KOLONIËN. warn jaroote oprechtheid en "van den ernstigen Wensóh om hulp te verleenen. Onder de aanbiedingen, die van Indische forsten zijn ontvangen, "was een aanbod van fel lokhs ropijen van den maharadja van Mvsore. Verscheidene hoofden hadden ho spi te alschepen aangeboden. De maharadja van Rewa heeft niet alleen alle staatsiinkoinsten aangeboden, maar zelfs zijne particuliere ju- weelen. Een andere maharadja, ofsdhoon meer dan 70 jaren oud, verlangde mee te gaan met het expeditiekorps; hij zou vergezeld worden door zijn neef, een jongeling van 17 jaar. Dezelfde mededeeling werd ook gedaan in het hoogerhuis. Lord Lansdowne noemde de aanbiedingen eene verwonderlijke reeks. Hij deed uitkomen, dat een van de Indische vor sten regeerde over eenc grootere bevolking dan Zweden bezat. Een andere had meer on derdanen dan Denemarken en een derde staat had eene bevolking, die tweemaal zoo talrijk was ais die van Nederland. Groote bedragen ropijen worden berekend fo lalchs, d. i. 100,000 stuks. De goudropij, ge lijk aan 15 zilverropijen, heeft eene waarde van 29.83 mark of 18 guldens Nederlandsche munt Simla, 9 Sept. (R.) De onderkoning van fndië hield heden eene rede, waarin hij ge waagde van het zenden Van twee division infanterie en eene brigade cavalledlie naar het oorloogstooneel in Europa. Nog diriie ca- vallerie-brigad.es zullen volgen. Hij zedde, dat het een reden van rechtmatigen trots oor Indië is, dat het geroepen is mede te werken tot de verdediging van het moederlan'd. Alle inaharadja's en hoofden hebben met g-~st- 'dSrift hunne militaire hulpmiddelen ter be schikking van de regeering gesteld. Indië zal vaderlandslievend de kosten van het ex.pe.di- tïeldger tot zijn last nemen, als dit noodig mocht blijken. Berlijn.10 Sept. (W. B.) De evangelische en katholieke missiën laten een vlammend protest hooren tegen de schending van art. 11 van de Congoaktc, volgens welke oorlogsver wikkelingen onder de Europeesche staten niet op het Afrikaanschc gebied mogen worden overgedragen. Engeland gaf geen gehoor aan de bemoeiingen van verschillende zijden om het te bewegen tot inachtneming van de Congo- akte. Daartegen moet zoo ruim mogelijk in het buitenland geprotesteerd worden. Berlijn, 9 Sept. (\V. B.). De Nordd. Allg. Zeitung schrijft: De Japansche gezantschaps- raad te Rome heeft in een interview aan een Vertegenwoordiger van de Stampa verklaard: „De oorlog tusschcn Japan en Duitschland is "ontslaan, doordat Duitschland aan Japan de {liet in den vorm van een ultimatum verlang de verzekering weigerde, dat het Duilsche es kader in Oost-Azic den vrede en den handel niet door oorlogsoperatiën zou sloren. De oor logsverklaring van Japan is daarom tot be scherming van zijne belangen en tot verhin dering der verlamming van zijn handel noodig geworden." Deze poging lot rechtvaardiging van Ja pans optreden te-gen ons plaatst de waarheid letterlijk ondersteboven. Van Japansche zijde Is het door den gezantschapsraad beweerde verlangen vóór de overhandiging van het ul timatum aan Duitschland niet geuit. Omge keerd is echter aan den Japanschen zaakgelas tigde in Berlijn juist van Duitsche zijde, en wel voordat het Japansche ultimatum over handigd werd, uitzicht gegeven, dat het Duit sche eskader bevel zou krijgen zich van vij andige handelingen te onthouden, wanneer Japan in den Duitsch-Engelschen strijd onzij dig bleef. Hierop is van Japansche zijde in 't geheel geen antwoord gegeven. Hierdoor wordt tegelijk weerlegd de bewering, die vol gens Engclsche berichten door den Japanschen minister van buitenlandsche zaken in de zit ting van het