ling ontstaan wantrouwen in onze bankbil jetten tegen le gaan. Als ieder zijn plicht doet, maar daarnaast het hoofd koel houdt en zijn kalmte bewaart, zullen wij de eco nomische crisis het hoofd kunnen bieden. (Ap plaus.) De Voorzitter zegt niet te zijn be schaamd in zijn verwachting, dait de Kamer spoedig de wetsontwerpen zou aannemen, die noodig waren tot voorziening in den toe stand en tot noodweer. Op dit oogenhlik zijn geen wetsontwerpen meer in voorbereiding. De Kamer kan dus weer uiteengaan tot na dere bijeen roeping, wat niet wegneemt dat de omstandigheden eon nieuwe bijeenkomst kun nen noodzakelijk maken. Laat ons mtusschen weggaan met de hoop, dat de toestand dit niet noodig zal maken. Na lezing der notulea gaat de Kamer op reoes REGELING DER WERKZAAMHEDEN. De Voorzitter deelt mede, dat de cen trale sectic besloten heeft de ingediende spoedeischende wetsontwerpen dadelijk in de afdeeiingen te onderzoeken en te twaalf uur ze in openbare vergadering te behandelen, aanvangende met bet wetsontwerp betreffen de bet verbod van in-, uil- en doorvoer van sommige artikelen. De Minister van Oorlog, de keer Bosboom, zegt, dat het de regeering noodig is gebleken artikel I van dit ontwerp nog ruimer te rcdigecren in dien zin. dat inge val van oorlog of oorlogsgevaar, bij algcmee- tien maatregel van bestuur de uitvoer van be paalde goederen geheel of gedeeltelijk kan worden verboden. De vergadering wordt tot 12 uur geschorst De vergadering wordt ten 12.30 heropend. De Voorzitter deelt mede. dat over de wetsontwerpen» reeds eindverslag is uitge bracht. waaruit blijtol dat onder deze om standigheden ten einde de vertraging te voor komen geen vragen in de afdeeiingen zijn ge steld of opmerkingen gemaakt. De Commissie van Rapporteurs heeft dus de behandeling der ontwerpen voldoende voorbereid. Allereerst komt nu in behandeling het wetsontwerp omtrent het verbod van uitvoer van sommige artikelen. Aangenomen z. h. s. Vervólgens het ontwerp betreffende het langer in dienst houden van de militie. Aangenomen z. h. s. of debat. Daarna het ontwerp tot het langer in dienst houden van de landweer betreffende. Aangenomen z. h. s. of debat. Vervolgens het ontwerp betreffende de in lijving der lichtingen 1914. Idem. Daarna hel ontwerp betreffende het onder de wapenen blijven der dienstplichtigen. Idem. Vervolgens het ontwerp, waarhij 50 mil- lioen wordt aangevraagd als oorlogscrediet. Idem. Daarna het ontwerp betreffende het tegen gaan van opkooping en prijsopdrijving van levensmrid delen. Idem. Vervolgens het ontwerp tot wijziging van het Bankootrooi. Idem. Eindelijk dat betreffende de inlijving der lichtingen van 1915. Idem. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 4 Augus tus bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot belasting-ambtenaar in Amster dam II C. wlersma, thans in Amsterdam I; le Almelo C. F. Trip, thans te Wageningen; te Steenwijk A. J. Vonk, thans te Maarssen; te Euidhorn G. H. "W. Smelt, thans tc Elburg; te Veghel H. J. F. de Kat, thans le Horst; bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw Ds. H. Pierson te Zetten; benoemd tot lid van het hoofdbestuur en hoofdcommissaris van 'het Nederlandsch Roode Kruis F. Tonnet, adjudant van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst, gepen- fcionneerd gencraal-majoor der infanterie. Benoemd bij Bot vrijwillig militair automo bielkorps tot kapitein J. T. Stakenburg; tot le luitenants G. G. Mcrissner, J. van As, H. B. F. J. de