BINNENLAND. Toen het bericht v&n het groote succes van qjjae wapenen laj Krasnik in het oorlogs- bersfcwartier hekend werd, maakte zich van bewoners eene blijde geestdrift meester; M trokken in dichte scharen voor den zetel ^an het commando en verlangde onstuimig de officieren te zien. De commandant deed me- ^edeeling van de tijding der overwinning in ^ene toespraak, die met gejuich en met het 'gingen van het volkslied werd! begroet. Nisch, 26Aug. In een slag aan de Drina grachten de Oostenrijkers 300,000 man in het ^yuur. Zij hadden 15,000 dooden. 30 000 gewon den en 15.000 gevangenen; zij verloren 75 tik'snonnen- Londen, 26 Aug. (R.) Men gelooft, dat de Duilsche oorlogsschepen vau het nieuw ste type zicih in het Kielsche 'kanaal bevinden. 'Duitsche torpedobooten en kruisers zijn voor jden mond van de Elbe en hij Helgoland tot Verdediging van de kust. Weenen, 26 Aug. (W. B.) Verscheidene bladen berichten, dat het Fransche detache ment in Skutari, evenals de andere detache menten, is afgetrokken en zich naar Montene gro heeft begeven. De Reichspost merkt hierbij op: Wanneer 'de Franschen daar misschien besluiten aan fie zijde van Montenegro te strijden, zooals de Dui-tschers met onze troepen bij Vardiste streden, dan zou eene ontwikkeling van den puitsch-Franschen oorlog op een eigenaardig ■nieuw oorlogstooneel niet geheel onmogelijk zijn. Tokio, 26 Au g. (R.) De Japanners zijn Ijegonnen met de blokkade van Kiautsjoe. Het Duitsche eskader in Oost-Azië bestaat uic de pantserkruisers Sdbarhhorst cn Gnei- jernau, de kleine kruisers Leipzig en Emden, jde kanonneerbooten litis, Jaguar, Tiger en iLuclis, de rivierkanonneerbooten Tsingtau, y&terland en Otter en de zee-torpedoboot S 90. jBevelhebber van het eskader is de vice-ad- miraal graaf Spee, s De bemanning van de pantserkruisers is 775 inan, die van de kleine kruisers 325 man, die tan de kanonneerbooten 180 man. Steun in zijh strijd met de Japansche vloot krijgt dit eskader van den Oostenrijkschen bruiser Kaiserin Elisabeth. Londen, 26 Aug. De minister van kolo niën deelde in hert: lagerhuis mede, dat van den commandeerenden officier van de Brit- sche strijdmacht in Togoland het volgende te legram ontvangen is, dat van gisteren geda teerd is: De Duitsche inrichting voor draad loze telegrafie te Kamina in Duitsch Togo land is door den vijand vernield. Heden na- ^ddag zonden zij onder eene witte vlag eene boodschap, waarin zij aanboden te capitu leren wanneer hun de krijgseer werd gege ven en overeenstemming omtrent de voor waarden werd verkregen. Er werd antwoord .gezonden, dat zij niet in een toestand waren, vom voorwaarden te verlangen, en zich on voorwaardelijk moesten overgeven. Er werd |iun gezegd, dat wij altijd den bijzonderen ^igendom eerbiedigen en dat er zoo min mo gelijk bemoeiing rou zijn mei den handel van '{te* land en met den bijzonderen eigendom en de belangen van de handelsfirma s. De Brit- |dhe troepen zijn voorwaarts gegaan en heb- tben den overgang van de rivier Armee bezet. Het antwoord -an de Duitschers wordt he- jffen avond of morgen vroeg verwacht. Tweede telegram. Het departement yan koloniën bericht, <iat Togoland zidh on voorwaardelijk heeft overgegeven. A De troepen van de bondgenooteo trekken ^joorgen vroeg hei land binnen Londen, 26 Aug. (R.) Eerste minister jlscprith deelde mede, dat hij morgen zou voorstellen een adres te zenden aan koning aeorge om hem te verzoeken aan den koning der Belgen de sympathie en de bewondering te betuigen, waarmee het lagerhuis den held- haftigen tegenstand beschouwt, düe door zijn