Militairen Groote Oorlogskaart Holland in staat van Oorlog. Wordt gecolporteerd uitsluitend door de werkeloozen. AVOND-EDITIE. 6 AUGUSTUS 1914. No. 4. Het Amersf. Drankweer-Comité Holiandsche schepen worden op de Noordzee aangehouden en teruggestuurd. NEDERLAND. „Eben Haëzer", Muurhuizen. Belangrijk Bericht. van den Europeeschen Oorlog. Stadgenooten! Geen spionnen. Ronde stuivertjes. LAATSTE OORLOGSBERICHTEN richt tot de ingezetenen het dringend ver zoek om vooral in deze dagen het ge bruik van alcoholvrije dranken te bevorderen, of althans aan anderen, alcoholhoudende dranken niet aan te bieden, of, wat erger is, op te dringen. leder werke mee om de hoofden kalmte houden. Namens het Comité, KENNINCK, President. BIANCHI, Secretaris. De afdeeling Amersfoort van het Nederlandsch Jongelings verbond noodigt U ALLEN vriendelijk uit Uw vrijen tijd te willen doorbrengen in het gebouw Wij kunnen het bericht als zou Nederland een ultimatum van de Duitsche Regeering hebben ontvangen, uit de meest vertrouw bare bron tegenspreken. De Broodbakkerspatroons van Amersfoort hebben besloten, VOORLOOP1G de broodprijzen NIET te verhoogen. Aangezien alle grondstoffen in den huidigen toestand bij vooruitbetaling moeten worden voldaan, verzoeken wij het publiek beleefd, doch DRINGEND contant te betalen. Amersfoort, 6 Augustus 1914. Bevattende alle landen die in oorlog zijn, benevens eene afzonderlijke kaart van de gevechtsterreinen in Servië, België en Noord-Frankrijk in nauwkeurige, fraaie lithographische uitvoering in vijf kleuren. Formaat 65 X 100 cM., gevouwen in omslag - Prijs f0.75. L. S. Binnen eenige dagen zal verschijnen een goed bewerkte nauwkeurig geteekende Oorlogskaart van alle landen die in den oorlog betrokken zijn. De kaart zal dus bijna geheel Europa bevatten, en in fraaien vijf-kleurendruk uitgevoerd zijn. Bovendien worden hierbij een aantal kleine vlaggetjes in kleurendruk gegeven, die op de bekende wijze in die streken geplaatst kunnen worden waar de legers zich be vinden. De Kaart 'die op flink formaat in vijf-kleurendruk uitgevoerd wordt, is geheel nieuw geteekend, en zal alle landen van Europa bevatten. Zij kan dus als de algemeene oorlogskaart beschouwd worden, waarop men de beweging van alle legers zal kunnen volgen. Van vele zijden wordt ons eene dergelijke kaart gevraagd, er bestaat er geen. en de buitenlandsche kaarten die eenigs- zins een dergelijk overzicht geven, kunnen wij niet meer krijgen. Daar de oplaag waarschijnlijk spoedig uitverkocht zal zijn, bevelen wij U aan ons zoo spoedig mogelijk een exemplaar te bestellen. De Kaart wordt verkrijgbaar gesteld bij B. KRAMER, Boekhandel, Langestraat 65 en G. G. VEENENDAAL, Boek handel, Langestraat 33. Trekkingen der Staatsloterij uitgesteld! Men meldt uit Den Haag: In verband met den ernstigen toestand van het land zijn de volgende trekkingen der Staatsloterij tot nader uitge steld. De maatregel dat de trekking van de tweede klasse tot nader bericht is uitgesteld, is, naar wij vernemen, genomen in het belang van het publiek; daar een groot aantal per sonen door de tijdsomstandigheden en het onder de wapenen zijn, niet in de gelegenheid is om hun loten, volgens de wet, vóór aanstaanden Zaterdag te verwisselen. Ten einde het publiek voor schade te vrijwaren is de trekking uitgesteld en voor de nog te verwisselen loten zal tijd gegeven worden tot drie dagen vóór den dag, waarop de trekking van de tweede klasse zal worden aangekondigd. Het Bestuur van de tijdelijke arbeidsbeurs, waardeerende de goede bedoelingen van lien die gratis hun werkkracht geven, verzoekt met den meesten aandrang, hiermede niet voort te gaan, omdat zij die door de tijdsomstandigheden broodeloos zijn geworden, zich daardoor belemmerd zien in hun pogingen werk en dus brood te vinden. De staat van Oorlog is heden door de Koningin verklaard in hetgebied der stelling Den Helder, van de Maasmonden, de Hol- landsche Waterlinie, rondom de verdedi gingswerken van Westervoort, Pannerden, Ter Neuzen en Ellewoutsdijk. De staat van oorlog. Vele menschen hebben zich ongerust gemaakt bij 't ver nemen van de tijding, dat voor een gedeelte van ons land de staat van oorlog is afgekondigd. Te hunner geruststelling zij medegedeeld dat dit slechts een voorzorgsmaatregel is en allerminst beteekent dat Neder land in oorlog zou zijn. Tiet wil zeggen, dat in die gedeelten, waarvoor de staat van oorlog is afgekondigd, het militaire gezag de baas is. Het militair gezag is voor die streken bevoegd alle voor zorgsmaatregelen te nemen, die het noodig oordeelt om ze in staat van verdediging te brengen, als inundeeren, om kappen van hout. enz. Men meldt uit IJmuiden: Het Nederlandsche stoomschip „Vlietstroom", gistermorgen naar Londen vertrokken, is uit zee teruggekeerd. Het stoom schip ontmoette op ongeveer 65 mijlen uit de kust een Engelsche oorlogsflotille van ongeveer 40 schepen. Nadat op de „Vlietstsoom" drie