BINNENLAND. Verspreide Berichten. De keizer liarl zicli bijzonder (>einieressecrd voor de Revechlen, die teRen de Serviërs waren geleverd. Hij had aan zijne officieren de groe ten aan keizer Wilhelm predragen. B e r lij n, 4 Sept. (W. B.) De Nordd. Allg. ^eiHung schrijft over de gebeurlenissen in Leuven Tegenover de lasterlijke voorstellingen, die van het gebeurde in Leuven zijn gegeven, wa ren de diplomatieke vertegenwoordigers van het rijk hij de onzijdige staten in hel bezil ge steld van gegevens tot weerlegging van de tegen de Duitsche oorlogvoering ingebrachte beschuldigingen. -Jen keizerlijken gezant te 's Gravenhage was bovendien opgedragen de Nederlandscihe regeering te verzoeken, dat tij in het belang van de raenschelijkheid aan de Belgische regeering den dringenden raad Sou geven de burgerlijke bevolking terug te ouden van een verzet, dat volstrekt geen kans op succes leverde. De Nederlandscihe mi nister van buitenlandsche zaken heeft daar op den Belgischen gezant te 's Gravenhage eene mededeeling van die strekking doen toe komen, die deze beloofde te zullen doorzen den haar zijne regeering. Tweede telegram. (Officieel). De Bel gische regeering verspreidt officieel eene ver keerde voorstelling van de gebeurtenissen, vaarvan de stad Leuven het slachtoffer is ge worden. Zij beweert, dat Duitsche troepen door een uitval uit Antwerpen teruggeslagen en door de Duitsche be zet tóng in Leuven bij vergissing beschoten zijndaardoor zou de strijd in Leuven ontstaan zijn. De gebeurtenissen bewijzen echter, zon der dat twijfel mogelijk is. dat de Duit- sohers een Belgischen uitval afsloegen. Gedurende dezen strijd vo-- Antwerpen had in Leuven op -vele plaatsen een zonder twijfel vooraf beraamde overval plaats op de achtergebleven Di 'ers, na dat reeds meer dan 24 uren een schijnbaar vriendschappelijk verkeer tussóhen de Duit sche troepen en de bewoners van de £tad be gonnen was. De overval trof aanvankelijk voornamelijk een bataillon landstorm, dus kalme mcnschen, die reeds tot een zekeren leeftijd waren gekomen zelf huisvaders, ver der achtergebleven gedeelten va i den staf van een generaal-commando en colonnes. De Duitschers hadden talrijke gewonden en doo ien zij kregen echter de overhand door nieuwe met den spoortrein aankomende troe pen. die bij het binnenrijden en op het sta tionsplein met vuur ontvangen werden. Het onderzoek over de bijzonderheden is in gang. De uitkomst zal bekend gemaakt wor den; maar de waarheid van het hierboven medegedeelde is boven eiken twijfel verhe ven. Het stadhuis is voor den brand geredmaar eerdere pogingen tot blusschlng bleven zon- ler vrucht. We enen, 4 Sept. (WB. Néet-officied). Kei zer Frans Jozef heeft voor ée door de tegen woordige buitengewone omstandigheden werkloos geworden .ersonen in Oostenrijk 100.000 kronen beschikbaar gesteld. Hetzelfde bedirag werd voor de werklooaen in Honga rije gegeven. Zweden* oiocKQOim, ï>epi. w. a iviet-om- rieel). De verkiezingsstrijd wordt thans met grootcn ijver gevoerd, omdat de Tweede Ka mer binnen k-rt op nieuw gekozen moet wor- flen. Bij de besprekingen over de buitenlandsche politiek hebben alle partijleiders hunne vol doening uitgedrukt over de politiek van vol komen onzijdigheid, die de regecring bij het begin van den oorlog besloot in acht te ne men en welker strenge handhaving de regee ring nogmaals heeft verzekerd. Italië. Rome, 4Scpt. (R.) Na de uitroeping van den nieuwen paus lieten mgr. Mhsciateïh en de maarschalk van het conclave, prins Ohigi, den toogang tot den Sint-Damasushof ope nen om de Palatijnsche garde en <1© Zwiser- sche gendarmerie binnen