Japansche parlement van 5 Sep tember is geuit, dat het de bedoeling van Duitschland was geweest Klautsjoe tot basis van zijne oorlogs-operatièn in het verre oos ten te maken. Tokio, 9 Sept. (R.) Het Hoogerhuis stond met algemeene stemmen een ooriogs- prediet toe van 5.300.000 pond sterling. Tokio, 9 Sept. (Tclegraafagentschap). Japan is toegetreden tot de Engelsch-Fransch- Russische overeenkomst om geen afzonder lijken vrede te sluiten. De minister van buiten landsche zaken heeft aan den Russischen am bassadeur in Tokio verklaard, dat Japan geen vrede met Duitschland zal sluiten voordat 3e oorlog in Europa geëindigd is, zelfs als de Japanners voor dien tijd Klautsjoe bezet ten. Washington, 9 Sept. (R.) Het stoom schip Red Cross, van de Amerikaansche Roo- id'e Kju&s-vesreeniging, dat vroeger een stoom schip was van die Hamburg-Amerikalijn, zou Üieden vertrekken onder d!e vlag der Ycree- pigde Staten met twaalf sanitaire korpsen. Het vertrek wemd echtesr uitgesteld tenge volge van een protest van den Britschen am bassadeur, die verklaarde dat hij me* het oog op het feit, 'dat de meerderheid d:er be manning bestond uit Duitsche reservisten, meende het vertrek van het schip niet te mo- gefo toelaten. Christiania, 9 Sept. (W. B.) De be wering van de Times, dat Duitsche koopvaar dijschepen onder Noorsche vlag, op onwet tige wijze een dienst tusschcn New-York en Brazilië geopend hebben, verwekt hier groote verontwaardiging. De Noorsche recders-or* ganiatie verklaart dit bericht voor onwaar. Morgenbladet zegt, dat men hier van mee ning is, dat de gehccle mededeeling van de Times verzonnen is. De minister van buiten- laiidsche zaken heeft een onderzoek naar de Zaak ingesteld om voor een ieder dó onhoud baarheid van de bewering van de Times te be wijzen. Men is algemeen van meening, dat het Timcs-bericht slechts een kwaadwillige ma noeuvre beteelcent tegenover de correct vriendschappelijke houding, die Noorwegen tegenover Duitschland aanneemt. Alle hier verschijnende dagbladen uiten zich in dezen on. De uit Spanje ontvangen berichten laten er geen twijfel over bestaan, dat Spanje besloten Js in den grooten Europeeschen oorlog onzij dig te blijven. De politiek van de regeesring, die op de inachtneming van de onzijdigheid is gericht, vindt toestemming ook bij de parle mentaire Oppositie. Over het verloop van den kroonraad, die in de onzijdigheidskwestie is gehouden, bericht het daghlad ABC: Wij verheugen ons, dat in den kroonraad met toestemming van alle ministers en met uitdrukkelijke goedkeuring van onzen sou- verein op ondubbelzinnige wijze besloten is, aan de onzijdigheid van Spanje vast te hou den. De welvaart, het belang en het gevoel van Spanje gebieden aan het land deze hou ding. Minister-president Dato gaf na de zit ting vanéén kroonraad aan verscheidene jour nalisten de volgende verklaring in deze zaak: Er werden geruchten verspreid, alsof de leden van het kabinet 't niet eens waren over deze kwestie en alsof er meeningsverschillen waren over de richtingslijnen, die met het oog op het Europeesche conflict moeten worden gevolgd. Daarom verzocht ik voor de zitting den ko ning. lederen minister afzonderlijk te willen vragen, en werkelijk liet Z. M. na zijn ver schijnen in den kroonraad lederen minister op zijne beurt zijne meening ontwikkelen, en hier bleek de absolute eenstemmigheid der leden van het kabinet in de beoordeeling van de kwestie, die in volle overeenstemming met de verheven gezichtspunten en de vaderlands lievende opvattingen van Z M. den koning staat. Daarover legde de koning eene buiten gewone vreugde aan