leger en zijn volk is geboden tegen den inval in zijn kand, en hem de verzekering te geven van het besluit van Groot-Brfttannie om pp iedere wijze de pogingen van België te Steunen om op te komen voor zijne eigen on afhankelijkheid en voor de rpenbare wet van Europa. (Toejuichingen). Konstantinopel,26 Aug. (W. B.) De Tasvir Efkiar bericht, dat de Turksche onder danen in Frankrijk als vijanden worden be handeld. In Marseille werden zelfs Turksche vrouwen feitelijk beleedigd en naakt op de Straat gejaagd. Het Turksche gezantschap te Parijs heeft maatregelen genomen, om te ver- pekeren, dat de Turken naar huis kunnen rei zen. Bijna alle Turksdhe studenten hebben Frankrijk verlaten. Weenen, 26 Aug. (W. B.) De avondbla den berichten over de in Konstantinopel, Buka- rest en Sofia heerschende verontwaardiging wegens de ongehoorde taal, die de Russische diplomatieke vertegenwoordigers voeren te genover de staatslieden, die daar aan het hoofd van de regeering staan, om hen te be wegen, dat deze landen zich bij Rusland aan sluiten. Daarbij moeten duidelijke zinspelin gen zijn geschied op het lot, dat den ver moorden Bulgaarschen staatman Stamboelow heeft getroffen. De dagbladen voegen hieraan toe. dat het brutale optreden van de Russi sche vertegenwoordigers, zooals van zelf •preekt, geheel zonden resultaat is gebleven. Londen. 26 Aug. (R.) Minister Lloyd Georee heeft het ontwern van de oorlogslee- liing ingediend tot dekking van de 100 mil- lioen p. st., die reeds gevoteerd zijn, en ook ven de som, waarmee de inkomsten van het loopende dienstjaar tengevolge van den oor log zullen worden verminderd. H'et wetsont werp verschaft aan de schatkist volledige vrij heid ten aanzien van de manier, waarop het geld zal worden opgenomen. Londen, 26 Aug. (R.) Men bericht, dat 1200 handelsschepen zich thans bevinden in «de haven van Hamburg. Bern, 26 Aug. (R.) Men bericht, dat de Duitsche regeering de bevolking van het rijk heeft aangespoord, zuinig te zijn in het ge bruiken van petroleum, eieren en benzine. Frankrijk. Parijs, 26 Aug. (R.) De avondbladen spieken van eene voorgenomen andere ver deeling van de ministerieele portefeuilles. Deze verschikSklngen zouden volstrekt geen /pblilaek karakter hebben. 2 7 Aug. CR.) Mirnstar-Dresiden4 Viviani heeft aan president 'Poincaré medegedeeld, dat de ministers besloten hadden gezamen lijk ontslag te nemen. Poincaré belastte Vi viani met de samensteüing van een nieuw kabinet Om elf uur gisterenavond) deelde Viviani aan Poincaré mede, dat het nieuwe ministerie aldus ds samengesteld i Minister-president zon der portefeuille Viviani, justitie Briand, bui- lenlandsche zaken Delcassé, limlandsohe raut, openbare werken Sembat, handel Augagneur, financiën Ribot, onderwijs Sar- rant, openbare werken Sembat, handel Thomson koloniën Doumergue, landbouw Fernand David, arbeid 'Bienvenu Martin, mi nister zonder portefeuille Jules Guesde. Onder-staatssecretaris van sohoone kunsten is Dalimier. Viviani bevindt zich thans in het Elysée, om zijne nieuwe medewerkers aan Poincaré voor te stellen. (In het nieuwe ministerie zitten i.aast Ribot, het hoofd van het kabinet, dat werd samen gesteld na de verkiezing van de nieuwe Ka mer en dat tengevolge van zijne eerste ont moeting met de Kamer moest aftreden, Sem bat en Guesde, twee hoofden "\an de socialis tische partij, die tot dusver weigerachtig vas gebleven aan de regeering deel te nemen, i voorts Briand en Millerand, die als renegaten door de socialisten met hunne bittere vijand schap werden vervolgd). Italië. Rome, 2 6 A*vg. (R.). De