De vijand is op den terugtocht ten noorden van Vitry. Het derde leger nam de gcheele artillerie van een legerkorps. Onze vliegtuigen berichten, dat de vijand zeer snel zich terug trekt. Londen, 12 Sept. (R.) Het persbureau /egt in een résumé van de vier laatste dagen: Aan den geheelen linkervleugel wijken de Duatschers sedert den lOen terug in groote wanorde. De Engelsche en Fransche troepen "vervolgen hen op een korten aistand. 6000 gevangenen en 25 kanonnen werden den lOen en den Hen gemaakt. Het aantal kanonnen, die door het derde Fransche leger den 12en waren genomen, i£ 160. De vijand is op den terugtocht over de ge heele linie ten westen van de Maas. Parijs, 12 Sept. (R.) Communiqué van elf uur 's avonds. De Duitschers zetten hun terugtocht voort over de geheele linie. De Fransche troepen hebben Luneville weder be zet. De vijand heeft den omtrek ven Nancy verlaten. 13 Sept. De Fransche troepen hebben Za terdagavond om zes uur Soissons weder bezet. Par ij s, via Londen,12 Sept. (R.) Com- muniqué. Op den linkervleugel begonnen de Duitschers eene algemcene teruggaande be weging tusschen de Oise en de Marne. In het centrum en aan den rechtervleugel ontruim den zij Vitry le Francois. Hunne het land schap Argonne bezettende troepen begonnen te wijken en gaan noordwaarts terug. In Lotharingen vorderden wij een weinig. De Duitschers ontruimden Saint-Dié. De generaals Maunoury en Dubail zijn tot grootkruis, generaal Foch tot grootofficier van het legioen van eer benoemd. Par ij s, via Londen, 12 Sept. (R.) Communiqué van 3 uur. Op onzen linkervleu gel zijn de Duitschers cenc algemeenc terug- tochlsbewcging begonnen tusschen de Oise en de Marne. Gisteren was hun front afgebakend door Soissons, Braine, Fismes en de Montague de Reims. Ilunne cavallerie schijnt uitgeput. De Engclscii-Fransche troepen, die hen ver volgden, hebben in den dag van den llen slechts een zwakken tegenstand te o\crwin- ncn gehad. In het midden en op onzen rechtervleugel hebben de Duitschers ViLry le Francois ont ruimd, waar zij zich hadden versterkt, en den loop van de Saulx. Aange\ allen in Ser- maisc en Revigny, hebben zij een talrijk mate rieel prijsgegeven. Dc Duilsche troepen, die de Argoime bezet ten, zijn begonnen te wijken. Zij gaan terug naar hel noorden door het bosch van Bellc- iio ue. In Lotharingen zijn wij een weinig vooruit gegaan. Wij bezetten den oostelijken zoom van het bosch van Champenoux, Rehainvillers en Gerbervillers. De Duitschers hebben Saint-Dié ontruimd. Het Belgische leger ageert krachtig legen de Duilsche troepen, die het versterkte kamp van Antwerpen in het oog houden. Tweede telegram. Telegram van elf uur des avonds. Op onzen linkervleugel duurt de algemeen teruggaande beweging voort van de Duitsche troepen voor de Engclsch-Fransche strijdkrachten, die den benedenloop van de Aisne hebben bereikt. Ook in het midden vervolgen de Duitschers huDnen terugtocht. Wij zijn de Marne overgegaan tus schen Epernay en Vitry le Francois. Op onzen rechtervleugel is de vijand eveneens heden zijne beweging van teruggang begonnen; hij heeft dc streek rondom Nancy verlaten. Wij hebben Luneville weder bezet. Ondanks de vermoeidheid, die teweeg ge bracht wordt door vijf dagen van aanhou dende gevechten, vervolgen onze troepen krachtig den vijand in zijn algemeenen terug tocht. Deze terugtocht schijnt veel sneller te zijn dan de voorwaartsche marsch was ge weest. Hij was op sommige punten zoo over haast, dat onze troepen in de hoofdkwartie ren, met name in Montmirail, kaarten, stukken en persoonlijke papieren hebben gevonden, die door den vijand waren achtergelaten, als mede pakken ontvangen of te verzenden brie ven. Overal, inzonderheid in de streek van Fromentière (bij Montmirail) heeft de vijand batterijen, mortieren en talrijke munilie-eais- sons achtergelaten. De gevangenen maken een zeer merkbaren indruk van ontbering, over vermoeidheid en ontmoediging. De paarden zijn vooral afgejakkerd. Den 6en September richtte de opperbevel hebbers van de Fransche legers de volgende dagorder tot zijne troepen: „Op het oogen- blik waarop de slag begint, waarvan het heil van het land afhangt, is het van belang aan allen in herinnering te brengen, dat het nu met meer een tijdstip is om achterwaarts te zien. Al onze krachten moeten worden aan gewend om den vijand aan te vallen en terug te drijven. Een troep, die niet meer vooruit kan gaan, zal tot eiken prijs het veroverde terrein moeten bewaren en zich liever op de plaats moeten laten dooden dan teruggaan. In de tegenwoordige omstandigheden kan geene enkele weifeling meer worden geduld." Men weet hoe deze instruction zijn gevolgd en welk schitterend resultaat daardoor ver kregen is. Nu heeft men, toen onze zegevie rende troepen in Vitry le Francois binnentrok ken, in het lokaal, waar dc generale staf van het 8e Duitsche legerkorps gevestigd was, de volgende order gevonden, onderteekeud door den luitenant-generaal Tulff von Tscheppe und irdenbach: „Vitry le Francois, 7 September half elf. Het doel, dat door onze lange en moeielijke marschen is nagestreefd, is bereikt De Fransche hoofdmacht heeft het gevecht moeten aannemen, na zich aanhoudend te hebben teruggetrokken. De groote beslissing is onbetwistbaar nabij. Morgen zullen dus al de strijdkrachten van het Duitsche leger, even zeer als die van ons legerkorps, in gevecht moeten zijn over de geheele lijn, gaande van Parijs naar Verdun. Om het welzijn en de eer van Duilschland te redden, verwacht' ik van led eren officier en soldaat, ondanks de harde en heldhaftige gevechten van deze laatste dagen, dat hij zijn plicht ten volle en tot zijn laalsten ademtocht zal volbrengen. Alles hangt af van dc uitkomst van den dag van morgen." Doze vergelijking is zeer belangwekkend; zij toont aan, dat de Duitschers niet minder ge wicht hechten als onze opperbevelhebber aan den uitslag van den slag aan de Marne. Par ij s 13 Sept. (Havas). Communiqué. „Op onzen linkervleugel zetten de Duitschers bun terufllochl stoort, Zli ontruimden 'Amfonp teruggaande naar het oosten. Zij verdedigden de Manie niet zuidoostelijk van Reims. In het midden verloren zij Revigny en Brabant le Roi. Het zuiden van het landschap Argonne houden zij nog vast. Op onzen rechtervleugel gaan zij terug. Wij bezetten weder Raon l'Eta- pe, Baccarat, Remcrvillc, Nomeny en Pont Mousson. Parijs, IS Sept. (R.) Een ambtelijk be richt van 3 uur 's nam. luidt: lo. Op onzen linkervleugel duurt de af tocht van den vijand voort. Hij heeft Ainiens ontruimd en trekt in oostelijke richting terug. Tusschen Soissons en Reims zijn de Duitsche troepen teruggetrokken ten N. van de Vesle; zij hebben zelfs niet getracht de Marne ten Z. W. van Reims te verdedigen. 2o. In het centrum houdt de vijand, die Revigny en Brabant-le-Roy verloren heeft, nog stand in het Z van Argonne. Op onzen rechtervleugel wijkt de vijandelijke leger macht, die aan de Meurlhe lag, al vechtende achteruit. Behalve Saint-Dié en Luneville heb ben wij hernomen Raon l'Etape, Baccaret, Ré- rnéreville, Nomeny en Pont-ó-Mousson. Het Belgische leger is krachtig offensief op getreden ten Z- van Lierre. Par ij s, 14 Sept. (R) Ambtelijk bericht van 13 Sept. 11 uur 's avonds: Geen enkel bericht is heden avond uit het groote kwartier van den generalen staf ont vangen. De berichten van heden namiddag hebben aangetoond met welke hardnekkigheid onze troepen de terugwijkende Duitsche le gerscharen achtervolgen. Het is begrijpelijk, dat onder deze omstandigheden dc generale staf niet tweemaal per dag berichten kan zen den over de gebeurtenissen, welke zich bij de vervolging voordoen. Wat we welen is dit: dat de voorwaarts gaande beweging der ver bonden legers over het geheele front wordt voortgezet en dat de voeling met den vijand behouden blijft. Op onzen linkervleugel zijn wii over deAisne getrokken. P a r ij s (via Londen). 