te laten, die daarop hunne diensten hervatten binnen in het pa leis. Het is prachtig weer. Op het Sint-Pieters plein heerscht eene groote levendigheid. Rome, 4Sept (R.) De kroning van den nieuwen paus zal Zondag plaats hebben in de Sixtijnsche kapel. Rome. 4 Sept. (R.) De paus heeft tot staatssecretaris benoemd kardinaal Domenico Ferrata. Den Sen zal de paus zijn eerste consistorie houden. Over den nieuwen paus Benedict us XV schrijft de Köln. Ztg.: Geboren den 2len No vember 1S54 te Genua, bestijgt GLacomo della Chiesa, op nog niet 60-jarigen leeftijd den stoel van Petrus. Hel kardinaalspurper draagt hij eerst sedert weinige maanden; het werd hem in het laatste consistorie, den 25en Mei van dit jaar, verleend. Hij behoorde niet tot de gunstelingen van Pius X; hij was veeleer door dezen terstond in het began van zijn re- goeringstijd op non-activiteit gesteld. Onder Leo XIII had hij bij kardinaal Rampolla als secretaris en later als substituut van het staatssecretariaat gewerkt als een ya» de schranderste en meest begaafde leden van de Vaticaanstihe diplomatie. Toen Pius X da delijk na zijne verkiezing vruchteloos moeite deed, een lid van het college van ka/rdirtfa- leh tot de aan neming van het ambt van staats secretaris te bewegen, was men aan de curie van moening, dat als de paus zijn eersten! raadsman onder de prelaten wilde zoeken, della Chiesa de aangewezen man was. Maar Pi us X bezweek voor de betoovering, die de persoon vatn Menry del Val op hem uitoefen de, en koos hem tot algemeene verbazing als vioe-sccretaris, om hem bij de eerste gele genheid tol kardinaal en staatssecretaris te benoemen -Mgr. della Chiesa echter, die se dert lang thuis was in alle bijzonderheden van dc Vaticaansche politiek cn die uit on dervinding wist hoezeer dc Heilige Stoel bij zijne maatregelen de regeeringen had te ontr tien, werd meer en meer van de zaken ver wijderd gehouden en in 1907 pels aartsbisschop van Bologrxt onschadelijk gemaakt. Nu is hij tot de hoogste plaats in het be stuur van de katholieke kerk gestegen. Hij vindt den aardbol tot de tanden gewapend en met gezind te luisteren naar dc vredesbood schap van het christendom. Maar dial op don oorlog de vrede zal volaea. is hoe doel van clkcn strijd, en de vredesarbeid van de daar toe geroepenen moet gee-n oogenblik rusten. Daarom Is het vertroostend op de hoogo plaats, die het hoofd van de katholieke kerk inneemt, een mam te weten, wiens doorzicht en omzichtigheid men reeds ruimschoots heeft leeren konnen. Rusland. In het te Petersburg verschijnende links- liborale blad Djen wordt medegedeeld, dat in plaats van den minister van justitie Sjtsjeglo- witow de staatsraad A. Ivoni en in plaats van den minister van onderwijs Kasso hot oud-Doemalid Kusjnin-Karasajew is benoemd. De beide nieuwe ministers behooren tot de ptartij der progressisten, die tusschen de ok- tobristen en de kadetten staat en 40 leden heeft in dc rijksdoema. De ontslagen ministers waren echt Russi sche mannen. Deze verandering in het mi nisterie sahijnt dus eene aanwijzing te zijn, dat men moer naar links wil gaan. misschien uit vrees voor bïnnenlandsche onlusten. Griekenland. Konstantinopel4 Sept fW. B.) Het Grieksche consulaat-generaal heeft eene ken nisgeving laten aanplakken, waarbij tien lich tingen marine-reservisten tot manoeuvres worden opgeroepen De Keizer en zijne zonen. Op Sedan-dag (2 Sept.) vond naar een oorlogscorrespondent van de Vossische Ztg. meldt op het slagveld bij Sarbey de ont moeting plaats van Keizer en Kroonprins. Ont zaglijke geestdrift ontstond bij de troepen, overal waar de Keizer langs reed. De