Jjij het wapen der infanterie; tot reserve-eer* jfte-luitenant, de eervol ontslagen eerste-luitenant B. N. L. Quadekker, van het wapen j bij het wapen der artillerie tot reserve-kapitein, de gepens. kapitein der artillerie P. G. T. Bosch, van het leger in Ned> Indië tot reserve-luitenant, de eervol ontslagen tweede-luitenant E. Frenkel, van het wapen bij het wapen der genie, tot reserve-kapitein, [de gepens. kapitein der genie M. Engers, van het leger in Ned.-lndië met bestemming voor den dienst bij de land weer, bij de infanterie der landweer tot reserve-kapitein, de gepens. kapitein J. J. Verbrugh, van het wapen der infanterie, en de Oud-kapitein der infanterie J. van Hasselt, van het leger in Ned.-lndië tot reserve-tweede-luitenant, de gepens. on derluitenants der infanterie A. M. van Erp en A. Spruyt, beiden van het leger in Ned.-lndië tot reserve-kapitein, de oud-erste-!uitenant der Infanterie met rang van kapitein G. Kepper, van het leger in Ned.-Indic tot reserve-kapitein, de gepens. kapitein der infanterie B. J. Tjassens Keiser, van het leger in Ned.-lndiëJ tot reserve-eerste-luitenant, de gepens. eerste- hiitenant der infanterie J. A. Schippers, van het leger fn Ned.-lndië tot reserve-eerste-luitenant, de gepens. r- tte-hritenant A. J. M. Verspijck, ven het wapen der infanterie eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, aan den reserve-kapitein A. G. J. Dumans, tran het 29slc bataljon landweer-infanterie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waar neming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken benoemd tot plaatsvervangende leden van den Oclrooiraad de heeren E. de Vries c. i., en A. B. Japikse, w. i., ingenieurs bij den Octrooiraad op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend bestuurslid der Rijksverzeke ringsbank, aan mr. dr. A. A. H. Struycken, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten eervol ontslag verleend als opziener der vis- schrijen, aan P. de Jong, in verband met zijne benoeming- tot Rijksveldwachter. De Fransche gezant, de -heer Pellet, heeft een paar dagen vóór zijn vertrek bij den Mi nister van Buitenlandsche Zaken een afscheids bezoek gebracht, hetwelk zich kenmerkte door hartelijkheid. De heer Pellet was sinds 1906 je Den Haag geaccrediteerd. De Britsche gezant, de heer Johnstone, is uit Noord-Amerika te 'sGravenhage terug gekeerd. De consul der Nederlanden te Warschau, de heer C. Behrens, en de vice-consul te fïicolaieff, de heer V. Fischer, zijn tijdelijk tfwezig. I De waarneming van Ket consulaat te War schau is opgedragen aan den vice-consul al daar, den heer P. C. G. Peereboom en vam het vice-consulaat te Nfcolaieff aan den heer H. Brown. De Staatsbegrootlng. De Staatsbegrooting voor 1915 Is gisteren middag naar den Raad van State verzonden. Nederland en de oorlog. v Nederland geen bemiddelaar* Hetgeen de Temps hierover meldde schijnt Onjuist te zijn geweest. De Nederlandsche con sul te Nantes publiceert namelijk, zoo wordt uit Parijs aan het Hbld. geseind, een tele gram van de Nederlandsche gezant te Parijs, Waarin protest wordt aangeheven tegen in ^„te Nantes verschijnende bladen opgenomen artikels". Hierin wordt gezegd, dat Nederland als bemiddelaar heeft gediend tusschen Duitschland- en België, om België over te ha len toe te staan dat de Duitschers door hun land trokken. Nimmer, zegt de gezant, heeft Nederland zich tot een dergelijke onderhandeling ge leend. Nieuwe wetsontwerpen. Men meldt uit Den Haag: Eerstdaags worden Ingediend een ontwerp Beurswet en een ontwerp om den datura waarin de wethouders