Êende stelling blijft ongerept tegenover een feeds verzwakten vijand. Sommige deelen van het vaderlandsch gebied zullen lijken onder §6 gebeurtenissen. Zoo zijn Duitsche elemen ten, ibehoorende tat eene onafhankelijke di- ftdsie, die op den uitersten rechtervleugel ope reert, het land binnengedrongen op eene plek. die sleohta door ilandweertroepen verdedigd Worden. Het feit, dat de regeering en de militaire autoriteiten aan het land de volle waarheid leggenzeggen, is het sterkste bewijs van het volledig vertrouwen in het leger. De over winning hangt af van onze volharding en onze hardnekkigheid. Londen, 25 Aug. Reuter verneemt, dat In een lang telegram, dat heden morgen on'- vangen werd van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, verklaard wordt, dat de Franschen gisteren in Lotharingen e*n tegenaanval deden, waarin de Duitschers «ware verliezen deden. P a r ij s, 25 Aug. (R.) Een officieel com muniqué bericht, dat de Fransche rechter vleugel is teruggegaan na de tegenaanvallen gisteren in Lotharingen. In Elzas hebben de fransche troepen algemeen de Duitsche te genaanvallen teruggeslagen. Het communiqué voegt hieraan toe, dat in ieder geval het tooneel van de operatiën in Èlzas van minder gewicht is. Londen. 25 Aug. De minister van oor- éog lord Kitchener heeft eene algemeene ver klaring over den toestand afgelegd. Hij zei- de, dat niemand kon voorspellen, hoe lang de oorlog zou duren. Maar wij moeten ons öoor deze beproeving heenslaan. De strijd Bal de hulpbronnen van het rij'k zwaar be lasten en aanzienlijke offers van ons volk Vergen. Die zullen echter bereidwillig ge dragen worden voor onze eer en voor het be- jboud van onze positie in de wereld, en zij zullen, de macht van het rijik en zijne aan sprakelijkheid niet onwaardig zijn. "Wanneer de oorlog verlengd wordt en verdere offers gevorderd worden van de geheele natie, dan mag men vertrouwen, dat die offers niet zul ten worden geweigerd. Wij weten hoezeer het Fransche xolk de waarde op prijs stelt van de snelle hulp, die wij iu staat waren het tc geven van het be gin van den oorlog af. Hel ligt voor de band, dat de niet alleen zedelijke, maar ook mate- rieele steun, dien onze troepen verschaffen, een factor van de grootste militaire fcjteeke- ipis moet zijn voor de beperking van de sfeier der vijandelijkheden en de bepaling van hun nen duur. Wanneer de strategische overwe gingen dit hadden toegelaten, zou iedereen )£ch er in hebben verheugd ons met het dap pere Belgische leger in het gelid te zien in jdjne prachtige worsteling tegen eene hope- Joozje overmacht. Hoewel dit voorrecht ons was ontzegd, draagt Belgié kennis van onze fiympathie en van onze verontwaardiging over de slagen, die het rijm toegebracht, en van ons besluit om de zekerheid te verschaffen, dat de offers, die het heeft gebracht, ten slot te niet zonder nut zijn gebracht. De landen, waar de algemeene dienstplicht bestaat, hebben bijna hunne geheele manne lijke bevolking onder de wapenen. Groot-Brit- tajnnié heeft onder zijn nationaal stelsel dit nfet gedaan eti kan nog op groote reserves wijzen, die zoowel uit het moederland als Uil de koloniën kunnen worden geput. Ter wijl de koloniën groote contingenten voor het landleger zenden, geeft het moederland loyaal gehoor aan de strenge roepstem van den plicht Meer dan 70 bataillons hebben rich vrijwillig opgegeven voor den buiten landsche n dienst. Een tweede leger van 100,000 'man is feitelijk reeds op de been gebracht, en achter deze troepen staan de bijzondere en nationale reserves. Terwijl het maximum der strijdkrachten in het vijandelijke land eene aanhoudende vermindering ondergaat, eal Engeland versterkingen