Keizer begaf zich ook naar het regiment koninklijke grenadiers no. 7, dat door prins Oskar wordt aangevoerd. De Keizer hield een toespraak tot de troepen. Het was een aangrijpend oogen blik; de ondergaande zon verlichtte het slag veld en uit de richting vnn Verdun duurde het kanongebulder voort. De toespraak van den Keizer werd met .Hoera's" en het volkslied beantwoord. De Belgische konings kinderen. De Koningin der Belgen en haar kinderen vertoeven in Engeland bij Lord Curzon of Kedleston, op Hackwood te Basingstoke. Lord Curzon is een oude vriend van de koninklijke familie. Prins Ernst von Lippe. Prins Ernst von Lippe, een neef van den re geerenden vorst van Lippe-Detmold, is op 28 Augustus als luitenant van de veld-artiilerie gesneuveld. Hij is reeds het derde lid van het Lippesche regeeringshuis, dat op het slag veld gebleven is. Het slagveld van Lotharingen. Aan een correspondentie in een Duitsch blad ontleent de N. R. Ct.: Zooeven heb ik het slagveld in Lotharingen bezocht. Het loopt vrijwel evenwijdig met de spoorlijn MJetz—Straatzburg; over St.-Avoid gaat het naar Mörchingen, dat door de gra naten van de Franachen zwaar geleden heeft. Verscheidene burgers zijn er gedood. Achter Karenweüer schijnt de strijd wel op rijn he vigst geweest te zijn. Overal waar men de oogen laat gaan, ontwaart men stapels lijken. Vooral het nemen van de ongeveer 250 M. hooge „Kahle Höhe" moet onze troepen enor me inspanning gekost hebben. Een Fransche verplegingscolonne werd hier gevangen geno men en moest nu natuurlijk onmiddellijk haar goede zorgen aan Duitsche gewonden wijden. Bij Mörchingen komt juist de eerste trein met een goede 3000 gevangenen aan; onder hen zie Ik vijftig burgers, die aan den strijd deel genomen hebben en derhalve terechtgesteld moeten worden. Overal zijn boeren bezig met het maken van groote kuilen, waar zoo straks honderden lijken in verdwijnen zullen. Een treurigen indruk maakt Dalheim, dat vrijwel met den grond gelijk gemaakt is; een rechtvaardige straf! Toen onze troepen het stadje binnengingen, werden zij begroet door een geestelijke, die onzen generaal een glas wijn aanbood. Op de vraag of er nog Fran- schen waren, luidde het antwoord: „een half dozijn gewonden". Zorgeloos vervolgden de on zen dus hun weg, toen plotseling in verschil lende huizen verstopte Franschen een hevig geweervuur openden. Er vielen al dadelijk aan onze zijde dooden en wij moesten terug, na dat onder het vuur der Franschen de geeste lijke, die onze troepen verraden had, gefusi- leerd was. Den volgenden dag zijn de Duit schers teruggekeerd en is het kanon mee gaan spreken, net zoolang tot Dalheim één puin hoop geworden was. Even verder, bij Chateau-Salins, leek het waarempel wel vroolijke manoeuvre-lijd. Ik hoorde muziek in een café en vond daar Beijer- sche soldaten, waarvan er een paar allerlei boerendansen uitvoerden. Ik kon van hel vroo lijke gezelschap niet lang profiteeren, want ik moest nog naar Saarburg, dat, naar men te vertellen wist, ook schrikkelijk geleden had. De vertellers hadden niet overdreven. Ik vond de bovenstad en alle kazernes totaal verwoest. Ook in tal van particuliere huizen was door de Franschen geen stuk heel gelaten; vooral de woningen van Duitsche officieren en amb tenaren hadden het moeten ontgelden. Tegen 3 uur in den ochtendstond begon het geschut ineens weer te bulderen; geen tien minuten later waren de kazernes, waar de Franschen zich al zoo gemakkelijk en huise lijk mogelijk ingericht hadden, in brand ge schoten. De Duitsche artillerie scheen precies de schuilplaatsen van de Franschen te kennen en met een