btnnenTandT~ •r galoppeeren met achter hen aan een tien 5 jtwaalf gewonde paarden zonder berijder. De troepen trokken langzaam op den weg naar iMechelen aan, gedekt door de soldaten die oog bij die spoorbrug achterbleven. Toen ik kïe spoorbrug verliet zag ik in den omtrek al verscheidene zware rookkolommen omhoog gaan van in brand geschoten huizen en in Leuven zelf haalden de mensohen de Belgi sche kleunen binnen. Op den weg Brussel- Leuven is een artilleriegevedht begonnen tus- èchen de daar opgestelde Belgische stukken en de aanrukkende Duitsche artillerie. In wil de vlucht verlaat een groot deel var. de be- volking Brussel o<p het hooren van het kanon gedonder. De Duitsohers rukken op Brussel aan Parijs, 20 An er. (R.) De Fran- setaen hebben Mülhansen weder be set. Petersburg, 20 Aug. CR) Dc Russen 6ebben bij Luzk eene Oostenrljksche patrouille geslagen, die 60 man aan dooden cn gewon den en 120 aan gevangenen verloor. (Luzk ligt in het Russische gouvernement IWolhynic, aan de Stvr. een zijstroom van de fhdpot, die op hare beurt hare wateren toe voert aan de Dnjepr.) Bij het binnentrekken van de Oostenrijksch- flongaarsche troepen in Russisch Polen is van ([Vege het legercommando de volgende oproe ping in de Duitsche en de Poolsche taal onder 'de bevolking verspreid: Aan het Poolsche volkt Door den wil van God, die de lotgevallen van de volken bestuurt, door de macht van onzen hoogsten krijgs heer, gaan de verbonden Ooslenrijksch-Hon- gaarsche en Duitsche legers over de grens. Hiermee brengen wij ook aan de Polen de be vrijding van het Moskovietische juk. Begroet onze vaandels met vertrouwen; zij brengen u gerechtigheid. Zij zijn u en uwe stambroeders liet vreemd. MilÜoenen van het Poolsche volk rijn sedert nagenoeg anderhalve eeuw is het Itaatsverband van de Donau-monarchie en fan het Duitsche rijk in beschaving tot groote ontwikkeling gekomen, en reeds sinis de tij den van koning Sobieski, die eens aan de be dreigde staten van de Habsburgers krachtige hulp bracht, zijn de roemrijke traditiên van Polen op het innigste met zijne westelijke na- buurstaten verbonden. Wij kennen dus en 'be grijpen de ridderlijkheid en groote begaafd heid van het Poolsche volk. De kluisters te verbreken, die uw verkeer met dc uitkomsten .van de westerse he cultuur belemmeren, en foor u alle schatten van geestelijken cn eco- homischen opbloei te ontsluiten, is eene ge- twichtige taak, die ons in dezen veldtocht ten heel valt. Niet wij hebben dezen oorlog gezocht. Na eene lange reeks van lasteringen en aanvallen heeft Rusland openlijk voor het uitwisschen van de sporen van een vloekwaardig misdrijf aan het Oostenrljksch-Hongaarsche heer- schershuis partij gekozen en de aanleiding ge bruikt om den aanval te ondernemen tegen de monarchie en het verbonden Duitsche rijk. Zoo werd onzen verheven krijgsheer, aart Wlen de vrede van Europa sedert tientallen van jaren Is te danken, gedwongen het zwaard !e trekken. Alle bewoners van het Russische rijk, die door het succes van onze wapenen 'önder onze bescherming zullen staan, zullen Van ons als overwinnaars slechts gerechtig heid en menschelljkheid ondervinden. Polen! Vertrouwt u blijde en zonder voor behoud toe aan onze bescherming. Ondersteunt bns en onze pogingen van ganscher harte! Iedereen vertrouwe op de rechtvaardigheid en 'zachtheid van onzen verheven krijgsheer en yervulle de plichten van zijn beroep, de plich ten tot behoud van huls en hof, de plichten die de wil van God den almachtige u door den tegenwoordigen keer der dingen heeft aange wezen. Petersburg, 20 Aas* (R.). De Russen hebben de Pruisische stad Gumblnnen bezet, waarbij zij twaalf kanonnen vermeesterden en tal van krijgsgevangenen maakten. (Gumbinnen is de hoofdstad van het Oost- Pruisische regeeringsdistrict van dien naam, omvattende het oud-Pruisische Littauen en Massurie, dat in het noorden, oosten en zui den aan Rusland grenst). We enen, 20 Aug. (W.