BINNENLAND. werd gedood. Dc Tsaar bleef ongedeerd. De 3ader werd door een rechercheur gearres teerd. Het is een student van de Technische Hoogescliool te Petrograd, Aksakoff genaamd. 'Er zijn nog tal van andere arrestaties gedaan, politiechef van Petrograd is ontslagen. Een Hollandschc spion. Van J. Zeldenrusl, de Hollander, die in Bel gië wegen6 6pionnage gevat werd, maar in- ^usschen reeds weer is vrijgelaten, ontving ^3et Volk de volgende inlichtingen: J ..Aan uw verzoek, om u het een en ander piede to doelen naar aanleiding van mijne ar testatie als spion te Antwerpen, wil ik gaarne fppldoen, Eerlijk gezegd, schuilt voor mij in E* Teatie- ook een persoonlijk belang, waar ers alle Belgisohe bladen, gevolgd door lollandsohe dito's, zonder een enkel be- ftjvijs van schuld, volledig mijn naam, ja zélfs <-Bdres hebben vermeld. Mon kan, met het oog ,öp het wantrouwen dat de Belgen ongetwij feld ten opzichte van de Hollanders koesteren, v^let voorzichtig genoeg zijn, zéker als men «ijn zaken in Antwerpen gevestigd heeft en later hoopt terug te keeron. zake dan. Woensdagmiddag 0111 3.55 van Amsterdam vertrokken, arriveerde ik des avonds om 11 vuur nog te Esschen. Aangezien ik in Antwer pen eenige dringende zaken had af te doen, maar weer zoo spoedig mogelijk bij mijn ge- zin in Holland terug wilde zijn, besloot ik met een anderen Hollander tegelijk, om 3 uur jtn den ochtend verder te reizen per rijtuig fot Capelle, zoodat ik om 5J uur 's morgens £1 Antwerpen arriveerde. Toen ik op het sla tion uitgestapt was, kwamen onmiddellijk eenige personen van de opsporingsbrigade op jnij af, die mij vroegen of ik papieren bij mij had. Zeker, antwoordde ik. Mijn trouwboekje en mijn HoUandsclie pas had ik bij mij. ■Hebt u ook brieven? Ja, geopende brieven van familieleden aan t-c Antwerpen woonachtige Belgen. Hier, u kunt ze lezen. Neen, niet noodig, gaat u maar mee. Ik werd toen onmiddellijk naar de wacht kamer gebracht bij de gendarmerie, met de opdracht mij le fouilleeren. Hier werd mij een alles behalve vriendelijke ontvangst bereid. Toen ik een paar bossen sleutels die ik bij blij had van familieleden om te zien of hun ;huisboedcl nog bestond ,op de bank legde, klonk het: „Kijk, hij is een dief óók." Mij niet bewust, iets bij mij te hebben, dat reden zou kunnen geven tot ongegronde vermoedens, was ik aanvankelijk hoewel zéér onder den fndiruk tóch gerust. Maar toen gebeurde iets, dat noodlottig voor mij had kunnen wor Öen, gezien de houding der gendarmen. "Waf was liet geval? Sisajls het uitbreken van den oorlog vas ik te Sandwort gehuisvest. Toen ik nu den 3den Augustus men lette vooral goed op den datum, want hier komen de geheime do- kumenten omtrent de Belgische troepenbewe gingen. waarvan in de telegrammen sprake Was in een sigarenwinkel kwam te Amster dam, las ik daar eon bulletin van de „Nieuwe Rolt. Courant" omtrent een bestuurbare lucht ballon die boven of in de omstreken van Brussel zou zijn waargenomen. Aangezien mijne vrouw zélf een Belgische is en zeer veel belang stelde in den strijd barer sympathieke landgenooten, schreef ik op een kladje papier yan den srigarenwinkelier een paar hoofdzin* ben op uit dat bulletin en deed dit in mijn regenjas om het mijn vrouw te laten lezen. Die jas had fik al dien tijd niet meer gedra gen on nam die mee naar Antwerpen, zónder dat krabbeltje tc vinden. Toen de gendarme, die mij fouilleerde, dót vond, was 't genoeg. „Ziet ge wel dat ge een spion zij-1 Slaat hem in de boeien." Eenigen voegden de daad bij het woord en ten aanschouwe van tiental- jen soldaten, die mij