verbazingwekkende nauwkeurig heid waren de kanonnen op die plaatsen ge richt. Een paniek maakte zich van burgers en soldalen meester; aan alle kanten vielen ster venden en gewonden neer. In de Hesserstrasze geven vijf gaten in den grond, elk van meer dan 40 vierkante meter het bewijs van de ont stellende vernielkracht van onze granaten. De Duitschers in Brussel Volgens een particulier telegram aan de N. R. Ct. is er in Brussel een generaal gou vernement benoemd. De militaire gouverneur is generaal-majoor von Lüttwitz eaj plaatse lijk bevelhebber is majoor Bör. In de stad is alles weer kalm. De mitrail leuses voor het Noorderstation riin we sue- no men en de troepen en reserves zijn terug getrokken en vervangen door landstorm. Duitsche spoorwegen. De Kölnischc Zeitung deelt mede, dat alleen in het spoorwegdistrict Keulen gedurende negentien mobilisatiedagen en over vijf Rijn bruggen meer dan 26,000 troepentreinen naar het Westen zijn gezonden. Die treinen brach ten meer dan twee millioen soldaten en de bij hen hoorende kanonnen, paarden, bagage, munitie, proviand enz. naar de grens. Een reuze n-s o 1 d a a t. De grootste Duitsche soldaat is een stu dent in de filologie uit Schwarzenreid. Zim merman. zoo is zijn naam. meet 2.13 M. Onderscheidingen geweigerd. Uit naam van vele Duitsche geleerden heeft Ernst Hadcel bekend gemaakt, dat hij en zijn medeonderteekenaars afstand doen van alle onderscheidingen, die hun door Engelsche universiteiten en wetenschappelijke genoot schappen verleend zijn, en ook van alle daar aan verbonden rechten De Poolsche legioenen. Bij het Oostenrijksche leger In Polen en de verdediging van Galicië zijn vrijwillige Pool sche legioenen krachtig werkzaam, aldus verneemt de N. R. Ct. Men spreekt van 100.000 man. Belangrijk is daarom wat dc bekende leider der Polen in Pruisen, de afgevaardigde van den Rijksdag Korfany, over deze' vrijwil ligers weet mee te declen. „Sedert jaren vertelt hij bereiden zich ln Galicië de Polen voor op dezen strijd. Duizenden jongelieden stonden gereed om op het geschikste oogen blik met den nationalen erfvijand af te reke nen. Uitgerust voor den veldtocht, wachtten deze lieden op den oproep tot den hun heili gen strijd.- Deze heeft weerklonken en allen komen ophalf volwassen knapen loopen weg van hun ouders en snellen» naar de regimen ten. zelfs vrouwen meidon zich in grooten ge tale aan om onder de wapenen te komen, zoodal het Poolsche hoofdkwartier te Krakau dezer dagen openlijk moest verklaren, dat vrouwen niet konden worden ingedeeld bij het leger. Galicië is bedekt door een net van comlté's, welke de vrijwilligers helpen kleeden en be wapenen uit iedere plaats en ieder groot dorp trekken scharen, naar he* hoofdkwar tier en de Poolsche pers is overstroomd met beschrijvingen van den opmarseh naar het slagveld. Birmen nog geen vier weken heeft Galicië bijna 8 millioen kronen opgebracht tot uitrusting der legioenen. Krakau heeft 1 mil lioen kronen. Lemberg lè millioen toegestaan; alle steden en politieke partijen hebben groote sommen gegevener is geen klein dorp, geen district, geen openbare inrichting, die zijn aandeel niet heeft bijgedragen. Twee legioenen zijn bijna vol "g uitgerust en omvatten 32,000 man. De opperbevelheb ber is Jozef Pilsoedsfci, uit Wilna, die als twintigjarige naar Siberië werd veihannen en vluchtte. Hij is thans leider van de Poolsche nationaal-democraten. Daar de Bussen den oorlog verwachtten, zochten zij zich den laat- sten tijd de gunst der Polen verwerven door tamelijk vérstrekkende concessies. Er konden hi Russisch Polen Poolsche scholen worden gesticht-, de Russische