-B.) De Südslavi- sche Korcespondenz bericht uit Semlin, dat prins George van Servië, die bijna dagelijks de versterkingen van Belgrado in een auto mobiel inspecteerde, door een schot aan hc' hoofd is geNvond. B e r 1 ij n, 20 Aug. (W-B.) De kleine krui ers Strassburg en Stralsund heben in de laatste dagen een tocht ondernomen naar de zuidelijke Noordzee. Hierbij kreeg de Strass burg onder de zuidelijke Engelsche kunst twee vijandeli:ke onderzeeërs in het gezicht. Waarvan een uit vrij grooten afstand met wei nige schoten tot zinken werd gebracht. De fctralsund kwam in een vuurgevecht met ver scheidene torpedojagers, dat op tamelijk grooten afstand gevoerd werd. Daarbij kon evenals bij een verkenningstocht van een Juchls<?hip tot aan het Skagerrak op nieuw vastgesteld worden, dat de Duitsche kusten en wateren vrij van vijanden zijn en dat de onzijdige scheepvaart onbelemmerd kan pas- seeren. B e r 1 ij n, 2 0 A u g. (W. B.) In een telegram ill Kiautsjoe beridht de gouverneur, met be vestiging van de mededeeling van het Japan- sche ultimatum, dat hij instaat voor plichts betrachting tot feet uiterste. Londen, 20 Aug. (R.) Uit New-York wordt bericht, dat die Cliineesche regeering den Amerikaanschen zaakgelastigde te Peking heeft gepolst over de houding van de Ver- eenigde Staten voor het geval, dat Duitsch- land het gebied van Kiautsjoe zou afstaan aan de \ereeiügde Staten met de opdracht het onmiddellijk weer af te staan aan China. Men gelooft, dat deze slap een uitvloeisel b van een voorstel, dat van Duitsche zijde fs gedaan. De rcgecringskringen bewaren het Stilzwijgen over dit bericht, maar verwach ten, dat de Vereenigde Staten slechts zulten koestemmen als zij vooraf verzekerd zijn van flé aanneming van dit voorstel door Japan fcn Groot-Brittannië De Belgische regeering heeft maatregelen genomen om machtiging te verleenen tot de tntoifia van voorloopige veifeliifoassen aan verschillende categorieën van Duitsche on derdanen, die verblijf houden in bepaalde dee- len van België. Deze tijdelijke verblijfpassen (permis de séjour) zijn geldig tot 1 September 1914, maar kunnen verlengd worden en zullen worden uitgereikt door den burgemeester der woon plaats van den Duitsehen onderdaan en zijn alleen geldig voor deze gemeente. De verblijfpassen zullen slechts worden uit gereikt 1. aan te goeder naam bekend staande Duit- schers, die hun land verlieten zonder de be doeling er weer terug te keeren; 2. aan de Duitschers, die gehuwd zijn met Belgische vrouwen of die in België geboren kinderen hebben 3. aan religieuzen van Duitsche nationali teit. behoorende tot een in België gevestigde orde. mits zij een zekeren lijd in het land verblijf hebben gehouden en 6edert hun komst zijn ingeschreven in de bevolkingsre gisters 4. aan gezelschapsdames, gouvernantes, vrouwelijke bedienden van te goeder naam bekende meesters, als zij zijn ingeschreven in de bevolkingsregisters. De Duitschers, die behooren tot een van deze categorieën, moeten zich rechtstreeks wenden tot den burgemeester van de Belgi sche plaats, waar zij woonplaats hebben. Na aldus een verblijfpas te hebben gekregen, zul len zij goed doen met een pas (laisser- passer) aan te vragen aan den militairen gouverneur der provincie, door welke zij in België willen terugkeeren. Christian ia, 20 