KOLONIËN1. ^BiNNËNLANPr de rekruten, die in de volgende maand had den moeten opkomen, onder de wapenen moe ien komen. Bukarest, 2 Aug. (Correspondentie bureau). Het dagblad Seara wijst eiken twij fel af over de houding van Rumebië in het geval van een grooten oorlog. Het gevaar voor Rumenië is gelegen hij Rusland. Zijne rlaats is dus aan de zijde van den driebond. Het zou dwaasheid zijn te meencn, dat Rusland, dal Wet alle macht Oostenrijk-Hongarije bestrijdt, alleen om zijn Panslavistisch idaal te bereiken, een groot Rumenië zou toelaten. Na de ver nietiging van Oostenrijk-Hongarije zou Rume nië aan de beurt komen. Konstan tin op el, 2 Aug. De regee ring kondigt officieel aan, dat zij onzijdig wenscht te blijven. Zij heeft «ene gedeeltelijke 'mobilisatie bevolen. Be r 1 ij n, 3 Aug. In eene kennisgeving .wordt er bij vernieuwing op gewezen, dat te gen alle personen, die bij een aanslag te <n spoorwegen en kunstwerken op heeterdaad betrapt worden, terstond de scherpste straf maatregelen moeten worden toegepast Alle daarvan verdachte personen moeien gevan gen genomen en voor den bevoegden -'lilai- ren rechter gebracht worden, om terechtcte 'Maan, waarna de straf dadelijk moet wrordcn Voltrokken. Weenen,2Au g. De Oeslerreicbische Kre- ditanstalt heeft 100.000 kronen gegeven voor het Roode Kruis en een even groot bedrag voor de gezinnen van de onder de wapenen geroepen. Brussel, 3 Aug. De Indépendcince beige bericht, dal een bestuurbaar luchtschip zich boven de stad heeft bewogen. Brussel, 3 Au.g. "Wij zijn in staat te ver zekeren, dat in het geval van vijandelijkhe den tegen België Frankrijk zich bereid ver klaard heelt de verplichtingen te vervullen, rustend op de staten, die de onzijdigheid van België waarborgen. De ministerraad besloot, dat voor het tegen woordige geen beroep zal worden gedaan op de staten, die zich als garanten hebben ver bonden. Er zal naar de omstandigheden ge handeld worden. De regccring verzekert, dat tot dusver de Duilschers niet in België *zijn binnengekomen. Antwerpen, 3 Aug. De militaire auto riteiten verzekeren, dat vliegers te Luik, die de streken, die heetten bezet te zijn, hebben doorgezocht, nergens een spoor gevonden hebben van over de grens gekomen soldaten. Een telegram van groot-industrieel, n in Maastricht, dat op de beurs is ontvangen zeg!Wij werken met volledige ploegen. Brussel, 3 Au g. De Kamers zijn den 4en Augustus om 10 uur voormiddag* bijeenge roepen. Brussel, 3 Aug. Hel door Duitschland aan België gezonden ultimatum schijnt ïlechts een maatregel van vrees an njaging te rijn, die zich met verwezenlijkt, want de toe gestane termijn is sinds lang overschreden en tot dusver is er niets aan de grens gebeurd. De stemming in het ministerie van oorlog is dan ook zeer goed. Antwerpen, 3 Aug. De militaire auto riteit heeft bevolen, dat de inrichtingen voor draadlooze telegrafie op de schepen in de haven moeten worden weggenomen. P a r ij s3 A u g. De Duilschers zijn oo twee plaatsen in Frankrijk binnengedrongen bij Long-la-Yille in de buurt van Longwy en bij Cirey. Zij zijn in Luxemburg binnengedrongen met 35 automobielen, die officieren aanbrach ten, de voorgangers van eene talrijke kaval- lerie. (Longwy is eene Fransche grensplaats bij de Luxemburgsche grens, Cirey ligt in het de partement Meurthe et Moselle aan den voet van de Vogeezen). De Fransche consul heeft de wijk g.nomen op Fransch gebied. Berlij n, 3 Au g. De Russische s-.bassa- deur beeft heden voormiddag om half twaalf Berlijn verlaten. Berlijn, 3 Aug. De Duitscho troepen tot