Braziliaansche L j-dinaal Arcoverde is, toen hij op zijne reis het doodsbericht van den paus ontving, dade lijk teruggekeerd. Hij' is heden hier aangeko men. De werkzaamheden in het Valicaan om de voor het conclave bestemd© vertrekken in orde te brengen, worden ijverig voortgezet. De te lefonische centrale in het Valicaan is geïso leerd. om te verhinderen, dat de conclavisten met de buitenwereld gemeenschap onderhou den- Verspreide Berichten. De Keizer aan het woord. De Tel. meldt, dat de keiizer aan kroon prinses Cecilie het volgende telegram zond Innigste dank, lief kind. Ik verheug mij met je over "Wilhelm's eerste overwinning. Hoe heerlijk heeft God hem ter zijde gestaan. Hein zij lof en eere. Ik heb Wilhelm het ijzeren kruis 2e en le klasse verleend. Oscar moet ook schitterend met zijn grenadiers gevochten hebben. Hij heeft het ijzeren kruis 2e klasse gekregen. Zegt dat aan Ina Marie. God be- scherme en helpe den jongen ook verder en zij ook met jou en de anderen. Je vader WILHELM. De keizer heeft tot de naar het front ver trekkende cadetten de volgende toespraak gehouden: Cadetten! Reeds jong stuur ik u naar mijn regimenten, om als leiders aan het hoofd van mijn dappere troepen tegen den vijand te strijden. Alle moreele eigenschappen, die men het cadettenkorps ingeplant heeft, zult gij in het leger brengen: onsturmigen moed, koelbloedigheid, een helder hoofd, in moei lijke tijden „het hoofd omhoog'' en vertrou wen op God. Dan zult gij mijn troepen tot de overwinning leiden. Aan historische voor beelden behoef ik u niet te herinneren, die hebt gij geleerd. In ieder g^val hoop ik, dat God de Heer ons de overwinning moge geven. Trek dan op met God. Vaart wel, cadert^n! De slag b ij K r a s n i k. Aah de „Voos. Zeitumg* ontleent het Hbld., dat de driedaagsche slag bij Krasnik eindigde met een volledige overwinning op het Russi sche leger, dat, eerst uit de omgeving van Frampol en Krasnik verdrongen, daarna groo- tere kracht ontwikkelde aan zijn oostelijkem vleugel. Ten slotte waren vier Russische leger corpsen in gevecht. Zij werden echter door krachtige infanterie-aanvallen tot terugtrek ken genoodz kt en daarna door cavalerie ver volgd in de richting van Lublln. De Oostenrijkers behaalden deze overwin ning op een moeilijk, door uitgestrekte bos- schen bezet terrein. Een steri Ruzsische voorhoede had gun stige posities ingenomen, waar de cavalerie krachtig kon optreden. Té Oostenrijkers vie len echter met zulk élan aan, dat de vijand weldra achteruit gedrongen kon worden. De artillerie sdhljnt een paniek onder de Russen t? hebben veroorzaakt, speciaal onder de Ko zakken. De Berlijnsche bladen sipreken de meening uit, dat door de overwinning der Oostenrij kers de algemeene toestand op het tooneel van den loorlog zeer gunstig is geworden, temeer daar de terugtocl t op Lublin ontaarde in een wilde vlucht. D«e gevangen genomen Russische officieren, die den oorlog met Japan hadden medege maakt, verklaarden eenstemmig, dat de Oos tenrijkers krachtiger aanvallen dan de Japan ners. Het gevecht bij Charleroi. De oorlogs-correspondent van de Times is uit België naar het Times-bureau te Parijs te ruggekeerd, waar hij een levendige beschrij ving gaf van het vreeselijke gevecht bij Char leroi. De Tel. ontleent er het volgende aan: De DuPschers begonnen het bombardement op de bovenstad. De Franschen deden een uitval, die herinnerde aan de middeleeuwen en keerden terug, toen zij een veel sterkere Duitsche troepenmacht tegenover zich von den. Inlusschen hield het bombardement zon der onderbreking aan. Toen