in gereedheid brengen, die aanhoudend in steeds sterXere mate zullen worden uitgezonden. Het Brit- sche veldleger zal in aantal en hoedanigheid nog door de koloniën versterkt worden. Een Britsch expeditieleger staat aan de noordwestelijke grens van Frankrijk in het veld en is daar den opmars ch begonnen. Onze troepen zijn reeds gedurende dertig uren met eene sterkere Duitsche macht in voeling ge weest. Zij hebben gedurende dien tijd de tra- diliën van den Btritschen soldaat gehand haafd en zich met de grootste daoDerheld ge dragen. De operatiën, tot welker uitvoering zij geroepen zijn. bchooren tot die. welke de grootste standvastigheid van de soldaten en de grootste bekwaamheid van hunne aan voerders vergen. Ik heb den opperbevelheb ber per telegraaf opgedragen dë troepen ge- Juk te wensehen met hun schitterend werk. Wij zijn allen trofsch or hen. Weenen, 2 5 Aog. (Corr.-bureau) Het oorloge persbureau bericht: J>e aanvalsbeweging: van onze troepen aan beide zijden van de Welchsel dringt onophoudelijk voorwaarts. Ten westen van de rivier zijn onze troepen, in aansluiting aan de Duit- sehe bondgenooten, onder kleine ge vechten de Sysagora overgegaan. Zij bereikten gisteren het gedeelte van de Kaniionka-rivier tnsschen Klelce en Radom. Ten oosten van de Welclisel wierpen onze zegevierend opdringende strijdkrachten den 23n bij ILrasnik, op den weg naar Lublin, eene sterke afdeeliog van twee Rus sische korpsen terug. Heer dan ÏOOO Bnssen waaronder vele officieren vielen ongewond in onze banden. Een aantal vaandels en machinege weren werden bnit gemaakt. De aanvalsbeweging van 20.000 Russen, meerendeels ruiterij tegen ile grens van Roekowina, werd bij Xo- wosllitza geheel teruggeslagen. Den vijand werden verscheidene honder den gevangenen afgenomen. In zijn overhaasten terugtocht liet hij veel oorlogsiuaterieel op het slagveld achter. Berlijn. 25 Aug. (W. B.) Met goedkeu ring van den generalen staf zijn door de Ber- lijnsche dagbladen afbeeldingen opgenomen, afkomstig uit het pantserfort Loucin van de tvesting Luik. Deze platen geven een aan schouwelijk beeld van de reusachtige uitwer king van het Duitsche zware geschut. Voor het eerst heeft het groote publiek vernomen van het bestaan van de 42 cAL belegerings- morlier, waarvan een enkel schot voldoende i som zelfs de sterkste bcton-paulaerbedekking te breien. Deze stukken cosdhut waren het blijkbaar, waarop de mededeeting van den generaaI-kwartiermeester sloeg, dat de vijand ze niet kende. Het feit dat het mogelijk was in vredestijd kanonnen te fabrioeeren van zulk eene capa citeit, zonder dat het buitenland hiervan iels heeft gemerkt, Is een schitterend bewijs voor da trouwe plichtsbetrachting, die heeft voor gezeten bij de voorbereiding van den oorlog ir vredestijd. Petersburg, 25 Aug. (R.) De Russische verliezen tot dusver zijn hoofdzakelijk een gevolg van het onbedwingbare besluit d.r sol daten om met den vijand in voeling te komen. De bereden troepen in hel centrum hebben zwaar geleden; maar de opmarsch van de infanterie heeft meer dan bevredigende re sultaten opgeleverd. De vijand Is zeer in het nauw gebracht in Oost-Pruisen. Gewonde officieren, die hier zijn aangeko men, weiden uit over de vrees van de Duit schers voor de Russische kavallerie en bajo netten. Aan de Duitsche burgers wordt ver teld, dat Rusland hen hun land wil ontne men en hen tot slaven wil maken. Rome, 2 5 Aug. De Corriere della Sera bericht uit San Giovanni di Medua: Het bom bardement van de Bocclie di Cattaro door de Fransoh-Engelsche vloot, bijgestaan door de kvnonnen van de Monlenegrijncn, heeft de Oostenrijksche versterkingen reeds ernslig be schadigd. Falmouth, 