uitjouwden en mij revol vers vóórhielden en mij lieten zien hoeveel kogels zij nog bij zich hadden, werd ik naar ïen ander vertrek gebracht, waar ook de gar de civique aanwezig was. Op mijn vraag of ik ,een verklaring mocht geven van dat briefje, jwerd mij geantwoord: „Zwijg, of ge krijgt den kogelI" Een paar leden van de garde ci vique, die mij persoonlijk kenden en er niets van begrepen en mij iets wilden vragen, wer den door de gendarmen met de kolf van het geweer bedreigd. Mijn verzoek om den Hol» landschen consul te spreken, die mij persoon lijk zéér goed kende, bleef zonder resultaat Een pastoor, die naar mij toe kwam en tol wien ik dacht eindelijk te mogen praten, kwam alleen met het doel mij uit te scheld m voor „sale traitre" (vuile spion). Zitten mocht ik niet loopen mocht ik niet, spreken mocht ik niet. Om 8 uur zou de chef der gendarmerie komen. En toen hij kwam, was zijo eerste vraag op vreesclijk dreigenden en bruleü loon: „Wat ben je?" „Hollander." „Waar kom je vandaan?" 1 „Van Holland." „Brengt hem naar de gevangenis Ik werd toen, nadat aan de statie proces verbaal werd opgemaakt, nog steeds geboeid en ten aanschouwe van honderden, die mij niet en die mij wél kenden, naar he1 paleis jan justitie overgebracht. Gelukkig ditmaal on der leiding van een anderen gendarme, die ^en gunstige tegenstelling vormde met al de anderen en mij menschlievend behandelde. Hier moest ik verschijnen voor den Procu reur des Konirgs. Op het bevel van den pro- rureur, het briefje voor te lezen, werd ik hal verwege een zin in de rede gevallen met den .uitroep: „Hou maar op, 't is genoeg. Breng hem naar den onderzoekrechter." Tot mijn geluk was dat iemand, die ondanks &e misère dio de Belgen op het oogenblik mee- jnakeu, zijn hoofd en zijn kalmte behouden ïeeft. Hier kon ik spreken. Ik verklaarde oen, dat dit kindje een afschrift was van een (bulletin, dat door alle bladen reeds weken geledon was gepubliceerd, en dat ik in den rinkel van de firma X. op het Spui te -Amster dam had overgeschreven, om het mijn Bel gische vrouw te laten lezen. Na mijne verklaring te hebben afgelegd, jhoest ik wachten op eene uitspraak. Drie uren jaarna (uren die de ergste voor mjj waren 'van allen, omdat ik wist dat die voor mij zouden beteekenen vrijspraak in geval van JEalm onderzoek en bij gebrek daarvan den kogel) kbeeg ik de boodschap dat ik vrij was. j>p straat gekomen* voelde ik mij nog alles behalve vrij. wan* tot mijne ergernis bemerkte reèdfl telegrammen in den .Matin** stonden, dat een Hollandschc spion geval was, genaamd J. Zeldenrust en wonende Bosmans lei. U begrijpt welk gevoel het lezen van dót bericht mij gaf. In België vele vrienden te heb ben. getrouwd te zijn met een Belgische en na er 14 jaren le wonen, gesignaleerd te worden als spion terwijl je geheele denken beheersclit wordt door don ontzettend onbillijken strijd tegen dat mooie land met zijn sympathieke bewoners hel was voor mij verschrikke lijk. En op weg terug naar Holland, werden mij de Hollandsche kranten in de hsnd ge duwd met hetzelfde opschrift en dctizflfden inhoud. Van een heen-en-weer-reizen zoo als die schreven was geen sproke, want het was de eerste reis gedurende den oorlog en ook de laatste. En de belangrijke geheime documenten omtrent de Belgische troepenbe wegingen die ik overbracht, bestonden uit hei bewuste kladje van het bulletin van de N. R. Ct. van 4 weken geleden. Toch keerde ik terug, zónder eea gevoel van wrok ten opzichte van de Belgen, want ik voel te goed wat men hèn doet. Maar wèl lieb ik uit deze voor mij zéér onaangename