Duitschers in Nederland. De stemming te Antwerpen. Ultimatum van Duitsch land aan Italië. De oorlog op onze grens. SPIONAGE. DE DUITSCHERS IN BRUSSEL. Een treffen in de Middellandsche Zee. FRANKRIJK. LAATSTE BERICHTEN. De Engelsche regeering heeft besloten een strijdmacht naar Europa te zenden. Engelsche troepen in België? ENGELAND. Een Zeeslag in de Noordzee. Het opblazen der huizen. BELGIË. Men meldt uit Gennep d.d. 5 Aug.: Door België werd heden aan ruim 600 Duitschers het verblijf in het land ontzegd. Deze bannelingen, waarvan er velen geheel onbemiddeld zijn, worden per extra-trein via BoxtelGennep naar hun vaderland vervoerd. (Tel.) Onze zilverbons. Thans is ingediend een wetsontwerp, om voor hoogstens 25 millioen gulden zilverbons uit te geven ter waarde van f 1, f2.50 en f5, die moeten worden ingetrokken wanneer daartoe door de Nederlandsche Bank voldoende hoeveel heden zilver ter beschikking van 's Rijks munt worden gesteld. Uit Enschede seint men ons Gisteravond werd op Duitsch grondgebied tusschen Epe en Gronau een auto door een Duitsche gendarme aangeroe pen en toen niet halt gehouden werd, deze beschoten. De chauffeur werd gedood. In de auto, toebehoorende aan den Fabrikant van Delden Gronau, zaten behalve autoriteiten ook de ambtman van Epe. Men seint ons uit Roermond Twee Belgische officieren zijn gisteren op een Belgisch vliegtoestel bij Roosteren gedaald. Zij werden door den grens wacht aangehouden en bij de burgemeester ondergebracht. Zij staan onder strenge militaire bewaking. (Het Volk) UIT MAASTRICHT. 5 Aug. Het gevecht op de Belgische grens duurt voort. Het gebulder der kanonnen is duidelijk te hooren. Van de torens ziet men het vuur. Vanmorgen kruisten vliegmachines en een bestuurbare luchtballon boven Maastricht. Massa's gezadelde Duitsche paarden kwamen hedennacht de stad binnenstormen en werden opgevangen. Een troep van 5000 vluchtende Duitschers is hier doorgetrokken, van eten voor zien en vanmorgen om vier uur per trein naar Aken gezonden. De ambulance in Eijsden ligt vol. Volgens gerucht schijnen de Duitschers, die bezig zijn een nieuwe brug over de Maas te slaan, bij Visé als ratten doodgeschoten te worden. Zoo juist vernemen wij, dat 500 Duitschers de Maas over zijn bij Visé. Drie gewonde Duitschers liggen op Calvariënberg. De „Westminster Gazette" van hedenavond zegt: „De historie-schrijvers hebben er herhaaldelijk op gewezen, dat het de volksgeest is, die in den strijd der naties beslist". De straten in het binnengedeelte der stad zijn weer vol menschen. In Fleetstreet hoort men voortdurend gejuich over de Duitsche verliezen te land en zee. De geruchten, die hier uit het buitenland ontvangen worden, blijven meestal onbevestigd. Van officiëele zijde hoort men ten minste niets. Alle Duitschers, die te Londen en in geheel Engeland ver dacht werden van spionnage, zijn gearresteerd. Ik hoorde zelfs, dat de politie hedenavond een inval deed in de woning van den correspondent van het Wolff-bureau, die tevens vice-president is van de buitenlandsche persvereeniging. De gangen van eiken Duitscher van eenige beteekenis worden nagegaan. Velen hunner verbergen zich en zijn zelfs bang hun woning te verlaten. In enkele gevallen valt het publiek de Duitschers op straat lastig. Over het algemeen laat men hen echter ongemoeid. Ook de couranten doen hiertoe een beroep op hun lezers. Op verscheidene Duitsche stoomschepen, die zich in Engelsche havens bevinden, is beslag gelegd. Onder deze schepen was ook de „Gelria", die te New-Port voor anker lag met 73 Duitsche