buitenland7 feuilleton. N° 56 13d* Jaargang. DE E EM LAN DER". Uitgevers: VALKHOFP 6 Co. Donderdag 3 September 1914. Bureau» UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Kennisgevingen. Politiek Overzicht. De wereldstrijd. ELLÏ's fiEEROEViilil. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden roor Amersfoort f 1.00» Idem franco per post1.50* Per week (met gratia verzekering tegen ongelukken) - 0.10. Afzonderlijke nummers 0.05. t)eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ea Feestdagen. Advertentiön gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertentie» en beriohten vóór 2 uur in te zenden. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer0.10. Dienstaanbiedingen 25 cents bjj vooruitbetaling. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bodrljf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnoment. Eene circulaire, bovattonde do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. SCHOUW. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter Aennis van belanghebbenden, dat Watergraaf en heemraden van het Heemraadschap de rivier de Eem, Beken en aankleve van dien, voorne mens zijn op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, den 15en, 17en en 19en September 1911, eene schouw te houden over de beken en waterleidin gen. Schouwplichtigen worden uitdrukkelijk aan gemaand er voor te zorgen, dat zij alsdan vol daan hebben aan hunne verplichtingen in do desbetreffende verordening gesteld. Amersfoort, 31 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN R ANDWIJ CK. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort Gelezen een verzoek, op 14 Juli 1914, inge diend door P. v. d. Straten te Apeldoorn, waarbij, onder overlegging der vereischle stukken, ver gunning wordt gevraagd tot het oprichten van eene banketbakkerij, waarin te plaatsen een heete-luchtoven, in het perceel, alhier gelegen nan de Langestraat, plaatselijk bekend wijk F, lio. 78, bij het kadaster bekend gemeente Amers- 'oort, sectie E, no. 2702 Overwegende, dat de beslissing op dit ver zoek niet kan genomen worden binnen den in het eerste lid van art. 8 der Hinderwet bepaal den tijd, op grond, dat het ingestelde onderzoek nog niet is beëindigd Besluiten: de beslissing op het voormelde verzoek te verdagen. Gedaan in de vergadering van den 28. Augus tus 1914. Nabetrachting over den Gemeenteraad? De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester, VAN RANDWUCK. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Geiet op ortt. O en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door Polaks Frutal Works alhier ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning lot het op richten van eene inrichting tot het vervaardigen, verwerken en bewerken van producten voor de fabricatie van etherische oliën, vruchtenessen ces en reukstoffen (met uitzondering van mus- kusï en het in voorraad hebben van voor dat bedrijf benoodigde producten, in het perceel, alhi er gelegen aan den Hoogeweg en Lageweg, bij het kadaster bekend onder Sectie A nos. 148b en 1351, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 14. Sep tember aanstaande, des voormiddags te half ell uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overslaan van het Gemeentebestuur ol van één of meer zijner leden, bezworen tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkom stig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of één of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, dr^i 31. Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWUCK. Zelden zal 'n wetlioudersbcnoeming kalmer van stapel geloopen zijn dan Dinsdagavond hier in Amersfoort, toen de beide altreden dien met algemeene stemmen herbenoemd worden. En niemand zal het anders verwacht hebben. De heer v. Esveld is 'n zeer goedig wethou der, 'n zuinig financier. Het cenige wat wij: wel eens op hem hoorden aanmerken is z'n zuinigheid, maar dat is o.i. juist te loven in 'n wethouder van financiën. De heer Yels Ileyn is ternauwernood n half jaar weihouder en hij is in dien tijld stellig niet tegengevallen. Aan z'n ijver, toe wijding en helderen blik hebben wij nooit ge twijfeld. Hoe klaar en zakelijk en getuigend van deksels-goed-op-dc-hoogLe zijn waren z'n mededoelingen in antwoord op de vraag van den Jieer v. d. W«ii betreffende den toestand en de voorraden aan de gasfabriek. En nu we het toch over het daigclijiksch be stuur hebben, moteen maar '11 woordje over de alleszins verdiende hulde, door den lieer Gerritsen gebracht aan den burgemeester voor diens buitengewone doortastendheid in de moeielijke dagen, welke achter ons lig gen. Evenals hij vroeger reeds deed, endos- seerde de burgemeester ook nu weer de hem toegezwaaide lof aan den secretaris. Wij hebben onze bewondering voor wat het dag. bestuur deed, reeds eerder geuit en stemmen natuurlijk geheel in met de woor den van den heer Gerritsen. Maar toch en dit zeggen wij fluisterend men zij in Amersfoorl's welbegrepen eigenbelang niet te kwisliu oi luirli-jiomïc - - >~e o ten gaan o zoo gauw over de grenzen der ge meente enwij kunnen onzen burgemees ter en onzen secretaris nog niet missen, nog lang niet! Sstl Tusschen de commissie van toezicht op hot L. O. en het dag. bestuur botert het nog niet. Dat bleek al weer bij het gesmoorde inci dent tusschen den wethouder van onderwijs en den heer Wollerbeek. '11 Oogenblik scheen liet piquant tc worden; er werd gezinspeeld op 'n correspondentie tusschen de commis sie en het D. B. oven* de benoeming van het nieuwe commissie-lid. Het moet wel 'n zeer bijzondere briefwisseling zijn, als de wethou der haar qualificecrl als een dor meest cu- rieuse, welke in de archieven van 'n gemeen tebestuur gevonden zullen worden. Wat men ook van onze .raadsheeren moge zeggen, nieuwsgierig zijn zij niet: ze ver langden niets verder te weten en aangezien de dames in onze raadszaal nog geen stem in het kapittel hebben er zijn er nu al 2 in de heilige hal. de slenografiste .en mej. mr. dr. Eek, volontaire Ier secretarie kre gen ook wij, nieuwsgierigen-va u-beroep, niets naders te hooren. En dat is mi9schion maar goed ook, want het had w-al weer eens 'n on verkwikkelijke redetwist kunnen worden, en daarnaar verlangt niemand in deze dagen. Inbusschcn zal het in breede kringen voldoe ning wokken, dat in de commissie van toe zicht nu ook eens '11 werkman-lid benoemd is. Wat er geworden js van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van 'n algemeene regeling voor uitbetaling van jaarwedden en Loonen aan ambtenaren en werklieden, is ons niet recht duidelijk, al is zulks wellicht te wijten aan 'n oogenblikje vaai onoplettend heid. De opraenkmgen. van den lieer Gerritsen waren zeer juist; alle ongcliuwden mogen niet over één kam geschoren worden; er kun nen kostwinners voor '11 gezin bij, zijn en het zou onbillijk wezen hén achter te stellen hij- gehuwden, die slechts voor hun vrouw te zorgen hebben. Terecht stelde dus de heer Gerritsen voor om d!e beslissing in eik geval over tc laten aan de prudentie van li .en W. De koer v. Aohterbargh ging Loen '11 van vaderlandsliefde gloeiende speech afsteken, waarin hij opkwam voor de vrijwilligers, die hun bloed offeren voor hol vaderland on dus ook voor ons. Nu, zoover is het gelukkig nog niet en zal het, hopen wij, ook wel niet komen. Ons schijnt het toe, dal 'n gemeente bestuur zich bij 'n regeling als deze moer door zakelijke dan door geestdriftige overwegin gen moet laten leiden. Maar nu zijn wij het niet met ons zelf eens, hoe het afgcloopen is met het voorstel van B. en W. Werd het aangenomen, geamendeerd door den heer Gerritsen' \f™r- wij hebben av<u> HWIIJA «...