Boo, mr. E. "W. H. Duizings en mr. E. E. Menten. Hofbericht. Hare Majesteit de Ko- hingm-Mocder is giStren omstreeks 10 uur des voormiddags, per automobiel naar Soestdijk terug gekeerd. Nu het voorgenomen verblijf van Hare Majesteit de Koningin te Soestdijk, door de omstandigheden niet kan doorgaan, is Hare Majesteit de Koningin-Moeder voornemens eenigen tijd in de Residentie te komen door brengen en Haar Paleis in het Voorhout te betrekken. De Koningin-Moeder denkt zeer spoedig in den Haag terug te keeren, ook omdat het Been en weerreizen op dit oogenblik on- noodi ge stoornis geeft H. M. de Koningin-Moeder was .Zondag- roormiddag in de Willemskerk te 'sGraven- hagc, onder het gehoor van prof. dr. P. J. Muller, die de predikbeurt waarnam voor Ds. Welter. De Koningin-Moeder vergezeld van jhr. De Ranitz en jonkvrouw van de Poll kwam Maandag éón uur per automobiel van Den paag te Soestdijk aan. Nieuwe bankbiljetten. De direc tie van de Nederlandsche. Bank maakt be kend, dat zij in overleg met de Regeering zal o\ergaan tot de uitgifte van tijdelijke nieuwe type bankbiljetten, ten einde op zoo volledige mogelijke wijze le voorzien in de buitengewone vraag naar bankpapier. De nieuwe typen zullen zijn van dc cou pures van r 13, 25. 40, f 60, f 100, f 200, f 300, f 1000, f 5000, f 10,000, f 25,000 en f 50,000. Nederland en de oorlog. Blijkens uit «le beste bron inge wonnen Informaties knnncn «le be richten als zoiule «loor Dnitsctaland aan Nederland een nltlmatam gericht zijn op «le meest stellige wijze wordten tegen gesproken. Hieraan kan wor«len toegevoegd dat Duitscbland geen verandering heeft gebracht In zijn voornemen, om de Ne«lerlandscbe neutraliteit te eer biedigen. Loos alarm. Gisteren hepen er geruchten, dat de Duit- '8 obers de Nederlandsche havenstad Delfzijl zouden hebben bezet. Wij hebben bij informa tie van een ingezetene van Delfzijl daarom trent gerustcllendc verzekeringen gekregen. Geen Duitsch soldaat is in de stad, geen Duitsch oorlogsschip is in de haven. Wanneer echter Duitsche oorlogsschepen op eenigen af stand werden gezien, dan zou dit geone ver wondering 'behoeven te verwekken, v .-.nt den Duibschcr ligt natuurlijk de bescherming van den Eomsmond aan het hart. Men meldt uit 's Gravenhage: Gisteren was er weer dezelfde run op het ge bouw dor Ned. Bank alhier als jl. Zaterdag. Men zag vele dames in de lange rij zittend op een vouwstoeltje. Tegen 10 uur verscheen H. M. de Koningin voor het venster van de vlak tegenover de Bank gelegen paleisvleugel, eerst alleen, daar na root de kleine Prinses. Moeder en dochter werden hartelijk toegejuicht, gelijk mede la ter de Koningin-Moeder, toen zii in de ko ninklijke auto naar Soestdijk terugkeerde, vanwaar H. M. weldra met de 4 kinderen van de Vorstin van Erbaah. Haar zuster, het paleis Voorhout kotmt betrekken. Het Roode Kruis. Het Iloofdcomité van het Nederl. Roode Kruis verzoekt plaatsing van den volgenden oproep: Landgenooten! Wij staan wellicht aan den vooravond der verschrikgingen van den oorlog! Hulp en steun aan zieke en gewonde lands- zonen te brengen is de schoone taak van het Nederlandsche Roode Kruis. Om die taak met vrucht te kunnen vervullen, is zeer veel geld noodig. Wij zijn overtuigd dat één enkele oproep voldoende zal wezen ruime gaven te doen toevloeien. Wie spoedig helpt, helpt dubbel 1 Toezendingen worden gaarne ingewacht aan het Hoofd-Comité van het Nederlandsche Roode Kruis, Lange Voorhout 6, den Haag. Het dagelijkscli bestuur uit het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis: Hendrik, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Voorzitter; M. B. Rosl van Ton ningen, O.