geschiedenis die door zijne publicatie in de bladen met volledige naam en adres, zon der eenig bewijs van schuld nog nooieloos erger is gemaakt twee dingen geleerd. De eerste is, dat men als Holland beter doet, voor- loopig uit Belgic te blijven. Dc tweede is, geen Iele grammen meer tc gelooven. De Staatscourant van Donderdag 3 Sep tember bevat o.m. het volgende Kon. Besluit: benoem'd tot inspecteur der Visscherijen W. J. Janssens. thans tijdelijk Koninklijk bezoek aan Amsterdam. - H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gisterenochtend half negen per Holland sche spoor uit 's-Gravenhage, vergezeld van een hofdame en eenige heeren van dc hof houding. naar Amsterdam vertrokken. Het vorstelijk bezoek heden aan Amster dam gebracht gold liet in het burger- weesuis ingerichte hulp ziekenhuis en het bezoeken van de tocvluchten, waar de uit het buitenland herwaarts gekomen Neder landsche mannen, vrouwen en kinderen wor den verpleegd, zoomede de spijskokerij en spijs/uildeoling in de toevlucht voor onbe- hiïisden in de Constantijn Huijgensstraat. In den namiddag ontving II M. ten paleize de heeren "Wibaut, wethouder voor arbeidsza ken. Harm sen en dr. v. Hettinga Tromp, res pectievelijk voorzitter en secretaris van het werkloosheidsfonds. mr. G. de Jongh. voor zitter der commissie van toezicht v>oor de gemeentelijke arbeidsbeurs en den heer De- tiger, directeur der arbeidsbeurs. Ten half vier keerden Koningin en Prins per auto door de Haarlemmermeer naar den Haag terug, waar de Koninklijke familie van af heden het paleis in het Bosch betrekt. Nederland en den Oorlog. Raad van State en Ministerraad De Raad van Sate kwam gisteren in bui tengewone vergadering bijeen. Overigens komen in deze tijdsomstandighe den. waarin spoedeischende wetsontwerpen moeten worden voorbereid on zoovele buiten gewone maatregelen moeten worden genomen de ministerraad en de Raad van State her haaldelijk buitengewoon bijeen, de minister raad zelfs zoo goed als eiken morgen. Zilverbons. Het Stbl. no. 439 bevat een Kou. besluit van den ten Sept, tot wijziging van het Kon. be sluit van den 6en Augustus (Stbl. no. 378). houdende vaststelling van den uiterlijken vorm en van de hoeveelheid van elke soort der uit te geven zilverbons. Als eenig artikel wordt daarbij bepaald: Art. 2 van ons besluit van den 6en Aug. (Stbl. no. 378), (houdende -vaststelling van den uilerlijken vorm en van de hoeveelheid van elke soort der nit te geven zilverbons, wordt gelezen als volgt: Het bij artikel 1 der wet van 6 Augustus 1914 (Stbl. no. 377) tot uitgifte van zilverbons toegestaan bedrag van vijf en twintig gulden, wordt naar gelang daarvan de behoefte blijkt te bestaan, geheel uitgegeven, mot dien ver stande, dat ton hoogste zullen worden uitge geven: tien millioen zilverbons van een gulden, vertegenwoordigende een kanitaal van tien millioen gulden; vier millioen achthonderd duizend zilver- bons van twee en een halven gulden, ver tegenwoordigende een kapitaal van twaalf millioen gulden. zes honderd duizend zilverbons van vijf guldien, vertegenwoordigende een kapitaal van drie millioen gulden Uitvoer verboden. De voorgenomen uitbreiding van bet uitvoer verbod van tarwemeel ot gerstemeel enz. strekt uitsluitend om frauduleuzen uitvoer van tar wemeel onder andere benaming gemakkelijk te kunnen tegengaan, zonder de samenstelling van het meel te behoeven te onderzoeken. Het uitvoerverbod van rijst door den Gouverneur-generaal van Nederl.-Indië dient om te waarborgen, dat de inlandsche bevol king. indien de invoer in Ned.