«Cliaeincin «na. dienen. Is liet terzijde gesteld door het aan genomen voorstel van dat raadslid? Maar dan komen wij 111 de knel niet de verorde ning van 1904 betreffende de uitkeoring van salarissen aan onderwijzers. Deze verordening kan niet opzij gesteld zijn door de aanne ming van 'shoeren Genrilscn's voorstel om alles maar aan de prudentie van B. en W. over te laten. Maar dan is or ook niet één al gemeene regeling tot stand gekomen. Pru dentie van B. en W., hoe hoog wij die schat ten, schept geen recht. Hel voorstel van B. cn W. lol wijziging van de verordening betreffende hel gem. werk- loozenfonds ondervond cenige tegenkanting van den heer Van Ackterborgh, waardoor liet golieele voorstel 111 gevaar gebracht had kun nen worden. Er was '11 boom op te zetten geweest over de bedenkingen van genoemd raadslid, maar hel was nu happen of loe- Idjken. Na aanneming van dit voorstel is de moge lijkheid verruimd voor verceiiighigcn met werkloozcnkasseu om toe te treden tot het gein. fonds tot bevordering van <ie verzeke ring tegen de -geldelijke igevolgen van on vrijwillige workloosh ei d Er zijn eenige belemmerende voorwaar den geschrapt, zooals o.a. de eisoh van rechts persoonlijkheid, van 'n minimum-leden van 15, en 'n minimum-contributie van 10 cent per week, terwijl de vereischte duur van con- tributiiebetaling van 1 jaar teruggebracht is op 3 maanden. Voor de yeivlcre bijzon'erhoden var wij zen wij naar ons nummer van Zaterdag j.l. De groole generale staf van liet Duitsche leger heeft zijn zwijgen w-eder verbroken om eene nieuwe overwinning le verkondigen. Op den verjaardag van de catastrophe van Sc- uan, is aan het Fransche legér eene nieuwe nederlaag toegebracht. Het middendeel van de Fransche strijdmacht is daardoor getrof fen. De telegrammen van de vorige dagen van Fransche zijde gewaagden van partiecle voor deden, die daar worden behaald, waaruit kon worden afgeleid, dat men op andere plaatsen minder gelukkig slrocd. Nu kan do volledige uitslag worden overzien cn het is wederom eene nederlaag over -de geheele li nie, die tien legerkorpsen, de helft van het geheele Fransche leger, lieeft getroffen. Als slagveld wordt genoemd de groote ruimte tusschen Verdun en Reims. Die ruimte ligt achter de eerste linie van de verdedi gingswerken, die sedert 1870 tot bescherming van de Fransche oostgrens is aangelegd. De vraag dringt zich op: Wat zal de tweede linie, waarvan Reims een der steunpunten is, do Franschen baten? En in het verschiet vertoont zich hot beeld van de talrijk uit het oosten Üui&cntltglHWil£ft. od Parijs aanrukkende Ontzettend is de snelheid, waarmee de ge beurtenissen hun loop vervolgen. Eergisteren zijn Eiigelsche troepen slaags geweest met Duitsdhe cav-allerie, die oprukte naar hel bosch van Compiègne, dal ligt op 75 IC.M. afstand van Parijs. Dat staat vermeld in een com muniqué, uitgegeven door den Franschen mi nister van oorlog. De Fransche regeering voelt haren zetel in Parijs niet veilig meer. Eene heden morgen om 1 uur uitgegeven proclamatie kondigt aan, dat de zetel der regecring is ovc r- geplaatst naar Bordeaux. Het droe- vige feit