"BINNENLAND. lukkig dat wij er althans in geslaagd zijn om hier in hel noorden, zonder Al te groote ver hezen van onzen kant, de getalsterkte der Duitscfiers met 'n dikke twintigduizend heb ben te kunnen doen verminderen," Duitsche socialisten over oorlog. In het socialistische orgaan Monatsheften publiceert Eduard Bernstein een artikel over den oorlog, waarin hij Rusland als den eigenlijken aanstichter van den oorlog aan wijst. „Het gaat er thans enkel om of Duitseh- iand en Oostenrijk-Hongarije de overwinning behalen op hun tegenstanders. Daartoe moe ten echter alle krachten, waarover de natie beschikt, worden ingespannen. De sociaal democratische Rijksdagfractie heeft dit inge zien en de door de regeering gevraagde oor- ïogskrcdieten toegestaan Zij deed dit uit zui ver plichtsgevoel, in hot belang van het eigen volk en zonder een spoor van chauvinisme." De N. R. Ct. deelt tevens mede hetgeen het Rijksdaglid Ludwig Quessel, eveneens een «ociaal-democraat. schrijft- „Een vrceselijk lol bedreigt ons volk. Van oost, west en noord komt de vijand opzetten om ons ten onder te brengen. ITct (Duitsche) volk, dat in het rijk des gcestes de heerlijkste bouwwerken heeft opgetrokken, het volk welks reusachtige zedelijke kracht het mo derne socialisme heeft doen geboren worden, zou thans de buit moeten worden van volken, wier aanleg en gaven nergens enthusiaster erkenning vonden dan juist van Duitsdien kant. Wat de vijanden van Duitschland op het oog hebben is een zonde tegen de beschaving, Ja tegen de geheele mensohheid, welke zich nooit zóó lioog had kunnen verheffen indien niet Duitsche arbeid des geestes daarvoor den weg had gebaand. Wie het Duitsche volk wil ten onder brengen en voor alle tijden on machtig maken, streeft er naar, alle hoop der ttienschhcid op de toekomst te vernietigen. De Duitsche arbeiders zullen zich weten te ver dedigen. Hoe ook de heerschende klassen mo gen hebben gezondigd, in dit oogenblik nu hot gaat om zijn of niet-zijn schaart de ar beidersklasse zich om het vaandel der natie, en strijdt zij voor recht en vrijheid." Onwaardig(?) gedrag. Bij de aankomst der eerste krijgsgevange nen in Duitschland schijnt een deel van het publick vooral vrouwen zich onwaardig te hebben gedragen. Dc militaire autoriteit te Stuttgart heeft ten minste bevolen, dat voor het gcial dergelijke tooneclen zich mochten herhalen, zij die er aan deelnemen, zullen worden aangehouden cn hun namen in de dagbladen bekend gemaakt. Wie na lezing van liet bovenstaande denkt zegt de X B Ct. dat de krijgsgevange nen mishandeld of uitgescholden zij'n, ver gist zich. Dc Frankfurter Zcitung verneemt althans Hit Stuttgart dat de vrouwen die zich „on waardig hebben gedragen" den Franschen krijgsgevangenen.douceurs en bloemen hebben overhandigd. Dagbladcensuur. Een provinciale Franschc courant „Le Mo- nlteur de l'Oise, is voor onhepaalden tijd ge schorst, omdat zij in haar nummer van 7 de zer had bekend gemaakt waar drie legerkorp sen heengezonden zouden worden. Uit Weenen wordt gemeld, dat het aldaar verschijnende blad „Alldeutsche Tageblatt", van de Oostenrijksche autoriteiten bevel heeft ontvangen de uitgave te slaken. Het eerste doodvonnis. Zaterdag heeft de eerste krijgsraad te Parijs zijn eerste doodvonnis uitgesproken over een Franschman, Gruault genaamd, die gepro beerd had nauwkeurige inlichtingen omtrent het slation voor draadlooze telegrafie op den Eiffeltoren en het vliegkamp van Issy-les-Mou- lïneaux aan de Kölnische Ztg. te verkoopen. Het blad aldus ontleenen we aan de N. R. Ct. had den brief, waarin Gruault op 3 de zer zijn aanbieding