en de vaste raadscom- missiën door de gemeenteraden moeten wor den gekozen (de le Dinsdag in September) tot later te kunnen verschuiven. Hoogstwaarschijnlijk komen de Kamers de volgende week bijeen tot behandeling van deze en andere wetsontwerpen. Buitengewoon marine crediet* Ingekomen is een wetsontwerp tot aanvul ling en verhooging van de marine-begrooting met ƒ5,000,000, in verband met uitgaven voortvloeiende uit het buitengewoon onder de wapenen roepen van de dienstplichtigen der zeemilitie en uit alle verdere maatregelen, ver band houdende met de buitengewone omstan digheden, die tot dat onder de wapenen roe pen hebben geleid. Uitvoer steenkool uit Engeland. De Staatscourant meldt hieromtrent nog: De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter algemeene kennis, dat blij kens bericht van Hr. Ms. gezant te Londen, 'de (Uitvoer van alle soorten steenkool, behalve ,van „best Welsh steamcoal" uit Groot-Britan- nië naar neutrale staten is toegestaan. Voor loopig zal echter borgtocht gesteld moeten worden voor een bedrag van driemaal de ^waarde der uitgevoerde steenkool, ter verze kering dat de steenkool op de aangegeven bestemmingsplaats zal worden afgeleverd. Wanneer Ide steenkool gekocht is door of ge consigneerd is aan de regeering van den neu- ïralen staat is geen borgstelling noodig. Uitvoer hout uit Rusland. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te St. "Petersburg kan vergunning tot uitvoer van hout uit Rusland naar een neutrale of be- Vriende haven langs diplomatieken weg wor den aangevraagd. Deze vergunning -wordt ge woonlijk verleend, doch eerst na verloop van verscheidene dagen. (St.-Ct.). Heropening van de Amsterdamsche Effectenbeurs. De heer mr. Vissering heeft, blijkens het „Hbl<L" in zijn hoedanigheid van president der Ned. Bank, een schrijven gericht tot het bestuur der Vereeniging voor den Effecten handel, waarin hij verzoekt, hem een over- ticht te verschaffen ^an den toestand «p 4e prolongatiemarkt, „ten einde zoo mogelijk een oplossing te vinden voor de thans heer- schende stagnatie op de prolongatiemarkt". De heer Vissering verzoekt het bestuur daar om, hij de leden der vereeniging aan te drin gen, hem vertrouwelijk mededeeling te doen, welke prolongaties bij hen „loopen". Verder dringt de president der Ned. Bank er op aan, hem tevens te willen melden, welke engagementen (te leveren en te onlvangen fondsen) de leden der vereeniging onderling hebben loopen, welke opgave zou moeten die nen voor een eventueele volledige afwikke ling van posities. Het bestuur der Vereeniging voor 'den Ef fectenhandel hoopt, dat de leden zullen mede werken om den heer Vissering in staat te stellen het door hem gewenschte overzicht zoo volledig mogelijk te verkrijgen. Passen. Wij vinden in enkele bladen een bericht van den volgenden inhoud: Wij vernemen, dat gisteren van de stel ling-commandanten bericht is ingekomen, dat voor 't bezoeken van in staat van oor log verklaarde gebieden in ons land, van heden af geen passen meer worden ver- eischt. Ter bevoegder plaatse informeerend, werd ons dit bericht bevestigd. Wij hebben naar de juistheid van dit be richt geïnformeerd ten bureele van den com mandant der Ilollandsche Waterlinie, die ons mededeelde dat dit bericht in dezen vorm voor het gebied der Hollandsche Waterlinie onjuist is. Van een dergelijke beslissing is hier niets bekend. De heele quaestie der pas sen is trouwens door allerlei berichten en ver halen voor het publiek een onbegrijpelijke geworden. En daarom zij het volgende nog eens herhaald: Voor het binnenkomen