bescherming van de grens bij T ublinitz hebben heden voormiddag na een kort gevecht Czentochau genomen. Ook Bendzin en Kalisch rijn door Duilsche troepen bezet. (Lublinitz is gelegen in de Pruisische pro vincie Silezië. Het Russische Czentochau is door een spoorweg met Lublinitz verbonden. Öendzin is meer zuidelijk gelegen In Russisch Polen, naar de plek toe waar de Duitsch-Rus- iische grens de Oostenrijkschc grens ontmoet. De ligging van Kalisch in de buurt van de Pruisische provincie Posen hebben wi" giste ren reeds vermeld). Stockholm, 8 Ang. Volgens een be richt nit goede bron heelt gister een eeveelit plaats gehad tnsschen de Russische en Dnitsche vloten by de Alandseilanden. De Russische vloot Is terug gedrongen in de Finsche golf, waar zij opgesloten blijft. (De Alandseilanden liggen aan den ingang van de Bothnisclie golf tns schen Zweden en Finland). Stockholm, 3 Aug. Het Alandciland is door dc Duilschers bezet. Visschers verhalen, lat een Russisch pantserschip bij het eiland fs «gesfrand en niet weer vlot kan worden ge maakt. Parijs, 3 Ang. De diplomatieke be trekkingen tnssclien Frankryk en Duitschland zijn algebroken. Londen, 4 Ang. De Times bericht De Dnitsche ambassadeur heeft zijn paspoort gekregen. Hy heelt gister avond om ÏO uur Parijs verlaten. De Fransche regeering heeft dade lijk de instructie aan den Fransehen ambassadeur te Berlijn gezonden, dat hij zijn paspoort moet vragen en Berlijn moet verlaten. Parijs, 4 Aug. Dc opperbevelhebber generaal Joifre is gisteravond oiu 11.43 naar de grens vertrokken. Het afbreken van de diplomatieke betrekkingen Is geschied op Initiatief van Duitschland. Londen, 3 Aug. In de hedenmorgen ge houden zitting van den geheimen raad onder- teckende de koning het besluit, waarbij de mobilisatie van de Engelsche vloot beroleD Wordt, dat reeds in de London Gazdtte werd «angekon digd. Londen, 3 Aug. In het Lagerhuis decide Sir Edward Grey mede, dat hij aan Frankrijk de verzekering had gegeven, dat, als de Dnitsche vloot zich begeeft naar het Eugclsclie banaal ot naar de Noordzee om de Fransche scheepvaart of de Fransche kust aan te vallen, de Engelsche vloot alle bescherming zal verleenen, die in haar macht staat. (Lulde toe juichingen). Londen,3 Aug. In het lagerhuis z.. ie Sir Edward Grey, die met luid gejuich onlran- gen werd, dat Engeland werkzaam was ge weest enkel door den wcnsch bezield om den vrede van Europa te bewaren. Thans echter was het duidelijk, dat de Europeesclie vrede niet kon worden gehandhaafd. Sprekende over Engeland's verplichtingen, zeide Grey: Tot gisteren hadden wij geene belofte gedaan om meer dan diploinatieken steun aan Frankrijk te geven. Ihj deed echter voorlezing van een brief van 22 December 1012, waarin hij was overeengekomen, dat als eone regeering ernstige reden had om een niet uitgelokten aanval te verwachten, zij zouden overleggen of de beide regeeringen samen zou den handelen om een aanval te voorkomen. Londen, 3 Aug. Een buitengewone ac tiviteit heersclit in het ministerie van oorlog en dat van marine. Meer dan honderd officie ren en een aantal verpleegsters bezochten heden het ministerie van oorlog en lieten hunne namen in het register inschrijven. Lord Roberts bracht den minister van oor log een bezoek, terwijl dc Fransche gezant het ministerie van buitenlandsche zaken be zocht en een onderhoud had met sir Arthur Nicolsen. Ook de gezanten van Duitschland en België hebben heden dat ministerie be zocht. Minister Churchill begaf zich om elf urn- in den morgen naar Buckingham Palace. Talrijke reservisten