-Voorzitter; J. C. Verspeyck Mijns- sen, wd. Penningmeester; A. A. J. Quanjer; Dr. G. W. Boland en M. Bazel, Secretaris. In de Bureaux van het Roode Kruis heerscht thans een ontzettende drukte. In de vele werk zaamheden, regelingen en voorbereidingen, thans van de instelling gevergd, neemt de Prins, voorzitter, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een actief aandeel. Vele gepen sioneerde officieren der marine hebben zich tOt dienstvervulling bij de vloot aangeboden. Korps motorrijders en automo bilisten. Er wordt opgericht een korps motorrijders en automobilisten niet-militieplichtigen, welke in dienst worden gehouden, uiterlijk tot de demobilisatie. Het voornemen bestaat een dergelijk korps chauffeurs op te richten. Officieren Indische leger. Officieren van het Indische leger hier te lande met verlof, zijn telegrafisch opgeroe pen voor dienstverrichtingen in het leger. Oproeping van artsen voor officier van gezondheid. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er voor artsen, niet ouder dan 40 jaar, gelegenheid bestaat om voor den duur der mobilisatie dienst te doen als officier van gezondheid der 2de klasse, tegen het trak tement voor deze officieren bepaald en onder toekenning van eene premie tot aanschaffing van kleeding en uitrusting ad tweehonderd gul den f 200). Voor oud-officieren van gezondheid, die zich bereid verklaren om voor den duur der mobili satie wederom den dienst als officier van ge zondheid te hervatten, bestaat daartoe de ge legenheid. Zij genieten alsdan eene belooning van tien gulden f 10) daags. De belanghebbenden, die voor den dienst als hiervoren bedoeld genegen zijn, worden \ritge- noodigd zich schriftelijk te wenden tot den in specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht te 's-Gravenhage (Korte Houtstraat no. 14e). (St.-Ct.) Militaire berichten. Het algemeen hoofdkwartier van den opper bevelhebber van land- en zeemacht, adjudanten, ordonnans-officieren is te 's-Gravenhage geves tigd in het gebouw, bestemd voor den genera- len staf, verkenningen, krijgsgeschiedkunde, bibliotheek van het Departement en Topogra- phische inrichting. Dank de welwillendheid van dat bureau kan van den werkkring van dat hoofdkwartier de volgende beschrijving worden gegeven Alle bescheiden bestemd voor den opperbe velhebber komen in bij een centraal bureau O. V- L (ontvangst, verzending, inschrijving), waar van hoofd is de kapitein van den generalen staf jhr. Wittert In dit bureel geschiedt de sorteering en wor den de stukken ter behandeling over de ver schillende ofdeeh'ngen verdeeld. Deze afdeeiingen zijn Eerste afdeeling. Beheer landmacht (hoofd generaal-majoor Hoogeboom). Onder deze af deeling ressorteeren de inspecteurs der ver schillende wapens die hun standplaats in Den Haag behouden. Tweede afdeeling. Beheer zeemacht. Deze afdeeling M. S. (Marine-Staf). Hoofd kapitein ter zee Smit, chef van den marinestaf. Derde afdeeling. Afdeeling Generale Staf, verdeeld In 4 onder-afdeelingen. Hoofd de sous chef van den generalen staf kolonel Dufour. Vijfde afdeeling E. V. (etappen en verkeers wezen). Hoofd sous-chef van den generalen stof voornoemd. Hierbij behoorenpostduiven- dienst, luchtvoartafdeeling, outomobielwezen, post-, telegraaf- en telefoonwezen. Zesde afdeeling H. D. (huishoudelijke dienst met onder-afdeelingen)administratie, staf- wacht, ordonnancen. Na