-Indië van rijst uit Birma, Cochin-Chlna en andere landen moeilijkheden mocht ondervinden In verband met de tegenwoordige bijzondere omstandig heden, zich kan voeden met de fijnere rijst soorten, welke in normale omstandigheden worden uitgevoerd naar Europa. De gelden voor de Thomson-hulde. In eene vergadering van het Nationaal Co mité voor de huldiging van Thomson's nage dachtenis is nog geen beslissing genomen op het verzoek van mevr. Thomson, om de bijeen verzamelde gelden voor de oprichting van een gedenkteeken te 's Gravenhage te schenken aan het Nederlandsche Roode Kruis. Het Co mité zal echter overwegen een deel der gelden te bestemmen voor een of ander uitvoerend Nationaal Fonds en een ander deel om zoo noodig het plaatsen van een bu6te in de ka zerne te Groningen te verzekeren, of wel een eenvoudige marmeren gedenkplaat op te rich ten op Thomson's graf te Groningen. Totaal is ongeveer ƒ5500 bijeengekomen. De veldpredikers en aalmoezeniers De geestelijke verzorging van het leger, zoo wordt o.a. In een militair bericht vermeld. te velde is opgedragen aan eenige geestelij ken en predikanten, die zich daartoe vrijwil lig hebben beschikbaar gesteld en respectie velijk den titel dragen van aalmoezenier of veldprediker. Genoemde heeren zijn, jolang zij hun dien sten bij hel leger verrichten in rang gelijk gesteld met een majoor. Zij -dragen op hun kleedir.g de voor dien rang vastgestelde on- dorscheidingstcekenen, lsmede een uniform pet van het voor het leger vastgestelde mo del van zwarte stof; de Iwnd om -de pet is bij de aalmoezeniers van blauwe, bij de veldpre dikers van zwarte kleur, terwijl bij allen het cijfer der divisie, waarbij de heeren resp. zijn ingedeeld, op de voorzijdle van de pet bin nen den daar aangebrachten krans met goud is geborduurd. Daar de aan de legers verbonden geestelij- kon overeenkomstig het bepaalde in art. 9 van het verdrag van Genèvc, de bij dat ver drag vastgestelde bescherming genieten, dra gen zij aan den linkerbovenarm den beken den roode-kruisairmband. Voor dc aalmoezeniers en veldpredikers is door den opperbevelhebber van land- en zee macht de navolgende instructie vastgesteld: De standplaats is hel stafkwarlior der divi sie, waarbij zij zijn ingedeeld, tenzij hun te velde tijdelijk een andere standplaats wordt aangewezen. Van den divisie-commandant bij wien zij zich moeten aanmelden ontvangen zij aan wijzingen omtrent de legering van de troe pen, teneinde hen in de gelegenheid te stellen ook buiten dc eigenlijke standplaats, de ver schillende garnizoenen, kantonnementen, kampementen enz. te bezoeken, wanneer zij zulks dienstig oordeelen. Over militaire aangelegenheden, die ter hunner kennis komen, wordt hun geheim houding opgelegd. Zij zijn belast met de zielszorg van de mili tairen hunner divisie welke tot hunne kerk bolioorcn. Zij trekken mode te velde. Indien naar hun oordeel meerdere aalmoe zeniers en veld predik ers of hulp-aalmoeze niers en -veldpredikers, zij het dan ook tij delijk, te velde moeten worden aangesteld, geven zij hiervan kennis aan de militaire en kerkelijke overheid. In de garnizoensplaatself, kantonnementen, kampementen enz. ontvangen zij hulp van de tor plaatse aanwezige geestelijkheid, daar toe, voor zooveel noodig, door de kerkelijke overheid aangewezen. De. kleeding der aalmoezeniers. Naar De Tijd verneemt zullen einde dezer weck dc aalmoezeniers en veldpredikers in functie treden. De onderscheidingsteekenen bestaan in dc hoofldoffirierspct van het wa pen der infanterie van zwartlaken met blau wen band en het in goud geborduurd num mer van de divisie in den lauwerkrans; ver