van dc zeemacht ver trokken hedenmorgen naar verschillende be stemmingen. Sir John French bezocht het ministerie van buitenlandsche zaken; een groote volks massa had zich daarbuiten verzameld. Bijzondere stoomschepen zullen de Duitsche reservisten in Londen zelf aan boord nemen. Londen, 3 Ang. De secretaris der Duitsclie ambassade Külilmann beelt eene mededeeling gedaan aan de pers, inhondende. dat Dulfscltland bereid zon zijn zich te verbinden om niet Frankrijk ter zee aan Ie vallen of met oorlogszuchtige oogmerken te ageeren aan de Belgische en Neder- landsebe kust, w*anneet Engeland zich onzijdig mocht verklaren. Hij. voegt daaraan nog toe: Daar het schijnt, dat het voornemen niet bestaat Engelsche troepen naar het vasteland te zenden, en Engeland, wanneer het zich in den oorlog mengt, geen andere diensten aan Frankrijk zon knnnen bewijzen dan die welhe het van een dergelijke verbintenis zon krijgen, zonder zicli verder er in te mengen, in de positie zon zijn veel gewichtiger diplomatieke dien sten te bewijzen, door zijne onzydig- heid te bewaren. Brussel, 3 Aug. Het Ilaliaiansche ge zantschap kondigt officieel de onzijdigheid van Italië aan tegenover de Europeesche Sta len, die zfiah in oorlogstoestand bevinden. Stockholm, 3 Aug. De regeering heeft, om hare onzijdigheid te bewaren, een gedeel telijke mobilisatie bevolen. Weenen, 3' Au g. Tusschen keizer Frans Jozef en den Duitschen keizer zijn telegram men gewisseld over de berichten betreffende het ingrijpen van de Oostenrijksche artillerie bij Belgrado. Er moet nogmaals worden ver klaard, dat er geen bombardement voor eene open stad is geweest. De toestand is aldus: Uit Belgrado is op de Oostenrijksche troepen en op de Donauschepen geschoten. Het Servi sche vuur werd beantwoord, waarbij ook ge schoten werd op huizen in Belgrado, waar uit scholen zijn gevallen. Het Oostenrijksch- Hongaareche leger zal de algemeen erkende bepalingen van het volkenrecht nauwkeurig in acht nemen. Petersburg, 3 Aug. Grootvorst Niko- laas Nikolajewitsdh is tot opperbevelhebber van de Russische strijdmacht benoemd. In een reeks gouvernementen Is de staat van beleg afgekondigd. De minister van oorlog heeft ter openbare kennis gebracht, dat het dringend noodig is alle militaire maatregelen geheim te houden. Ieder moet tot dit dPcl medewerken. De mi nister beveel de grootste reserve aan bij ge sprekken en in brieven en telegrammen, die ln eenig opzicht bewegingen of opstellingen van troepen zouden kunnen onthullen, omdat anders het leger eventueel onnoodige. offers zou moeten brengen. De minister verklaart verder, dat aan den gencralen staf is opge dragen het publiek over den loop van de oor logsgebeurtenissen in te lichten; het zal zich echter moeten tevreden stellen met korte en beknopte berichten en bevrediging moeten vinden in de gedachte, dtit deze maatregel door de militaire noodzakelijkheid wordt in gegeven. Petersburg, 3 Aug. Met het oog op den toestand zijn de rijksdoema en de staats raad tot eene buitengewone zitting opgeroe pen. Verder is door eene keizerlijke ukase een moratorium afgekondigd. Londen, 3 A u g. In het lagerhuis diende de kanselier der schatkist Lloyd George een wetsontwerp in tot schorsing der betaling van alle wisselbrieven. Dit wetsontwerp zal dadelijk behandeld en aangenomen worden. Het wetsontwerp houdt ook het recht in om een moratorium te verklaren. B e r 1 ij n, 3 Aug. Bij den rijksdag is een wetsontwerp, ingediend tot aanvulling van de wet tot regeling van de rijlkssohulden. Daarin wordt gezegd, dat de beschikbaarstelling