Aug. (W. B.) De storthing besloot gisteren eenstemmig, op voorstel van de gecombineerde begrootings- en militaire commissiên, eene aanvrage der regeering van 15 millioen kronen toe 1e staan én de door de regeerinig mei het oog op den toestand genomen maatregelen goed te keu ren. De bank van Noorwegen heeft van heden af het wisseldisconto tot 5$ pot. vermindprd. Berlijn, 2 0 Aug. (W. B.) De „Norddeut- sohe Allgemcine Zeitung" publiceert act en- stukken over de politieke gedachtenwisseling tusschen Duitsahland en Engeland, gehouden onmiddellijk, na het uitbreken van den oorlog. Daaruit blijkt, dat Duitschland bereid was Frankrijk te ontzien, indien Engeland neu traal bleef en zou instaan voor de handhaving van Frankrijks onzijdigheid op zee. Een telegram van prins Heinrich. van Prui sen d.d. 30 Juli 1914 aan den koning van En geland luidt: "Wilhelm is zeer bezorgd, hij doet al het mogelijke om aan het verlangen van Nicolaas te voldoen, voor het behoud van den vrede te werken, hij staat in voortdurende telegrafi sche gemeenschap met Nicolaas, die heden het bericht bevestigt, dat hij militaire maat regelen 'heeft gelast, die gelijk staan aan mo- bdliseeren en dat deze maatregelen reeds vijf dagen geleden werden genomen. Bovendien ontvingen wij berichten, dait Frankrijk mili taire voorbereidingen treft, terwijl wij geener lei maatregelen nemen, waartoe wij in- tusscihen ieder oogenblik kunnen worden ge dwongen, wanneer onze naburen daarmede voortgaan. Dat zou een Europcesche oorlog beteekenen. Als gij werkelijk en oprecht wenscht, dat dit ontzettende ongeluk verhin derd worde, mag ik dan voorstellen uw in vloed udt te oefenen op Frankrijk en Rusland, zoodat deze neutraal blijven. Dat zou, vol gens mijne opinde, van zeer groot nut zijn. Ik houd dit voor de eenige mogelijkheid om den vrede te bewaren. Ik zou hieraan willen toe voegen, dat thans meer dan ooit Duitschland en Engeland zich over en weer moeten steu nen om het vreeselijke onheil te voorkomen, dat anders onafwendbaar sdhijnt. Geloof mij, dat Wilhelm in zijn pogingen om den vrede te handhaven in hooge mate oprecht is, maar de militaire voorbereidingen zijner naburen kunnen hem ten slotte dwingen voor de vei ligheid van zijn cdgen land, dat anders weer loos zou blijven, het voorbeeld zijner nabu ren te volgen. Een telegram van den koning van Engeland aan prins Heinrich van Pruisen d.d. 30 Juli luidt Ik ben zeer verheugd te hooren van de po gingen van Wilhelm, om zich met Nicolaas te verstaan over het behoud van den vrede. Ik koester den innigen wensch, dat zulk een on geluk als een Europeeschen oorlog, dat nooit meer is goed te maken, worde verhinderd. Mijn regeering doet al het mogelijke om Rus land en Frankrijk aan het verstand te bren gen de voortzetting der militaire voorberei dingen te staken, indfien Oostenrijk tevreden is met de bezetting van Belgrado en het aan grenzende Servische gebied, als waarborg voor de regeling van zijn eischen, terwijl te gelijkertijd de andere landen hun militaire maatregelen doen eindigen. Ik vertrouw, dat Wilhelm zijn grooten in vloed zal aanwenden om Oostenrijk te bewe* gen deze voorstellen aan te nemen. Daardoor zou hij bewijzen, dat Duitschland en Enge land samenwerkten, om te beletten, wat een internationale ramp zou zijn. Uit het telegram van den keizer aan den koning van Engeland d.d. 31 Juli, wordt het volgende gepubliceerd Heb zoo juist van den Rijkskanselier be richt ontvangen, dat hij een mededeeling ont ving, dat Nicolaas hedennacht de mobilisatie van zijn geheele leger en vloot bevolen heeft. Hij hééft niet eens de resultaten van de be