den dnt. Wij bewaren voor cn na stipte onzijdigheid. Sofia, 9 Sept. (Wolff.) Een bekend schrijver op militair gebied, Wassil Angelow, schrijft in de „Kambana": Het belang van Burgarijc eischt, dat Rus land vernietigd wordt. Van een krachtig Rus land staat ons slechts nadeel te wachten. Eene overwinning van Rusland zou voor ons een ware nationale ramp beteekenen. De po litiek van Ilartwig is heden de politiek van alle Russen. Een groot Bulgarije zou van Rus land onafhankelijk zijn en een hinderpaal vormen voor d)e aspiraties van dit rijk naar de Dardanellen. Op dien oproep van de Russi sche Panslavisten, waarin Rusland Bulga- rije's hulp vraagt, kunnen wij slechts ant woorden: „Doet geen" beroep meer op de broederlij ke SI arische gevoelens, omdat gij die zelf be graven en Bulgarije in den afgrond hebt ge stort. Gelooft gij, dat een jaar voldoende is, om te doen vergelen, dat het Slavische Rus land het laagste werk heeft verricht, door Macedonië onder onze vijanden te verdoelen. Heden stelt geen enkel B>ulgaar meer ver trouwen in uwe valsche beloften en die hand- teekening van uwen czaar". Engeland. Londen, 9 Sept. fR.) Prins Albert, die tweede zoon van den ing, is heden mor gen van appendicitis opereerd. Zijn toe stand is bevredigend. Albanië. Prins "Wilhelm zu Wied is verleden Zondag in Lugano aangekomen. Naar verluidt, zullen over eenige dagen ook de koning en de ko ningin van Rumenië in Lugano aankomen. Durazzo is, volgens de berichten van Ita- liaansche bladen, geheel in het bezit van de opgestane mohammedanen overgegaan. De aanvoerder van de opstandelingen heeft het koninklijke palcis in bezit genomen en in eene toespraak verklaard, dat hij de regeering op zich neemt, in afwachting van den toekom- stigen mohammedaanschen vorst. De Secoio bericht over een gesprek »et den prins zu Wied, waarin deze moet hebben verklaard, dat hl] hef vaste voornemen heeft zoo spoedig mogelijk weer naar Durazzo terug te keeren. Het gevaar van eene Turksche inbezitneming bestaat nog niet. De mohammedannsche vlag. die in Durazzo is uitgestoken, moet niet met de Turksche verwisseld worden. Verspreide Berichten. De Engelsohe Prinsen. Wat doet de Prins van Wales? vraagt de N. C. Deze vraag hoort men nog wel eens, wanneer er persberichten komen over den Kroonprins van Duitschland, die dezer dagen tot luitenant-generaal bevorderd is. In de eerste plaats zij op gemerkt, dat de Engelsche troonopvolger eersrt twintig jaar is en meer tijd op zee dan in de kazerne heeft doorge bracht. Hij is zoodra de oorlog begon ar..-, gesteld als 2e luitenant bij de lijfgarde, die voorloopig nog in Londen in garnizoen blijft en waar hij met zijn compagnie op marsch uittrekt en anderen garnizoensdienst ver richt. Prins Albert, die adelborst is en nog 19 moet worden, is aangesteld op de „Col- lingwood", doch Hjdt op het oogenhlik aan blindedarmontsteking en kan dus geen dienst doen. Op deze twee volgt prinses Mary, die ruim 17 is, terwijl de drie jongste kinderen van koning George, de prinsen Henry, George en John. pas 14, 12 en 9 jaar zijn. Engelsche invalieden. In het hospitaal te Nelley in Engeland wor den een 800 irrvaliede soldaten uit den oorlog verpleegd. Velen zijn ziek. hebben zeere voe ten enz., maar vele honderden hebben schot wonden. Volgens de N. R. Ci. zijn er haast geen won3en bij, door geweervuur veroor zaakt. en schijnt dit de berichten over het slechte schieten van de Dirifschers te beves tigen. Bijna alle gewonden zijn door granaat kartetsen getroffen. Verreweg de meeste ge wonden zullen naaT hun regiment kunnen te4 rugkeeren. Nederlanders te