van de ingevolge de rijksbegrooting iott bestrij ding van buitengewone uitgaven, die niet jaarlijks terugkecren, door middel van het crediet te verschaffen geldmiddelen, die moe ten dienen tot versterking ran de rijksschat- kisl, binnen de perken van de wettelijke machtiging van art. 1 van de wet lot regeling van de rijksschulden ook kan geschieden door het uitgeven van wissels. Verder is bij den rijksdag Ingediend een wetsontwerp tot wij ziging van de muntwet, bepalende dat de voorschriften van art 9 al. 2, tweede en derde zinsnede, van de muntwet van f Juli 1909, tot nader order zoodanig worden gewijzigd, dat in plaats van gouden munten rijkskasbil- jebten en rijksbanknoten kunnen worden uit gegeven. Konstantinopel, 3 Aug. Het regee- ringsbald bevat een besluit, waarbij sanctie wordt verleend aan eene wet, waardoor de termijn tot betaling van schulden en verbin tenissen met inbegrip van bankdeposito's met eene maand verlengd wordt. Petersburg, 3 Aug. (Telegraafagcnt- schap). Een telegram uit Noworossiste bericht, dat de autoriteiten het Duitsche stoomschip Atlas hebben aangehouden cn de bemanning hebben gedwongen aan land te gaan. Verder Is bevolen een Ooslcnrijksch stoom schip aan te houden, daf gisteren de haven verliet. (Noworossisk Is een haven aan de Zwarte zee in het Koebangebied). Alexandrië, 3 Aug, De Duitsche Orient- bank heelt hare deuren gesloten 400.000 Turk- sche ponden werden aan de Duitsche grens tegengehouden. Besprekingen met de nationale bank zij-n heden morgen mislukt. Oost-Indië Ernstig oproer in West-Borneo. De correspondent le Batavia der Tel. seint d.d. 2 Augustus: „De Java-bode" bulletineerde hedenavond sensationeele lijdingen over het oproer. Con troleur Lavei'inau met luitenant Saboto en een .brigade soldaten zijn omsingeld door rebellen. De assistent-resident charterde alle prauwen ter voorkoming van hel oversteken der rivier door robellen, die in 'n aantal van 900 opruk ken naar de hoofdstad. Te Pontianak, waar groote ongerustheid heerscht, is vannacht de burgerij bewapend. De resident seinde drin gend om meer troepen. De rebellen zijn reeds dicht bij de hoofdstad Pestgevatlen in Indie. Een regeeringstelegram betreffende de pest- gevallen op Java van 15 lot en met 28 Juli meJdt: Malang 310 nieuwe pestgevallen, 254 doo- den; Toeloengajoeng 15; Berbek 1; hoofdplaats Soerabaja 3 dood cl ijk e gevallen en in hel overig deel der afdeeling Soerabaja 14 nieuwe gevallen, waarvan 13 dooden; Madioen 40 nieuwe gevallen, 35 dooden; Kediri 73 nieuwe gevallen 64 dooden: Paree 83 nieuwe geval len. 80 dooden; Magetan 33 nieuwe gevallen, 24 dooden: Leemogan 3 ziektegevallen. Malang en Magetan in de*vorige periode respectieveliik nog 26 doodelijke gevallen en 1 ziektegeval. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van 3 Augustus. De Voorzitter, de heer Van Voorst tol Voorst, wijst er op, dat hetgeen zoo lang is gevreesd, thans werkelijkheid dreigt te wor den. Het geheele land is in beroering geraakt door hetgeen buiten onze grenzen is geschied De ernst van den toestand heeft ons bijeen gebracht, om eenige spoedelschende wetsvoor stellen te behandelen. Wij, die ln vrede wen- schen te leven, zullen niet dulden, dat onze souverelne rechten worden aangetast. Leger en vloot zullen de zware taak vervullen, die hun is opgelegd. Wij zullen allen eendrachtig blijven ln vaderlandsliefde. Geschaard om den troon van onze geëerbiedigde Koningin zulfcn wij afwachten en door woord en daad hen steunen, die onze onafhankelijkheid hebben te bewaken. Geïnstalleerd