deed, niet goed begrepen, en zoo deed het door zijn agent te Parijs, een Franschman, een onderzoek instellen, waarbij het verraad aan het licht is gebracht. De agent waarschuwde politie cn Gruault werd ingerekend. Zaterdag is hij ter dood veroor deeld; hij kreeg vier-en-twintig uur om in appèl te gaan. Zevaes had hem voor den krijgs raad verdedigd. Vrij gesproken. In het begin van den oorlog berichtten Duits'-he en buitenlamdsche bladen, dat dc hotelier Nicokii tc ICochem (prov. Koblenz) met zijn zoon pogingen zou hebben gedaan om den tunnel bij Kochem in de lucht te laten Vliegen. Nicolai werd daarop ondeo* beschul diging van landverraad en spi.onna.ge in hech tenis genomen. Aan de „Köln. Ztg." ontleent bót Hbld. thans het bericht, dat de krijgsraad van dc vesting Koblenz—Ehrenbreitstein den man heeft vrijgesproken, daar uid het onder zoek zijn volledige onschuld was gebleken. De zoon was niet in hechtenis genomen, aan zijn onschuld werd reeds van den aan vang af niet getwiifeld Aan de Staatscourant van heden ontleenen cij nog- de volgende Kon. besluiten met ingang van 19 dezer, bevorderd: tot luitenant ter zee 2de klasse, de adelbor sten 1ste klasse I. J. van den Bosch, J. A. de Jor.gh, H. van Ramshorst, J. F. L. Goedhart, F. I. Backer, jhr. H. P. Coertzen de Koek, J. H. van der Dussen, A. Prins, F. Pinke, F. A. van Vlo ten, F. C. Haanebrink, L. W. E. Rauwenhoff, M. A. A. Winkler, G. T. J. Roorda, O. G. A. Net- scher, J. T. T. Stuy, J. W. G. van Hengel, P. J. Fcteris, F. H. Aglerbos, L. G. L. van der Kun, A. J. J. Ie Roy, P. A. Boom, A. F. Kerbert, P. H. .van Wezel, J. Huygens, A. M. Hekking, W. van ■Mu'.ken. jhr. C W. Versluys, J. van der Feer, H. Piilo, M. S. Wijnberg en F. E. T. ter Bruggen Hugenholtz tot officier van administratie 2de klasse, de adjunct-administrateurs H. F. Beekkerk van Ruth. D. B. A. Franken en J. C. N. Walter op zijn verzoek, wegens physieke ongeschikt heid, gerekend van en met 1 Juni 1914, eeiyol ait 's lands dienst ontslag-en, onder toekenning aan pensioen, de Oost-Indische ambtenaar met rerlof J. Bommel, laatstelijk beheerder der registers enz. van het militair personeel der zee macht in Nederl-Indiê benoemd tot sluismeester aan de beide schut- «n te Vianen, met ingang- van 1 October a.s.r D. Buter, onder toekenning van eervol ont slag als 1ste gezagvoerend pcntwachter bij het steompontveer over het Noordzeekanaal te Velsen. Nederland en de oorlog. Militaire berichten. Vanwege het hoofdkwartier van den op perbevelhebber van land- en zeemacht wordt het volgende medegedeeld: De bevolking, die meevecht. Onder dit hoofd komen ln het ochtendblad van De Nieuwe Courant van Dinsdag 18 dezer eenige beschouwingen voor, met betrekking tot de bepalingen, opgenomen in art. 1 van het Ilaagsche Reglement (Reglement betref fende de wetten en gebruiken van den oor log te land, annex aan het Verdrag nopens de wetten en gebruiken van den oorlog te land). De beschouwingen leiden dan tot de bewe ring, dat bijv. plaatselijke vrijwilligerskorpsen kunnen worden gevormd, die, als het noodig wordt gevonden, zich organiseeren, een on- derscheidingsteeken aannemen, de wapenen openlijk dragen en zich beijveren in hun han delingen zich te gedragen naar de wetten en de gebruiken van den oorlog. Worden de diensten niet moer noodig of gewensdht ge- acht. dan wordt met de wapehen en de on derscheidingsteekenen dc belligerente eigen schap weer afgelegd en worden de vrijwil ligers weer vreedzame burcers. Tegen dit hoogst gevaarlijke spelletje kan niet ernstig genoeg worden gewaarschuwd. Tegen dergelijke vrijwilligerskorpsen lieeft een