behandeling komen de stukken van de afdeeiingen terug op het bureau O. V. I., van waar zij gaan naar den opperbevelhebber. Den omgekeerden weg volgen de stukken die van den opperbevelhebber naar het bureau O. V. I. gé an. Voor de behandeling van Kabinetszaken, po litiek e. d. is tusschen den opperbevelhebber en het bureau O. V. I. ingeschakeld het Kabinet, waarvan chef is de generaal Kemper, gouver neur der Kon. Mil. Academie. De militaire onderwijsinrichtingen rijn uit- teroard gesloten, t. w.de Hoogere Krijgsschool, de Kon. Mil. Academie, de Cadettenschool en de Hoofdcursus. Het personeel is voor het oogenblik in andere functies geplaatst. Briefwisseling met hen die zich onder de wapenen bevinden. De directeur-generaal der poslerijen en te legrafie vestigt de aandacht van belangheb benden op de noodzakelijkheid om de brieven en andere stukken voor hen, die zich onder de wapenen bevinden, van zoo volledig mo gelijk adressen te voorzien. Behalve de naam van den geadresseerde is in ieder geval te vens te vermelden het korps en het onder deel waartoe hij behoort. Voor hen, die bij de bezetting van de li- niën en stellingen behooren, worde, indien deze bekend is, de plaats van bestemming op het adres aangegeven; is Idle niet bekend, dan worde de naam van de linie of stelling als adres vermeld. De brieven enz. voor degenen die nog In de gamizoenslaatsen zijn vereenigd, worden naar 'die plaatsen geadresseerd, totdat het veldleger buiten die garnizoenen wordt sa mengetrokken. Alsdan moet het adres zoo mogelijk bovendien de aanduiding van de divisie van het veldleger bevatten. De vloot. De vloot is oorlogsgereed. De mobilisatie loopt vlot van stapel. De geest onder het per soneel dier vloot laat niets te wenschen over. De kapilein-ter-zee Hoog, gewezen sous chef van den marinestaf, is toegevoegd aan den chef van dien slaf. Voldoende levensmiddelen. Vanwege het Nederlandsche Legerbestuur wordt ter geruststelling van het publiek me degedeeld, dat ons land aan meel en rijst voor geruimen tijd meer dan voldoende heeft. Prijsbepaling van levensmiddelen Men meldt uit 's Gravenhage: Naar men verneemt bevat de lijst van arti kelen met maximum prijzen die aan de Bur gemeesters is toegezonden de prijsbepaling van: suiker op 55, brood op 18 tot 22, zout op 9 cent per kilo, boterolie op 69 cent per flesch en rijst op 25 cent per kilo. Ook komen op die lijst verschillende andere levensbehoef ten tegen ongeveer gewone prijzen voor. Vrijwillige verbintenis. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dal tot een vrijwillige verbintenis voor onbepaalden tijd, doch ten minste zoo lang de militie buitenge woon onder de wapenen wordt gehouden, bij de corpsen van het leger kunnen worden toe gelaten mannelijke Nederlanders van 17 lot 50-jarigen leeftijd, die overigens aan de eischen voldoen. Aan de aldus aangenomenen wordt bij vooruitbetaling als premie toege kend een bedrag van f 80, zijnde de soin die anders genoten wordt door hen, die zich voor 2 jaar verbinden. Zij, die bij het corps mariniers, bij hel leger hier te lande of in Oost-Indië en \Vest Indië als onderofficier of korporaal hebben gediend cn den dienst op eervolle wijze hebben ver laten, kunnen, ook al zijn sedert hun onlslag meer dan 6 maanden verloopen, in hun vo- rigen rang tot een verbintenis op den aange geven voet worden toegelaten, indien zij aan de eischen daartoe voldoen. Gehuwden worden tijdens den duur van het verband, voor zoover militaire