wordt daarna de heer Van der Hoeven. De Minister van Bi-nnenl. Zaken (de heer Cort van der Linden) acht het wen- schelijk, dat de buitengewone wetsontwerpen zoo spoedig mogelijk worden aangenomen en leest nogmaals de verklaring voor, die hij in de Tweede Kamer heeft gehouden. Aan deze verklaring heeft Z. Exc. in deze hooge verga dering niets toe te voegen. De Voorzitter doet nu mededeeling van de wetsontwerpen, zoo even van de Tweede Kamer ontvangen en stelt voor deze ,'n 'e af- deelingen te onderzoeken en tegen 3 uur weer in openbare zitting bijeen te komen- Conform besloten. Op dc tribunes waren slechts weinige per sonen toegelaten. Na heropening deelde de Voorzitter mede, dat de commissie van rapportours van oordeel is, dat de aanneming der wetsont werpen dringend noodzakelijk is, ze is de regeering dankbaar voor haar beleid en stelt vertrouwen in de te nemen maatregelen. Do verschillende ontwerpen werden ver volgens zonder beraadslaging of "hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat eenige leden niet ovei^ doch naar aanleiding dezer wetsontwerpen het woord hebben gevraagd. De heer F o kk e r vreest dat tal van kleine lieden in financieele moeielijkheden zullen ge raken en hun verplichtingen niet zullen kun nen nakomen. Spr. kent slechts een middel, een moratorium, gelijk dat in België en Frank rijk is Ingevoerd. Spr. vreest anders tal van faillissementen. Per motie noodigt Spr. de regeering uit zulk een moratorium voor te stellen. De heer Laan wijst op het voorbeeld der Tweede Kamer, waar men niet op een ant woord bij de Regeering aandrong. Spr. wijst ten aanzien van een moratorium op het feit dat ons land niet in oorlog is. De heer Van Nierop sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Laan en wijst er op, dat te Amsterdam een consortium is gevormd dat niet alleen voor Amsterdam, doch door heel het land werkt. Spr. hoopt dat de heer Fokker zijn motie zal intrekken. De heer W o It j er dringt er op aan de zaak over le laten aan het beleid der Regeering. De heer Fokker acht het besté van de ontwerpen dat tegen de «peculatie in levene middelen. Spr. hoopt dat maatregoien zulten worden gevonden, niet om de in beslag geno men levensmiddelen te verkoopen, doch hen, die ze noodig hebben, er van le voorzien. De heer Polak dringt er op aan, dal de regeering maatregelen zal nemen om hen, die geen levensmiddelen meer kunnen koopen, van levensmiddelen te voorzien. Dan wordt ge rechtigheid geschapen onder de bevolking. De heer v. d. B ie s en dringt er op aan, dat den opgeroepen jongelui de gelegenheid zal worden gegeven hun godsdienstige plichten te vervullen^ en aalmoezeniers daartoe zullen worden aangesteld De heer Waterschoot v. d. Gracht sluit zich bij den vorigen spreker aan. Minister Treub beantwoordt ook de vra gen betreffende het departement van oorlog, daar de minister van oorlog hier niet aanwe zig kan zijn. Hetgeen hier gevraagd is, zal Spr. aan dien minister overhandigen en Spr. twijfelt niet of ten aanzien van de godsdienst plichten zal aan de wenschen worden lege' moet gekomen. Aan den heer Polak antwoordt spreker, dat indien hier besloten werd gratis levensmidde len le verstrekken, dit den dood van den klein handel zou beteekenen. Indien echter de loc stand zoodanig verergert, dat hulp van Rijks wege niet kan worden gemist, zal de Regee ring niet aarzelen zich te wenden tot de ver schillende armbesturen en buitengewone uit gaven zullen worden vergoed. Van het aanbod van den heer Troelslra dat de z.g. neutrale vakvereenigingen bereid zijn bemiddeling