven op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer J. E. W. Duys, in zake de betaling van overwerk asan de Rijks verzekeringsbank. Zij verdedigen de betaling daarvan in verband met het feit, dat hot hier betreft een arbeid, die slechts voorkomt één maal in de 5 jaar en daarenboven met het oog oip de continuïteit, waaT onder een vurigen mi nister dat overwerk wel extra werd bezol digd. In het bizonder komen zij echter op te gen de meening van den minister, dat betaling het overwerk zou in de hand werken, wat naar hel oordeel der adressanten blijken geeft van twijfel aan het plichtsgevoel van admi nistratief werkzame personen, terwijl betaling van overwerk voor handarbeiders regel fe. R ott e r d a m s c h e wethouders jaarwedde. Door de raadsleden Droog lever Fortuijn en Gerritsen is een voorstel bij den Rotterd. gemeenteraad ingediend, om Gcdep. Staten te verzoeken ook de jaarwed de van de wethouders te verhoogen, n.l. van f 4000 op f 6000 en in verband daarmede ook de verordening, 'egelende de pensionneering der wethouder. vrilzigen. Ove^.a Thomson. Omtrent de uilvaart van overste Thomson uit Durazzo, wordt dd. 1 Juli aan boord van Hr. Ms. „Noord-Brabant", aan het N. v. d. D geschreven: Hedenochtend om 8 uur waren bij 't graf aanwezig alle Hollandsche gendarmerie- officieren, de Koning met het gansche hof, de gendarmerie voor zoover beschikbaar. Aan t tijdelijk graf sprak een voornaam Albanees uit Valona, den post, waar Thom son 't meest heeft geageerd, en zei o.a.: „Wij danken het Nederlandsche volk voor den groeten man, dien het ons heeft afgestaan, en wij zijn diep geschokt hein u zoo te moeten teruggeven". Langzaam kwam de stoet naar den abeiger, voorop de Albaneesche gendarmerie, gecom mandeerd door een van de twee Albaneesche adjudanten van wijlen overste Thomson. Dan volgen een groot aantal kransen, ge dragen door de voornaamste Albaneesche in gezetenen dja éersJe krans was die van commandant en officieren van II. "NI. Noord brabant dan de kist, door 8 gendarmen ge dragen, dan de hooge gestalte van den ko ning, vervolgens de Holl. officieren: generaal de Ycfcr, majoor Kroon, majoor Roelfsema* de dir. off. v. gez. maj. Reddingius, kapitein der marechaussee Thomson, kapitein Fahius; daarna het geheele Albaneeschee hof. Verder gendarmen en belangstellenden. De geheele stoet telde een 200 300 man. behalve dc velen, die bij den steiger waren en beter nieuwsgierigen konden heeten. Daar aan den steiger stonden zeven IIol- Landsche zeeofficieren in zoogeuaamd cere monieel tenue, dit is lange jas met steek, epauletten en sabel. Drie sloepen lagen langs zijde, dc binnenste voor de kist, de tweede een groote sloep voor den generaal en do majoors, dan nog een voor de overigen. De kransen werden in -dc sloep gegeven. Dood- stil water maakt dit alles gemakkelijk. In den sloep staan de roeiers in de hou ding. met ontbloot hoofd. Zoo ook wij offi cieren Dan volgt de kist, gedekt in de sloep door de Nederlandsche vlag, en dan zegt ma joor Kroon in 't Fransch, dat de kapitein Thomson cenige woorden wil spreken. Deze zeide ongeveer dit: Avant de quitter l'Alhanie, je veux expri- mer Votre Majesté, et voois, officiers hollandais. et vous nos eamarades alba- nais, ma grande gratitude. Je remcrcie in- finiment Votre Majesté, et vous, officiers hollandais et eamarades albanais, pour le grand honncur que vous faitos moD paai we frère. Je ne parle pas seulconent en mon propre nom, ma is pour toute la familie Thomson. Les paroles me manquent pour vous assurer nos sentiments de gratitude." De kapitein was zeer aangedaan en drukte de hand, die den Koning hem toestak, en dié van dc Hollandsche officieren en van de Al baneesche ministers en andere autoriteiten. De Koning sprak, wokderlijk genoeg, geen woord. Wij verwachtten een la at sten