aangelegen heden betreft, als ongehuwd aangemerkt. Ech ter hefbben bij overlijden weduwen of weezen aanspraak op pensioen of onderstand. Gega digden behooren zich aan te melden bij het naastbijzijnde garnizoens-commando. Persoonlijke aanmelding aan het departe ment van oorlog is ongewenscht. Geen militairen meer naar Bndië* De minister van koloniën brengt ter ken nis. dat tot nader order geen officieren en militairen beneden dien rang naar Indiê zul len vertrekken. Alle reeds uitgereikte op drachten tot vertrek aan bovenbedoelde offi cieren en overige militairen komen hierdoor te vervallen. Militairen beneden den rang van officier, aan wie reeds een opdracht tot vertrek is uitgereikt, behooren zich onmiddellijk schrif telijk te melden bij afdeeling €2 (militair per soneel) van het departement van koloniën, met vermelding van woonplaats en nauwkeu rig adres. Van elke adresverandering moet verder dadelijk aan genoemde afdeeling wor den kennis gegeven. Arbeidsbemiddeling. De Minister van Landbouw enzde heer Treub, brengt het volgende ter algemeene kennis* In verschillende steden hebben zich comité's van vrijwilligers beschikbaar gesteld voor be- langeloozc hulp in de bedrijven, die door de oproeping van personeel In moeilijkheden zijn gekomen. Hoe goed ook bedoeld, kan zulks het bezwaar hefbben, dat dc plaatsen, die aldaar beschikbaar zijn gekomen, niet kunnen wor den bezet door de velen, die tengevolge van stilzetting van verschillende Bedrijven werk loos zijn geworden, of waarschijnlijk binnen kort zullen worden. Het is gewenscht, dat ook deze arbeidsbe middeling geschiede door de arbeidsbeurzen. De noodige maatregelen zijn door het be- stuur der Nederlandsche Vereeniging van Ar beidsbeurzen genomen, opdat ook in deze lij den aan alle aanvragen zoo volledig mogelijk zou kunnen worden voldaan. Het Is dus gewenscht, dat bovenbedoelde co mités zich zoo spoedig mogelijk in verbinding zullen stellen met de directies der beurzen ter plaatse of, indien in hare gemeenten zulke instellingen aangesloten aan de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen niet geves tigd mochten zijn, met een beurs in de nabij gelegen gemeente. Een uitnemend voorbeeld. Naar de N. R. CL verneemt hebben de h.h. mr Vin cent v. Peski, oud-reserve-luitenant der grena diers; J. O. Staab, oud-reserve-luitenant der Infanterie; W. C. Bolle, oud-reserve-sergeant der jagers en mr. J Coert, allen alhier, zich tot den minister van oorlog gewend namens een aantal weerbare mannen te Rotterdam. Hoewel niet meer dienstplichtig en voor het oogenblik gebonden door hun werkzaamhe den, hebben zij, voor een groot gedeelte be staande uit oud-reservisten en oua-leden van weerbaarheidscorpsen, indien het land in ge vaar mocht komen, zich bereid verklar bij den landstorm dienst te nemen. Zij wenschen zich nu reeds te organiseeren en te oefenen en zooveel mogelijk anderen bij zich te doen aansluiten, ten einde, wanneer de regcering het oogenblik daarvoor gekomen acht. geor ganiseerd en voorbereid tot den landstorm over te gaan en wel vrijwillig, voorzoover daartoe niet ingevolge de wet verplicht. Spionnen. Zondagavond zijn te Bres- kens drie Engelschen aangehouden, die schetsleekeningen maakten. Zij zijn naar Mid delburg overgebracht De Stoomvaart Mij. Nederland meldt, dat het de bedoeling is, den maildienst in beide richtingen zooveel mogelijk volgens vaarplan voort te zetten. Aan passagiers naar en van O.