26 Aug. (R.). Het Neder- landsche stoomschip Potsdam is uit New-York hier aangekomen met 400 Duitsche en eenige Oostenrijksche reservisten, alsmede de Duil- sche post. De reservisten zijn krijgsgevangen ver klaard. P a rij 2 5 ug. (R.). De Servische regee ring heeft aan de Fransche regeering mede- deeling gedaan van een protest. Daarin wordt gezegd, dat het opperbevel van het Oosten- rijksch-Hongaarsche leger de troepen heeft bevolen den oogst te verbranden, de dorpen in brand te steken, de vreedzame bevolking te dooden en op te hangen. Tijdens hun terug tocht naar de Drina verrichtten de Oostenrii- kers wreedheden zonder voorbeeld; zij ver minkten grijsaards, vrouwen en kinderen. Weenen, 2 5 Aug. \V. B.) De hier ge vestigde Spaanscke ambassadeur verklaarde in een gesprek met den vertegenwoordiger van het Neue "Wiener Abendblatt, dat hem van een opstand in Parijs niets bekend is. De toestand is eohler voor Frankrijk verschrik kelijk ernslig. Volgens de mededeelingen van den Duilschen generalen staf, die boven eiken twijfel verheven zijn, is het Fransche leger in het midden doorgebroken. Reeds in den eerst- volgenden tijd zal waarschijnlijk het Duitsche leger op Parijs aanrukken. Verder zeida de ambassadeur o.a., dat het groote overwinnende Duitsche volk steeds van eene innige behoefte aan vrede bezield is. De traditioneel© Duitsche politiek is een geest van de voornaamste grootmoedigheid en bo venal van de eerlijkste vredelievendheid. Wan neer nu Tuitschland thans met Frankrijk eene definitieve afrekening houdt, dan zal het zich niet een vrede, maar den vrede verzeke ren. Berlijn, 25 Aug. (W. B.) De Amerikaan- sche multi-million air Van der Bilt heeft in een interview, dat in de Breslauer Zcilung is opgenomen, gezegd: Ik aarzel niet het als de grootste schande van de twintigste eeuw te verklaren, dat Engeland de hand heeft ge leend tot het monsterachtige misdrijf, dat se dert het bestaan van de beschaafde natiën ge pleegd is door de stompzinnig fanatisme en krankzinnig chauvinisme vercenigde Fransch- decadente en Russisch-barbaarsche volken. Ik ben overtuigd, dat de geschiedenis eenstem mig een veroordeelend vonnis zal vellen, nog meet tegen de staatslieden van Engeland, dan tegen die van Frankrijk en Rusland. Ik kan mij niet voorstellen, dat de Engelsche regie ring het volk lang achter zich zal hebbeu. Ik geloof veeleer, dat dit volk zijne verantwoor delijk staatslieden zeer spoedig ter verant woording zal roepen en dat Engeland het eerst den oorlog zal slaken. Weenen, 25 Aug. (WB.). Heden mid dag is den Japanschen gezant bij het hof te Weenen zijn paspoort toegezonden. De Oos tenrijksche gezant in Tokio is teruggeroepen. Weenen, 25 Aug. (W. B.) Het bevel van keizer Frans Jozef aan den pantserkruiser Kaiserin Elisabeth om deel te nemen aan den strijd in Tsinglau, heeft hier eene fiere vreug de en voldoening verwekt. De Reiohsposl schrijft: De trouwe wapen broederschap tusschen Oostenrijk-Hongarije en het Duitsche rijk eindigt niet aan de gren zen van Europa. Al moge het gaan om de overwinning of om den dood, de wereld be leeft een schouwspel van trouw zoo schitte rend. heerlijk en geweldig als de geschiedenis nog niet kent. Op zulk eene trouw, die de gansche wereld omspant en aan eene gansche wereld van arglist en boosheid het hoofd biedt, moet de aanval vnn de triple-entente afstuiten. Het Fremdenblalt zegtHet hooghartige, ridderlijke bevel van den keizer zal overal, waar gevoel voor eer en trouw leeft, den diep- sten duurzamen indruk maken. Tokio, 26 Aug. (R.) In eene lange ver klaring, die de Japansche regeering in het licht heeft gegeven, zegt zij, dat de Japansche politiek, door