volgens het rangondèrscheidingsteeken, zijn de een in goud geborduurde streep met zil veren ster op de kraagomslagen. Tevens dra gen zij een roode-kruis-armband. Hoewel een eigen uniform verder niet is voorgeschreven, zullen toch de vier aalmoe zeniers dezelfde kleeding dragen, zoodanig 'dat zij als geestelijken terstond te herkennen zijn. Internecrlngskamp. De N. R. Ct. verneemt dat in Friesland een tweede kamp voor interneering zal worden ingericht, en wel in de gemeente Opsterland. Het vinden van torpedo's en m ij n e n. De Burgemeesters-strandvonders in Zuid- Holland en de strandvonder te 's-Gravenhage zijn door den Commissaris der Koningin in deze provincie in kennis gesteld van dc me- dedeeling van den Minister van Marine, dat het z. i. niet toelaatbaar is dat torpedo's of mijnen, toebehoorende aan eene oorlogvoe ren/de mogendheid, door den betrokken Bur- gemeester-istrandvonder (c.q. strandvonder) aan den consulairen ambtenaar van den be trokken Staat zullen worden teruggegeven. Zulke op ons gebied geraakte torpedo's of mijnen bebooren door de Nederlandsche Re geering in bewaring genomen te worden en zullen eerst na het beëindigen van den oorlog aan de rechthebbende Begeering terug mo gen worden gegeven. In verband hiermede zijn de strandvonders uitgenoodigd, alle in hun ressort gevonden of aan'gebraelite torpedo's of mijnen aan de naastbijzijnde Marine-autoriteit in bewaring te geven, opdat dan door die autoriteit naar bevinding van zaken, zal worden gehandeld. De aandacht van de strandvonders is er te vens op gevestigd, dat in oorlogstijd aange spoelde of gevonden torpedo's en mijnen na genoeg ztefcer geladen zijn en dus de behan deling daarvan zeer gevaarlijk is. Sigaren en tabak voor de militairen. H. M. de Koningin-Moeder heeft aai? de com missie, onder voorzitterschap van luite nant-generaal W. G. F. Snijders, als blijk van belangstelling en van instemming md het streven der commissie, een bedrag van f 100 doen toekomen voor de aanschaffing van siga ren en tabak, ten behoeve van onze militairen te velde en in versterkte plaatsen. Voorde militairen. Te Leeuwarden worden dagelijks door de ingezetenen 100 150 rijwielen en een 5-tal auto's kosteloos afgestaan, om daarmede des avonds na aankomst van de treinen, militai re verlofgangers naar hun woonplaatsen te vervoeren. Voor de militairen aan de grenzen. Het comité Verspreiding van lectuur, siga ren enz. voor onze jongens, onder eere-voor- ritterschap van den burgemeester van Breda heeft nu reeds 2500 pakken lectuur, sigaren, tabak enz. verzonden aan d.e mannen, die de grenzen beschermen. De* ingezetenen van Breda hebben ons, zegt het comité, in staat gesteld gedurende nog .enige dagen de ver zending op denzelfden voet voort te zetten maar wat dan? Ten zeerste zou de comm. het betreuren indien haar, door de legertuto- iiteiten gewaardeerde arbeid, zou moeten worden gestaakt. .Veel wordt er dezen tijkl geVraagd, voor veel wordt gezorgd. Wel is waar worden forten en grootere centra door liet Alg. Ned. Verb, van posten is d: versprei ding moeilijker. Van uil Breda -echter zijn met het legerbestuur schikkingen getroffen- waardoor wij in de gelegenheid zijn een wel kome afleiding le verschaffen aan de man schappen. Onze vraag, aldus de comm., betreft dus niet het zenden van geld maar alleen: Vormt in uwe gemeente een >milé, dolt» zich ban doel stelt lectuur, tijdschriften, spellen, ver snaperingen te verzamelen en op te zenden, franco en niet-franco, -n het adres der Bre- dasche Commissie voor het .Zuiden: Voor on ze Jongens, Seligsingel 