-Indië wordt aangeraden zich lc%Amsterdam in te schepen of daar aan land te gaan. Op verzoek van het hoofdbestuur der pos terijen zal de mail, aan te brengen per s.s. Grotius, die heden te Genua wordl verwacht, te Amsterdam worden gelost. Een beroep op onze Koningin. Het Internationale Verbond voor Vrouwen kiesrecht te Londen heeft, naar wij in de N R. Ct. lezen, Zondag de volgende bood schap aan H. M. de Koningin der Nederlan den gezonden: Het Internationale Verbond voor Vrou wenkiesrecht. vertegenwoordigende de vrouwen uit zes-en-twintig landen, doet een beroep op Uwe Majesteit als de vorstin in wier land het middelpunt der vredes beweging ligt, om slappen te nemen ten einde de mogendheden, die zich aan den rand van een vrccsclijken oorlog bevin den, in staat tc stellen hun geschillen op vreedzame wijze bi} te leggen. Als hoed ster van het geslacht, welks gezinnen moe ten lijden, welks kinderen ons ontrukt zullen worden, doen wij een beroep op Uwe Majesteit om ons uw hulp te schen ken ter afwending van dezen vre'eselij- ken oorlog. Zal het Uwe Majesteit beha gen een afvaardiging uit het Internatio nale Verbond voor Vrouwenkiesrecht te ontvangen en U onze zaak voor te leg gen? Tegen hedenavond heeft het Verbond een samenkomst belegd in de Kingsway Hall. Mevr. Henry Faweett zal haar leiden. Onder de aangekondigde sprekers zijn er uit Ne derland, Rusland, Duitschland, Oostenrijk en Frankrijk. Een telegram aan dc Koningin- Moeder. De Synode der Ned. Ilên'. Kerk verzond aan II. M. de Koningin-Moeder een telegram van den volgenden inhoud: De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk biedt aan Hare Majesteit op dezen gedenkdag haren eerbie digen gelukwensch aan, met de bede, dat God in blijde cn donkere dagen Haar licht en heil moge zijn, het Nederlandsche Vorsten huis moge zegenen en ons dierbaar vaderland in dezen zoo ernstigen tijd behoede door Zijn machtige Hand. De laatste terugkeerende va- cantiegangers, die door Limburg in allerijl van de Duitsche grensbadplaatsen moesten terugkeeren, hebben met groote moeite hun reis volbracht. Verloren velen, die uit Duitschland terug kwamen, ook al hun babage onderweg, ge durende de laatste dagen was het een ware vlucht, in hotel omnibussen over de grens, met auto's en rijtuigen verder, en met lange tusschenpoozcn ten slotte in de treinen naar de groote sleden. Politieke wapenstilstand. Zoo als men weet is tegen 28 Aug. eeui verkiezing voor de Prov. Staten in district Amsterdam VII uitgeschreven. Naar het Hbld. verneemt, heeft het Dag. bestuur der Vrijz. Dem. Ver eeniging zich gewend tot de andere partijen der Vrijzinnige Concentratie, met het voor stel, ten einde onder de huidige omstandig heden politieke twisten te vermijden, gezamen lijk aan de andere politieke partijen voor te stellen de verkiezing met enkelvoudige Can dida a Is telling te doen afloopcn. Te dien ein de zou de katholieke kicsvereeniging, tot welke het overleden statenlid mr. Van Ogtrop be hoorde, moeten uitgenoodlgd worden een enn- didaat te stellen, die door de andere partijen niet bestreden zou word cd. Zeebad Schevening'en. De Maat schappij Zeebad Scheveningen" is ten ge volge van het vertrek van het orkest La- moureux, waarvan de meeste leden militaire diensten in Frankrijk moeten vervullen, ge noodzaakt de concertuitvoeringen te staken en deelt daarom het volgende mede: ,,De directie der Maatschappij Zeebad Sche- veningen brengt ter kennis van het publiek, dat onder referte aan artikel 1 van het regle ment van de bezoekers aan de Kurzaal. de concerten dor