BINNENLAND. Siu fs die Chef van den genenalen staf, baron Conrad veto. Hotzemklorf, hun voorbeeld ge volgd en hooft zich naar Tirol begeven. On middellijk na den mooivl van Serajewo heb- J>on iin "Weenen militaire beraadslagingen plaats gehad. Verschillende bladen hebben daaruit die conclusie getrokken, dat de be doeling was de eischen, die Oosténrijlc-Hon- garaje o(p grond van 'het onderzoek van Sera jewo aan Servië zal stellen, militair te on derstrepen. Intusschen is veeleer uit het zen- ttén met verlof van de generaals, die met het opperbestuur van het leger belast zijn, af te leiden, dat Oostenrijk wil toonen, dat heit kalm en loyaal zal optreden tegenover Servië, zondJer te dreigen, en dat het eiken schijn van eene vernedering van Servië wil ■vermijden. Bulgarfjê. Sofia, 17 Juli. De Agence Bulgare be richt. dat het schijnt vast te-staan, dat de aanval op de Bulgaarsche grensposten door de Bnmcensche troepen voorbereid was. Van Rulgaarsche zijde geschiedt alles om eene mo gelijke herhaling van deze gransindidienten te Vermijden. Sofia, 17 Juli. De koning heeft een be sluit ondèrleokend, waarbij de door de So- branje aangenomen leeningsvoordraoht word't bekrachtigd. Servië. Belgrado, 17 Juli. Tegenover de be richten van bui teniandsche bladen over bui tengewone militaire toebereidselen van Ser vië, moet worden geconstateerd, dat volgens de stellige verklaringen van bevoegde Ser vische autoriteiten geene militaire maatrege len zijn genomen, die de verontrustende be richten ook maar eenigszins kunnen recht vaardigen. Albanië. Durazzo, 16 Juli, 6 uur des avonds. J)e opstandelingen hebben zich meester ge- j, naakt van Spitali, een punt van de westelijke ieuvels, en legden daar verschansingen aan. Een parlementair, die naar hen gezonden werd, werd die eerste maal niet doorgelaten. -De tweede maal gaven de opstandelingen aem brieven voor de gezanten van Italië, Rusland, Frankrijk en Engeland. De controle-commissie besloot te zullen zorgen voor de verpleging van de vluchte lingen in Val-ona. Yalona, 16 Juli, 6 uur des avonds. (Agenzia Stefani.) Naar verluidt, hebben de Epiroten, door 4000 man geregelde Griekscke troepen met vier kanonnen versterkt, den doonnarsch door Logena afgedwongen. De Alhaneesche majoor Husni, die ter zijde wordt gestaan door den kapitein van den generalen staf Guiilardi, heefl het opperbevel over de stad op zich genomen, Armet Effen- da dat over de regeerin gstroepen. De stad Is rustig. Durazzo, 17 Juli. De afgeloopen nacht en de dag van heden waren rustig. Geruchten van een aanval op de stad ver oorzaakten onder de bevolking eene stijgen de ongerustheid. Talrijke gezinnen uit de voorsteden vluchtten in de stad, anderen verlaten Durazzo. Onder de vrijwilligers heerscht ontevredenheid wegens d«e gebrek kige verzorging. Vele Mirditen verlaten Du razzo. De nood onder de vluchtelingen moet onbeschrijfelijk zijn, zij hebben aan al het noodiige gebrek. Generaal de Veer is uit Valona hier aan gekomen. Valona, 17 Juli. (Agenzia Stefami.) De ïtad is rustig. De Epiroten sluiten haar van het zuiden in, de opstandelingen van het noorden. "Vluchtelingen uit Epirus kampeeren in den omtrek van de stad. •De Italiaamsche admiraal Trifari heeft last gegeven tot het aanleggen van een kamp te Risnero, dat door vier witte vlaggen zal wor den beschermd en waarin de bevolking zal kunnen vluchten. Hij doelde aan de Epiroten en de opstandelingen mede, dat hij, als dit ramp werd aangevallen, genoodzaakt zooi zijn het door zijne schepen te beschermen. Dit