1 3 S ep t. (R.) Dag order van den opperbevelhebber: „De slag, die sedert vijf dagen gaande was, is geëin digd met een onbetwistbare overwinning. Voor onzen linkervleugel en het centrum trek ken de Duitsche eerste, tweede en derde le gers steeds meer terug. Het vierde vijandelijke leger begint te wij keu naar benoorden Vitry en Sermaix. De vijand laat overal talrijke cc wonden en groote hoeveelheden munitie op het slagveld achter. Overal worden krijgsgevangenen ge maakt. Onze troepen zien. terwijl ztf terrein win nen, overal de sporen van de hevigheid van den strijd en van de buitengewone inspan ning, die de Dw'tschers zich hebben getroost om te trachten weerstand ie Meden aan ons élan. De krachtige hervattmp van het offensief heeft ons succes verzekerd. Officieren, onderofficieren en manschap pen, gij hebt allen gehoor gegeven aan mijn oproep en u verdienstelijk gemaakt jegens het vaderland." get Joffre. Antwerpen, 12 Sept. (R.) Officieel. De ten zuidoosten van Antwerpen begonnen strijd is heden met volharding voortgezet. Aan onzen linkervleugel noodzaakte een tegenaanval, door uit Leuven gekomen Duit sche troepen verricht, onze v'eugeldirisie terrein af te staan. Daarentegen ging in het midden en aan de rechterzijde onze infan terie in de beste omstandigheden vooruit. De strijd zal morgen worden voortgezet. Er in alle reden om te onderstellen, dat, dank zij het in actie treden van /ersche troepen, die tot dusver in reserve - aren gehouden, de toestand aan onzen linkervleugel hersteld zal kunnen word en- Bij Mechelen is een Taohe neergekomen van dc twee officieren, die haar bemande, is een gedood en de ander gevangen gemaakt. Het vliegtuig had negen bommen aan boord. Ostende, 12 Sept. (R.) De Indépendance bericht, dat het Belgische leger het Duitsche leger, dal Cortenberg bezette, tusschen Leu ven en Brussel in tweeën heeft gesneden. Uit Brussel wordt bericht, dat nieuwe ar tillerie van ewTaar kaliber krachtig in actie is getreden. Antwerpen, 13 Sept. (R.) Officieel. Na vier dagen van hevigen strijd is het Belgische veldleger, dat van uit de stelling van Ant werpen een uitval had gedaan op de Duitsche strijdmacht, opgesteld in den driehoek Brus sel—Leuven—Mechelen, teruggetrokken onder bescherming der forten van de eerste linie, liet doel van den uitval, die eerst slechts een operatie scheen tegen de door den vijand ach tergelaten observatie-troepen, nam groote ai- metingen aan. De verdedigingslinie van den tegenstander was zeer sterk, hetgeen te dan ken was aan de topografische ligging der streek en aan de aardwerken, welke geduren de de afgejoopen 14 dagen waren uitgevoerd. De noodzakelijkheid om tot eiken prijs deze stelling te behouden, dwong de Duitschers al hunne troepen, waarover zij nog in België te bcschi'iken hadden, ervoor te bewaren. Zoo moest het derde Duitsche legerkorps, dat reeds op weg van Ninove naar Nederbrakel was, in alle haast terugkeeren om den schok der Belgische troepen te weerstaan. Het negende Duitsche legerkorps, dat reeds op weg was naar Oudenaerde en Ruyen, moest eveneens teruggeroepen worden naar het slagveld. De tachementen landweer en landstorm, die ten Z. van Brussel lagen, namen ook aan de krijgs verrichtingen deel, evenals 15000 mariniers, die enkele dagen geleden te Brussel waren aan gekomen. De