overmacht zijn gestaakt. Over eene evcntueele regeling betreffende couponboekjes in omloop kan eerst gedacht worden als de toestand opgeklaard zal zijn". De directie meldt, dat hare verdere be sluiten van de omstandigheden zullen af hangen. Voorloopig blijven de baden, dc café's aan den zeekant en het Wandelhoofd in exploi tatie. Goederenvervoer H. IJ. S. M. Met ingang van Woensdag 5 Augustus worden levende dieren, levensmiddelen en verbruiks- artikelen, voor zoover de dienst zulks zal toelaten in beperkte hoeveelheid en mits niet bestemd voor export, behalve als bestelgoed ook het ijl- en vrachtgoed In lokaal-verkeer tusschen de stations der H. IJ. S. M. ten ver voer aangenomen Van genoemden datum af kan onder het zelfde voorbehoud ook het vervoer van steen kolen en cokes, petroleum en benzine weder als vrachtgoed plaats hebben In de vrachtbrieven moet station restante zijn voorgeschreven. Telegraafkantoor te 's-Gra- Yen hage gesloten. Aan het»Rijks Tele graafkantoor te 's-Hage werden gistermid dag geen particuliere telegrammen, ook geen perstelegrammen, meer aangenomen. De broodprijzen. Het bestuur van de 's-Gravenhaapsche broodbakkers-patroons vereeniging adviseert haren leden tot nader bericht de $ot hedep geldende Broodprijzen te hahdhaVen; het bfood aan dn klanten tè leveren uitsluitend legen contante betaling^ bankbiljetten van ieder bedrag als betaling aan te nemen als wel in voorschot van te Ié* veren brood. Cinematografische opnamen. De heer W. Mullens, lid der firma Albert frè- res te 's-Gravenhage, heeft van den luit.-ge neraal opperbevelhebber van land- en zee macht vergunning gekregen tot het maken, van cinematografische opnamen van militaire toonecltjes, onder bepaling dat van deze op namen niets mag worden gepubliceerd, dan na bekomen vergunning van den luitenant- generaal opperbevelhebber. De Haarlemsche kermis. In een spoedvergadering werd Maandag morgen door den Haarlemschcn gemeenteraad zon der stemming door den Raad besloten om do kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Dé staangelden zullen teruggegeven worden. Overigons hee(t men geen recht op schade vergoeding. Hoe een onzer officieren over de grens kwam. Dit is hel (aan het Hbld. ontleende) verhaal van een kapitein van het Nederlandsche leger, die zich in Zwitserland met verlof bevond, en pas Zaterdag dc ern stige berichten uit de verschillende deeleü van Europa vernam. Dadelijk pakte hij zijn bagage en nam den trein, die over Schaff- hausen Duitschland fn rijdt. Met eindeloos ge- boemel bereikte hij Keulen. Vanhier wist hij een plaats te bemachtigen in een tiein, die rijdt naar Gogh, ongeveer twintig kilometer van de Llmburgschc grens, ter hoogte van het Limburgschc plaatsje Afférden (bij Gen nep). Hij begreep, dat het hem moeite zou kosten, nu het Nederlandsche leger gemobi liseerd werd. om als officier over de grens te worden gelaten. Hij scharrelde Zondagavond een flets op In Gogh, cn betaalde het ouwe rnmmelding met honderd gulden, onder beding dat de handelaar hem rijf losse marken als zakgeld zou meegeven. Zijn bagage liet hij maar ach ter, omdat deze slechts ballast zou vormen op zijn tocht in den nacht. De kapitein reed nu den weg naar de Hollandsche grens In, zonder licht natuur lijk, hetgeen niet bezwaarlijk was, aangezien de nacht niet donker was met dc wassende maan. Na geruimen tijd gepeddeld te hebben, werd zijn aandacht getrokken door het felle schijnsel van twee autn-lnntaarns. Ilij sloop naderbij en bemerkte, dat het