be sluit van admiraal Trifari maakte een die pen indruk en stelde de bimgers gerust. Men verzekert, dat de Oostenrijksch-IIongaarsche fcdminaai gelijkluidende instruction heeft ont vangen van zijne regeering. De "Wiener Allg. Zeituiug schrijft: Met het - K»g op de mogelijkheid, dat Valona in han den van de Epiroten zal vallen, wordt hier in de welingelichte kringen wederom opgemerkt, dat de mogendheden wel is waar zich niet tullen mengen in de bmnenlandseihe aange legenheden van Albanië, maar ook niet zullen 'dulden, dat de tegenwoordige verwikkelingen tot gevolg zullen hébben, dat op het Londen- sche besluit over de Alhaneesche grens wordt teruggekomen. Van diplomatieke zijde te Weenen verluidt, dat er van eene afzonderlijke actie vam Italiö in Albanië, of ook van eene geraeonscihappe- •lijke actie van Italië en O os t enr i jk -Honga rij e geen sprake is. Wanneer tot eene actie wordt overgegaan, zal die een volkomen internatio naal karakter hebben. De Alhaneesche gezant te Weenen Sureya Bey verklaarde aan een interviewer: De toe stand van mijn vaderland is geheel wanhopig. Wanneer Europa werkelijk niet tot eene eer lijke actie besluit, zijn wij reddeloos verloren. De grond zal blijven, maar de bevolking zal verdwijnen. Ik heb een brief van den vorst ontvangen, die ook in zeer gedrukte stemming schrijft, maar meit geen woord spreekt van het (plan om te abdiceeren. De Albanische Korrespondenz bericht, dat prins Gtother van Schönburg-Waldonburg, de fwager vatn vorst Wilhelm, uit Durazzo in Weenen is aangekomen en van daar verder gereisd is naar Siuaia, het zomerverblijf van de Rurneensohe koninklijke familie. Turkije. Konstantinopel, 17 Juli. Het regee- rtngsblad bevat de besluiten tot benoeming van de beide Inspecteurs-generaal voor den hervormdngsarbeid in KleirvAzié Het ar beidsveld van den Noorweger Hof omvat de vilajets Van, Biltlis, Mamoeret ul Aziz en Diarbekir, dat van den Nederlander Weste nenk de vila jets Trebizonde, Erzeroem en 6iwas. Mexico. Montery, 17 Juli. Naar de meening van «n hoogen ambtenaar der constitutionalisten Carranza de geldigheid van de door Huer ta aangegane schalden niet erkenpen, wan neer de constitutionalislen de regeering vor men. Deze verklaring is gedaan in antwoord op vragen naar aanleiding van het bericht, dal de vreemde regeeringen door tusschen- komst van Washington hebben gevraagd, dat Carranza zou toestemmen in de erkenning van de schulden van Huerta en amnestie zou verleenen aan alle politieke gevangenen. Car ranza heeft verklaard, dat eene onvoorwaar delijke overgave van de federalisten de eenige voorwaarde is, waarop de voorgestelde on derhandelingen met de federalisten voor den intocht van de constitutionalisten in de stad Mexico kan slagen. De vervanging van Huer ta door Carbajal kan voor de constitutionalis ten geen reden zijn om de beginselen, waar voor zij gestreden hebben, te compromittee- ren. Washington, 17 Juli. Carbsjal heeft officieus aan de regeering der Vereenigde Sta ten medegedeeld, dat hij bereid is zich terug te trekken ten behoeve van Carranza. Het ontslag van Huerta werd door het con gres met 121 tegen 17 stemmen goedgekeurd In de boodschap, waarin Huerta van zijn be danken kennis gaf, legde hij nadruk op zijns pogingen om den vrede tot stand te bren gen en op de moeielijkheden, die hij daarbij ondervond omdat de noodige gelden ontbra ken en een groote staat, de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika, de opstandelingen klaarblijkelijk had beschermd. Deze bescher