den keizer en de regcering goedgekeurd, is te handelen onder alle toe komstige omstandigheden stipt in overeen stemming met de bepalingen van het iraktaat en bondgenootschap met Engelandde entente met de Vereenigde Staten en de verbintenis sen tegenover Oliina. Japan zal Kiautsjoe aan China teruggeven; het zal de onschendbaar heid van het Chineesche gebied verdedigen en al liet mogelijke doen om de verdenking van zijne motieven te doen verdwijnen, die in Amerika bestaat en sedert gevoed wordt door den veldtocht tegen Japan. Italië. Rome, 25 Aug. (R.) liet heilige college heeft heden voormiddag in de troonzaal van het Vaticaan het corps diplomatique ont vangen, dat zijne deelneming is komen betui gen met den dood van paus Pius X. Alle kar dinalen, die in Rome aanwezig zijn, Italianen en vreemdelineen. waren hierbij tegenwoor dig. De ambassadeur van Oostenrijk-Honga rije was als deken de woordvoerder van het corps. Ter vervanging van kardinaal Seraiino VannuteHi, deken van het heilige college, die door zijn slecht gezicht daarin verhinderd werd, las kardinaal Vincenzo VannuteHi het ia het Fransch gestelde antwoord voor. De ontvangst was om half twaalf afgeloopen. Rumenië. Bukarest, 25 Aug. Koning Carol, die eenige dagen ongesteld is geweest, is hersteld. Hii ontving heden de Turksche en de Griek- sche gedelegeerden. In Albanië* Skutari, 25 Aug. (R.) Alle vreemde mili taire contingenten hebben Skutari verlaten- De van de Fransche regeering uitgegane voor stellen, die strekten om de vijf contingenten onzijdig te verklaren, hebben niet de instem ming van alle betrokken mogendheden gevon den. Par ij s,25 Aug. (R.) De Excelsior bericht uit Rome, dat de toestand in Durazzo wan hopig is. De bevolking sterft van honger. Rusland. Over. den toestand in den Kaukasus, waar reeds voor het uitbreken van den oorlog eene revolutionaire beweging was ontstaan, heeft men slechts een paar korte berichten uit Turk sche bladen- Die zijn niet aan de Russische censuur onderworpen geweest en klinken zoo waarschijnlijk, dat men aan hunne echtheid nauwelijks kan twijfelen. De Frankf. Ztg. schrijft naar aanleiding van deze berichten, dat de revolutie een aanvang heeft aangeno men, die haar een gevaar doet zijn voor het voortbestaan van de Russische heerschappij en voor de Russische veroveringen in Peruë. De demoralisatie van de Transkaukasische troepen, die zich vroeger reeds heeft doen kennen in het terugwijken van de Turksche grens en het verbranden van de daarlaigs gelegen pakhuizen en barakken, is sedert nog gestegen; bij massa's vluchten de soldaten over de grens, en waarschijnlijk komen die niet van de grenstroepen alleen. Het in de lucht vliegen van de ijzeren brug over de Araxes bij Djoelfa, die sedert een jaar of tien het verkeer per as tusschen Rusland en de Perzische provincie Aserbeidsjan moge lijk maakte en waarover in het volgende jaar de nieuwe spoorweg naar Tabris zou gaan, brengt de Russische bezettingstroepen in Noordwest-Perzië in een zoo moeielijken toe stand, dat zij met recht eene uitbarsting van den steeds smeulcnden haat der bevolking mogen vreezen. De terugtocht naar Rusland is hun echter door de vernieling van de brug zeer moeielijk gemaakt. De overgang over de woest slroomende Araxes op vlotten is wel op eenige plaatsen mogelijk, zij 't ook niet zon der gevaar, maar voor grootere troepenafdce- lingcu ondenkbaar. De terugtocht^ uit Tabris echter door het gebergte naar de Moeganstep- pe zou thans, nu de vijandelijke instincten van de bergbewoners ongebreideld ziah zouden doen gelden, eene zeer gewaagde onderne ming zijn. Zoo schijnt hel haast natuurlijk, dat de in Aserbeidjan staande Russische