deden de Franscb Afrikaansche troepen, de Turco's, met on vergetelijk élan een uitval en voerde met de bajonet een charge uit op de Duitsche batte rijen. Onder de Turco's zelf werd een vreese lijke slachting aangericht en van het geheele bataljon keerden slechts 100 man terug. De Duitschers naderden stap Voor stap door de voorsteden het hart van Charleroi. Daar had loen in de nauwe straten een ontzettend bloed bad plaats. De wegen waren als bezaaid met dooden. De gesneuvelden bleven in opgerichte houding op dezelfde plek, waar zij getroffen werden, staan, steunend op hun reeds eerder gedoode broeders. Vóór ihet station hielden de Franschen tot het laatste toe stand. Twee uren lang moesten de Duitschers vechten, vóór zij de kanaalbrug bij de stad konden bezetten. De verliezen der Duitschers waren ontzettend. Geleidelijk be zetten de Dui'sche troepen de dorpen Mar- chlenne, Landelis, Montignies en de streek na bij Walcourt. Weldra begonnen nu de Franschen Charle roi te bombardeoren. Hadden de Duitschers eerst de bovenstad zwaar bestookt, de Fran sche artillerie wierp granaten in het lagere Stadsgedeelte. Niettegenstaande een hardnek- kigen tegenstand, avanceerde de Fransche in- fan'erie weer langzaam naar de stad, ver scheidene dorpen hernemend op de linie tus- scihen Thuin en MetteL Om zes uur 's avonds werd het gevecht gcstéakl, daar men aan bei de zijden totaal ui4geput was. Vóór het aanbreken van den dag begonnen de Franschen opnieuw Charleroi te bombar- deeren. De onvermoeibare Fransche troepen storm den voorwaarts naar de beneden-stad, intus- schen de dorpen Chatelet, Claatelineau, Bouff- oouex, Marchienne en Couillet hernemend. Het gevecht was op dat oogenbllk aan beide zijden het hevigst, de verliezen ontzettend. Niettegenstaande de moorddadige uitwer king der Duitsche mitrailleuses, trokken de Franschen Charleroi weer 'binnen en dreven-* na een woedend gevecht de Duitschers in ver warring over de Sambre terug. De Franschen trokken de stad binnen, die letterlijk uitgestorven was en totaal verwoest door het overstelpend granaatvuur. Voor een herberg zag men het lijk van een Duitschen officier in geknielde houding, het hoofd ge bogen over een waschkom, het gelaat met zeep sop bedekt: doodgeschoten toen hij zich wasdhte. Een ander lag dwars over een tafel, terwijl de koffiekop, die hij aan zijn lippen had wil len brengen, juist voor een kogel hem doode- lijk trof, in scherven op den vloer lag. Overal in de stad stonden huisresten te smeulen. Iedere kelder bleek overvuld met door angst en ontzetting welhaast verlamde bewoners. Generaal Pau. Clemenceau onthult in zijn blad, dat gene raal Joffre, de Fransche opperbevelhebber, eenige generaals van het Fransche oostelijke leger heeft ontslagen, omdat zij naar zijn oor dcel niet geschikt voor hun taak waren. Ge neraal Pau is nu belast met het bevel over de Fransche troepen in den Beneden-Elzas, ter vervanging van een dezer ontslagen ge neraals. Generaal Pau is reeds 69 jaar oud. In 1870 verloor hij in een gevecht bij Froeschwiller een van zijn armen. Meer Engelse he troepen. Blijkens een mededeeling in de „Monch. Guardian" worden -nog voortdurend Britsche troepen maar Frankrijk gezonden. Zterdag- avond en Zondag zijn de Britsche troepen- transportschepen schepen met voorraden levensmiddelen en oorlogsmateriaal komen geregeld aan weder in de Fransche ha vens aangekomen. Mededteelimgen over de havens waar deze troepen aanvoer plaats heeft, worden niet gedaan. Maar verbeid wordt dat Zaterdag in een der havens acht groote troepenschepen, waarvan enkele