Parijs. Wij lezen in een Parijsche correspondentie in de Tij 3: In de groote hel van de bureaux van de „Matin" staan twee driehonderd Neder landers. Het zijn vrijwilligers. Ze vertegen woordigen al onze Hollandsche provinciën. Er zijn er, die reeds lang in Frankrijk leven, zóó lang, dat ze nog slechts een zeer gebrek kig Nederlandsdh spreken. Er zijn er ook, die nog heel jong zijn. De meesten zijn tot het besluit gekomen dienst te nomen in he>t Fransche leger, ge dreven door een gevoel van plicht. Velen hoor ik op een vraag mijnerzijds antwoorden": „In tijd van vrede geniet ik hier de meest edel moedige gastvrijheid en rechten als ware ik Franscbman. Het is dus billijk, dat ik in tijd van oorlog me ook gedraag als Fransdhman en het band help verdedigen, dat rae gastvrij heid verleende." Vele Hollanders zijn met Fransohe vrouwen gehuwd, terwijl ook hun kinderen hier gebo ren zjfri. Zïi beschouwen, dat het verdedigen van Frankrijk beteekent het verdedigen van vrouw en kind. Weer anderen oordeelen, dat liefde voor Holland hen gebiedt Frankrijk te verdedigen. „Als Duitschland wint", zeggen ze, „dan zal het nieï alleen België, maar ook Holland annexeeren. Wie dusi Frankrijk verdedigt, verdedigt Holland F' Ze zien er vroolijk en opgeruimd uit, blij in het vuur te gaan. Naast de Fransche vlag dragen zij de Nederlandsche driekleur. En uk honderden keelen hoor ik het „Wien Neer- landsch bloed" zingen. Gisterenmiddag ben ik in de wijken ge weest, waar een Duitsch vlieger drie bommen heeft lafen vallen. Daar was Je bevolking niet alleen kalm, maar op een gegeven oogenbhk zelfs vroolijk. Die vroolijkheid ontstond, toen men vernam, dat de brave agent, die het schroot had opgeraapt, van de zaak niets be greep en proces-verbaal had opgemaakt te gen een onbekende, „die vuilnis heeft gewor pen op den openbaren weg" Een andere spot vogel zei: „De Duitsahe Keizer heeft zijn vi- sitiekaartje gezonden om zich te laten aan dienen". Toen kort daarna een tweede vlieger aan gekondigd werd, ontstond er heelemaal geen schrik. Integendeel, in de straten was het zwart van mensohen, die den Durtscher zien wilden. Overal keert langzamerhand de kalmte ter rug. We beginnen ons vertrouwd te maken met de idee. dot de Durtsdhers waarschijnlijk tot aan Parijs komen en da* het nog slechts een kwestie van dagen is. De Panther. Dc Times heeft gemeld, dat de verkoop van de Duitsche kanonneerboot Panther, die in de haven van Smyrna lag. aan Turkije. ver moedelijk het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Turkije tengevolge zou hebben. Aan de Lokal-Anzd- gcir ontleent de N. R. Ct. nu echter het be richt. dat dit een verzinsel is. De Panther, zegt het Berlijnsche blad, is nog nooit in de Klem-Aziatische wateren geweest, en ook nu niet. De Duitschers in België. Een part. telegram uit Terneuzen aan de N. R. Ct gedateerd 9 Sept. meldt: Omtrent de gisterenmiddag te Gent geval len schoten kan thans nader gemeld worden, dat er geen doode is. Een Duitsch officier reed in een auto, be stuurd door een Duitsch soldaat, in de St. Pie- ters Nieuwst ra at. Recht tegenover het lokaal Vooruit moest de auto langzamer rijden door het kruisen van twee trams. Daar kwam een andere auto aangereden, waarin vier Belgische militairen met een mi trailleuse. De ontmoeting gaf, volgens een Gentsdh blad, aanleiding tot het wisselen van schoten uit bedde auto's, terwijl verschillende omstanders aan mijn zegsman verklaarden, dat de Duitsche officier zijn revolver nog slechts had getrokken. De Duitsche soldaat werd verwond en de Duitsche officier krijgsgevangen gemaakt. Er is dus