ming heefl hoar toppunt bereikt in het erger lijke optreden van de Amerikaansche vloot voor Veracruz, juist op het oogenblik toen de revolutie bedwongen was. Huerta wijst verder de bewering af, dat persoonlijke be langen den doorslag bij hem hebben gegeven. Zijn bedanken levert het bewijs, dat het staatsbelang zijn eersle gedachte is geweest. Na zijn bedanken verscheen Huerta nog in het koffiehuis, waar hij gewoon was te komen. Hier nam hij afscheid van velen uit het volk, die hem de hand kwamen drukken; anderen omhelsden en kusten hem. Hij nam zijn glas op en zeide met ontroerde slem: „Di tzal hier mijn laatsten dronk zijn; ik drink op den nieuwen president van Mexi co." Het gezin van Huerta en de familieleden van de aanzienlijke medestanders, die gelijk tijdig de hoofdstad Mexico verlieten, zijn tij dig in Puerto Mexico aangekomen. De trein van Huerta en Blanquet liet echter op zich wachten, waardoor het gerucht ontstond, dat deze trein door de rebellen was overval len. R om c 1 7 J u 1 i. De regeeringen van Chili en Argentinië hebben aan kardiaal Merry del Val dank betuigd voor den steun, dien de Heilige Stoel heeft geschonken aan het be- middelingswerk, waardoor de vrede tusschen Mexico en de Vereenigde Staten verzekerd is. Allerlei. Petersburg, 17 Juli. Ala protest te gen de onlusten in Bakoe staken bedien werk lieden van groote en kleine bedrijven, in 't geheel 54,000 man. Zij beproefden een de monstratieven optocht, waarbij het tot eene botsing met de politie kwam. De menigte was bijzonder opgewonden bij de Poetilow- brug, waar de werklieden vele politieagen ten met stokken e» steenen wondden. De po- politie moest haire vuurwapenen gebruiken. Twee wehkliedesn werden zwaar gewond, twee lacht. Petersburg, 17 Juli. Van de Newsky scheepswerf zijh drie afdeelangen door een groot en brand in asch gelegd. De schade wordt op meer dan 400,000 roebels geschat. De Staatscourant van Zaterdag 18 Juli bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot rechter te 's Hertogenbosck mr. L. L. Beckeringh van Loenen, lid van het Hof van Justitie in Suriname, advocaat te Assen; te Dordrecht mr. M. E. Havelaar, advocaat te Rotterdam; benoemd in den Raad van Nederl.-Indië tot vice-president J. B. van der Hourven van Oordt, iid; tot lid jhr. mr. S. «de Graef, al gemeen gouverneur is in Ned.- Indië. Gisteren dineerd. .1 Pnleize Het Loo: Graaf van Lyndon van Sandenburg. Commis saris der Koningin in Utrecht en cravin van Lynden van Sandenburg; baron van Nagell van Ampsen, kamerheer i. b. d. en lid van Ged. Staten van Gelderland en haronesse van Nagell van Ampsen; baron van Pallandt van Rosendael, Kamerheer i. b. d. en baro nesse van Pallandt van Rosendael; baron van Hogendorp, kolonel-commandant 4de regiment veld-artillerle en baronesse van Hogendorp; mevrouw Sickinghe. Dezer dagen heeft een der aartsherto gen van Oostenrijk, vergezeld van den prins van Salm Salm te Anholt een bezoek op het kasteel Middachten bij De Steeg gebracht. De Nederl* officieren in Albanië. De volgende oproep wordt gepubliceerd! Aan het Nederlandsche Volkl Bij de begrafenis van Thomson dwaalden onze gedachten ais vanzelve naar Albanië, waar nog een aantal Nederlandsche officie ren en onderofficieren zijn op aanvrage en onder verantwoordelijkheid van de mogend heden In dienst van dien staat. Bedriegen de teekenen? Zijn daar niet velen In den lande, die met zorg het lot van die Ne derlanders volgen? Rijst hij hen niet de vraag, of die mogend heden die militairen wel in staat stellen met