BELGIË. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ENGELAND. LAATSTE BERICHTEN. vaderland te vervullen. Van hieruit voerde de groote keur vorst zijn gemalin naar zijn vaderland. Hier had hij ge leerd voor zijn volk te arbeiden. De edele keurvorstin heeft ons een beeld achtergelaten, dat thans nog in mijn volk leeft en ook in de stichtelijke liederen, die wij des Zondags in de kerken zingen. De spaarzaamheid en de vreugde in den arbeid van den eersten Frederik Wilhelm stammen inede uit Nederland. En zoo is mijn Huis den Nederlanden en het Huis van Oranje den innigsten dank verschuldigd. Aan dezen plicht der dankbaarheid kan ik slechts daardoor uitdrukking geven, dat ik met mijn leven borgsta, dat onze landen zich in vrede kunnen ontwikkelen. Ik weet, dat ik één ben met mijn land, als ik God bid, dat hij Uwe Majesteit en hare geze gende regeering beschermen moge". (Telegraaf). Brussel, 4 Aug. (Reuter). De Minister van Oorlog heeft aan de commandanten der provincies een telegram gericht, waarin hij zegt, dat, aangezien België zich in staat van oorlog met Duitschland bevindt, met het overschrijden van de grens door Fransche of Engelsche soldaten niet langer als een vijandige daad moet beschouwen. Londen, 4 Augustus. (Reuter). Het Fransche gezantschap deelt mede, dat Duitschland, nabij Verviers, op Belgisch grondgebied is binnengedrongen. Brussel, 4 Aug. (Eigen tel.) De minister van Binnen- landsche Zaken, Berryer, heeft een telegram uit Luik ont vangen, waarin gemeld wordt, dat de Duitsche troepen vannacht doorgedrongen zouden zijn tot Dolhain. De chef van den Belgischen generalen staf had deze invasie voorzien en heeft de bruggen over de Maas en de tunnel van Trois-points in de lucht laten springen. De afge vaardigden van Luik hebben onmiddellijk de Kamerzitting verlaten en zijn naar hun district teruggekeerd. Te Luik, Namen en Antwerpen is de staat van beleg afgekondigd. Het leger is op voet van oorlog en de veldtocht is be gonnen. Maastricht, 4 Augustus. (Eigen tel.) De Duitschers zijn de Belgische grens overgetrokken. Bij Visé en Argenteau hebben de Belgen bruggen in de lucht laten vliegen. Visé is in handen der Duitschers. De Belgen trekken zich terug naar de forten. Aan Duitsche zijde zijn reeds honderden manschappen gedood of gewond door het hevige geweer- en mitrailleurvuur en de kanons kogels der Belgen. Toch hebben de Duitschers kans gezien, om een nieuwe brug over de Maas te slaan. Ik was te Visé, toen het gevecht begon. De bevolking vluchtte in allerijl naar het Nederlandsche grondgebied. Te Maastricht is duidelijk te zien, dat Visé in brand staat. Brussel, 4 Augustus. 10 uur 33 min. Volgens een draad loos telegram, had in den omtrek van Luik een treffen plaats tusschen Belgische en Duitsche troepen. De Duitschers werden teruggeworpen, maar de Belgen hadden vele ge wonden, welke naar Brussel vervoerd werden. Luik, 4 Augustus. (Reuter). Het 7de legerkorps, sterk 40.000 man, staat bij Verviers. Het 8ste legerkorps bevindt zich op een plaats, die wij niet met juistheid kunnen be palen. Visé en Argenteau staan in vlammen. Particulieren zouden op Duitschers geschoten hebben, waarop deze de bevolking gedecimeerd hebben en Visé in brand staken. 100.000 Duitschers rukken naar Luik op, waar men reeds morgenochtend een aanval verwacht. Een Duitsch officier, die gewond en gevangen genomen werd, toonde zich verbaasd over den tegenstand, dien de Duitschers in België ontmoeten. Volgens de berekening der Berlijnsche regeering had het Duitsche leger in België niet op tegenstand moeten stuiten. Een Duitsch aviateur werd gedood. Visé, 4 Augustus. (Reuter.) Ongeveer 150 Duitsche auto's, ieder met 10 man, kwamen hier onvoorziens aan. De koning hield in het „Palais de la Nation" de volgende rede: „Nog nimmer sedert het jaar 1830 heeft er ernstiger uur voor België geslagen. Ons goed recht en de noodzakelijkheid van ons autonoom bestaan voor Europa, doet nog