uitslag is dus, met het oog op de opera ties der Fransahe en Engelsche legers, van zeer groot belang, daar door tusschenkomst der Belgen twee Duitsche legerkorpsen on mogelijk hulp konden bieden aan de Duitsche legers, die in het N. van Frankrijk in aftocht waren. Tengevolge van deze concentratie van alk in België beschikbare Duitsche troepen bevond hel Belgische leger zich van den vierden dag voor een veel talrijker vijand. Heden trok het Belgische leger dan ook op Antwerpen terug. Ons veldleger blijft voor den vijand een gestadige bedreiging, waardoor hij genood zaakt zal zijn belangrijke troepenafdeelingen te immobiliseeren, die hij in Frankrijk noodljg heeft De verhezen, in deze riln aanzienlijk; zij bewijzen de heftigheid van den strijd. De Duitsche artillerie is gebleken inférieur te zijn aan de Belgische; aan onze zijde zijn de verwondingen over het algemeen niet ern stig; dat is niet het geval aan Duitsche zijde, daar ooize schoten zeer juist en doodelijk waren. Osfiende, 12 Sept. (R.) De prinsen Friedrick "Wilhelm en Adalbert van Pruisen en Ivarel von Wurtemberg moeten gestorven zijn in de hospitalen te Brussel. (Uit dte inkleeding van dit bericht blijkt, d!at het slechts eene onderstelling is). Berlijn, 12 Sept. (W. B.) Uit het groo* hoofdkwartier wordt van den 12en bericht: Het leger van generaal von Hindenburg heeft het Russiche leger in Oost-Pruisen na een strijd van verscheidene dagen volkomen geslagen. De terugtocht van de Russen is eene vlucht geworden. Generaal von Hindenburg is in zijne ver volging reeds de grens overgegaan en heeft bericht, dat hij tol dusver meer dan 10,000 ongewende gevangenen en omstreeks 80 ka nonnen, verder machinegeweren, vliegtuigen en voertuigen heeft buitgemaakt. De oorlogs buit neemt aanhoudend toe. Genera al-kwartiermeester YON STE1N. Petersburg, 12 Sept. Telegraaf agent schap. Officieel. Het op den terugtocht zijn de Oostenrijksche leger vervolgende, naderen de Russische troepen de rivier San (de in de Karpathen ontspringende zijrivier van de Weichsel, die Galicië van Zuid-oost naar Noord-west doorstroomt.) Petersburg, 13 Sept. (Tele graafa gent- schap.) De algemcene directie van den gene ralen staf maakt de volgende nota bekend: In hare vroegere mededeelingen beschouw de de algemeene directie 't als riet gepast iederen 'keer de gezwollen telegrammen over beweerde Oostenrijksche overwinningen te gen te spreken, die de generale staf van het Oostenrijksche leger door bemiddeling van Wolff's bureau verspreidde. De achtereenvolgende gevechten in het zui delijke deel -van de gouvernementen Lublin en Cholin, die van 23 Augustus ai zijn ge voerd. vormden in den beginne eene reeks bijzondere episodes van eene strategische operatie, die, zich geleidelijk ontwikkelende, een meesterwerk van militaire kunst vertoon de en thans is uilgeloopen op een definitieve ontbinding van de legers der generaals Auf- fenberg en Da raki. Aan de afzonderlijke onderdeelen van deze operatie schreef de Oostenrijksche generale staf eene geheel overdreven botcekenis toe. Kleine voorpostenschennutselingen kondigde hij aan als schitterende overwinningen van zijne troepen, wier volharding eiken toets kon doorstaan. Zelfs de val van Lembcrg, eene gebeurtenis van buitengewoon gewicht in de algemeene ontwikkeling van cLe opera tien, werd door de Oostemrijwers uitgelegd als de ontruiming van eene niet versterkte stad op grond van strategische overwegingen Deze moeten wel zeer zwak geweest zijn, want zij lieten toe, dat de Russen den vijand omsin gelden en zijpe overblijfselen terug wier pen tot over de rivier San. Thans, nu de uitkomsten van de gevechten van £5 Augustus tot 10 September aan ieder een bekend zijn, acht de algemeene