moed, beleid en trouw, maar ook met vertrou wen, de taak te vervullen, niet alleen van re geling der landstoeMtanden daar, welke zij aanvankelijk op zich namen, maar ook de taak van bevrediging van het land, van on derwerping van opstandelingen "en van het voeren van hnrgeroorlog, welke de omstandig heden hun als het ware op de schouders wier pen en welke taak zij evenzeer met geest kracht (hebben aanvaard? Zoo gaarne hadden wij vernomen, dat onze Regeering, die de nagedachtenis van Thom son coo gevoelvol heeft gdhuldigd, bli de mo gendheden etappen had ijedaan, om te bevor deren, dat zij de officieren en onderofficieren, die zij daarheen hebben geroepen, ook steu nen door voor hen de gevaren van den open, eerlijken strijd te verminderen, de gevaren van verraad en van sluipmoord te voorko men, welke zij daar loopen, omdat zij niet kunnen vertrouwen de mannen, die zij aan voeren, de mannen die hen omringen. Het is zeer goed mogelijk, dat de Regiering In deze hare taak niet tekort schiet. Maar wij (hooren nietsl En toch benauwd het ons, dat daar in den vreemde, ver van bun vaderland, zonen van Nederland, en zeker niet de minste, bloot staan aan glevaren, welke, zooal te voorzien en onvermijdelijk, door voldoenden steun kunnen worden verminderd of voorkomen. Bij ruime Instemming zouden wij er bij de Begeering op vcillen aandringen, dat zij de mo;gendihederi wijze op haren redelijken plicht om van tweeën één: óf aan die militairen alle middelen te verschaffen, om hunne taak van onderwerping, bevrediging en regeling naar behooren te volvoeren, óf zoo daartegen onverhoopt bezwaren bestaan te bevorde ren, dat de officieren en onderofficieren in dienst van Albanië, eervol worden ontheven van een taak', welke zij redelijkerwijze, zon der die middelen, niet kunnen volvoeren. Wij doen daarom een beroep op het gevoel van saamkoorigheid van het Nederlandsche volk met de officieren en onderofficieren in Albanië en verwachten als bewijzen van in stemming, mocht het zijn een stroom kaartjes aan hel adres van een der laatst ondergetee- kenden. 's Gravenhage, 17 Juli 1914. J. D. ten Bosch, gep. genera al-ma j. N. I. L. •Mr. K. W. 'Brevet, raadsheer in het Ge rechtshof. B. van Haersma Buma, directeur der Dordt- schc Bank. C. K. Elout. redacteur Handelsblad. A. Gerber, inspecteur der Registratie. Mr. Seerp Gratama. r radsheer in den Hoo gen Raad der Nederlanden. P. de Joncfheere. inspecteur der Registratie. W. A. T. de Meester, oud-commandant vaD het veldleger. Jhr. Mr. H. de Ranitz, advocaat. C. D. Schuckink Kool, gep. dir. off. van gezr lo kL N. I. L. T. H. Svpkens, commissaris van politie. J. tie Waal. gep. luit.-generaal. A> K. Nolthenius, gep. majoor N. I. L., poste restante, den Haag. Mr. H. J. Carstens Bziu, advocaat, idem. Mr. G. J. Verburgt, directeur der Ongeval len-verzekering Mij. „Fatana". De moeilijkheden der Nede'r- landsche officieren. Er is herhaal delijk reeds gewezen op de moeilijkheden die de Nederlandsche officieren in Albanië ondervinden; Hans Martin ,die thans voor het Hbld. te Durazzo vertoeft, schrijft in een brief, d.d. 17 Juli hi- rover o.a.: „Onze officieren hebben getracht een gen darmerie te organiseeren. Maar de bevolking is daarvoor niet rijpmet deze kerels is een voudig niets te beginnen, ze hebben geen begrip van plicht en orde; persoonlijk belang Is hun alles, algemeen belang, -een woord waarvan zij den zin ten eenenmale niet vat ten. Elk individu hangt in de lucht; vat kan men niet op hem hebben, eeft hij er morgen aan den dag