der HolL Waterlinie wordt geen pas vereischt. Men kan het gebied dezer linie vrij in- en uitgaan. Alleen zijn en kele strooken in dat gebied verboden voor dïit publiek, dat niet bewijzen kan daar bepaal delijk voor noodzakelijke doeleinden te moe ten wezen. Deze personen worden in die strooken geweigerd. Voorts zijn enkele wegen voor wagenverkeer afgesloten, omdat de bo demgesteldheid dier wegen zulks vereischt. Automobielen worden echter in het heclc ge bied wel eens aangehouden, om te controlec- ren of men rijdt met een geldig rijbewijs en on'der het goede nummer. Het is gebleken dat vele auto's rijden onder valsehe nummer-be wijzen, waarmede klaarblijkelijk geknoeid wordt. En om zich te overtuigen wie de inzit tenden in de auto zijn en te controleeren of gereden wordt onder het werkelijke rijbewijs worden hier en daar wagens aangehouden. Passen zijn echter niet gevorderd. Minister Treub over den econo> mische toestand. De Minister van Landbouw, ïTü verheid en Handel, de heer Treub, was zoo welwillend een der directeuren vam het Ncderlandsch (Haagsch) Correspondemtiebureau voor Dag bladen Belinfainte en Vas Dias heden een on derhoud toe te staan in verband miet den eco- nomdschen toestand, waarin ons land onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden ver keert in de eerste plaats vroegen wij *s Ministers rraeening over de houding der bankiers, naar aanleiding vam de polemiek, welke dè laatste da^en tussdhen persomen uit ömamcieele krin gen en in ingezonden stukken in de bladen gevoerd is over de rente, die door de bankiers volor beleeningen enz. gevorderd wordt, in verhand, met de vele klachten, dot cie rente te hoog zon zijn opgedreven, em den pennestrijd over de vraag, wie de schuld daarvan is. „Im het begin" aldus antwoordde minis ter Treub „is inderdaad de rente te hoog geweest, maar daartegenover staat, dait in den aanvang niemand kon voorzien, hoe <le toe stand zich verder ontwikkelen zou en dat er geviredhtvaardigde vrees was dat, indien niet hét vragen van crediet zou worden bemoeilijkt, er een overstelpend aantal aanvragen zou ko men, waaraan niet zou kunnen worden vol daan. Zoodra echter de toestand zich wat meer afteekemde en er over het algemeen meer ontspanning kwam, is van alle zijden uit de Cmamoieele wereld met de Regeering medegewerkt, om tot een meer normalen rentestand te komen. Zoowel het Amster- datmsch consortium als de provinciale ban kiers en de Nederlandsche Bank hebben daar toe op loffelijike wijze medegewerkt em ±k heb reden te meenen, dat im deze ook nog niet het laatste woord gesproken is. Het is daarom to hopen, dat de strijd die dreigt te ontbran den tusschen verschillende organisaties van het Nederlandisdh credietwezcn em financieel© bladen of personen uit het publiek, die hum gemoed in ingezonden stukken meenen te moeten lucht geven, zal worden bewaard tot kalmer tijd. Op het qogenblik kam echter een peimestrijd slechts kwaad doem en de taak vam de Rogeering om ertoe mede te werken, dat ei" op liet gebied vam dén geldhandel een meer normale toestand komt, te bemoeilijken. Zeker zijn van alle kanten in het begin fouten gemaakt, maar waar men zoo eendrachtig bezig is, om die zoo snel mogelijk te herstel len, komt men verder door dit laatsrtte met te vredenheid te constateeren, dan door te gaan met elkander over de in de corste op winding gemaakte fouten hard te vallen. Ook de maatregel van de bankiers om moei lijk te zijn met heit afgeven van deposito's of vam creditsaldo's wordt gaandeweg minder strong toegepast. Het bestuur van den Bond voor dén Geld- en