der verjaging van de Fransche re- gcering uil hare hoofdstad herhaalt zich weer. Maar ditmaal is het veel sneller gegaan dan in 1870. Toen werd de oorlog verklaard op 17 Juli en den Men September besloot de regee ring van Parijs een deel van hare leden als delegatie naar Tours tc zenden. Nu is de oor logsverklaring geschied den len Augustus en reecis op 3 September wordt de zetel der Fran sche regeering overgebracht naar Bordeaux. Op hel oostelijke ooMogslooneel is de ern stige strijd latei begonnen dan in liet westen, maar toch nog vroeger dan werd verwacht. Men meende, dal Rusland door den langza- men gang van zijne mobilisatie eerst in eene latere periode van den oorlog zijn gewicht in de schaal zou werpen, en daarop vertrouwen de, had Duitschland liet gros van zijne strijd' krachten in het westen samengetrokken, 0111 daar aan zijn aanval den meest mogelijkcn nadruk te kunnen verleenen. Daarin heeft men zich vergist. Met verrassende snelheid is Rus lajid met groote trocpenjnassa's zoowel tegen Duitschland als tegen Oostenrijk-Hongarije der aanval begonnen. Dit levert eene aanwijzing, dat Rusland reeds lang voor de oorlogsver klaring zijne mobilisatie moet hebben voor bereid. liet is gebleken, dat Duitschland aan zijne oostelijke grens de voorzichtigheid nicl te zeer uit het oog heeft verloren. De daar on der het opperbevel van generaal von Hinden burg aanwezige strijdmacht was sterk genoeg om den strijd op tc nemen legen de beide Russische legers, die in Oost-Pruisen waren binnengedrongen. De verpletterende neder laag, die aan de uil het zuiden, dicht bij de grens tusschen Oost- en West-Pruisen, opdrin gende Russen is toegebracht, waardoor 70.000 man in Duitsche krijgsgevangenschap zijn ge raakt, heeft aan de Russische troepen, die in het regeeringsdistricl Guinbinnen opereerden, den lust benomen 0111 den strijd op Duitscli'ge- bied voort te zetten; zij zijn naar 'het eigen land teruggekeerd. Men mag aannemen, dat het Russische offensief op dat deel van het oostelijke oorlogstoonecl nu vooreerst vleugel lam is geslagen. Het Duitsche legerkorps, dat, toen op het westelijke front de zwaarste strijd gestreden was, van daar naar het oos ten is gezonden, -behoeft niet meer op te tre den tol verdediging van den Duitsohen grond. Waarschijnlijk zal hel mede worden aange wend voor liet offensief, dat nu van Duitsche zijde is te verwachten, om den oorlog over te brengen op het Russische gebied en lucht le verschaffen aan den Ooslenrijkschen bond» genoot in den geweldigen strijd, die reeds meer dan eene week gaande is in het Russiscli-Galicische grensgebied. Een zeer opmerkelijk feit in den strijd op het oostelijke oorlogstoonecl is, dat de Rus- deeltc van Russisch Polen zönuer~liwwkvrto- vvaardigen strijd hebben ontruimd. De aan de grens opgestelde troepen hebben blijkbaar de opdracht gehad de tegenstanders zoolang bezig te houden, totdat hel vervoer naar liet oosten van de in Polen slaande korpsen was vol bracht; toon men met dien aftocht gereed was, gingen zij zelf overal terug. Men ziel hier uit, dat een tocht van dc Russen naar Berlijn, waarop in het westen Frankrijk en Engeland, Ruslands bondgenooten, hoopten, nicl in de bedoeling heeft gelegen. Oostenrijk en Rusland zijn gelijktijdig gereed gekomen met hunne mobilisatie cn concentra tie. Zij zijn daarna beidon offensief opgetre den. Uil dit gelijktijdige offensief van de bei de partijen zijn talrijke gevechten ont slaan, die zich ontwikkeld hebben tol een algemeenen strijd over eene zeer uitgestrekte geveohlsliiiiie. Dc opmarsoh van dc Russen is in drie groepen