groet aan den doode, die zooveel voor zijn land had gedaan en waaraan Mbrct Wilhelm zoo veel verschuldigd was. Met een ietwat ver legen lachje en herhaaldelijk salueerend, stond de vorst daar, wendde zich toen af en verdween in de menigte. De Hollandsche gendarmerie-officieren staptlen eerst in, wij daarna en namen als gasten de beide adju danten, met wie -overste Thomson zooveel ophad, naar boord mede. De lijksloep werd langzaam gesleept, daarachter roeiden ach tereenvolgens de beide volgsloepen met lan ge, langzame slagen. Alle schepen deden eerbewijzen door wacbt- aaniLreden en „stilte" te laten blazen. Aan boord van de Noordbrabant stond de geheele equipage aangetreden op het voor schip en langs boord. De sloep met de kist kwam aan bakboord achteriiilt, de kransen daarna; de kist werd direct naar de dooderr- kamer gebracht. Allen wachtten staande, 't hoofd ontbloot. Daarna kwamen de sloepen langszijde en gingen de gendarmerie-officie ren nog een laatsten blik werpen op <Le baar. De Nederl. officieren in Albanië. De N. R. CL bevat het volgende telegram uit Valona: De Nederl. officieren te Valona en Tepelen maken het goed. Majoor Slinjs heeft alle maatregelen getroffen om Valona voor een aanval te beveiligen. Over de officieren te Elhassan heeft men geen bericht. Aan het Departement van Oorlog is giste ren het volgende telegram ontvangen: „Koritza is 6 Juli 's avonds gevallen in handen van de Epiroten in verbinding met de opstandelingen. De Hollandsche officieren zijn op weg naar Walona. Geen der officieren gedood of gewond." (Voor zoover hier bekend, zijn de namen van die officieren: Snellen van Vollenhoven, Doorman en Malinckrodt.) Bij beschikking van den minister van marine is de kapitein-luitenant Iter zee E. Hamming eervol ontheven als commandant dér mari ne-m achinistenschool en hij ter be schikking gesteld; de heirekking opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse A. W. Tirion. Ou d-Min. H. Co 1 ij n. Naar de Ned. verneemt, zal de heer Colijn in het najaar andermaal een reis naar Öost-Indië maken, ditmaal in verband met zijn directeurschap van de Bataafsche Petroleum Maatschappij. De reis zal over Amerika en Mexico terug gaan. Bdj beschikking van den minister van landbouw is op verzoek eervol ontheven mr. M. Tydeman Jr. als lid -der commissie voor het onderzoek der resultaten, waartoe de risico-overdracht bij de uitvoering der Onge vallenwet 1901 heeft geleid en is benoemd tot lid mr. dr. J. H. W. Q. ter Spill, lid der Tweede Kamer. Geneesheer-directeur te Gra ve. Aan Is Rijks krankzinnigengesticht te Grave Is te vervullen de betrekking van ge neesheer-directeur, op eene jaarwedde van drieduizend gulden (f 3000), met genot van vrije woning, van vrij vuur en licht, bene vens van vrije aansluiting op de waterlei ding van het gesticht Sollicitanten moeten zich bij gezegeld adres met overlegging eener geboorteakte,, wen den tot de Koningin, vóór 1 Augustus ek. Centrale Werkgevers Risico-bank. Onder leiding van den voorzitter van het college van commissarissen, den heer jhr. mr. W. F. van der Wijck, werd op 8 dezer in de veiilngzaal van het Beursgebouw te Amster dam de jaarlijksche algemeene leden-verga dering dezer organisatie gehouden. -Nadat het verslag van de commissie tot na zien van de balans en de rekening en verant woording over 1913 was voorgelezen, werd de balans en rekening en verantwoording, als mede het jaarverslag, onveranderd vastge steld. Door de directie werden eenige mededee- lingen gedaan omtrent den huidigen stand der sociale wetgeving. Daarbij werd in her innering gebracht, dat een wetsontwerp re gelende de oudordomsverzekering, bereids Is verschenen, dat de Ziekte- en Invaliditeitswet belangrijke wijzigingen zullen ondergaan en dat de Radcnwet als zoodanig wel zal ver dwijnen. Voorls werd gewezen