te verleenen, nam Spr. dankbaar nota. Spr. hoopt dat de moiie, wier indiening hij reeds een kwaad acht, zal worden ingetrokken. Na over leg is men tot de conclusie gekomen zonder moratorium den toestand te kunnen meester blijven. Telephonisch Is Spr. medegedeeld, dat een warm voorstander van een moratorium in de provincie thans erkent, dat het niet be hoeft te worden afgekondigd. De zaak heeft de volle belangstelling der regeering. Mocht een moratorium nader noodig worden geoor deeld. dan zal Spr. opnieuw overleg plegen. Een toezegging zou tot valsche verwachtingen en speculatie aanleiding geven. De heer Fokker trekt vervolgens zijn mo tie in, waarna de vergadering wordt gesloten. Tweede Kamer. Vergadering van Maandag 3 Augustus. Voorzitter: Mr. Goeman Borgesius. Alle ministers zijn tegenwoordig. De tribunes zijn tjokvol. De Voorzitter wijst cr op dat de Hoogst ernstige en ongunstige tijdsomstandigheden waarin wij verkeeren tot de spoedbijeen- komst dezer Kamer hebben aanleiding gege ven. De oorlog tusschen de grootmachten sinds e'enigen tijd zoo lang gevreesd, maar die onmogelijk scheen door de kolossale verant woordelijkheid daaraan verbonden is droeve werkelijkheid .geworden en daardoor worden zelfs afschuwelijke moorden als in deze laat ste tijden en zeer onlangs te Parijs voorge vallen op den achtergrond gedrongen. Spre ker wrees er daarna op dat hoewel Neder land hopelijk voor oorlog bewaard en gevrij waard zal blijven de spanning, die in ons land op economisch en flnantieel gebied in deze omstandigheden gewekt werd, alleen reeds Idit bijeenkomen der volksvertegen woordiging noodzakelijk maakte. In dagen als thans achtte de Voorzitter het de plicht van elke volksvertegenwoordiging om met terzijdestelling van allen partijstrijd onver deeld en eendrachtelijk samen te werken en daardoor zooveel mogelijk het aanzien van de geheele natie te beveiligen en te bescher men. Moge het gelukken in den kortst mogelij- ken tijd de dingen tot stand te brengen die de omstandigheden in dit uur noodzakelijk heb ben gemaakt. Minister Gort ran der Linden, als tijdelijke voorzitter van den ministerraad, hield de volgende toespraak. Mijnheer de voorzitter, de regeering heeft bij u aangedrongen op bijeenroeping van deze vergadering met ongewonen spoed. De regee ring is van oordeel, dat het landsbelang drin gend gebiedt verschillende wetsontwerpen nog heden tot stand te brengen. Een buitengewoon zware taak heeft in deze bange dagen de re geering te vervullen. De Koningin gevoelt zich in deze ernstige dagen een met haar volk en de verantwoordelijke ministers hebben in deze moeilijke dagen het volk te leiden. De regee ring zou in deze lijden van gevaar, z_o diep ingrijpend in het leven der menschheid als slechts zelden voorkwam, haar verantwoor delijkheid nauwelijks kunnctn dragen als zij niet vast kon rekenen op den steun van de Volksvertegenwoordiging. Wij zijn gereed tot handhaving van onze onzijdigheid en moet het zijn ons onafhankelijk volksbe staan en zijn besloten die met allo kracht te handhaven. Ons voegende naar Gods wil wachten wij met vastberadenheid en koelbloedigheid al wat de toekomst ons zal brengen. De Regee ring heeft het vaste vertrouwen, dat de Staten- Gcneraal, bezield met die gedachten, zich zal verheffen boven alles wat verdeelt in het be lang van het bahoud en de eenheid van ons dierbaar vaderland. (Algemeen en le vendig applaus.) Hierna deelde de Voorzitter mede, dat nog enkele sprekers hel woord hebben gevraagd. De heer Lobman spoort aan om de ver antwoordelijkheid thans