directie van den Russischen generalen staf den tijd Gekomen om te wijzen op heft gemis van goe de trouw in de verklaringen van den Oosten- rijkschen generalen staf en op de waarde, die men in de toekomst kan hechten aan de tele grammen, die hij verzendt. Petersburg, 13 Sept. (Telegraafagent- schap.) De generale staf van den opperbevel hebber doet de volgende mededeeling over de beslisende overwinning, -die door de Rus sische troepen behaald is op de vijandelijke legers van Kras-nik eh Tomaszow. De totale Oostenrdjksch-Duitsche strijdmacht was meer dan een miilioera man sterk met 2500 kanon nen, d. w. z. moer dan 40 divisiën infanterie en 11 divisiën cavallerie, versterkt door ver scheidene Duitsche divisiën. Het gros van de vijandelijke legers, 600,000 man tellende, ontwikkelde zich in de richting van Zavickwost en Tomaszow, op Lublin en Cholm ^lanrukkende. De rechtervleugel werd beschermd door het leger van Lemberg, 200 bataillons tellende, de linkervleugel door ver scheidende Oostenrijksche en Duitsche divi siën, die om Ra dom gegroepeerd wTaren. Den 25en Augustus begonnen de Oostenrijk sche legers een voorwaartschen marsch, waartoe was besloten om den slag af tc wen den, die Oost-Pruisen bedreigde. De ont plooiing van de Russische troepen op een front van verscheidene honderden wersten, was nog niet voltooid; wij konden dus tegen de Oostenrijkers in noordelijke richting slechts veel geringere krachten overstelleu. De eer ste aanvallen van den vijand werden gericht tegen Krasndk. Intussdhicn verplaatste het zwaartepunt van de Oostenrijksche inspan ning zich weldra in de streek van Tomaszow, waar hunne versterkingen begonnen toe te vloeien. Den 3en September, tegen het tijdstip van den val van Lemberg, bereikte de voorwaart sche marsch van de Oostenrijkers zijn top punt. De frontlijn van de vijanden strekte zich uit tot Opole en Bychava (zuidwestelijk van Lublin) en naderde tot op een kanon schot afstand het station Travniki, in zich sluitende Krasnostaw, Zamostye en Grubeszow bij Joseph-ow. Twee bruggen werden over de Weichsel geslagen, waarover de troepen van Rad om gingen, die zich naar het slagveld begaven. In afwachting van de uitkomst der opera- tién van generaal Russiky, was ons plan ge baseerd op de snelle versterking ran onzen rechtervleugel. De Russische spoorwegen vol brachten deze taak met groot succes. Onze troepen in het rayon ran Cholm, die in on voldoende sterkte en over eene al te uitge strekte lijn verdeeld waren en tegen wie de Oostenrijksche hoofdslag gericht was, ont vingen geene versterking, want de opmarsch van de Oostenrijkers zelfs tot aan Cholm zou ten slotte slechte de gevolgen van. hunne ne derlaag kuiranen vergrooten in het geval van ons eventueel succes aan de vleugéls. Ondanks de onvoldoende sterkte van onze troepen in het centrum, bepaalen rij zich niet tot verdediging, maar ondernamen een te genaanval, waarin zij een belangrijk succes verwierven bij Laats je wo, waar zij gedurende zes dagen onophoudelijk de voortdurende vij- andelitke aanvallen terugsloegen,: Eerst "dieo 4en werden zij een weinig naar achteren ge bracht ingevolge een ontvangen bevel. Deze manoeuvre verschafte ons eene meer omslui tende troepenopstelling. Het succes van de generaals Russky en Broessilow maakte ons een algemeen offen sief in het centrum mogelijk. De vijand werd geslagen bij Soedlchodolje, dank zij een snel len aanvalsbeweging, die ons bracht tusschen de vijandelijke strijdkrachten daar en die bii Krasndk. De laatstgenoemde troepen werden aangevallen door generaal Russiky den 6en uit het zuidwesten en gedwongen een slag aan te nemen op drie fronten. Wij sloegen de tegenaanvallen vam de troepen van Ivrasnik. De vijandelijke