middeling afgewacht, waarmede ik bezig ben en mij geheel zonder eenig bericht gelaten. Ik reis naar Berlijn om de veiligheid mijner oostelijke grenzen te verzekeren, waar reeds sterke Russische troepenmachten stelling hebben genomen. (w.g. WILHELM). Een telegram van den keizer aan den ko ning van Engeland d.d. 1 Augustus luidt: Ik ontvang zooeven de mededeelingen van uwe regeering, waarin zij dc Fransche neutra liteit onder garantie van Engeland aanbiedt- Het aanbod ging vergezeld van de vraag of onder deze voorwaarden Duitschland er van zou afzien Frankrijk aan te vallen. Op tech nische gronden moet mij-ne reeds vanmiddag bevolen mobilisatie naar het oosten en het westen voortgang vinden. Tegenbevel kan niet meer worden gegeven, daar uw telegram helaas te laat kwam. Maar als Frankrijk aan mij zijn neutraliteit aanbiedt en deze door het Engelsche leger en de vloot gewaarborgd wordt, moet ik natuurlijk afzien van een aan val op Frankrijk. Ik hoop, dat Frankrijk nu niet zenuwachtig wordt. De troepen aan mijn grenzen hebben zoo juist telegrafisch en tele fonisch bevel gekregen niet over de grenzen te trekken. Telegram van den koning van Engeland aan den keizer d.d. 1 Augustus: Ik geloof, dat er een misverstand is ontstaan betreffende het voorstel waarover in het vriendschappelijke gesp eek, dat tusschen Lichnowsky en Grey gehouden werd en in welk gesprek zij zeiden, dat een werkelijke strijd tusschen de Duitsche en Fransche le gers vermeden kon worden, zoolang.nog de mogelijkheid bestond, dat een overeenkomst tusschen Oostenrijk en Rusland verkregen werd. Telegram van den ambassadeur te Londen aan den rijkskanselier d.d. 2 Augustus: De voorstellen van Grey, die op den wensch berusten de mogelijkheid van een voortduren de neutraliteit van Engeland te verzekeren, zijn zonder voorgaand overleg met Frankrijk en zonder dat hij van de mobilisatie afwist, gedaan en intusschen als volkomen nutteloos terzijde gelegd. Get. Lichnowsky. Het zwaartepunt in de door Duitschland gegeven verklaringen ligt in het telegram van den keizer aan den koning van Engeland. Ook indien er misverstand is met betrekking tot het Engelsche voorstel, dan toch gaf het aan bod van den keizer aan Engeland de gele genheid oprecht zijn liefde voor den vrede te toonen en den Duitsch-Franschen oorlog te verhinderen. W e e n e n, 2 0 Aug. (W. B.) De algemeene raad van de Oostenrijksch-Hongaarsche bank besloot in zijne zitting van heden den kring van de bij de bank tot beleening toegelaten waardepapieren, krachtens het bij artikel 65 van de statuiten aan de bank verleende recht, tijdens den duur van den oorlog belangrijk uit te breiden Petersburg, 21 Aug. (W. B.) De Duit sche en Oostenrijksche staatsburgers, die ouder dan 45 en jonger dan 17 jaar zijn, heb ben toestemming gekregen om Rusland te verlaten. Italië. Rome, 1 9 A u g. (R.) Om 8 uur des avonds liet de toestand, van <len paus niet meer toe, eenige hoop te koesteren. Echter was hij niet stervende en was zijn geest betrekkelijk hel der. Een aan het Vaticaan verbonden persoon, die nog kort geleden den paus heeft gespro ken, verklaarde aan het Giornale d'Italia, dat de smart die hem berokkend werd door den oorlog, niet de minste reden is geweest van zijne ziekte. De paus zeide: „Vroeger had de paus den oorlog kunnen verhinderen. Thans zijn vele priesters en jonge studenten, die gis teren nog als collega's in Rome verblijf hiel den, moeten vertrekken cn hebben in de le gers als vijanden dienst moeten nemen. Mijn hart als paus en katholiek rilt er van.w Tweede telegram. Het bulletin van acht uur 's avonds luidt: De toestand is steeds