troepen hoopen deserteurs aan Turkije verliezen. De vernieling van de brug zelf kan hel werk zijn van Tartaarsche Schiiten, die met de bewo ners van Aserbeidjan stamverwant zijn en hun geloof deelen; tot voor een tachtigtal jaren leefden zij ook met hen in politieke gemeen schap. Zij waren in de laatste onlusten van Bakoe, waaruit zich onder den invloed van den oorlog de revolutie heeft ontwikkeld, net drijvende element. Zij zijn in de woeste berg streek, waarin Djoelfa ligt, de kern van dc bevolking. Eene andere mogelijkheid is, dat Russische muitors het vernielingswerk vol brengen. Voor de verdere ontwikkeling van de Kau- kasische revolutie zal bovenal de houding van de Armeniërs beslissend zijn. Wel heeft Rus land reeds voor den oorlog zich groote moeite gegeven om hun politiek te winnen. Ecnc part" van Armenische zakenmenschen, die bij de handharing van den vrede belang had den, leenden hieraan het oor. De dreigende val van de Russische heerschappij zal echter deze lieden smel afkoelen. Met hen zou het Russische gezag den laatst en steun verliezen, die wortelt in het land zelf, want de gedemo- raliseerden, reeds in vredestijd hongerende en verwaarloosde troepen, zullen aan een ernstigen storm niet het hoofd kunnen bie den. Verspreide Berlch De Duitsche legers. De geheimzinnigheid, die zoo lang over de bewegingen van de Duitsche legers heeft ge legen, begint nu te verdwijnen. De N. R. Ct. weet de volgende troepenbe wegingen te vermelden: In het begin van den oorlog stonden het Vilde, IXde en Xlde legercorps ten N. van Luik; ten W. van Verviers het Xde en het lilde; ten W. van Malmédy de garde en het IVde; ten W. van Houffalize hel XIXde; ten W. van de Luxlmburgsche grens en ten 0. var. NeufchSteau het Xllde; bij Aarlen het 3de Beiersche legercorps; ten O. van Longwy, meer naar het Zuiden toe het VlIIste; ten N. van Diedenbofen het XVIde; ten Z. van Die- den hof en het 2de Beiersche, ten Z. van M.t z het 1ste Beiersche en het XlIIde; ten 0. van Marsal het XXIste; ten N. van Straatsburg het XlVde; ten Z. van Straatsburg tot bij Colmar het XVde; en op den uitersten linkervlcuge1 tusschen Colmar en Bazel vermoedelijk een Oostenrijksch legercorps. Deze troepen zijn nu den opmarsch begon nen en verder geconcentreerd en van enkele legers zijn de aanvoerders bekend geworden. Van de Noordwestelijke grens van Luxem burg is aan weerskanten van NeufchJteau hertog Albert van Wurtemburg opgerukt in de richting Sedan, na, volgens een ambtedijk Duitsch bericht, den Franschen een neder laag te hebben toegebracht. Tusschen Bergen en Charleroi rukken de Duitschers tegelijk tegen Maubeugc op. De Duitsche Kroonprins voert een leger aan dat op de „IJzeren Poort" bij Longwy aan trekt. De Beiersche Kroonprins nik* meer naar het Zuiden tusschen Metz en dc Vogeezen te gen dc Moezel op. De Duitsche velduniform. Aan een Duitsch militair orgaan ontleent de Tel. o.a. de volgende bepalingen: Afleggen v»u „He blinkende uitrustingstuk ken enz. bij het dragen van den velduniform. Bij den velduniform moeten alle sjerpen met een grijzen atol overtrokken worden, of wan neer deze niet v.orhanden is, afgelegd wor den. In plaats van deze sjerp wordt dan een lederen gordel omgegespt. Orde-gespen en ridderorden moeten in 't gevecht niet gedra gen worden. Alle in het zonlicht schitterende uniform- en uitrustingsstukken moeten afge legd worden. De roode regimentsnummers op de helmovertrekken van officieren en man schappen moeten verwijderd worden. Verandering van de kleur van den velduni form voor de tuniek en invoering van groene nummers op de lielmovertrekken voor alle wapens. De veldgrijze stof voor de tuniek zal voortaan in de