te laten aan degenen die die verantwoordelijkheid hebben te dra gen. Alles wat naar partijbelang zweemt dient vermeden èn om het leger dat een zwTare taak tegemoet gaat te steunen èn zoo doende mogelijk te maken dat de Koningin den eed op de Grondwet afgelegd, dat Zij zal doen wat in Haar vermogen ligt om de on afhankelijkheid van het land le bewaren, kan nakomen. De heer De Visser brengt hulde aan wat de regeering tot op ddt oogenblik deed. Ech ter vraagt ihïj of de Tegeering ,geen algemeen moratorium zou kunnen instellen. Is zij wel bij machte op dit oogenbük hierop te ant woorden, dan aal hij op geen antwoordt aan dringen. De heer Troelstr deelt het standpunt mede, dat de sociaal-democratische tt'amer- fractie inneemt ten opzichte der stappen door de regeering gedaan en mogelijk nog te doen. dg injlitïure maatregelen neüeft, sluit spreker zich aan bij den heer Lohman, dat het zenden van het leger naar de grens een vredelievende bedoeling heeft en daarom, om dat die zending naar de grenzen niet de be doeling heeft een oorlog te voeren, maar ons land te vrijwaren voor een oorlog, juicht hii toe wat de regeering deed en slaan de sociaal democraten principieel aan de zijde der regee ring. Hij hoopt echter dat dc regeering niet verder zal gaan de noodzakelijkheid tlsóht en hij erkent dat de noodzakelijkheid dor mobili satie zelf op dit oogenblik alleen en uitsluitend door de regeering kan wor'm beoordeeld. Voorts hoopt hij dat de regeering zoo goéd mogelijk zal zorgen voor de economische ge volgen \an dc mobilisatie. Met 't oog op een en ander, de critïek op dit oogenblik de nationale gedachte moét ovcrheerschen dc nationale gcsdSmen en hij hoopt dat ook zijn partijgenootcn, die thahft onder de wapenen zijn, zich daarnaar zullen gedragen. De strijd dien de socialisten steeds tegen het militairisme voeren moet die oogen blik blijven rusten om licm echter na den oorlog te hervatten. (Bravo). Spreker constateerde dat als er iemand min der schuldig 5s aan de thans uitgebroken ver wikkelingen, het onze regeering is. (Bravo*s). Ten slotte deed hij een dringend beroep op regeering en militaire autoriteiten Om lank moedigheid te betrachten, als soms eens hier en daar, waar menschen van zoo verschillen de richting onder de gelederen zijn, een socia listisch lied of de Internationale gezongen wordt, want zulken moet men niet misverstaan en anders opvatten als uitingen en tegenzin in den dienst,~niaar als uiting van gevoelens die gerespecteerd moeten worden. Vervolgens sloot Spr. zich aan bij den aandrang van Dr De Visser naar een moratorium. Maar het voornaamste mist hij op dit oogenblik nog in de regeeringsvoorstellen en dat zijn maatre gelen ter "voorziening in de binnenlandsche rechtsorde die bedreigd wordt als overal, als de oorlog zoo lang duurt, gebrek aan brood zal komen De waarborg dat niemand honger zal lij den is in de thans aangenomen wetsvoorstel len niet voldoende te vindlen, odk" niet door de ontwerpen betreffende hot ppkoopen en prijzen der levensmiddelen. In den economi- sdhen nood wordt dus z. i. ndet voldoende voorzien. Een waarborg is noodig opdat wc niet aan barbaarsche toestanden worden over geleverd voorts dient tLs er een moratorium komt zich düt uit te strekken tot de woning- huur. Voorts beveelt hij aan geen to strenge invordering van de belastingen 'De Minister van Binnenland sche Zaken (de heer Cort van der Lin den) zegt. dat med cd eetingen over de buiten landsche politiek buitengesloten zijn. Als de omstandigheden er toe lenden zal de regee ring niet aarzelen alles