oorlogvoerende als wapen den kogel en dc strop, wanneer de leden ervan in zijne handen vallen. In dien geest doorredencerende doet art. 2 van het Haagsche reglement de deur nog rui mer open, waar het zegt: De bevolking van een niet-bezet gebied, die bij de nadering van den vijand uit eigen beweging de wape nen opneemt om de invallende troepen te be strijden, zond-er den tijd te hebben zich te organiseeren overeenkomstig artikel 1, wordt als oorlogvoerende beschouwd, indien zij de wapenen openlijk draagt en indien zij de wet ten en gebruiken van den oorlog eerbiedigt Het zijn echter de woorden van een niet bezet gebied, welke deze deur onmiddellijk weder sluiten: wil toch, een oorlogvoerende, een optreden der bevolking als voren be doeld. beletten, zoo verklaart hij. dadelijk bij het binnenrukken, het gebied als bezet. Art. 42 van hot Haagsche reglement, dat de be doeling heeft de eisclien vast te stellen, voor het bezet verklaren van oen gebied, doet zulks in termen zoo vaag, dat de occupator eigenlijk in het geheel niet wordt gebonden. De burgerbevolking kan niet genoeg wor den gewaarschuwd, zich i n elk rfevalcn onder alle omstandigheden te onthouden van een daadwerkelijk optreden, voor hot geval Nederland onverhoopt in den Europeeschen oorlog mocht worden betrok ken. De vorming en het autoriseeren van vrij willigerscorpsen moeten in handen van het legerbestuur blijven. "Wenscht men ajs vrij willigers het land' tc dienen, men wende zich tot dit bestuur, maar «dan dient men ook als zoodanig, tot het leger gedemobiliseerd is. Het streng optreden van Engeland in den oorlog met de Zuid-Afrikaansche republieken vond juist zijn oorsprong in de omstandig heid, dat deze republieken eigenlijk geen ge regelde strijdmacht hadden en vele Boeren nu eens met de wapenen in de hand streden en dan weer gedeeltelijk huistoe gingen, om hun hoeven te verzorgen. De vlaggen, aanduidende de plaatsen, waar de commandant van het veldleger of d'e di visie-commandanten zich bevinden, zijn on- ■derscheidelijk: voor den commandant van het veldleger een oranjevlag, voor de divi sie-commandanten nationale vlaggen, in het wit gemerkt met het nummer der divisie, de vlaggen lang 1 Meter, breed i Meter. Dc auto's, die deze autoriteiten vervoe ren, dragen eveneens een dergelijke vlag. Teneinde in deze verwarring te voorko men, wordt namens den opperbevelhebber van land- en zeemacht aan niet bij het leger ingedeelde automobilisten verzocht, geen vlaggen te voeren, gelijk of nagenoeg gelijk aan dc boven omschrevene. Leugen berichten in buitenlandsch dagbladen. Men schrijft ons: In de .Matin" van 6 Augustus jl. komt voor een schetskaartje, aangevende den opmarsch der Duitsche legerkorpsen, waarbij met ver bluffende vrijmoedigheid en volkomen in strijd met de waartheid de weg van twee dier korp sen over Nederlandsch gebied zijn geteekend. Als toelichting vermeldt het blad: .^Duitschland heeft niet alleen de neutrali teit van België, maar ook van Nederland ge schonden, door cavalerie en artillerie over Maastricht te dirigeeren, teneinde op. deze wijze op buit aan te rukken. „De Koningin heeft een gedeelte van het land in staat van oorlog moeten verklaren." Nu heeft Nederland steeds een strikt neu trale houding bewaard; het onderhoudt met alle oorlogvoerende partijen betrekkingen van gelijk vriendschappelijken aard; het heeft ech ter bovendien afdoende maatregelen genomen om, mocht het onverhoopt blijken, metterdaad te zorgen, dat ons gebied niet wordt geschon den. Dat in het zuidelijk gedeelte van het land de staat van oorlog is afgekondigd, heeft, zoo als men