geschied. Op den westelijken vleugel is eene groep opgerukt tusschen dc Woichsel en de Bug. Zij werd door de Oos tenrijkers bij Krasnik geslagen cn in <le rich ting van Dublin teruggeworpen. In het mid den rukt het Russische hoofdleger op Lcm- berg aan. Eene bedreiging, van. Lemberg, de hoofdstad van Galicië, moet Rusland om poli tieke redenen, zeer aanlokken, nog daargelaten,, Het recht van -de sterkste is het sterkste onrecht. Roman uit het Zweedsch door A. M. VAN DER LINDEN-VAN EDEN. 41 Maar als ik het aanwend, lioe zal ik dan weten dat hel werkelijk goed voor hem is? Hoe kan ik welen dat liet hem zijn vroege ren blik op het leven zal teruggeven, dat het goddelijke licht opnieuw voor 'hem ontstoken zal worden? Zal hij niet gelooven dal liet be rekening van mij is hem zijn vrijheid tc geven, zal hij niet denken dat ik hem juist en daar door te »v as lei' wil binden? E11 dan..../ Ja. wat zou hel dan heipon z 0 ik mijzelve opofferde? Duizendmaal zou ik over de zee willen reizen 0111 zijnentwil, als ik slechts wist dat ik den verdwenen luister weer in zijn oogen kon terugt00veren. Maar nu ik dat niet xve l.... Als ik wist....! O, als ik slechts Ja.,als ik slechts wist dal liij tot mij terug zou komen, dan zon ik wel moedig kunnen cijn. Val werd daar achter mij gefluisterd? Of w is hel uiijn eigen gedachte? Drijf ik den spot niet aiij zelve? Ja, een ellendige, nietswaardige ben ik. Hoe ik zeggen hem te beminnen, wanneer ik niet in slaat ben iels voor hem tc wagen oi op tc offeren om zijnentwil? Ik kan mis schien ïtiet eens echt liefhebben, ofschoon ik mij inbeeld varn wel. Dat zal liet wel zijn. Ik heb gemeend dat ik oxcr liet geheel genomen vrij hoog stond. Maar dat is niet zoo. Ik ben een gewoon, alleduagscli schepsel, dat zeer goed kan leven zonder groote gevoelens op te wekken. Ik zou wel gelukkig kunnen zijn met Tord, ofschoon hel rijke, mooie zwijgen lusschen ons voorbij is, -ofschoon hij nu zoo verstandig spreekt cn de gloed van zijn liefde reeds verdwenen is. Ik behoef mij niet op een voetstuk te plaatsen, ik zou er tocli van af vallen. Eu nu zal ik aan Svcn schrijven. „Lieve Svcn!" Dank voor al je goede zorgen en dank voor alles wat jc voor 111e hebt gedaan. Maar je hulp is overbodig. Alles is in orde en opge helderd. Ik heb vergiffenis gekregen en ik ben gelukkig Neen, zoo is het niet. In stukken hel papier, 111 stukken de leugens! O Tord, Tord, als je in mijn hart kon zien, dan zou je zien dal ik je zoo grenzeloos en zoo bovenmate lie! heb! Deze begroeide heuvels met hun zachte helling om ons heen brengen mij telkens weer in verrukking; ik licb ze lief. Zij spreken een stomme taal, die niet in woorden kan wor den overgezet maar die mijn hart verstaat. 7X fluisteren lot mij, deze met mos begroeide, grijze steenmassa's, die uitsteken boven de velden, deze kleine, deftige jeneverstruiken, die 'hier en daar op post slaan, deze dichte hafiedoornboscJijes aan den voet van sprook jesachtige hoogten. Zij fluisteren tot mij, deze mooie, hooge berken, die nu eens recht op gaan, dan weer in grillige bochten groeien, maar allen met hun stammen cn kronen ge tuigende van het leven van hun wortels, hoe deze vastheid cn voedsel bobben weten te vinden, of hoe zij gekampt en gestreden en zich eindelijk gevo <d hebben naar duizend hindernissen. L11 deze zoete, sterke, gekruide geuren van de aarde die tol mij opstijgen. Zij trekken mij als met de warmte van eon innige omarming. O, gij Zwcedscho aarde, wal heb ik je liefl Is het omdat ik er aan denk je le verlaten, dat ik dit nu zoo levendig gevoel? Nóóit heb ik het geweten