Effectenhandel in de pro vincie heeft dezer dagen zijn leden uitg^noo- digd, geen betalingen te weigeren, noodig voor d'e verplfdhtóngen of de voortzetting van het gewone bedrijf der cliënten, dlaar zulke wei geringen in strijd zouden zijn raet de bedoe lingen van hét Bestuur. Het is te hopen dat nu ook aan het onge rechtvaardigde em in vele gevallen verregaan- dé onbehoorlijke weigeren van betaling door het publiek van zijn rekeningen een eind zaJ komen." Vervolgems vroegen wij hoé de Minister dacht over de quaestie van den graanvoor raad, en of he»t juist was, wat wij bii ^nichte hadden gehoord dat vam rijkswege de Inko mende tarwe krachtens de Levensmiddelen- wét te Rotterdam In bezit is genomen. ..Dit gerucht te In hoofdtaak reide de Minister, „maar toch is €T een zeer be langrijke uit zondering op gemaakt, waarover zoo terstond. De voorraad tarwe en tarwemeel is, voor zoover betrouwbare gegevens daaromtrent te verkrijgen zijn, zoo gering dat die niet voor meer dan ongeveer 2 3 weken voor het binmenland9dh broodverbruik voldoende is. Men kan dien op het oogenblik schatten op rutfm 30 milliocn KG. tarwe of ouwe zet in tarwémeél omstreeks 25 milliocn KG. meel. Wanneer men nu bedenkt, dat per dag voor de bevolking omstreeks li milliocn K.G. tarwe meel noodig is, dan is het duidelijk dat de Regeering erop moest bedacht zijn krachtige maatregelen te nemen, teneinde te voorko men, dat binnen zeer korten tijd jjc* rek aan brood in ons land zou ontstaan. Do normale toevoer van tarwe is reeds zeer verminderd. Bij den aanvang van den oorlog werden alle Engclsche schepen met bestem ming voor Rotterdam die met graan bevracht waren, aangehouden en naar Londen ge bracht, zoodat van die ladingen hier tc lande niets is binnengekomen. In de batstc dagen komen weer enkele graanschepen langs den Nieuwen "Waterweg binnen, maar niettemin is de tarwévoorraad in verband met de be hoeften van het volk zeer gering en op een normalen toevoer valt niet te rekenen. Giste ren b.v. kwam, indien ik goed ben ingelicht, slechts één schip beladen met tarwe den Waterweg binnen. Men moet er dus ook op rekenen, dat met- tegenstaande de genomen maatregelen de broodprijzen in ons land spoedig zullen stij gen en reeds nu is het aan te bevelen dat de bevolking zich er aan gewent, naast het ver bruik van brood meer dan in gewone tijden rijst als voedsel tc gebruiken. Er wordt nu en dan wel gemeend, dat met den oogst, die te velde staat. Nederland zich geruimen tijd van tarwe zal kunnen voorzien. Men bedenke hierbij echter, dat de tarweoogst in Nederland onder normale omstandigheden slechts voor ongeveer 2\ maand voldoende is en dat die oogst eerst dezer dagen wordt bin nengehaald cn daarna nog moet worden ge- dorscht cn gemalen. Men kan dus er niet op rekenen, dat zelfs wanneer alles heel vlug in zijn werlc gaat, er van dien oogst vroeger dan over ongeveer een maand voor de bakkerijen ecne hoeveelheid van eenige betoekenis be schikbaar zal zijn. Onder deze omstandigheden heeft het bij mij een ernstig punt van overweging uitge maakt; of niet zonder uitzondering al het graan, dat Maandag in Rotterdam aanwezig was, krachtens de Levensmiddelenwet moest worden in beslag genomen. Teneinde echter niet meer moeilijkheden aan den handel in den weg te leggen dan strikt noodzakelijk was, is van den maatregel uitgezonderd al de tar we die op het oogenblik dat de maatregel ge nomen werd, reeds ter verzending Rijnop waarts In lichters was geladen. Dit was onge veer de helft van de totale hoeveelheid, die op dat oogenblik in Rotterdam aanwezig was