emigratiecom missie stelde zich in betrekking met Poolsche boeren, kortom Rusland deed op het laatste oogenblik alles om de harten der Polen te whmen, maar het was te laat. DeBayreuther Festspiele. De Festspiele te Bayreuth door de oorlogs toestanden ontijdig afgebroken, hebben, daar alle honoraria ten volle uitbetaald rijn, een tekort opgeleverd van ruim 400,000 mark, dat de familie Wagner uit eigen middelen dek ken zal. De Staatscourant van ZatehfJag 5 Sep tember bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot heemraad van het waterschap Eemnes mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe te Soest. benoemd tot auditeur-militair-plaatsvervanger in het eerste militaire arrondissement, mr. R. V. Bakker, advocaat en procureur te 's-Graven- hage aan J. Knottenbelt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Commissie tot de Zaken der Protestantsche Kerken in Nederl.- Oost- en West-Indië, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten met ingang van 15 October, aan J. A. L. M- C. van der Eerden, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als tijdelijk assistent bij den dienst der Rijkslandbouwproefstations aan den reserve le-luitenant der infanterie jhr. E. O. Berg van Middelburg, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als 2e-luitenant bij het korps, gevormd uit de afdeeling 's-Gravenhage der te Utrecht gevestigde Koninklijke Neder- landsche Weerbaarheidsvereeniging, te 's-Gra- venhage. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. „Het Volk" weel mede te deelen, dat H. M. de Koningin bij het bezoek van den wethouder voor de Arbeidszaken, voorzitter en secretaris van het gemeentelijk werkloozenfonds geïnfor meerd -heeft naar de werking van het gemeen telijk fonds en van den invloed dien de door minister Treub ontworpen noodregeling zal hebben. Zij bleek die noodregeling ook in on- dc.rdeelen precies te kennen. Vervolgens werd geïnformeerd naar den stand der werkloosheid. Medegedeeld kon wor den, dat van de 12000 bij het gemeentelijk fonds aangesloten vakvereenigingsleden in de week van 27 Juli tot 1 Augustus er 438 werk loos waren; van I tot 8 Augustus 852; van 8 tot 15 Augustus 1460; van 15 tot 22 Augustus 1683 van 22 tot 29 Augustus 2095. Daarbij is in het oog te houden, dat in deze cijfers na tuurlijk niet zijn begrepen de ongeveer 10000 werklooze diamantbewerkers en de werklooze arbeiders die niet bij het fonds zijn aangeslo ten. In de bouwvakken is de werkloosheid tol staan gekomen, bij de sigarenmakers gaat zij echter sprongsgewijze vooruit en zij is ook sterk bij de typografen. De Koningin vroeg toen naar de mogelijkheid van werkverschaffing. Geantwoord werd, dal do Nijverheids-commissie, onder leiding van den heer Delprat, in die richting nogal met succes had gewerkt voor instandhouding van bedrijven, met name in het bouwvak» Om half twee vertrekken de heeren Ilnrm- .scn en v. Hettinga Tromp en kwamen de liee- ren De Jongh en Detiger, respectievelijk \oor- isitler der commissie van toezicht op en direc teur van de Arbeidsbeurs. De Koningin informeerde naar de werking der Arbeidsbeurs. Medegedeeld werd haar, dat eind Juni in de mannen-af deeling 4684 werk zoekenden waren ingeschreven; eind Augustus was dit cijfer gestegen tot 6694, plus 1000 collectief door de A. B. B. opgegcvencn. In Juni werden ruim 900 mannen geplaatst, in Augustus slechts 800 en daarbij waren dan nog veel kleermakers, die tijdelijk werkzaam zijn bij het vervaardigen van militaire unifor men. Dat loopt echter spoedig af. In de vrouwen-afdeeling steeg het aantal werkzoekenden evenzeer