zeer ernstig. Temperatuur 39.8, pols 140 sla gen en onregelmatig, ademhaling 60. De üuim- afchedddng is moeielijker. Er is nog eene nier- aandoening bijgekomen. De paus behoudt zijne gewone kalmte van geest (Geteokend) Marchiafava Amici Derde telegram. Het Giornale d'Italia zegt in een extra-nummer: Personen, die he den avond uil het Vaticaan kwamen, verkla ren, dat de paus bezwaarlijk den nacht zal doorkomen. De koorts, die in hot laatste bul letin stond opgegeven als 39.8, bereikte later 40.1 graden. Men is van oordeel, dat de paus nog slechts weinige uren heeft te leven. Vierde telegram. Sints hedenmor gen heeft die paus niet meer gesproken; maar zijn geest is betrekkelijk helder. Toen de sa cramenten hem werden toegediend, gaf hij te verstaan, dat hij zich daarvan bewust was. Tegen vier uur trad er eene geringe ver betering in. Door een lichten glimlach gaf de paus te kennen, dat hij zich minder zwak voelde dan te voren. Hot Giornale d'Italia beriaht nog. dat dé paus iets opwekkends verlangde. Dr. Marchiafava gaf hem een le pel lauwe koffie. V ij f d e t e 1 e g r a m. De Tribuna bericht, dat de koning om 11.50 onder het déjeuner verwittigd werd van den toestand van den paus. De souvereinen toonden eene levendige belangstelling en vroegen meermalen berich ten aan den minister-president. De Tribuna voegt hieraan toe, dat dc regeering, die zoo wel rechtstreeks als door middel van hare ambtenaren om dien.91redenen met het Vati caan in betrekking is, telkens inlichting vraagt over den toestand en hare maatregelen neemt voor 't geen kan gebeuren. Op het bericht van de verergering van den toestand, die is ingetreden, laat de Tribuna volgen: Enkele dagen geleden had de paus aan alle geloovigen bevel gegeven te bidden voor den vrede Thans schijnt het, dat God's medelijdende hand de oogen van den ster vende wil bedekken, opdat hij niet de nut teloosheid zal zien van de voor dé altaren uitgedrukte wensch en tegen het tragische noodlot van de geschiedenis dér volken. 20 Aug. Omstreeks 1.10 constateerden de doctoren Marchiafava en Amici. dat de paus op het uiterste lag. Zij lieten kardinaal Merry del Val. mgr. Misciatelli en kardinaal Bis- la ti waarschuwen, die zich spoedden naar de ziekenkamer Kardinaal Mérrv del Val en mgr Misciatelli waren met de geneesheeren en de zusters en nichten van den paus tegen woordig bij het sterven. Kort daarna ver scheen kardinaal Bislotï. De broeder en de neef van den paus worden heden morgen verwacht. Ook zal hedenmor gen de kardinaal-kamerling Delia Volpe uit Imola komen. De secretaris van de consis toriale congregatie. mgr. Rota. bevindt zich sedert heden imorgen op het Vaticaan. Rome. 20 Aug. (R.) De Agenzia Stefanl bericht: Dadelijk na het overlijden van den aus heeft minister-president Salandra nauw- éurige schikkingen getroffen, tot waarbor ing van de volle vrijheid van de voorloopige egeering der roomsch-katholieke kerk en van de beraadslagingen van het Heilige College. Tweede telegram. Het Giornale dltalie, de bezwaren nagaande die zich op doen voor het conclave terwijl de wereld in oorlog ia, zegt: Zelfs als Italië aan den oor log had deelgenomen, zou ons belang ons er toe geleld hebben op iedere wijze de vrijheid van dc kerk te verzekeren en aan iedereen te toonen, dat de paus vrij is en dat zelfs een Europeeschen oorlog het Heilige College niet kan beletten zich tot een conclave te veree nig an. Thans zullen wij het des te beter doen. Het blad geeft verder eenige beschouwin gen over den nieuwen paus en zegt, dart men denkt, dat die zou kunnen gekozen worden onder de vreemde kardinalen. Het blad noemt