op het feil, dat naar aanleiding van de rede door Mi nister Treub otp 23 December 1913 in de Tweede Kamer gehouden, de Risico-bank zich tot Zijne Exc. had gewend met de opmerkin gen waiartoe de door den Minister ontvouwde plannen haar aanleiding gaven. Mei ingeno menheid werd geconstateerd, dat er redenis om aan le nemen, dat de komende ontwerpen \oor de organisatie meer ruimte voor zelf werkzaamheid zullen laten dan dit met de aangenomen wetten het geval was. De direc tie deed nog uitkomen dat de Minister op de meest welwüÜende wrijze gelegenheid heeft ge geven de meening dor organisatie aan hem kenbaar te maken. Zocrdra de wotgeving zoover is gevorderd, zal de organisatie plannen ontwerpen voor hare werkzaamheid ten opzichte der Ziekte en Invaliditeitsverzekering. Ton slotte werden door de directie nog eemige mededeelingen gedaan in verband met hot verschijnen van het nieuwe Tarief der Rijksverzekeri ngsbank. Als commissarissen werden herkozen de heeren K. J. A. G. baron Collot dTiscury, J. N. Hendrix en D. W. Stork, terwijl in de plaats van wijlen de heeren C. E. Dutiilh en A. "Wil link gekozen werden de heeren P. Nijgh. voor zitter der Risico-vereeniging van Beurüijnen, en H. .T. H. Gelderman. lid der firma H.'P. Gel derman en Zonen. Tot leden der commissie voor het nazien van de balans werden herkozen de heeren F. C. W. Noorduyn en A. Spalder. terwijl tn de plaats van den heer B. J. H. Héltirtk. die zich niet meer beschikbaar stelde, werd benoemd de heer A. Stok. Van de beide leden der directie, de heeren F. E. Posthuma en .T. Ph. Holtzsohue, was laatstgenoemde aan de beurt van aftreding. Mot algemeene «temmen werd de heer Höltz- schue herbenoemd. Bond van Ned. Gemeentewerk lieden. In „Maison Boer" te Amsterdam is Maandagmorgen de jaarlijksche bondsverga dering van den Bond van Nederlandsche Ge meentewerklieden begonnenDinsdag en Woensdag is zij voortgezet. De bondsvoorzitter, de heer N. van Hinte, hield de openingsrede, die zeer optimistisch klonk. Er was eendracht in den Bond en hét leden tal nam toe (7100). De financieele toestand is minder gunstig. De voorgestelde statutenwijzigingen houden o.a. in naamsverandering in ,,Ned. Bond v. Werklieden in openbare diensten en bedrij ven, „w aardoor de grenzen wij dér worden gesteld. Ten slotte protesteerde Spr. legen het ge meentebestuur van Rotterdam, dat den afge vaardigde naar dit congres H dag vacantie bij de dag die hij reeds had, weigerde (ge fluit). Het Amsterdamsche gemeentebestuur, om vacant?e voor de afgevaardigden gevraagd, verleende dit. met aftrék van loon of aftrek van het jaarlijksch verlof. B. en W. deelden echter mee de quaestie principieel onder de oogen te willen zien. Toch protesteerde Spr. ook tegen deze hou ding. De voorzitter van hét N. V. V., de heer J. Oudegeest, heette daarop het congres welkom. Vervolgens hieH de secretaris van de Inter nationale Bond van Gemeentewerklieden, de heer Mohs, van Berlijn, een rede in het Duitsch. Daarna sprak de Bel^sdh afgevaa/rdigde, de heer L. Uytroeven, van Brussel, die eenige me dedelingen deed omtrent de positie der mo derne gemeentewerklieden daar te lande, die sinds 3 jaren georganiseerd zijn. Aan dPe orde kwam vervolgens het beleid van hét hoofdbestuur, waarbij vele zaken van intern of ondergeschikt belang ter sprake wer den gebracht. In de Dinsdagmorgen voortgezette vergade ring deelde de voorzitter mede. dat de bur gemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan. die dien morgen aanwezig zou zijn, medege deeld heeft dat hij niet dc verantwoordelijk heid op rich durft nemen om Zaandam in ven- band met de relletjes te verlaten. Het hoofdbestuur heeft zich inmiddels tele grafisch met den heer Ter Laan in verbinding gesteld en de verwachting bestaat dat hij Woensdagochtend aanwezig kan zijn. Mocht dit