kleur van de stof voor de veld grijze pantalons worden vervaardigd. De kleur voor de lange en rijpantalons Is grijs. Het vervaardigen i'ozer stoffen in de nieuwe kleuren begint, wanneer de fabrikanten de grondstoffen, die rog in de vroegere kleur ge verfd zijn, opgebruikt hebben. Allo wapens (uitgenomen het gardekorps) dragen in het vervolg op de i clmovertrekken nummers en wel groene in plaats van roode. De eerste „IJzeren Kruis"-ridder. De kapitein der Duitsche generale staf von Harbon, die bij den aanval op Luik zich bij zonder verdienstelijk had gemaakt, is onmid dellijk na den val der stad per auto naar Ber lijn gereden om aldaar den Keizer verslag te doen van de leger-verrichtingen. Bij deze gelegenheid ontving deze officier uit handen van den Keizer zelve het IJzeren Kruis. Het luchtschip boven Antwerpen. De correspondent van de Tel. te Antwer pen geeft bet volgende verhaal van de ver schijning van het bommen werpende Duitsche luchtschip boven Antwerpen: Klokslag één uur werd ik gewekt door het geweldig snorren van motoren, 't Kwam van boven, 'k Trok de jamen open en zag in het luchtruim, zuidelijk van de groote statie een reusachtig gevaarte, dat even, heel even een lichtstraal op de stad wierp. Onmiddjlwjk daarop klonk een gedempt geluid, direct daar na gevolgd door een donderslag. Toen weer een lichtschijn op grooter afstai d en geen twee seconden later andermaal het geluid, alsof twee goederenwagens met enorme kracht tegen elkaar botsten. Nadat dit wreed e spel voor de derde maal was herhaald, klonk kanongebulder van de Schcldeforten en ge weervuur van de wachtposten in en buiten de stad. Het vuren der Antwrerpsche verdedigers hield aan, doch ook het bommenwerpen uit den Duitschen luchtkruiser. De ontsteltenis oer Anlwerpsche bevolking was groot. Tn nachtgewaad verschenen mannen en vrou wen e® kinderen in de straten. De menscli'.n holden van don ecnen straathoek naar den andere, in de hoop, zich daardoor veiligheid to verzekeren. Het publiek meende de eerste ocgenblikken, dut de Duitschers het beleg van de stad waren begonnen. Aanvankelijk meen de ik ook, dat dit het voorspel was van het beleg. Langer dan twintig minuten heeft die kanon- na de tegen en vanuit het luchtschip niet ge duurd. Toen bleek, dat bet een op zichzejf- slsanden vernielingstocht van een „Zeppelin" gold. In die twintig minuten had de luchl- kiuiser enorm groot onheil aangericht. Een bcm. op de Stadswaag gevallen, kostte aan twee daar op post staande politie-agenten het leven. Aan de kazerne van he>t 5e linie-regi ment werd veel schade toegebracht. Er is een bom gevallen op liet militaire hospitaal, even- all op de infanitoriekazerne in de Falconstraat gelegen. Eenige personen ln het hospitaal zijn gedood, anderen ernstig gewond. De opvarenden van het luchtschip hadden bet blijkbaar op voorname openbare gebou wen gemunt; zij wierpen een bom ter hoogte van de Place de Meir, waar het Koninklijk h >f ziji, intrek heeft genomen. Het projectiel viel op een huis in de Twaalfmaandenstraat, bij de Beurs, en de Place de Meir. De lijken VaD een man en een vrouw zijn uit de puinhoopea van een perceel van drie verdiepingen te voor schijn gehaald. Een andere hom viel op een huis in de Schermerstraat, bewoond door ad vocaat Mertens. Mevrouw Mertens en een der dienstboden waren, volgens de voorloopig in gewonnen informaties, op slag gedood. Deze bom was blijkbaar bedoeld voor het monu mentale Paleis van Justitie, evenals een an dere, die een gedeelte van een huis in de Ji'stitiestraat vernielde. Het aantal dooden en gewonden moet, naar voorloopig kan worden vastgesteld, 26 bedra gen. Tn het rayon, waarin de bommen op hoop van