genoeg van, dan breekt hij uit, verstopt zich ergens in een of ander gehucht, en niemand ziet hem ooit weer. Wie kan iets beginnen in een land waar elke wettelijke regeling ontbreekt, waar men de taal niet kent, waar men met menschen te doeni heeft die op even laag peil staan als ettelijke honderden jaren geleden? Eergisteren zijn 4 bereden gendarmen van majoor Roelfsema er met wapens en kleeren vandoor gegaan. Ik was er bij toen de majoor in 'n kernach tige toespraak de kerels aanmaande om: mochten ze niet tegen de opstandelingen wil len vechten, mochten ze hun familie willen bezoeken, dit eerlijk te zeggen in plaats van stiekum uit te breken. De tolk, Fazil vertaalde met een slap, flauw stemmetje, en toen begon het geleuter: de een reikte da delijk zijn ontslag in, de tweede wilde naar Tirana om zijn familie te bezoeken, de derde had weer een ander bezwaar. En weldra zal van de twintig mannen die nota bene indertijd den Mbret op zijn tochten vergezel den, geen enkele meer over zijn. En daar voor heeft majoor Roelfsema vier maanden lang geploeterd en gezwoegd, het werk ver richt van een onderofficier, waar hij den kerels zelf, met eigen hand, moest leeren hoé hun tuig te poetsen, hoé hun paarden te ver zorgen, hoé hun stal schoon te houden. En als het gevaar dreigt, of de kerels er genoeg van hebben, gaan ze er vandoor, laten ze den boel liggen zooals hij ligt, en kan onze officier weer opnieuw beginnen." Mr. E. van de Velde, griffier van den Hoogen Raad der Nederlanden, heeft we gens gezondheidsredenen met ingang van 1 Augustus a.s. aan H. M. de Koningin eervol ontslag verzocht. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 27 Juli 1914, herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenver zekering te Appingedam, G. C de Lanoy, no taris te Appingedam. GeneraalKrayenhoff. Donderdag ds oip het voormalige fort Krayenhoff het graf geopend, waarin in 1840 ihet stoffelijk over- sdhot van lutt.-gen. C. R. T. Krayenhoff was hegraven. Het lijk bevond' zich in een looden kist, die ongeschonden 'bleek en die in een nieuwe houten kist wordt overgebracht. Een familielid was 'bij de opgraving »e;;n- woord'ig, alsmede de eerstaanw. kapitein-in genieur en de plaatselijke adjudant te Nijme gen. De overbrenging van het lijk naar Rustoord, waar een grafkelder dloor de regeering is aan gekocht, zal zonder militair eerbetoon plaats hebben Zaterdag a.s., 'e morgens om 11 uur, van af (het fort Krayenhoff. 'Benalve de in specteur der igenie met zijn (adjudant en de eerstaanwezende kapt.-ingenieur, zullen uit sluitend familieleden (in de rijtuigen van den begrafenisstoet plaarts nemen. Op Eet kerkhof zullen, naar de Nijm. Ct. verneemt, aanwezig zijn [Burgemeester on Wethouders van Nijmegen, alsmede de briga de-commandant, de garnizoens-commandant en de commandant der Koloniale Reserve te Nijmegen. „Holilandsch Zuid-Af r i k a". Het eerste nummer is verschenen van „Hoilandsch Zuid-Afrika", maandschrift voor de leden der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging en an dere 'belanghebbenden. Het bevat een aantal artikelen over Zuid-Afrikaansche aangelegen heden en de banden die Holland daarmede verbinden, benevens enkele illustraties. De Redactie is gevestigd ten kantore der Ned. Zuid-Afrik. Vereen, te Amsterdam. De Zui d-A frikaausche land bouwers. Gisteren ochtend kwart voor ne genen zijn de Zuid-Afrikaansche landbouwers ter voortzetting van hunne excursie per H. IJ. S. M. naar Rotterdam vertrokken. Zij werdén derwaarts vergezeld door den 2en