Wordt gecolporteerd uitsluitend door de wefkeloozen. AVOND-EDITIE. 5 AUGUSTUS 1914. No. 3. PRIJS 2 CENT. Het Amersf. Drankweer-Comité Rede door den heer Troelstra gehouden in de Tweede Kamer. NEDERLAND. KENNISGEVING. Keizer Wilhelm en Neerland's onafhankelijkheid. LAATSTE OORLOGSBERICHTEN De Burgemeester van Amersfoort brengt op verzoek van den Minister van Oorlog ter kennis van belanghebbenden, dat bij de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal wetsontwerpen, zijn ingediend, die ten doel hebben het eene om de mogelijkheid te scheppen de alsnog bij de militie te land in te lijven lotelingen van de lichting 1914 spoedig in dienst te stellen en te oefenen het andere om, met afschaffing van de loting voor de lichting 1915, de ingeschrevenen voor die lichting, die in de termen zouden vallen om aan de loting deel te nemen, te bestemmen ter inlijving bij de militie en ook te hunnen aanzien de gelegenheid te openen tot spoedige inlijving. Wat de lichting 1914 betreft, wordt te kennen gegeven, dat de vervroegde inlijving waarschijnlijk niet zal worden toegepast ten aanzien van hen, die voor een bereden korps bestemd zijn, tenzij zij nog nader aan een onbereden korps mochten worden toegewezen. Wat de lichting 1915 aangaat, wordt de aandacht er op gevestigd, dat naar de omschrijving van het betrekkelijke ontwerp-artikel de dienstplicht zal worden gelegd op alle ingeschrevenen, met uitzondering van hen: le. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden 2e. die bij onherroepelijk geworeten uitspraak voor goed of voor tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 3e. die bij onherroepelijk geworden uitspraak hetzij voor goed hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Amersfoort, 4 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. richt tot de ingezetenen het dringend verzoek om vooral in deze dagen het gebruik van alcoholvrije dranken te be vorderen, of althans aan anderen, alcoholhoudende dranken niet aan te bieden, of, wat erger is, op te' dringen. Ieder werke mee om de hoofden kalm te houden. Namens het Comité, KENNINCK, President. BIANCH1, Secretaris. Collecte ten behoeve van allen die tenge volge der mobilisatie steun noodig hebben. De dames en heeren welke gisteren en eergisteren een collecte langs de huizen hielden hebben f 1875.92 opgehaald. De Directeuren der Melkinrichtingen en Zuivelfabrieken AMERSFORTIA, te Amersfoort, DE KLEINE POL te Bunschoten, COÖP. HOOGLAND te Hoogland, hebben besloten de volgende maximum-prijzen voor hunne volgende onvervalschte zuivelproducten vast te stellen Rauwe melkf 0.09 per liter Gepasteuriseerde melk-0.10 Karnemelk-0.Ó4 Boter- 1-50 K.G. Deze producten kunnen in elke hoeveelheid en voldoende, aan de eischen van zuiverheid en voedingswaarde door den keuringsdienst hieraan gesteld, tegen bovenstaande maximum prijzen in de geheele gemeente Amersfoort worden geleverd. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. Nederlandsch schip aangehouden. Men meldt uit ljmuiden: Het uitgaande Nederlandsche stoomschip „Vliestroom", van de Hollandsche Stoombootmaatschappij, is in de sluis te ljmuiden aangehouden. Het vertrek van het schip is geweigerd, op grond dat de lading bestond uit levensmiddelen, n.l. thee, koffie, gezouten vleesch en versch geslacht, waarvan de uitvoer is verboden. Telegraaf. '3 Spreker wenscht allereerst eenige woorden te zeggen naar aanleiding der militaire m: afregelen van de Regeering. Het standpunt der sociaal-demncratische fractie is dit: dat het oproepen der troepen naar de grenzen niet plaats vind om een oorlog te voeren, maar om Nederland te vrijwaren van medegesleept te worden in een oorlog. Spreker is het eens met den heer de Savornin Lohman, die het werkelijk bijeen roepen onzer militairen krachten pacifistisch noemde, en dat