weel, met het eigenlijke oorlogvoeren niets te maken, doch betreft alleen de instel ling van gezagsverhoudingen, eenigszins af- wiikende van de normale. Het is geen bewijs van een hoogstaand ver antwoordelijkheidsgevoel. wanneer een veel gelezen courant zijn lezers vergast op derge lijke leugenberiehten. waarvan de onwaarheid met uiterst geringe moeite te consfateeren was geweest Voor het Roode Kruis. Door middel van de Malthezcr-orde zijn ten dienste van het Roode Kruis gesteld: 1. Het rclraiten-huis Monrcsa te Venlo met 60 bedden en plaats voor meer met verple ging door liefdezusters. Met de leiding is be last de Malthezerridder "W. J. J. C. baron van Voorst tot Voorst. 2. De abdy St. Paul te Oosterhout met ver pleging. 8. De abdy Notre Dame te Oosterliout met verpleging. 4. Vijf en twin/lrig bedden in het R. C. Gast huis te Oosterhout met verpleging. Met de leiding is belast de Malthezerridder mr. A. baron van Oldeneel tot Oldenzeel. 5. De huizen der Broeders van St. Joannes de Deo te Utrecht, Haarlem en 'sHertogen- bosch. 6. Veertig bedden in het St. Elisabelhsgast- huis te Arnhem. Met de leiding is belast de Malthezerwerk- meester mr. A. baron van Lamsweerde. 7. Het klooster tc Grubbenvorst met 100 bedden. Met de leiding is belast de Malthezerridder mr. J. baron van Lamsweerde. De Malthezerridder jhr. mr. Vittert van Hoogland is werkzaam op het hoofdbureau van het Roode Kruis als lid van het hoofd comité. De Malthezerridder mr. dr. baron van Hu- genpoth tot Aerdt is gedetacheerd bij het zie kenhuis en hospitalen te Amersfoort. De Malthezerridder L. baron van Voorst tot Voorst is benoemd tot commissaris van het Roode Kruis bij de 2de divisie en is werkzaam bij den commandant dier divisie. Hem is toe gezegd de MaVfhezerridder C. baron van Dordt tot Medler. De Malthezerridder Th. baron van "Wijn bergen is aangewezen voor de hospitaalin richtingen in het gebouw van den Centralen Gezondheidsraad en het Huis der Broeders van Johannes de Deo te Utrecht. De 75 liefdezusters der Orde zijn gereed om op telegraphisch bericht zoodra noodig naar de plaatsen van bestemming te vertrekken. Voorzichtig! De Prov. Geld. en Nijm. Ct. wijst er nog eens op, van hoeveel belang het is, nauw gezet gevolg te geven aan den wensch van ons legerbestuur, om geen militaire maat regelen of troepenverplaatsingen, waarmede men bekend is, aan anderen "mede te doelen. Als bewijs hoe cr in Berlijn gelet wordt op heigeen in builenlandsche bladen (dus ook in Nederlandsche) wordt geschreven, drukt het blad een ..verzoek aan het publiek** af, dat in liet „Clever Kreissblatt" werd gepubli ceerd. „Alle buitenlandsche kranten en tijdschrif ten, die sedert het begin van den oorlogstoe stand, ongeveer van 4 Augustus af, versche nen en nog te verkrijgen zijn, kunnen voor het legerbestuur (de militairp autoriteit) van groote waarde zijn'* zoo luidde het verzoek, en daarom werd onverwijlde opzending aan den Grooten Generalen Staf dringend verzocht Deze publicatie illustreert Inderdaad zeer duidelijk, dat in Berlijn nauwkeurig wordt gelet op wat de pers in het buitenland zegt en bericht. Een koloniale Landstorm* afdeeling. Op een vergadering van oud-Indische mili tairen, bijeengeroepen door de vereeni^ng van oud-Indische onderofficieren „Madjoe" werd meegedeeld, dat er stappen gedaan wa ren, welke hot tot stand komen van een spe ciaal koloniaal-vrijwilligerskorps zouden aan moedigen- Ruim 80 vrijwilligers zijn reeds in Amster dam en IJaarlem toegetreden. Nederlanders in Zwitserland. Naar de N. R. C. verneemt zal de bijzon dere tTein voor in Zwitserlan^,gestrande" Nederlanders