voorzitter van de Kon. Nederl. Landbouw-vereeniging jlir. mr. Buys de Beerenbrouék, eenige leden en den secretaris dier vereeniging, zoomede voorts o.a. door dr. Van Rijn. Rijkslandbouw- consulent te Londen cn den heer "Wibbens. hoofd-inspecteur en den heer H. Schuurman ■T.Wzn., administrateur van de vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee-stamboek". Op het program voor heden staan: bezich tiging van een verzameling zwart-bont vee uit de provincie Zuid-Holland, een boottocht door de havens met een door hel gemeentebestuur van Rotterdam aangeboden lunch en een be zoek aan de Rijksseruminrichting. Met exira-trams werd te Rotterdam direct naar de Veemarkt igereden. Daar was door de Provinciale Regelings-commissae voor de Rundveefokkerij in Zuid-Holland en het be stuur van den Bond van Fokvereenigingen in Zuid-Holland een tentoonstelling van een paar honderd stuks rundvee georganiseerd met Eet doel don bezoekers duidelijk te maken, dat niet al het vee, dat in Zu-id-Afrika wordt in gevoerd, Friesch vee is, zooals velen meenen, daar in Zuid-Afrika. het daar ingevoerde Hoi landsch vee algemeen onder dien naam he kend is. doch dit vee, utft alle oorden des lands komende, daaronder zéker ook een eerste plaats inneemt. Bij aankomst aan de veemarkt werden zij door bovengenoemde besturen ontvangen en verder rondgeleid. Aan ieder werd in 'de Engelsrihe of Holland- sche taal een pracht-catalogus van deze ten toonstelling uitgereikt, waarin het geëxpo seerde vee uitvoerig en leehniséh-gedèfail- leerd werd omschreven. De tentoonstelling wekte de algemeene be langstelling en bewondering. Te ll uur werd de veemarkt verlaten en be gaf het igezelscbap zich per extra-tram naar de Parkkade, waar een stoomboot, hun door het gemeentebestuur aangeboden, gereed lag om een tocht door de hövens te maken. Te vens werd hun, aan boord vanwege de ge meente een déjeuner aangeboden. Te 2 uur was de hwentoeht (geëindigd en begaf men zich per extra-trams naar de Rljks- serumlnriehHflnig. Dafar werden zll ontvangen door den dl" reet enr, prof. &r. .T. Poels. Deze Meld dfaarop in de Engelsche taal een voordracht, waarin hïj het doel en werking vtin de Bijksserumlnrikhtfing uiteenzette. In het bijizonder stond bil stil bij de bestrijding der besmettelijke veeziéWte in Nederland en het onderzoek van vee. voor de export be stemd. Voorts behandelde hij de besmettelijke veeziekten. In Nederland veoikomende. in vengelifkiintg met die, welke zfich in Zuid-Afrika voordoen. N'adtat deze voordracht mei de igrootste be- lamgrteHifng vras aangehoord, werd de Rijks- serumtnrichting in al haar bijzonderheden be zichtigd. Aan. ieder werd daarop een boekje in de Engelsdhe en Nederlandsche Üaail uitgereikt, waarin het voornaamste uit de rede van prof. Poels was opgenomen. Het gezelschap betuigde zijn chank voor het vele belangrijke, dat het hier had mogen aan schouwen. Na de bezichtiging van d'e inrichting brach ten extra-trams het gezelschap weder naar het station D. P. en zetten de excurslsten de reis voort naar Amsterdam. Per tram en rijtuigen, begaf men zich van daar naar de Doelen en Victor!abotel, waar gedineerd werd. - De Duno. Bij de gisteren gehouden pu blieke verkooping van het landgoed de Duno nabij Oosterbeek, werd de massa, die in per- ceelen en ondermassa's stond op f 275,900, ingezet op f 278,900. B i o s c o o p-b ezoek door kinde ren. Het dagelijksch bestuur van den Bond ter behartiging van de belangen van het kind heeft zich met een adres gewend tot de ver schillende