aanmerkelijk, terwijl het aantal plaatsingen daalde van 2211 tot 1380. Het aantal aanvragen van werkgeefsters ging achteruit van 3784 in Juni tot 1572 in Augustus. Vooral de naaisters en de schoon maaksters worden zeer door de crisis getrof fen. De Koningin sprak ook nu over de moge lijkheid van werkverschaffing, o.a. door "hel verleenen van crediet aan bedrijven die dat behoeven. Geantwoord werd dat dit laatste wordt over wogen, dat in dien geest een voorstel aan de regeering is gedaan en dat op antwoord wordt gewacht Om twee uur was dit onderhoud afgeloopen. Beide gesprekken hadden plaats in de werk kamer der Koningin zonder eenig ceremonieel. Ook onze gezant in Frankrijk, ridder de 9tuers is van Parijs naar Bordeaux vertrok ken. Een deel van het gezaatsohapspersorieel bleef te Parijs adhter. Nederland en de oorlog. De officieren en het militair spoorwegtarief. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft, naai' de N. R. Ct. meldt, bepaald, dat gedurende den tijd dat het leger gemobiliseerd is, officieren in uniform ook zonder vertoon van een legitimatiebewijs recht hebben op toe passing van het militair tarief op de spoor wegen Vrij vervoer voor militairen. Naar wij vernemen hebben vanaf heden de militairen, die met verlof naar huis gaan, op de spoorwegen vrij vervoer. Beknopt overzicht van den toestand van den landbouw gedurende de week van 22—29 Augustus. Evenals in de voorafgaande weken was van 22—29 Augustus het weer buitengewoon gun stig voor het binnenhalen van den oogst. Vol gens de berichten der rijkslandbouwleeraren ondervonden de werkzaamheden nergens ver traging, terwijl van werkloosheid onder de landarbeiders nog weinig melding wordt ge maakt. Deze is, zoolang het oogsten van aard appelen en suikerbieten duurt, ook niet op groote schaal te vreezen. Het graan is nu nagenoeg geheel gebt gen, behalve een enkel perceel haver en zomer- tarwe. Ook het kanariezaad, waarvan vooral in Groningen veel is uitgezaaid, staat nog te velde. Met het snijden der boonen is men begonnen. De dorschmachines werken gere geld door. In den binncnlandschen graanhan del kwam echter in de meeste streken nog weinig leven. Uit Zeeland wordt bericht, dat op sommige markten vraag was naar olieza den, met name koolzaad en mosterdzaad. De tarwe levert in het Noorden flinke opbreng sten van zeer goede qualiteit. In Zeeland is pl.m. 10 pet. van de geoogste tarwe meer of minder „geschoten". In verschillende streken is men met het rooien der consumptie-aardappelen begonnen. In Zuid-Holland is het loof van vele percee- len eigenheimers in de laatste dagen sterk aangetast door ziekte. Daar de knollen ech ter reeds volwassen zijn, zal de opbrengst daardoor weinig of niet lijden. Gevreesd wordt echter, dat de ziekte ook de knollen zal aantasten, hetgeen vooral kan geschieden als met vochtig weer gerooid moet worden. De aardappelen zijn laag in prijs. Naar het schijnt zullen dc suikerfabrieken in het N.W. van België, die in de hoofdzaak de suikerbieten uit Zeeuwsch-Vlaanderen ver werken, op den gewonen tijd in werking kun nen worden gesteld. Of de levering en beta ling der bieten steeds geregeld zal kunnen ge schieden. moet nog worden afgewacht. Wat 'de veehouderij en zuivelbereiding be treft, heeft de verbetering, die in de vorige week viel waar te nemen, over het geheel stand gehouden. Door den grooten uitvoer van levend slachtvee is de prijs van vette run deren weer vrij normaal geworden. De handel in melk- en kalf vee is echter nog zeer slap en vele fokkers vragen zich met bezorgdheid af hoe zij hun overtollige dieren zullen kun- verkoopen. Toch schijnt er