hopen, dat zich geen ernstige gebeurtenissen zullen voordoen, maar indien wij het hoofd moeten bieden aan een invasie op ons grondgebied, dan zal die plicht ons gewapend en bereid vinden tot de grootste opofferingen. Van nu af staat de Belgische jongelingschap gereed, om het vaderland, dat in gevaar is, te verdedigen. Slechts één enkele plicht wordt ons opgelegd„een hardnekkigen tegenstand, moed en eens gezindheid. Onze dapperheid is gebleken uit de mobilisatie, die op bewonderenswaardige wijze verliep, en uit het groot aantal vrijwilligers, die zich aanmelden. Het oogenblik om te handelen is aangebroken. Ik heb u doen bijeenroepen, om de Kamer in staat te stellen, van hetzelfde patriotisme blijk te geven als het volk. Gij zult met spoed alle maat regelen weten te treffen. Zijt gij bereid, het heilige bezit onzer voorouders te handhaven? Niemand zal zijn plicht verzaken. Het leger is op de hoogte van zijn taak. De regeering en ik zijn vol vertrouwen. Het gouvernement is zich van zijn verantwoordelijkheid bewust en zal alles in het werk stellen, om het opperste welzijn des lands tot het uiterste te waar borgen. Indien een vreemdeling ons grondgebied schendt, zal hij alle Belgen geschaard vinden om hun koning, die den eed, op de constitutie afgelegd, immer zal getrouw blijven. Met vertrouwen zie ik de toekomst tegemoet. Het land, dat zich verdedigt, dwingt den eerbied van allen af en zal niet ten ondergaan. God zal met ons zijn." Wanneer de koning zijn redevoering uitgesproken heeft, is hij wederom het voorwerp van een onbeschrijflijk enthusiaste ovatie. Men roept: „Leve de koning! Leve België! Leve onze onafhankelijkheid!" (Telegraaf.) PARIJS, 4 Augustus. (Reuter). Een telegram uit Weenen aan de „Excelsior" meldt, dat aan de Drina ernstige ge vechten begonnen zijn. Naar gemeldt wordt, zoueen Hongaarsch regiment in Servië door de ontploffing eener mijn vernietigd zijn. De „Hera!d"-correspondent te Rome verneemt, dat in een Tsjechisch regiment in Bosnië muiterij is uitgebroken. Volgens een telegram uit Calais aan de „Excelsior" heeft de flotille te Calais zich gisteren meester gemaakt van een Duitschen viermaster. (Reuter.) Her ministerie van Oorlog meldt De eerste vijandige daad van de zijde der Duitschers be stond in het fusilleeren van Samain, den ex-president van „Le Souvenir Frangais" te Met? en het gevangennemen van alle leden dezer vereeniging. In de nota, die von Schön aan de Fransche regeering overhandigde, stelt de Duitsche regeering de gebeurtenissen feitelijk onjuist voor. In hoofdzaak wat de bewering betreft, dat Fransche aviateurs over België en Neurenberg zouden gevlogen zijn en bommen geworpen hebben en dat Fransche troepen het Duitsche grondgebied op verscheidene punten zouden hebben geschonden. Een telegram uit Lunéville meldt, dat gistermiddag tegen zes uur een Duitsch aviateur over de stad vloogen drie bommen wierp, welke echter slechts eenige materieele schade aan richtten. Op Fransch grondgebied in de nabijheid van Mars-la-Tour is een Duitsche compagnie gesignaleerd. Telegraaf. Engeland verklaart Duitschland den oorlog. Berlijn, 4 Aug. (Reuter). Even na 7 uur verscheen de Engelsche gezant Sir Edward Goschen op het ministerie van buitenlandsche zaken om den oorlog te verklaren en zijn passen te vragen. Frankrijk en Duitschland. Brussel, 4 Augustus. (Eigen tel.) Een uit Nancy te Lon den ontvangen telegram deelt mede, dat Garros met zijn vliegmachine in bottsing kwam met een Zeppelin, die boven Toul voolg. Het luchtschip werd geheel vernield en stortte naar beneden. Alle inzittenden werden gedood en Garros eveneens. (Telegr.) Londen, 4 Augustus. (Reuter.) In de zitting van het Lager huis kondigde Asquith aan, dat tengevolge van de gebeur tenissen in België en met het oog op de onvoldoende mede- deelingen van de Duitsche regeering ontvangen, het Britsche gouvernement aan het Duitsche gevraagd heeft voor midder nacht dezelfde verzekeringen ten