stellingen op het front van Opole en Toerobine, doit zich 60 wersten uit strekten, werden den 9en door een stouLmoedi- gen aanval genomen. De Oostenrijkers vlucht ten met wegwerping van hunne wapenen. Zij zetten echter hunne herige aanvallen voort te gen onzon linkervleugel met 't doel succes te hebben in de richting van Lemberg. Den 9en echter gingen wij ook aan die zijde tot den aanval over. Thans neemt de veldslag in Ga licië, na 17 dagen te hebben geduurd, een einde. De vervolging van den vijand duurt voort. Petersburg, 13 Sept. Tefe graafa gent schap.) Officieel. Onze troepen hebben eene volledige overwinning behaald op dc Oos tenrijksche en Duitsche legers in Krasnik en bij Tomaszow, die over de San teruggewor- pen zijn. Een groote overwinning is behaald tegen de Oostenrijkers ten westen en noordwesten van Lemberg. "Wij hebben meer dan 200 officieren en om streeks 30.000 manschappen gevangen geno men; verder hebben wij vele kanonnen, mi trailleuses en munitie vomitoesfterdMet het vaststellen van de bij zonderheden is men he rig. Weenen, 13 Sept. (W. B.) Officieel. In den slag bij Lemberg zijn onze aan en ten zuiden van den Grodekschen straatweg opge stelde strijdkrachten er in geslaagd den vij and na eene vijfdaagsdhe harde worsteling terug te dringen, waarbij nagenoeg 10.000 ge vangenen gemaakt en talrijke kanonnen buit gemaakt werden. Van dit succes kon echter niet ten volle partij getrokken worden, om dat onze noordelijke vleugel bij Rawa Ruska door eene groote overmacht bedreigd Is en bovendien nieuwe Russische strijdkrachten zoowel legen het leger van generaal Dankl als ook in de ruimte tusschen dit leger en het slagveld van Lemberg zijn opgedrongen. Met het oog op de belangrijke overmadit van den vijand was de noodzakelijkheid ge boden onze reeds sedert drie weken heldhaf tig strijdende legers in eene goede stelling te verzamelen era voor verdere operaliën in ge reedheid te brengen. De plaatsvervangende chef van den generalen staf, Hoef er. Par ij sIS Sept. (R.) Een ambtelijk be richt van 3 uur 'snam. luidt: Op het oostelijk oorlogsterrein is een veld slag, die 17 dagen geduurd heeft, geëindigd met een groote overwinning voor de Russen. De Oostenrijkers zijn over het geheele front teruggeslagen en lieten in handen der Russen een groot getal gevangenen en een belangrijke hoeveelheid materiaal achter. Frankfort a.M., 13 Sept. (W. B.) De Frankf. Ztg. heeft uit Stockholm bericht ont vangen, dat de kruiser arlsruhe bij Barba dos het Engelsche stoomschip BowTes Castle in den grond geboord heeft Londen, 12 Sept. (R.) De staatssecre taris bericht: Een van admiraal Pattey, den commandant van de Australische marine, ontvangen telegram bericht, dat heden mor gen die stad Herbertshöne, op den Bismarok- archipel, bezet is. De vijand was daarop niet voorbereid, maar bood toch een krachtigen tegenstand, terwijl eene afdeeling het radio grafische station vernielde. Eene afdeeling, dde vier mijlen het bosch moest binnendringen. Vond den weg op ver schillende punten met mijnen bezaaid. De Duitsche commandant gaf zich over. Aan onze zijde werden een kapitein-luitenant en twee matrozen gedood en drie matrozen gewond. Drie Duitsche matrozen, vijf onder- of ficier'ejn en 30 fniatidsche politie-agenten werden gevangen genomen. Frankfort a.M., 13 Sept. (W. B.) De Frankfurter Zeilung bericht uit MilaanHet Italiaansche sftationschlp Confida zag hij Mas- saua het transport van de Indische troepen in de richting naar Suez gaan, onder escorte van drie pantserkruisers en talrijke torpedo- booten. "Weenen, 13 Sept. (W. B.) Eerstdaags zullen de in 1804 geborenen en verder de in 1892 en 1893 geboren landstormplichtigen, voor zoover zij niet in dienst gesteld of