schepen van 10,000 ton waren, aankwamen, binnen het etmaal waren de troepen uit deze schepen aan land gebracht. Een der schepen, die twee infamteriebataljons met de noodige vuurmonden had overgebracht, was twaalf uur na aankomst reeds weder naar zee ver trokken. Het record werd in een der havens behaald met de landing Van 6000 man, met paarden, kanonnen en ooriogsmaterieel. Telefoonverkeer Duitschlan d— Holland. De commandeerende generaal van het 7e legercorps, Freiherr von Bissing, deelt aan de „Köln. Ztg." het volgende mede: „De tot dusverre verbroken telefonische verbinding naar Nederland, is op het gedeelte Düsseldorf—Rotterdam hersteld. Het gebruik van de telefoon is slechts aan bepaalde per sonen en firma's toegestaan. Belanghebbenden kunnen zich aan de Han- delskaraers of tot den regeeringspresident wenden ter verkrijging van bovengenoemde toestemming tot telefoneeren". Nederland en de handel met Duitschland. De Berlijnsche kamer van koophandel deelt naar aan de Tel. geseind wordt, mede, dat het verkeer met -Nederland over Bentheim en Gronau wordt hersteld. Ontsnapping van 800 Belgische soldaten. De Nieuwe Gazel bevat het volgende leven dige verhaal, beschrijvende hoe 800 Belgische soldaten uit Luik ontsnapt zijn: Zaterdagavond zijn te Namen 800 Belgische soldaten aangekonen, welke rond de forten van Luik waren achtergebleven en als hij mi rakel aan de Duitsche troepen ontsnapt zijn. Een officier verhaalt dien aftocht aldus: Wij bezetten de plaats tusschen de forten van Ghaudfontaime en Embourg. Wij waren een 600, beboerend© tot het 1ste bataljon van het 34ste linie. Het bevel de plaatsen tusschen de fortem te ontruimen, gegeven in den nacht van Woensdag tot Donderdag, werd door ons niet ontvangen, daar de brenger er van onge twijfeld gedood was en alle telegrafische en telefonische gemeenschap onderbroken was. Wij bleven dus afgezonderd te midden der Duitsche troepen, die van alle kanten scho ten en de forten kanonneerden. Zij wisten wel dat wij daar waren, -maar zij durfden ons niet van te dichtbij, aanvallen, daar de twee for ten, tusschen welke wij ons bevonden, tame lijk dicht bij elkander waren, en deze hun een heilzamen schrik inboezemden. Onze toestand werd evenwel eiken dag er ger. Heel© kolommen Duitschers defileerden aan eiken kant. Zij verontrusten ons nochtans niet, en hielden zicih tevreden met nu en dan verkenners te sturen, om te zien of wij er nog waren. Wij hebben er een groot getal van ge dood of gevangen genomen en een grooten buit gemaakt: paarden, automobielen, uitrus tingen enz. Wij hadden ons zoo goed mogelijk verschanst, ons langs alle kanten tgelijk be wakend, wat de mannen verplichtte altijd op wacht te staan. Gedurende acht dagen en acht nachten sliepen wij niet; nu en dan viel een man. door taak overmand, in een loopgraaf met het wapen in de hand, in slaap. Op zijn hoogst hebben wij in die acht dagen elk eeni ge uren rust genoten. Het is ons voorgekomen van meer dan der tig uren achtereen in de loopgraaf te blijven, steeds op loer, het gehoor gespannen, nu en dam ondersteund door liefdadige boeren, die ons wat eten en een glas bier -brachten. Wij hadden gelukkig nog eenige atuks vee vOor het voedsel van onze mannen en wij bakten brood, waarbij wij de gist door bier vervingen. Trols alles bleef de gemoedstoestand van onze. mannen uitstekend. Zij vroegen maar om te strijden en wij moesten ze zelfs tegen hou den, om te beletten dat zij zich te ver waagden. Maar inlusschen hadden de Duitschers hun zwaar geschut aangebracht en zij bombar deerden de forten van Ghaudfontaine en Em bourg. Onze toestand werd meer en meer kri tisch. De boBi-mem vlogen over ons en hun brokken vielen soms als een regen op ons neer. Wij hadden gelukkig den tijd gehad een voudige schuilplaatsen te maken. 