gemeentebesturen, verzoekende een verordening aanhangig te maken betref fende het toelaten van kinderen tot openbare bioscoopvoorstellingen. In een memorie van toelichting wordt dit verzoek nader gemotiveerd en de meening uitgesproken, dat, wil men werkelijk kracht dadig het bioscoopkwaad bestrijden, althans zoodanige bepalingen in de gemeentelijke verordening dienen voor te komen, waarin het bezoek van publieke bioscopen aan kin deren beneden zekeren leeftijd, b.v. 10 jaar, verboden wordt en de films, bestemd voor kinderen boven dien leeftijd, goedgekeurd dienen te worden door een door burgemees ter en wethouders aan te wijzen deskundige, veelzijdige samengestelde commissie. De staking bij de Haagsche trammaatschappij* Men meldt uit 's-Gravenhage van 17 Juli: Onder dezelfde beveilig! ngo-maatregel en als gisteren, hier en daar echter met het oog op do voorgenomen indienststelling van lijn 13, met merkbaar ingekrompen bewakings personeel, is lijn 8 (Plein—Schevendngen) he denochtend reeds te 9.30 defri diöist kunnen aanvangen. In den ochtend waren vtm de 27 werk willige beambten uit den Haag ejn Scheve- ningen, wier opkomst heden verwacht werd, en naar wier woning automobielen reden om ze op te halen, slechts vier gekomen. De di recteur» de heer Van Stiprlaan Luiscïus, deed zelf per auto mede aam het ophalen van werk willige beambten. Als het maar eenigszins kan zou de maat schappij haar plan, om heden tegen het mid daguur lijn 13 (Plein—Framkendag) te doeg rijden, in uitvoering trachten te brengen, al ware het slechts met een 3- of 4-lal wa-gène. Ook hedenochtend trad, op lijn 8 althans, nog geen Duitsch personeel op de wagens in functie. De eerste tram vervoerde vrij veel pas sagiers. onder wie de minister van financiën, die zich naar zijn departement begaf. De stoomtram naar Delft ving vanochtend 0.20 den dienst aan en zal blijven rijden tot 8 uur. De laatste tram vertrekt dan om pl.m. 7 uur uit den Haag en tegen lialf acht uit Delft. Men meldl on6 nader: Nadat de geregelde loop van lijn 8 verze kerd was, werden in de remise te Scihevemin- gen de voorbereidende maatregelen genomen voor Eet in dienst stellen van lijn 13. Er waren intusschen nog twee werkwillig gen afgehaald. Een derde lajg ziek te bed. Ten 12.13 min. rukte de eerste wagen, sederit deze lijn, die Zondag j.l., na even te hebben gereden, weer slop moest worden gezel, over lijmen 8 en 10 naar de zone-grens van lijn 10, vanwaar de dienst een aanvang nam. Langs de route van deze op den zesden dag der ötaking in dienst herstelde lijn kwam dè beveiliging van het stadsgedeelte, dat button lijn 8 !igt, hoofdzakelijk voor rekening van de maréehaussées en politieagenten, die op de balcons zijn geposteerd en verder opgedragen aan langs do lijn patroulTleerende of op som mige punten post gevart hebbende dubbelposten van maréehaussées. Hier en daar werd eenig gefluit vernomen, voornamelijk voortgebracht door werklieden op 'bouwwerken. En hiermcé had ook de eerste wagen van lijn 13 den rijdoop doorstaan en werd het Plein bereikt, vanwaar verder een 10-minuten- dienst naar ^ïet Frankenslag werd onderno men möt 6 motorwagens met aanhangwagens. Ook deze eerst rit op lijn 13 werd in auto begeleid door den hoofdcommissaris en den chef der recherche. Ook op de wagens van lijn 13 deed geen Duitsch personeel dienst. De dienst op lijn 13 werd tegen den namid- doig al drukker en drukker. Vooral de uit Duinoord komende wagens vervoerden vele passa,giers. De dienst kon al spoedig van een 10-minuten- ln