evenwel niet mogelijk blijken, dan zal het punt, dat de heer Ter Laan zou inleiden, n.l. de pensionneering der gemeentewerklieden, door het hoofdbestuur in een brochure wor den uitgewerkt. In verband met de voorstellen van eenige afdeelingen om te ijveren voor de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag, zeide de voorzitter, dat deze slechts kan worden aan vaard onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat zullks beteekent verkorting van den arbeids duur. Aldus werd besloten. Het congres werd vervolgens begroet door den heer Noordhof, vertegenwoordiger van den Alg. Ned. Ambtenaarsbond, die vooral wees op hel belangrijke worstel om de greu- zen van den Bond te verruimen in vérband met de toelating van arbeiders in provincie- of staatsdienst. Inzake de verlofskwostie werd besloten dat de houding, welke het hoofdbe stuur tot dusverre in deze heeft aangenomen, n.l. ageeren voor minstens 7 achtereenvolgen de dagen verlof, in het edschenprogram zal worden opgenomen. Naar aanleiding van de voorstellen der af deelingen Leeuwarden en Utrecht om dc hou- ding van d'en Bond te bepalen inzake het ver richten van loonarbeid in vrijen tijd, zeide de voorzi-ttcr, dal zulks niet gewenscht is, hoewel men in sommige gevallen daartoe gedwongen is door de lage loonen. Evenwel dient opge komen te worden voor het principe, dat de gemeente-arbeider in eigen tijd volkomen vrijheid moet behouden. Niettemin kan de Bond er bij de werklie den op aandringen om het verrichten van werkzaamheden in eigen tijd te beperken. In verband met het voorstel van Delft om te ageeren voor afschaffing van het aangeno men- of stukwerk werd op voorstel van den voorzitter besloten daarvoor te ijveren met dien verstande, dat het hoofdbestuur rekening zal houden met de gevallen, die zich in de praotijk eventueel kunnen voordoen. Daarna werden de voorstellen inzake de salarissen der bestuurders besproken. Ten slotte werd besloten om het maximumloon te «tellen ox> 1 28 per week en het minimum qp f 20. Allen die minstens 5 dienstjaren hebben krijgen het maximum-salaris, terwijl de ove^ rigen voor elk dienstjaar f 1 boven het mini- mum-loon zullen ontvangen. Dinsdagmiddag maakte het Congres ee» uitstapje naar Zaandam, waar de congressis ten ten stadhuize werden ontvangen. Verschillende toespraken werden daarbi' gehouden, o.a. ook door burgemeester Ter Laan, waarbij de lof der sociaal-democratie, benevens derzelver vooruitgang en toepassing in Zaandam, werden bezongen, terwijl ten slotte dc-Internationale werd aangeheven. In de vergadering van Woensdag was aan de orde de statutenwijziging, wraarvan in den aanvang van dit versbg sprake is. Voorts word de contributie bepaald op 12 tot 20 cent per week, naar gelang van de verdiensten. W o 1 f h e z c. Bij den toeslag in de veiling van de landgoederen Wolfhcze en Klein Wolfheze is het 2e perceel (Klein Wolf\ heze met de Kabeljauw en de Kamp) toege wezen op f 86.600. Perceel I (Wolfheze en Hotel) staande op f 180.000, is in beraad ge houden gedurende 14 dagen. Hoef ijzer verbond. De plannen voor het kinderherstellingsoord zijn definitie! vastgesteld'. Het hoofdgebouw bevat een ruime eetzaal waarachter keuken, waschkeuken. aanjrecht- keuken en provisiekamer; een schoollokaal twee speelkamers, bad- em kleedkamer, twee garderobes, elk met toiletkamer en W. C.'s, dokterskamer met onderzoek- en donkere ka mer, riekenkamer voor lichte patiënten met verple egste rsk ame r. Verder zal men er vindeneene groote ve randa mei balcon, nog een veranda en vertrek ken voor directrice en personeel. Het afzonderlijk ziekenhuisje zal bevatten 2 ziekenzaaltjes, een verpleegsterakamer, keu ken, badkamer, bergplaats en een veranda over de heele lengte. Ten slotte worden voorloopig 2 laghallen ge bouwd. Hel hoofdgebouw is bestemd -voor 