'tWas een aanhoudend en oorverdoovend kanongebulder dat nódh in den dag, nóch in den nacht ver traagde. Onze forten boden overigens uitste kend weerstand. Maar wat ons betreft, wij za gen hel oogenblik naderen, waarop wij zou den verpletterd worden onder een stortvloed van schroot. De toestand was niet meer houdbaar. Na onder ons beraadslaagd te hebben, besloten wij te pogen de vlucht te nemen. Wtas mis schien van Charybdis naar Scylla loopen. Want wiji moesten door de Duitsche linies, dicht bij de forten voorbij, door onze vrienden bezet en die niet verwittigd waren, deze moes ten ons voor vijanden aanzien, wij moesten de Ourt'he en de Maas over, waarvan de voor naamste bruggen vernield waren of door Duit schers bezet, en aldus onze troepen bereiken. Wij vertrokkon dus Donderdag laatst, 's morgens vroeg. 1 Was werkelijk tijd, want nauwelijks hadden wij de plaats verlaten, of de DuFschers wierpen zich op ons. Een com pagnie werd zelfs gevangen genomen. Wij bleven da met omtrent vierhonderd, en een bataljon van een ander regiment, het 14e for- teres, insgelijks vierhonderd man- sterk. Wij gingen naar de vallei der Ourthe, be stookt door de Duitschers, tegen wie wij ons herhaaldelijk verdedigden, totdat zij eindelijk de vervolging opgaven. Wij bereikten de Our- the bij Tilff. Maar de brug bestond niet meer Wij zochten een doorwaadbare plaats en ge lukten er in den anderen oever te bereiken. Wij beklommen de hoogvlakte met beboschte hellingen van Sart-Tilman, ons zoo goed mo gelijk verbergend Wij wisten niets van wat er gebeurd was tijdens de acht laatste dagen en wisten dus niets van de posities door den vijand bezet. Wij richtten onze schreden naar Boncelles, waar wij' zonder hinder aankwamen, maqr waar wij op Duitschers botsten, die zidh ge reed maakten om dit fort te bombardeeren. Wij jagen ze op de vlucht en zetten onzen weg voort naar de brug van den spoorweg van Val-Saint-Lambert, welke volgens de bewo ners der streek maar zwak door Duitschers bezet was. Zij was zelfs In het geheel niet be zet en wij trokken er man voor man over. tusschen de afdammingen die men op deze plaats heeft gemaakt. Wij moesten onder de beschutting der for ten blijven. Wij verwittigden de forten van Flémalle, dat de soldaten die vooruit kwamen, Belgen waren. "Wij trokken voorbij en deden hetzelfde wanneer we in de nabijheid kwa men der forten van Hollogne en Loncin. Het was ongeveer 3 uur 's iriorgens wanneer we te Awans aankwamen. Wij rustten een paar uren uit. Men meldde ons toen, dat de vijand ons geheel.omsingelde. Ilij- viel ons echter niet aan en wij brachten zelfs de verkenners die men op ons had afgezonden, van het rechte spoor. Dit kostte ons eenige gekwetsten. In den namiddag begonnen de Duitschers het fort van Loncin te beschieten. Onze toestand werd zeer hachelijk. Velen dachten dat ze ditmaal niet zouden ontsnap pen: of wel zouden we tot den laalsten gedood worden, o! wel zouden we ons moeten over geven. Van het laatste wilde we niet hooren en besloten dat hert beter was een wanhopige poging te doen. Wij lieten onze gekwetsten aan de zorgen van het Roode Kruis over. Zoodra hel nacht was, brachten wij ons plan ten uitvoer. Wij moesten op onze stappen te- rugkeeren en voorbij de forten van Hollogne en Flémalle trekken. Wij moesten ook nog het garnizoen verwittigen, want anders zouden