Dit blad wordt uitsluitend gecolporteerd door werkeloozen of hunne verwanten. Zij genieten 50 pCt. van den opbrengst, terwijl door de uitgave van dit blad het personeel onzer drukkerij aan het werk kan gehouden worden. PRIJS 2 CENT. 11 AUGUSTUS 1914. No. 8. VERSCHIJNT ELKEN NAMIDDAG. UITGAVE VAN KRAMER's BOEKHANDEL EN N.V. DRUKKERIJ „PATRIA". NEDERLAND. Het Amersf. Drankweer-Comité Staat van beleg BELGIE. FRANKRIJK. ENGELAND. LAATSTE richt tot de ingezetenen het dringend ver zoek om vooral in deze dagen het ge bruik van alcoholvrije dranken te bevorderen, of althans aan anderen, alcoholhoudende dranken niet aan te bieden, of, wat erger is, op te dringen. leder werke mee om de hoofden kalm te houden. Namens het Comité: KENNINCK, Pres. BIANCHI, Secr. Een extra nummer der Staatscourant deelt het Koninklijk besluit mede dat in is verklaard de Provincies: Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en Gelderland onder de Waal. Tongres (Tongeren) is door de Duitschers bezet. LUIK. De burgemeester en de Bisschop van Luik zijn op vrije voeten gesteld. De inval der Duitschers in België. Brussel, 10 Aug. Volgens de Soir is de hoofdmacht der Lanenburger uhlanen gisteren te Tongeren aangekomen. Hun bevelhebber drong met de sabel in de vuist in het stad huis door en beval de Belgische vlag van het stadhuis en de kerk neer te halen. De burgemeester antwoordde dat hij slechts bevelen van den koning der Belgen had te ontvangen, waarop de Duitsche bevelhebber heenging. Later kwam een anderofficier, vergezeld van uhlanen en haalde de gemeentelijke schatkist, die 7600 frs. bevatte, leeg. Vervolgens nam hij 10,000 frs. op het postkantoor in beslag en kocht toen voor 1200 frs. levensmiddelen. De manschappen stierven haast van honger. Brussel, 10 Aug. Officieel wordt meegedeeld, dat de toe stand nog steeds goed is. De Fransche en Engelsche legers rukken stelselmatig voorwaarts. Het gezamenlijk krijgsplan der verbonden legers begint zich thans af te teekenen. De omstandigheden schijnen gunstig te zijn en beantwoorden geheel aan de verwachtingen. Naarmate de tijd voortschrijdt wordt de kans op een geweldige aigemeene botsing grooter. Men verzekert dat de bevolking van Luik zich kalm houdt. Er komen uitstekende berichten van de forten. Een rapport van een der fortcommandanten meldt, dat het fort zich in uitnemenden staat bevindt, dat de manschappen de beste gezondheid genieten en ruim voldoende van levensmiddelen en schietvoorraad zijn voorzien. Er is vooreerst geen enkele reden om zich ongerust te maken. Men meldt dat op verschillende plaatsen uhlanen worden gezien, die dan meestal verdwaald zijn en zich op de eerste sommatie overgeven. Er worden er aan alle kanten opgemerkt, maar dit beteekent uit een strategisch oogpunt niets. De omstreken van Brussel worden goed bewaakt. 8000 Krijgsgevangenen. Brussel, 10 Aug. Volgens de Indépendance Beige wordt officieel het getal Duitsche krijgsgevangenen op 8000 becijferd. N. R. C. De inval der Duitschers in België. Brussel, De toestand is bij voortduring goed voor België. Luik is omsingeld, wat te verwachten was. Al de forten wor den nauwelijks beschoten. Het Belgisch veldleger is goed. De soldaten zijn behoorlijk gevoed en strijdvaardig. De Koning neemt vanochtend de ver.ledigingstroepen in oogenschouw. Een groot deel van het betreden grondgebied is door de Franschen, die steeds voc -n, van Duiisc/ïersgezuiverd, hetgeen nog steeds wordtv J&ezet. De Belgische cavalerie werkt prachtig. Fransche treinen zijn vannacht door Brussel gereden. Brussel, 9 Augustus. (12 uur 's middags,) De forten van Luik houden het nog altijd uit. Een gevecht. Maastricht, 10 Aug. Gisteren kwamen in Maastricht gevankelijk binnen een zestal Belgische soldaten, die bij Mesch over de Hollandsche grens gevlucht waren.