voor den dienst ongeschikt beranden zijn. Opge roepen worden voor een onderzoek. Wan neer zij geschikt worden bevonden, zullen zij op een niet al te afgelegen tijdstip op grond van ide landstormwet tot den gewapenden dienst opgeroepen worden. B erl ij n, 12 S ep t (W. B.) Officieel. In de opgave, dSje Is gedaan over het aantal per sonen, die in de voor de krijgsgevangenen in Dultschland ingerichte kompen zijn onderge bracht, zijn niet begrepen de bij Maubeuge gevangen 40.000 Franschen en een groot deel van de in Oost-Pruisen bij den slag van Tan- nenberg gemaakte krijgsgevangenen. Londen, 13 Sept. (R.) De dagbladen verhalen, dat majoor von Mossing, de chef van de hydro grafische afdeeling bij. het Oos tenrijksche vloortbestuur. heden door eene pas sagiersboot te Liverpool als krijgsgevangene aan land is gebracht. Kopenhagen, lSSept. (W. B.) Ritz.au s bureau ontving van den Duitschen rijkskan selier Von Bethmann-Hollweg onderstaande mededeeling De Engelsche Premier heeft in eene rede in Guildhall gezegd, dat Engeland als be schermer optrad voor de kleinere en zwak kere staten en hij heeft gesproken over de neutraliteit van België, Nederland en Zwit serland, die door Duilschland in gevaar ge bracht zou ziju. Da/t is juist. Wij hebben Bel- giê's neutraliteit geschonden, daar een harde noodzakelijkheid er ons toe drong, maar wij hebben België rijn volle integriteit en volle dige schadeloosstelling Uu rt r het met dezen noodstnnd rekening had wil len houden. België zou evenmin iets kwaadi overkomen zijn als bijv. Luxemburg. Had Engeland als beschermer van kleinere en zwakkere staten aan België onnoemelijk leed willen besparen, dan had het België den raad moeten geven om het Ductsdie aanbod aan te nemen. Beschermd heeft Engeland, naar wiji weten, België niet. Is Engeland aldus in werkelijkheid een zoo belangeloos beschermer? Wij weten zeker, dat een Fransch oorlogs plan om door België te gaan en zoo ons on beschermd Rijnland aan te tasten, klaar lag. Is er iemand, die meent, dat Engeland dan ter bescherming der Belgische vrijheid, tegen Frankrijk opgetreden zou zijn? De neutrali teit van Nederland en Zwitserland hebben wij slreng geëerbicdügdzelfs de .geringste grens overschrijding van Nederlandsch Limburg hebben wij angstvallig vermeden. Het is opval lend, 4at Asquith alleen België. Nederland en Zwitserland, niet ook de Skandinavische lan den noemt. Zwitserland kan bij genoemd heb ben met het oog op FrankrijkNederland en België echter liggen tegenover Engeland aan de overzijde van het Kanaal. Daarom is En geland voor de neutraliteit van deze landen zoozeer bezorgd. Waarom zwijgt Asquith over de Skandinavisehe Rijken? Misschien. daai4 hij weeft dat het niet in ons opkomt de neutraliteit van deze landen aan te tassen. Of zou Engeland misschien hetzij voor een aai> val in de Oostzee, hetzij voor de krijgsver richtingen van Rusland de Deensche neutrali teit voor onaantastbaar houden? Asquith wil de overtuiging ingang doen vin den, dat de sftrijd ran Engeland tegen Dultsch land een strijd is van vrijheid tegen geweld. Aan deze wijze van uitdrukking is de wereld gewend geraakt: in naam der vrijheid heeft Engeland met geweld en niet een politiek van het meest onverantwoordelijke egoïsme zijn geweldig ri*?k in de koloniën gegrondvest. In naam der vrijheid heeft Engeland nog bij het begin dezer eeuw de zelfstandigheid der Boe renrepublieken vermeld. In naam der vrij heid behandelt het nu Egypte onder schen ding van internationale verdragen en plech tig gegeven beloften In naam der vrijheid trachtte Engeland door hel doorsnijden van Dudtsche telegraafkabels te verhinderen, dat de waarheid aan de wereld bekend wordt. De Engelsahe minister-president dwaalt. Sedert Engeland zich met Rusland en Japan verbond, heeft het, in een verblinding, welke hare weerga in de wereldgeschiedenis niet heeft, verraad gepleegd aan de beschaving en de zaak der vrijheid van Europecsche volkeren en staten aan het Duitsche zwaard ter be scherming overgedragen. get. Bcfthmann Hollweg. Londen. 