4, Breda. Een nood kieswet. De gemeenteraad van Zaandam besloot aan de Tweede Kamer oen verzoek te richten om een noodwet in het leven te roe pon, om te voorkomen, dat personen, die mei het oog op de tegenwoordige omstandigheden niet op lijd hun belasting hebben betaald, of die daardoor in een lagere klasse zijn aangesla gen, of onderstand hebben genoten, van de kiezerslijsten worden afgevoerd. De Nederlandsche huisvrouwen en de oorlog. In N i e u w-V rouwenleven schrijft Mimosa De eerste ontzetting over den ongehoorden, ulgemeenen oorlog is voorbij. Kalmte is inge treden, kalmte, doch geen miskenning van het gevaar voor ons zelf en van de eilendc over duizenden en duizenden gebracht. Integen deel, de lijdelijk ingetreden kalmte stelt ons voor allerlei zaken, welke met verstand door ons moeten behandeld worden. Geld is noo dig en kan misschien zéér noodig worden voor allerlei, waar in het gewone leven over heengegleden wordt. Er zal nood genoeg ko men en scliaarschile voor velen, die nu nog een toereikend inkomen hebben in vele bran ches wordt niet meer gewerkt of verdiend, eenvoudig omdat er geen omzet is, b.v. is dit al reeds het geval bij velen, wier arbeidsveld is: „Kunst", en zoo in veel andere gevallen. De nieuwe wet op de arbeidsovereenkomst met andere factoren, hebben de loonen van huisbedienden opgejaagd, soms tot in het buitensporige, en hoewel wij zeer zeker de leuze huldigen „de arbeider is zijn loon waard1', zoo wil het ons onder de tegenwoor dige zorgelijke omstandigheden toch voorko men, dat het nu overdadig mag (heeften, dat dienstmeisjes, welke kost, inwoning en bewas- sching hebben, nu in dezen tijd van f 100 tot f 150 enz. als loon zullen ontvangeneen f 30 f 40 cn meer In de drie maanden, en dat alles om aan genot en versierselen te besleden, want sparen, wie van haar doet dat? en is het voor oversparen nu een tijd, waar zooveel hoofden van gezinnen het komende met zorg tegemoet rien? Waar hoort men van haar. dat zij storten voor het Roode Kruis als an derszins? A la guerre comme la guerre, later kunnen weer veranderingen ingevoerd worden doch nu stel ik voor dat de Holl. huismoeders er toe zullen besluiten de onnoo- dig hooge loonen te verminderen. Een wat ernstiger draai In het leven der dienstmeisjes zal dezen waarlijk geen kwaad doen voor haar eigen verantwoordolijkheidébegrlp. De dames zouden bij het vragen in de cou rant van een nieuw meisje het loon kunnen stellen op f 60 f 80. Als een meisje behalve kost, inwoning en bewassdhing f 15 f 20 per kwartaal ontvangt, benevens de gebrui kelijke kermis, nieuwjaar enz. kan zi) in deze benarde tijden, waarin de mannen het zwaar te verantwoorden (hebben om al hef huishoud geld, belasting, schoolgeld enz. op te brengen, toch zeer zeker tevreden zijn. Steunbeweging uit de E IJ. S. M. Er beeft zidh een comité gevormd uit het personeel bij de H. S. M., om gelden in te za melen bij alle ambtenaren en beambten, ter lenilgmg van den heerschenden nood. De gelden zullen worden afgedragen aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Begrafenisfondsen. Door het Algemeen Steuncomité is aan le vensverzekeringmaatschappijen en begrafenis fonxfeen tc Amsterdam een circulaire geritiht waarin er op gewezen wondlt, dat het wen- schelijk is maatregelen tc treffen ten aanzien van diegenen, die tengevolge van de tegen woordige economische toestanden niet in staat zijn premie te betalen. Het is het comi té bekend, dat reeds verschillende begrafenis fondsen in die richting werkzaam geweest zijn en het spoort nu ook de overige maat schappijen en fondsen