een 7^-mdnutendiënst worden veranderd. Verder vernemen wij dat de politiemacht alhier "nog versterkt wordt met 100 rijksveld wachters, waarvan eén gedeelte heden en het overige deel morgen zal oamkomen. Indien dit honderdtal hier is, zal het Haa'g- sche politiekorps dus versterkt zijn in het ge heel met 200 maréehaussées en 200 rijksveld wachters. Van een Haa^sdhe dame, die haar naam niet wnsdht te hebben vermeld, kwam heden morgen onder den naom Frisia voor het sta kend tramwegpersoneel een gift van f 150 in. Door een Haagsche dame is heden aan den hoofdcooamssaris van politie een bedrag van f 300 gersmden voor het politiecorps, dat dezer dagen «ulk een moeilijke taaöc te ver vullen heeft. Heden morden half zeven werd weder cc. vergadering van het stakend trampersone gehouden in het gebouw van den Roomse b Katholieken Volksbond. Ferra en Peterse voerden het woord. De vergadering, feitelijk meer een appèl, droeg geheel en al eén huishoudelijk karakter. Betreffende den steun aan het stakend per soneel der H. T. M. wordt uit arbeiderskrin gen medegedeeld, dat een besluit tot steun van het Ned. Vakverbond Zaterdag wordt verwacht. Dit verbond telt 100.000 leden en geniet een wekelijksch inkomen van f 12.000. Voorts wordt steun verwacht van het Nat Chr. Arb. Secr. en het R. K. Secretariaat. In arbeiderskringen is men van oordeel, dat een landelijke steunbeweging door deze drié organisaties op touw gezet deze staking reeds zou kunnen bekostigen, zonder dat nog de weerstandskassen behoeven te worden aange sproken. Voorts rekent men op den steun van de Bestuurdersbonden in de verschil lende gemeenten, terwijl verwacht wordt, dat ook de Ned. Diamanlbewerkersbond zich niet onbetuigd zal laten. Eindelijk meent men, als de nood aan den man komt, een beroep te kunnen doen op den I. F. T. A. (nt. Fede ratie van Transnortarbeïders), die over zeer rijke fondsen moet beschikken. Verschillende Nederlandsche vakvereenl- gingen besloten reeds in verband met deze staking haar contributie tijdelijk te verhoo- gen. In de kringen van het trampersoneel is men overtuigd, dat deze staking althans door gebrek aan geld niet zal behoeven te worden verloren. Evenals Donderdag werd de dienst van de H. T. AL gisterenavond om zeven uur ge staakt. Half zeven vertrokken de laatste wa gens van het Plein (lijnen 13 en 8.) Op hel afgezette spoor nabij de remi&c Laan van Meerdervoort, waar eiken dag met trams werd geoefend, heeft gisteren den ge- heelen dag geen enkele oefening meer plaats gehad. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat het personeel thans voldoende is geoefend, Het Plein had gisterenavond voor *t eerst in deze dagen van de staking zijn gè' woon aanzien. Geen bijzondere politiemafatregelem waren noodig. Alles bleef gisterenavond rustig. Naar aanleiding van een in verschillen de bladen opgenomen bericht als zoudè <5e Nederlandsche consul te Ruhrort aan eenen' Duitscher geld hebben verstrekt ten einde bij de Haagsche Tramweg-Mij. te gaan wer ken, kan na onderzoek ter bevoegder plaatse wonden gemeld, dat door genotemden con sul noch voor opgiemeld doel, noch in het al gemeen voor eene reis, geld is verstrekt zoo min ao/n eenen Duitscher els aan eenen Ne derlander. "Wij meldden reeds dat het statóngscomité eén manifest heeft uitgegeven ter ontzenuw wing van mr. D. van Houten's tiiwincieete beschouwingen betreffende de II. T. M. Het comité schrijft daarin o.a.: De exmloita/tie-uitgaven in 1913 bedroegen!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2