te doen wat noodza kelijk is tert herstel van den vrede. Zij zal daaruit kracht putten en zol handhaven de spreuk Je Mainliendrai. (Applaus). De Minister van Landbouw, Nij- verheid en Handel doet een beroep op het volk, de Sta ten-Genera al en ook op de pers om tot kalmte aan te manen. Men heeft gezien, dat velen zilver aan de gemeensdhap onttrekken. Men overtufige een ieder dat hij, die aldus handelt, niot alleen zijn eigen be lang dooH ook het algemeen belang schaadt. Moeilijk is na te gaan, welke economische maatregelen men nemen moeit, omdat de toe stand ran uur tot uur verandert. Spr. waar deert dat men critielc op de wetsontwerpen achterwege laat. Of andere maatregelen noo dig zouden zijn, zal nader blijken "Wat de opmerking van den heer Troelstra betreft, wijst spreker erop dat in de wet maxim-aprijzen gesteld worden, doch dat de burgemeesters de bevoegdheid hebben tegen lagere prijzen af te geven. Houdt de oorlog aan, dan zal zeker verder ingrijpen der wet geving noodig zijn. Toezegging van een ontwerp tot verstrek king van levensmiddelen om niet acht Spr. niet gewenscht om den kleinhandel niet te be- nadeelen. Spr. geeft intusscben de verzekering dat als de toestand ernstiger wordt, de re geering een beroep zal doen op alle armbe sturen en deze zal schadeloos stellen. Over de sluiting van de effectenbeurs is thans geen critiek gewenscht. Wat het mora torium betreft, de regeering heeft ernstüg er over beraadslaagd, d'odh adht zoodanige maatregel niet gewenscht. Met groot genoegen vernam de minister, dot de organisatie der sociaal-democratische arbeidersbeweging ter beschikking der re geering staat. De regeering zal teer gaarne de hulp der vakorganisaties, van welke kleur en richting ook, ter vooricoming van hon geroproeren aanvaarden, en niemand zal aan de regeering credielen weigeren om die hon geroproeren tegen te gaan. Inzake de heropening van de Arnsterdam- scbe Beurs zegt de minister, dat van het oogenblik af. dat de toestand kritiek dreigde te worden, met de bankwereld, verband is gezocht met de regeering, en de maatrege len die genomen zijn strekken geenszins uit sluitend ten bate van den groothandel, maat om den kleinhandel aan crediet te kunnefi helpen moest de centrale organisatie aan de credielbchoefte kunnen voldoen. Thans is een consortium tot stand gebracht tusschen dc groote bankiers en de bankiers in de provincie om aan elke gewettigde kre dietaanvrage te voldoen. Daardoor wordt verkregen, dat het beschikbaar is voor wer kelijke behoeften en daardoor wordt voor komen, dat men van dezen tijd misbruik maakt om door speculatie rijk te worden. De Effectenbeurs te Amsterdam is echter geslo ten, en de Vereen, voor den Effectenhandel zal er niet aan denken haar te heropenen, vóórdat overleg is gepleegd met de regee ring, terwijl dc regeering harerzijids met elle bankiersorganisaties daarover overleg tél plegen. Na ampele bespreking met de betrokkenen is de regeering tot dc overtuiging gekomen, dat een moratorium thans niet gerechtvaar digd ware. Maar zeker zullen maatregelen genomen worden om te voorkomen, d&t de Lieden wegens huurschuld uit hun huizen worden gezet. De regeering meent echter ter willle van het krediet thans niet verder l? moeten gaan. Het groote gevaar is thans dit» dat het groote publiek den toestand veel erw sifciger maakt door wantrouwen te tooneh, waar dit niet op zijn plaats ls. Nogmaals doet de minister een ernstig beroop op de pers, orp toch al het mozeluike te doen om liet plots&v

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2