*Ze hadden zich tot gisteren in een boschje bij Mesch verborgen ge houden. Hun aanwezigheid schijnt door kinderen verraden te zijn. Met een kijker kon men Zondagmorgen bommen zien springen in het Jekerdal. Menschen, die van de zijde van Hasselt naar Maastricht vluchtten, zagen gisteren en heden groote Duitsche kolonnes met veel artillerie. De geruchten, dat de Duitschers de overzijde van de Maas ontruimd had - den, schijnen dus valsch. Vannacht is geregeld en zwaar geschoten in de richting Luik; ook hedenmorgen dreunden de kanonnen nog meermalen. Duidelijk hoorbaar kwam het gedonder telkens uit de richting BilsenHasselt, waar men dus reeds slaags is. (Handelsblad). Een gevecht. Brussel, 10 Aug. Een compagnie van het 14e.linieregiment heeft op 5 Aug. tusschen Barchon en Evegnée stand gehouden van 1 uur v.m. tot half zes tegenover een Duitsch regiment, dank zij het gebruik van haar mitrailleurs, en bracht een bataljons-vlag en een regiments-vaandel benevens twee onbruikbaar gemaakte mitrailleuses mede. De bladen melden, dat de bisschop van Luik en vijftien andere notabelen, onder wie de burgemeester, afgevaardigden en senators, zich naar den Duitschen generaal begaven, om te vragen de stad niet te bombardeeren; zij ontvingen ten antwoord, dat dit wèl geschieden zal, zoo de forten zich niet overgeven. De afgevaardigden werden als gijzelaars vastgehouden. De gouverneur van Namen vaardigde een proclamatie uit, waarin alle personen boven de zestien jaren, die pogen de belangen der verdediging te benadeelen, met den dood worden bedreigd.. Franschen en Duitschers in gevecht. Brussel, 9 Aug. Volgens de Antwerpsche „Matin" had Vrijdag een ontmoeting plaats in de omstreken van Udange bij Arlon, tusschen Franschen en Duitschers. Aan Duitsche aijde vielen vele dooden en gewonden. Bij Etalie werden 60 Duitschers krijgsgevangen gemaakt. Handelsbl. Brussel, 10 Aug. De koningin heeft heden om half zes de zieken in het hospitaal St. Jean bezocht en werd levendig toegejuicht. Brussel, 10 Augustus. De regeerende vorst Wilhelm von Lippe en zijn zoon zijn eergisteren in een gevecht, dat te Seraing heeft plaats gehad, gesneuveld. De Duitsche autori teiten hebben hunne lijken opgeëischt, welke daarop voor- loopig in een grafkelder zijn bijgezet. Een groot aantal uhlanen zijn gisteren van Lauenborg hier aangekomen. De Franschen in den Elzas. Parijs, 10 Aug. Fransche troepen hebben de passen in de Vogezen bezet, die naar Colmar leiden. De Oostenrijksche ambassade te Parijs. Parijs, 10 Aug. De Oostenrijksche ambassadeur heeft nog steeds niet geantwoord op de vraag der Fransche regeering omtrent de zending van Oostenrijksche troepen naar den Elzas, om daar met de Duitschers te vechten. Hij blijft nog te Parijs en de Fransche bladen wijzen nu op dit zonder linge feit. Franschen in Duitschland. Parijs, 10 Aug. De bladen publiceeren een officieele en beëedigde verklaring van een jeugdigen Franschman, die uit Duitschland komende met tal van andere Franschen aan de grens werd gearresteerd en die vijf van deze zag fusil- leeren, omdat zij protesteerden tegen de brutaliteiten, waaraan ze waren blootgesteld. Italië en Oostenrijk. Parijs, 10 Aug. De „Matin" meldt, dat Oostenrijk troepen zendt naar de Italiaansche grens. Handelsbl. Parijs, 9 Aug. De militaire toestand wordt heden door de Temps op gezag van officiëele inlichtingen als. volgt weergegeven: De linkeroever der Maas schijnt van Duitsche troepen gezuiverd te zijn. Op den rechteroever trekken de Franschen in gemeenschap met Engelsche troepen, die te Ostende en in Frankrijk zijn ontscheept, op. Aan de oostgrens van Frankrijk hebben onze troepen schitterend succes gehad te Altkirch en Mühlhausen. Over de geheele linie heeft het Fransche leger, dank zij de held haftige verdediging van Luik, tot den aanval kunnen over gaan. Dat is uit moreel oogpunt een groot voordeel, waarvan wij ook in de toekomst de vruchten zullen plukken. De Duitschers hadden er op gerekend door de befaamde „bres van Belfort" heen te kunnen breken, om ons in de flank aan te vallen, terwijl een ander leger door België Frankrijk zou binnenvallen. Frankrijk en de geheele wereld zijn derhalve België eeuwige erkentelijkheid schuldig omdat het bij Luik de plannen van den Duitschen generalen staf heeft verijdeld. Parijs, 10 Augustus. Bij het indringen der Franschen in den Elzas schoten Duitsche scherpschutters op een Fransche, verkennende vliegmachine en wondden den officier-bestuur der aan het been. De vlieger kon zijn tocht ten einde brengen. Kaapstad, 9 Augustus. Donderdag en Vrijdag zijn te Aliwalworth, dat gedurende den Boerenoorlog een centrum der opstandelingen was, een aantal meetings van Zuid- Afrikaners, voor het meerendeel Hollanders, gehouden. Met eenparigheid van stemmen werden moties aangenomen, die ter kennis van de keizerlijke regeering gebracht zullen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 9