zegen zijn neergeworpen, liggen ook het hotel St. Antoine, waar thans de vreemde am bassades zijn gevestigd, en het gouvernements gebouw, de tegenwoordige zetel der Belgische regeering. Do bedoeling is duidelijk. De militaire overheid overweegt den miat- regel, om na achten 'savonds de lichten van dj stad, zooveel als bakens voor den vijand, te do oven. Nadere mededeelingen omtrent het lucht schip, dat door dc Belgen neder geschoten en buitgemaakt is, vindt men onder de telegram men van heden. De Belgische vlag. De Duitschers hebben o,p den dag der be zetting van Brussel de Belgische vlag niet van het stadhuis verwijderd. Van het stadhuis wapperden n.L drie vlag gen: in het midden (en het hoogst) de Bel gische vlag, rechts de Fransche en links de Engelsche. Toen de Duitschers het gebouw hadden in bezit genomen kwam de vlag van Brussel in top en daarnaast maar lager die Belgische vlag en de Duitsche vlag. De gesneuvelde Baron van Z u y le n. Wij hebben reeds medegedeeld, hoe baron van Zuylen van Nycvelt den 12en Augustus tusschen Luik en Namen door een schild wacht werd aangeroepen, terwijl hij in zijn auto voorbij reed; de schildwacht schoot, en de chauffeur en de passagier werden beiden dood geschoten. In de Journal des Débats'' van 14 Augustus heeft het Hbld. een aanvulling gevonden van dit bericht, meldende dat dc dood geschoten Van Zuylen de voorletter heeft van E., en dat hij niet de zoon, doch een neef is van den voorzitter van de „Automobile Club de France". Hieruit volgt dus, dat het een gelukkig mis verstand is geweest, toen men hier te lande meende, dat de doodgeschoten baron Van Zuylen de eenige zoon was een jaar gele den kwam een andere zoon van den eigenaar van het kasteel Haarzuylens om het leven bij een auto-ongeluk buiten Brussel van deze, van geboorte Nederlandschcn edelman, wiens zoon dus de toekomstige erfgenaam is van het mooiste kasteel, dat wij in ons land kennen. Duitsche oorlogsschepen in de Noordzee. Nederlandschc stoomschepen hebben nabij Doggersbank 2 Duitsdie kruisers en 6 torpedoboolcn ontmoet. De Nedertandsche schepen worden aangehouden cn onderzocht. Geen part ij en meer. Een aantal sociaal-democratische kranten, de Vorwürts in de eerste plaats, mogen thans in Duitschland aan de stations verkocht wor den. Polen in Franschen dienet. Tal van Polen, werkzaam in de mijnen van Atreobt cn in de fabrieken van het noorden van Frankrijk, hebben aan den prefect ver gunning gevraagd, om onder het Fransche vaandel te mogon veahten. Niet echter in Marokko, maar in de oostelijke legers tegen Duitschland. Een ontmpeting met een Duitschen hulpkruiscr. Aan de Daily Telegraph ontleent dc N. R. Ct. het volgende verhaal van een passagier van het stoomschip Galician van dc Union Castle-lijn: Het schip verliet op 29 Juli Kaapstad met bestemming naar Southampton over Teneriffs. Geheel onverwacht meldde een draadloos tele gram op 8 Augustus, dat de oorlog was uitge broken. Aan dek werden de lichten gedoofd er. de schoorsteen werd grijs geverfd. Den 15en Augustus 's middags om half drie, toen men in de buurt van het eiland Ferro was, naderde er snel een schip met vier schoor stee neru dat seinde: „Bijdraaien of we boren je in den grond." Er werden onmiddellijk be velen gegeven en de scbepcn naderden elkaar tot op vijftig **ards. Middelerwijl werden er dradelooze telegrammen uitgezonden, toen het bevel van den kruiser kwam: „als je probee. t eenige gemeenschap te verkrijgen, boren we k- in den grond." Er was geen keus en de dxadeloos telegrafische inrichting werd naar heneden gehaakl. De kïvrïser bleek de Kaiser Wilhelm der Grosse te zijn van de Norddeut- schc Lloyd, die nu voor