zal ook door het geheel Nederlandsche volk en hen die uit hun arbeid zijn geroepen, worden gevoeld. De oproeping is niet het scheppen van ieuwe militaire verdedigings- of aanvalsmiddelen, doch slechts het in werking stellen van een orgaan der staatsmacht, waarvoor het door de Grond wet is bestemd. Ieder zal moeten toejuichen, dat de Re geering op dit oogenblik de beschikbare krachten heeft bestemd voor het doel, waarvoor zij het noodig oordeelt. Spreker voegt hieraan toe, dat wanneer er in Nederland een volksleger ware ingevoerd wat door ons steeds is be pleit dat volksleger met onze volle instemming zou worden opgeroepen om den duren plicht te vervullen. Principieel staan we volkomen aan de zijde van de Regeering. Alléén is er één vraag, nl. deze. dat ze niet verder ga dan de nood zakelijkheid gebiedt. Of de mobilisatie zoover deze thans is geschied, door de noodzakelijkheid werd geboden, kan alleen door de Regeering worden beoordeeld. Wij missen de bepaalaL gegevens voor een oordeel, en weder kan spreker zich in dit historisch oogenblik aansluiten bij den heer de Savornin Lohman, dat, als critiek moet wor den geoefend, thans het oogenblik daarvoor niet is gekomen. In de tweede plaats vraagt spreker, dat de Regeering zoo goed mogelijk zal voorzien in de economische gevolgen die de mobilisatie medebrengt voor de gezinnen, die in hun kost winner worden getroffen, en voor het geheele Nederlandsche volk. Ook daarom acht spreker, indien reeds critiek zou kun nen worden geoefend op de gedane maatregelen, het oogenblik daarvoor niet gekomen, omdat op dit oogenblik de nationale gedachte de nationale geschillen overheerschen. Spreker zegt dit ook en vooral tot de breede schare zijner medestanders die thans onder de wapenen zijn geroepen. De strijd tegen het militairisme wordt door de sociaal-demo craten gevoerd op breeden, internationalen grondslag; die strijd is een strijd tegen het kapitalistische stelsel. Of die strijd gerechtvaardigd is het is thans niet het oogenblik om dit te beoordeelenals de moeilijke omstandigheden, waarin wij ons bevinden, zullen zijn voorbijgegaan, zullen we onze propaganda voortzetten. Alleen dan zou er reden zijn om wegens het. opkomen onder de wapenen ontevreden te zijn over deze Regeering, indien het bestaande conflict door de Re geering ware uitgelokt, of, zoo er gelegenheid ware geweest het te voorkomen, zij die gelegenheid zou verzuimd hebben. Maar als er één Regeering is die onschuldig is aan het con flict, dat thans bestaat, dan is het de Regeering van ons land. Om deze reden wenscht spreker tot diegenen zijner geest verwanten, die militairisme en leger afkeuren, dit te zeggen: dat zij niet hebben af te keuren wat deze onze Regeering heeft gedaan. UIT MAASTRICHT. Duitsche Cavalerie-massa's zijn onderweg naar de Maas vallei. Tegen den middag waren honderden fietsers en vele auto's op weg naar de Belgische grens te Moulon, waar men, tróts de zekerheid, hier Duitschers te vinden, toch zijn oogen nauwelijk geloofde, toen men voor Duitsche dragonders stond. Deze menschen waren allerbeleefdst, maar de kanon schoten en de vele onrustbarende, zelfs onheilspellende be richten van mannen, vrouwen en kinderen die uit België over onze grenzen vluchten, spraken van diepen ernst. On ophoudelijk donderden de kanonnen der Belgische forten, gelegen boven op den linker Maasoever, terwijl de Duitsche batterijen vlak voor ons en geen 1000 meter van de Neder landsche grens, geregeld vuurden. Er waren machinegeweren en zwaardere kanonnen, die van het uiterste punt van den spoorweg MaastrichtLuik duidelijk zichtbaar waren. Bij de Belgische grens aan de overzijde der Maas op den Pietersberg kon men de Duitschers van den berg zien neerdalen. Hier hebben de granaten der Belgische forten reeds groote verwoestingen aangericht. Overal