geen doode gevallen. Het geval gaf begrijpelijk aanleiding tot een groote beweging en bezorgdheid. Het gebeur de was in strijd met de door den burgemees ter verkregen voorwaarden, dat Gent zou ver schoond blijven van het bezoek van Duitsche krijgslieden. De burgemeester, de heer Bra-un, aarzelde echter niet, om voor het belang der stad op te treden en begaf zich, vergezeld van den Amerikaanschen consul, weder naar den Duitschen legerbevelhebber, teneinde daar de ware toedracht der zaak mede te deelen en mogelijke rampen van de stad af te wenden. Hij ontmoette dén Duitsohen bevelhebber te Leeuweggen op het kasteel van den heer Van Hecke de Lembeeke, en den geheelen middag wachtte in de omgeving van het stad huis een groote menigte met angstig ongeduld zijn terugkomst af, dobberend tusschen hoop en vrees. Te 5 ure was een geheime vergadering van den gemeenteraad belegd, en enkele minuten na dat uur keerde de burgemeester per auto mobiel naar het stadhuis terug. Aan zijne houding kon de menigte reeds be speuren, dat hij een goede tijding bracht, wat hij ook aanstonds bekend maakte. Met een geestdriftige ovatie werd de heer Braun door de menigte gehuldigd. Hij verklaarde in korte woorden zijn wedervaren en men vernam met groote verlichting, dat de burgemeester had weten te verkrijgen, dal dezelfde voorwaar den van des morgens werden behouden, met de enkele bijweging, dat de gekwetste Duit- scher, thans in het krijgshospitaal verpleegd, wercl gesteld onder bescherming van den con sul der Vereenigde Staten en niet als krijgs gevangene mag beschouwd worden. Hij voegde aan zijne verklaringen toe, dat het thans niet zoo gemakkelijk was geweest, om mot den generaal te spreken als des mor gens. De verwoesing van Dender- monde. Een Belgische correspondent der N. R. Ct. meldt omtrent de verwoesting van Dender- monde het volgende De Duitschers kwamen Vrijdagmorgen rond elf uur in de stad, na de Belgische troepen achteruit geslagen te hebben. Zij eischten op het stadhuis een millioen frank oorlogsschat ting; het gemeentebestuur ..leek echter niet te vinden en was in werkelijkheid reeds lang gevlucht. Daar waren de ^uitschers zeer ver bitterd over en zij gaven de bevolking twee uren den tijd om te vluchten (verscheidene rijke menscihen waren als 0ijzelaars gevangen genomen), ^*ant de stad zou in brand gesto ken worden. Tevoren had men nog een poging aange wend bij den millionair Van der Tongeren, den groolsten nijveraar van de stad (ijzerfa brikant), om van hem het millioen '.os te krij gen. Deze weigerde echter, zagende, „iat al zijp geld in Engeland was. De Duitschers hebben daarna hun bedrei ging ten uitvoer gelegd. Aan een Belgisch blad is nog het volgende over de verwoesting ontleend1: Het gasthuis is totaal afgebrand; er staat niets meer van recht dan de vier muren. De zieken, die zich zeiven niet konden red den, werden door de Duitschers in een nabu rige heide gebracht en moesten den nacht doorbrengen onder den tóooten hemel. De hoofdkerk is gespaard gebleven, maar al de hufeen lilnks van de kerk liggen in puin. Van het klooster der Arme Klaren blijft niets over. Ook het klooster uer Theresianen is vermeld. Op de Markt heeft men het stadhuis en het museum niet aangeraakt. De Duitschers hebben ook de Bancjue de la Dcndre bij middel van dynamiet doen sprin gen. De Koornaerd is vernield, evenals de kerk der paters Benedictijnen. De Koninklijke Academie en de Werkmans kring hebben veel geleden. De werkmanswoningen langs de Oude Vest »jn bijna ongedeerd, maar d'e fabriek La Dendre is afgebrand. De Veemarkt en het bisschoppelijk clolegle