plaatselijk ook in den handel van dit vee eenige verbetering te komen. De boterprijzen houden rich betrek- kelijk goed. Ook de kaasprijzen zijn in deze week weer iets gestegen, al zijn zij nog be- langrijk beneden die welke vóór de crisis werden betaald. De uitvoer van varkens is zeer belangrijk geweest en daardoor heb ben de prijzen ook weder eene matige hoogte bereikt Wegens de hooge voederprijzen wordt de varkensmesterij sterk ingekrompen, het geen voor vele streken het ophouden van eene belangrijke bron van inkomsten beteekent. In verband hiermede zijn dragende varkens en biggen zeer goedkoop. Een ander gevolg van de hooge voederprijzen is, dat sommige land bouwers er toe overgaan het zelfverbouwde graan aan de varkens te voederen. Vette schapen zijn nog zeer matig in prijs, waarvan vöoral in Noord-Holland de nadee- lige gevolgen worden gevoeld. Intrekking opheffing verbod van u it voer van ruwe katoen en katoenen gaf ens. Het Stbl. no. 442 bevait een Kon. besluit van den 3d en dezer, houdende intrekking van de lijdelijke opheffing van het vetrfood van uit voer van ruwe katoen en katoenen garens. Sol dij verhooging. Bij Kon. besluit is bepaald, dot te rekenen van 1 Aug. jJ. gedurende doft tijd, dat de dfienstplichtigen buitengewoon onder 'de wa penen zijn, een budt ongewone soldij verhoo ging kan worden toegekend ten bedrage yan f 0.50 voor een soldaat (vrijwilliger of dienst* plichtige) voor eiken dag, dat hij belast is met de werkzaamheden van schoen-, kleer- of zadelmaker bij een van de on derdeeier, van de korpsen der landmacht, en f 0.35 voor een soldaat (wijwilliger of dienstplichtige) die bij vo&-en!bekk)clde werkzaamheden tot hulp is aangewezen. Geïnterneerden. Wederom zijn er gisteravond aan het sta tion D. P. te Rotterdam, met den trein vai 9 uur 40 min., uit Maastricht een aantal Duit sche soldaten aangekomen, dde daar ver pleegd werden. Ditmaal waren het er 16, onder wie een Feldwebel. Bij aankomst van ven trein waren de gai niïzoens-commandant generaal Onnen en den lste luitenant plaatselijk adïudant jhr. Bo wler op het perron aanwezig. De Duitschers zijn onder gewapend gelei de met een extra-trein naar 1de marine-ka zerne gebracht, waar rij den nacht zouden doorbrengen. Hedenochtend om 6 uur 55 min zHOuden zij naar Alkmaar vertrekken. Vr ij lating s-verzoeken van Belgische geïnterneerden. Mr. Edmond Thieffry. een jong advocaat uit Brussel, thans geïnterneerd in Gaaster- land, heeft, naar wij in de Tel. lezen, aan den minister van oorlog het volgende adres ge zonden: Mr. E. Thieffry, gediend hebbende als mi litair wielrijder bij het 14e regiment te Luik; dat hij bij de inneming van Luik op 6 Augustus j.l. vermomd in burgerklecding is ontsnapt en is aangehouden door de Duitsche troepen; dat hij op zijn verzekering, dat hij naar Maastricht wilde gaan. naar zijn familie, is losgelaten door een Duitsch officier, met de opdracht in Maastricht te wagen om een auto voor de Duitsche gewonden; dat ondergeteekende daartoe een vrijgeleide- van dien Duitschen officier heeft gekregen; dat hij vervolgens op 7 Augustus aan de Ne- derlandsche grens is 'gekomen, die heeft overschreden op zijn motorrijwiel, maar in Eijsden is aangehouden door de Ncderland- sche militaire autoriteit; dat aan zijn verzoek om te worden door gelaten met zijn motorrijwiel, teneinde op een niet door den vijand bezette plaats in Bel gië te kunnen terugkeeren, door de militaire overheid niet is voldaan, maar hij is geïrJter- reerd en opgezonden, terwijl zijn rijwiel is achtergehouden te Eijsden. in het spoor wegstation; dat, naar adressant meent te weten, en hem