aan in gelijken geest maatregelen te treffen. Werk in Duitschland. Uit Friesland trekken dagelijks arbeiders naar Duitschland. Allen vinden or direct werk bij boer of in het nvijngebied, tegen hoog loon. Het interneeringskamp. De echtgenoote van een der Belgische offi cieren, die in Gaasterland geinterneerd zijn, is aldaar aangekomen om met hem zijn ge vangenschap te doelen. Duitsche tra wl er te IJ mu i den- Gasteren is te IJmudden binnengéloopen de Duiitsche stoomtrawler „Senator Sander", welke in Cuxhaven thuisbehoort en van daar vertrokken was om te trachten in de Noord zee de visscherij uit te oefenen Bevreesd voor een aanval van Engelsche oorlogsschepen kwam h vaartuig te IJmui- den aan om orders van de reederij af te wachten. Vermoedelijk zuilen twee trawlers van denzelfden roeder, die zich ook nog op zee moéten belvinden, eveneens naar IJmuiden komen. Eenkwajongensstreek. Maandag brachten een paar padvinders bij een sigarenwinkelier op Iden Overtoom te Amsterdam een met de schrijfmachine ge schreven bulletin" vermeldende, dat de En- gelschen aan Nederland een ultimatum had den gesteld en daarbij den vrijen doortocht door Nederland hebben gevraagd voor 50.000 man. De ministerraad zou in verband bier- mee bijeen zijn gekomen. Hot „bulletin" droeg het stempel van de Nederlandsche Hervorm de Diaconessen inrichting op den Overtoom. De politie stelde naar de verspvilders van dit sensationeele bulletin behoeven we nog te zeggen, dat de inhoud geheel verzon nen was een onderzoek in. En daaruit bleek, meldt het IllAd., dat men hier naar allo waarschijnlijkheid met een kwajongensstreek te doen had. Op het informatiebureau toch van het Roode Kruis, in de Diaconessen-in richting gevestigd, dééd een 12-jarige pad vinder als estafette en portier dienst. Dit veelbelovende knaapje kon naar reeds vroeger gebleken was goed mot de schrijf machine overweg. Men vermoedt nu, dat in zijn jeugdig brein hot plan is opgekomen van bovengenoemde zeer misplaatste en hoogst ongepaste aardigheid. Door de politie wcrdi het bulletin in beslag genomen, terwijl nage gaan werd of ze ook nog in andere winkels verspreid waren. Een „m i 1 i t a i r" o n g e 1 u k. Te Haarlem gebeurde Maandagmiddag een „militair" ongeluk. Twee paarden voor eea wagen, beladen met patroonkisten en mitrail leurs, schrokken van de tram en reden ach teruit van de Jansbrughoogte af de Nieuw» Gracht in- Een massa toeschouwers en mi 114 faire hulp waren dadelijk ter plaatse en red' den een en am)d«r al gauw. Men trachtte dé mitrailleurs en patronen op te vissollen, waf echter met groote moeite en dan nog gcdccl telijk gelukte. Dinsdagmorgen word het dreggen naar de patronen enz. voortgezet. Zonder vechten raakt Nederland zijn kruit ook wel kwijt. De post voor Sumatra. De dircc teur-gcncraal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met wijziging in zooverre van hol tor zake medegedeelde in de Staats courant no. 1S2, van 6 Augustus j.l., de ver zending van de post uit Nederland naar Atjch en onderhoorighedeu, Sumatra's Oostkust, Palembang, Riouw, Banka, Billiton 011 Bor neo, ingaande 2 dezer, mede eiken Woensdag zal plaats vinden met <len trein van 8.51 u. van Rotterdam naar Vlissingen en verder over Engeland. Voor zooveel noodig wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor de stukken, welke langs dezen weg worden verzonden, het inlematioi naai port is verschuldigd. De heer H. J. den Hertog heeft in verband met zijne benoeming lot wethouder van Amsterdam bedankt als lid der hoofd redactie van het dagblad De Telegraaf. H e t c o 11 e g e