heden uit dat lai^vertrekken. Van de Oostgrens. Men schrijft uit Lonneker aan de N. Ct.: Deze gemeente, welke geheel Enschedé in sluit, verkeert in menig opzicht in een bij zondere conditie. Feitelijk een landbouwende plattelandsgemeente heeft ze aan haar uiter ste grenzen aan Enschedé dichte complexen van woningen voor arbeiders, die in de tex tielfabrieken tc Enschedé en over de grens hun brood verdienen. Het gemeentebestuur heeft in deze tijdsomstandigheden den blik in de naaste toekomst geslagen en zich afge vraagd wat te doen staat als tengevolge van buitenlandsch oorlogsgevaar benarde tijden voor de arbeidersbevolking, de kleine land bouwers en veehouders aanbreken. Op uifnoodi^ng van B. en "W. werd Zater dagavond met 200-tal landbouwers, voor het meerendeel groote roggebouwers, middelen beraamd om de ingezetenen, waaronder een talrijke fabrieksbevolking, van levensmidde len te kunnen blijven voorzien. Dc burgemees ter zette de motieven tot de bijeenkomst na der uifeen, wees op de mogelijkheid dat deze streek zou kunnen worden afgesneden, waar door het contact met onze havens en overige stapelplaatsen van granen en andere levens middelen zou worden verbroken. Waar naar zijn oordeel de overheid zich in deze ernstige tijden niet mag onttrekken aan de zorg voor het beschikbaar hebben van levensmiddelen voor de bevolking om zoo doende hongersnood te keeren, zijn B en W. van oordeel dat een beroep mag worden ge daan op de medewerking van de aanwezigen. Voorgesteld werd l deel van den oogst, voor- loopig tot 1 December a.s., ter beschikking te houden voor liet gemeentebestuur, dat zoo dra het noodig is die voorraden geheel of ge deeltelijk. naar gelang van de behoefte, zal koopen tegen den prijs van den dag. Voor de betrokken landbouwers levert deze verbinte nis geen bezwaar op, daar dat deel tot dien datum niet noodig is, terwijl on de minst kost bare wijze bij nood in den dringenden toe stand zal kunnen worden voorzien. Het voorstel werd aangenomen door de landbouwers, die het beleid en voortvarend heid van hot dagelijksch bestuur huldigden. Commissies in de verschillende buurt schappen: zullen nog meer roggebouwers be wegen dit voorbeeld te volgen. Aangerien thans reeds voor een deel der be volking werkloosheid Intreedt, wordt aange drongen op het doen ontrinn°n van nog woest liggende gronden, waaraan tot heden met zooveel energie werd gearbeid. De gelegen heid om arbeid te bekomen wordt daardoor verrirtmd, hetgeen moreel veel boter werkt, dan het vragen of verleenen van ondersteu ning. In voorbereiding ls het samenstellen van comité's van orde om strooptochten te weren, welke doorgaans worden ondernomen door lieden. die in dagen als we thans beleven uiting meenen te moeten geven aan hun zucht tot ongebondenheid. Mochten de toestanden zich niet wijzigen zoo zal ook een deel van den aardappeloogst, die nu nog tc velde staat, voor hel aangegeven doel worden aangekocht. Naar het Roode Kruis in België. Gisteren zijn tw.ee Rottcrdamsclie genees- heeren, dr. C. M. Ivleipooi en dr. A. II. M. J. van Rooy naar Brussel vertrokken, om het Belgische Roode Kruis hun medische hulp aan te bdeden. Hot initiatief tot deze spontane daad is van de beide hceren medici zelf uitgegaan en ook overigens gebeurt alles op eigen kos ten cn risico. Zij hadden vernomen, dat de Belgisdfic ambulance een groot gebrek aan geneeshecren heeft en daarom boden zij zich met goedkeuring van 't Roode Kruis in Den Haag aan, welk aanbod èn door den Belgi schen gezant in Den Haag èn door hot hoofd bestuur van het Roode Kruis te Brussel met groote dankbaarheid is