bestaan niet meer. Roofzucht te Leuven. De correspondent van „De Tijd" te Maas tricht meldt: Met zekerheid kan fk u berichten, dat de Hallen der Hoogeschool te Leuven, waar de bibliotheek in gevestigd is, het eerste van alle gebouwen in brand werd gestoken. Het vuur begon hier Dinsdagavond 8 uur reeds zijn ver nielend werk. Ook is er te Leuven schrikkelijk' geroofd. En als een bewijs der roofzucht van de Duitsche soldaten diene, dat van de mooie muntenver zameling, welke in het stadhuis bewaard werd verschillende gouden stukken zijn ontvreemd, reeds vóór de bekende voorvallen. In sommige winkels werden gouden munten teT betaling aangeboden, welke de menschen absoluut niet kenden, en deze bleken later de daóT ont vreemde munten te zijn. Uit 'het stadhuis zijn ook enkele kleinere schilderstukjes uit de om lijsting gehaald en verdwenen. Dat zooiets door mindere soldaten geschiedt, is weinig aannemelijk. Uit aanzienlijke particuliere woningen, die eveneens veel van de roofzucht geleden heb ben, zijn tal van kostbare schilderijen verdwe nen Ten slotte zij nog gemeld, dat er geen Hollandsche „onder-professor" gedood is, doch de architect Leonacrts. verbonden aan de Hoogeschool, een Luxemburger. De „gefusll eetride" hotel* houder. Het Hbid. schrijft Wij hebben (hem gesproken, den heer We ber, den eigenaar van het welbekende Ant werps clie hotel, dien man, dife, volgens be richten In Belgisdhe bladen, udt den kelder van zijn (hotel „uotgezwaveM*" zou zijn, djen anap, dfie reeds jgefusileend zou zijn enz. Hij zat heed gemoedelijk cmet ons te palaten in (hot „American Hotel", en moest nog etens hartelijk 'lachen over de verhalen, welke van hem verspreid waren in allerlei blaklen, die hij Mnuw-ombaald in zijn zak had. Het be richt was ook tot DiiitschlafliJd doorgedron gen en men had al zijn portret .gepubliceerd. Ben barbier in Scheve nimgen wes zeker Wel Verbaasd, toen hij een gefuaileerde moest sdherOnEn ide Amsterdammers, van wie velen den heer Weber en zójln hotel kennen, zullen zeker ook met belangstelling vernemen dat hij «oo gezond fc als een visch. De heer Weber bevond zich reéds 60 jaar in België, aldus vertelde hij ons, zijn zoons dienen in het Belgische leger, een ós gewond. Hij had zijn hotel afgestaan voor het Roode Kruis, thans is in d&t bottel het ministerie van Oorlog gevesrttigd. Men had den heer Weber diens .permissie om in Antwerpen te blijven, afgenomen, om er een stempel op te zetten. Toen liep hij ge- var r gearresteerd te worden, wait ook ge schiedde. Hij moetat eenige uren op oen poli tiebureau zitten, dóch word daarop veer Vrijgelaten. Dat Was het eendge! Ten slottte 'kreeg de heer Weber, die al zooveel jaren in België woont, bevel Ant werpen binnen 48 uur te verlaten. In StNico- laas werd hij nog even aangehouden, doch riad-elijk weer losgelaten en over Terneuzen bereikte hij Rotterdam. Oorlogsschattingen. Volgens een telegram uit Boulogne aan de N. R. Cl. gaan de Duitschers door schattingen te heffen van de Fransche steden, die ln hun macht zijn. Rijssel heeft al een oorlogsschat ting moeten betalen. Volgens het telegram zit de prefect van het Noorder-departement te Rijssel op de prefectuur gevangen en van de stad wordt 7 millioen frank geèischt. Te Ar- mentières waren de Duitschers met 500,000 frs. tevreden, te Amiens hebben ze één mil lioen gevraagd en 100,000 sigaren. Lens moei 700,000 frs. betalen. Op het westelijk oorlogsterrein. Donohoe, een der oorlogscorrespondenten van de Daily Chronicle, die zich op den lin kervleugel van het leger der bondgenooten be vindt, is naar we in de N. R. Ct. lezen