v a n B. en W. te Am sterdam. Gistermiddag vergaderde teoi stadhuizc van Amsterdam het college vail burgemeester en wethouders ter verdeeldng der verscbfülcn'de functies. Van -den heer Vliegen was een schrijven ingekomen, dat hij de wethoudersbenoeming, als zijnde die bij verrassing geschied, niet kon aanvaarden. De heer Den Hertog bad den burgemeftstea kennis gegeven, zich de benoeming te zullen laten welgevallen. De verdeolmg der functies had tot resul taat dat aan het hoofd der afdeeling Finan ciën, Gemeentebedrijven enz. werd geplaatst rcjr. S. de Vries Czn.; wethouder voor het Armwezen, Gezondheidsdienst, Reinigings dienst, Marktwézen enz. bleef dr. N. M. Ju» sephus Jitta; „Sociale aangelegenheden" bleef in handen van den heer F. M. Wibaut terwijl aan het hoofd der afdeeling Onder wijs, Burgerlijke Stand, Bevolkingsrogislei en Begraafplaatsen werd gesteld de heer H. J. den Hertog. De nog te benoemen wethouder zal de «f- dieeling „Publieke werken" te béheeren krfi- gen. Woensdag 9 September zal de Raad verga deren, o.a. tot het verkiezen van een wet- Louder. In de Raadsvergadering van Zwolle werden tot wdthoudér benoemd mr. J. F. baron van HaersoLte en II. van Gorkum (al tredend). De heer Van Haersodte (V.-L.) in de plaats van den heer W. H. Wiaherlink (V.- D.), die met het oog op zijn hoogen leeftijd ntiet weder in aanmerking wenschte te ko men. Het college bestaat dus thans uit enkel vrij-liberalen, nadat jarenlang een der zetels door een vrijz.-democraat was bezet. Bij Kon. besluit is de 'det a cheering bi) de landmacht in West-Indiê van den 1ste luitenant der infanterie van het leger dn Ne- d-erlandsdhMndië H. P. Pieper, nader ver lengd tot een zoodanig tijdstip als noodig zal blijken. Algemeen syndicaat van In dische sudkerfabrikanten. Tol voooTfittefr van hot Algemeen Syndicaat van Suikerfabrikanten in Nederlandsch-Indië is benocmkl mr. S. J. Hirs, vice-president van het hooggerechtstof in Nedcrl. Indfië. Waarschijnlijk komt de heer Hürs lij-I met verlof naar Nederland, om daarna zijn nieuwe betrekking te aanvaarden. (N. R. Ct) Te 's Gravenhage is In den ouderdom van 90 jaren overleden de heer F. D. de Chau- vigny de Blok, oud-assistent-resident, leden 1872 gepensionneerd. Neerbosch. De predikant-directeur der weesinrichting ontving f 1000 van wijier den heer A. N. Pfeiffer, op 22 Juli J.l. te 's Gra venliage overleden. Kermis afgescha ft. Op voorstel van een der raadsleden is met algemethe stommen door d'en Raad van Zo-eterwoud© besloten de kermis af te schaffen. Mishandeling met doodellj- ken afloop. Zaterdagavond hield een persoon dn de Keizerstraat te Rotterdam twee polltie-agenten staande en vertelde, dat ter' wijl hij zich in een woning bevond op de Zeer vischmarkt, een ander daar praatjes tégen hem had verkocht die hem niet aanstonden. Toen hij hem daarna op de zeevischmarkt zag, had hij hem bij zijn kraag gepakt én eens flink afgedroogd. Na dit veriiaal gedaan le hebben zette hij zijn weg voort. Inmiddels hadden anderen gezien, dat hi| den ander had aangegrepen en eenige malen met het hoofd tegen een electrische lantaarn- paai had geslagen, waarop die persoon, na nog een paar stappen gedaan te hobben, was in elkaar gezaikt. Naar heft politiebureau gébracht bleek hij reeds overleden. Aanvankelijk onbekend, bleek het later de 59-jarige bootwerker v. 'd, B. te zijn. Terwijl het lijk ter schouwing naar hot zie kenhuis werd gebracht, riep de politie den d^«' der op, doch deze heeft zich nog niet aangè4 msté en is ook nog niet bekend

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 7