of omstreeks 13 millloen K.G. Ge kunt hieruit wel nagaan, dat de Regeering eenerzijds haar verplichting nakomende om te zorgen, dat er in Nederland geen broodsgebrek komt, daar naast met andere 'belangen zooveel maar eenigszïns mogelijk Is rekening houdt." „Kunnen door die inbezitneming van tarwe handelaars, met name buitenlandsche hande laars, niet schade lijden?" vroegen wij verder. „Schade zal door de handelaars niet kunnen worden geleden," luidde het antwoord. .Bo vendien is de Regeering voornemens, nadat de taxatieprijzen van de in bezit genomen tarwe zal zijn vastgesteld en aan belanghebbenden uitgekeerd, maatregelen te nemen om, indien reëel bewijs kan worden geleverd, dat een handelaar bij den getaxeerden prijs winstder ving zou hebben, die winstderving op dé een of andere wijze te vergoeden. Natuurlijk zal de Regeering hierbij niet lichtvaardig te werk gaan en afdoende bewijs verlangen, maar i s het bewijs eenmaal geleverd, dan kunnen de handelaren, en inzonderheid de buitenland sche belanghebbenden, er wel op rekenen, dat de Regeering hen ten volle voor hun winst derving schadeloos zal stellen." „Hoe staat het in 't algemeen met den eco- nomischen toestand der bevolking; hebt u den indruk dat er op het oogenblik al veel armoe de geleden wordt tengevolge van den oor log?" was de laatste vraag, die wij den Mi nister stelden. „Over het algemeen" zoo luidde het ant woord „laat de toestand, indien er geen groote politieke verwikkelingen komen, zich op het oogenblik beter aanzien dan een week geleden. Intusschen kan de overgroote verze kerdheid, dat het wel los zal loopen, die bij een groot deel van hel publiek zich begint te uiten, even gevaarlijk zijn als de zenuwachtige angst yan een week geleden. Men moet er in' derdaad mee blijven rekenen, dat er in ver schillende takken van bedrijf reeds abnormale werkloosheid Is en dat dié werkloosheid ln de komende weken en zelfs maanden helaas naar alle waarschijnlijkheid nog sterk zal toene men. In sommige plaatsen is de toestand dan ook nu reeds hoogst ernstig, b.v. in Rotterdam, waar het havenbedrijf zoo goed als geheel stil staat, in plaatsen als Marken én Urk, waar de visscherij weinig of niets oplevert en geen gegoede personen zijn en in tal van grootere of kleinere plaatsen, waar fabrieken moeten worden stopgezet, winkel- en kantoorperso neel in toenemende getallen wordt ontslagen en waar in het algemeen het économisch leven voor een belangrijk deel of geheel stilgezet moet worden, of wel in veel langzamer tempo en in veel bescheidener mate kan worden doorgezet dan in normale omstandigheden bet geval is. Het is dan ook te hopen, dat de ver schillende plaatselijke sleuncomité's, die recht streeks met de verzorging van de armoede door werkloosheid, voor zoover deze niet kan worden voorkomen, zich hebben te belasten, onverwijld voor de leniging van den deels reeds bestaanden, en in de naaste toekomst in verhoogde mate te verwachten armoede ge reed staan." Provinciale kassiers. Uit Leeuwarden wordt aan het Hbld. be richt, dart: de 'gezamenlijke kassiersfirma's aldaar geregeld vervallen deposito's en cre- dit-saldd hebben uitbetaald, indien de betrok kenen dé verzekering gaven van de onafwiis- baarheid der opvragingen, d.w.z. dat zij het geld noodig hadden om aan eigen verplichtin gen te voldoen. Door toepassing van het rek baar begrip „onafwijsbaar" wcixl daar dus aan het goed vertrouwen in de cliënteele over gelaten, zooals per annonce in de ,Xeeuwar- der Courant" van 14 Augustus werd medege deeld. Hervatting der scheepvaart. Men meldt uit Rotterdam