ze ons voor den vijand genomen hebben, omdat ei' geen Belgen meer in de omstreken waren Niet zonder moeite geluiden wij er in en wij richtten ons naar Chaperon-Seraing. in de richting van Hoei, waar, volgens wij verno men hadden, we de Belgen zouden terugvin den. Maar wij ontmoetten vooreerst Duitsche rui terij. die wij op de vlucht dreven. Wij maakten zelfs krijgsgevangenen, waar van we vernamen dat er een heele divisie uhlanen in de onmiddellijke nabijheid was. Wij vermeden hen en kwamen in een dorp aan, waar we door heel de bevolking met vreugde werden ontvangen. Wij durfden ech ter niet lang daar verblijven en vervolgden onzen tocht naar Hoei. waar wij1 Zaterdagna middag aankwamen. Wij hadden gedurende 16 uren- gemarcheerd, zonder een oogenblik te rusten, alleenlijk om ons te verdedigen ©n metterhaast wat te eten. Te Hoei vernamen we dat de Belgische troe pen denzelfden morgen waren vertrokken en dat de Duitschers zich reeds hadden- laten zien Wij moesten dan dadelijk weer terug op weg zonder iets van het eten te hebben kun nen nuttigen-, dat men voor ons bereid had. elukkiglijk kwam de statie-overste melden, dat hij een trei i zou klaar maken, die ons tot Namen zou voeren. Een uur later hadden de uhlanen de statie van- Hoei bezet. Wij waren dus maar juist in -tijds vertrokken. Kameroverzicht. Eerste Kamer. In de gistermiddag gehouden Eerste Kamer huldigde de voorziiler de nagedachtenis van den raus, den vredesvorst, die den moed zijner overtuiging ha<l den machthebbenden den oorlog te ontraden. Verder huldigde de voorzitter de na<gedacli« lenis van wijlen het kamerlid jhr. Bosch van -Drakesteijn, die gedurende bijna 13 jaren de provincie Utrecht vertegenwoordigde. Besloten werd met (het oog op de buitenga wone tijdsomstandigheden van dc huishouae lijke begroeting af te voeren 8000 voor jpeu bileering enz. van die Kamer. Heden 11 uur voortzetting. Tweede Kamer. Vergadering van 26 Augustus. Voorzitter: nar. H. Goeman Borgesius. Z. H. de Paus. f De Voorzitter herdacht, terwijl alle leden zich van hun zetel verhieven, het over lijden van Z. II. de Paus. De overledene heef geijverd en gebeden voor hot behoud van den vrede. Hij is daarin niet geslaagd, en dc oor log is uitgebroken. Men zegt, dat bezorgdheid en bedroefdheid d-aarover den dood hebben verhaast. We weten niet of dat waar is. Doek wel welen we, dat hij, ijverende voor den vrede, is gestorven. Het is diep treurig, diep tragisch, dat juist in den tijd, dien wij be leven, zoovele vredesapostelen de mensohheid ontvallen. De nagedachtenis van den Paus zal oo-k in Nederland in gezegend aandenken blij ven. De Minister van BinnenL Zaken (de heer Cort van der Linden) betuigt de deelneming in het verlies, dat een groot deel des volks -betreurt, op een tijdsgewricht, dat de volkeren elkander op de slagvelden ont moeten. Ook zij, diie den ontslapene niet er kennen als hoofd van hun kerk, vereenigen zich met de woorden van den voorzitter. De Paus heeft de vredesidee hooggehouden. Spr. hoopt, dat dit ideaal van de menscliheid eens zal worden verwezenlijkt De heer Nolens (R.