reservisten aan boord en 250,000 pond sterling. Bovendien vervoerde het schip een aanzienlijke hoeveelheid voedingsmiddelen en vele wilde dieren voor den zoölogischen tuin te Hamburg. Volgens een telegram, ontvangen uit Great Yarmouth, is vanmorgen vandaar in allerijl een hospitaalschip in noordelijke richting vertrokken. Bovendien werd daar nog op een Duitsch vaartuig beslag gelegd met vee aan boord. De bemanning werd voor de keus gesteld zich te laten arresteeren of zich neutraal te verklaren. In Dover heerscht een groote opgewondenheid, daar in de verte een zwaar vuren wordt gehoord. De staat van beleg is in deze stad afgekondigd en alle reizigers worden streng gevisiteerd; niemand mag de stad in of uit, behalve langs enkele wegen. Met groot gejuich werd van morgen in Harwich het vertrek van de oorlogsschepen begroet, welke spoedig wegstoomden na de aankomst van de boot uit den Hoek van Holland, welke geheel met reizigers was volgepakt. De benoeming van Sir |ohn Jeilicoe tot bevelhebber der vloot, is algemeen met ingenomenheid begroet, daar hij erkend wordt als de aangewezen organisator en aanvoerder der vloot. Deserteurs. De consul-generaal der Nederlanden te Antwerpen maakt bekend Deserteurs van het Nederlandsche leger mogen zonder dat hen straf dreigt, opkomen. De Duitsche strijdmacht is met twee kolonnen infanterie, voorafgegaan door lansiers en uhlanen, tusschen Gemmenich en Dolhain binnengerukt. Eene kolonne is tot aan Visé gekomen, waar zij zich door de Maas teruggehouden heeft gezien. Van den anderen oever beletten de Belgen den overtocht. De forten van Luik dek ken hun zeer hevig vuur. De Duitschers hebben een parle mentair gestuurd, die de overgave van Luik heeft geëischt. Deze werd natuurlijk geweigerd. Tegen den middag is nieuwe Duitsche cavalerie uit Fouron le Comte aangekomen. Het Belgisch vuur heeft ze doen wijken. De Duitschers zijn dan meer naar het Noorden ge gaan en hebben langs Hollandsch grondgebied Visé en Argenteuil beschoten en in brand gestoken. Anderdeels zou den 40.000 Duitschers zich te Verviers bevinden. Hun doel wit is natuurlijk de inneming van Luik, dat ze echter op een afstand weet te houden. N. R. Ct. Het officiéél bevestigd nieuws van de inval der Duitschers in België, heeft te Antwerpen enorme opschudding verwekt. Dadelijk trokken optochten van studenten en andere jonge lieden met Belgische vlaggen door de stad, zingend „de Brabanconne" en jouwend bij de huizen waar Duitschers wonen. De betoogers eischten, dat de Belgische vlag aan Duitsche kantoren, winkels en instellingen zou worden uitgestoken. Alle huizen zijn bevlagd, iedereen draagt de driekleur op de borst. Duitsche wapenborden en vlaggestokken zijn inge haald en vernield. De verbittering tegen Duitschland lucht zich op alle mogelijke wijzen en het leger wordt overal toe gejuicht. De staat van beleg is afgekondigd voor de Provinciën Antwerpen, Limburg en Luik. De haat tegen de Duitschers leeft ook in het leger, de soldatën zijn vol moed en de verdediging der stad is prachtig ingericht. Vier Duitsche spionnen zijn in Kempenland aangehouden, terwijl zij de telegraafverbinding trachten te verbreken. Er loopt een gerucht, dat een tweetal zeer bekende Duitsche handelaars wegens spionage zijn aangehouden. (Hdbl.) Het meerendeel der hier gevestigde Duitsche handelshuizen heeft Duitsche namen en opschriften van kantoren en maga zijnen laten verwijderen. De Parijsche correspondent van de „Daily Chronicle" seint, dat de Fransche vloot in de Middellandsche zee de Duitsche Kruisers „Breslau" en „Goeben" nam