aan het Hbld., dat ook de vaarten van daar naar Belfast en Dublin en van Grimsby weer worden opge nomen. In laatstgenoemde route wordt ge bruik gemaakt van een stoomschip onder Ne derlandsche vlag. Hersteld zijn dus vooralsnog de vaarten op Londen door middel van de Batavierlijn, de Rotterdam—London Stoomvaartmaatschappij en de General Steam Navigation Co.; voorts die op Hull, waarin voorloopig met twee Ne derlandsche schepen wordt gevaren, die op Belfast. Grimsby en Harwich, terwijl de Noorscfie vlag zich weer vertoont voor de diensten op Bergen en Christiania. En einde lijk heeft ook de bekende Hóvrelijn de vaart hervat. De Scheepvaart deelt nog mede, dat ook de vaart op Stockholm en Malrnö weder heropend wordt. In en uitvoer. De in omloop zijnde geruchten als zoude de Duitsche regeering het uitvoerverbod van steenkolen hebben opgeheven of binnenkort willen opheffen, zijn voorbarig. Ter bevoeg der plaatse is hieromtrent niets bekend. Wel heeft de Duitsche Regeering een speciale toe stemming tot uitvoer verleend voor: le. de voor Holland bestemde wagens en cheepsladingen, die voor het uitvaardigen van het uitvoerverbod reeds beladen waren, doch aan den grens werden opgehouden, 2e. een beperkte hoeveelheid, die uitslui tend bestemd is voor rpoorwegen. Bij Kon. Besluit is 11 et verbod van uitvoer uit Nederland van rijwielen, van katoen in eiken vorm en van Iheohromerium en diure- tinum tijdelijk opgeheven. Grensverkeer met Duitschland. In een ledenvergadering van de Maatschap pij van Nijverheid, departement Nijmegen, is besloten bij den directeur-generaal van den arbeid te 's Gravenhage, aan te dringen op onmiddellijk overleg tusschen de Nederland sche en Duitsche regeeringscn, om invoer toe te staan van goederen, in Duitsche grens stations opgehoopt, bestemd voor. Nederland. Woensdag kwam te Olaenzaal voor de eer ste maal sinds het uitbreken van den oorlog uit Duitschland weer oen trein met stukgoe deren binnen. Steun der Nederlandsche N ij verheid. In een te Amsterdam gehouden buitenge wone algemeene vergadering der Nederland sche Vereeniging voor centrale verwarmdngs- industrie werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De leden der Nederlandsche Vereeniging voor centrale verwarminesindustrie beslui ten, met het oog op de algemeene werkloos heid dn de verschillende vakken, zooveel mo gelijk. en zelfs ten koste van financieele op offeringen hunnerzijds, de werklieden in hun bedrijf aan den aj-beid te houden op tijde lijke voorwaarden, die door Iedere firma af zonderlijk met haar werklieden zullen wor den vastgesteld. In deze Lijeenkomst werd er tevens op ge wezen, dat het hoogst noodzakelijk Is, dat werkgevers, rijks- en gemeente-autoriteiten en architecten zooveel mogelijk hun bestellin gen op het gebied der centrale verwarming aan de vaderlandsche industrie blijven ge ven, aangezien door het uitblijven dier wer ken de werkloosheid ook in dezen tak van nijverheid zou worden vergroot. Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstands-credietbank. Te Amsterdam heeft het bestuur vergaderd van de Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstands-credietbank, onder voorzitter schap van dr. D. Bos. Uitgenoodigd tot deze vergadering waren de besturen van alle Nederlandsche Mïdden- slandscredictbanken, benevens alle vereenigin- gen aangesloten bij den Middenstandsbond. De vergadering was zeer druk bezocht. In zijn openingswoord gaf dr. Bos een uiteenzet ting van den economlschen toestand, welke zóó zorgwekkend bleek te zijn, dat de Regee ring van oordeel was, dat alles