zooals 1111. dal ik één met jc ben, dat hel een deel van mijn be staan is dat 0111 mij is gegroeid evenals de leppen der heuvels en de kronen en stammen der hoornen. Evenzoo ben ik in je vastge groeid, evenzoo ben ik in je grond geworteld. Ik behoor hij je en ik wil me niet losrukken. Gij stomme taal, wat klinkt ge luid rondom mij. E11 cc 11 stomme taal spreekt ook hij, die hier met zijn hoofd op mijn kleed ligt cn den blik van mij heeft afgewend. Zijn wenscli, dat onbeschrijfelijke, onverklaarbare iets, dat ik met mijn verstand niet kan onderscheiden van elk ander wezen, komt nu naar voren in iedere lijn van zijn lichaam, uit de buiging van zijn hals, uil dc golving van zijn lippen, ui4 de houding van de rustende handen, liet speelt op de snaren van mijn liarl en doet bel trillen als niets anders 't kan. En ik weet dal, wanneer het van mij wegglijdt, iets in mij zal stilstaan cn verstijven. Maar wanneer zijn wezen zoo op mij werkt, waarom werkt het mijne niet zoo op htm? Eens deed hel dal! Dal heb ik gezien. Als iets zijn gevoel weer kon wakker maken? Hoe zal hij hel opemen, als hij hel te weten komt dat wij zullen scheiden, morgen of over morgen? Zal ik hel hem zeggen? Niet dal ik over zee ga, maar dal ik naar mijn vader ga, waar ik toch afscheid van moet nemen? Als ik hem zeg dal ik daar een paar weken wil blijven, dat ik het afneem van onzen zomer, die zoo gauw voorbij zal zijn? Zou het hem spijlen? Zou het liein een schok geven? Zou hij dan nieL gevoelen dal hij niet zonder mij kan leven, dal hel moei lijk zal zijn tc scheiden, al is hel voor één dag? Wie weet, misschien is hel slechts be waard cn opgeborgen, dat wat ik mis. Mis schien zal het weer opvlammen wanneer er lucht komt onder de smeulende ascli. „Tord, ik denk aan iels. Papa schrijft dal hij naar mij verlangt. Ik ben van plan er been le gaan." Hij ziet mij met groole oogen aan. „Wanneer dan?" „Over ©eu paar dagen." „En voor hoe lang?" „Voor een week of twee." „Ja, dan zullen wij een verpleegster moMcn hebben. Die kan dan tante Ida helpen zoo lang als jij cr niet bent.' Ik wacht ik wacht, maar hij zwijgt. O God, is dit alles wat hij zegt? Hij denkt aan tante Ida en niet aan mij. Hij geeft er niet het minste om dal ik heenga. Zijn liefde is uitgedoofd. Zij is hol, leeg, uitgebrand! Hoe tkan hij liet uithouden? Hoe kan hij zich hel leven denken met mij, wanneer ik niets meer voor hem belcekcn? Wat wil hij met mijn hand? Ik duld niet dal liii liaar aanraakt. Zij doen mij pijn. zijn liefkozingen. Hij heeft bemerkt wat ik gevoel en heeft medelijden met mij. „Langer dan een weck Dl ijl je toch niet weg. Elly?" Het gaal niet, ik kan hel niet meer dragen. Ik kan ze niet meer terughouden, mijn tra nen Zij dringen en zwellen in mijn oogen. En mijn hart klopt zoo hevig. „Waarom schrei jc zoo, liefste? Waarom huil je?" Mijn verdriet wordt niet verlicht, hoewel ik in zijn armen lig. „Zeg, waarom liuil je zoo?" „Omdat het niet is zooals liet zijn moest. En omdat ik je zoo lief heb eu niet zonder je leven kan." Ilij kust in ij op oogen en mond. „Maar zooals het is, is hel immers goed?" Ik zegen hem omdat Ihij dit zegt. Maar het is niet waar. Ilij wil mij eu zichzelve be driegen. Morgen vroeg, morgen vroeg! Alles is klaar. Alleen nog de brieven schrij ven als ik lean. „Lieve tante Ida!" Hoe lang heb ik hier gezeten en gestaard op het opschrift? Hoe dikwijls ben ik be gonnen en heb ik het papier weer verscheurd? IIoc zal ik alles duidelijk kunnen zeggen? - Maar het moet. Een nieuw blaadje. Nu moet ik schrijven Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 4