en de „Pan ther" deed zinken. De Oostenrijksche vloot keerde naar de haven terug. („Het Volk".) Parijs, 4 Aug. Uit Montbéliard wordt verzekerd, dat de Duitschers de onzijdigheid van Zwitserland geschonden hebben. Algiers, 5 Aug. Het in den grond boren van den kruiser „Panther" en het beslag leggen op twee Duitsche schepen wordt niet bevestigd. Uit vertrouwbare bron wordt bericht, dat Duitschland van Italië eischt, dat het zich zal aansluiten bij Oostenrijk- Hongarije en Duitschland. Mocht Italië zijne onzijdigheid willen handhaven, dan zal Duitschland tot de oorlogsverklaring overgaan. Een Engelsche Torpedojager heeft het Duitsche stoom schip „Louise" tot zinken gebracht. Laatstgenoemd schip werd gebezigd als mijnenlegger. Uit Stokholm wordt geseind, dat schepen van de Nord- deutsche' Loyd met Duitsche troepen aan boord naar Finland opstoomen. Neutraliteitsverklaringen. Rome, 5 Aug. De Japansche gezant heeft aan de Italiaansche regeering medegedeeld dat Japan besloten heeft neutraal te blijven. Washington, 5 Aug. President Wilson heeft in een pro- clomatie medegedeeld dat de vereenigde staten neutraal zullen blijven. Berlijn, 5 Aug. Volgens een telegram uit Kopenhagen heeft Denemarken verklaard een strikte neutraliteit te zullen bewaren. Een zeeslag. Londen, 5 Aug. De „Star" meldt dat de gewonden van den zeeslag tusschen Frankrijk en Duitschland ten noorden van Schotland geland zijn te Gromarty. Nadat de Duitschers tot driemaal toe beproefd hadden bij Visé een brug over de Maas te slaan, en de Belgische forten driemaal deze hulpbruggen stukgeschoten hadden, slaagden de Duitsche troepen er ten slotte in met booten over de rivier te komen. Duitsche officieren deelden mede, dat hedennacht de Duitsche kroonprins met nog 13.000 man nabij Visé ver wacht wordt, zoodat dan een Duitsche strijdmacht van ongeveer 90.000 man bij Luik zal staan. De Belgen verzekeren, dat een sterke Fransche troepen macht Charleroi gepasseerd is om de Belgen bij Luik te hulp te komen. De Duitschers zijn de Maas overgetrokken. Op verschillende punten zijn zij de rivier overgetrokken en antwoorden weinig op 't vuur der Belgische forten. De Belgen trokken terug op Boirs. Hun verliezen zijn gering. De Duitschers, versterkt door versche troepen, trek ken met cavalerie, infanterie en artillerie langs Eben in de richting Luik als noordelijke aanvalskolonne. Toen de Duitschers zich van Visé hadden meester ge maakt, drongen zij ook het telegraafkantoor binnen en wilden op de telegraaftoestellen beslag leggen. De directeur van het telegraafkantoor weigerde echter hen toe te laten, waarop hij door de Duitschers a bout portant doodgeschoten werd. Een van de vele vluchtelingen, die evenals vele anderen dezen morgen Visé verliet, vertelde aan den berichtgever van het Handelsblad o.a. het volgende Niemand in heel Visé heeft dezen nacht een oog toe ge daan. We hadden ons nog op de gewone plaatsen ter ruste begeven, maar toen van alle zijden de schoten weerklonken, toen we de kogels hoorden fluiten, toen kropen we weg in den kelder en zoo hebben nagenoeg alle inwoners den nacht doorgebracht. Deze uren van angst zal ik nooit vergeten Toen ik naar het bedje van mijn kind ging, lag daar een kogel onder de dekens. Het lood had eerst het huis doorboord, ook de beddeplank, doch was in het kussen blijven steken. Wanneer ik een oogenblik naar boven ging, om te kijken, zag ik aan alle kanten huizen in brand staan. Het huis van mijn buurman werd van voor tot achter door een granaat doorboord. Maar, voegde de man er in al zijn ellende