de namen van de kardinaals van Rossum, die de vertegenwoordiger van een onzijdigen staat zou zijn, Maffi en Ferrata. De Tribuna verwacht, dat liet conclave talrijk en plech tig zal zijn. Men zal zien, dat de verschillen de 6taten, zelfs onder den oorlog, op aller lei wijzen dc reis van de kardinalen zullen vergemakkelijken om hunne aanwezigheid in Rome te verzekeren. Rome,20Aug. (R.) Het lijk van den paus ligt op het bed als op het oogenblik van het sterven. Het gelaat heeft eene kalme uitdruk king; de lippen schijnen te glimlachen. Men heeft het lijk nog niet aangeraakt, omdat men wacht op den kardinaal-kamerling Delia Volpe die volgens het gebruik den dood moet con- stateeren. De paus heeft de armen gekruist op de borst; hij houdt een klein crucifix in de hand. Om het bed staan vier groote brandende waskaarsen. Twee nobelgarden in gala-uni form doen er dienst. In de antichambre be vindt zich een piket nobelgarden. Tweede telegram. Om tien uur precies kwam de kardinaal-kamerling Delia Volpe, in den Sint-Damasushof ontvangen door den meester der zalvingen Martinucci, in het Va ticaan. Hij begaf zich naar de sterfkamer, waar hij bezit nam van het lijk in tegenwoor digheid van de kardinalen Cassetta, Cagiano, van Rossum, de Lai, Gotti, Granito del Monte, Tecchi, Serafini, Bisleti en Merry del Val, en stelde met de voorgeschreven ritueele forma liteiten den dood vast. Om half tien had dr. Amici, door andere geneesheeren bijgestaan, bederfwerende in spuitingen op het lijk verricht. Rome, 2 0 A u g. De dood van den paus is door de geneesheeren medegedeeld aan het gemeentebestuur van Rome. De burgemeester, prins Colonna, zal zelf de akte van overlijden opstellen. De neef van den paus, mgr. Parolin, is he den morgen om II.IO hier aangekomen, ko mende van Florence. Hij begaf zich niet naar het Vaticaan, maar naar de zusters van de paus. Het lijk zal niet gebalsemd worden, maar ingevolge de nauwkeurige voorschriften, die de overledene heeft nagelaten, zal men krach tige inspuitingen doen om het lijk te conser- vecren. De overbrenging van het lijk van de sterf kamer naar de troonzaal wordt heden namid dag om 5 uur verricht. Morgen zal het lijk worden overgebracht naar de sacramentska pel van St.^Pieter. Om 9 uur zal de basiliek geopend zijn voor het publiek voor de tentoon stelling van het lijk. Heden morgen werden in alle kerken van Rome gebeden voor de paus verricht. Er heerscht eene groote levendigheid in den om trek van de St.-Pielerskerk. In de kamer van den paus staan de ramen wijd open. Het Giornale d'Italia zegt, dat het conclave niet zal kunnen bijeenkomen voor 30 Augus tus. Rome, 20 An g. (R.) Om 4 uur in den na middag werd het lijk van den paus van de sterfkamer overgebracht naar de troonzaal. De kamermeesler heeft een beperkt aantal per sonen uitgenoodigd tusschen 5 en 7 uur het lijk van den paus te komen zien, met biljetten die het opschrift dragen: Sede vacante. Rome, 20 Aug. De minister van huiten- landsche zaken heeft eene telegrafische circu laire gezonden aan de vertegenwoordigers van het koninkrijk in het buitenland. Daarin wordt verzekerd, dat Italië de vrijheid van het conclave waarborgt en dat de grootste fa ciliteiten en de meest mogelijke égards zullen worden bewezen aan de kardinalen, die er aan deelnemen. Verspreide Berichten. Het Belgische hof te Antwerpen. Naar de Nieuwe Gazet meldt, is het Belgische hof Dinsdag te Antwerpen aange komen. De bijzondere trein, die de Koninklijke fa milie te Antwerpen aanbracht, is juisrt kwart na zeven uur Dinsdagavond, in de Middensta tie aangekomen. Er was natuurlijk volstrekt geen