aangewend moest worden wat mogelijk was, ora de crisis te bezweren. Natuurlijk gold dit niet alleen voor den middenstand, maar voor ons geheele volk. Voor den middenstand echter ziet tie toekomst er droevig uit. Er moet daarom ge tracht worden verbetering te brengen, een spoedige en zoo mogelijke duurzame verbetering. En nu blijkt het onmogelijk hulp te verke nen, als de middenstand niet zelf de hand aan den ploeg slaat. Hiervan is ook de regeering doordrongen. Minister Treub heeft dr. Bos en aan den heer Meuwsen een officieqle op dracht gegeven een Algemeene Nederlandsche Centrale Middcnstandscredictbank te stichten, om daarna in alle plaatsen in Nederland loka le banken, beheerd en bestuurd door midden standers te slichten, om het crediet in eigen kring te verstrekken. Al deze locale banken moeten zich dan organiseeren ln Centrale Banken op de wijze, zooals b.v. die te Gronin gen, waarbij zich pl. m. 20 banken hebben aangesloten, of de Boaz of Hanze banken. En al deze centrale banken en de nu op te rich- ten alleenstaande locale banken komen dan in de Algemeene Nederlandsche Centrale Mid- denstandscredielbank, als in het lichaam, dat zich direct in verbinding kan stellen met de geldmarkt te Amsterdam en de Nederlandsche Bank. Het doel van de Centrale Bank is niet, zelf crediet te verkenen aan personen, maar uit sluitend aan credietbanken voor den midden stand. aan spaar- en voorschotbanken, in het kort aan alle banken, die aan middenstanders crediet verkenen. Vervolgens ook aan coöpe ratieve inkoopvereenigingen, verkoopvereeni- gingen, evenals dit in het buitenland het geval is. Tot het tienvoud van het aandeelen-kapi- taal zal op de Nederlandsche Bank getrokken kunnen word«*> m; "*6 Als eisch wordt echter gesteld, dat de Mid{ densland als een man zich aangordt om de middenstands credietbanken zoo solide mogé* lijk in tc richten. Dr. Bos deelt nog mede, dat in overleg mej de regeering en met de vertegenwoordigen van den geldhandel en van de Nederlandsche Bank besloten is om voorloopig de leiding van de Bank te doen uitgaan van een raad van commissarissen, bestaande uit de heeren: mr. F. van Nierop, Van Aalst. D. W. Stork, Aalbeft se, Gerretson, mr. S. de Vries, wethouder van Amsterdam, Mor. van Hout, notaris Van Stoc- kum, prof. Koknstam, Meuwsen en spreker zelf. Op verzoek zal Spr. optreden als presi» dent-coramlssaris en voor de dagelijkse he lei ding. Nadat dr. Bos nog verschillende sprekers had beantwoord, heeft de vergadering met ah gemeene stemmen zich uitgesproken, dat dt geheele georganiseerde middenstand de op' richting van de Centrale Middenstandscredlet- bank met instemming begroet. Hierna deelde dr. Bos mede, dat do statuten, waarvan dó voornaamste waren medegedeeld, nog aan oen bespreking met de vertegenwoordigers van het consortium van den geldhandel cn van de Nederlandsche Bank zouden worden onder worpen en dat daarna de Koninklijke goed keuring zou worden aangevraagd. Nadat de vergadering dr. Bos hulde had gebracht voor zijn arbeid ten bate van den middenstand, is de bijeenkomst met een op wekkend woord gesloten. De Inschrijvingen voor het aandeelenkapitaal van de nieuwe Centrale moeten gezonden worden aan het bureau van den heer Meuwsen, Leidsche- straat 4 te Amsterdam. Verbruik van brood. Tc Amsterdam is de volgende kennisgeving van den burgemeester gepubliceerd: De burgemeester van Amsterdam, gelet op de wcnstihelij'khoid oan het ver krijgen van een goed en goedkoop brood mo gelijk te maken en tevens de aanwezige en ie verwachten tarwevoorraden langer te doen duren; gelet op de