van bevoegde zijde is medegedeeld, zoowel op grond van art. 13 van het Verdrag van onzij dige mogendheden, ingevoerd bij kon. besluit van 22 Februari 1910 S. 73, als op gronki van de „Regelen omtrent de interneering van oor logvoerenden en verpleegde gewonden", van Uwe Excellentie van 8 Augustus j.l. de oi.der- geteekende recht heeft te worden vrijgela ten. De heer Lucien de Magnée, industrieel te Hasselt (gafde civigue), heeft een gelijklui dend adres verzonden. Documenten der buitengewone staats- en particuliere maatregelen. De Koninklijke Bibliotheek (afdeeüng Do cumentatie, conservator dr. H. E. Greve, 34 Lange Voorhout, Den Haag) heeft van de Re geering de opdracht gekregen om, in samen werking met het Nederlandscih Registratuur- bureau (directeur de heer J. A. ZaalbeTg), de besluiten en maatregelen, genomen door de Hooge Regeering, door besturen der provin cies, door gemeenten, door vereenigingen door eomifé's, door parficuïïere inrichtingen, enz., in zoover ze betrekking hebben gedu rende den tijd van het oorlogsgevaar op den economischen en financieelen toestand, in den ruimsrten zin opgevat, te verzamelen en te registreeren op systematische en omzicbtelijke wijze, zoodat daarvan zoowel door wekelijk- sche publicaties in uittreksel geregeld kennis kan worden gegeven, als op aanvraag daar omtrent informaties kunnen worden ver strekt. De Koninklijke Bibliotheek reke-« hierbij op de medewerking van allen, om de omvang rijke door haar te ondernemen taak op be vredigende manier te volvoeren. Het is daar om dat de vraag gericht wordt aan alle be sturen van vereenigingen en comités, aan de banken en firma's, aan de redacties van dag- pn weekbladen, vooral ook die van patroons- of vakvereenigingen. om hun olroulaires en oproepen, zijn mededeelingen nan het pu bliek of aan clientèle, hun bladen en publi caties geregeld mee te deelen en te zenden aan de Koninklijke Pcbliotheek, afd. Docu mentatie. 34 Lange Voorhout. Den Haag, ter wijl de Koninklijke Bibliotheek van haar kant op zich neemt om van haar wekelijksche pu blicaties in brochurevorm telkens een exem plaar aan bovengenoemde lichamen en redac ties kosteloos in ruil te zende", opdat door deze samenwerking tusschen Regeering en de over het land verspreide lichamen en ver eenigingen me! den verzamelden, registree- renden en svstematiseerenden arbeid der Ko ninklijke Bibliotheek een zooveel mogelijk volledig beeld tot stand kome der economi sche en financieelc verhoudingen in het Ko ninkrijk der Nederlanden tijdens hel oorlogs gevaar van hel jaar 1914 en daardoor afdoen de informaties aan ieder, die ze noodlg heeft kunnen worden verleend. De eerste publicatie van dit economlch ar chief zal een systematische verzameling be vatten der besluiten van de Hoof Regeering sinds 31 Juli 1914. Op aanvraag aan de Ko ninklijke Bibliotheek (afdeeling Documentatie) is de geheele reeks der publicaties verkrijg baar tegen oversturing van frankeer- en ver zendingskosten (vijftig cents). Nationale Vrouwenraad. Zooals bekend, werd de Nationale Vrouwen raad uitgenoodigd deel uit te maken van het erroote Nationale Steun-comité, dat door H. M. de Koningin werd bijeengeroepen. Alle Vereenigingen bij dien Vrouwenraad aangesloten, behooren dus als het ware ook tot het Nationale Steun-comité. In haar hoedanigheid van Presidente voor Vrouwenkiesrecht, ontving mevr. N. Mansfeldt onderstaand dienstschrijven. afgezonden met den stempel van den Directeur-Generaal van den Arbeid. „Van verschillende zijden is mij naar annlei* diny van de circulaire van den Nationalen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2