oorlogvoeren was in gericht. Het Duitsche schip liet een boot te water en een officier verscheen aan boord van de Galician. De toestellen voor dradelooze telegrafie werden over boord geworpen. De bemanning werd gemonsterd, de scheepspa pieren en de vrachtlijst werden hi beslag ge nomen, de kolen- en de voedselvoorraad wer den geïnspecteerd, de lading werd onderzocht en ook de passagiers gemonsterd. Twee sol daten werden gevangen genomen. Daarop keerde de boot naar de Wilhelm der Grosze Ic-mg en na langdurige beraadslaging, waar bij de kanonnen zorgvuldig op de Galician ge richt bleven, werden er bevelen gegeven zuid waarts te varen. De kruiser volgde. Tegen lief vallen van den avond werd naar hel zuid oosten aangehouden op het eenzame Rio de Oro. Op 200 mijlen af stands werd order ge geven, dat de reddingbooten van levensmid delen voorzien moesten worden en dat pas sagiers cn bemanning zich gereed moesten houden bij dagaanbreken het schip te verla ten. De lichten moesten bedekt worden. De ongezegge 1 ijkheid van de passagiers, die her haaldelijk liet licht in hun hutten opdraaiden of aan dek lucifers afstreken, veroorzaakte veel last. Toen kwam het bevel, dat, als alle bevelen niet slipt opgevolgd worden, iedereen aan boord dadelijk m de booten moet plaats nemen en het schip in den grond geboord zou worden. De booten werden van levens middelen voorzien en de passagiers Kepen opgewonden sprekend dooreen. Vrouwen vie len flauw. Onverwacht kwam toen bij kapi tein Day van de Galician de tijding in van de Wilhelm der Grosze, dat het Engelsche schip ter wille van de vrouwen en kinderen ge spaard zou worden. „U bent vrij, goede reisl" Passagiers en bemanning van de Galician uit ten hun dankbaarheid in gejuich, dat door d« Duitschers beantwoord werd. De kruiser ver dween hierop. liet Duitsche koopvaardijschip Burmi uit Hamburg scheen dienst te doen als kolenschip. De Galician is Zondag tc Graves- end binnengeloopen. De „Zenta". Aan de .Corriere della Sera" ontleent het Hbld. een relaas, gekregen over den onder gang van den Oostenrijkschen kruiser „Zen- ta". Een flotielje, zoo vertelt het Italiaansche blad, die in de Grieksche wateren kolen had ingenomen, ontmoette op zee andere oorlogs schepen, die van Malta kwamen. Deze gecom bineerde vloot voer nu op naar Callaxo. Toen men dit naderde, ontdekten de Britsche sche pen aan het hoofd van de flotielje de Oos* tcnrijkschc beschermde kruiser „Zentaen drie "kleinere oorlogsbodems, die de ku9t blok keerden. Voordat zij zelf ontdekt werd opende de flotielje het vuur op den vijandclijken kruiser, die volkomen xcriast, aarzelde om het vuur te beantwoorden. Toen echter eindelijk de „Zcuta" begon terug te vuren, geschiedde dit met zeer lange tusschenpoozen. Inlusschen echter hadden de kanonnen-van de Engelsch- Fransche vloot de ,,Zenta" zeer gehavend en binnen veertig minuten drong alreeds het wa ter de machinekamer binnen. De drie Oos tenrijksche torpedobooten namen toen de vlucht. Toen het bleek, dat de „Zenta" snel zin kende was, en de bemanning trachtte tc ont snappen, kwam een der Engelsche schepen langszij van de „Zenta". Het slaagde erin 200 zeelieden, die dreigden te verdrinken, te redden, vijftig van deze bezweken later aan hun wonden. De geredden werden als krijgs gevangenen overgegeven aan de Montene- grijnsche overheden aan de kust en zijn naar CetHnje overgebracht. De commandant van de „Zenta*' schoot zich door het hoofd, toen de kruiser naar aa diepte zonk. Duitschland en Japan. De Magdeburgiische Ztg. drukt een brief dien de Japansche maarschalk Jamagata ln Februari 1906 dus na den oorlog met Rus-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6