aanvaard. Maasbode. Ontheffing verbod van uitvoer. Krachtens het Kon. besluit van 15 Aug. 1914 geplaatst in de Staatscourant van 18 dezer, behoudt de Kroon zich voor dm in bepaalde gevallen ontheffing te verleenen van het ver bod van uitvoer van de volgcride artikelen: zout, gerst en gort. automobielen en onder deden. waaronder banden, voertuigen voor pa arden Irnctie, rijwielen, motorrijwielen, steenkool, .ookes, paarden, uitgezonderd veu lens. rogge cn roggemeel, haver, leder, peul vruchten- genees- en verbandmiddelen en de grondstoffen daarvoor, salpeterzuur, soda, cacao, aceton, thee, potasch, alcohol, zwavel zuur, katoen in eiken vorm. ether, ommonti- umcarbonaat, boekweit, suiker, stroon no- triumsalpeter. glycerine, koffie, antómooh regulus, munitiën en buskruit, loód. De voortgang van het econo misch leven. Naar het Hbld. verneemt leveren sinds heden alle suikerfabrieken hier te lande aan hun afnemers weder suiker op 30 dagen, in plaats van uitsluitend contant. In een aantal an dore bedrijven zijn reeds soortgelijke beslui ten genomen. Zoo komt het economische leven langzamerhand weder in eenigszins norma ler hanen. De oorlog en de bouwvakken.. In de Aanbestedingscourant, die men ons zendt, vinden wij het volgende: Waarom staakt men tijdelijk met het aan besteden van uit te voeren werken? Het zou toch een maatregel zijn niet alleen tegen het oppotten en opgepot houden van „het geld" om daarmede door te gaan. maar ook in het belang van de werkeloosheid. Kun nen provinciën en gemeenten hierin niet voorgaan? Hoeveel heeft Holland te eten? De vraag, hoeveel heeft Holland te eten, beantwoordt de „Haagsche Post" in een uüU voerig artikel, waaruit wij het volgende over^- nemen Het is bekend, dat Nederland op groote schaal vee, vlees oh en zuivelproducten, alsook suiker uitvoert, maar dat het daarentegen de eigen behoefte aan granen niét kan dekken, en het tekort dus door invoer moet aanvullen. De laatste offirfeele „Jaarcijfers" tot grond slag nemend, vinden wij voor 1912 de volgen de gegevens omtrertt de oogsten van granen en peulvruchten. Tarwe 1.975.000 Hl-, rogge 5.671 000 H.L., gerst 1.186.000 II.L., haver 5750.000 H.L., boek weit 171.000 H.L., totaal ruim 14.753 000 HL.; boonen 504.000 H.L., erwten 658.000 HX., stamftoontjes 179.000 HL., totaal peulvruch ten 1.341.000 H.L. Onze cijfers omvatten echter 5.67 mill. HX. haver, die meestal voor veevoeder noodig is, en dus resleeren voor mensöheiijke consump tie met veel meer dan circa 9.000.000 H.L. Nu weegt 1 H.L. graan ongeveer 75 K.G., terwijl 1 K.G. graan ongeveer 0.65 K.G. meel levert; en dus komen d5e 9.000.000 H.L. graan neer op ongeveer 450.000 000 K.G. meel. Dit is niet voldoende voor de consumptie. De „Jaarcij fers", d$e van een treurig gebrék aan statis tisch instinct doen blijken, geven onze graan- invoeren in 1000 K.G., terwijl zij de productie in H.L. vaststellen. Deze netto-invoer bedroeg in 1912: Tarwe 390.000.000 K.G., rogge en maïs 885.000.000 K.G.. gerst 192.000.000 K.G.. haver 145.000.000 K G., roggemeel 17.000.000 K.G. To taal 1.629 000 000 K.G. Dit volgens de hierboven vastgestelde ver houding in meel omzettend, krijgen wij 1.086.000 000 KG. meel. waarbij dan nog ko men 168 000 000 000 KG. meel. Veel van het ingevoerde graan dient echter voor veevoe der, brouwerijen, jeneverstokerijen, enz. In 1912 werden door de branderijen, het equivalent van 44.658 000 K.G. meel verbruikt (.Taarc blz. 194); dodh een zuiveren kijk op de geheele netto graanconsumptie heeft men niét. Vermoedelijk echter blijft de invoer van meel voor mensohclijk gebruik voornamelijk beperkt