staan huizen en dorpen, wellicht ook hooimijten in lichte laaie, zooals een vriend ons mededeelde, die aan de overzijde der Maas bij de Belgische troepen gestaan had, gewapend met een goeden kijker. De Maastrichtsche doctoren zijn thans ter plaatse, doch konden vanwege het geschutvuur niet verder. De kloosters van zusters en paters te Eysden (de eerste is een kostschool met honderden bedden) zijn gereed om de gewonden te ontvangen. Ik was er zoo even met een auto van het Roode Kruis. De nonnetjes hadden bij vergissing voor zich zelf een vlag met een groen kruis gemaakt, in de verbeelding dat in Nederland de Protestantsche verpleging een rood, de Katholieke een groen kruis voerden, o sancta simplicitas van eenvoudige en bekrompen zielen, die echter gereed stonden om hun plicht te doen en dien op dit oogenblik al weldoende zijn. (Handelsbl.) Duitschland eerbiedigt de Nederl. grens. Onze correspondent seint ons uit Maastricht d.d. 4 Aug.: Hedenmiddag om één uur kwamen Duitsche uhlanen nabij Eysden op Nederlandsch gebied. De wacht maakte hen er op attent, dat zij zich op onzijdig gebied bevonden. De Duitschers brachten het militair saluut, maakten excuses en zeiden zich te hebben vergist. Er was door den keizer het uitdrukkelijk bevel gegeven, dat zij niet over Holland mochten trekken. Zij reden daarop in de richting van België. Vluchtelingen uit Visé, dat in brand staat, zijn hier aan gekomen. De Holl. officieren in Albanië naar huis. De bijzondere correspondent te Durazzo van het „Hbld." seint (radiografisch via Brindisi) d.d. 3 Augustus: De officieren Roelfsema, De Waal, Siuys, Reddingius, De Groot, Sonné en de sergeant Van Vliet verlieten Maandag morgen 9 uur Durazzo om naar het vaderland terug te keeren via Bari. Zeer vele personen kwamen hen vaarwel zeggen. De kannonnen der citadel losten zeven schoten ter eere van de vertrekkende officieren, terwijl de Nederlandsche driekleur geheschen werd. Dat was een indrukwekkend oogenblik. De officieren Kroon, Roelfsema, De Waal, Reddingius, De Jongh en Sonné ontvingen bij het afscheid van den M'bret de versierselen van officier in de orde van Scanderbeg, en herinneringsmedailles, terwijl den sergeant Van Vliet de medaille voor moed en beleid werd vereerd. De majoors Siuys en De Groot arriveerden vanmorgen te Valona om oogenblikkelijk weer te vertrekken. Generaal De Veer, majoor Kroon en kapitein De Jongh blijven hier wachten op Verhulst en Reymers. De generaal heeft gisteren besprekingen geopend met de opstandelingen om hunne invrijheidstelling te verkrijgen. Morgen wordt het antwoord verwacht. Nader seint onze bijzondere correspondent uit Castelnuovo: Generaal De Veer overhandigde heden aan de controle commissie de ontslagaanvraag van de geheele Nederlandsche missie. De Duitsche gezant door ons land. Gistermorgen passeerde via Boxel-Wesel per extratrein de Duitsche gezant uit Parijs met zijn personeel. In deze benarde tijden, nu het spook van den oorlog steeds meer onze grenzen schijnt te naderen, lijkt het ons niet ongewenscht, de woorden in herinnering te brengen, door Z. M. den Duitschen keizer bij zijn jongste bezoek aan Amsterdam, op 13 December 1907, geuit. Aan het gala-diner, dat te zijner eere in het Koninklijk Paleis gegeven werd, zeide keizer Wilhelm, in antwoord op een rede van H. M. de Koningin „Uwe Majesieit heeft de vriendelijkheid gehad, een snaar aan te roeren, welke in mijn hart weerklank moest vinden en in het hart van mijn Huis en mijn volk, n.l. de betrekkingen tusschen de Huizen van Oranje en Hohen- zollern. Uwe Majesteit kan er van verzekerd zijn, dat telkenmale dat ik den voet op Nederlandschen bodem zet, ik \net dankbaar hart het land aanschouw, dat een maal mijn voorouders heeft geleerd hun plicht jegens het

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 5