officieel? ontvangsrt. De Koningin, die vergezeld was door haar drie kinderen en door haar gewone eereda mes. werd oogenblikkelijk naar het paleis op de Meir geleid, dat sedert twee weken al ge heel in orde gebracht is, om het hof te ont vangen. Luitenant-generaal Jungbluth vergezelde de Koningin. Daar van déze aankomst nog niets bekend was in dé stad, kon H. M. zoo goed als onop gemerkt het paleis bereiken, doch aan de verlichting van al de ramen en de drukte binnen, bemerkten de voorbijgangers al da delijk, dat er iets g.iande was, ©n weldra schoolde het publiek in massa voor het paleis samen. Natuurlijk was dan het nieuws oip korten tijd tot de uiterste hoeken van de stad bekend. Er werden geen bijzondere maatregelen voor het paleis genomen. Er staan geen schildwachtenAlleen een paar agenten van politic houden er de wacht. Het was er wel druk in den vooravond, doch het publiek bleef voorbeeldig stil en rustig; al mocht de aankomst der koningin ook de meest bedenkelijke veronderstellingen toelaten. Prins Alex van Teek. Naar de Tel. mededeelt, gaat Prins Alex ander van Teek, de broeder van de Engelsche koningin en een bloedverwant van koningin Emma, in actievcn dienst bij het leger. Een Dult6ch groothertog Rus sisch onderdaan. Groothertog Michael van Mecklenburg Stre- litz is aldus de N. R. Ct. bij oekase van den CzaöT tot Russisch onderdaan genatura liseerd. Duitsche aalmoezeniers. Een redacteur van de „L. K.'\ die reeds vele Duitsche troepen aan de Limburgsche gren& had zien voorbijtrekken, vroeg aan Duitsche officieren, met wie hij over de grens in ge sprek was, waar toch de aalmoezeniers van hun leger waren: hij had er nog geen een be merkt. Glimlachend werd hem geantwoord, dat dezen alleen van zeer nabij te (herkennen zijn; zij zijn gekleed in gewone officiers-uni form; allen dragen zoowel protestantsche als katholieke aalmoezeniers een kruis om den hals. Het aantal protestantsche aalmoezeniers is ongeveer dubbel zoo groot als dat der katho lieke, hetgeen overeenstemt met de verhou ding van de getalsterkte der bedde confessies onder de bevolking van hel Duitsche Rijk. De Duitsche vloot. Volgens den gezagvoerder van het Noorsche JSolli", dat Dinsdag te Grimsby aankwam, had hij, aldus weet het Hbld. te vermelden, in de Oostzee tal van Duitsche oorlogssche pen gezien, maar zou de hoofdmacht van de vloot bij Helgoland onder de bescherming van de kanonnen der forten zijn saamgeti - ken Een professor gesneuveld. Volgens de N. R. Gt. is onder de. Duitsche gesneuvelden ook prof. Karl Baedeker, hoog leeraar aan de universiteit te Jena. Leggen van contact-mijnen. Het bericht over het leggen van conté" mijnen door Duitsche schepen, door het "W bureau aan de pers verstrekt, behelsde, na.' men zich zal herinneren, dat de mijnen al leen in de onmiddellijke nabijheid der Engel sche kust zijn gelegd en derhalve den hande' door schepen van onzijdige staten niet kun nen schaden. De Norddeutsche Allgemeöne Zeilung ge echter het beridht in anderen vorm en deoli mede, dat langs de geheele Engelsche kust contactmijnen zijn gelegd, die echter den han del dooT schepen van onzijdiege stalen niet kunnen schaden. Het verschil is nog al groot en het is ons niet duidelijk hoe hert offioieele Duitsche or gaan kan zeggen, dat de handel door zoo kwistig uitstrooien van mijnen niet kan wor den geschaad. De Kreuzzeitung, die er een entrefilet aan wijdt, noemt wel is waar de bewering van En gelsche zijde, dat deze mïjnenleggerij de Noordzee onveilig maakt, lasterlijk en leu genachtig. maar voegt daar in één adem aai toe, dat de bevoorrading van Engeland door het ,,sohneidige" optreden der Duitsche vloot voor 't minst verzwaard is, 't geen voor En geland een bedenkelijke, onvoorziene tegen slag mag heeten. Kleine episodes. Het Ilbld. deelt een paar treffende episodes moe uit de eerste dagen van den strijd aan de Maaslinie. Toen de tegenstand te Luik lang genoeg ge duurd had en dc concentratie van het Bel gische veldleger voltooid was. tr"»k de derde divisie uit de stelling Luik terug. Voor de dek king van die beweging was o.a. een sterke cavalerie-afdeeling aangewezen. Daar dit re giment een uiterst gevaarlijke stelling moes* innemen en zichzelf beschouwde als een ver loren post, besloot de kolonel dc standaard te verbranden. Het was een oogenblik van die pe ontroering al die mannen, gereed den dood in te gaan, afscheid nemend van dit symbool, dat zij niet in 'svijands handen wilden loten vallen bij hun laatste© rit. Een ander cavalerie-regiment staat ergens opgesteld, gereed ten aanval te rijden. Plotseling komt een ruiter aanrennen bij zijn nadering herkent men de blauwe cn roode uitmonstering. Het is een Fransch dra gonder, de eerste soldaat van de verbonden troepen, dien het regiment te zien krijgt. En spontaan juichen de Belgische ruiters den Fransehen wapenbroeder toe. De dragonder galoppeert naar den kolonel en overhandigt hem een bericht. Terwijl de officier leest, stijgt dc Franschman af en stelt zich zwij gend op naast zijn paardDan stijgt ook de Bel gische kolonel af, stapt op den dragonder toe en drukt hem met warmte de hand het volgend oogenblik worden de gelederen verbroken en de ruiters verdringen zich om het voorbeeld van hun chef te volgen. Uit Noor d-Afrik a. De Fransche bladen zijn vol lof zoo weet het T-Ibld. te vermelden over de wijze waar op de mobilisatie in de Afrika ansche kolonies is verloopen. Niet alleen in Tunis en Alvers, maar zelfs in Marokko moeten vele Kabylen zich opgeven om dienst te nemen in dc Fran sche nelederen. Vooralsnog Is dit aantal niet aangenomen, maar. zegt dc „Matln", een ert ander is toch teekenend voor den geest welke in de Fransche koloniën heerscht. Valsche geruchten. De autoriteiten treden volgens de TeL te Londen streng op tegen het verspreiden van valsche geruchten. Woensdag werd aldaaf een net-gekleed© jongeman veroordeeld to. een maand gevangenisstraf, omdat hij onwet tig pronkte met een officiersuniform cn een werkelijk officier een onwaar verhaal deed van een verschrikkelijke Engelsche nederlaag. Museum vernield. Te Tongeren is. naar de N. R. Ct. verneemt, het kostbare kabinet van Romeinsche oudhe* den van den heer Huibredhts, opzichter VgSl weg en werken, verbrand. Aan de Staatscourant van heden ontleenen wij nog de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot notaris binnen het arrondisso* ment Arnhem, ter standplaats de gemeente Nijmegen, P .Vermeulen, Candidaat-notaris, al daar benoemd tot kantonrechter-plaetsvervenger hl het kanton Amsterdam, mr. H. Bijleveld jr., ad vocaat en procureur te Amsterdam benoemd voor den duur dat Nederland il> oorlogsgevaar of in oorlog zal verkeeren, tot luitenant ter zee dor 2e klasse bij de Koninklijke Marine-reserve, de met ingang resp. van 13 Oct, 1910 en van 1 Sept. 1912 eervol uit den zeedienst ontslagen luitenants ter zee der 2e klasse jhr» R. F. O. Groeninx van Zoelen en F. C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, zoomede d< met ingang van 1 Jan. 1913 eervol uit den dienst ontslagen luitenant ter zee 2e klasse bij de Ko ninklijke Marine-reserve L. Rijnink; tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel der landfrecht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2