tot de tarwe, met een kleine propor tie der ingevoerde rogge, gerst en mais, zoo dat men mag aannemen dal wij meer dan de helft der grondstof voor ons brood zelf pro- duceeren, en het restant lnvoeren- Die venonderstelling plaatst het meelver- bruik op circa 900 millioen Kg. per jaar, is gem. 150 Kg. per inwoner per jaar, d.i. 0.4 Kg. per hoofd en per dag, 'n cijfer dat niet veel van de werkelijkheid kan verschillen. En de conclusie is dus dat wij, zelfs al stond die in voer geheel stil, en al waren er geen voor raden, met den oogst juist binnen voor ten minste zes maanden graan in voorraad moe ien hebben. Behalve brood zijn er de peul vruchten cn hetgeen van meer belang is, de 43.000^)00 II.L. aardappelen, die onze bodem ongeveer elk jaar voortbrengt. Daarvan wordt een deel omgezet in aard appelmeel (in 1912 71.577.000 Kg.), doch die industrie, welke meestal voor export werkt, zal wel grootcndeels stilstaan. En dus zijn met ook dezen oogst pas binnen tenminste 6 HL. aardappelen per hoofd beschikbaar. Ex portcijfers voor dit belangrijke knolgewas beslaan niet, dcch wij geloovcn niet dat dc uitvoer van veel belang is. Groenten hebben wij in overvloed. "Wij voe ren elk ïaar bijna 200000.000 Kg. uit. en daar deze uitvoer wegens den oorlog sterk zal in krimpen, behoeven wij ons omtrent deze nut tige gewassen niet bezorgd te maken. Dat geldt ook van suiker, een voedingsmiddel j>er excellence, waarvan een even groot gewicht wordt gebruikt per hoofd als van rundvleesch' W'j produceerden in 1912 21 iniliioen tons bicten. die 231.000.000 Kg. suiker leverden! hiervan werden 15.458.000 Kg. in eigen land verbruikt cn 215.000.000 Kg. uitgevoerd. De uitvoer zal lijden, maar hier is in elk geval een reusachtige voedscl-rcscrve. En een zoo danige reserve hebben wij ook in veestapel en zuivelindustrie. Onze veestapel bedraagt ongeveer 2,100.000 koeien en kalveren, 900.000 schapen. 225.000 goitcn cn 1.300.000 varkens. Wij verbruiken ongeveer 15.000.000 Kg. vleesch (een opgave der jaarcijfers. bl. 105 die ons verdacht voorkomt omdat zij gelijk staat met slecht! 2.5 Kg. per hoofd en per jaar. En wij voerden 50 000.000 Kg. uit,, benevens 75 000 stuks levend vee. In het „geslacht" pa- ra'issecren echter geen varkens of schapen, in den uitvoer daarentegen wel. Dan zouden wij 37.000.000 Kg. boter uitvoeren ongeveer 28000 000 Kg kaas. (de cijfers geven hier weder alleen de waarde, die wij in Kg, om zetten door 1 Kg. kaas f 0 75 te rekenen) en 110.000 000 eieren. De „cijfers" geven deze in kilo's (7.482 000 Kg.) en bij onzen kruide nier nagaande hoeveel eieren er in een kilo gaan, wogen wij er 19 af. De uit deze cijfers tc trekken conclusie is, dat Nederland zich geheel zelf kan voeden wanneer het zijn broodverbruik wat inkrimpt en meer vleesch, melk. kaas. groenten, suiker en suikerbieten dan gewoonlijk gaat gebrui ken Onverdiend. Schipper J. C. Bloin, van het te Antwerpen thuisbehoorendo sChip „Avenir", woonachtig te Rossum (G.), (heeft op een eigenaardige ma nier schip met toebehooren in den steek moe ten laten. De vorige week Dinsdag vertrok hij uit Ant werpen met zijn vrouw naar Dordrecht, teQ einde haar daar bij bekenden onder dak te brengen, waarna hij Donderdagmorgen we der naar Antwerpen terugkeerde. Den volgen den dag begaf hij zich naar het station, om het vertrek van de uitgezette Duitschers bij te wonen, doch toen hij zich op een gegeven oogenblik bezig hield met de bdhulpzame hand te bieden aan een Duitsche vrouw met haai twee kinderen, werd hij door Belgische solda ten ook voor een Duitscher aangezien en met geweld eveneens in den