van oordeel, dat de Duitschers niet tijdelijk, doch definitief terugtrekken. Duitsche afdee- lingcn op den linkeroever van de Somme, rond Amiens en de bezetting die de Duitschers in Amiens hadden gelegd, zijn plotseling in wan orde afgetrokken. Bewoners van Amiens kwa men de bondgenooten daarvan verwittigen. De Franschen en Engelscben stellen alles in het werk om den Duilschen rechtervleugel van de hoofdmacht af te snijden en daarna te ver nietigen De Duitschers trekken, om deze po ging te verijdelen, in noordelijke richting en schijhem op Kamerijk cn Doornik terug te willen trekken, om zoo noodig de Belgische grens ten Oosten van Rijssel te passcercn. De hoofdmacht van het Duitsche leger, die volgens den correspondent ook is teruggesla gen, trekt in Oostelijke richting. Donohoe noemt het 't begin van het einde van den Duit- schen veldtocht in Frankrijk. Uit O o s t e n r ij k-H o n a a r ij e. Een particulier telegram uil Weeuen aan de N. R. CL meldt: Met het prijsgeven van Oost-Galicië is ln de plannen van den generalen staf steeds reke ning gehouden, maar zulks kon niet aange kondigd worden, omdat het deprimeerend op de bevolking zou hebben gewerkt en omdat men den vijand naar Galicië wilde lokken, om hem niet gelijk Napoleon maandenlong door de steppen en moerassen van Rusland te moe ten vervolgen. In Oost-Galicië is alleen gevochten om het offensief van de legers van generaal Dahkl en Autteuber.fi te vergemakkelijken. Lemberg is niet gewapenderhand door de Russen genomen, doch was reeds ontruimd. Lemberg is administratief een stad van be* leëkenis, uit strategisch oogpunt echter niet De strijd in Galicië wordt hardnekkig voort» gezet. Voor de Oostenrijkers staan de zaken niet ongunstig. De stemming der bevolking is vol vertrou wen; de prijzen der levensmiddelen zijn ge* woon; door het verbod van uitvoer zijn ze eerder lager dan hooger dan voor den oor- log. De kiesrechtvrouwen. De kiesrechtvrouwen in Engeland hebben, naar de R. Ct. meldt, thans den strijd voor 't vaderland aanvaard. Christabel Pankhurst heeft gisterenavond in het Londensdhe opera gebouw haar eerste patriottische redevoering gehouden. Zij erkende dat onder de Britsche en de sterren-en-strepenvlag de invloed van de vrouw grooter is dan overal elders ter wereld en noemde de positie van de vrouw in Duitschland 'bet treurigst. Een overwinning van de Duitschers zou, naar haar meening, voor de zaak van het vrouwenkiesrecht een ramp zijn. Alleen daarom al moet Engeland overwinnen. De politie heeft ditmaal mejuffrouw Pank hurst met een goedkeurenden glimlach aange hoord. zegt de verslaggever der Daily News Een Brief van den Bisschoip van Oxford aan de Gemeente. De volgende door G. R. vertaalde brief uit den Church Times werd Ons toege zonden: „Een vreeselijke krijg wordt gevoerd tus schen de voornaamste christelijke volken in Europa. Op zichzelf moet dit reeds onzen afkeer opwekken. Zestien honderd jaar gele* den, toen Europa lot het Christendom be keerd werd, verkondigde de kerk reeds de leer, dat zelfs de wildste volken, ls bewijs voor de goddelijkheid des Heeren, bij het be lijden van Zijn Naam, de wapenen moesten neerleggen en geen oorlog meer voeren. Hoe sle>cht is men deze vermaning nagekomenI Oorlog is stellig geen christelijk wapen. De krijg is uit den Booze en nooit is dit duide lijker gebleken dan heden ten dage. Toch zijn er omstandigheden, dat de eiligheid van ons eigen land en de verplichtingen, dfe wij tegen over andere landen hebben, ons tot een oor log noodzaken en ik ben ien diepste over tuigd, dat dit nu onze treurige plicht was. D oorlog