70 kinde ren, het ziekenhuisje voor 10 patiënten. Het bestuur van het hoefijzerverbond hoopt nog zooveel medewerking tot de hoefijzerweek (1—8 Augustus) te krijgen, dat 15 Augustus hei geld bijeen is. De aanbesteding is dan op 1 September a.s. bepaald. Tot 4 Juli kwamen in f 66.669. Wonderdokter De Haas. Men schrijft aan het Vad.: Schreven wij voor eenigen tijd, dat de her -* De Haas, de bekende wonderdoikler, zijn villa ..Habis Perkara onder Zoeterwoude verlaten had, door huiselijke onaangenaamheden ge noodzaakt. thans is zijn adres weder beleend. De heer J. de Ilaas is te Noord wijk aan Zee zich gaan vestigen in de Schoolstraat. Of zijn patiënten daar weer worden ont vangen is ons onbekend. Een schadepostj e. Op 16 Maart 1913 strandde bij Ï.Trmnden het stoomschip „Eastwell", waarvan het wrak door het Rijk is opgeruimd. Van 2 April tot het einde van 1913 was alles opgeruimd, behalve het achter schip; daarbij -werden 43 000 balen rik# boven gébrachfl. Niet minder dan 42.780 M3. zand moest worden verwerkt. De opruiming kostte het Rijk lot ultimo De cember van het vorige jaar f 197.150. Actie Haagsch tramperso neel. Ten einde omtrent de situatie en om verder optreden te bepalen, was gisteren te 'e Gravenhage een avond1- en een nachtver- gadering uitgeschreven tegen 8 uur en 1 uur, hi heit Gebouw va/n den R.-K. Volksbond. In deze vergadering warren ongeveer 400 man van het personeel aanwezig Voorzitter was de beer Van Delft, lid van het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel Een aantal Haagsche raadsleden woonden vergadering bij. waar het woord werd gevoerd door de heeren De Groot (Prot Bond van Spoorwegpersoneel), Schutte (St. Raphaël) en Moltmaker (Ned. Vereen, van Spoorwegpersoneel), die de grieven van het personeel bespraken. Uit de vergadering gingen stemmen op om aan de directie een ultimatum van drié aagen te stellen, en dat zoo binnen dien termijn geen antwoord wordt gegeven, dé staking zal worden uitgeroepen. Met gesloten briefjes werd ten slotte over dé eiscben en het ultimatum gestemd. Dc uit- ölag zal nliet worden gepubliceerd. Om 1 uur had de tweede dergelijke ver- gadering.plaats voor het personeel, dat in de avonduren dienst had. De directie van de Haagsche Tramweg-Mij. heeft inmiddels bekend gemaakt: 1. d!a/t van den len October tot den len Mei het personeel één vrijen dag zal hebben In de 8 dagen, in plaats van gelijk tot nu toe één vrijen dag in de 11 dagen; 2. dat het loon van de conducteurs in vaiS- ten dienst met ingang van 30 Juli 1914 met 1 per week zal worden verhoogd; 3. dat het loon van de reserve-conducteurs met ingang vsyi 20 Juli 1914 wordt gebracht op f 1 50 per dag. Voorts wordt medegedeeld, dat nader zal worden overwogen of hét mogelijk zal rijjn, in verband met de concessie-voorwaarden en de dienstregeling, meer dan tot nu Öoe ge legenheid te geven to* kerkbezoek. De -werkstaking te Zaandam. Men meldt uit Zaandam d.d. 7 Juli: Nadat Dinsdag de twee werkwilligen Fris en Hendriks, die Zaterdag bij de firma P- Schipper Gz. den arbeid hadden hervat, wé* gens het gebeurde van Zaterdagavond niet meer naar de fabriek durfden gaan, hebben vandaag nog 3 werkwilligen van hun voorne men afgezien den arbeid vol te houden. Van daar dat 's avonds bij bét sluiten der fabrie ken weinig stakers op de been waren en geen ongeregeldheden voorvielen. Bij de firma P. de Lange O. en bij1 de firma G. Kamphuys en Zonen heeft een arbeldéT den arbeid weer hervat. 's Nachts wordt nog steeds dbor de stakers gepost. N. C. De werkstakingen te Zaandam. Woensdag is de staking onder de timmerlie den aan d'en bouw vam dien graansilo voor de N. V. Gortpellerij, voorheen J. Zwaardemaker Hz., opgeheven. Den 22 werklieden, die j l- Dooderdaifl in staking fléfi£&n. om dat

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2