een Nederland sche automobilist was, die in heftig gesprek was met een Duitsche militaire patrouille, welke hem den toegang tot het Nederlandsch grondgebied weigerde. Onze kapitein maakte van deze voor hem gelukkige omstandigheid gebruik, nu dus geen aandacht aan zijn per soon geschonken werd. Ijlings verliet hij den grooten weg, en zijn fiets naast zich voort sleepend, krooD hij door een graanveld, dat nog niet was afgemaaid, in de richting van de grens. Nadat hij aldus eenigen tijd was voortge gaan, zag hij in het grijze licht van den maannacht eenige personen op wacht staan, die hij aan den witten band om hun arm herkende als Duitsche douane-beambten. Door het maken van een grooten omweg wist hij deze strenge douaniers, die eiken grens bewoner in deze dagen aan den lijve foulllee- ren en alle papieren nakijken, te ontwijken. Daarop stuitte hfj echter op eenfge man schappen met geweren gewapend, welke hem plotseling den doortocht beletten. Maar tot zijn groote vreugde hoorde de kapiteih zich in het Nederlandsch toeroepen. Het waren Nederlandsche landweer-solda ten. Ilij was de grens van zijn land overl En Maandagmiddag heeft onze kapitein "ijn bataljon reeds bereikt Present! Uitstel H o ef ij z er we e k. Met liet oog op de ernstige tijdsomstandigheden meent het bestuur van het IToefljzerverbond dc Ilocfijzcrweck, die op 2 Aug. zou aanvan gen, voor onbepaalden tijd te moeten uit stellen. Daar tijd en gelegenheid ontbreken om deze mededeeling tijdig aan alle bladen en sub- comité's te doen toekomen, verzoekt het be stuur allen bladen dit bericht over te nemen Een demonstrant. Zondag werd te Amsterdam door de politie ingerekend de vijf tigjarige ex-predikant Onno Casemier, Be-i schuldigd dat hij tegen een landweerman, dié zijn wapenen zoolang in een In de onmiddel lijke nabijheid gelegen café wou brengen, zou hebben gezegd: „Je moet de boel verdom men, dan ben j' een kerel, nu ben je eeh kwajongen 1" (Hbld.). Gevolgen van de Haagsche tramstaking. De directie van de H. T. M. heeft Vrijdag aan leden van het oude personeel brieven verzonden van drieërlei inhoud. Aan een groep van pl.m. 20 is be richt, dat ze in aanmerking komen voor een plaatsing tegen 1 September; aan een tweede groep van pl.m. 20 is voorts bericht, dat ze niet waarschijnlijk weder zullen worden ge plaatst tusschen 1 September en 81 Decem ber; eindeHjk is ann een derde groep van 30 bericht, dat ze niet meer voor plaatslög bij de H. T. M. in aanmerking komon. Naar van arbeiders zijde wordt medege^ deeld, berin den zich onder de laatste groep alle bestuursleden van de afd. -Den Haag van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel. Bij informatie bij de H. T. kL werd medegedeeld, dat de lieden van de laat ste groep niet zijn ontslagen als zóódanig, doch wegens hun gedrag ten opzichte van dc maatschappij. Zaterdag tegen het middaguur begaf zich een nieuw aangestelde conducteur der H. T. M. uit hot kantoorgebouw der maatschappij op straat om in dienst te gaan. Ter hoogte van de Hertenkamp werd hij. bemoeilijkt doof" drie onbekende personen die he«m een Bi alp in het gezicht gaven. Toen dc conducteur zich tot tegenweer gereed maakte, wierp men hem peper in het gezicht. Gelukkig wer den de oogen niet ernstig getroiien. In het kantoorgebouw werd zijn gelaat van de pe per ontdaan, waarna de aangevallene per auto naar het politiebureau aan de Nieuw© Hsp/en wend gebrachj oro aangifte hel gebeurde te dóen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3