schoten waren gelost, waarvan een over den boeg ging, werd het stoomschip gepraaid door een Engelsche gewapende sloep, waarvan de officier een onderzoek aan boord instelde. Op advies van den officier keerde de „Vlietstroom" naar Holland terug wegens het gevaar op de Theems, met het oog op de gelegde mijnen. De „Vlietstroom" ontmoette op zijn terugreis de naar Lon- ded bestemde „Maasstroom", die daarop eveneens naar IJmuiden terugstoomde. Beide stoomschepen zijn naar Amster dam teruggestoomd. (Telegraaf.) Non-combattanten. Tengevolge dat particuliere personen op de Duitschers gevuurd hadden, hebben deze de bevolking gedecimeerd en Visé in brand gestoken hadden. Of dit bericht juist is, weten wij niet, maar het kan zeer goed juist wezen. Men weet b.v. uit den oorlog van 1870 hoe zwaar een dorp, soms een heele streek gestraft werd, wanneer personen, die niet tot het Fransche leger behoorden, aan de vijandelijkheden hadden deelgenomen. Dat is regel in den oorlog. Wij brengen derhalve onder de aandacht van ons volk, dat, indien wij onverhoopt in den oorlog betrokken mochten worden, een ieder, die niet op eenige wijze tot onze ge wapende macht behoort, zich zorgvuldig moet onthouden van elke actieve deelneming aan de vijandelijkheden. Dit is niet alleen zijn belang en dat der zijnen, maar van zijn heele omgeving. Met stelligheid wordt te 's-Gravenhage tegengesproken een uit België komend Havas-bericht, dat de Duitsche troepen bij Tilburg de Nederlandsche neutraliteit zouden geschonden hebben. Reuter meldt uit Ryde (eiland Wight), dat de twee Neder landsche jongelieden, de 17-jarige Gerard B. Swets en de 20-jarige Jacob M. Swets, die van spionnage beschuldigd waren, zijn vrijgelaten en naar Nederland zijn vertrokken. Een liefhebbende zoon. Te Dinxperlo heeft deze week zekere R., omdat hij in militaire dienst moest treden, bij zijn ouders al het aan wezige huisraad kort en klein geslagen. Verkoop uw bankpapier NIET onder de volle waarde. Zij, die bankpapier beneden de volle waarde opkoopen, zijn gewetenlooze oplichters. Het bankpapier is zijn volle bedrag in contanten geheel en al en zonder voor behoud waard. De ingetrokken ronde 5 centstukken zijn weer geldig ver klaard als gangbare munt en mogen niet geweigerd worden. Officiéél wordt medegedeeld, dat het bericht, meldende dat 20 Engelsche schepen in den Helder gezien zijn, niet waar is. Te Nijmegen is een trein met 150 gewonden, Belgen en Duitschers, ter verpleging aangekomen. 's-GRAVENHAGE, 4 Augustus 1914. Aan de Autoriteiten der Landmacht. Bij Koninklijk Besluit van 3 Augustus 1914, No. 22, is, met uitbreiding in zooverre van de „Instructie op de Werving 1912", het volgende bepaald: 1°. tot een vrijwillige verbintenis voor onbepaalden tijd, doch ten minste zoolang de militie buitengewoon onder de wapenen wordt gehouden, kunnen worden toegelaten manne lijke Nederlanders van 17- tot 50-jarigen leeftijd, die overigens aan de vastgestelde eischen voldoen; 2°. aan hen, die, in voege voorschreven, voor onbepaalden tijd zijn aangenomen, wordt als premie, bij vooruitbetaling, toegekend het bedrag, waarop zij recht zouden hebben, indien zij zich voor twee jaren verbonden hadden; 3°. zij, die bij het Korps Mariniers, bij het Leger hier te lande of bij dat in overzeesche bezittingen en koloniën in den rang van korporaal of onderofficier hebben gediend, en den dienst op eervolle wijze hebben verlaten, kunnen, ook al zijn sedert hun ontslag meer dan zes maanden verloopen, mits zij overigens aan de eischen voldoen, in hun vorigen rang tot eene verbintenis op den voet van dit Besluit worden toegelaten. Ik verzoek U, in verband met het vorenstaande, het ver- eischte te verrichten, waarbij ik het volgende aanteeken. In de engagementsakte van hen, die zich aldus verbinden, zal het voorbehoud moeten worden gemaakt, dat het den Minister van Oorlog vrijstaat, de verbintenis te doen eindigen, wanneer naar het oordeel van dien Minister, de omstandig heden van dien aard zijn geworden, dat de diensten van den voor onbepaalden tijd aangenomene, niet meer noodig zijn. Ten aanzien van gehuwde personen, voor wier aanneming mijne speciale machtiging niet behoeft te worden gevraagd, moet voorts in de engagemetsakte de bepaling worden opgenomen, dat zij, tenzij later anders wordt bepaald, gedurende den tijd der verbintenis in militaire aangelegenheden als ongehuwd worden aangemerkt. Aan hen wordt dus b.v. niet toegekend de voor gehuwde militairen vastgestelde jaarweddeverhooging, Bij overlijden in en door den dienst hebben hunne weduwen of weezen echter aanspraak op pensioen of onderstand. Aangenomenen op den voet van vermeld Kon. Besluit moeten spoedig worden gedirigeerd op de standplaatsen van de Depots der Korpsen, waarbij het verband wordt aangegaan De Minister van Oorlog, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, A. J. DOORMAN.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 5