en de herinnering aan de doorgestane angsten triomfantelijk aan toe: „Toch zijn de Pruisen nog niet over de Maas." Nog zoo juist zag ik een geestelijke het Augustijnengebouw binnen gaan om den stervende in zijn laatste oogenblikken bij te staan en hem de vertroosting van zijn geloof te brengen. Eerbiedig week de menigte ter zijde. (Telegraaf.) Maastricht, 5 Aug. Volgens een gerucht zouden reeds Engelsche troepen in België zijn, om langs de spoorweg BrusselLanaeken vervoerd te worden. („Het Volk".) Londen, 5 Aug. Nu de teerling geworpen is, vat het publiek hier de zaak kalm op, vertrouwende op de enorme zeemacht. De Engelschen zijn wonderlijk eendrachtig geworden. Alle politieke verschilpunten zijn verdwenen, de lersche crisis is vergeten. Alle gedachten zijn er op gevestigd, alle pogingen er op gericht om Engeland te doen overwinnen. Uit Harwich meldt men dat in de Noordzee een slag ge leverd wordt. Een zwaar vuren wordt daar gehoord, doch bijzonderheden zijn nog niet bekend. Gemeld wordt, dat de huizen aan de kust tusschen Harwich en Walton hedenavond met dynamiet weggeruimd worden. - Uit Huil wordt bericht dat de Humber krachtig verdedigd wordt; het is echter niet geoorloofd hieromtrent nadere bij zonderheden te seinen. Soldaten worden daar overal inge kwartierd. De regeering kocht vele huizen in den omtrek der stad. De bevolking van Hull is zeer opgewonden. Kin deren gaan door de straten steeds roepende: „Weg met de Duitschers!" Verschillende voorname winkels van Duitschers werden verwoest. (Telegraaf.) LUIK en NAMEN worden door de Duit schers beschoten. Een apotheker dood geschoten. Luik, 5 Augustus, Een apotheker, die den band van het Roode Kruis droeg, en een gesneuvelde wilde vervoeren, werd door de Duischers gefusilleerd, omdat hij, toen zij een dreigende houding aannamen met zijn revolver in de lucht geschoten had. Brussel, De aanval der Duitschers richte zich hedenoch tend op Barchon. De Duitsche cavalerie opereert ten Noor den van Luik, terwijl de Duitsche infanterie de Maas trachtte over te trekken, doch hierin gehinderd werd door het vuur der forten. Proclamatie des konings. Brussel, 5 Augustus. \oor de troepen naar het front ver trokken, heeft de Koning tot het leger een proclamatie gericht, waarin hij o.m. zegt: „Zonder de minste uittarting van onzen kant heeft onze trotsche buurman met zijn macht tractaten verscheurd, die zijn handteekening droegen, en het gebied van onze vaderen geschonden. Omdat wij weigerde onze eer prijs te geven, valt hij ons aan. Heel de wereld bewondert onze loyale houding. Laat haar achting en eerbied u sterken De natie, die haar onafhankelijkheid bedreigd ziet, trilt, haar kinderen zijn naar de grenzen gesneld. Dappere soldaten voor een heilige zaak, ik heb vertrou wen in uw moed en standvastigheid. Ik groet u uit naam van België Gij zult zegevieren, want gij zijt een strijdmacht in dienst van recht en roem. Herinner u, gij leger van het Belgische volk, dat gij tegenover den vijand voor de vrijheid van uw bedreigde haardsteden vecht". Antwerpen, 5 Augustus Hier heerscht een geestdriftige stemming. De avondbladen melden dat rond Luik de Duit schers teruggeslagen zijn, 800 gekwest en 500 op de vlucht. Men zingt de Vlaamsche Leeuw; in het Moselhauschen op de Meir heeft de waard met reuzenletters aangeplakt „wij zijn Belgen Zeer bekendf Duitsche ingezetenen zijn het land uitgezet. Men zegt dat verscheidene hunner verdacht worden van spionnage door middel van draadlooze telegrafie. N. R. C.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6