opzichte van België's onzij digheid te geven, als de Fransche de vorige week aan Enge land gaf. De Minister-President Asquith deelde in het Lagerhuis mede van den Duitschen gezant de volgende mededeeling te hebben ontvangen. „Ik heb van den Duitschen secretaris van buitenlandsche Zaken een telegram ontvangen, waarin wordt verzekerd, dat, zelfs in het geval van een gewapend conflict met België, Duitschland onder geen voorwendsel Belgisch grondgebied zal annexeeren. De oprechtheid van deze declaratie treedt aan den dag door het feit dat wij plechtig ons woord aan Holland hebben gegeven om zijn neutraliteit te handhaven, en uit de omstan digheid, dat Duitschland niet blootgesteld kan worden aan een Franschen aanval over Belgisch grondgebiedop onom- stootelijke wijze is bewezen, dat hiertoe plannen bestonden." Asquith zei, dat deze verklaring in geen enkel opzicht is als bevredigend kan worden beschouwd. (Toejuichingen). „Wij hebben als antwoord op deze declaratie verzocht ons dezelfde verzekering als Frankrijk te geven ten opzichte van het handhaven van Belgisch neutraliteit, alsmede, dat het antwoord hierop voor middernacht aan den Britschen gezant moet worden overhandigd. (Luide toejuichingen.) Men meldt uit Delfzijl De Duitschers hebben de badpaviljoens op het Duitsche eiland Borkum ten noorden van de provincie Groningen in de lucht laten vliegen omdat deze in den weg staan. De lichten van de groote vuurtorens op dat eiland zijn gedoofd. Bijeenroeping Staten-Generaal. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn weer buiten gewoon bijeengeroepen en wel tegen aanstaanden Donderdag, de Tweede Kamer om elf uur 's voormiddags en de Eerste Kamer om half twee 's namiddags. Aan de orde zijn: wettelijke maatregelen vanfinancieelen aard, bestaande in de uitgifte van coupures van bankbil jetten. Vrijwillige verbintenis. Bij Kon. Besluit is bepaald 1°. Tot een vrijwillige verbintenis voor onbepaalden tijd, doch ten minste zoolang de militie buitengewoon onder de wapenen wordt gehouden, kunnen worden toegelaten man nelijke Nederlanders van 17 tot 50-jarigen leeftijd, die overi gens aan de vastgestelde eischen voldoen 2°. Aan hen die als onder 1°. omschreven voor onbe paalden tijd zijn aangenomen, wordt als premie bij vooruit betaling toegekend het bedrag, waarop zij recht zouden hebben indien zij zich voor twee jaren verbonden hadden. 3°. Zij die bij het korps mariniers, bij het leger hier te lande, of bij dat in de overzeesche bezittingen en koloniën in den rang van korporaal of van onderofficier hebben ge diend en den dienst op eervolle wijze hebben verlaten, kunnen, ook al zijn sedert hun ontslag meer dan zes maan den verloopen, mits zij overigens aan de eischen voldoen, tot een verbintenis worden toegelaten. Gehuwden worden tijdens den duur van hun verband, voor zoover militaire aangelegenheden betreft, als ongehuwd aangemerkt. Echter hebben bij overlijden in en door den dienst hunne weduwen en weezen aanspraak op pensioen of onderstand. (Handelsblad.) AMERSFOORT, 5 Augustus 1914. Door de ondervonden medewerking en steun van alle kringen onzer gemeente, is het ons gelukt middels de op 3 en 4 dezer gehouden collecte een bedrag van f 1875,in te zamelen. Evenwel de te verleenen hulp is groot en waar de toekomst er donker uitziet, verzoeken wij dringend allen ingezetenen, die, naar aanleiding van den op roep van Burgemeester en Wethouders, geld of levensmiddelen willen zenden, dit te doen aan ons comité Kamer No. 5 ten Stadhuize. Bij het bepalen van Uwe bijdrage verzoeken wij in 't oog te houden, dat ons Comité alleen vrucht baar kan werken wanneer de giften in geld of levens middelen ruim blijven toe vloeien. Het Comité, R1JKENS, Voorzitter. LANKAMP, Secretaris. Van het bericht, als zou Duitschland de Zwitsersche neutraliteit hebben geschonden, is geen bevestiging te verkrijgen. Geheel Engeland mobiliseert.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6