heeft al onze binnenlandsche twisi'^ uit den weg geruimd en wij zijn nu een vol' van één zin en wil en mogen van onzen God een zegen afsmeeken over onze wapenen In het diepst van ons hart benijden wij mis schien degenen, die op mogen trekken or ons land te verdedigen. Laten wü, wie plicht het Is thuis te blijven, gewillig va' onze vrienden afstand doen die hun lanc moeTen dienen te land esn ter zee cn hen vn hoop zien vertrekkenlaat ons toezien, voor zoover het in onze maoht slaat, dat zif zich naar hun gewichtige taak egeven, nuchter en ernstig. Ik zou u dringend willen verzoe ken en vermanen hen niet dn verzoeking te brengen om zkfli vooraf te bedrinken. Ijaat ons, als wij achterblijven, trachten onzelfzuchtig te zijn. Er wordt van u ge- eiscEI geen onnoodige moeite te geven, zui nig te zijn en matig en geen goed voedsel te verkwisten, geen groote massa's waren in te slaan, dat daardoor de prijzen zouden ver hoogd worden; bereid te wezen volgens uw vermogen te geven aan noodlijdenden e he- Eoeftigen te steunen, ook gereed te zijn lot alle mogelijk hulp, die door de overheid of anderen van ons gevraagd kan worde». Als evangelaedöenaars is het onze plicht u •daartoe te vermanen. Indien wij gek»over Góds almacht, weten wij ook, dat het go'. I een groote kracht is. Niet alleen zal het onze wapenen doen zegevieren en bescherm gcvcta aan de gewonden en hulpeloozen. de stem*enden troosten en den dooden de zal'g- he5ld schenken, maar het zal ook van ons maken eeki volk, bereid om het nu nog onbekende doel van God te vervullen. Zijn voorzienigheid ordent alle dóngen zoowel Hm den hemel als op aarde. "Wij moeten ge- looven, dat God met dezen oorlog een bedote- h'mg heeft cn iets goedis wil uitwerken voor ons evenals voor andtere volken. In hoeverre wij dit dbel doorgronden zal afhangen van de kracht des gebeds ondier ons. Er zijn reeds .gebeden voorgeschreven tot gebruik in do kerken en ook het gebed van den vrome ver mag veel. Ik zou u willen aanbevelen de ge beden 5n onze boeken voorgeschreven in tijd van oorlo» en bezoeldng. Verder zou ik willen voorstellen, dat ei gebeden werd voor eon goeden oogst, dat het weder daarvoor gunstig mocht -zijn. Dit is een gelegenheid, dat iedere gemeente als nooit te voren de kracht zou leeron van hel gemeen schappelijk gebed. In sommige gemeenten zou het ook een gelegenheid kunnen zijn vooi een dagelijksche viering van het Heilig Avond maal. Ik hoop ook. dat in vele huisgezinnen hot gemeenschappelijk gebed er door bevor derd zal worden, dat ieder christen moge loe ren sterker te gelooven in "de kracht van liet gebed en het moge beoefenen meer dan be voren. Dan zullen wij allen, wat er ook gebeur e, een srtiap gedaan hebben om meer onze eem (heid als christenbroeders te gevoelen en wij zullen geschikter zijn om te beantwoorden aan de oproeping van Gód als die tot ons komft. Wat fk van anderen vraag, hoop ik zcl^ mijn mtorste host te doen om in practljk te brengen. Zangwill gevangen? Aan het Boedapester weekblad „Egyenló- seg" ontleen! de N. C. een bericht, door be middeling van een vriend uit Zwitserland aan dat blad toegezonden, dat te Londen do schrijver Zangwill, nadat hij op enkele mee* tingen, die hij georganiseerd lad, *egen d«m oorlog had gesproken, op last van de EngeN sche regeerlnig is aangehouden op bet oogen- blSk dat bij naar zijn woning zou terugkee* ren. Oost-Indlë Pestbestrijding Sn Sndië. De befdte amibula nce-oiut o mobielen voor de pestheslrijiding in Ncd.-Indië zijp. geneed ert zeilen binnenkort dlaarheen vterfcrekkerjj-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2