trein gezet Volgens den schipper vertrok de trein over Namen naar de Nederlandsche grenzen bij Limburg cn werden de menschen daar uit den trein gezet. Hij is toen aan het dwalen gegaan en eindelijk in Holland aongekomen, waar hij zich spoedig aan de Nederlandsche soldaten als Hollander kon legitimeeren. Altijd maar doorloopende, is B. eindelijk te Heusden bij familie aangekomen, vanwaar hij per trein Rotterdam bereikte. Zijn schip acht hij verlog ren, daar er ook niet eens voldoende tijd wap om de roef te sluiten. Een Hollandsch atoomschip opgeblazen. Gisterenavond is te Rotterdam teruggekeerd kapitein H. Ebes met 3 stuurlieden, 3 machL. nisten en 19 leden der bemanning van hei stoomschip Alcor (cargadoors firma Van Nie*, velt, Goudriaan Co. te Rotterdam, we up stoomschip, geladen met 5250 ton steenkolen, door de Russen is opgeblazen voor den ingang van de haven van Hangö in Finland. Het schip was Zondagmorgen 26 Juli van Rotterdam vertrokken en voer in den. namid dag van den 3Ien Juli den Finsclien Golf in.' Doordat 's avonds de kustvuren niet brandden, - bemerkte men van het schip reeds, dat er iels bijzonders gaande was en werd er scherp uit- kijk gehouden. Te II uur 's avonds kwamen plotseling twee torpedobooten dicht bij het schip, waarvan één een schot voor den boeg van de Alcor vuurde, waarop deze onmiddel lijk stopte. De Russische torpedoboot naderde zoo dicht mogelijk, zoover als de zeer onstuimige zee dit toeliet, en vroeg naar de nationaliteit, naam, bestemming en lading van het schip. Nadat daarop was geantwoord, kwam de mededee- ling, dat de vaart naaT Kroonstad (de bestem ming van de Alcor. verboden was en men te rug moest keeren of naar Hangö kon stoomen, waar men zich 25 mijl vandaan bevond. De kapitein van de Alcor besloot tot dit laatsté en 's morgens om 6 uur ankerde men op de reede van genoemde plaats. Na ingeklaard te zijn, seinde de gezagvoerder aan zijn reederlj het gebeurde en vroeg om instructies. Zondagmorgen 2 Augustus kwam evenwel weer een Russische torpedoboot langszij en vroeg men opnieuw naar bestemming, lading en wie de ontvangers waren. Nadat hierop was geantwoord, verdween de torpedoboot. Even later kwam er een ander Russisc'lj marinevaartuig langszij. Er kwam een offi cier aan boord, die gelastte ligplaats in do ha* ven te nemen, terwijl hij tevens het schip In specteerde. Toen de gezagvoerder hiertegeiji protesteerde en zeide op de reede te willen, blijven, daar hij elk oogenblik orders kon verf wachten, beval de Rus onmiddellijk aan zijn bevelen te voldoen, daar hij anders anderè maatregelen zou nemen. Kwart voor twaalf stoomde toen de Alcor onder bevel van een loods, die inmiddels aóft boord gekomen was, naar de haven en op be* vel van voornoemden officier, werd het «chlöo aan den ingang der haven gemeerd, dwars] voor de opening. Toen dé gezagvoerder de béT, doeling, hel schip als versperring te gebruiken^ doorzag, uitte hij opnieuw een protest, er o£. wijzende, dat het schip aan onderdanen van een neutralen staat behoorde. De Russische officier anlwoordde, dat het oorlog was en alles betaald zou worden, tér- wijl hij daaraan toevoegde, dat de opvarenden binnen een half uur van boord moesten zijdij Daarop werden dynamiet-batterijen in hét ketelruim en de machinekamer geplaatst, diè electrisch verbonden werden met den wak S\ Om lialf twee werd de bemanning aan lancj gebracht cn om 10 minuten over twee werd een luide knal gehoord. Er vlogen stukken in de lucht en een groote kolom stoom kwam vit'' de machinekamer Daarna helde de Alcor naar

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 7