13 Sept. (R.) De correspon dent van de Associated Press, te Washington zegt, dat de Duitsche keizer verscheidene da gen eene n«iet formeele vraag van de Ver- eenigde Staten in overweging heeft gehad, waarvan het doel was te weten te komen of Duitsohland wenschte over vredesvoorwaar den discussie te voeren. Tot dusver is daarop geen antwoord ontvangen. Hoewel niet for meel, was deze vraag toch eene poging-mei officieel karakter, waarvan het doel was te bepalen of het gerucht, dat Duitsohland wenscht in discussie te treden over den vrede, een feitelijken grondslag had. Londen, 12 Sept. (R.) In aansluiting aan de verklaring van minister Churchill, dat wij een millioen manschappen noodig zullen hébben, verklaart de Evening Standard, da' daarmee duidelijk het besluit van heft land wordt uitgedrukt om den oorlog *oft het uiter ste voort te zetten. De vrede moet óf in Lon den. óf in Berlijn onderteekend worden. Ons doel is tijdens ons leven aan iederen oorlog een einde te maken. De andere Engelsche ./iaden bespreken dc rede op denzelfden toon. Londen, 13 Sept. (R.) Sir Wilfrid Lau rier. oud eerste miniisler van Canada, heeft verklaard: Engeland is in een heiligen oor log gewikkeld. Volgens mijne inlichtingen zijn er weinige lieden in de Vereenigde Staten, dit in Hun hart niiet met ons zijn. Wanneer di minister van oorlog Kitchener nog aan sol daten van Canada behoeft heeft, dan zal hij ze hebben. Kaapstad, 12 Sept. (R.) Generaal Botha stelde in een heden gehouden zitting van den Zuid-Afrikaanschen Senaat voor een adres van trouw aan den Koning te zenden. Hij hield daarbij een rede, waarin hij ver klaarde, dat de regcering besloten was ge hoor ie geven aan den wensch der Rajksre- geering om bepaalde gedeelten van Duitse!i Zuid-West-Afrika om strategische redenen te bezeften. De regeering was tot deze beslissin: gekomen, omdat zij wenschte, dal Zuid-Afrikn haar naam en reputatie van oprecht ftc zijn, zou behouden. Afrika staaft onder Britsch be stuur en genieft alle vrijheden die het slechts kan wenschen. Het is bijna zoo vrij, alsof het onder repuhlikeinsöh bewind was. „Zoo ooit een volk met reine handen een oorlog ls begonnen*zeide Botha, „dan is dit het Engelsche. De gezaghebbende kringen te Berlijn hebben Engeland tot den oorlog ge dwongen. De Engelsdh sprekende vrienden moesten echter niet hetzelfde enthousiasme voor den oorlog bij de Hollandsch sprekenden ver wachten als rij zelf koesterden. Er is hij hen echter geen sprake van eenige deloyautelt en zelfs van degenen, die zich wellicht het minst geestdriftig betoonen, zou niemand gaarue onder Duitsch bestuur zijn. De twee deelen va-n heft Zuid-AJrik^ansche volk hebben gedurende de af geloop eft twaalf jaren vriendschappelijk met elkander oftïge' gaan en de minister sprak de hoop uit, dat die vriendschap in de toekomst nog zou toe nemen on dat zij heft Zuid-Afrikaansche volk tot één groote natie zou maken. Hij verklaarde verder, dat dit eene oorlog was tegen het Duilsche miliitairisme cn niet tegen het Duitsche volk. Hij wees daarbij op het feit, dal een groot aantal Duitschers in de Unie zich hadden doen kennen als uitste kende burgers en hij legde er den nadruk op dat zoolang dit zoo zou blijven, er geen wraakmiddelen zouden worden genomen. Generaal De la Rey zeide, dat zijn stan punt altijd» was geweest, dat een oorlog, z°

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2