adviezen van de Commissie van advies ter voorkomdrug van prijsopdrijving in zake de broodvoorziening van Amsterdam, brengt hierbij ter algemeene kcnniis: dat met ingang van Maandag 24 Augustus door de belangrijkste bakkerijen bier ter stede een „grof tarwebrood" zal worden vervaar digd, bestaande voor de helft uit gebuild en voor de andere helft uit ongebuild meel; dat dit waterbrood van langwerpigen vorm en een houdend gewicht van ons gaar ge bakken, tegen den prijs van 11 cent in de win kels veikrijgbaar wordt gesteld. "Wijl deze maatregel van voorzorg noodig is met het oog op de tijdsomstandigheden, wor den de ingezetenen uitgenoodigd deze goedo en goedkoope broodsoort zoo algemeen moge lijk te gebruiken. Gis t gebrek. Nadat de directie van de Delftsche Gi en Spiritusfabriek de betrokken autoritei ln kennis had gesleld van enkele, door hi van burgemeesters onlvangen telegramc* meldende gisrt-gebrek, zoowel voor als voor burgerlijke brood-productie, is delf de betrokken autoriteiten bepaald dat a&n gistvervoer zelfs boven militair vervoer de voorrang moert gegeven worden. De suikerfabrieken. Naar men van welingelichte zijde aan de N. R. Ct. verzekert, Is hot bericht van het Handelsblad, als zouden de suikerfabrieken weder op 30 dagen verkoopen, onjuist. Men deelde aan het blad mede, dat hot ook in ge wone tijden, niet de gewoonte is, op 1 maand te verkoopen. Het zijn de commissionaris, d£o de vorige weck geen krediet meer gayen, doch nu wel weer. Het Amsterdamsche Steuncomité. Het Amsterdamsche Steuncomité ontving tot dus ver 109.000. Werkloozen te Rotterdam. Te Rotterdam zijn ongeveer 60.000 werk loozen. De machinefabriek Gebr. Stor'k Co. en de crisis. De Fabrieksbode" bevat een verslag van een vergadering van de z.g. Kern der Machi nefabriek van Gebr. Stork Co., waarin ge sproken is over de maatregelen door de firma voorgesteld in verband met de crisis. Het voorstel luidt: voorloopig wordt van hel volle uurloon 20 pet. ingehouden; mocht het aantal uren minder worden dan het nor male, dan wordt de inhouding, evenveel min der als het uitbetaalde loon beneden het volle weekloon blijft. De inhoudingen worden hoof delijk geboekt en van dit bespaarde geld kunnen uitkeeringen gedaan worden, als de fabriek minder dan 40 uur per week gaat werken. In dat geval zal een toeslag uitge keerd worden, zoodat totaal over 40 uren loon ontvangen wordt. Deze toeslag zal voor 1/3 komen uit de besparing van de 20 pet. en voor 2/3 van de firma, die dit op de onkos- tenrekening der fabriek zal boéken. Zoodra de toestand weer normaal geworden zal zijn, hetgeen geconstateerd moet worden door do firma, na overleg met de Kern, wordt de rest der bespaarde gelden in contanten uitgekeerdl Duurt de uitkeering 10 weken, dan zou <Eï de firma f 64.000 kosten. Het voorstel werd door de Kern met geest driftige instemming begroet en aangenomen. Plantenkeurlng uitgesteld. De jaarlijksahe groote plantenkeurlng, die in September as. te Leiden zou worden gè- houden, is door het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde uitgesteld. Uit den Bosch. De gemeenteraad van '6 Hertogenbosch heeft aan het Steuncomité een crediet toege staan van t 50,000, teneinde daarmee de ar beiders, die door de tegenwoordige omstan- digheden werkloos raken, te steunen. Het Steuncomité zal samenwerken met het Algemeen comité in den Haag, ook zal over leg gepleegd worden met de werkgevers- en werklieden-organisaties. Besloten is de ge meentelijke arbeidsbeurs weer tijdelijk in het leven te roenen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3