-K.) bedankt de Regee ring en den Voorzitter voor hun welspreken de woorden, niet alleen namens alle partijge- nooten in de Kamer, doali namens het heek katholieke v Ik in ons land en de kalholieki kerk over de geheele wereld. De Voorzitter deelt mede, dat de nood wetten in de cenb-ale afdeeling zullen worden behandeld. De openbare vergadering wordt daarna ge schorst tot half vier. Voortgezette vergadering. De Voorzitter opent de bijeenkomst e. deelt mede, dat over de wetsontwerpen, di heden in de afdeelingen zijn onderzocht, nog geen eindverslag is uitgebracht. Spr. verdaagt de vergadering tot 's avonds 8 uur. Avondzitting va-n Woensdag 26 Augustus. Geopend te 8.15 uur. De commies-griffier mr. Van Sonsbeeck doet voorlezing van de eonclusiën der com missie van rapporteurs over de wetsontwer pen, betreffende de bevoegdheid tot verschui ving van den datum der verkiezing van wet houders en vasrte raadscommissiön, de voort during van den staat van oorlog en dat betref fende den accijns gedistilleerd. De voorzitter stelt voor de bedoelde wets ontwerpen aan de orde te stellen. TRACTAA VAN GENèVE. Goedgekeurd wordt het ontwerp betreffen de het tractaat van Genève. VERHOOGING MARINE-BEGROOTING. Aan de orde is het wetsontwerp tot verhoo- ging vam hoofdstuk 6 (Marine) van 1914 mei rijf milliocn gulden. De heer Troelstra (S.-D.) zegt, dat de sociaal-democratische partij zich hier stelt op hetzelfde standount als tegenover de andere kredictwettcn. Zoolang de tegenwoordige toe stand duurt, is besloten alle actie te staken liet oogenblik, om terur' te komen op de nood zakelijkheid van verbetering voor het perso neel zal larter wel weer aanbreken. Den 3ei Augustus, toen wij hier bijeenkwamen, were door spreker vooropgesteld de noodzakelijk heid van alle partijtwisten te staken. Nu het Nederlandsohe volk onder den indruk ver leert van de schrikkelijke barbaarsrkheden van den oorlog, kan spreker zich begrijpen, Gat er stemmen opgaan voor behoud van den vrede. Spr. zal ieder overlaten, om in die richting te getuigen, zooals h" wil. Maar spreker acht liet noodig hier oene verklaring voor te lezen, waarbij de soc.-democratiscihe fractie op dit oogenblik van ontketenden wereldkrijp, een broederlijken groet brengt aan hare goesl- ■\erwanten van gansch de aarde en de arbei dersklasse op het hart drukt, dat de ellende van dezen tijd niet te wijten is aan elkander, naar a a n h e t kapitalisme. Het ontwerp wordt goedgekeurd. ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Aan de orde is het wetsontwerp tot het tref fen van tijdelijke maatregelen betreffende het accijns op gedistilleerd. Na korte toelichting door den Minister van Financiën (den heer Bertling) word-t het ontwerp goedgekeurd. VERKIEZING WETHOIJDERS IN RAADS COMMISSIES. Aan de orde is het ontwerp om bevoegd heid tot verschuiving van den datum der ver kiezing van wethouders en vaste Raadscom missies. Dc Minister van Binnenlandsche Zaken (de heer Cort van der Linden) ver klaart, waar zich in de Kamer verdeeldheid va-n gevoelen, omtrent dit ontwerp openbaarl, met machtiging van H. M. de Koningin, het ontwerp in te trekken. Het wetsontwerp maakt (us geen onderwerp van beraadslaging meer \fit DE MEEL- EN TARWEVOORRADEN. Het woord is thans aan den heer De Jong (U. L) tot het richten van een vraag tot de regeering. De heer De Jong(U. L.) vraagt, hoe het hier te lande staat met de aanwezige voor raden tarwe en meel, voorts wijst spreker erop, dat van uitkeering door het steuncomi té door sommige burgemeesters de eisch IS gesteld van huur te hebben betaald. Sprekef heeft daar zeer ernstige bezwaren tegen. Tenslotte vraagt spreker of niet builengewo^ ne maatregelen kunnen worden getroffen, niet de belangen der aandeelhouders va» „Lotisico" kunnen worden beveiligd. De heer Troelstra (S.-D.) zegt, dat iti deze buitengewone omstandigheden de vey* antwoordelijkeheid der Stalen-Generaal dub* hel zwaar is. Spreker zegt, dat wij ten aan- eien van de vraag, wie de raadslieden der

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2